Volgend jaar 3% economische groei Rellen in Engeland steeds grimmiger Van Thijn wellicht derde informateur Jgen in ban van de Tour de France Erasmusprijs 1982 voor Schillebeeckx :gf Wegen komend weekeinde overvol DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND nirto - - Uitgave Westerpers, behorende tol SijthoH Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Poribus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Donderdag 9 juli 1981,71e jaargang no. 22009 Amerikaanse film „Noorder licht" van John Hanson en Rob Nilson over pionierende boeren in Noord-Dakota (Ned. II 21.30 uur). Dr. Carl Sagan presenteert de eerste afleve ring uit de populair-weten- schappelijke serie „Cosmos" (Ned. I 21.55 uur). Enkele buien, middagtempera- tuur ongeveer 27 graden, maar aan zee aanmerkelijk koeler. Zwakke tot matige oostelijke wind. Morgen zon op: 5.31. Onder 21.59. Schev. hoogw.: 10.20 en ,23.00. Laagw,: 5.55 en 18.22. 1R/LEIDEN In de aravaan heeft men Iruk dat de achtste io«| België was ultge- stern tot nationale -viadag". Men schat intal bezoekers dat ^Dur-door-elgen-land i op ruim een mil- Twee etappes, de *n 14e. De eerste (13e etappe) was onze deelnemers Tour geen enkel Massaal vulde Idy Maertens In it aankomende zijn derde etap- liet wat dat be treft aan duidelijkheid niets te wensen over. Dus voor degene die Maer tens getipt hebben een punt erbij. Bij de beant woording van de tweede vraag (14e etappe) gokte bijna iedereen op Johan van der Velde als eer- staankomende Nederlan der, maar Cees Priem werd geklasseerd als 13e. Een aantal deelne mers heeft ook dit juist voorspeld. Zij krijgen in totaal (vraag 14 was dub- belvraagl) drie punten bijgeschreven. Dit bete kent nieuwe leiders in onze Tourprijsvraagl De gene die alleen Cees Priem juist hebben voor speld krijgen uiteraard ook een punt bijgeschre ven. De dagprijzen gaan naar: L.C.v.d.Berg (Kor-: tenbachstraat 16, Noord- wijkerhout); P.C.M.v.d.Geer (Leidse- weg 250, Voorschoten) en A. Mastenbroek (Sluis 1, Nieuwe Wetering). Vandaag op pagina 11 naast de nieuwe vraag de rebus en extra vraag die u moet oplossen om in aanmerking te kunnen komen voor een der fraaie prijzen. Het antwoord van vraag 17 (Welke renner komt het eerst boven op de col Faucille, 1323 meter hoog, In de zeventiende' etappe Besanpon-Tho- non-les-Bains, 228,5 km) moet UITERLIJK morgen in ons bezit zijn. Mammoetpuzzel TOULOUSE Boekhandelaar Henri Delmas uit Toulouse heeft het wereldrecord „grootste kruis woordpuzzel" gebroken. Hij ver vaardigde een hersenbreker van 2 bij 2,60 meter. De reusachtige puzzel bevat 52.000 hokjes, waar in de letters van 12.200 woorden gezet kunnen worden. Het lang ste woord telt 21 letters: radio- cristallographie. Delmas kan zich nu officieel wereldkampioen noemen. Hij versloeg Roger la Ferte, die vol gens het boek van de records de tot dusver grootste puzzel had ge maakt: 50.000 vakjes. De nieuwe wereldkampioen, heeft een half jaar aan het reusachtige werk stuk gearbeid. Sagan vrijgegesproken van plagiaat PARIJS De 46-Jarige Franse romanschrijfster Franpoise Sa gan is in hoger beroep vrijge sproken van een aanklacht we gens plagiaat In eerste instan tie was tij in april door een Pa- rij se rechtbank wel schuldig bevonden. Het hof in Parijs bepaalde ech ter dat de Franse schrijfster rich niet schuldig heeft ge maakt aan diefstal van geeste lijk eigendom, toen zij zich, zoals zij in het voorwoord van haar roman JLe chien cou- chant" meedeelde, liet inspire ren door een novelle van haar landgenoot „Jean Hougron. AMSTERDAM De Stichting Prae- mium Erasmianum heeft besloten de Erasmusprijs 1982 voor Theologie toe te kennen aan prof. dr. E. D. F. A. Schillebeeckx. De prijs wordt aan de Nijmeegse hoogleraar toegekend „om dat zijn theologisch werk en de in vloed die ervan uitgaat zowel een be vestiging van de klassieke waarden van de Europses puituur, als ook een bijdrage tot kritisch zelfonderzoek van die cultuur betekent". 'Handel in aandelen Van Gelder gestopt AMSTERDAM Op de Amerdamse effectenbeurs is de handel in aandelen en de 9 pet obligaties 1971 van Van Gelder Papier vanmorgen door de Vereniging voor de Effectenhandel gestopt Giste ren al kelderen de koers van de aandelen Van Gelder van 4,40 gulden (slotkoers dinsdag) naar 3,50 gulden. Desondanks beleven de aandelen onver koopbaar. Een woordvoerder van Van Gelder zei desge vraagd, dat in de loop van vandaag door het concern na dere mededelingen zullen worden gedaan. DOORZICHTIGE VOORSPELLING CENTRAAL PLANBUREAU: ij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De informateurs Lubbers en De Koning houden er tijdens de onder handelingen met de fractieleiders van CDA, PvdA en D'66 rekening mee dat de Nederlandse economie volgend jaar een opleving te wachten staat. Zij baseren die gedachte op de jongste, tot nu toe geheim gehouden prognoses van het Centraal Planbureau, waaruit blijkt dat de aard gasopbrengsten voor ons land in 1982 flink zullen kunnen oplopen en dat de verdere handel met het buitenland even eens zal verbeteren. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken bevestigde vanmorgen dat er hoopgevende prognoses zijn gemaakt. „Maar het betreft hier tot nu toe alleen nog maar enkele vingeroefeningen. Er komen nog nauwkeuriger voorspellingen", aldus de woordvoerder. De opleving van de handel met het buiten land, die nu al enigszins merkbaar is, zou vooral een gevolg zijn van de verbeterde concurrentiepositie van Nederland ten op zichte van andere landen, voortvloeiend uit de bezuinigingen op overheidsuitgaven en de particuliere inkomensmatiging. Ook de stij ging van de dollarkoers is gunstig voor de Nederlandse economie. Berekend is, dat de extra opbrengsten voor overheid en bedrijfs leven volgend jaar zelfs zouden kunnen zor gen voor een economische groei van ruim 3 procent. Ook is becijferd dat de betalingsba lans in de loop van volgend jaar een positief saldo van tien miljard gulden kan vertonen. Minister Van der Stee maakte onlangs ook al melding van dit te verwachten overschot Hij ziet daarin echter geen reden, minder te gaan bezuinigen. Overigens blijft het Centraal Planbureau wel somber over de ontwikkeling van de werk loosheid. Volgens de laatste voorspellingen zal het aantal werklozen voorlopig nog blij ven stijgen. Verwacht wordt dat in 1982 cir ca 400.000 werklozen geregistreerd zullen staan. [land zoekt tenvanger RDAM Het Hoog- idschap van Delf- I gut een rattenvanger nat nemen. De muskus- omt de laatste jaren teeds meer In het wes- ran het land voor. Dit in het gisteren versche- jaarverslag. Hoogheemraadschap It dat het antal ratten nog )r zal toenemen met alle ren van dien voor de wa ringen. Delfland, met 1,2 en inwoners het dichtst- ikte waterschap in Neder- omvat het gebied tussen oordzee, de Rotterdamse irweg, Zoe term eer en lenaar. De muskusrat tt ook in Noord-Holland tige bedreiging voor en. Volgens het jaar van het Hoogheem- Noorderkwartier één muskusrat ge- in '77 twee ,in '78 wa- t er 64, in '79 al 145 en (jaar ving men 264 bees- \4-Jarlge roodstaart pape- i,Polly uit Eindhoven is dit eerste geworden bij de \ende vogels geworden. <n conversatie varieöerde t!,Polly Is een stoute Jon- I qi« tot 0en grasparkiet, die La<w daring, ben Je boos kon fan. Zigeuners voor De zigeuners die tot gisteravond op het Malieveld in Den Haag stonden hebben inmiddels hun tenten opgeslagen voor het Haagse Vredespaleis. Zij willen daarmee een gesprek met leden van het Internationale Hof van Justitie afdwingen. Volgens een woordvoerder van Haagse politie zou in de loop van vandaag overleg worden gevoerd met diverse autoriteiten wat er nu moet gebeuren. De 140 zigeuners die overigens niet uit Almere afkomstig blijken te zijn zijn niet van pfan hun nieuwe standplaats te verlaten. DRIEBERGEN Het komende weekeinde zal het op de Nederlandse wegen, en niet al leen daar, zeer druk worden. De ANWB en de ver- keerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen ver wachten ook grote drukte op de we gen in Frankrijk, België en West- Duitsland. In eigen land zal de drukte groter zijn dan „normaal", omdat dan de scho len in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg dicht gaan. Maar grote problemen zullen waarschijnlijk uit blijven, aldus „Driebergen". In Frankrijk, waar 2,5 miljoen inwo ners aan de vakan tie beginnen, zal de grote stroom auto's zich waarschijnlijk concentreren op de route Parijs-Lyon- Marseille. En aan gezien het komen de dinsdag Quator- ze Juillet is, nemen de Fransen die geen vakantie heb ben veelal een zeer lang weekeinde. In de Bondsrepubliek kunnën files ont staan op de routes Frankfurt-Neuren- berg-Mtlnchen, de rondweg om Mün- chen, de wegen Frankfurt-Basel Stuttgart-Mün- chen-Salzburg en Stuttgart-Singen. Ook bij de grenso vergangen met Oostenrijk en De nemarken kan ver traging optreden. In België moet het verkeer rekening houden met moge lijke stiptheidsac ties van de Franse douane aan de grenspost Rekkem. Vooral het verkeer op de E-3 (Antwer- pen-Gent-Lille) kan daardoor wor den getroffen. NIEUW PLUNDERTOCHTEN IN MANCHESTER (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Er zijn gisterenavond en vannacht opnieuw angstaanjagende gevechten geleverd tussen de politie en duizenden blanke en zwarte jonge ren in de wijk Moss Side van het Noordengelse Manchester. Volgens de politie was er sprake van gecoördi neerde aanvallen. Er werden maar ze ventien vandalen gearresteerd en er vielen weinig gewonden bij het steeds grimmiger wordende geweld in Groot- Brittannië. De jongeren kwamen kennelijk niet alleen uit Moss Side zelf maar ook en dit met hele ben den uit Londen, Liverpool en Birmingham. Ze waren, aldus de politie, allemaal van plan eens lekker te knokken en zoveel mogelijk te stelen. Talrijke winkels werden in brand gesto ken of leeg geplunderd. Een blanke vrouw sleepte op haar dooie eentje uit een meubelzaak een gloednieuw bureau weg. Andere plunde-, raars gingen aan de haal met matrassen, stoelen en tafels. De ergste aanval van de jongeren was gericht op een politiebureau, dat werd omsin geld door een stenen en molotov-cocktails gooi de menigte. Het parkeerterrein achter het bu reau lag, toen de belegeraars wegtrokken, vol gekantelde patrouillewagens. Bij de gevechten liepen drie agenten zware verwondingen op. Een werd getroffen door een pijl afkomstig uit een kruisboog. Pagina 7: Oproep Thatcher heeft weinig ef fect Met, ondanks alles, vrolijke pretoogjes verliet de vice-voorzitter van de PvdA-fractie gistermiddag het gebouw van de Eerste Ka mer na zijn gesprek met de informateurs. VANDAAG BESLISSING OVER VOORDRACHT AAN KONINGIN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-fractieleider Van Agt zal vandaag la ten weten of hij kan instemmen met het voorstel van Den UyL het CD A-informateursduo Lubbers en De Koning uit te breiden met Ed van Thijn, vice-voorzitter van de PvdA-frac tie. Volgens Den Uyl zouden de huidige informateurs en de drie fractieleiders de koningin unaniem moeten adviseren Van Thijn tot mede-informateur te benoemen. Hij noemde de benoeming van een PvdA-er tot derde informateur een vanzelfsprekende zaak. Fractieleider Terlouw van D'66 zei gistermiddag al dat hij het voorstel van Den Uyl billijk vindt Van Agt deelde echter mee dat hij vandaag eerst in samenspraak met Den Uyl, Terlouw, Lubbers en De Koning wil vaststellen waarom zo'n derde infor mateur eigenlijk nodig is en voor welke problemen nog een op lossing moet worden gevonden. Pas daarna wil Van Agt defini tief beslissen of hij de toevoeging noodzakelijk vindt. In eerste instantie reageerde Van Agt gisteren zeer terughou dend op het voorstel van Den Uyl. „Het is weinig elegant tegen over de huidige informateurs. Die hebben het tot nu toe toch niet slecht gedaan?", zo liet Van Agt via zijn woordvoerder we ten. Later deelde van Agt mee, dat hij er „aanmerkelijke bezwa ren" tegen zou hebben, als Van Thijn het ontwerp-regeerak- koord dat door Lubbers en De Koning is opgesteld weer over hoop zou willen gaan halen. Den Uyl deed zijn voorstel omdat hij vindt, dat de toevoeging van een PvdA-informateur de snelheid van de onderhandelin gen over de resterende problemen zou kunnen vergroten. Ook is hij van mening, dat de benoeming van een PvdA-informateur het onderlinge vertrouwen tussen de onderhandelaars en de in formateurs kan verstevigen. Tevens meent Den Uyl dat met een eventueel informateurschap van Van Thijn de gelijkwaardige positie van de PvdA ten opzichte van het CDA zou worden be nadrukt. Lubbers en De Koning hadden gistermiddag al een on derhoud met Van Thijn. Hun eigen oordeel over de eventuele assistentie van Van Thijn zullen ze echter evenals Van Agt ook pas vandaag bekend maken. Volgens Den Uyl zouden de informateurs na eventuele toevoe ging van Van Thijn eerst nog even formeel moeten nagaan of het echt niet mogelijk is, een andere CDA'er dan Van Agt als premier van het beoogde kabinet te laten optreden. Van Agt en Terlouw wijzen een dergelijke handelwijze pertinent af. Zij heb ben Den Uyl vanmorgen te verstaan gegeven, dat er wat hen betreft met geen woord meer over het premierschap wordt ge praat Pagina 9: Den Uyl bereid te „dienen" bij koppeling finan ciën en vi ce-premierschap.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1