Weer forse toename van werkloosheid Alternatieve methode voor ontwerpen bestemmings plannen VOORAL SCHOOLVERLATERS m G )EN/REGIO LEIDSECOURANT DINSDAG 14 JULI 1981 PAGINA3 Stunten zonder rijbewijs IN BOEKJE PROVINCIE: „HOE HET OOK ANDERS KAN" Kattend rieling Gedeelte Rapenburg afgesloten vader... hSeN Een jeugdige [reder reed onlangs immend een echtpaar tegen 1® jien. Gebroken ilbenen waren de Igen en zodoende de officier van Ie een boete van 150 op zijn plaats, ns te vonnissen kantonrechter tuis hoe de scholier de dreigende boete j jan betalen. De 5 |p gaf daarop 9.<kpt te kennen 'een o-f uit duizenden' te •^n.„Ik denk, dat ik 5J vader maar eens te ten neem", zei hij rbloemd. „Dus Rtect wordt je vader ardeeld. Ik denk, rafiet alle vaders zich 1.4 him zoon laten «ten. Er zijn ook ilijkheden als het :hten van itiewerk om de te kunnen in", sprak de Ondanks de :he woorden werd ige clementie ht De allerminst yyioostige knaap )r,pi er vanaf met een i e van honderd 15jen. Dat de officier r 1 van „stom gedrag" 'beticht scheen hem te deren. De boete 1pnin. Of zijn vader ^rkelijk net zo over zou pas tegen de blijken... lander verdachte :g zich eveneens lingwekkend. Al in ichtkamer van het •ngerecht had hij de ige overtreders met ig misbaar proberen •lijk te maken, dat het jn geval louter om lipes ging. Het ;eluid van de spreker slechts af en toe ;kt met gemompel wachtenden. Enige later tijdens de 'itszitóng klom de ''te wederom hoog praatstoel. De tonrechter zaagde de m echter onder de vandaan, want ook ras van mening, dat j>m het principe gaat rerdachte werd ervan Hiuldigd op de Jrijkse Molentuinweg ftode licht te hebben «geerd. De politie nam fends telefonisch shoogte aan het adres de vermoedelijke ftreder. „Ik was me 'ogeen kwaad bewust, «gaat om het principe. $eb tegen de agent *gd, at ik door de >on geen verklaring af te leggen. Wel heb I. ijn 'p.o.b.-nummer' als 1 opgegeven. Maar de zei, dat 'p.o.b.' niet J at Toen heb ik pftdelijk gezegd, dat het meen bekend is, dat II.' postbus betekent Igent werd daar boos Ei gooide de hoorn op mak. Later, toen ik in ïag, belde de agent e. Mijn vrouw, die fens van wist, nam de Ifoon op en gaf de ffcagde gegevens door", j jlaarde de overtreder, «volgens wilde de man gravend beginnen ïfhoe principieel het «haal wel was. De '•tonrechter probeerde «lelijk te maken dat het teitelijk allemaal niets tyeed: „De overtreding tor u gepleegd. Dat •l wel vast en daar Ji we het dus over «len. U wilde 'Heling gehoord «Ben. Daar heeft u de •genheid toe". Toen de f nog wijdser wilde «leiden, snoerde de lier van justitie, De "Van Steenwijk, hem hond: „Er moet Brscheid gemaakt 'pen tussen de flreding en de fedure. Over de todure kunnen dan (chien Uidelijkheden bestaan, Ir niet over het rode h Ik vraag een boete AIO gulden". Eindelijk f het pleit beslecht. „Ik toe maar neerleggen bij boorden van de pier, hoewel ik de le erg zwaar vind", was feactie van de Bnekkige prater. „De ftreding is ook zwaar", Jnde de rechter. In een ste stuiptrekking ide de bijna ftordeelde nóg een ket 'principes' ^orschiin. De «onrechter maakte ter een principieel ie aan de slepende tossie door de Oordeelde te wijzen op mogelijkheid om in [er beroep te gaan. m bunschoten De werkloosheid blijft ook in de regio Lei den erg hoog. In de maand juni is het aantal werklozen zelfs weer flink toegenomen. Het arbeidsbureau spreekt dit keer van een „forse toename" die met name wordt veroorzaakt door de vele schoolverlaters, die een poging doen een baantje te vinden. Vorige maand steeg de werkloosheid bij de man nen met 96, terwijl het aantal werkzoekende vrouwen met 140 steeg. Hierdoor waren aan het eind van die maand 3547 mannen en 1289 vrou wen in de Leidse regio zonder werk. In de maand juni van 1980 telde het arbeidsbureau nog 2109 mannen zonder baan en 966 vrouwen zonder werk. Voor een belangrijk deel valt de toename van vorige maand toe te schrijven aan de melding van schoolverlaters. Het gaat om 89 jongens en 94 meisjes. Het aantal werkzoekenden in de bouw sector liep vooral in de grond-, weg-, waterbouw enigszins terug, maar wat betreft de metaalberoe pen kon een flinke toename worden geregi streerd. Vooral pijpen- en verwarminsgmonteurs, automonteurs en elektromonteurs lieten zich in schrijven. De toename van de vrouwelijke school verlaters kwam het sterkst naar voren in de stij ging van het aantal ingeschrevenen in de sectoren kantoor, onderwijs en verzorging. Het aantal vacatures liep op van 249 in mei naar 252 in juni. Vergeleken met vorig jaar 1316 in mei 1980 en 1123 in juni 1980 is het aantal vaca tures nog steeds zeer laag. Een verschuiving deed zich voor ten gunste van de metaalberoepen. Vorige maand werd al duidelijk dat mannelijke schoolverlaters moeilijker aan de slag schijnen te komen dan vrouwelijke in vergelijking met de ja ren daarvoor. Deze trend zette zich vorige maand voort. Een flink deel van de jongens zoekt werk in de bouwwereld of in de metaalwereld. „Het peil van de schoolverlaterswerkloosheid ligt dan ook belangrijk hoger dan vorig jaar het geval was", aldus het arbeidsbureau. De directeur van het arbeidsbureau merkt in een toelichting op de cijfers van vorige maand op, dat degenen, die hun schooltijd hebben afgesloten met een diploma in het voordeel verkeren ten opzichte van hen die slechts enkele jaren voortgezet onderwijs hebben genoten en hun opleiding niet hebben afgerond. „Vele uit die laatste groep zullen zich moeten rea liseren, dat zonder aanvullende scholing het ver krijgen van een werkkring wel eens erg moeilijk kan wórden", aldus de directeur. Hij noemt de mogelijkheid om deel te nemen aan schakelcur sussen voor jeugdige werklozen. Deze cursussen zijn bedoeld om jongeren te helpen hun weg te zoeken naar een baan en belemmeringen zoveel mogelijk weg te nemen. Volgens de directeur wordt het ook steeds duidelijker, dat vooral meis jes met een laag opleidingsniveau het in andere dan de traditionele richtingen zullen moeten gaan zoeken. Zo ligt het aantal vacatures in de detail handel al lange tijd bijzonder laag. De directeur merkt op, dat de streekschool meisjes de kans biedt zich te oriënteren in beroepen, „die voor hen kennelijk nog steeds wat ongebruikelijke be roepsrichtingen zijn". Het arbeidsbureau verwacht dat de komende maanden de werkloosheid „in niet onbelangrijke mate weer zal toenemen". Hierin spelen niet al leen de werkloosheid onder schoolverlaters een rol maar bedrijfssluitingen en bedrijfsinkrimpin- gen zullen ook hun tol eisen. De werkloosheid in de verschillende gemeenten van het rayon Leiden ontwikkelde zich in de maand juni als volgt: mannen vrouwen mei 81 juni 81 mei 81 juni 81 Alkemade 104 91 30 37 Katwijk 357 357 82 104 Leiden 2383 2440 777 852 Leiderdorp 197 198 78 88 Oegstgeest 92 104 62 59 Rijnsburg 46 54 11 19 Valkenburg 12 14 7 10 Voorschoten 158 173 50 61 Warmond 29 34 25 29 Zoeterwoude 54 63 20 23 Overigen 19 19 7 7 Totaal 3451 3547 1149 1289 Ziekenbedevaart Zieken, invaliden en bejaarden uit Leiden en Noord- wijk en omgeving kunnen van vrijdag 4 tot en met dinsdag 8 september deelnemen aan een ziekenbede vaart naar Maria's Genade-oord in de Belgische Ar dennen Bonneux Notre Dame. De Bisschop van Rotter dam, mgr. Simonis, zal zondag 6 september in Ban- neux voorgaan in een plechtige eucharistieviering met alle in Bonneux aanwezige priesters. Het thema van deze eucharistieviering is „De H. Eucharistie verbindt ons met Christus en met elkaar". Geestelijk leider van de bedevaart is pastor Chr. Peterse uit Delft Belang stellenden kunnen zich voor 22 juli opgeven bij het Diocesaan Banneuxsecretariaat Meeuwenbeemd 1 in Nootdorp, telefoon na zes uur 01731-9125. De zieken worden begeleid door een team van verpleegkundigen, brancadiers en helpsters. All Student Band Bezoekers van Airrail, in de Ton Menkenhal aan de Von dellaan in Leiden, kunnen morgen kennis maken met een extra attractie. Dan komt namelijk weer een Amerikaanse band optreden. Dit keer de All Student Band and Chorus. Deze groep maakte onlangs een toernee door Italië, Frank rijk en Monaco, het orkest en koor bestaat uit ruim 75 le den. Gespeeld worden folksongs, maar ook de vocale jazz zal niet ontbreken. Het concert begint om drie uur en duurt ongeveer een uur. Modelbouwers Een groep modelbouwers, waaronder de stoomlocomo tiefwerkgroep „De Dwarsligger" uit Rotterdam, een groep met een modelspoorweg, de Stoomstichting Ne derland en de Tramwegstichting, zijn vanaf vandaag aanwezig op de trein- en luchtvaarttentoonstelling Airrail in de Ton Menkenhal aan de Vondellaan 41 in Leiden. Hier zullen vertegenwoordigers van de model- bouwgroepen demonstraties geven. Airrail wordt ge houden tot 16 augustus. Art-tea-house In het art-tea-house „de Oude Rijnaan de Stille Mare 4 exposeert van 17 juli tot 27 augustus Anne Hulleman met beeldhouwwerk en Ed van Kooy, Yvonne Pieterse, Riet Schultheiss en Francoise Aguillard met grafieken. De ten toonstelling wordt vrijdag 17 juli om half negen geopend. Dan zal Victor Snijntsheuvel xylofoon spelen. De tentoon stelling is verder dagelijks te zien van tien tot zes uur en zondag van elf tot vijf uur. OUD ADE Een 18-jarige automobilist uit Rijpwete ring, die niet in het bezit was van een rijbewijs, heeft gisteravond het nodi ge stuntwerk met zijn au tomobiel verricht. De jongeman reed omstreeks half elf gisteravond op de Leidseweg en verloor de macht over het stuur. De auto ramde een hek en sloeg enkele malen over de kop al vorens in het weiland te lan den. De ongedeerde bestuur der nam daarop de benen, maar werd even later door de politie in de kraag gevat. De man is voor verhoor mee genomen naar het bureau. Vannacht is de wagen door nog onbekende oorzaak uit gebrand. Economisch wel en wee De winkel in woninginrich tingsartikelen, campingart. e.d. van L. Bakker aan de Stille Rijn 3 is begonnen met de op heffingsuitverkoop. De makelaardij in onroe rend goed „Michel Verhey b.v." is verplaatst van de Var kenmarkt 26 naar de Doeza- straat 15. Het filiaal van Modestoffen Driessen b.v. winkel in kle dingstoffen aan de Turfmarkt 5 wordt binnenkort opgehe ven. Automobilist negeert rijverbod LEIDEN De auto van een 39-jarige Leidenaar is vanmorgen door de politie in beslag genomen, nadat de dronken man ondanks een verbod toch achter het stuur was gekropen. Omstreeks één uur slingerde de beschonkene over de Langegracht. De politie hield de man aan en nam de blaas- test af. Vervolgens werd door de GGD de bloedproef afgenomen. De man werd een rijverbod opgelegd. Een uur later werd hij heenge zonden. De bekeurde haalde echter zijn auto op aan de Langegracht en vertrok in de richting van Leiderdorp. Op de Willem de Zwijger laan werd hij door surveille rende agenten opgemerkt. Wegens het negeren van het rijverbod (dat voor een pe riode van acht uur was opge legd) werd de auto in beslag genomen. studeerd. Eén van de conclu sies is dat veel mogelijkheden om een aantrekkelijke woon omgeving te maken onbenut blijven. Veel goede ideeën worden gefrustreerd door het globaal bestemmingsplan dat er aan vooraf gaat. Dit is on der meer te wijten aan de ma nier waarop het landschap wordt geanalyseerd. Dit ge beurt volgens het team opper vlakkig. Doorgaans wordt een bouwlocatie geheel met zand opgehoogd. Dit brengt een verarming van het landschap en onnodige kosten met zich mee. Het later aangebrachte groen heeft vaak niets te ma ken met hot landschap en is dan slechts „als een blaadje sla rond een stukje vlees", aldus het team. De analyse is daar om meestal ongeschikt om een plan op te baseren. Ook de manier waarop het ver keerssysteem van de meeste woongebieden in elkaar zit is vaak niet erg functioneel. Het autoverkeer komt meestal op de eerste plaats. Het boek geeft antwoord op vragen zoals: Waarom kun je bijna nergens veilig lopen en hoe komt het dat je de weg kwijt raakt in zo'n nieuwe wijk? Ontwerpmethode Behalve het signaleren van de nadelen van de gebruikelijke planvorming biedt het boek een ontwerpmethode voor glo bale bestemmingsplannen. Aan de hand van een praktijk situatie, de bouwlocatie De Kooistee bij Hellevoetsluis, wordt uitvoerig ingegaan op een nieuwe benaderingswijze voor het maken van bestem mingsplannen. De besluitvor ming in het ontwerpproces moet volgens de samenstellers van het boek worden .openge maakt' voor inspraak. Deelne ming van de burger vanaf het allereerste ontwerp staat daar om centraal. In opeenvolgende planfasen, elk met een afbeel ding en een omschrijving, wordt inzicht verschaft in de manier waarop een bestem mingsplan ook gestalte kan krijgen. Inzicht Voordeel is dat de toekomstige bewoner van een nieuw woon gebied zich bij deze methode tijdens het ontwerpproces een duidelijke voorstelling kan vormen van ,hoe het wordt'. Hij kan overzien wéér belang rijke beslissingsmomenten lig gen en over wat er daarbij wordt beslist. Bovendien kan hij later terugvinden welke de motieven van die beslissing waren. Hierdoor weet hij bij de uitwerking van de plannen waar de vrijheden en waar de beperkingen van de inspraak liggen. Behalve voor de toe komstige bewoners is het boekje ook bestemd voor ge meentebesturen „de be stuurder verlaat zich vaak te gemakkelijk op de ontwerper die als deskundige is in gehuurd en te veel vrij spel krijgt" en stedebouwkundi gen die hun „vormgevende deskundigheid vaak tot uit drukking brengen in het vlot toepassen van clichés". „Hoe het ook anders kan", een uitgave van de provincie Zuid-Holland, prijs 25 gul den. Te bestellen bij de afde ling drukwerken, Konings kade 2, Den Haag, tel. 079— 264111. Het Dierenpark Wassenaar heeft weer een unieke ge boorte binnen zijn hekken gehad. Het betreft een steppekatten-driellng, die inmiddels enkele weken oud Is. Extra bijzonder is deze gebeurtenis, omdat het Dierenpark Wassenaar momenteel de enige die rentuin In de wereld Is, die deze bijzondere katten- soort fokt. De drieling, twee zusjes en een broer tje, verkeren In een bla kende gezondheid en mo gen al af en toe In het bui tenverblijf van hun Paki staanse ouders. Binnen kort zijn zij daar voortdu rend te zien. WEGENS OPNAMES VOOR ENGELSE TELEVISIE LEIDEN Het gedeelte van het Rapenburg tussen de SL Jeroensbrug en de Nieuwsteegbrug wordt don derdag 23 juli van negen 's morgens tot twee uur 's middags voor alle verkeer' afgesloten. Gedurende die uren worden door een Britse televisieploeg opnamen ge maakt. Professor Tinbergen ontdekte in 1928, dat stekelbaarsjes fu rieus op de kleur rood reage ren. Hij constateerde in een woning aan het Rapenburg, dat de vissen in het aquarium wild tekeer gingen op het mo ment, dat een rode PTT-wa- gen passeerde. De Engelse te levise maakt een programma over, de bevindingen van Tin bergen. Daartoe wordt op de authentieke plaats aan het Ra penburg een en ander in scène gezet. LEIDEN Een veel gehoor de klacht over inspraak in planologische planning is, dat de medezeggenschap voor de burgerij slechts tot details beperkt blijft De grote yjnen van een bestem mingsplan staan vaak al lang vast voordat toekomsti ge of huidige bewoners hun wensen kenbaar mogen ma ken. Ontevredenheid met de gang van zaken of ontevre denheid met het plan zelf zijn er veelal de oorzaak van, dat de inspraak zich noodgedwongen beperkt tot muggenzifterijen en juri dische haarkloverijen. Hoe het ook anders kan staat in een door de provincie Zuid- Holland gisteren uitgegeven boekje met de veelzeggende titel „Hoe het ook anders kan". Het boekje is het eindverslag van een team onafhankelijke deskundigen die naar aanlei ding van het project Woning en Milieu van de provincie in de gelegenheid is geweest de totstandkoming van een aantal bestemmingsplannen in Zuid- Holland te begeleiden. Zo heeft men onder meer plan nen begeleid in Leiden, Voor schoten, Zoeterwoude, Berg ambacht en Reeuwijk. Uit de ervaringen die hierbij werden opgedaan heeft het team een samenhangende methode ont wikkeld om te komen tot een globaal bestemmingsplan dat in de praktijk beter aan zijn doel moet beantwoorden dan tot dusver het geval is. Oppervlakkig Hiervoor is eerst de gangbare methode van planvorming be-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3