Henk Lubberding wil boer worden Ijax bezuinigt één miljoen Peter Winnen: geboren voor de bergen 'HET IS LEVENSGEVAARLIJK OP JE RESERVES TE RIJDEN' 3e Springbokken welkom in VS Groot peloton van kanshebbers in Tourprijsvraag Bijrol voor bridgeploeg 0p de losse TOUR £c«dóe(3oma/nt TOURPRIJSVRAAG IN 25 ETAPPES ÜfeRT LEIDSE COURANT DINSDAG 14 JULI 1981 PAGINA .E erlzINE Wanneer in de gezondheids- eeand van Henk Lubberding op redelijk ndfc termijn geen verbetering komt, over- 'ujjt hij met het wielrennen te stoppen, d «opzienbare mededeling heeft hij giste- n in Morzine gedaan. „Ik sta door die jioofdsholte-ontsteking nu al twee jaar tr'Jn mijn ontwikkeling en dat is achter- ■b-ing. Als inderdaad zou blijken dat ik ntii beter kan worden door mijn lichaam 1 l«te geven, dan doe ik dat. Dan vraag ik Post of hij me een tijdje wil loslaten. eeB het nu gaat, kan ik niet lang meer 5Praan". jjna 28-jarige Henk Lubberding, die enkele ^U1' geleden een geweldige carrière is toebe- -e\, is bijna ten einde raad. Door het dragen S.Ven haarband probeert hij zijn voorhoofd 'ii te houden tijdens de wedstrijd. „De men- *rlenken dat ik dat doe om mijn haar bijeen TTuden". Hij'betwijfelt echter zelf of dat ook >lossing is voor het feit dat er rode bloed- a worden afgebroken. „Het heamoglobine- fgjlte van mijn bloed is dan ook te laag. Daar- ,y£ben ik al die tijd niet optimaal geweest. Ik „bij een homeopaat omdat ik via normale j esmethoden niet verder kom. Ik heb een chronische ontsteking in mijn hoofd, ben J altijd verkouden. Toch heb ik vorig jaar vijf keer mijn neus laten doorprikken. Na mr heb ik me zelfs laten opereren. Uit fo- ;on toen worden afgeleid dat alles nu goed :ijn en dat ik er verder maar mee moest leven". Aan de lijdensweg, die twee jaar geleden ver moedelijk door het onder barbaarse weersom standigheden uitrijden van de klassieker Luik- Bastenaken-Luik is begonnen, is dus nog steeds geen einde gekomen. Henk Lubberding heeft lang over deze materie nagedacht. Hoewel hij niet meer zo in de put zit als vorig jaar tijdens de Tour de France, heeft hij wel alle belangrijke zaken op een rijtje gezet en daarbij is hij tot opmerkelijke conclusies ge komen. Lubberding: „Volgens mij is het levensgevaar lijk om op je reserves te rijden. Het zou ook goed zijn om bij slecht weer minder te koersen. Het zou wellicht aanbeveling verdienen minder klassiekers te rijden zodat er meer tijd voo» herstel overblijft. Aan de andere kant zit je dan met het bezwaar dat je moeilijker in ie ritme komt en de concurrentie een betere tred heeft". De coureur uit Vorts krijgt nu slechte contrac ten aangeboden voor criteriums. Lubberding: „Mijn laatste succes is Gent-Wevelgem geweest, al weer twee jaar geleden. Dat kan natuurlijk niet zo doorgaan. Zou hij inderdaad de racefiets in de schuur zetten, dan gaat hij „boeren". „Een geweldig vak en eigenlijk bij uitstek geschikt voor een profwielrenner. Je hebt een zekere vrijheid. Bent eigen baas en altijd in de open lucht. Een boer kan ook in ons land nog altijd rondkomen. Mijn pa heeft het nooit slecht ge daan en wat nog belangrijker is: ik mag het werk ook graag doen". PETER VAN PUTTEN Henk Lubberding (midden) kan ondanks zijn chronische voorhoofdsholte-ontsteking nog steeds lachen. Zeker als hij zich in gezelschap bevindt van minister-president Dries van Agt, die gedurende enkele dagen de Tour van dichtbij volgt, en Gerrie Kne- temann. MORZINE Op 920 kilometer voor het eindpunt in Parijs hebben de routi niers tot nog toe de Tour vast in han den. De eerste zeven in het algemeen klasssemnet hebben een gemiddelde leeftijd van 29,7 jaar, bijna dertig dus. Onder hen bevinden zich Van Impe (34), Zoetemelk (34) en De Muynck (33). Het ziet er naar uit dat zij hun po sities zullen kunnen handhaven, zodat, met enig voorbehoud, kan worden vast gesteld dat de 68e Ronde weinig nieu we elementen naar voren heeft ge bracht De Australiër Anderson, nog tweede, is over z'n hoogtepunt heen en betaalt wellicht vandaag nog eens de tol van zijn overmoed. Van alle nieuw komers maakt Peter Winnen nog de beste indruk. Hij heeft ook de moge lijkheden om ver te komen, want hij wordt redelijk met rust gelaten om zijn loopbaan uit te bouwen. „De men sen in IJsselssteyn zijn wel enthou siast. maar het dorp heeft geen wieler- geschiedenis", vertelt Winnen, „dal maakt een groot verschil". Met zijn 59 kilo en 1 meter zeventig is hij geboren voor de bergen. Daar ligt ook de toekomst van een Ronderenner. Van Impe, die voor de vijfde keer bergkoning gaat worden, is enkele kilo's lichter. Daar tegenover staat dat Winnen een iets bete re tijdrijder wordt. Vooral zijn laatste prestatie in deze specialiteit, 14e in Mul house, wekt hoopvolle verwachtingen. „Als amateur reed ik nog beter in tijdrit ten", aldus Winnen, „ik moet nog meer ervaring opdoen om precies te weten wat ik kan en hoe ver ik kan gaan". Op de sombere rustdag, gisteren in Morzi ne, die door de renners werd doorge bracht met een kort trainingsritje, eten en veel slapen, verklaarde Winnen dat de Tour voor hem nog vele mysteries heeft. „Ik vraag dikwijls aan oudere renners hoe het met hun reserves staat, hoe hun licha men de geweldige inspanningen in de bergen verwerken. Hoe ze dan slapen, eten en drinken, waar de grenzen liggen". Vrees Peter Winnen leeft nog te veel met de vrees dat zijn benen het op een dag zullen begeven, zoals vriend en kamergenoot Theo de Rooy overkwam. Als dat niet ge beurt, zal hij bij de tien besten in Parijs kunnen eindigen. Hij heeft het voordeel gehad in een sterke ploeg te starten, het geen hem in de ploegentijdritten een bo nificatie van 4 minuten en lü seconden opleverde tegen Van Impe en Alberto Fernandez die geen bonificatie wonnen, tegen Alban die slechts 50 seconden mocht aftrekken van zijn totaaltijd, tegen Nilsson en De Muynck met slechts 2 mi nuten bonificatie. „Ik zal innerlijk rustiger moeten worden op momenten dat er in de wedstrijd span ningen optreden", meent Winnen. „Die fout heb ik in de Pyreneeën gemaakt. Ik begon in een heel slechte positie aan de klim van de Peyresourde, omdat ik gehin derd werd door een valpartij. In plaats van rustig terrein terug te winnen, vloog ik langs de groep tot aan het achterwiel van Hinault. Juist op dat moment begon hij het tempo te verhogen, ik moest enorm forceren om bij te blijven en een paar kilometer verder werden mijn benen afgesneden". Na Anderson is Peter Winnen in leeftijd de tweede jongere in de top van het klas sement. Met zijn 23 jaar leunt hij tegen de top. Winnen: „Er zijn er meer die zover zijn gekomen, maar de meesten moesten terug. Ik zal pas over twee jaar weten waar ik uitkom". ÏTORIA De Amerikaanse regering het Zuidafrikaanse rughyteam De ^ngbokken geen strobreed in de weg leg- ,op hun toernee door de Verenigde Sta- 1Aansluitend op de trip door Nieuw-Zee- 1 i zijn de Zuidafrikanen voornemens half j gember drie wedstrijden in Amerika te '"Wellington (NZe) werden gisteren scherpe 1 ijgheidsmaatregelen van kracht met het oog op de speciale kabinetsvergadering, die premier Muldoon wijdt aan de komst van de Zuidafri kaanse rugbyspelers. De exacte datum van aan komst wordt overigens strikt geheim gehouden om rellen en demonstraties te voorkomen. Ook de Zuidafrikaanse spelers en journalisten weten niet precies wanneer zij vertrekken. De eerste wedstrijd van De Springbokken op Nieuwzeelands grondgebied is gepland op 22 juli. Voor die dag staan tegelijkertijd massale demonstraties op het programma. Hetiekunie schrapt Amerikaan Plucknett uit recordboeken _JDEN De naam van Plucknett zal. voorlopig de wereldrecordboeken rijderd worden. De _erikaanse discuswerper, ~ïn mei het wereldrecord n«de Oostduitser Schmidt nnfnam (71,20 m) en kort- den in Stockholm scher- Wstelde (7234 m), werd ren door de internatio- atletiekfederatie (IAAF) in Londen voor on bepaalde tijd geschorst. Plucknett en zijn Australische vonden. Een contra-expertise in een Europees laboratorium in aanwezigheid van Australi- collega Gael Mulhall (discus) sche en Amerikaanse atletie- werden betrapt op het gebruik kofficials bevestigde het eerstè van anabole steroïden tijdens onderzoek, wedstrijden in het Nieuwzee- De schorsing houdt in, dat het wereldrecord terugkeert in handen van Wolfgang jaar. In de urine van beide at- Schmidt met 71,16 meter, een leten werden sporen van het spierversterkend middel ge- prestatie die hij drie jaar gele den in Oost-Berlijn leverde. LOUTER BERGWEGEN... 15JULI A 20e ETAPPE_134km [STERDAM De economische re- tie heeft ook bij het eens zo finan- '1 draagkrachtige Ajax toegeslagen. Amsterdamse clubleiding heeft r het komende seizoen maar liefst i spelers minder op de loonlijst in. „Dat is een besparing van rond miljoen gulden", aldus voorzitter I Harm sen. De selectiegroep bestaat menteel uit twintig spelers, waar I de Deen Jesper Olsen van Naest- de enige nieuwe aanwinst is. Ïler zou Ajax waarschijnlijk Wijnberg ghalen van Go Ahead Eagles, die daar restant van de laatste competitie op enbasis heeft gespeeld. Trainer Kurt ider: „Edo Ophof ondervindt nog veel der van zijn knie. We kunnen nu geen Joenen uittrekken om een nieuwe spe- Jte halen. Met Piet Wijnberg hebben 1 een uitstekend alternatief. Daarom let hij ook komen". ">r Karei Bonsink, die bij RWDM is on- gebracht, zal geen plaats meer zijn in Meer. Hij is in onderhandeling bij een inse club. Ook Wim Meutstege keert t terug. Wageningen en Telstar hebben Sngstelling voor hem getoond. Met het Itrekken van Olsen, een linksbuiten, jrdt Linder min of meer genqpdzaakt nieuwe seizoen met twee vasté spitsen te opereren. Linder: „We hebben een overvloed aan middenvelders. Daar hoort Olsen in feite ook bij. En ik ben niet van plan om hem tegen wil en dank in de spits te zetten. Je moet de spelers laten voetbal len op de plek die ze het liefst bezetten. Op die manier haal je er het meeste ren dement uit". Linder, die door Ajax is aangetrokken om de discipline in de ploeg terug te brengen, zegt niet van plan te zijn als een soort des poot door het kamp van Ajax te stappen. „Kijk, Aad de Mos, mijn assistent, heeft het goed gedaan. Vergeet niet dat hij hoofdtrainer wordt wanneer ik hier weer wegga. De Mos heeft bovendien veel meer informatie over het Nederlandse voetbal dan ik. Ik heb Aad acht dagen in Zwitser land op bezoek gehad. Ik heb hem kennis laten maken met mijn vrienden en met mijn omgeving. Toen heb ik tegen hem gezegd: Kijk Aad, zo werk ik. Samen moeten we het karwei klaren. Je zou me kunnen zien als een soort manager, maar ik blijf natuurlijk wel het veldwerk doen. Ik ben niet aangetrokken om achter een bureau te gaan zitten". Ajax, waar Sören Lerby tot aanvoerder (de jongste uit de eredivisie) is gekozen, wil het begin van de nieuwe competitie meedoen aan het experiment om op zater dagmiddag te voetballen. Met FC Gronin gen is Ajax de enige club uit de eredivisie die aan dat avontuur begint. Maar voorzit ter Harmsen houdt wel een slag om de arm als hij zegt: „Ik wil van het Ministe rie van CRM een garantie hebben dat Ajax evenveel toeschouwers zal trekken als wanneer we op de zondagmiddag zou den hebben gespeeld. Deze week wordt daarover nog overleg gevoerd met de KNVB, het BBI en CRM. Ik wil graag zien of het spelen op zaterdag effect heeft. En daar kom je alleen achter wanneer je het probeert". Dat geldt ook voor het aanbrengen van een speciale gezinstribune. Dit in navol ging van Volendam dat daarmee veel suc ces oogstte. Bij Ajax zou het gezinsvak te vens een eigen kassa krijgen. Bovendien worden faciliteiten voor invaliden aange bracht. Om het vandalisme tegen te gaan heeft de leiding van Ajax nieuwe, hogere hekken rondom het veld laten aanbrengen. En ook de vakken worden afzonderlijk afge sloten door middel van hoge hekken. Bobby Haarms, de ontslagen hulptrainer van Ajax, gaat tot het einde van dit jaar functioneren als scout onder leiding van Janny van der Veen. HENK WAGEMAN LEIDEN Met nog een kleine week Ronde van Frankrijk, is ook de Tourprijsvraag aan de laatste etappes toe. Vandaag het laatste tussenklassement alvorens we over gaan tot de prijsuitreiking op vrijdag 24 juli om 19.30 uur op de redak- tie van de Leidse Courant, Apothekersdijk 34 te Leiden.- 16 punten: Kees Kerkvliet, Zonnegaarde 54, Zoeterwoude. 13 punten: Piet van Dam, Pieter Bothstraat 14, Lelden; John van der Geest, Hubrechtstraat 4, Leiderdorp; J.van Klink, Geestweg 31, Roelofarendsveen en René van Tol, Zeilmakerstraat 12, Alphen aan den Rijn. 12 punten: F. Apperloo, Kerklaan 76, Sassenheim; Hans Bos, Rijnegommerstraat 27, Zoeterwoude; P.v.d. Burg, Chopinlaan 50, Voorschoten; Jaap Doll, Julianastraat 18. Lisse; W.M.van Dorp, Herenweg 54, Rijnsaterwoude; J.van Dorp, Herenweg 54, Rijnsaterwoude; Hans van Goozen, Eu ropaplantsoen 43, Hoogmade; W.J. Hilgersom, v. Sant horststraat 95, Stompwijk; Matte Kleijn, Veldweg 2, Ter Aar; Michel Koeleman, Kerkpad 28, Ter Aar; Gitty Kok, Nassaulaan 41, Zoeterwoude; L.B.M.v. Leeuwen. Hansen straat 47, Leiden; Mevr. Moerkerk, Leldseweg 218, Voor schoten; Kees Nederstigt, Binnenweg 24, Rijpwetering; John Nederstigt, Binnenweg 24, Rijpwetering; Rene van Noort. Smaragdlaan 47, Leiden; Guus Rietbroek, Westein de 67b, Roelofarendsveen en Theo v.d.Wereld, Floraweg 55, Roelofarendsveen. Verder velen met 11 en 10 punten, die natuurlijk ook nog steeds kans maken op een der fraaie prijzen. Ook over dit tussenklassement kan niet worden gecorres pondeerd. De jury heeft nogal wat Inzendingen ontvangen, waarbij Is vergeten het antwoord op de vraag of de naam van de inzender te vermelden. Betrokkenen komen daar door zelf uiteraard tot een afwijkend puntentotaal. BIRMINGHAM De Nederlandse bridgeploeg, die in Birming ham deelneemt aan het toernooi om de Europese titel, speelt een ondergeschikte rol. Na de derde ronde nemen de Nederlandse heren samen met Finland de voorlaatste plaats in. Gisteren- werd anderhalve wedstrijd afgewerkt. Het treffen met Frank rijk leverde een nederlaag van 15—5 op en ook het duel met Polen verloopt slecht. Uitslagen derde ronde: IerlandBelgië 1010, Groot-BrittanniëIsraël 13 7. West-DuitslandHongarije 614, ZwitserlandDenemarken 146, LuxemburgIJsland IS—5, FrankrijkNederland 155, ItaliëFinland 200, PolenSpanje 173, NoorwegenZweden 200. Sf*snd: 1. Noorwegen 39 punten; 2. Frankrijk 34; 3. Hongarije 30; 6. Italië 24; 16. Nederland en Finland 11. Dopingrel De tourdirectie zelf heeft voor de eerste dopingrel in de Tour de France gezorgd door de regels met voeten te tre den teneinde Phil Anderson als voornaamste runner-up in de race te houden. In Mulhouse, waar is gecontroleerd op anabolica, had de Australiër zich moeten melden. Hij heeft dat verzuimd en zou daarom tien minuten straftijd hebben moeten krijgen alsmede een fikse geldboete. Onder het mom dat er niet voldoende flesjes waren is het wegblij ven van Anderson weggewuifd. Deze werd een dag later onverwacht wél gecontroleerd. De tourdirectie: „Een dag verschil kan bij controle op anabolica geen verschil uitma ken". Tour 1983 Het staat nog lang niet vast dat de Tour de France in 1983 in Amsterdam van start gaat. Volgens Felix Lévitan heb ben zich tevens twee Franse steden kandidaat gesteld en hebben voorts Lausanne, New York en Tokio kenbaar ge maakt als startplaats in aanmerking te willen komen. Lé vitan onderzoekt thans wat financieel het meest interes sant is en zal in november een beslissing nemen. Geld Vlak voor de rustdag in Morzine is Bernard Hinault in het geldklassement Freddy Maertens voorbij gestreefd. Hinault heeft nu, terwijl zijn gele trui nog steeds de helft opbrengt in vergelijking met de eerste veertien etappes, in totaal 27.405 gulden verdiend. De ploeg van Peter Post heeft reeds 55.000 gulden verdiend. Kopman Maurice Demuer, de bekende ploegleider van Peugeot, wil voor de derde keer proberen met een Nederlandse kopman triomfen te boeken. Na Jan Janssen en Hennie Kuiper heeft hij thans het oog laten vallen op Johan van de Velde. Dezer dagen zal Demuer contact opnemen met Peter Post Italiaanse Sponsor Italië heeft weer een nieuwe wielersponsor. Saronni zal volgend seizoen de kleuren verdedigen van de firma Del Tongo, een meubelfabrikant. De snelle Italiaanse vedette brengt acht renners mee onder wie Panniza en Bartolotto. Laffe concurrenten Tijdens de rustdag zei Bernard Hinault over zijn concur renten: „Ik vind die mannen laf. Ze durven me niet aan te vallen. Nou, het is mij best. Ik doe ook niets en wat mij betreft mag Van Impe in Alpe d'Huez winnen". De leider in het algemeen klassement vertelde ook het belachelijk te vinden dat in sommige landen renners niet voor een be paalde leeftijd prof mogen worden. Doktersattest Als Felix Lévitan zijn zin krijgt, kunnen de gebroeders Eddy en Walter Planckaert alsmede Urs Freuler, die alle drie in de bezemwagen stapten, naar hun prijzengeld flui ten. De Tourdirecteur gaat op het UCI-congres in Praag voorstellen renners die zonder het overleggen van een doktersattest opgeven tijdens de resterende dagen van de Tour, een schorsing op te leggen. Tevens wil hij het ver diende prijzengeld inhouden. Hein Verbruggen Johan van de Velde en Jo Maas zijn volgens Hein Ver bruggen, lid van commissie beroepswielrenners van de KNWU, echt uit de uitslag verwijderd, respectievelijk ach- .eruit gezet in de door hen gewonnen klassiekers Luik- Bastenaken-Luik en de Ronde van België. Hein Verbrug gen vertelde in Morzine: „Er is thans een rapport over deze zaak op het Uniebureau. Los daarvan staat vast dat de bei de renners hun eerste plaats kwijt zijn. Als de contra-ex pertise ook positief is, wordt er ingegrepen. Hoofdprijs: MOTOBECANE RACEFIETS met 10 VERSNELLINGEN Verder vele andere prijzen, waaronder een complete hengeluitrusting, een sportuitrusting ter waarde van 20Ó.-, vrijkaarten voor Wim Kan, Julio Iglesias enz. Drie dagprijzen, t.w. een exclusieve asbak met Tour- en Leidse Courant-inscriptie. Na afloop van de Tour ontvangt iedere deelnemer een spel kaarten. Spelregels: 1. dagelijks de vraag op het onderstaande in- vulformulier beantwoorden 2. slechts èèn inzending op dezelfde naam, i.v.m. de puntentelling 3. in de laatste week een rebus en extra vraag over de eindtijd van de tourwinnaar oplossen 4. antwoord in OPEN enveloppe zenden naar dagblad Leidse Courant, antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden (geen postzegel plak ken) 5. op enveloppe duidelijk vermelden: TOUR PRIJSVRAAG 6. inzendingen moeten uiterlijk een dag voor de te verrijden etappe in ons bezit zijn. VRAAG 24 Welke renner wint de drieëntwintigste etappe Auxerre - Fontenay-sous-Bois (207 km.)? Antwoord: (uw antwoord moet 16 juli in ons bezit zijn) INZENDER: Naam: Adres: Postcode.Woonplaats:

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11