Londense Bobby wandelt onverstoorbaar door Franse werkgevers bekritiseren nationalisatie Rode Brigades veroordelen politicus ter dood givocaat ■oordenaar innon wil ^euw edisch iderzoek Isabel Peron naar Spanje Paus gaat goed vooruit PARIJS De Franse werkgeversorganisa tie heeft gisteren heftig gereageerd op de na tionalisatieplannen van de regering-Mitter- rand. De reactie op de effectenbeurs staat echter in scherp contrast met de gebeurte nissen na de verkiezing van Mitterrand. Toen zakten de koersen binnen een week met twintig punten, nu valt een stijging te constateren van 2,2 procent Zoals te verwachten viel zijn de plannen van de regering vannacht door het parlement, waar de socialisten en de met hen verboden linksli beralen over een absolute meerderheid be schikken, goedgekeurd. Werkgeversvoorzitter Ceyrac, vroeger een invloedrijke man, heeft de plannen „economische waanzin" genoemd. On der De Gaulle zijn ook veel bedrijven genatio naliseerd, onder meer gas- en elektriciteitsbe drijven, banken, verzekeringsmaatschappijen en delen van auto- en vliegtuigfabrieken. In de meeste gevallen heeft staatsovername de be drijven geen windeieren gelegd, omdat toen nieuwe markten konden worden aangeboord. Spaanse gerechtshof wil leden Cuardia Civil niet vervolgen MADRID Het militair ge rechtshof in Spanje heeft een bevel van de regering, om alle leden van Guardia Civil te vervolgen die betrokken zijn nisterie van defensie zegt het geweest bij de bezetting van gerechtshof wel voorbereidin- het parlementgebouw op 23 fe bruari, naast zich neergelegd. In een antwoord aan het i gen te hebben getroffen voor de vervolging van 33 officie ren waaronder drie generaals. Het gerechtshof acht dit vol doende. Documenten over Vietnam- oorlog gestolen LEVITTOWN Regering- documenten over het ge bruik van ontbladerings- middelen in de Vietnam-oor- log zijn het afgelopen week einde ontvreemd uit het huis van David Christian, een re geringsfunctionaris die zich speciaal bezighoudt met de problemen van Vietnam-ve- teranen. De 32-jarige Christian, zelf de meest gedecoreerde Vietnam- veteraan in de Verenigde Sta ten, had 250 pagina's aan ge heime regeringsdocumenten verzameld, die betrekking hebben op het gebruik van een giftig ontbladeringsmiddel in de Vietnam-oorlog, bekend onder de codenaam „Agent Orange". De documenten bevatten vol gens Christian onder meer verklaringen van artsen en andere' regeringsfunctionaris sen, waarin zij stellen dat de militairen in Vietnam niet wa ren voorgelicht over het ge bruik van het ontbladerings middel. Het is in Vietnam re gelmatig voorgekomen dat Amerikaanse eenheden elkaar per ongeluk bewerkten met chemische middelen. M.irriXQ NAPELS De Rode Brigades hebben de door hen ontvoerde leider van de christen-democraten in Napels, Ciro Cirillo, ter dood veroordeeld. Het Napolitaanse dagblad „II Mattino" heeft gisteren een boodschap van deze strekking ontvangen. De Rode Brigades deelden mee dat Cirillo na een „eerlijk prole tarisch proces" ter dood is veroordeeld. Wanneer de autoriteiten ingaan op twee eisen van de Rode Brigades kan de voltrekking van het vonnis nog worden voorkomen. De autoriteiten moeten dan „de lege huizen vorderen van de bazen om er de slachtof fers van de aardbeving (van november verleden jaar) te huis vesten" en et moet „werk voor de werklozen" komen. ÏITENLAND LBDSE COURANT VRIJDAG IO JUU HJBI PAGINA 11 ij - - ma YORK De advocaat B^ark Chapman, de man Hrvan wordt beschuldigd Lennon te hebben ver- tl, heeft bij de rechter in York om een nieuw me- onderzoek van zijn cliënt agd. Tevens verzocht hij, gen initiatief, de schuld- itenis van Chapman te etigen omdat hij niet toe- lingsvatbaar zou zijn ge- toen hij zijn bekentenis aanse politie udt Franse ngsters aan AGA De Spaanse poli- teft na een hevig vuurge- in de Zuidspaanse plaats vijf personen gearres- onder wie twee vrou- le arrestanten behoorden Franse gangsters, Serge il en Daniël Beaumont, ijf maanden geleden met helikopter uit de zwaar akte Parijse gevangenis 7-Merogis ontsnapten. Bij "uurgevecht tussen politie tngsters raakte Beaumont nd. De 30-jarige Coutel iet brein achter de specta- re ontsnapping. Naar ver- t zal Frankrijk spoedig lun uitlevering vragen. De deze week op vrije voeten gestelde ex-presldente van Argen tinië, Isabel Peron (50), kort voor haar vertrek vanuit Buenos Ai res naar Spanje. Zij heeft toestemming gekregen om drie maan den in Madrid te verblijven. Zij zal, naar verwachting, haar intrek nemen in de villa „De 17e oktober". Voor haar terugkeer naar Argentinië in 1973 heeft zij daar meer dan dertien jaar gewoond met haar echtgenoot, de in 1974 overleden Juan Peron. Habib praat met Libanese president BEIROET De Ameri kaanse bemiddelaar Philip Habib heeft gisteren gespro ken met de Libanese presi dent Sarkis om een oplos sing te vinden voor de crisis in Libanon. Twee eerdere pogingen om de crisis te bezweren die is ont staan nadat de Syrische vre desmacht in Libanon SAM-6- raketten in dat land heeft ge stationeerd, zijn mislukt. Vol gens president Assad van Sy rië komt een oorlog met Israël steeds dichterbij: Jeruzalem heeft al meerdmalen gedreigd de raketten te vernietigen en Syrië wil, desnoods met geweld, de door Israël bezette gebieden bevrijden. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De paus gaat goed vooruit. Volgens de Vati caanse spreekbuis Osservato- re Romano, anders niet scheutig met mededelingen over de toestand van de paus, zijn de doktoren optim- stisch gestemd. Vandaag wordt hij aan allerlei proe ven onderworpen en morgen wordt een volgend medische bulletin verwacht. Deson danks mag men er niet van uitgaan dat de paus op korte termijn in het Vaticaan terug zal zijn. De paus en ook zijn medici hebben de vorige keer hun lessen geleerd. fan onze correspondent Ro ger Simons) gDNDEN Het Londense tjood Green is geen trooste loze buurt; er staan geen m rotten en de mensen zijn t5 tamelijk welgesteld. ie/ood Green heeft een fraai leuw winkelcentrum dat ïlangs nog officieel door •di Britse koningin geopend he. Toch werd er dinsdag- itacht door zo'n vierhonderd it ingeren, zwart en blank, rsfand gesticht en geplun- i v*rd; 59 winkels moesten anït ontgelden. Onder de deiunderaars waren kinde in van minder dan tien ar. De schade liep in de 'Jij oenen, et had veel weg van een ge- ganiseerde plundertocht. De ngeren hadden afgesproken j het plaatselijke metrosta- >n: „Kom je straks ook tokken, zoals op de televi- De winkelstraten van 'ood Green, het Groene 'oud, werden tot werkter- in gekozen. Hoewel de poli- van tevoren wist dat er iraad dreigde, had men vier ir nodig om de jonge straat- henders klein te krijgen, tigewapende politiemannen, nder doeltreffende midde- n als waterkanonnen om irrieschoppers af te koelen, innen weinig beginnen te- n de onophoudelijke salvo's in stenen en stukken me al, afkomstig van joelende nderen. B avond tevoren hadden bh in Wood Green kleine, einig goeds voorspellende lidenten voorgedaan, die iter nog niet in verhouding inden tot de onlusten in de Ijk Southall in West-Lon- n, Toxteth in Liverpool of iss Side in Manchester, tlgens een tipgever dreigde ook herrie in een andere ijk van Londen. Omdat het een chique buurt ging, xd daar direct een aantal jenten naar toe gestuurd, aar er is niets gebeurd. De [enten kregen onverwacht ivel met zevenmijlslaarzen lar Wood Green te gaan, ant daar was het echt goed loofdschuddend Waarom Wood Greep?", roegen de Londenaren zich t volgende morgen hoofd- huddend af. Het is geen lijk waar blanken en kleur- ngen elkaar voortdurend in je haren vliegen; de sociale froblemen zijn er minder rnstig dan in Liverpools oxteth. Dat is een uitgespro- en volksbuurt, waar de ou- ïrs hun kinderen aan hun t overlaten. Wood Green is et chique of riant, maar er onen gewoon nette, rustige ensen. J>at tuig heeft het schorrie- van Liverpool na- moppert een juwe- wiens zaak in Turnpike bijna volledig is leegge- „Maar wat wil je, ze elke dag geweld op de te- Straks is geen enkel van Londen nog veilig". Een Bobby die, zoals alleen een Londense agent dat kan, met de handen losjes op zijn rug door de straat wandelt waar moedeloze winkeliers de puinhopen van het geweld van de vorige avond oprui men, vertelt dat de rellen kort na tien uur zijn begonnen. „Een groepje van twintig jon gens, overwegend zwarten, bestormde een drankwinkel hier. Ze gooiden bakstenen door de ruiten, vochten met de winkelier en plunderden zijn zaak. Dat incident kwam als spoedbericht in het televi siejournaal. Ik ben ervan overtuigd dat veel jongelui die toen naar de televisie ke ken direct de straat op ziin ge gaan om mee te knokken, brand te stichten en te plun deren. Rond 11 uur was het oorspronkelijke groepje al uit gegroeid tot driehonderd jon ge vandalen en dat aantal nam onafgebroken toe". Smerissen Op de hoek van Turnpike Lane staat een groepje jon gens van zeventien, achttien jaar de schade te bezien. Ze geven toe dat ze gisteravond ook de straat op zijn geweest, maar aan plunderingen heb ben ze, volgens eigen zeggen, niet meegedaan. „De „cops", de smerissen zijn de schuld", zegt plotseling een van hen. „Ze kunnen het niet laten jongeren te pesten. Niet alleen zwarten, blanken ook. Gister avond hebben ze kunnen zien dat de jongeren niet bang voor hen zijn". Al vaker is de politie als schuldige aangewezen. Jeff Crawford, verbonden aan de Noordlondense „Dienst voor goede betrekkingen tussen de rassen", denkt daar anders over. „In dit land doet de po litie het nooit goed", zegt hij. „Als er wat mis loopt, zijn het steeds de handhavers van de wet die aansprakelijk worden gesteld. Ik vind dat de politie gisteravond in Wood Green voortreffelijk optrad. De agenten waren niet brutaal of meedogenloos, zoals dat in het buitenland meestal wel het geval is". Toch hebben velen de indruk dat de politie in Wood Green te zachtaardig is opgetreden, net als in Liverpool en Man chester, waar de agenten zich opzettelijk op de achtergrond hielden om de situatie niet ex plosiever te maken. Velen meenden dat de politie de straatschenders hun gang liet gaan, en pas op het laatste moment, toen er geen andere weg meer was, braak-en- traangas gebruikte, voor het eerst overigens op Engels grondgebied. Crawford vindt niet dat veel onheil voorkomen had kun nen worden als men eerder was opgetreden. „In Neder land zou de politie er mis schien direct op los getim merd hebben", zegt hij, „maar bij ons is het anders. De poli tie hier gebruikt liever over redingskracht dan wapens". Toch kunnen velen de indruk niet van zich af zetten, dat deze houding boeven meer bescherming geeft dan recht schapen burgers, en dat dit de reden is waarom Britse jonge ren alleen maar haat en geen respect koesteren voor de ge rechtsdienaars. Die afkeer heeft tot gevolg dat de politie zelf erg wantrouwend staat tegenover de jeugd. Britse jongeren worden vaak voor onbeduidende zaken in hun kraag gepakt. Het valt echter niet te ont kennen dat de agressiviteit van de Britse jeugd veron trustend toeneemt. De laatste tijd worden steeds meer be jaarden door jeugdige boeven afgeranseld en bestolen. Zelfs het buitenland krijgt geregeld voorbeelden van onthutsende Britse agressiviteit en vanda lisme, bijvoorbeeld wanneer voetbalsupporters uit Groot- Brittannië naar het vasteland komen. Wanneer zij in hun eigen land een speciale sup porterstrein kort en klein slaan, is de voorbeeldige Brit se politie, die binnenkort ein delijk wordt uitgerust met be tere helmen en brandvrije uniformen, als altijd hoffelijk en voorkomend. Tijdverdrijf In de High Street van Wood Green, waar de plunderaars ook hun sporen hebben ach tergelaten, slentert een zeven tienjarige negerjongen rond, die de Schotse naam McLeod blijkt te dragen. „Als ik geen werk had gehad zou ik zeker meegedaan hebben gisteren", zegt hij met een brede grijns. „Om de tijd te doden. Als je Een Bobby wandelt, zoals alleen Londense agenten dat kunnen, langs de puinhopen van het geweld van de vorige avond. te komen, dan vraag ik u: waar is de ouderlijke verant woordelijkheid gebleven? En dan heb je ook nog van die rechters die geen harde straf fen geven om het karakter van de jeugdige boef niet te schaden. Wat helpt het dat de politie optreedt als de vanda len later toch weer met een smoesje naar huis gestuurd worden?". In Liverpool en Manchester is het precies hetzelfde liedje. Een van de gearresteerden na de derde gewelddadige nacht in de Liverpoolse wijk Tox teth was een meisje van acht, dat dapper had meegestolen. Overdag werd het plunder- werk van de jeugdige dieven daar trouwens ongehinderd voortgezet door de ouders. Ook toen hield de politie zich bevreesd op de achtergrond. De inwoners van Toxteth ge neerden zich zelfs niet om openlijk over hun buit te pra ten. Een moeder zei: „Ik zou wel gek geweest zijn om niet mee te doen. Het lag daar al lemaal voor het grijpen, 's Nachts waren de kinderen eerst aan de haal gegaan met sterke drank en sigaretten. Maar we hebben ze terugge stuurd om waspoeder en eet waren te halen. Sommigen wisselden later gestolen goe deren uit". Tijdens de rellen van maan dagavond in Liverpool was een jongen van 9 jaar de jour nalisten behulpzaam door hun 'L Onder: Ongewapende politiemannen kunnen weinig beginnen tegen de onophoudelijke salvo's van stenen en stukken metaal, afkomstig van joelende kinderen. werkloos bent, heb je immers niets anders te doen?". De Britse Labourpartij be weert dat de stijgende werk loosheid en sociale wantoes tanden, geschapen dopr de re- gering-Thatcher, de belang rijkste oorzaken zijn van de onlusten. „Onzin", gromt een boze fotohandelaar, bij wie de jeugdige plunderaars voor meer dan dertigduizend pond gestolen hebben. „Als de marxisten dat in mijn zaak durven te zeggen, draai ik ze de nek om. Die rooie schoften hebben deze ellende veroor zaakt. Wie stuurt die kinde ren de straat op om ander mans eigendom te vernielen of te stelen? Hun gezanik over werkloosheid en rassendiscri minatie is allemaal onzin. Hoe leg je het anders uit, dat er bijna evenveel blanke als zwarte plunderaars waren en dat het overwegend school gaande jeugd was?". Hij klopt met een wijsvinger op het stukgeslagën glas van de toonbank. „Het zijn de ou ders en onderwijzers van die jonge boeven die een lesje no dig hebben. Zij geven ze de volle vrijheid; geen discipline. Alles mag, ook brandstichten, vernielen en stelen; niets wordt dat gespuis verboden". Zijn woordenvloed is haast niet te stuiten. „Als je nagaat dat, wanneer een kind ande ren schade berokkent, de ou ders niet over de brug hoeven de weg te wijzen naar de plaatsen waar het hardst ge vochten en het meest geplun derd werd. Hij vertelde dat zijn vader naar Park Road was gegaan, „om te jatten". De avond tevoren had hij zijn vader nog geholpen bij het maken van benzinebommen. Omdat hij daarbij zijn haar had verschroeid moest hij nu thuis blijven, maar bijna al zijn vriendjes waren, met de hele familie, op plundertocht. „Als je hen van diefstal be schuldigt, kijken ze je ongelo vig aan", zei een van de zaal wachters van de kinderrecht- bank van Liverpool. „Een groot deel van de jongeren die hier voor de rechter verschij nen is als het ware vaste klant Ze worden praktisch nooit echt gestraft en hoeven het zich dus niet aan te trek ken, dat ze weer in de be klaagdenbank zitten. Hun ou ders vinden dat trouwens ook geen schande'. Een van de vele legenden rond de Engelsen die in het buitenland nog steeds de ron de doen, is dat ze allemaal ui termate gedisciplineerd en eerlijk zijn. De vaststelling dat het tegenwoordig ook in Groot-Brittannië wemelt van jonge vandalen heeft bijna ie dereen diep geschokt. Voor de Engelsen zelf is dat besef des te aangrijpender, omdat zij zich realiseren dat zij, wat de oorzaken betreft, de hand in eigen boezem moeten steken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11