De ba jes barst uit zijn voegen ara-patiënten in paniek na berichten er fatale gevolgen van spuitbus Uitbreiding sociale diensten met 500 man PSP-raadslid in Utrecht weigert op te stappen idbouwschap denkt proefprocessen Lormonen-affaire Wageningen bindt strijd aan met tropische insecten Internationale actie tegen Rijnvervuiling 'NENLAND IXIDSE COURANT' VRIJDAG 10 JULI 1981 PAGINA 9 EXTRA UITKERING VOOR MINIMUMINKOMENS DEN HAAG De gemeentelijke sociale diensten krijgen er 500 personeelsleden bij. Hiertoe heeft de ministerraad gisteren besloten. De nieuw aan te trekken ambtenaren worden belast met controle op een goede uitvoering van de sociale verzekeringen. Verder zijn ze nodig voor een soepele gang van zaken bij het uitbetalen van de eenmalige uitke ring, eind van dit jaar, aan gezinnen die met niet méér dan één minimum-inkomen moeten rond komen. Ook met deze éénmalige uitkering is de ministerraad gisteren akkoord gegaan. De hoogte ervan is vastgesteld op 250 gulden netto voor een echtpaar zonder kinderen en voor een ongehuw de met één kind. Een echtpaar met één kind of een ongehuwde met twee kinderen krijgt 350 gulden netto. Een echtpaar met meer dan één kind en een ongehuwde met meer dan twee kin deren krijgen 450 gulden. Zo'n 300.000 gezinnen kunnen aan- psraak maken op het extraatje. Met de maatregel is rond de 100 miljoen gulden gemoeid. De versterking van de sociale diensten kost dit jaar 25 miljoen. UTRECHT Hoewel de Utrechtse afdeling van de PSP Ro bert van Gemert (40) als gemeenteraadslid voor die partij heeft geschorst, weigert hij op te stappen. Gisteren heeft hij zijn lidmaatschap van de PSP opgezegd en hij blijft nu in de raad zitten voor de Socialistische Partij. Al geruime tijd leven de partij en Van Gemert in onmin. De Utrechtse afdeling vindt namelijk dat politieke vertegenwoordi gers van die partij niet moeten meedoen aan actiegroepen en buurtcomités. Van Gemert is het daarmee niet eens en doet mee aan allerlei acties. De druppel die de emmer deed overlopen was dat Van Gemert met een actiegroep in de kerstnacht van 1979 een nachtmis verstoorde. Sinds die tijd probeert de PSP-Utrecht hem weg te krijgen. ]>EN Het Nederlands Astma Fonds in Leusden is de afgelopen week op- 1 veel benaderd door patiënten met tg of zij hun medicijnen nog wel zou- nemen. Onder veel cara-patiënten is (vat onrust ontstaan na de publicatie n artikel in de laatste aflevering van derlands Tijdschrift voor Geneeskun- arin werd gesteld dat misbruik van de spuitbussen, ook wel inhalatoren bij enkele patiënten fatale gevol- tft gehad. Volgens het NAF is er geen reden tot paniek, zolang patiënten zich aan de voorgeschreven dosis houden. Fatale gevolgen zijn alleen geconstateerd bij forse overdosering van één soort inhalator, na melijk de betasympathicomimetica. Deze ne men niet de zwelling weg van de slijmvliezen aan de binnenkant van de luchtpijpjes, maar verwijden de luchtwegen. Overmatig gebruik van deze inhalatoren kan de luchtwegen maxi maal doen openstaan. Ze kunnen dus niet ver der open; het mogelijk gevolg is een hevige slijmvorming die de luchtwegen volledig afsluit waardoor gevaar op verstikking ontstaat. Voor al tijdens en na luchtweginfecties werken be tasympathicomimetica per inhalatie onvoldoen de of te kort. Juist dan bestaat de neiging tot overdosering die bij met name jonge mensen tot fatale gevolgen kan leiden. Inhalatoren worden overigens ook gebruikt door mensen die last hebben van hooikoorts. Die kwaal speelt alleen in de zomermaanden, zodat de onbekendheid van deze patiënten met deze medicijnen veel groter is dan bij mensen die al lange tijd aan astma lijden. Volgens het Astmafonds bestaan, er nog twee andere soorten inhalatoren. De cor- ticosteroiden (Becotide, Aldecin, Beconase) en als derde soort de parasymphathicolitica (Atro-, vent). Bij deze soorten zijn nog geen fatale com plicaties geconstateerd, volgens de heer Siebe- link, direkteur van het NAF, geldt ook hier dat de patiënt zich aan de voorgeschreven dosis moet houden. Help dat niet, dan is sneller te ruggaan naar huisarts of specialist, het enige verstandige dat zij kunnen doen. ÖIAAG Het Landbouwschap overweegt om oefprocessen tegen de overheid te bereiken een collectieve regeling komt om veehouders ■ftloos te stellen die ten onrechte zijn verdacht St gebruik van verboden hormoonpreparaten. ■Neze maand pleitte het schap al bij minister Braks van iw voor een dergelijke schaderegeling. Braks zei toen |n uitspraak van de rechter te willen afwachten over de he voor de schade aansprakelijk is. Het Landbouwschap llgende week inventariseren welke veehouders schade opgelopen en om welke bedragen het gaat. Volgens het ijn er ongeveer honderdvijftig slachtrunderen vernietigd, -de overheid daarnaast via voorlopige maatregelen enkele Jen dieren op de bedrijven liet „blokkeren". Aan de hand inventarisatie en eventuele gerechtelijke uitspraken zal ndbouwschap een collectieve schaderegeling ontwerpen vervolgens aan de overheid voorleggen. Aanhangers van de Baghwan begroetten gistermiddag op Schiphol 's- meesters naaste medewerkster Ma Prem Arup (links). Ma (36) staat in de registers van de Burgerlijke Stand vermeld als May Kortenhorst, dochter van wijlen de Kamervoorzitter. Zij zal 17 juli het middelpunt zijn van een groot Baghwan- festival in Amsterdam. JUSTITIE: WERKELIJK TEKORT CELLEN VEEL GROTER (Door Gerard Croné) DEN BOSCH Het is vorige week weer eens duidelijk geworden uit een rapport dat de speciale commissie over het ruimtegebrek in gevangenissen heeft aangeboden aan minister De Rui ter van Justitie: de gevangenissen bar sten uit hun voegen, er zouden 790 cel len bij moeten komen. Zoals het nu gaat blijven veel mensen buiten de ge vangenis die er eigenlijk binnen had den moeten zitten. Het is een oud pro bleem want al in 1976 zei de crimino loog prof. Nagel in zijn afscheidsrede over het capaciteitsvraagstuk: „Het lijkt er op alsof men iemand open snijdt om nierstenen weg te halen maar nog even wacht en de buik intus sen maar een poosje open laat, omdat er nog geen doosje is gevonden om de stenen in op te bergen". En toen was de capaciteit al vergroot Maar de crimi naliteit neemt toe en de behoefte aan ruimte om criminelen in op te bergen eveneens. Dat tekort van 790 cellen is in werkelijk heid nog veel groter. Als we tenminste Victor Blanke voort van de Algemene Re- classeringsvereniging in Den Bosch mo gen geloven. Hij zegt: „Wij weten dat er in het kader van de begrotingsgesprekken een nogal belangrijke verschuiving in de getallen heeft plaats gevonden. Tot twee weken geleden werd over een capaciteit stekort van 1200 plaatsen gesproken en dat is nu gereduceerd tot 790. Die daling heeft ongetwijfeld te maken met een ge sprek dat heeft plaatsgehad met minister De Ruiter van Justitie. Uit dat gesprek is uiteindelijk een verschuiving in de beste ding ten gunste van andere diensten dan het gevangeniswezen voortgekomen, on der meer onder druk van de reclassering die meent dat dé uitbreiding van de ge vangenissen alleen maar positief werkt, maar dat dat ook nadelige effecten heeft en dat er daarom ook meer geld moet worden besteed aan misdaadpreventie. Minister De Ruiter heeft in een informa tiegesprek zeer nadrukkelijk duidelijk ge maakt dat Justitie niet mee kan doen in het bezuingingsspelletje. Dat hebben de informateurs en de andere gesprekspart ners ook aanvaard. Een van de belang rijkste argumenten daarbij was ook de uit breiding van de gevangenissen". Wat mij bij het lezen van de nota opvalt is dat er nergens echt harde cijfers worden genoemd, dat wil zeggen cijfers ontleend aan statistieken. Ik vind het echt betreu renswaardig dat te moeten constateren. Men komt in de nota na veel cijferwerk op een tekort van 790 plaatsen, maar de wijze waarop dat gebeurt is onverant woordelijk. Daarom denk ik ook dat er heel andere motieven aan ten grondslag liggen, namelijk meer politieke". Directeur van het Rotterdamse Huis van Bewaring („De Noordsingel"), is de heer P.Koehorst. Deze man uit de praktijk oor deelt anders maar nauwelijks zachter over het plaatsgebrek: „Ons probleem is heel simpelweg dat we altijd vol zitten. Dat be tekent dat we niet of nauwelijks aan se lectie van gedetineerden kunnen doen. We kunnen niet meer of slechts met grote moeite zorgen dat sommige gevangenen geen contact met elkaar hebben of juist wel. Dat betekent weer dat het personeel het ook extra moeilijk heeft om de men sen in de hand te houden en de nodige aandacht aan hen te besteden. Er is bo vendien ook nog de morele druk dat een aantal mensen die in het Huis van Bewa ring thuis hoort op het politiebureau zit, waar geen recreatiegelegenheid is en waar de verblijfsomstandigheden heel moeilijk zijn, vooral als het om een lange re tijd gaat. Wat speelruimte in een in richting geeft meteen wat meer sfeer. Zoals het nu is is het constant op je tenen lopen. Dat geldt voor bewaarders, maar ook voor andere diensten zoals de medi sche. We zitten hier met jongens die aan het afkicken zijn. Daar is een speciaal ge deelte van een vleugel van ons gebouw voor gereserveerd. Maar onder druk van de capaciteitsnood moeten op die vleugel ook andere mensen worden geplaatst. Dat is niet goed, dat maakt de zaak onover zichtelijk en bemoeilijkt het werken. Voor de administratie geldt dat evenzo. Als er vanavond om 6 uur een plaatsje vrij komt dan moet ik op datzelfde moment die plaats weer gaan opvullen met iemand die nu nog op het politiebureau zit", zegt Koe horst. Weinig speelruimte Hij vervolgt:„Daar komt nog bij dat er een groot gebrek aan bewaarders is. Formeel niet natuurlijk, want gerekend met de aantallen bewaarders die door het minis terie van justitie worden toegestaan is er geen gebrek. Maar de criteria van het mi nisterie zijn zodanig vastgesteld dat er zeer weinig speelruimte is. Je kunt met het toegestane aantal bewaarders net ver lof en ziekte opvangen, maar in de week einden wordt het al moeilijk. Dan moet er geschoven worden met diensten en dat is vervelend voor de bewaarders. Dan is het de druk van buiten om een zo humaan mogelijk beleid te voeren, om met de mensen zinnige dingen te dpen, om althans te proberen om de gevangenis tijd niet helemaal verloren te laten gaan. Hier in Rotterdam hebben we wat kun nen schuiven met het dagprogramma om zo wat extra ruimte te krijgen om perso neel te kunnen opleiden, maar het gaat erg langzaam". Eerste viool De directeur van de „Noordsingel": „Men kan gerust stellen dat we met een stuk rechtsonzekerheid bezig zijn. Waarom loopt de een wel buiten de gevangenis en de ander niet? Onze democratie staat in feite op dit punt een beetje te rammelen. Wat krijg je? Dat een politieman gaat zeg gen: laat die man maar lopen. Als ik sa men met hem naar de officier van Justitie ga, staat hij nog eerder buiten dan ik. Dat heeft een gevaarlijk effect. Temeer omdat de criminaliteit in Nederland een stuk harder geworden is. Buitenlanders die de eerste viool spelen op crimineel gebied in Europa opereren nu al in Nederland. We kunnen ze alleen aan met heel speciale maatregelen. Daarom moet er celruimte worden bijgebouwd en oude gevangenis sen weer opnieuw worden geopend. Er moet meer ruimte worden geschapen. Maar dan moet er ook meer personeel ko men, het mag niet ten koste gaan van het personeel dat nu in de inrichtingen dienst doet". Zuigende werking Koehorst komt op voor zijn personeel. De Reclassering komt op voor de gevange nen. Cellen bijbouwen en oude gevange nissen weer openen is niet goed. De heer C.van den IJssel van de Algemene Reclas- seringsvereniging „Hoe meer plaatsen je in de gevangenissen creëert, hoe meer mensen er ook naar de gevangenissen worden gestuurd. De kans is groot dat er een zuigende werking van uit gaat. Het gevaar dreigt dat hoe meer plaats er is hoe meer mensen zullen worden opgesloten. Als ik kwartjes heb geef ik kwartjes uit tenslotte. Wij zoeken eerder een oplossing in het justitiële beleid dan in het peniten tiaire beleid. Probeer te voorkomen dat mensen worden opgesloten, probeer alter natieve methoden". Er zijn ook echter nog andere oplossingen mogelijk dan gevangenissen bijbouwen. Het rapport noemt zelf het drastisch be perken van voorlopige vrijheidsstraffen en verruiming van de mogelijkheid ge vangenisstraffen in de weekeinden uit te laten zitten. Drs. J.Tulkens. hoofddirectie gevangeniswezen van het ministerie van Justitie méént dat de oplossing echter niet bij de rechterlijke macht ligt. „Ik geloof dat niet dat het tekort aan onderdak een rol gaat spelen bij de straftoemeting, de rechterlijke macht zal zich in haar beleid zeker niet laten beïnvloeden door wat ad ministratief onmogelijk is", zegt hij. C wil meer 'ANWB SlAAG De KNAC gi een intensievere sa- 'rking komen met de 7* Financiële proble- g j de 83 jaar oude Ko- 'ke Nederlandse Auto- 9-Club vormen de ach- 10jd van dit streven. I'AC heeft vorig jaar een I2jlijk verlies geleden. In JJ hiermee heeft men 1 ^besloten het pand aan 14jlialaan in Den Haag te _ln te bieden en te ver-' 15haar een goedkoper on- 16^"- Een verdere sa- 7rking tussen ANWB en j__dan sinds 1964 toch al öl is, is heel goed moge- jadat de aangeboden r» voor een deel dezelf- Overigens wordt van it van de ANWB met I gesteld dat van over- jeen sprake zal zijn. De ondj stelt prijs op de „con- „ini KNAC", wiens itelling zich in tegen- tot de ANWB uitlui automobilisten richt. WAGENINGEN De Planteziektekundige Dienst in Wageningen gaat een speciale medewerker aan stellen die moet nagaan welke gevaren Nederland door „buitenlandse" insecten bedreigen. Vooral door de toegenomen import en doorvoer van land en tuinbouwprodukten komen tegenwoordig in ons land tientallen tropische insectensoorten voor. Ook het sterk gegroeide toerisme speelt daarbij een rol. Door de aanstelling van een speciale medewerker wil de dienst de risico's van buitenlandse insecten beperken. Het gaat overi gens niet alleen om tropische insecten; de uit gematigder streken ingevoerde beestjes zijn soms nog gevaarlijker omdat ze ook bui ten in leven blijven en zich makkelijker vermenigvuldigen, al dus „Nieuws uit Wageningen", een uitgave van de Landbouw hogeschool. Tot de bekendste buitenlandse insecten behoort de farao-mier. Ook de kakkerlak is oorspronkelijk niet van hier. Andere bui tenlandse insecten komen soms geheel onverwacht: vorig jaar liepen enige mensen in de buurt van Schiphol malaria op door malariamuggen die met vliegtuigen uit tropische landen waren meegereisd. HBO-student: twee keer blijven zitten DEN HAAG Studenten in het hoger beroepsonderwijs mogen in het vervolg twee maal blijven zitten zonder hun aanspraak op studiefinancie ring te verliezen. Tot nu toe mogen studenten in het HBO alleen het eindexamenjaar doubleren zonder risico voor hun studiebeurs. De minister raad heeft gisteren het voor stel van minister Pais van on derwijs aangenomen om stu denten ook een eerder studie jaar te kunnen laten double ren. DEN HAAG De Stichting Reinwater wil samen met mi lieuorganisaties uit de andere Rijnoeverstaten nog dit jaar een milieuschip in de vaart brengen om de belangrijkste vervuilers van de Rijn te identificeren. Daarnaast zal de stichting in samenwerking met andere Neder landse milieuorganisaties een internationaal watertribunaal voorbereiden. Voorts zal de stichting meewerken aan een inter nationaal symposium over grensoverschrijdende milieuvervui ling dat op 29 en 30 oktober in Amsterdam wordt gehouden en waarvoor het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne al subsidie heeft verleend. Met behulp van het milieuschip zul len watermonsters uit de Rijn worden genomen om de meest ernstige lozers van gif vast te stellen. Voor het financieren van het schip worden momenteel in de Rijnoeverstaten „aandelen in Reinwater" uitgegeven. Schoonheidsspecialisten boos over beunhazerij UTRECHT Steeds meer mensen gaan hun brood ver dienen als schoonheidsspe cialist, maar dan zonder volttooide opleiding en zon der vestigingsvergunning. Ze werken tegen een lage prijs en dat is voor de klant wel leuk, maar de consu menten krijgen op deze ma nier een „inferieure" behan deling. De schoonheidsspecialisten, verenigd in de Anbos, hebben deze bezorgdheid over de beunhazerij in hun branche gisteren in Utrecht meege deeld. Naar verwachting wordt er dit jaar in ons land voor ongeveer 1,6 miljard gul den uitgegeven aan parfums, toiletartikelen en andere cos metica. Dat is ongeveer zeven procent meer dan vorig jaar. Dit melden de cosmeticafabri- kanten ter gelegenheid van de indro-parfumeriebeurs die van 24 tot 28 augustus in de Utrechtse Jaarbeurs wordt ge houden. Tamelijk koel Geleidelijk stroomt er wat koelere oceaanlucht ons land binnen. Aan zee wordt het niet veel warmer dan onge veer 17 graden en in de rest van het land komen de tempe raturen ook op een lager ni veau. De middagtemperaturen stijgen daar morgen tot waar den rond de 22 graden. Er kan morgen ook een bui vallen maar dan hoofdzakelijk in het oosten van het land. Ons land bevindt zich in een gebied met geringe drukverschillen, met als gevolg weinig wind. Boven zee vormde zich op uitgebreide schaal mist. Het ziet ernaar uit dat deze mist morgen nog niet verdwenen is en dat hij zich vooral in het Waddengebied nog lange tijd kan handhaven. De Bilt Deel en Eelde Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. ar (n op een plaatsje

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9