Een stem op Joopblijkt waratje een stem op Jan! BINNENLAND/BUITENLAND D'66 GEDRAAGT ZICH NU ALS EEN ECHTE PARTIJ Politiek Partij Parleme L0DSE COURANT ZATERDAG 11 JULI 1981 PAGINA Een de vi niet gerlngr plotseling een impopulaire maatregel nam. Ook ditmaal werd deze prompt gevolgd door protes ten in bet hele tand. Een maand la ter bleet men niet alleen nog steeds protesteren, maar was het ook tot massale stakingen gekomen. De verhoging van de vleesprijeen had een beweging op gang gebracht die weldra heel Polen in haar greep ten blijken of het de Polen aou krijgen. daad aal hikken een oomraunisti- Vijfendertig fear wanbeheer door sche partij te democratiseren. Dit de communistische partij eft vy^||ibtiitengcwoite partij gHmgmjMm dertig laar opgekropte ontevreden jdaats, terwijl Po; heid van een'tad volk begonnen wordt door eerst sinds vijfeode) taal ■■■wl gesproken, Be fc*% tholieke kerk beeft toegang tot ra dio en televisie gekregen* |;t- IH Het meest verbazingwekkende ia echter, dat de golf van democratise ring ook een bres beeft geslagen in het bastion van de Commnnistlsebe Poolse Verenigde Arbeiderspartij. Be komende dagen komt fcrWfcp schap een buitengewoon jjfg§ de ,JPraagse Lente" van 1368, waar hel ging onj de vermenselijking van een nog steeds bestaand Stali nistisch systeem, is er in Polen sprake van een werkelijke demo cratische revolutie. Het resultaat darvan is tot nu toe indrukwek kend en voor een socialistisch land aclfs volstrekt onwaarschijnlijk: een onafhankelijke vakhond van arbeiders met tien miljoen leden, een onafhankelijke boer en vak bond met drie miljoen leden, beide inclu sief stakingsrecht Intellectuelen, studenten en zelfs politieagenten hebben hun eigen vrije vakbond kregen, ïu do media wordt voor nomischc problemen, moet het land oen ongekend zware druk van de SovjoMltóe en de an- Eruopa trotseren, Onze redacteur Leo van Vlijmen, die vorige zomer tijdens de verbo ging van de vleesprijzen in Polen was en die zes maanden geleden de strijd SgMifo; de onatita vakbond Solidariteit en de van na hij meemaakte, bevist,, opnieuw m Polen. Ia onderstaand artikel geeft hij een voorbeschot door de Poolse al „van were! De eerste stakingen in Polen kregen een enorme bijval; inmiddels heeft Solidariteit de steun van vele miljoenen Polen. Elke keer dat er geslaa wordt verzamelen arbeiders zich bij de kantoren om het nieuws over de stakingen elders in het land te kunnen volgen. WARSCHAU Een communistische partij die aan de macht is behoort ook de absolute baas in het land te zijn. Plechtig heet dit dat zij „de leidende rol op maatschappelijk, ideo logisch en politiek gebied" heeft. Zo zou het ook moeten zijn met de Poolse Verenigde Ar beiderspartij, omdat het in de grondwet staat en vooral omdat de vrienden in Moskou, Praag, Oost-Berlijn, Boedapest en Sofia het verwachten. In Polen zelf denkt men daar echter duidelijk anders over. Bij een eind vorige maand gehou den populariteits-enquete eindigde de „partij met de leidende rol" op de - nota bene! - der tiende en laatste plaats. Zelfs de in een volks republiek doorgaans weinig populaire volks militie had het er beter afgebracht. En de top drie werd gevormd door de kerk, Solidariteit en het leger. Hoe de Poolse Verenigde Arbeiderspartij aan die slechte naam komt is inmiddels wel duidelijk. In vijfendertig jaar tijds heeft de partij door incompe tent bestuur Polen naar een nationaal bankroet geleid. En een groot deel van degenen die een lei dende rol speelden - het hogere partijkader - blijkt volstrekt corrupt geweest te zijn. Ook daarover werden deze week officiële cijfers bekend: 3.500 politici en hogere ambtenaren zijn schuldig bevonden aan misbruik maken van hun positie ten eigen voordele. Onder de boosdoeners bevinden zich de aan de dijk gezette partijleider Edward Gierek, zeven voormalige vice-premiers, achttien ex-ministers en 56 inmiddels ontslagen onder-ministers. 'Zelfs voor partijleider Stanislav Kania, die zelf Inog een schone lei heeft en als een Witte Reus met de grote schoonmaak in zijn partij is begon nen, lijkt een dergelijke Augias-stal te groot. Misschien zou Kania nooit aan een zo drastische zuivering zijn begonnen, indien hij niet onder de sterke druk van een zeer vastberaden basis was komen te staan. Momenteel is volgens de schattin gen zeker veertig procent van de partijbasis te vens lid van de vakbond van Lech Walesa, Solida riteit. Hierdoor is de democratiseringsgolf die Soli dariteit van meet af aan beheerste binnen de par tij gehaald. Het lag voor de hand dat een zo krach tige democratiseringsbeweging niet voor de poor ten van het centrale partijbureau kon worden te gengehouden. Dat gebeurde dan ook niet en rond de jaarwisseling was de chaos binnen de partij compleet. Dat gold vooral voor de top, waarin men elkaar sindsdien op partijleven en partijdo^* bestrijdt. Stanislaw Kania, duif noch havik, een voorzichtig man dus, wist uiteindelijk het centrale comité van de partij te overtuigen van de noodzaak van een buitengewoon partijcongres, waarop de toekomsti ge koers van de partij moest worden vastgesteld. Dat partijcongres zou in maart moeten plaats vin den en Kania liet er geen twijfel over bestaan, dat dan een aantal hervormingen binnen dc partij hun beslag zouden krijgen. Begin januari barstte er in Polen echter een nieuwe stakingsgolf los. Enkele weken later greep de militie op hardhan dige wijze in. Kania besloot dat er eerst orde op zaken gesteld mo<,st worden in de verhouding tus sen arbeiders en partij-regering. Het partijcongres werd stilzwijgend uitgesteld. Een van de vredesvoorwaarden van Solidariteit én van de partijbasis was echter, dat het buitenge wone partijcongres voor 22 juli gehouden zou wor den. De Polen hebben nu eenmaal altijd een zwak voor historische dagen en op 22 juli is het 37 jaar geleden dat het land zijn onafhankelijkheid op de nazi's herwon. Stanislaw Kania, die tenslotte steeds meer begon te begrijpen dat het aantal hervormingen dat op het partijcongres aan de orde komt veel groter is dan hij aanvankelijk had gedacht, schoof de bij eenkomst zo ver mogelijk voor zich uit: van 14 tot en met 18 juli. Daarna hebben de Polen nog pre cies drie dagen om zich op een echt bevrijdings feest of op een nationale rouw voor te bereiden. Voorbereidingen In de maanden voor het buitengewone partijcon gres hebben voor- en tegenstanders van de her vormingen niet stil gezeten. De haviken moesten de eerste grote tegenslag incasse» i toen besloten werd de afgevaardigden naar h it ...irtijcongres op democratische wijze en desgewenst ook in gehei me stemmingen aan te wijzen. Dit verlies leverde de dogmatici echter ook winst op, want nu werd men in Moskou, Praag en andere socialistische hoofdsteden pas echt zenuw ,chtig. Democratise ring buiten de partij kon - »n nog contra-revolu tie noemen. Democratiser »g binnen de partij stond in Sovjetrussische oge gelijk met zelfmoord en betekende derhalve ook een groot gevaar voor de zusterpartijen. De haviken kregen dus spoedig socialistische hulp - uit het buitenland in de vorm van een perscam pagne, deze keer tegen de partijleiding, door plot selinge militaire manoeuvres, door onverwachte bezoeken van leden van het Sovjetrussische polit- buro, eerst Soeslov, verleden weekeinde Gromy- ko. Binnen het Poolse centrale comité zelf hebben zich inmiddels drie duidelijke stromingen geprofi leerd. De grootste groep wordt momenteel door de ge matigden onder leiding van Kania gevormd. Tot deze groepering behoort ook de tweede secretaris Barcikowski, premier Jaruzelski en vice-premier Jagielski. Kania's devies luidt: geen overhaaste experimenten. Op de eerste plaats wil hij het ver trouwen in en de geloofwaardigheid van de partij herstellen. Hij gelooft in - desnoods eindeloze - onderhandelingen tussen de twee partijvleugels, staat met beide voeten op de grond en probeert Moskou telkens weer duidelijk te maken dat het gebruik van geweld alleen maar tot een fiasco kan leiden. De sterkste oppositie ondervindt Kania van de zijde van de dogmatici onder leiding van de vroe gere minister van buitenlandse zaken, Stefan Ols- zowski. De dogmatici wensen weliswaar ook her vormingen (vooral op economisch gebied), maar zij wijzen „laffe compromissen" af en hameren voortdurend op recht en orde, trouw aan het marxisme-leninisme en de hiërarchische beginse len van het door Moskou tot dogma verheven de mocratisch centralisme. Voor de dogmatici komt het werkelijke gevaar uit het westen en zij menen dat Polen slechts een toekomst heeft indien het nog nauwe'e samenwerking met de Sovjet-Unie en met de andere socialistische landen zoekt. De derde groep in het huidige centale comité kan rv»n de hervormers noemen. Zij verzetten zich tegen de in een communistische partij gebrui kelijke organisatievorm en oriënteren zich op de parrijbasis. Zij verdedigen een Pools model van h?t socialisme, zoals er ook een Joegoslavisch, een Jhinees en een Latijnsamarikaans model is. De hervormingen die zij voorstaan betreffen niet al leen de partij, de economie en de staat, maar ook de cultuurpolitiek. De leider van deze groepering is de partijsecretaris van Gdansk, Fiszbach. Ook vice-premier Rakowski, de man die al menig uur met Lech Walesa aan de conferentietafel heej zeten, behoort ertoe. Hoe de basis over de stromingen in het hu centrale comité denkt is de afgelopen weken delijk geworden. Bijna zeventig procent van d den van het centrale comité werd op de regie partijvergaderingen niet herkozen. Tot degi die w e 1 door de basis naar het partijcongres afgevaardigd behoren voornamelijke verte f woordigers van de hervormingsgezinden en aantal gematigden. Kania zelf kwam met de 1 ken over de sloot en slechts door zijn persoon ingrijpen werden ook enkele dogmatici als af vaardigden aangewezen. Grote broer blijft imr i toezien en Soeslov zou bij zijn bezoek aan schau in mei geëist heben, dat minstens de f>rocent van de oude garde op het partijcongres ater in het centrale comité er weer bij is. Dat li ste is echter nog lang niet zeker. In elk gevl minstens een kwart van de congresgangers] van Solidariteit. Enkele weken geleden sprak een van de lel van het centrale comité tijdens een plenaire 1 gadering de opmerkelijke woorden: „Laten we geen illusies maken, dat het merendeel van i zich na het aanstaande partijcongres opnieuw; deze zaal zal bevinden". Indien het partijconi volgens de verwachtingen verloopt krijgt de n ongetwijfeld gelijk. Maar ondanks het feit dat de hervormers het ft tijcongres zullen beheersen, kan er nog van al gebeuren. De uiteindelijke beslissing over P» en over de Poolse partij wordt immers nietl Warschau maar in Moskou genomen. De meestl tuele anecdote in Polen luidt dan ook: „Kan Brl nev lid worden van Solidariteit? Nee, want hij» kent de leidende rol van de Poolse communf sche partij niet". DEN HAAG De (kroon)kurken knal den deze week op Binnenhof 5, waar de Tweede-Kamerfractie van D'66 is gehuis vest. De Democraten gedachten het feit, dat zij in hun vijftiende levensjaar een echte politieke partij waren geworden. Als direct gevolg daarvan is de formatie van het beoogde driepartijenkabinet nog niet om zeep en moet VVD-chef Hans Wiegel zich nog langer verbijten in zijn Friese ballingschap. Jan Terlouw was de man die dit mirakel- tje op de wereld zette. Maandag was het in volle hevigheid tot hem doorgedrongen, dat een nog langer afwijzen van Dries van Agt niet verantwoord was. De CDA-leider had zich die dag zo beslist getoond, toen hij eens temeer de functie van premier voor zich opeiste, dat Terlouw besefte niet langer passief te mogen blijven. Hij vroeg de beide informateurs het beraad te schor sen, omdat hij zijn fractie wilde raadple gen. Den Uyl, gepokt en gemazeld in de politiek, voelde onmiddellijk nattigheid en begon onrustig op zijn stoel te schui ven. Doof Eenmaal buiten de ministerskamer van de senaat, waar de onderhandelingen worden gevoerd, barstte de PvdA-leider los. „Wat ben je van plan?" Terlouw draaide er aan hankelijk wat omheen. Hij mompelde dat hij in tien dagen zijn fractie niet had ge lzien en dat hij nu haar oordcel wilde heb ben over de impasse rond het premier schap. Maar na doorvragen van Den Uyl erkende hij de mogelijkheid dat D'66 die avond akkoord zou gaan met een pre mierschap voor Van Agt. Den Uyl kon zijn oren niet geloven. „Maar waarom in hemelsnaam, Jan?" De voorman van de socialisten begon aan een hevig betoog, waarvan alleen de strekking tot Terlouw doordrong. Hij moest inzien dat het CDA op het punt stond Van Agt te laten vallen. Hadden de christen-democraten immers niet in het voorafgaande weekeinde geprobeerd Jelle Zijlstra te bewegen minister-president te worden? Nou dan! „Waar ze één poging hebben ondernomen, willen1 ze heus wel een tweede doen. We moeten het been stijfhouden", aldus Den Uyl. Terlouw bleef echter doof voor al die argumenten. Hij had zijn koers bepaald en zou zich daar niet van af laten praten. Daar kwam bij dat de D'66-leider nog een appeltje te schillen had met de PvdA. Een paar dagen eerder had hij per brief het voorstel gedaan dat zowel Den Uyl als Van Agt zich zouden terugtrekken als kandidaat-premier, ten gunste van een andere CDA'er. „Het heeft toen maar heel weinig gescheeld of Van Agt had dat voorstel aanvaard. Hij stond er positief te- ?enover en wilde het alleen nog met zijn ractie en partijbestuur bespreken," ver telt Terlouw. Volgens hem heeft Joop den Uyl vervolgens de zaak versjteerd, door zelf ook gauw een brief te schrijven, waarin hij met veel tamtam aankondigde dat hij bereid was een stapje achteruit te gaan. Dat zou bij Dries van Agt zo ontzet tend in het verkeerde keelgat zijn gescho ten -naar zijn mening had Den Uyl in het geheel niets om op te geven- dat hij alleen daarom al het idee van Terlouw naar de prullemand zou hebben verwezen. Ambities Joop kon dus beter zijn mond houden, vond de Democratische voorman. Om streeks half acht die avond opende hij de vergadering van zijn fractie en schetste hoe hij de impasse in de kabinetsformatie zag. Ruim drie uur later was het pleit be slecht. D'66 bleek unaniem van oordeel dat Van Agt (toch) in principe aanvaard baar was. Daarbij speelde ook een rol dat D'66 wat het CDA betreft ook best Bui tenlandse Zaken zou kunnen krijgen. Vice-fractievoorzitter Laurens Jan Brink horst heeft zijn zinnen gezet op dit depar tement en had niet nagelaten dit aan zijn partijgenoten bekend te maken. Boze ton gen beweren dat persoonlijke ambitie ook een rol heeft gespeeld in de opstelling van Jan Terlouw. Het is een publiek geheim dat hij graag minister van Economische Zaken (en Technologie) wil worden. Ten slotte mag ook niet uit het oog worden verloren dat als er een aantal mensen het kabinet ingaat, andere leden een vooraan staande rol kunnen gaan spelen in de fractie. Dus ook vandaar het feestgedruis. Kort voor de verkiezingen plaatste de VVD een grote advertentie in de kranten met de volgende vetgedrukte woorden: „Een stem op Jan, is een stem op Joop". Óp die manier hoopten Wiegel cum suis de kiezers ervan te overtuigen dat D'66 en de PvdA in feite één pot nat waren. Het was een nieuw arrangement van de be kende melodie „Hoog op de Gele Bijwa gen". Het zal de liberalenleider vreemd te moede zijn geweest, toen hij deze week de fout bemerkte in zijn reclameboodschap. Want een dag na D'66 ging ook de fractie van de PvdA door de bocht. Scheldend, mokkend en proberend zich te verbergen achter een stortvloed van voorwaarden, maar toch: de socialisten slikten Van Agt. Het sleepbootje had de oceaanstomer de andere kant opgetrokken. „Wat moesten we anders?" mompelde deze en gene PvdA'er. „We konden toch niet riskeren in een isolement te geraken". Daarmee werd een rake typering gegeven van de macht van D'66, nu deze partij eenmaal beseft hoe groot zij gegroeid is. Want wat deze week gebeurd is, kan zich steeds herhalen. „Onze sjyeelruimte wordt in feite bepaald door Jan Terlouw", ver telde een lid van het fractiebestuur van de PvdA. Hij doelde erop dat D'66 bij elke belangrijke zaak kan besluiten de zijde van .het CDA te kiezen. Wil Den Uyl ver volgens het been stijf houden, dan kan Terlouw gaan dreigen met het ontstaan van een „nieuwe situatie". Die laatste twee woorden slaan op de mening van D'66, dat in dat geval ook het versterken van de huidige coalitie van CDA en VVD tot de mogelijkheden behoort. Machtig Hoe machtig dat wapen is, bleek later deze week nog een keer. Den Uyl wilde graag zijn partijgenoot Ed van Thijn zien optreden als derde informateur. Een pri ma idee, vond Terlouw. Zijn vriendelijk heid sloeg echter om, toen hij hoorde dat in de visie van Den Uyl het nieuwe infor matietrio nogmaals moest gaan onderzoe ken of er toch misschien een andere CDA'er minister-president zou kunnen worden. „Niks daarvan," zei Terlouw. „Dat station is gepasseerd". En zo ge schiedde het ook, al heette het dan, dat de drie dienaren van de koningin zelf wei zouden uitmaken welke problemen er nog moesten worden opgelost. Wat betekent dit nu voor de kans, dat er daadwerkelijk straks een kabinet-Van Agt-Den Uyl (de PvdA-leider is bereid vice-premier te worden) op de trappen van Huis ten Bosch staat? Heel wat na tuurlijk. „Aan ons zal het niet meer lig- gen," aldus de eerder genoemde PvdA'er. „We hebben de hoop opgegeven dat Van Agt alsnog -bijvoorbeeld door een breuk te forceren- uit het zadel gewipt kan wor den. Er zit nu niets anders op dan te pro beren het kabinet zo snel mogelijk tot stand te brengen". De aanwezigheid 1 Ed van Thijn als informateur kan daa van dienst zijn, omdat de PvdA zich sneller zal neerleggen bij een comproii voorstel, als daar ook de handtekeif van een partijgenoot onder staat. Geloof Daarmee is de bal weer volledig speelhelft van Dries van Agt. Wil hljf- kabinet eigenlijk wel of is hij er alleen| uit de andere zijde te frustreren en zo' weg vrij te maken voor alsnog een coal met de VVD? Met die vraag worstelt n in het' PvdA-kamp. Mede daarom beslcj de socialisten een eigen informateur! gaan eisen. „Als Van Agt keihard nee I gezegd tegen Van Thijn, dan hadden» het antwoord gehad". F Uit het met grote tegenzin uitgesproljl ,ja" van de CDA-leider („alleen omdat), PvdA met een breuk dreigde") valt hein niet zo erg veel op te maken. Dat konp doeld zijn als de zoveelste pesterij in| hoop de sfeer slecht te maken, maar licht was het niets anders dan dat Agt veel moeite heeft met de manier optreden van Den Uyl. Misschien gaai inderdaad geloven in de mogelijkheid een kabinet van CDA, PvdA en D'66l der zijn leiding. RIK IN T* HO

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6