Sparta ziet af van spelen op zaterdag Nederlandse tennissers uitgeschakeld Koemans favoriet bij Forescate John McEnroe geen erelid Ingelise Driehuis op dreef in Bakkum Scherpe kritiek Tal op Olafsson Sportwere, SPORT LE3DSE COURANT iM| VRIJDAG 10 JULI 1981 PAGE COMPETITIE-INDELING NIET VOLGENS VOORWAARDEN ROTTERDAM Onlangs kondigde Sparta aan te wil len experimenteren met het spelen van wedstrijden op zaterdagmiddag om half vijf, zoals één van de aanbevelin gen luidt van het inmiddels al weer meer dan drie jaar oude rapport „Gezonder be taald voetbal". Sparta had evenwel als voorwaarde ge steld dat in de experimentele periode (tot half november) geen wedstrijden tegen top pers zouden worden vastge steld. De secretaris betaald voetbal, tevens competitielei der, Jan Huijbregts, nam evenwel voor 3 oktober het duel Sparta-Ajax in zijn schema op. Dat is de oorzaak dat Sparta er van heeft afge zien het experiment door gang te doen vinden en de ge hele competitie op zondag zal spelen. Elk jaar trekt Jan Huijbregts zich een aan tal dagen terug om het competitieschema in elkaar te zetten. Hij heeft daarbij rekening te houden met vele wensen. De ene club wil niet spelen als er een paardekoers wordt gehouden in de buurt, de andere als er een motocross wordt georganiseerd. Er zijn clubs die niet met „concurrenten" in of nabij dezelfde plaats willen spelen, het zui den wil met Carnaval niet voetballen en ga zo maar door. Het verdriet Sparta evenwel dat er geen medewerking is verleend aan het experiment dat de club voor ogen had. Voorzover bekend zou alleen Sparta de Eroef willen nemen. »rs. Cor van Rijn, voorzitter van de Rotter damse eredivisieclub, die dateert van 1 april 1888 en het 94e seizoen ingaat: „Onze economische situatie ligt verankerd in wed strijden tegen ploegen als Feyenoord, Ajax en AZ '67, toppers dus. Als Roda JC op be zoek komt, trekt dat zo'n 4000 toeschou wers op zondag. Als dat er op zaterdagmid dag 3500 zouden zijn, kan dat wel. Maar de gok dat we met Ajax op zaterdag meer ver lies boeken, kunnen we eenvoudig niet ne men. Misschien pakt het goed uit, maar het kan even goed verkeerd aflopen. Het is im mers een experiment. Daarom hebben we moeten besluiten ons aanvankelijk voorne men terug te nemen en niet een bijdrage te leveren aan het rapport Gezonder Betaald Voetbal". Verkopen In dat rapport wordt spelen op zaterdag middag - overigens werd onlangs besloten dat dit niet om half vijf maar tussen vijf en zes uur zou moeten geschieden - ten sterk ste aanbevolen als één van de middelen om meer publiek te trekken. En dat is voor Sparta dringend noodzakelijk. Hoewel de ftloeg als één van de weinige in het vader- andse voetbal altijd aanvallend voetbal speelt, in de meeste competities van de laat ste jaren vlak onder de „limiet" voor Euro pees voetbal eindigde en een aantrekkelijk spelend elftal op de been brengt, valt de publieke belangstelling steeds tegen. Reden waarom Sparta jaarlijks een vooraanstaan de speler moet verkopen. Dit jaar was het Ruud Geels. Van Rijn: „Natuurlijk een aderlating, want hij is, mits niet geblesseerd, goed voor zo'n 25 doelpunten per seizoen. Maar we hopen in David Loggie een goede vervanger te hebben". Hij verheelde niet dat het talent René van der Gijp luidkeels heeft uitgeroe pen „geen bal meer voor Sparta te zullen schoppen", hoewel hij nog een contract heeft. Van Rijn: „Hij is momnenteel met vakantie ergens in het zuiden. Maar we lig gen niet wakker van dergelijke uitspraken. Die hoor je meer aan het einde van een sei zoen. We hebben eens een Deen gehad, die hetzelfde riep, met een verhuiswagen vol vertrok en kort daarna met dezelfde ver huiswagen weer voor het Kasteel stond". René van der Gijp is evenwel niet opgeno men in de selectie die maandag vertrekt Van Rijn: „Ook al omdat hij in militaire dienst is en zo veel verlof niet zal krijgen" om een „voorbereidingsprogramma af te werken in Canada, Amerika, Haïti, Ja maica en Mexico, een trip die duurt tot en met 4 augustus. Gedurende die tijd wordt gespeeld tegen Vancouver Whitecaps, San José Earthquakes, het nationale team van Haïti (tweemaal), het nationale elftal van Jamaïca en de Mexicaanse ploegen Monter rey, Potosi en Tampico. In de selectie ontbreekt ook doelman Wim Berends voor wie inmiddels definitief Jan Formannoy is aangetrokken en Dick Stuy van de Herik die meermalen zijn opwach ting in de hoofdmacht maakte. Van zowel Berends als Stuy van de Herik is nog niet bekend naar welke club zij zullen gaan. Zij komen, in tegenstelling tot Van der Gijp, derhalve niet meer voor op de lijst van ge- contracteerden die van een grote openheid getuigt want van alle spelers zijn ook de te lefoonnummers vermeld. Van geheime nummers wil Sparta niets weten. Speler Dick Advocaat, die een gecontinueerd Amerikaans avontuur liet schieten voor Sparta: „We doen bij Sparta heel gewoon. Het is een fantastische club met een aparte, geweldige sfeer en het bestuur doet alles voor je. Nou moet het publiek nog komen". Drs. Cor van Rijn, voorzitter van Sparta: „Eredivisievoetbal bedrijven met 18 spelers is niet eenvoudig" Stadion Sparta beseffend dat het Kasteel om welke reden ook geen publiekstrekker is heeft geen bezwaar tegen de plannen van de gemeente Rotterdam om in de wijk Om moord een gloednieuw stadion te bouwen met een capaciteit van ongeveer 20.000 toe schouwers, dat samen met Excelsior be speeld dient te worden. De gemeente wil het contract voor het Kasteel vervroegd la ten aflopen in verband met woningbouw. Van Rijn: „Sparta wil wel, maar ik weet niet hoe Excelsior er over denkt. Het zal overigens toch altijd nog vier tot vijf jaar duren eer die plannen uitgevoerd kunnen worden en dan moet ook nog worden afge wacht hoe de gemeenteraad reageert. B. en W. hebben wel plannen maar je weet nooit' hoe de raad er over oordeelt". Van Rijn heeft ook zijn eigen idee over het verlagen van het aantal contractspelers. „Eredivisievoetbal bedrijven met 18 spelers is niet eenvoudig. Het is een te gering aan tal maar BBI en rapport Gezonder Betaald Voetbal laten geen ruimte. Aan de andere kant ben ik ervan overtuigd dat we die grens van 18, gezien de financiële toestand van vrijwel alle clubs, niet kunnen over schrijden. We zullen wel zien hoe het af loopt". HERMAN VAN BERGEM TONJANN KLOPT ROBBERT JAN VAN DERFEEN LEIDEN Hennie Koe mans is de favoriet voor de eindzege van het lustrum- toernooi van tennisverening Forescate. Wanneer het toer nooi volgens planning ver loopt, ontmoet hij in de fina le Marinus Brooshooft. Koe mans kwam al tweemaal in actie in Voorschoten en won beide malen gemakkelijk. Eerst toonde hij zich sterker dan Thomas de Mooy, ver volgens zette hij met opval lend groot gemak Leon Da- men, toch al tweemaal fina list dit jaar in B, aan de kant: 6-2, 6-L Ook Marinus Brooshooft heeft intussen de kwartfinale be reikt, evenals de als derde ge plaatste Jos Koemans en Bart van der Feen, die als vierde staat genoteerd. Ook Herman van der Capelle kwalificeerde zich door een driesets zege op Har Meier en een overwinning in twee sets op Jan Theunis- sen: 6-4, 6-2; Bub van der Zee was als zesde geplaatst, maar heeft dat niet kunnen waar maken. De Leidenaar speelt de laatste weken inspiratieloos en Wassenaarder Jan Rien van der Poel profiteerde daar van. Ook de als achtste ge plaatste Robbert Jan van der Feen verdween vroegtijdig uit het toernooi. Hans Tönjann, die vorige week nog dik van Van der Feen verloor, be stookte nu bij herhaling en met succes de backhand van Van der Feen. Bij de stand 7-6, 5-2 wilde Van der Feen stop pen vanwege de invalende duisternis, maar de wedstrijd leiding stuurde de spelers weer de baan op, waarna Tön jann de hem ontbrekende game naar zich toe trok: 6-3. Wellicht dat de als zevende geplaatste Frans Grimbergen voor een verrassing kan zor. gen. De jeugdige Lissenaai heeft alle talent om toch zekei een finaleplaats in een B-toer- nooi te halen, maar speelt te vaak te wisselvallig. Zo ook te gen Peter Pauwels, aan wie hij zomaar de eerste set afstond. Wat geïnspireerder zette hij voort en Pauwels was kans loos. Bij de dames moet het toernooi gewonnen worden door Jac queline van Wijk. Teamgenote Liselotte van der Bijl staat als tweede geplaatst voor Diané Verheijen en Marijke Guyt. In C voert Waldo Jansen het deelnemersveld aan. Voor schotenaar Jelmer Siersema staat als tweede genoteerd. Rob van Marwijk als derde en wedstrijdleider Paul de Vette als vierde. De eerste rondes kwamen die geplaatste spelers nauwelijks in de problemen. Bij de dames is Ellen Winkel van Forescate favoriet. Club genote Annie Meier kon haar plaatsing als tweede niet waar maken en ligt er inmiddels uit. Leontien Poots en Dorien van der Feen, die samen met Jets- ke Goudsmit inmiddels de hal ve eindstrijd bereikte, zullen het haar nog lastig maken. Het toernooi van De Boek horst in Noordwijkerhout gaat volgens de wedstrijdcommissie gewonnen worden door de ieugdige Katwijker Jan Wil lem Lugthart. Marcel Gerrit sen zal hem in de finale tegen spel bieden. Paul Barnhoorn en P. Duivenvoorden moeten het dit tweetal lastig maken. Op Lugthart na, die nog een rondje voor de boeg heeft, be reikten deze spelers de kwart finale. H. Olivier uit Katwijk kwam eveneens bij de laatste acht, maar daarvoor werd wel het uiterste beroep op z'n doorzettingsvermogen gedaan, want M. Lugthart gaf zich pas bij 14-12 in de derde set ge wonnen. Bij de dames stond Doris Knott als eerste ge plaatst voor E. Vlekke. Beide dames liggen er ook al weer uit, want Ineke Parera van De Boekhorst en C. Apol zette dit tweetal de voet dwars. John McEnroe (rechts), die na terugkeer in Amerika di rect een kapper heeft bezocht en nu warempel met stropdas op een echte gentleman lijkt, maakt zich wei nig zorgen over het niet verlenen van het ere-lidmaat- schap van de All England Club. Samen met Jimmy Connors en non-playing captain Arthur Ashe bereidt hij zich voor op het Davis Cup-duel tegen Tsjecho-Slowa- kije. .LONDEN De opwinding over John McEnroe's optre den op Wimbledon laat de eerbiedwaardige All Eng land Club nog steeds niet onberoerd. Vijf dagen na de overwinning van de 22-jari- ge New Yorker, die een ein de maakte aan vijf jaar Borg, maakte de club be kend, dat McEnroe niet zal worden geïnviteerd erelid van de club te worden. Daarmee wordt de Amerikaan de eerste Wimbledonkampioen die die onderscheiding niet ten deel valt. Sir Brian Burnett, voorzitter van de All England Club, verklaarde de inbreuk op de traditie met: „McEnroe heeft naar onze mening in be paalde partiien het tennisspel in diskrediet gebracht. Om die reden dragen wij McEnroe dit jaar niet voor als erelid". Daarmee liet Sir Burnett de deur voor McEnroe op een kier om het lidmaatschap in de komende jaren te bemachti gen. De Amerikaan, die zich momenteel voorbereidt op het Davis-Cupduel tegen Tsjecho- Slowakije, werd in totaal be boet voor een bedrag van 14.750 dollar, waarvan 10.000 dollar nog bekrachtigd moet worden door de hoogste raad in de professionele tenniswe reld. Leo Palin Het Nederlandse Davis Cup team kreeg op de vooravond van de wedstrijd tegen Fin land in Helsinki een onver wachte meevaller in de schoot geworpen. Tijdens de loting op het zonovergoten tenniscen- trum Taivallanti bleek dat de sterkste Finse speler, Leo Pa lin, zich had 'teruggetrokken. Palin was enkele dagen eerder chirurgisch behandeld aan een onwillige knie. Billy Jean King Billy Jean King zal gerechte lijke stappen ondernemen om haar voormalig secretaresse en vriendin Marilyn Barnett uit het huis van de familie King in Malibu te krijgen. In mei, toen de affaire-King (ze gaf toe een lesbische verhouding met Barnett te hebben gehad) speelde, heeft de advocaat van Billy-Jean King en haar man Larry al geprobeerd miss Bar nett uit het huis gezet te krij gen. Deze mocht er echter op gerechtelijk bevel in blijven wonen. De verwachting is dat de zaak zich nog enkele jaren zal voortslepen. Nederland is in het toernooi om de Galeabeker (tennisspe lers tot 21 jaar) uitgeschakeld. In het dubbelspel verloren Bernard van Poelgeest en Chris Vermeeren in drie sets tegen de Mexicanen Sanchez en Hernandez. Mexico won met 32 en plaatste zich daar door voor de halve finales van zone D. De setstanden van de beslissende dubbelspelpartij waren 6—4, 6—3, 810 en 6 4. (Van onze verslaggever) DEN HAAG De bui tenlandse tennissers in het internationale toer nooi in Scheveningen mogen dan onbekend van naam zijn, voor de Nederlandse subtop, ble ken ze gistermiddag zon der uitzondering te sterk. In deze tweede ronde verdwenen achter elkaar Frank Lapré, Marian Laudin, René Boers, Rolf Thung en Martin Koek uit het he renenkelspel. Slechts in het herendubbelspel A en in de B-, C- en D-cate- gorie van het toernooi op de Metsbanen, is de nationale driekleur nog niet gestreken. Nadat Laudin zijn kansen te gen de Amerikaan Rick Flack had laten liggen (6-7, 6-0, 3-6), bleek Rolf Thung de enige an dere Nederlander die overle vingskansen kon creëren. In een gelijkopgaand duel met de Westduitser Peter Herrmann bleek ook hij echter niet be stand tegen de dubbelhandige slagen van zijn tegenstander. Thung verloor de eerste set in de tie-break en verspeelde in de tweede set een voorsprong van 5-3 waarna hij opnieuw in de tie-break (0-7) de eer aan Herrmann moest laten: 6-7, 6- 7. De winnaar van het (eerste) satelliettoernooi in Emmen, Alejandro Cortes, is nog steeds niet op dreef. De Columbiaan stond tegen de sterk spelende Robert Castorri uit de Vere nigde Staten met 6-2 en 4-0 achter en dat hij ten slotte toch met 2-6, 7-5 en 6-2 zegevierde, vond hij zelf ook helemaal niet terecht. De Amerikanen Ska- kle en Wooldridge en de In diërs Bal en Vasudevan be-' reikten met beduidend fraaier tennis de kwartfinales. Uitslagen tweede ronde: Ale jandro Cortes (Col)-Robert Castorri (Vst) 2-6, 7-5, 6-2; Rick Flack (Vst)-Marian Lau din (Ned) 7-6, 0-6, 6-3; Cliff Skakle (Vst)-Brett Edwards (Vst) 6-4, 6-2; Peter Herrmann (Wdl)-Rolf Thung (Ned) 7-6, 7- 6; Nandan Bal (Ind)-William Porter (Vst) 6-4, 1-6, 8-6; Wooldridge (Vst)-Frank Lapré (Ned) 6-2, 6-3; Srinivasan Va sudevan (Ind)-Martin Koek (Ned) 6-3, 6-2; Brent Pirow (Zaf)-René Boers (Ned) 3-6, 6- 3. 6-2. Uitslag lotto 27 Den Haag Lotto 27 kende één echte winnaar. Deze deelnemer ontvangt een bru to bedrag van 478.411,80. Aan 25.000 deelnemers zal een totaalbedrag van 1.366.890,88 worden uitgekeerd. De zes winnaars van de tweede prijs- ontvangen ieder bruto 22.781,50. De derde prijs wordt gedeeld door 146 gok kers. Zij worden ieder 1.404,30 (bruto) rijker. Bijna zesduizend (5.965) deelnemers krijgen 45,80 en 18.724 deel nemers kunnen een cheque van 14,60 tegemoet zien. UlllllUIUllUlUIIIIIIIUlllllllllllllllliniUIIIIIIIIIIIIIIIUIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN De 13-jarige Ingelise Driehuis, districts kampioene in de leeftijdsklasse t/m 14 en 16 jaar heeft uitstekende prestaties geleverd in het toernooi van Bakkum, de internationale jeugdkampioen schappen van Nederland. De Lisse-speelster zette in de eerste ronde Limburgse Yolanda Schreurs aan de kant (6-2. 6-2) en elimineerde vervolgens Marij ke van Oere. Haar beste prestatie volgde in de kwartfinale, waar zij de als eerste geplaatste Nicole Jagerman klopte: 6-2, 6-0. Ivar de Jong won in de eerste ronde van Mark Koevermans, nationaal indoorkampioen bij de 14-jarigen en verloor vervol gens van de indoorkampioen in de hogere leeftijdscategorie Paul de Haan. Stephan Faas speelde een marathonpartij tegen Mur ray, maar verloor die met 6-4 in de derde set. Jacqueline van Wijk moest in de eerste ronde het hoofd buigen voor de Amster damse Irma Boumans, maar heeft intussen wel twee potjes in het troosttoernooi gewonnen en heeft zo kans alsnog in het hoofdtoernooi terecht te komen. Ook in Bakkum, waar complete ploegen uitgerust zijn met rac kets met groot blad, zal het besluit van de internationale tennis- federatie (ITF) om de zogenaamde koekepan-, pannekoek- of gewoon Prince rackets met onmiddellijke ingang te verbieden verbazing hebben gewekt. Behalve het feit, dat de motivatie („middelmatige spelers gaan te goed spelen") het besluit nauwe lijks kunnen dragen, lijkt de beslissing praktisch onuitvoerbaar. De gebruikers van een racket met een groot blad - en dat zijn er nog al wat, op het jeugdtoernooi van Wimbledon ongeveer de helft van het aantal deelnemers - hebben ongetwijfeld lange tijd nodig om over te schakelen, daarbij het simpele probleem dat veel spelers niet k la minute over een ander slagwapen kunnen beschikken. wiuMMiiiiiiiiiiiiinitiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiitii'iimiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiii MOSKOU - De Rus propagandamachine op volle toeren. Na de zitter van de Hon) schaakbond en de grootmeester Nunn gisteren ook Mikhae scherpe kritiek gelevei het adres van FIDE-v< ter Olafsson. In een interview met sische persbureau TASS) de grootmeester uit Rij nieuw, interessant aspec Volgens Tal, die in de tweekamp tussen Kam Kortsjnoj in Baguio-Sta<j de wereldkampioen als i dant werd opgeroepen, ii pov ontslagen van de vei ting in Merano te spel| Olafsson de match een r heeft uitgesteld. Karpov als voorwaarde voor spe het Italiaanse Merano gi dat de tweekamp in sept» moet beginnen. Tal vroeg zich bovendii wat Olafsson's volgendf zal zijn, wanneer de auti ten van de Sovjet-Unie aan zijn verzoek voldoi vrouw en zoon van Kol voor aanvang van de 1 om het wereldkampioen op 19 oktober te laten vej ken. „Het is tamelijk absii start van de tweekamp tq afhangen van de vrou' zoon van Kortsjnoj. Ik wacht, dat het congres ti zelfde conclusie zal kom de beslissing van zijn vc ter zal herroepen". Buenos Aire wil Zomer spelen 1992' BUENOS AIRES Na' celona overweegt nu ooi enos Aires zich kandidfl stellen voor de organr van de Olympische Z< spelen van 1992. De vo^ ter van het Arger" Olympisch Comité, An. Rodriguez, maakte dit J ren bekend. „De organisatie zal echt? leen van de grond kunnJ men met hulp van zovf staat als particulieren. Wtt treft de accommodaties z<L we veel moeten verbeter^ bouwen. Dat is echter ee£ vestering die alleen maarfl stig kan zijn voor de onl keling van de sport in Ar tinië", zei Rodriguez. In® had Buenos Aires de PaW rikaanse Spelen binner muren. In 1978 werd de* ronde van het werelc5 pioenschap voetbal in d= gentijnse hoofdstad afge4 NEW YORK Uilf' Noordamerikaanse vo competitie: Tampa Bay dies-San José Earthquak^ Toronto Blizzard-New I Cosmos 1-2, Dallas Tor Chicago Sting 1-2, Edmi, Drillers-Minnesota Kickki Vancouver Whitecaps-'* Roughnecks 3-2, Po£j Timbers-Washington mats 2-1, California Sul* lanta Chiefs 1-2. ig 'I DEN HAAG Het tead; zal Nederland vertegemt digen op de strijd om de h pese bridge-kampioens pen, dat van 12 tot 25 j2 Birmingham wordt gehoifl 2 SALVADOR Het I' liaanse voetbalelftal w een vriendschappelijke land met 1-0 van Spanj(2 een doelpunt van Baltazi- id LEIPZIG Oost-Duinl heeft tijdens het wereld1" pioenschap wielrennen |c ren de ploegentijdrit g« nen voor de Sovjet-Un6C Zweden. 5' PI APELDOORN Na vi£ derdelen leidt Bert Bergsi(] de strijd om de Nederlanöl. tel moderne vijfkamp 'ej 4200 punten voor Ad (4164) en Peter van Wo? (3935). |.c B.i CLERMONT FERRAN1 De wereldtitel degen gin£' de Hongaarse schermer 2k' Szekely, die in de finaltw, 10-6 won van AleksIG Mojajev uit de Sovjet-Uri* EDMONTON De »1( landse softballploeg wo'l( dens het toernooi om hejO- junioren met 10-0 van Bk da, maar verloor met 3*st de Verenigde Staten. K TAIPEH Het NedeJ damesbasketbalteam be^g de winnaarsgroep varij toernooi op Taiwan metP zeges: 59-35 tegen een uid siteitsploeg uit Canada (g 39 tegen Nieuw-Zeeland.' HELSINKI Als vijfde!? van dit seizoen heeft Seppo Hovinnen de spee der dan 90 meter geworjf n Helsinki kwam hij tot e'; 4 stand van 90,38 meter. ZURICH Het Nede* UEFA-elftal heeft in de 2 ronde van de strijd om hl3 ropees voetbalkampioen^ geloot tegen Wales.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12