iernard Hinault toont ich de allersterkste [ENNIE KUIPER GEEFT ZICH GEWONNEN Knieblessure Ad Wijnands Op de losse TOUR rebroeders Planckaert toch weer aan de start iale fiets f.reddy Maertens \eweldige flop Vliegtuig in noodweer De vliegreis van Sint-Truiden na afloop van de etappe Be ringen-Hasselt naar Mulhouse is de renners niet in de kou de kleren gaan zitten. Op een bepaald ogenblik kwam het toestel in een dergelijk noodweer terecht dat de renners werd opgedragen de riemen vast te makenterwijl de ste wardess op de grond moest gaan zitten. Hennie Kuiper „Dat was niet zo best voor de conditie. De vliegtocht was trouwens helemaal chaotisch. Na de etappe moesten alle renners eerst nog naar een receptie. Daarna ging het naar het vliegveld, waar we een half uur in het toestel moesten wachten voor het startsein werd gegeven. Er was in die kist geen air-conditioning, zodat iedereen zat te zweten. Dit leek nergens op. Een slechte beurt van de Tour-organisa tie." Ruzie Goddet-Guimard Kort na de aankomst van Bernard Hinault in het sta dion van Mulhouse brak een geweldige ruzie los tussen Jacques Goddet en Cyrille Guimard, de ploegleider van de gele truidrager. Guimard had wedstrijdleider Albert Bouvet verweten, dat de vele motorrijders Hl- nault met name In de bochten hadden gehinderd. Tour baas Goddet sprong er direct tussen en verklaarde op hoge toon: „Ik ben de baas en ik accepteer geen klach ten". Guimard, van zijn macht bewust, week echter geen duimbreed zodat de twist hoog opliep De ijlings 'toegesnelde Levitan luisterde aandachtig mee, maar greep niet in. Op het hoogtepunt van de discussie raak ten de heren echter buiten adem, met als gevolg dat de twist weer keurig werd bijgelegd. Dopingcon troles Alle dopingcontroles op het gebruik van hormoonprepara ten, die in Bordeaux na afloop van de achtste etappe wer den uitgevoerd, zijn negatief uitgevallen. De viif opgeroe pen renners waren etappewinnaar Urs Freuler, groene truidrager Freddy Maertens, gele truidrager Bernard Hi- nault, de Australiër Phil Anderson en de Fransman Michel Laurent. Tourcijfers Zestiende etappe: 1. Hinauh (Fra- /Gui) 50 min. 30 sec. (gemiddelde snelheid 45,734 km p/u), 2. Knete- mann (Ned/Pos) 50.55, 3. Willems (Bel/God) 52.12, 4. Anderson (Aus- /Mue) 52.31, 5. Agostinho (Por/Gri) 52.33, 6. Verlinden (Bel/Dri) 52.36, 7. M. Martinez (Fra/Cre) 52.50, 8. De Wolf (Bel/Swe) 52.53, 9. De Muynck (Bel/Kim) 52.58, 10. Vallet (Fra/Cre) 52.59, 11. Duclos-Lassalle (Fra/Mue) 53.10,64, 12. Zoetemelk (Ned/Pos) 52.10 69, 13. Alfonsel (Spa/Per) 53.16,74, 14. Winnen (Ned/God) 53.16,78, 15. Nulens (Bel/Bru) 53.19, 16. Moerlen (Zwi/Gri) 53.21, 17. Clere (Fra/Dan) 53,24, 18. Bossis (Fra/Mue) 53.25, 20. Boyer (Vst/Gui) 53.35, 24. Kuiper (Ned/Bru) 53.49, 33. De Rooy (Bel/God) op 3.42, 36. Van de Velde (Ned/Pos) op 3.46, 37. Jonkers (Ned- /Lau) op 3.48, 43. Peeters (Bel/Pos) op 3.56, 55. Lubberding (Ned/Pos) op 4.15, 56. Stamsniider (Ned/Bru) op 4.17, 57. Pirard (Ned/Dri) op 4.19. 74. Adrie van Hou welingen (Ned/Swe) op 4.54, 111. Broers (Ned/Kim) op 6.03, 113. Van den Hoek (Ned/Pos) op 6.06, 119. Hoste (Bel/Pos) op 6.22, 131. Wijnands (Ned/Pos) op 7.13. Algemeen klassement: 1. Hinault (Fra/Gui) 57 uur 50 min. 12 sec., 2. Anderson (Aus/Mue) op 2.58, 3. Du clos-Lassalle (Fra/Mup) op 6.37, 4. Rodriguez (Fra/Gui) op 8.53, 5. Ver- linden (Bel/Dri) op 8.56, 6. van Impe (Bel/Lau) op 9.38, 8. Laurent (Fra- /Mue) op 10.38, 9. Zoetemelk (Ned- /Pos) op 10.43, 10. Clere (Fra/Dan) op 10.51, 11. Willems (Bel/God) op 11.24, 12. De Muynck (Bel/Kim) op 11.28, 13. Schepers (Bel/Bru) op 11.47, 14. Agostinho (Por/Gri) op 12.11, 15. A. Fernandez (Spa/Per) op 12.18, 16. Jones (Gbr/Mue) op 12.23, 17. P. Wellens (Bel/Dri) op 12.28, 18. Cri- quielion (Bel/Dri) op 12.39, 19. Be- rard (Fra/Gui) op 12.52, 20. Winnen (Ned/God) op 13.12, 21. Kuiper (Ned- /Bru) op 13.19, 22. Nulens (Bel/Bru) op 13.41, 23. Tinazzi (Fra/Gri) op 13.44, 24. Martin (Fra/Dan) op 13.52. 25. Bernaudeau (Fra/Mue) op 14.03, 27. De Rooy (Ned/God) op 14.12, 30. Van de Velde (Ned/Pos) op 15.13, 35. Lubberding (Ned/Pos) op 17.16, 39. Peeters (Bel/Pos) op 18.12, 51. Maer tens (Bel/Dri) op 23.37, 53. Knete- mann (Ned/Pos) op 24.12, 62. Stams- nijder (Ned/Bru) op 27.49, 84. Wij nands (Ned/Pos) op 36.46, 86. Wij nands (Ned/Pos) op 36.46, 86. Adrie van Hou welingen (Ned/Swe) op 37.06, 95. Freuler (Zwi/Pos) op 41.58, 105. Hoste (Bel/Pos) op 41.58, 109. Pi rard (Ned/Dri) op 51.21, 128. Van den Hoek (Ned/Pos) op 1.03,00, 129. Broers (Ned/Kim) op 1.07,114, 136. Jonkers (Ned/Lau) op 1.18,47. DagploegenklassemenL' 1. Ploeg Post 3.31,54, 2. Ploeg Guimard 3 32,20, 3. Ploeg De Muer 3.33,37, 4. Ploeg Godefroot 3.33,43, 5. Ploeg De Gribaldy 3.34,11, 6. Ploeg Crepel 3.34,57. Algemeen ploegenklassement: 1. Ploeg Guimard 244.22,42, 2. Ploeg De Muer 244.24,36, 3. Ploeg Godefroot 244.38,56, 4. Ploeg Post 244.44,12, 5. Ploeg De Bruyne 244.52,53, 6. Ploeg Danguillaume 244.57,13. Jongerenklassement: 1. Anderson 57.53.10, 2. Rodriguez op 5.55, 3. Claes op 7.00, 4. Jones op 9.25, 5. Criquie- lion op 9.41, 6. Winnen op 10.14. £cidóc6ouxcuit TOURPRIJSVRAAG IN 25 ETAPPES Hoofdprijs: MOTOBCCANE RACEFIETS met 10 VERSNELLINGEN Verder vele andere prijzen, waaronder een complete hengelultrustlng. een sportultrusting ter waarde van 200.-, vrijkaarten voor Wim Kan, Jullo Igleslas enz. Drie dagprijzen, t.w. een exclusieve asbak met Tour- en Leld3e Courant-inscriptie. Na afloop van de Tour ontvangt iedere deelnemer een epal kaarten. Spalragala: 1. dagelijks de vraag op het onderstaande ln- vultormulier beantwoorden 2. slechts 6èn inzending op dezelfde naam, l.v.m. de puntentelling 3. in de laatste week een rebus en extra vraag over de eindtijd van de tourwinnaar oplossen 4. antwoord In OPEN enveloppe zenden naar dagblad Leidse Courant, antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden (geen postzegel plak ken) 5. op enveloppe duidelijk vermelden: TOUR- PRIJSVRAAG 6. inzendingen moeten uiterlijk een dag voor de te verrijden etappe in ons bezit zijn. ->4-. VRAAG 21 Wla la da winnaar ran da twintlgata atappa La Playnat-Laa Sapl Laux, 134 km) Antwoord:- (uw antwoord moat 14 Juli In on, bazlt zijn) INZENDER: Naam: Adres: Postcode:Woonplaats: LEIDSE COURANT DAAR ZUN DE ALPEN... 12JULL18eEI-199km Jot?W 13JULI RUST ZATERDAG 11 JULI 1981 PAGINA 7 .HOUSE Eddy en er Planckaert, die don- „ig na de rit Beringen- selt het peloton hadden iten en welgemoed naar waren gegaan, versche- gistèren in Mulhouse aan de start. Amper (gekomen werden zij na- jk gealarmeerd door elefoontje van ploeglei- De Kimpe. Laatstge- ïde deelde mee dat Fe- ,evitan enorm verstoord was en gedreigd had het duo voortaan te zullen weren van alle wedstrijden die hij in de toekomst nog zou orga niseren. Wanneer de Tour-directeur zijn woorden zou waarmaken, konden de Belgen voortaan ook een klassieker als Parijs- Roubaix wel vergeten. Goede raad was duur. Na ampel over leg werd besloten dat de twee Belgen alsnog naar Mulhouse zouden komen. Maar omdat zij bang zijn om te vliegen, moest de rit worden gemaakt per auto. Vrijdagochtend rond half zes maakten de twee Planc- kaerts hun opwachting in het hotel waar de ploeg verbleef. 's Middags werd gestart. Wal ter Planckaert deed 6,50 minu ten langer dan Hinault over de 28,5 kilometer, Eddy 7,10 mi nuten. Het besluit van Levitan om coureurs die zonder goede re den de Tour verlaten te straf fen, hield de gemoederen lan ge tijd bezig. De familie Planc kaert besloot het zekere voor het onzekere te nemen en zal ook vandaag meerijden. Wal ter is nu van plan te pogen Pa rijs te halen. Eddy piekert er niet over. Hij wil een ziekte si muleren, zodat hij bij het zien van de eerste echte berg kan afstappen. Ook voor de Zwitser Urs Freuler komt het optreden van Levitan als een onaange name verrassing. Hij was met Post overeengekomen tot Mul house mee te doen. Daarna zou hij mogen vertrekken. Met die wetenschap ondertekende hij inmiddels een contract voor een criterium in Winterthur volgende week dinsdag. Ook hij zal nu een goed excuus moeten verzinnen om weg te komen. Phil Anderson protesteert tegen de beslissing van een wedstrijd commissaris, dat hij Bernard Hi nault (rechts) moet laten gaan. raakte weer ruim drie minu ten op Hinault achterop en gaf zich gewonnen. Moedeloos klonk het: „Ik heb geen macht genoeg. Dat komt door mijn ziekte. Mijn moraal is ook niets meer. Deze Tour is voor mij gewoon te lastig. Ik ben niet honderd procent en ook in de Alpen vermoedelijk niét in staat om mee te gaan. Ik ben in het begin waarschijnlijk ook te veel met mezelf bezig geweest. Nee, het is gebeurd. Het heeft zelfs geen zin meer over een stunt te reppen. Niet alleen omdat ik daar niets mee opschiet, maar vooral omdat ik niet zou weten waarop ik dat moet baseren". Van Hennie Kuiper behoeven Official gearresteerd MULHOUSE Dc politie .in Luik heeft donderdag een official van de Tour gearres teerd. De man, die op last van directeur Felix Levitan op een weg in België stond te wachten op het peloton, zat in een algemene mate riaalwagen die de renners in een eventuele kopgroep as sistentie moet verlenen. Levitan had gezegd: „Blijf daar maar wachten en voeg je dan in voor het peloton". Dat wilde de man'ook doen, maar een dienstdoende agent van politie verbood de official weg te rijden. De Fransman werd daardoor zo kwaad dat hij de agent neersloeg. Deze telefo neerde om assistentie waarna de official werd overmeesterd en ingesloten in de gevangenis van Luik. APELDOORN Ad Baars uit Den Helder heeft voor de der de keer in zijn loopbaan de na tionale titel moderne vijfkamp gewonnen. Hij eindigde op een totaal van 5275 punten voor Bert Bergsma (5122) en Peter van Woensel (5013). MOSKOU De Russische voetbalclub Sjachtjor Donetsk neemt niet deel aan het toer nooi om de Transatlantic Challenge Cup in de Verenig de Staten. New York Cosmos weigerde te garanderen dat de Zuidafrikaan Steve Wegerle niet zou meespelen. TAIPEH Het Nederlands damesbasketbalteam verloor de derde wedstrijd van de fi- nalegroep van het toernooi op Taiwan tegen Zuid-Korea met 63-39. .HOUSE Zelfs de altijd opgeruimde Gerrie temann had er ditmaal zwaar de ziekte in. De iedereen erkende specialist op het gebied van rijden tegen de klok, had opnieuw het onderspit iten delven tegen Bernard Hinault. Voor de der- Leer in successie moest hij genoegen nemen met tweede plaats, zodat Knetemann zijn fel begeer- tege wederom op zijn buik kon schrijven. Met ontevreden trek op het gelaat en een beetje impend verliet hij het stadion in Mulhouse, ir Hinault even orde op zaken had gesteld. Hij sde het 38,5 kilometer tellende rond Mulhouse bezette parkoers niet alleen duidelijk het snelste maar haalde en passant ook zijn naaste belager, mor hem gestarte Phil Anderson, in. de komende dagen daarom geen wonderen te worden ver wacht. Die taak leek in Mul house voor een ander te zijn weggelegd. De door vier lekke banden op de kasseien op weg naar Roubaix achteruitgesla- gen Peter Winnen reed een voortreffelijke tijdrit. Na Kne temann en Zoetemelk was hij de beste Nederlander en gaf Hinault slechts 2 minuten en 46 seconden prijs. Vol zelfver trouwen sprak hij: „Ik ben klaar. Voor mij mag de strijd in de bergen beginnen. Dat is mijn terrein". Bernard Hinault hoorde het grinnikend aan. Na de tijdrit- cijfers nauwlettend bestudeerd te hebben verklaarde hij: „Knetemann en Willems de den het goed, maar die zijn voor mij niet belangrijk. Mijn grote rivaal in de bergen wordt Agostinho. Hij heeft de juiste vorm. Ik maak me ech ter niet ongerust. Als ik het met hem in de Alpen niet klaar speel, is er altijd nóg een tijdrit om de zaken te corrige ren". Van de andere deelnemers duchtte hij geen gevaar. Ook niet van Phil Anderson, de huidige nummer twee in het klassement. Hinault haalde de Australiër al na vijftien kilo meter in. Het feit dat de huidi ge kopman van de ploeg De Muer onmiddellijk aanhaakte deerde hem niet „Het was goed voor ons beiden. Ik werd er door opgejaagd en hij kon uiteindelijk zeker zijn van een goede tijd". Anderson was het daar helemaal mee eens. Zon der er om heen te draaien gaf hij toe dat Hinault voor hem een te sterke tegenstander was. „Ik mik alleen maar op de tweede plaats. Het was daarom voor mij een goede dag, want mijn rivalen lieten slechtere tijden afdrukken". Koersen om de één na beste positie, meer zat er inderdaad niet in. Niet alleen voor An derson, maar zoals het er na de laatste grote test voor de ber gen naar uitzag, ook niet voor de andere deelnemers. PETER VAN PUTTEN zijn geheel eigen manier Hinault duidelijk gemaakt er met hem niets aan de d was. Het peloton gonsde aatste dagen weer van ge lten, als zou zijn rechterk- hem parten spelen. In de 'an de waarheid bleek an- Bernard Hinault toonde traditiegetrouw de aller leste. Tot groot ongenoegen Gerrie Knetemann die je tijd het klassement aan-" »rde. Knetemann mocht 3$ teleurgesteld zijn, toch le de hij een uitstekende pres- ie. En hij was niet de enige deriandse renner. Bij het maken van de stand van za- aan de voet van de Alpen k Joop Zoetemelk plotse- u toch tot de tien besten in algemeen klassement te j doorgedrongen. Zeker, de van de Tour de Fran- 3980 verspeelde opnieuw 2 uten en 40 seconden aan ault, maar sloop deson- ks naar een negende jtemelk, die ditmaal even- Knetemann met aerodyna- ch materiaal reed, stelde ^hter vast dat het een stuk ie beter was gegaan in vergelij king met de tijdrit in Pau. „Het was nog niet fameus, maar ik heb toch een voldaan gevoel". Desondanks begint hij niet overmatig optimistisch aan de beklimming van de Al pen. „Ik hoop een poos mee te kunnen en niet meer zo snel te hoeven afhaken". Voor een andere oud-gediende leek gisteren het doek defini tief te vallen. Hennie Kuiper ÜLHOUSE De met veel trompetgeschal aangekondig- i speciaal voor groene truidrager Freddy Maertens, ge- uwde racefiets bleek gisteren in Mulhouse een geweldige te zijn. Belg, die zo verstandig was om vooraf het rijwiel uit te tes- ontdekte dat het op volle snelheid nemen van een bocht r het kleine voorwiel een groot probleem was. „Dat ding is jen maar goed voor een tijdrit die wordt gereden op lange [jchte stukken. In een parkoers zoals hier heb je er niets aan", 'faertens bedacht zich dan ook niet, klom op zijn normale fiets ging van start. Ook zonder succes overigens: de tijdrit-specia- |t van weleer moest ditmaal bijna vijf minuten toegeven op Ojlnnaar Bernard Hinault Ad Wijnands veegt het zweet van zijn gezicht: de knieblessure vraagt extra inspanning. Zoetemelk rukte dank zij de tijdrit in Mulhouse op de negende plaats in het algemeen klassement. MULHOUSE Het ging gisteren met Ad Wijnands nog allerminst voorspoedig. De tweevoudige etappewin naar van de ploeg Post had nog bijzonder veel last van zijn knie, die tijdens een val in de Hel van het Noorden hard was geraakt Hoewel de Belgische wonderdokter Derweduwen in Hasselt de knie nog had onderzocht na dat eerder op die dag de Tour-arts Wijnands een in jectie tegen de pijn had ge geven, leek de situatie gis terochtend in Mulhouse ca tastrofaal. Wijnands: „Volgens dokter Derweduwen zou het goed gaan als ik me een beetje rus tig kon houden en me in de tijdrit niet zou forceren. Toen ik in Mulhouse echter opstond, verging ik van de pijn en was de knie nog dikker dan nor maal. We hebben de Tour-arts er direct bij gehaald. Die heeft me naar net ziekenhuis ge bracht waar foto's zijn ge maakt. Toen bleek dat er ge lukkig toch niets was gebro ken. Er zit alleen een flinke klont geronnen bloed, die op mijn knieschijf drukt. En dat veroorzaakt de pijn. Met ijs verband wordt nu geprobeerd het herstel te bevorderen, maar dat zal wel enkele dagen duren. Dat betreur ik. Vooral omdat er nu bergritten op het programma staan".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7