Registratie van zigeuners blijft zonder gevolgen Somcuvt Haagse pompbediende doodgeschoten Britse politie gebruikt waterkanon en plastic kogels Eerlijk massief eiken Minister schrijft brandbrief Van Agt spiegelt zich aan Hinault ïemaker beer Jt redden tssale chtpartij Nijmegen rustdag bij Tourprijsvraag DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 14 juli 1981,71e jaargang no. 22013 Eerste aflevering van het spel- programma „Speel's met licht klassiek" dat dit zomerseizoen andermaal wordt uitgezonden (Ned. II 21.20 uur). Herhaling van de uitvoering van Leo Cuypers „Zeeland-Suite" (Ned. I 21.55 uur). Veel bewolking en mogelijk wat regen. Middagtemperatu- ren rond negentien graden. Matige westelijke wind. Zon op 05.37, onder 21.54 uur. Scheveningen hoogwater 02.39 en 15.11 uur, laagwater 10.44 en 23.49 uur. DEN HAAG Amb tenaren van het mi nisterie van justitie zijn vandaag begon nen met de registra tie van de 140 zigeu ners die sinds hun vertrek uit Almere al wekenlang door het land zwerven. Daarbij is echter uit drukkelijk bepaald dat zij hieraan geen rechten kunnen ver binden. De registratie behelst het maken van foto's, het opne men van persoonlij ke gegevens en het nemen van vinger afdrukken. De zigeuners hebben de registratie gisteravond min of meer afgedwongen door een urenlange blokkade van de grensovergang Bergh. Ze wendden voor West-Duitsland binnen te willen, maar werden ge weigerd omdat ze niet over de vereiste documen ten beschikten. Nadat urenlang was onderhan deld en de Westduitse au toriteiten met een formele weigering waren geko men, stemde Nederland uiteindelijk met de regi stratie in. Hoewel de zi geuners deze procedure al tijd hebben gezien als eer ste stap naar een perma nent verbljjf in ons land,' gingen ze nu toch akkoord met een registratie die hierop geen uitzicht biedt. De Nederlandse autoritei ten voldeden gisteravond aan de eis van de zigeu ner-groep om te mogen bi vakkeren op een terrein met goede sanitaire voor zieningen. Afgelopen nacht arriveerde de kara vaan op een parkeerter rein in de Gelderse ge meente Didam. Volgens Petaio zijn vijf tien kinderen van de groep ziek. Een zesjarig zi geunerjongetje met een Om Westduitse en Nederlandse autoriteiten onder druk te zetten, blokkeer de de groep zigeuners de grensovergang Bergh. Zij mochten het land niet in, omdat ze niet over de benodigde papleren beschikten. Oe Westduitse politie blokkeerde eveneens de weg en hield de situatie scherp in de gaten. oogontsteking werd gister avond door een arts in een ziekenhuis in het West duitse Emmerich behan deld. De groep was gister middag uit Vlaardingen vertrokken. Het verkeer werd gedurende de blok kade bij Bergh via oude grensovergangen Duits land in geleid. mmm Het lijk van de vermoorde kassabediende wordt op een brancard weggedragen. GEEN SPRAKE VAN ROOFMOORD DEN HAAG Met drie van zeer nabij afgevuurde kogels is gisteravond de 52-jarige J. Houtman van de Schenkkade, kassabediende van een zelftanksta- tion aan de Haagse Eisenhowerlaan, om het leven gebracht. Een automobilist die bij het benzinesta tion had getankt, trof de kassabediende rond half acht doodgeschoten achter de balie aan. Van de da- der(s) ontbreekt nog elk spoor. Aangezien het kas- sageld onaangeroerd is gebleven, is er geen sprake van een roofmoord. Volgens de politie moet de man, die alleen in het benzinesta tion aanwezig was, op slag dood zijn geweest. Het slachtoffer zou ongeveer vier jaar in het tankstation werkzaam zijn ge weest. De recherche is gisteravond onmiddellijk met het on derzoek begonnen, waarbij allereerst moet worden vastge steld wat het motief van de moord is geweest. Het wordt niet uitgesloten dat het om een wraakactie gaat, al zijn er nog geen aanwijzingen in die richting. Getuigen ontbreken voor alsnog; het tankstation ligt in een kantoren- en villawijk waar het 's avonds bijzonder stil is. Premier Thatcher bracht behalve aan Liverpool een be zoek aan het bureau van Scotland Yard in Londen, waar het optreden tegen de rellenschopopers in de Britse hoofdstad wordt gecoördineerd. Naast haar twee Yard commissarissen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse regering meent dat aan de huidige rellen in Engelse steden pas een einde gemaakt kan worden als de poli tie streng optreedt De korpsen mogen daarom gebruik maken van plastic kogels, waterkanon nen en gepantserde wagens. Bovendien zullen veroordeelde arrestan ten, voor wie geen plaats meer is in de overvolle Britse gevangenissen, onderge bracht worden in militaire kampen, net zoals tijdens de recente staking van Britse cipiers. Minister William Whitelaw van binnenlandse zaken is tevens van plan voor het eerst in de geschiedenis de acties van de politie te coördineren vanuit Lon den. Normaal werkt elk korps apart. Maar geen enkel korps zal verplicht worden zware middelen te gebruiken om het straatgeweld te onderdrukken. Het meest controversiële voorstel van mi nister Whitelaw betreft het gebruik van plastic kogels. In Noord-Ierland, waar de kogels al door het Britse leger gebruikt worden, hebben ze al bijna een dozijn mensen het leven gekost. Premier Thatcher heeft gisteren een on verwacht bezoek gebracht aan Liverpool, de stad die het meest door het geweld is geteisterd. Zij heeft de kritiek op haar economische beleid, genoemd als oorzaak van al het geweld, afgewezen. Donderdag wordt in het Lagerhuis gedebatteerd over de onlusten. Daarbij zal gesproken wor den over een „oproerwet", die de politie in staat stelt iedereen te arresteren die op straat blijft samenscholen nadat de politie opdracht heeft gegeven zich te versprei den. Gisteren en vanacht hebben zich voor het eerst ook onlusten voorgedaan in Schot land. Verder deden zich opnieuw rellen voor in een groot aantal steden in Enge land, maar volgens de politie was het rus tiger dan voorgaande nachten. Glazenwasser valt RIJSWIJK Een 24-jarige glazenwasser uit Vlaardingen is gistermorgen van een drieënhalve meter hoge ladder naar beneden gevallen. De bo venste sport van de ladder brak door. De onfortuinlijk ge veltoerist is met een gecompli ceerde linker enkelbreuk in het Haagse ziekenhuis Leyen- burg opgenomen. Huwelijks geluk struikelblok voor adoptie LONDEN Ondanks het feit dat zij al voor 47 kinderen als tijdelijke pleegouders hebben op getreden, mogen de Brit se Harry en Esther Hough geen kind adopte ren. De reden: hun ge lukkige huwelijk. Vol gens de verantwoordelij ke autoriteiten in het stadje Leigh zal een kind dat opgroeit in de geluk kige beslotenheid van het gezin-Hough niet voldoende bloot staan aan „negatieve ervarin gen". In een gesprek hadden de Houghs ge zegd, dat zij nooit ruzie maken of woordenwisse lingen hebben. 12 Jaar garantie Massief Europees eiken Traditioneel geloogd Ongekende service Met eigen brandmerk Meubelfabriek Oisteiwijk Berkel: Noordeindseweg 116 tel. 01891-4670 Beverwijk: Parallelweg 100 tel. 02510-26923 •n krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. OMROEPEN MOETEN COMMERCIE UITBANNEN DEN HAAG/HILVERSUM Minis ter Gardeniers van CRM gaat de com merciële neven-activiteiten van de omroepen aanpakken. Alles wat bui ten het eigenlijke omroeppakket valt, moet voortaan eerst ter beoordeling worden voorgelegd aan de regerings commissaris voor de omroep. De mi nister heeft dit laten weten in brieven die zij naar alle acht omroepen heeft gestuurd en waarvan de inhoud giste ren door CRM is bekendgemaakt. De minister heeft „Hilversum" tot 10 sep- ten-iber de tijd gegeven om it- reage ren. Daarna neemt zij maatregelen. De brieven van Gardeniers zijn een logisch vervolg op het rapport van regeringscommissa ris M. Custers, waarin deze tal van oneigenlijke activiteiten van de acht zendgemachtigden aan de kaak stelde, activiteiten die in strijd zijn met artikel 13 van de omroepwet. Volgens de minis ter moeten daarom bijvoorbeeld Avro's Top Pop Disco Show en de Drive In Show van Ver onica verdwijnen en moet de EO stoppen met het uitgeven van het (gratis) familieblad Alpha en het organiseren van reizen. De statuten van de Tros zijn volgens de minister aan herziening toe. Zij vindt ze veel te ruim opgesteld. Pag. 7: VPRO blijft buiten schot MORZINE Demissio nair minister-president Dries van Agt kan rich enigszins spiegelen aan Bernard Hinault Nog maar enkele dagen gele den trilden velen hun beiden koppen rien rol len, maar momenteel lijkt het verzet van bun tegenstanders goeddeels gebroken. Twee uitspra ken, op de tweede rust dag van de 68e ronde van Frankrijk, boog in de bergen te Morzine, leken veel op elkaar. Van Agt „Ik blijf minister-presi dent van Nederland". Hinault- „Ik win deze Tour de France". Van Agt arriveerde zon dagavond laat in het hotel van de ploeg van Peter Post in Morzine. Hij kwam voor even de sfeer proe ven van de Ronde van Frankrijk, zoals hij dat elk jaar heeft gedaan sinds '77. Van Agt: „De Tour de France trekt mij aan. Het is de koning van de wie lerwedstrijden In de ploegleidersauto van Peter Post volgt Van Agt van daag de negentiende etap pe naar de ÏAlpe-d'Huez. Van Agt: Het is de konin- ginne-etappe van deze Van Agt in gesprek met Johan van da Velde (I) an Joop Zoetemelk (m). Tour. het parcours loopt Van Agt: „Morgen ga ik terug naar Nederland en donderdag ben ik over de hoogste bergen. weer zover om met bonzend hart de documenten van de informateurs De eindstreep is weer m af te wachten. l'Alpe-d'Huez. Leuk voor mij, omdat mijn verre neef daar pastoor is". In gezel schap van Knetemann, Zoetemelk en Van de Vel de fietste van Agt gisteren gedurende een uur naar het hoger gelegen Avoriaz en terug naar Morzine. Van Agt, die blij was even uit politiek Nederland te zijn,: „We vergaderen ein deloos, roken veel en ne men af en toe een borrel tje. Vaak wordt het nacht werk. Een hoogst onge zond leven. Om te voorko men dat ik een versleten oude baas word, stap ik af en toe op de fiets". •AM Op de ope- van de Rotterdamse te Blijdorp is gepro- in pacemaker in het een 24-jarige bruine plaatsen. atie slaagde niet. Het td op met kloppen op tent dat de pacemaker ïïnplanteerd. Het dier de Blijdorpse „huis- Frankenhuis bezwe- zijn abominabele con- 'oor zover bekend is het eerst in de geschiede- een bruine beer een ke ingreep heeft on- cht waker jkt niet .safe" 99 ge 'EBRUNE-CAP-MAR- Een pas aangestelde roe vaker heeft uit safelo- m in een hotel aan de i.6 Rivièra voor 1,1 mil- dollar aan juwelen en gestolen. tasman waakte duplicaatsleu- van negen kluisjes en ver- lV|met de eigendommen s r hotelgasten. Volgens de bevinden zich onder de twee grote diamenten °n die moeilijk ver dunnen worden omdat makkelijk te herken- IeGEN De politie in bgen heeft gisteravond feertien arrestaties ver onder een groep jonge- it deze stad die in hevig bt verwikkeld waren circa honderd buurtbe- ingeren, dertig in getal I leeftijd variërend van i 19 jaar, waren gewa- met stoelpoten, messen kettingen. Aanleiding pen conflict tussen de I en een 37-jarige man, wie de jongelui be- d waren. Bij het beëin- I van de schermutselin- rerden twintig agenten let. Twee van hen raak- Icht gewond. gelredding it beloond De politie in Ede heeft avond proces-verbaal op likt tegen een vijftienjari gen, wegens het in bezit in van een torenvlak. Vogel behoort in ons land j beschermde diersoorten. togen zei dat hij de vogel laanden geleden uit een had gered en hem zelf had grootgebracht. >ewoners waarschuwden itie toen de vogelredder envalk aan een touwtje Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. diend dagje rust, kende renners in de de Tourprijsvraag deze France gisteren weelde niet. Het ant- van een welver- woord op de nostalgische vraag 19 (op welke plaats eindigde Jan Janssen in het algemeen klassement in de Tour de France van 1966) was: tweede. Hij eindigde namelijk op 1 minuut en 7 seconden achter de Fransman Lu- cien Aimar. De opgave bleek een niet al te groot obstakel, getuige de tal rijke goede oplossingen. De dagprijzen gaan naar: Ria v.d.Hoeven (Noord- buurtseweg 40a, Zoeter- woude); Hans Kok (Nas- saulaan 48, Zoeterwoude) en H.L.M. van Steen (Wollegras 9, Lisse). Vele telefoontjes en sta pels brieven zijn er bin nengekomen naar aanlei ding van het antwoord op vraag 16, de juiste tijd van de tijdrit. De tijd was 50 minuten en 30 sec. We hebben toen goedge- rekend 50 minuten, maar de jury heeft besloten dat degenen die 51 minuten hebben ingevuld even-- eens een punt krijgen bij geschreven. Alle punten tot en met vraag 17 zijn verwerkt In het tussen- klassement dat u, naast uitgebreid Tournleuws, kan vinden op pagina 11. Het antwoord op vraag 22 (welke Nederlander gaat het eerst over de streep In de eenentwin tigste etappe Veurey-Vo- rolseSaint Priest) moet UITERLIJK morgen in ons bezit zijn. Het heeft geen zin meer de extra vraag met rebus nog in te stu ren; inzendingen worden vanaf dit moment, we gens te late binnenkomst, terzijde gelegd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1