John Dix, nestor van Ihet bloembollenvak wordt honderd jaar ^ïo" cheer beurt voor lama 's Nieuwbouw voor keuringsdienst aan Zwartelaan in Lisse gaat bijna vier miljoen gulden kosten Wmkèlceiitmm Vihnkelhof wrwn.Hnr REUS IN KIELZOG VAN NICOLAAS DAMES John F-Ch-Dix handje.. LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 JULI 1981 PAGINA 5 m uil 9 I Hl Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 11? vragen. [Mm 7 sa e ^nderd jaar geleden zag oerin op de Hollandse ■n bstgronden nog niet zo el veel in bloembollen. De llenstreek was de •llenstreek van vandaag g niet. Het waren de ïine partijtjes die in 1881 org weinig indruk maakten. w£t was ook het jaar, dat in jjartensdijk (Utrecht) de n (ut nix, als sneeuw f j}rd geboren. Vandaag, een liw later, zouden we sschien kunnen zeggen: nder Dix was het niks! hn F. Dix wordt op 20 juli Heemstede honderd jaar d. Hij was een man die grierdaad van niks „heel feiat" zag worden: Dix mag hohuldigd worden als de van het umembollenvak, de pionier rke met inzicht en zijn wétier tot glorieuze hoogten ruacht. üat nu vanzelfsprekend mikt, was eind vorige eeuw ig toekomstmuziek. In die chtiger jaren was men hier daar aan het proberen Wacinten met kerstmis I peiend te krijgen. Rond de 1 [uwwisseling begon het l|>nderlijke avontuur met verbeteren van de prmeerderingsmethode »or hyacinten door 'irmte, de zogenaamde ihuurbehandeling". In dit ireldje ontwikkelde John zich tot een inderlijk vakman, een gsdrager, een meester de koude grond, bij zijn 'en al zowat een idarische figuur. Bij Fm thuis, aan de temsteedse Dreef, zorgt hij 'e keer weer rond de irwisseling voor igvertoon: bloeiende 'acinten in het raamkozijn, nu bijna honderdjarige is eig opmerkelijk fit en rS' 8r Van Seest en hij praat tg graag over de dagen van weleer. „In de dagen van de grote Nicolaas Dames, die illustere pionier, hadden wij, bollenkwekers, het vaak over kerstbloei van hyacinten. Dat werd gewoon een soort obsessie. Sommige kwekers stuurden „vroege" bollen naar Zuid-Frankrijk, omdat het zo dan wel lukte. Voor de meeste kwekers was dat natuurlijk onbetaalbaar. Je kreeg soms niet eens de helft terug en dan ook nog vaak ziek materiaal. Ik weet het nog goed, het was in 1907 dat op een avond Dames binnenkwam en zei: Jongens, we doen het niet meer. We gaan onze bollen zelf kunstmatige warmte geven. Als het in Frankrijk kan, dan kan het ook hier in de schuur. „Het gewas ligt in de schuur" was later een veelgebruikte uitdrukking van Nicolaas Dames". Nou, de eerste jaren kwam er weinig van terecht, totdat Dames er achter kwam, dat je pas kunt gaan „stoken" als er een bloemzetting in de bloembol zit. „We waren door die beslissing van Dames een beetje van de wijs gebracht, want het was zo ingrijpend", vertelt mede- pionier Dix, die evenals de anderen jaarlijks 1000 hyacintenbollen zou leveren. „Dat was een heel gedoe; ik werkte toen bij de Haarlemse kwekerij Krelage denk maar eens aan het erg bekende Krelage-huis als hybridisateur om nieuwe, betere rassen te vinden. Maar ik had altijd moeite om van Krelage hyacintenbollen los te peuteren". Om die moeilijkheden lacht John Dix, aan de vooravond van zijn honderdste veijaardag. De tijd is voor hem niet mild geweest; hij heeft veel moeten opknappen, maar mede dank zij zijn'inventiviteit en John F. Dix: honderd jaar, en boordevol verdiensten... voortvarendheid is een hele bedrijfssector gestroomlijnd. Hij zag rassen komen „haalde" ze zelf en weer gaan: miljarden „kwekelingen" heeft hij achter zich gelaten. De één bouwt schepen of vliegtuigen, John Dix en zijn collega's bouwden aan een trots stukje Holland in de grond. Bloembollen Met een beetje verbeelding zou je kunnen zeggen: John Dix, opperbol Een man die nooit aan zichzelf of aan het vak, waaraan hij z'n hart had verpand, getwijfeld heeft. Volgen we nog eenmaal zijn loopbaan. In het begin van deze eeuw, toen de bollenexport nog in het zuigelingenstadium verkeerde, was Dix de Grote nog die veredelaar bij Krelage. Hij won daar, onder meer, twee nieuwe rassen tulpen: de Mendel- en de Leliebloemige tulpen. Sindsdien begrippen. Dan praten we nog niet eens over al die nieuwe rassen narcissen en andere bolgewassen. De introduktie van de Mendeltulpen betekende destijds een ware sensatie binnen het vak. Was het tot dan toe onmogelijk om in de wintermaanden langstelige tulpen in bloei te trekken, door de creaties van John Dix werd een geheel nieuw tijdperk in het broeien van tulpen ontsloten. Wondere speling der natuur en volgens berekening van Dix: de Mendeltulpen ontstonden na een kruising van de kortstelige Due van Tol-tulp met de langstelige Darwin- tulp. Nog even het geheim van de bollen-smid. John Dix heeft zijn licht nimmer onder de korenmaat geplaatst. Hij kreeg volop de gelegenheid om anderen van zijn kennis te laten profiteren. De bollenman die publicist werd: redacteur van een aantal vakbladen (o.a. het Handelsblad voor de Tuinbouw, het Kwekersblad, later ook nog het Weekblad voor Bloembollencultuur); daarbij was hij nog redacteur van het „liefhebbersblad" Floralia. Dix was mede oprichter van de Nederlandse Dahlia Vereniging en van de Nederlandse Gladiolus Vereniging. Dat zegt hijzelf niet, maar de Kon. Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur doet dat: „Voor de Koninklijke Vereeniging heeft hij werk van onschatbare waarde verricht, als lid van een reeks commissies, als redacteur van het orgaan van deze vereniging, en niet in het minst als secretaris van de Commissie voor Nomenclatuur naamgeving dus. De huidige „Classified List of Tulip Names" is voor een niet gering deel zijn werk geweest". De een eeuw oude John Dix ad muitos annos werd in 1951 benoemd tot erelid van de „Koninklijke" em ontving alweer 20 jaar geleden (als bejaarde pionier) de hoogste onderscheiding die het bloembollenvak kan uitreiken: de grote Nicolaas Damesmedaille, die slechts hoogst zelden wordt verleend. Voorts is bollenvorst John erelid van zeven verschillende verenigingen op het gebied van de tuinbouw. De dagen gaan tellen. Als honderdjarige kan John Dix verder terugzien dan de meeste van ons, stervelingen, gegeven is. Hij heeft de groeiperiode van een „poot" der Nederlandse economie van a tot z meegemaakt. Een „vader Drees" onder de broeiers en in bloei trekkers. Je zou die man ere-namen kunnen geven: hij trekt van Dix, bijvoorbeeld. Hij is de apostel die kortstelige en langstelige produkten bij elkaar bracht, en dit huwelijk liet bezegelen met een nakomelingschap dat, met veel fleur, nagenoeg de hele wereld veroverde. Zie hem nu „nabetrachten" op zijn Dreefse bank, met plantenmotieven in de velourse bekleding. Dix, die John uit Maartensdijk, hoeft nergens spijt van te hebben. En als hij nog niet trots genoeg is, willen velen hem helpen dit te zijn. De nestor van het bloembollenvak en wie neemt de2e ereplaats van hem over krijgt op z'n honderdste verjaardag weer een kroon opgezet. Op 20 juli verzamelen velen zich rond deze zeer sterke John Dix in „Treslong", Hillegom, het capitool der bloembollen, en nog steeds het zenuwcentrum van het vak, waar men dagelijks zich bewust is van de harde waarheid, dat „stilstand achteruitgang is". De honderdjarige kan daarover meepraten. Na half vier kan iedereen John Dix de hand komen drukken, in de Luna-zaal. De bollenman is dan al in de bloemetjes gezet. Toch zou aan John Dix, van een postuur dat aan het „goud" in de bloembollen zo heeft bijgedragen, een staatssecretaris best besteed zijn. Nu is het een oud- directeur van de Tuinbouw die de voormalige bollenreus een woordje toespreekt. Nederland is in zijn monumentenzorg nooit zo heel erg sterk geweest, vergeleken bij ons omliggende landen. Wellicht denkt men: zonder John Dix hadden we het ook wel gerooid. Mis natuurlijk. Het zou best kunnen zijn, dat de Wendeltulp, zonder Dix' inventiviteit, nog ontdekt zou moeten worden. Maar 's Rijks Schatkist weet wel beter... e lama's van het Dierenpark enaar hebben deze week een rbeurt gehad. Een echte be- schapenscheerder was door 'eur Louwman uitgenodigd om oaka's zo heet het type lama i foto van hun warme jasjes vrijden. Levert de wol van deze el het hoge bedrag van 120 n per kilo op, de scheerbeurt heeft ook andere voordelen. Volgens directeur Louwman lukt de voort planting van deze Zuidamerikaanse huisdieren beter, wanneer ze net ge schoren zijn. „De mannetjes zijn na de scheerbeurt bijzonder geïnteres seerd in de vrouwtjes", zegt direc teur Louwman fijntjes. „En bij een flink aantal dierentuinen in Europa is gebleken dat een vrouwtje eerder zwanger is als haar vacht wordt weggeschoren". De Alpaka's werden in Peru in het oude inca-rijk gehou den zowel voor hun vlees als voor de wol. Kenners vinden de wol van deze speciale soort de op één na beste van de wereld omdat ze zo zacht is. De dieren worden om de twee jaar geschoren. LISSE De bloembollen- keuringsdienst krijgt bin nenkort een nieuw onder komen aan de Zwartelaan. Nog juist op tijd heeft het bestuur van de stichting bloembollenkeurings dienst hierover een beslis sing genomen. De kosten van de nieuwbouw bedra gen bijna vier miljoen gul den. Hiervan krijgt de dienst bijna een miljoen gulden aan subsidies uitge reikt De overige kosten worden begroot op 2.750.000,- waarvoor het Productschap Voor Sierge wassen een lening ver strekt Indien niet op korte termijn met de bouw wordt begonnen, loopt de dienst de al twee jaar geleden toegezegde subsidie van de E.E.G. mis. De nieuw bouw komt op de plaats van het voormalige bedrijf van M. Veldhuyzen van Zanten Zn. b.v. Hij omvat een kantoor, een toetsingsruimte en een kas bestemd voor het opplanten van controlemonsters. Naar verwachting zal de nieuw bouw over een jaar in gebruik kunnen worden genomen. De kwaliteitskeuring van bloembollen, waarmee binnen kort een begin wordt gemaakt, betekent een belangrijke om schakeling in de werkwijze van de bloembollenkeurings dienst In feite is de nieuwe werkwijze een voortzetting en verdere uitbouw van de op dit moment bestaande vrijwillige selectiekeuringen, waarbij aan de hand van de bevindeingen van monster- en veldkeuring aan de partijen een certificaat in een bepaalde klasse kan worden toegekend. Admini stratief is daaraan voor de dienst veel meer werk verbon den dan aan het huidige sy steem, waarbij alleen voor af gekeurde partijen een afkeu ringsbon wordt uitgeschreven en waarbij de kwaliteit van het niet afgekeurde produkt in het midden wordt gelaten. De nieuwe werkwijze maakt een uitbreiding van de kantoor ruimte noodzakelijk. Veel belangrijker echter is dat voor een verantwoorde uitvoe ring van een kwaliteitskeuring de beoordeling van de partijen aan de hand van een monster onvermijdelijk is. De ervarin gen bij de irissen en tulpen hebben daarbij geleerd dat deze monsters onder glas moe ten worden geplant en beoor deeld. Door de sterke toename van de selectiekeuringen is het nu reeds moeilijk om de mon sters onder dak te brengen. Voor de kwaliteitskeuringen zouden daarom op grote schaal kassen moeten worden gebouwd, hetgeen zowel ten aanzien van de investering als ten aanzien van de bemanning zeker de nodige progrblemen zou gaan geven. Een belangrijke rol in de keu ringswerkzaamheden speelt de Elisa-toets. Deze maakt het mogelijk om op grote schaal partijen, zelfs aan de hand van droge bollen, te onderzoeken op de aanwezigheid van be paalde virusziekten. Dit bete kent een belangrijke vereen voudiging van de veldkeuring, waarbij de controle op virus ziekten altijd nog de voor naamste rol speelt. Het is duidelijk dat deze mas sale toetsing, waarvoor extra ruimte, apparatuur en perso neel noodzakelijk is, niet op het Laboratorium voor Bloem bollen Onderzoek (L.B.O.) in Lisse kan worden uitgevoerd. De toetsing is een onderdeel van de keuring, waarvoor het laboratorium niet over de ge wenste ruimte, apparatuur en mankracht beschikt. Ook nu worden de voor ver schillende keuringen noodza kelijke toetsingen door de dienst met eigen personeel en apparatuur uitgevoerd. Het is uiteraard wel de bedoeling dat de keuringen in nauwe samen werking met het laboratorium worden uitgevoerd. Er is dan ook onderzocht of het mogelijk was om de nieuwbouw voor de keuringsdienst te realiseren op of nabij het terrein van het la boratorium. Toen dit niet mo gelijk bleek, besloot men uit te wijken naar de Zwartelaan. Het gekozen terrein is goed bereikbaar en ligt centraal tus sen het bloembollencentrum en de veilingen, een ander voordeel van het perceel aan de Zwartelaan is bovendien dat hier zowel het gebouw als een monsterkas en een mon- stertuin op een plaats kan worden samengebracht. De huidige monstertuin van de keuringsdienst in Lisse zal worden afgestoten. ADVERTENTIE met altijd goed winkelweer bijvoorbeeld. Inkopen doen in winkelcentr Winkelhof is overdek! winkelen me! e airconditioning gerégeld klimaat; 's zomers lekker koel en 's winters behaaglijk, dus altijd goed winkelwe< Maak van winkelen een 'middagje uit' in hét winkelcentrum bij u in de buurt; ruim 50 zaken binnen handbereik,'waar u al uw inkopen kunt doen in een gezellige En iedere dinsdag en woensdag prijsbewust winkelen met tal van goedkope aanbiedingen WINKET GFNTR! TM "~LEIDERIX)RP insdag 1/ Openin

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5