kirséance van betaling voor Battel jee Terpstra Stichting Jongerenhuisvesting vecht tegen wantoestanden in kamerverhimr ssenheim ontkent aeschuldigingen «ver antennesysteem l Beestenspul voor zesde maal in Groenoord- hallen Fioretticollege wil geld voor school in Kenia llNTIG BANEN OP DE TOCHT sieids Plein Festijn 3an start ACTIE BIJ 25-JARIG BESTAAN: LODSE COURANT ZATERDAG 11JULI 1981 PAGINA 3 iKN Drukkerij Batteljee \ra. heeft surséance van betaling rtvraagd en gekregen. Het bedrijf 'jde problemen geraakt door een «k aan orders. Volgens de vak- Un speelt ook het beleid van de een grote rol in de moeilijkhe- "vaarin de drukkerij verkeert. De ïbnden verwachten dat een faillis- ^t niet voorkomen kan worden icat de twintig werknemers op zullen komen te staan. Tot be roerder is benoemd mr. F. Klop- irg. Hij gaat de komende dagen '3ten hoe het bedrijf er precies aan en welke mogelijkheden er ueel nog zijn. »e Terpstra is aan de Oude Rijn 39 ge- JJ. De drukkerij is 92 jaar oud. Een aantal avruk en Papier", de grafische bond van merkt over het personeel op dat som- r.cal 35 jaar in dienst zijn en dat dat „de i«ak nog triester maakt dan het al is". Ter Erkent, dat het momenteel slechte tijden ojrafische industrie zijn „ik ren van het ollissement naar het andere" maar stelt de hoofdschuldige is aan de ma- Ter Beek valt directeur N. Klein verwijten, maar moet de fout bij direc- an Amerongen gezocht worden. Deze zou ildoende naar werk voor de drukkerij ge- ïebben. „Klein werd per 1 september vo- directeur. Hij werd echter in november ui)e raad van commissarissen heeft Van Jjngen toen als directeur benoemd. Hij zou Jeel erg deskundig zijn, werd erbij ge- Van Amerongen heeft tot mei het bewind |Jd, maar ik kan niets anders zeggen dan geen moer heeft gedaan. Een grote klant I voor het vier maal per jaar drukken van een postzegelcatalogus ging er zomaar vandoor en Van Amerongen heeft op geen enkele manier geprobeerd vervangende orders te vinden of deze grote klant te houden." In mei keerde directeur Klein weer op zijn post terug. De omzet van Batteljee Terpstra be droeg in het eerste kwartaal van vorig jaar 430.000 gulden, in het eerste kwartaal van dit jaar kwam men niet verder dan 280.000 gulden. De schulden van het bedrijf aan onder meer de bedrijfsvereniging zijn inmiddels opgelopen tot een half miljoen gulden. De eigenaar van het bedrijf is de Abni b.v. In de Raad van Commissarissen zit een aantal per sonen namens de Abni. Ter Beek heeft vorige week donderdag een gesprek gehad met de Raad van Commissarissen. Hij kreeg te horen, dat de raad en dus de eigenaar geen geld meer in het bedrijf wil steken. Een Haagse rechtbank verleende eergisteren surséance van betaling. Volgens Ter Beek heeft men in het zicht van het einde nog een handeling verricht, die niet door de beugel kan. Een hypotheek van 350.000 gulden zou met nog zes ton zijn verhoogd. „Die hypotheekgever kan zijn geld er wel eens bij inschieten," zegt de vakbondsman. Hij ver wacht niet, dat Batteljee Terpstra behouden kan worden. „Ik denk dat het afgelopen is en dat we naar een faillissement toegaan," merkt hij op. „De schulden zijn zo groot en de concur rentie op deze markt is erg groot. De grafische industrie loopt terug. Ik ben bang dat het voor de werknemers, waaronder echte vakmensen zitten, zeer moeilijk zal zijn om weer een baan in hun vak te vinden." Directeur Klein ziet de toekomst voor de werk nemers van Batteljee Terpstra minder som ber dan Ter Beek. Hij stelt, dat er nog wel mo gelijkheden zijn voor het bedrijf al is het dan niet voor alle personeelsleden. „In afgeslankte vorm zijn er nog bestaansmogelijkheden voor het bedrijf. Het is in elk geval niet te vermij- De bijna honderd jaar oude drukkerij Batteljee Terpstra aan de Oude Rijn verkeert in ern stige moeilijkheden. den, dat een gedeelte van het personeel moet merkt directeur Klein op: „Het zijn inderdaad afvloeien. Wanneer we van mening zouden slechte tijden in deze bedrijfstak. We hebben zijn, dat er voor de drukkerij geen mogelijkhe- niet genoeg orders gekregen. Je kan daar vroeg den meer zijn, hadden we een faillissement en je kan daar laat op reageren. Tijdens mijn aangevraagd en geen uitstel van betaling." afwezigheid is het eerste blijkbaar niet ge- Over de oorzaak van de dreigende ondergang, beurd." LEIDEN De bekende dierenshow Beesten spul wordt dit jaar zaterdag 26 en zondag 27 september weer in de Leidse Groenoordhallen gehouden. Kunstenaar en dierenvriend Rien Poortvliet, opent dit jaar Beestenspul '81. Vorig jaar werd de tentoonstelling geopend door prinses Margriet. Beestenspul '81, dat dit jaar voor de zesde maal wordt ge houden, zal in het teken staan van het dier en het kind. Zo kan de jeugd een eerste paardrijles krijgen. Tevens wordt er verteld wat het dier voor een kind kan betekenen. De jeugd wordt zoveel mogelijk betrokken bij het evenement Zaterdagmiddag treedt bijvoorbeeld het Haagse kindercir cus ,,'t Kraaiennest" op. Er zal een dierenvriend van het jaar worden gekozen. Tevens is er een kind-hond-show en wordt er veel aandacht aan educatieve aspecten besteed. Er kan bijvoorbeeld melken geleerd worden bij een kuns tkoe. Verwacht wordt dat er dit jaar zo'n zes duizend dieren in de Groenoordhallen te bezichtigen zijn. Er komen onder meer paarden, pony's, honden, katten, konijnen, cavia's, muizen, geiten, vogels, bijen en vissen. Aan Beestenspul '81 werkt een groot aantal verenigingen van dierenliefhebbers mee. Ook zullen stichtingen aanwezig zijn zoals, SOS voor huisdieren, Amivedi, Leids Dierenasiel, Dierenvervoer, Dierenbescherming, Behoud Waddenzee, Anti Vivisectie, Wereld Natuurfonds, Schoonheid zonder wreedheid en Aktie lekker dier. A het optreden van de groep Tower" ging gls- 'ond het „Leids Plein Festijn", het feest in de mstad voor de jeugd, van start. Het is dit jaar ir de tweede maal dat het muziekgebeuren op Stadhuisplein wordt gehouden. „Tower" beet spits af met een muziek die wel omschreven 'dl als „heavy gevarieerde pop". De Leidse gita- Chris Coenen vormde vervolgens het middel- it van Trio Vandaag en de avond werd besloten t de opmerkelijke groep „Loose Ends" met hun gramma van humor en muziek. Loose Ends is "Joepasselijke naam voor een groep van theatra- Jflusici, die jaarlijks een serie voorstellingen ge- m. Enkele leden van de groep, hebben met Jango ftjards, de oprichter van het Festival of Fools, op deden. Morgen wordt het driedaagse festijn af floten met om half vier een optreden van de ep „Doe Maar". LISSE Bijna alle huur ders van kamers blijken te veel huur te betalen. Een te veel dat zich overigens niet beperkt tot een paar tientje per maand, maar zelfs op loopt tot meer dan tweehon derd gulden. Een en ander blijkt uit een door de Stich ting Jongerenhuisvesting ge houden globale inventarisa tie van de situatie waarin kamerhuurders in Lisse ver keren. Uit het onderzoek blijkt bovendien, dat de huurcontracten vaak niet kloppen. Aan de huurders worden in veel gevallen ei sen gesteld, die volkomen in strijd zijn met het huur recht. De stichting heeft zich voorgenomen in samenwer king met de huurders de om standigheden te verbeteren en uitwassen tegen te gaan. Volgens de Stichting Jonge renhuisvesting grijpen de ver huurders de bestaande wo ningnood aan om woekerprij zen te kunnen vragen. Vaak wordt het dubbele gevraagd van wat wettelijk is toege staan. Een ander punt waaro ver men valt, betreft de speci ficatie van de huurprijs. In de meeste gevallen is het niet duidelijk welk deel van het bedrag huur is en welk deel men voor bijkomende kosten betaalt. De kamerhuurder kan dan slechts gissen naar zijn huurprijs. Volgens de wet moet de verhuurder aan de hand van rekeningen de huur der laten zien wat de werkelij ke kosten zijn. Dit gebeurt echter zelden of nooit, omdat de verhuurder het domweg niet doet en in sommige geval len omdat de huurders geen vol jaar een (dure) kamer be wonen. De stichting wil nu in samen werking met de huurders gaan werken aan verbetering van de situatie. Dit wil men onder meer gaan doen door voorlich ting te geven. Belangrijker zijn echter de pogingen, die in het werk zullen worden gesteld om de huurprijzen naar bene den te krijgen. Men wil dat de- huurders in Lisse de wettelijk voorgeschreven prijzen voor hun kamers gaan betalen en niet zoals nu vaak gebeurt, de door de verhuurders vastge stelde woekerprijzen. Met de huurders van een aantal pan den zijn al afspraken gemaakt over de te bewandelen wegen. Men verwacht echter dat het niet makkelijk zal zijn lagere huurprijzen te krijgen. Ten aanzien van de huurbepalin- gen denkt men minder moei lijkheden tegen te komen. De contracten zijn immers door gaans nietig. Om aan te geven wat voor eisen verhuurders stellen geeft de stichting enke le voorbeelden. Zo komt het voor dat huurders verboden wordt huisdieren te hebben op straffe van 80 gulden per maand. Een ander voorbeeld verhaalt over een verhuurder, die de huurder een briefje laat tekenen waarin gesteld wordt, dat de huurder nooit bezwaar mag maken tegen een huur verhoging. Uit deze voorbeel den blijkt volgens de stichting, dat het de verhuurders alleen maar om het geld gaat en dat de huurders niets over hun woonsituatie te vertellen heb ben. Een zaak waar men een eind aan wil maken door actie te voeren. it iENHEIM De gemeente blijft bij .standpunt dat zij en niet de bewoners Be G.B. de Vroomenstraat, tot voor kort presse was van het gemeenschappelijk inesysteem in die straat. De bewoners dat zij bij de aankoop van hun hui- >r de aanleg van het systeem hebben :n betalen. De gemeente heeft het sy- onlangs verkocht aan Casema, die ka- levisie in de bollenstreek aanlegt De <^iers beweren dat de gemeente daarmee Jhtmatig handelt en dreigen zelfs met ■sort geding of een schadevorderingspro- jns de heer A.G. Hogenboom van de afde- «Igomene zaken van de gemeente maken ^voners problemen die er helemaal niet gemeente - in dit geval als particulier •bezitter en niet als overheidslichaam - vindt dat ze helemaal geen verschil van me ning heeft met de bewoners. In het verleden heelt de gemeente het initiatief genomen om het antennesysteem aan te leggen. Als de bewo ners allerlei juridische feiten daarbij nu weer overhoop willen halen, is dat hun zaak. Volle dig duidelijk blijft dat de gemeente eigenaresse was van het systeem totdat het werd verkocht", stelt Hogenboom. Hij wil verder niet discussiëren over deze kwestie en volgens hem zijn er helemaal geen juridische problemen. De bewoners stellen daarentegen dat de gemeente hun geld - van de verkoop van het antennesy: teem - in eigen zak steekt. „Als zij dat vinder, moeten zij maar naar de rechter stappen. Wij laten ons geen problemen aanpraten die cr niet zijn", aldus Hogenboom. Op de vraag wat er nu gebeurt als de rechter het met de bewoners eens is, stelt hij: „Zij zijn geen' eigenaar dus dat kan niet". LEIDEN Geboren: René. z.v. G. van Klaveren en E. van der Deijl; Esmé Nicole, d.v. F. W. M. Nijssen en B. Y. de Jong; Sidney Petrus Bernar- dus. z.v. P. W. van der Holst en C. Möllenkamp; Marjan Corrien, d.v. H. W. Toonk en O. M. Rengersen; Bram Michiel. z.v. P. J. M. van Esch en M. J. A. M. Bogaers; Victor Aimer, z.v. P. A. Bastiaansen en H. J. M. Fritschy; Johannes Frederik, z.v. W. F. Hartevelt en M. A. J. Baak; Ro bert, z.v. J. Kroon en M. Keepers; Yvette Michelle, d.v. L. Albrecht en C. L. E. Ponsen; Freddy, z.v. J. T. N. Gahrmann en W. T. M. van der Kaa; Jeroen, z.v. D. Schaap en J. M. Boen der; Wilhelmina, d.v. C. van der Plas en S. C. de Mooij; Dick, z.v. L. C. Beekhuis en J. N. Schoneveld; Jo hanna Albertina Michaëla, d.v. M. G. J. Nahon en A. M. Hermans; Hank, z.v. H. A. G. Vermeulen en G. P. Smit; Judith Johanna Wilhelmina, d.v. W. H. G. van der Krogt en R. M. Vreeburg; Eveline Maria, d.v. G. Zwaan en H. M. Timmers; Mirjam, d.v. D. Mink en M. de Vos; Marilène, d.v. F. T. A. J. Dofferhoff en P. C. W. Broekhof; Petronella Hendrika, d.v. A. Zintel en J. J. van Veen; Sa- brina Harmke Augusta, d.v. H. R. Verbeek en J. Manche; Edwin, z.v. C. Ravensbergen en D. D. Jonker, Cor- nelis Pieter, z.v. J. Freke en H. van Delft; Guinevere, d.v. H. Mathies en W. B. Stoop; Miriam Dina Petronella, d.v. N. van Ammers en M. S. C. van der Zon; Jeannette Adriana Jacoba, d.v. N. Duivenvoorde en P. J. T. de Winter; Dennis Johannes Jozef, z.v. J. N. van Pelt en A. M. C. van Rooijen; Fedoua, d.v. B. Alt Baha en K. Fahmi; Anna, d.v. W. van der Plas en W. Jonker; Sean, z.v. D. Be- kooij en A. M. van den Ham; Eveline Monique, d.v. T. A. Evers en I. Ser iier, Jan Hendrik, z.v. G. Kuijt en H. J. Lok; Klazinus, z.v. G. de Lange en P. Veldhuis; Pieternella Elisabeth Erica, d.v. A. van Egmond en E. Zandbergen; Mark Jan, z.v. J. Ver kerk en A. J. M. Meijer; Marthe, d.v. A. P. Everaartse en C. C. M. van den Hout; Riekelt Michiel, z.v. D. J. Vreeken en P. C. Kramer; Mokhtar, z.v. B. Boudra en F. Kadi; Yvon, d.v. F. G. F. Vosters en J. A. C. van Kleef; Marieke, d.v. E. S. den Ouden en J. L. Gort; Thomas Frederik, z.v. M. van Wijhe en E. M. A. Hoogen- doorn; Rosemarie Petronella Maria, d.v. H. J. M. van der Voort en C. P. M. Westgeest; Peter, z.v. W. P. M. van Vliet en J. G. R. Zweers; Saskia Fransiska, d.v. F. N. de Haas en N. Schellingerhoud; Daniela, d.v. M. V. Cornacchia en G. M. Mulder, Jochem Cornelis Johannes, z.v. A. J. M. van der Loos en J. H. Moggré; Tinie Bianca, d.v. I. Selier en S. M. van Eg- mond. Gehuwd: M. Paauw en V. E. A. Geerlings; U. Lut en J. A. Faber; D. J. G. van Wielink en M. H. L. van Loenhoud; R. R. van der Sijde en S. C. M. van Brouwershaven; R. Sprin ger en M. van der Wilk; M. van Delft on J. Kamphues; R. Springer en M. Plug. Ook Piet van Rijn deed mee met het tobbetje steken. LISSE Het Fioretticollege wil ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan in november van dit jaar 15.000 gulden bijeen brengen voor eei* school in Kenia. De school wordt geleid door de oud- Lisser pater Rothweiler, die daar al een aantal jaren werkt Met het geld wil de pater een stuk aan zijn school te bouwen en verder wil hij graag wat materiaal en gereedschappen en als het kan een naaimachine aanschaffen voor de leerlin gen. Het Fioretticollege viert het vijfde lustrum van 6 tot en met 14 november. Het is de bedoeling dat alle leerlingen, ouders en personeelsleden het bedrag bij elkaar brengen. Een van de pogingen daarvoor be staat uit een prestatieloop: ie dereen loopt een bepaalde af stand en krijgt daarvoor van sponsors, die hij tevoren heeft gezocht, een bedrag voor elke afgelegde kilometer. Verder zijn er allerlei kleine acties binnen en buiten de school. Tevens wordt het feest gevierd met een receptie, eucharistie viering, een reünie, een opvoe ring van de musical 'De Wijze Kater' naar Heijermans, een open dag voor de Lissenaren, optredens van bekende pop groepen en sport en spel, mode en songs uit de jaren 50. De school werd in 1956 opge richt als R.K. HBS in de Bol lenstreek en de paters Francis canen verzochten de inmiddels oud-rector drs. W.A. Terwijn de dagelijkse leiding op zich te nemen. De naam van de school haalde die uit het Ita liaanse boek „I Fioretti" (de bloemetjes) dat gaat over het leven van de Heilige Francis- cus, de beschermheilige van de school. De school begon in de oude Agathaschool en verhuis de later naar houten noodloka- len aan de eerste Poellaan. In 1971 was men daaruit gegroeid en nam de school zijn intrek in het huidige gebouw aan de Sportlaan. Door het stijgend aantal leerlingen op de gym nasium-, atheneum- en havo afdeling heeft de school nog dit jaar toestemming gekregen voor de bouw van een aantal houten lokalen ter vervanging van de oude barakken. Nat pak in Warmond WARMOND Velen haalden gisteren in War mond bij de Kaagweek een nat pak bij het tob betje steken. Honderden belangstellenden zagen toe hoe eenieder de em mer over zich heen kreeg. Daarna trok de barbecue, evenals vorige jaren, enorme belang stelling en dat eetfeest werd, dankzij het mooie weer, tot in de kleine uurtjes voortgezet. Eerder op de dag was er een kliederfeest voor de kleintjes. De kinderen za gen er na enkele uren zeer kleurrijk uit, maar de werkstukken waren prachtig. Vanmiddag gaat de feestweek verder met onder meer een na-' tionale ringrijderij met aangespannen Oud-Hol landse wagens in de Bea- trixlaan en een voorstel ling van het jeugdcircus Atleta in de feesttent. De Urban Heros geven vana vond een life-concert In het trefpunt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3