Walesategen stakingen Benzine wordt weer duurder Pasgeborene in Wassenaar te vondeling gelegd Geweigerde abortus reden van moord op Heiki Wacha Van Thijn benoemd tot informateur KONINKLIJKE FAMILIE MET DE SCHRIK VRIJ Catcher noemt jjlen uiting van Jinaire hebzucht Noodweer treft NS Ka juit jacht opengebroken Baldadige jongelui opgepakt Twee tenen afgesneden Freddy Maertens! Bemanning gered van gezonken coaster Forse celstraf geëist tegen junkies op dievepad t opnieuw Vrijdag 10 juli 1981,7le jaargang no. 22010 TV-TIPS Jeroen Krabbé hoort Willeke Alberti uit over haar werk en haar leven op Ned. I om 21.55 uur. Om 19.55 uur film „De vloek van koning Toetancha- mon". Op Ned. II om 20.27 uur Dal las, om 21.15 uur Babbelonië en om 22.35 uur Maximilane von Quindt. HET WEER Perioden met zon, maar ook enkele regen- of onweers buien. Temperaturen van 17 graden aan zee tot 22 graden in het binnenland. Weinig wind. Morgen zon op: 5.32. Onder 21.58. Schev. hoogw.: 11.25 en 24.00. Laagw.: 6.54 en 19.29. „ACTIES BEMOEILIJKEN PARTIJCONGRES" WARSCHAU De leider van de Poolse onafhankelijke vak bond Solidariteit, Lech Walesa, heeft gisteren kritiek geleverd op de stakingen van de afgelo pen dagen. Tijdens een toe spraak voor de havenarbeiders in Gdynia heeft hij gezegd dat de acties kunnen worden opge vat als een bewijs dat Solidari teit wil dat het bijzondere con gres van de Poolse communisti sche partij, dat 14 juli begint, niet doorgaat. Evenals Walesa heeft ook vice-premier Rakowski enkele dagen geleden ge waarschuwd dat dat de acties het ko mende congres bemoeilijken. Gisteren heeft het personeel van het openbaar vervoer in Bydgoszcz twee uur het werk neergelegd. Zij willen dat de di recteur van het gemeentebedrijf wordt ontslagen, omdat hij zijn functie heeft misbruikt Het personeel van de nationale lucht vaartmaatschappij LOT, dat gisteren vier uur het werk neerlegde, heeft voor 24 juli een staking voor onbeperkte tijd aangekondigd. De regering heeft de eis van het personeel, dat een door hen ge kozen man zou worden benoemd tot di recteur, niet alleen naast zich neerge legd, maar een eigen kandidaat be noemd. De LOT-werknemers willen dat de regering op deze beslissing te rugkomt. De acties werden door plaat selijke afdelingen van Solidariteit ge steund. DEN HAAG De benzine wordt 16 juli weer duurder. Vertegenwoordigers van oliemaatschappijen en het ministerie van economi sche zaken praten op het ogenblik over de hoogte van de prijsstijging. Uitge gaan wordt van twee cent per liter. De kans bestaat echter ook dat de prijsstijging hoger zal zijn. De besprekingen daarover worden maandag afgerond, zo verluidt het in Rotterdamse oliekringen. Sinds kort wor den de benzineprijzen twee keer per maand aangepast aan de noteringen op de vrije markt. Het ministerie en de oliemaatschappijen hebben af gesproken dat de prijsverho ging niet meer dan twee cent mag zijn. Wil men echter de internationale noteringen vol gen en de stijgende dollar koers, dan zou benzine vier cent per liter duurder moeten worden. WASSENAAR In de berm van een zijlaantje van de Theo Mann Bouwmeesterlaan in Wassenaar is gistermor gen om half tien een pasgeboren jongetje gevonden. De baby was geheel naakt en gewikkeld in een laken. Over de identiteit van het kind blond haar, blauwe ogen, 51 centimeter lang en 3550 gram zwaar tast de politie in het duister. Het vondelingetje, dat zich volgens de doktoren in bla kende welstand bevind, wordt op het ogenblik verzorgd in het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag totdat een definitieve oplos sing is gevonden. Wassenaarders, die denken iets over de her komst van het babytje te weten, worden verzocht contact op te nemen met de recherche in Wassenaar (01751-19244). Pagina 4: Navelstreng was nog niet afgebonden. DUISBURG/DEN HAAG De 42-jarige inwoner van het Westduitse Oberhausen, die gisteren tegenover de Westduitse poli tie heeft bekend dat hij afgelopen zondag de 21-jarige Heiki Wacha heeft vermoord, heeft gezegd dat hij het meisje om het le ven bracht omdat zij weigerde een abortus te ondergaan, nadat hij haar voor de twee de maal zwanger had gemaakt. Dit is gis teren meegedeeld door de Duisburgse poli tie en het openbaar ministerie in die stad. Volgens de bekendmaking waren de man die reeds getrouwd is en uit dat huwelijk nog geen kinderen heeft en het meisje sinds '79 met elkaar bevriend. De man heeft tegenover de politie verklaard ook de vader te zijn van het drie maanden oude kind, dat hij in Some ren te vondeling heeft gelegd. Tijdens een uitstapje met Heiki Wacha zou het meisje hem hebben verteld opnieuw van hem zwan ger te zijn. Zijn voorstel abortus te laten ple gen werd door het meisje verworpen waarna er een ruzie ontstond die Heiki Wacha het le ven kostte. Volgens de politie is de man „een liefhebber van wapens". In zijn woning zijn tien pistolen gevonden en een grote hoeveel heid munitie. De man had vergunningen voor de wapens. Aanvankelijk had de man verklaard dat hij met het slachtoffer zelfmoord wilde plegen. Nadat hij haar had neergeschoten, durfde hij niet de hand aan zichzelf te slaan. Ook ver telde de man eerst, dat Heiki hem geprest zou hebben om met haar in het huwelijk te tre den. TOCH EEN PAAR DAGEN TOUR DE FRANCE VOOR VAN AGT DEN HAAG Koningin Beatrix heeft vandaag Ed van Thijn, vice-voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, officieel benoemd tot derde infor mateur naast de heren Lubbers en De Koning. Van Thijn, die tijdens de kabinetsformatie van 1977 on derhandelaar namens de PvdA was, werd gisteren op voorstel van PvdA-fractieleider Den Uyl una niem door Van Agt, Terlouw en de twee CDA-infor- mateurs voorgedragen als nieuwe informateur. Van Agt liet gisteravond weten, dat hij akkoord was gegaan met de voordracht van Van Thijn omdat hij de indruk had dat de PvdA anders de verdere onderhandelingen zou willen afbreken. Lubbers en De Koning deelden gisteren via hun woordvoerder mee, dat zij bereid zijn „in deze fase van de informatie met Van Thijn samen te werken met het oog op een goede voortgang". Het is de bedoeling dat het nieuwe informateurstrio zich de eerstkomende dagen gezamenlijk gaat beraden op hun werkwij ze. Verder zullen zij voorstellen formuleren om de resterende hindernissen op de weg naar een kabinet van CDA, PvdA en D'66 op te ruimen. In politieke kringen wordt verwacht, dat de informateurs zich niet meer zullen bezighouden met de vraag of er wellicht toch nog een andere CDA'er dan Van Agt premier zou kunnen en wiljen worden. De PvdA had hier aanvankelijk wel op aange drongen, maar deze wens stuitte op groot verzet van Van Agt, Terlouw, Lubbers en De Koning. Aangenomen wordt nu, dat tij dens de voortgaande onderhandelingen door alle partijen defini tief wordt uitgegaan van de vorming van een nieuw kabinet on der leiding van Van Agt. Waarschijnlijk zullen de informateurs pas volgende week woensdag of donderdag weer met de drie fractieleiders rond de tafel gaan zitten. Van die gelegenheid maakt de heer Van Agt gebruik om een paar dagen de Tour de France te volgen. Hij gaat zondag naar Frankrijk en komt dins dagnacht weer terug. Studio 2000 en De Uitkijk gaan sluiten DEN HAAG Studio 2000 en De Uitkijk, de twee bios coopzalen in het Nederlands Congresgebouw zullen bin nenkort gesloten worden. Na de sluiting van Corso en Camera in de Prinsestraat door het Tuschinski-con- cern, heeft nu ook het Meerburg-concern het be sluit genomen twee van zijn theaters te sluiten. Wat de nieuwe bestemming van de rechtervleugel van het Con gresgebouw zal worden is nog niet bekend. PORTO SANTO STEFANO Een hof- auto die prinses Juliana vervoerde, prin ses Christina, haar man Jorge Guillermo en hun zoon Bernardo, is woensdagavond in de Italiaanse provincie Toscanië in botsing gekomen met een tegenligger. Niemand raakte gewond. Ook prinses Christina, die in verwachting is van haar derde kind, heeft van het ongeluk geen nadelige gevolgen ondervonden. De aan rijding ontstond doordat de wagen uit de tegenovergestelde richting, bestuurd door een Italiaan, op de verkeerde weghelft was beland. De materiële schade was groot Fotograat knipt dief NIJMEGEN De Nil- meegse politie beschikt over drie foto's van de man die gisteren bij een fotozaak een came ra probeerde te stelen. Terwijl bij klanten stond te bedienen boor de de eigenaar van de fotozaak glasgerinkel en zag boe een man een camera door bet gat in de etalageruit probeer de te "wurmen. De eige naar pakte snel een tototoestel, knipte af en wist de dader driemaal te fotograferen. Ronde van Nederland niet op televisie HILVERSUM De NOS zal geen beelden uitzenden van de Ronde van Nederland voor beroepswiel renners, die van 10 tot en met 15 augustus wordt gehouden. De mi nister van CRM heeft namelijk ne gatief gereageerd op het verzoek van de NOS om voor dit evene ment ontheffing te verlenen van de regeling „Reclame in sport uit zendingen". De NOS had de ontheffing ge vraagd „gezien het sportjournalis tieke belang van deze ronde". De gebruikelijke reclame op de kle ding van de renners zou echter in strijd zijn met de normen van de genoemde regeling in de Omroep wet "1EUW ONLUSTEN IN ENGELAND :njEN „Een uiting van ordinaire hebzucht", ü.ift de Britse premier, Margaret Thatcher, de in Groot-Brittannie van de afgelopen dagen ~|d. Tijdens een debat in het Lagerhuis is felle 1 op Thatcher uitgeoefend. In een groot aan- ritse steden is het vannacht weer tot onlusten len, waarbij auto's en winkels werden ver- JJn geplunderd. 5 Je politie zal binnenkort zal worden uitgerust en de be- sfg krijgen over waterkan nonnen. Tijdens de rellen in itr)ls Londen, Manchester, Liverpool en Huil hadden de en de beschikking over stalen helmen. Volgens de politie [n#i de onlusten zuiver misdadig optreden en was er geen ioèn rassenhaat te bespeuren. lalalistisch Lagerhuislid heeft Thatcher tijdens het debat oferen uitgemaakt voor „een domme vrouw". Hij moest ORlijk door een collega in bedwang worden gehouden. La- fechouwt de harde bezuinigingspolitiek van de regering __yan de grootste oorzaken van de huidige onrust, iets dat ptcher met klem is ontkend. In het parlementsgebouw is Igavond een jongen gearresteerd die, zwaaiend mét een '°Goek was naar de premier. UTRECHT Op tal van plaatsen heeft gisteren een fiks noodweer gewoed. De problemen begonnen rond de Haarlemmermeer en verplaatsten zich in ooste lijke richting. Tropische onweersbuien noopten de automobilisten tot „gas te rug" en velen wachtten op de vluchtstrook tot de bui over was. Het onweer be zorgde ook de spoorwegen overlast. Blikseminslag in de seinen langs de baan was oorzaak van veel ver tragingen ondermeer op de lijn Amersfoort -Gro ningen/Leeuwarden en Tilburg-Breda. Omstreeks tien uur gisteravond sloeg de bliksem in bij een aan tal boerderijen in Gronin gen. In de stad zelf traden een aantal veiligheidsin stallaties in werking, zodat spoorwegovergangen ge sloten bleven. Hevige rukwinden ontwortel den bij Sprang-Capelle een rij bomen. ZE iJem hoeft de Alpen niet 7 de Tour de France I en naar huis. derlandse kamp krijgt ting in de figuur van Van Agt. die de Tour pe in Nederland blijk- I vermijden. ALPHEN Uit een kajuitjacht is gulden aan hengeluitrusting en gei iternacht voor 1000 hap gestolen. De boot lag in de jachthaven van de Zeegerplas aan de Edel steensingel. De inbrekers waren binnengekomen door de deur tjes van de kajuit te forceren. VOORSCHOTEN De politie van Voorschoten heeft van nacht omstreeks twaalf uur tien jongens aangehouden die in het Oldenbarneveldplantsoen in Voorschoten vernielin gen aanrichtten. De jongens waren in de buurt naar een verjaardagsfeestje ge weest. De politie heeft er tien gearresteerd en meegenomen naar het bureau, waar er een proces verbaal werd opgemaakt. Na verboot- zijn de jongens weer heengezonden. ALPHEN AAN DEN RIJN Een medewerker van het ex peditiebedrijf Vis en de Jong heeft gisteren bij een bedrijfs ongeval twee tenen verloren. De 16-jarige Alphenaar was bezig met een laadplaat toen hij over een karretje struikelde. Een poging om de zware plaat van zich af te duwen had slechts gedeeltelijk succes. De plaat beland de op zijn voeten en sneed twee tenen voor twee/derde af. De man is voor behandeling naar het ziekenhuis vervoerd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummefl 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. 6oma/rtt >rende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes Z0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lorae nummers 0,70. heeft de vraag niet goed gelezen en alleen de naam van Joop Zoete melk ingevuld en niet de plaats, en die was, juist door de secondenkwes- ties in deze ritten, zo belangrijk. De dagprijs zen gaan naar: Peter l'Ami (Breitnerlaan 51, Hazerswoude-Dorp); John van Beek (Mon- driaanplantsoen 13, Ha zerswoude-Dorp) en L. Dingjan (Meeuwenlaan 4, Leiderdorp). Het antwoord op vraag 18 (Hoeveel Nederlan ders bij de eerste tien in het dagklassement van de achttiende etappe Thonon-les-Bains Morzine, 201,5 km) moet UITERLIJK mor gen in ons bezit zijn. Vandaag'op pagina 13, naast uitgebreid Tour- nieuws, twee vragen (geen dubbelvraag) om dat de organisatie van de Tourprijsvraag op woensdag 15 juli de laatste vraag in de krant wil hebben, op veler verzoek van deelnemers die op vakantie willen. WESTKAPELLE Een he- lipkopter van de marine heeft vanmorgen op de Noordzee, 15 kilometer uit de kust van Westkapeile, zes Denen uit een reddingssloep gehesen en naar Oostende gebracht De zes vormden de bemanning van de coaster „Grethe Dania" die drie uur eerder was ver- gaan.Eén bemanningslid liep brandwonden op. De overigen bleven ongedeerd. Zij vertel den dat hun schip over een zwaar voorwerp was gevaren en vervolgens binnen enkele minuten gezonken. DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie bij dc Haagse rechtbank heeft tegen een 23-jarige en een 34-jarige Leidenaar twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaaarlijke met proeftijd van twee jaar en af trek van voorarrest geëist De twee Leidenaars stonden te recht wegens het plegen van een serie inbraken en diefstal len. Een groot aantal geparkeerde auto's in Leiden werd door het tweetal opengebroken en geplunderd. Ook winkels werden door het tweetal met een bezoek vereerd. Het gestolen goed zetten de Leidenaars om in verdovende middelen. Volgens verdachten wilden zij zo spoedig mogelijk een behandeling om van hun ver slaving af te komen. De verdedigers vonden een langdurige ge vangenisstraf dan ook ongewenst. De oudste verdachte is al vijf jaar verslaafd. Hij voelt niet zo veel voor opname in een afkick centrum en denkt het zelf wel te kunnen klaren, iets dat zelfs zijn verdediger betwijfelt. De rechtbank wijst 23 juli vonnis. Freddy Maertens ten spijt, blijft hij etappes, winnen, gisteren zijn vierde in Hasselt. Maer tens heeft daarmee niet alleen de meeste etap pes tot nu toe gewon nen, maar is ook de renner die het meest verdiend heeft; ruim 20.000 gulden kon de rappe Belg tot nu toe opstrijken. Het ant woord op vraag 15 luidt; Joop Zoetemelk op de 13e plaats in de alge mene rangschikking. Een aantal deelnemers .T/LEIDEN ^Jatieve publiciteit de de als her- fietsende Belg

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1