-actie tegen prijsstijgingen Vakmanschap herken je zo. Den Uyl had moeilijkste dag in politieke loopbaan Commerciële jachthavens kampen met leegloop reef huisartsen ast inkomen iTNNENLAND STRENGERE CONTROLE DRINGEND GEWENST FAILLISSEMENTEN NIET ONMOGELIJK Moeder van vondeling wellicht vermoord Zwarte Korps iet akkoord iet bouw-cao Nieuw licht in Caransa-zaak Patiënten beroerd na gebruik zetpillen LEDENTAL VAKBONDEN BLUFT TERUGLOPEN Alternatieve straf voor chanterende student WERKLOOSHEID WEER STERK GESTEGEN Tien Nederlanders gewond bij busongeluk in Griekenland Job Ritman overleden weer LEIDSE COURANT /,l. WOENSDAG 8 JULI 1981 PAGINA 9 RDAM FNV-voorzitter Kok heeft gisteren een nieu- actie aangekondigd tegen de wassende stroom van prljs- igen. De FNV zal haar leden leuw vragen prijsstijgingen Dgemotiveerd lijken te mei- iij de Economische Controle- jenst. Die zou zelf ook veel scher per moeten opletten en strenger moeten straffen bij overtreding, meent de FNV. Voorzitter Kok noemde een mogelij ke versoepeling van het prijsbeleid, waar het kabinet morgen over de zittende regeringsploeg zou kun- spreekt, volstrekt onaanvaardbaar. Hij waarschuwde ervoor dat ons een dergelijke versoepeling met alle ge- wereldmarkt als oorzaak van prijs- volgen van dien voor de koopkracht schommelingen een opvallend eenzij- te wachten staat als de formatiebe- dige. Stijgen de wereldmarktprijzen sprekingen niet snel tot een ander dan is men er als de kippen bij om de kabinet leiden dat de voorbereidin- binnenlandse prijzen evenredig te gen voor een begroting van 1982 van verhogen. Dalingen werken echter zeer traag of helemaal niet in de bin nenlandse prijzen door, meent Kok. De FNV wil een herijking van de methode om de prijscompensatie te berekenen. Volgens Kok is het aan deel daarin van de energieprijsstij gingen te gering. Kok stelde verder dat wanneer de effecten van de prijs stijgingen van het aardgas niet langs andere weg (zoals isolatiesubsidies) enigszins worden vergoed, de vakbe weging niets anders rest dan het mid del van een looneis. AMSTERDAM Overvolle, peperdure particuliere (jachthavens in ons land lijken voorlopig tot het verle den te gaan behoren. Steeds meer jachteigenaren zoe ken een goedkopere ligplaats in een kanaal of bij een boer, om de sterk gestegen liggelden in de dure, com merciële jachthavens te ontlopen. De huur daar is on dermeer sterk gestegen door de achttien procent btw die er sinds kort bovenop komt Jachteigenaren kun nen die steeds hogere bedragen moeilijk opbrengen door de slechte economische tijden. De niet-commerciële jachthavens (van verenigingen en van gemeenten) ondervinden geen hinder van de lee gloop. Door hun relatief lagere huurprijzen werkt men daar nog met wachtlijsten voor een ligplaats. Dit heeft de heer N. Terkuilen gezegd, secretaris toeristische wa tersport van het KNWV, het Koninklijk Nederlands Watersportverbond. Door de bezuinigingen en een hoge rentestand en dergelij ke, gaan eerst de jachteigenaren van de duurste commer ciële jachthavens ertoe over een goedkopere ligplaats te zoeken in een minder dure particulier jachthaven. En ko men dus over honderden ligplaatsen in die havens leeg. „Omdat de meeste mensen toch willen blijven varen, gaan ze bezuinigen door de hoge liggelden ontlopen en bij een goedkope plek aan te leggen zoals iii kanalen of bij een boer. Er is een groot aantal plaatsen waar dat allemaal kan, maar evenveel plekken waar dat niet mag. In Friesland bijvoorbeeld mogen sinds een jaar of zes de boten van een bepaalde lengte niet langdurig buiten de haven liggen. En dat terwijl in die provincie een gebrek is aan voldoende ligplaatsen in jachthavens. Vorig jaar, bij het instellen van de achttien procent BTW, heeft het KNWV de regering al gewaarschuwd voor deze gevolgen en ik vrees dat we ge lijk hebben gekregen". -JGroei niet voorbij fcerkuilen: „Je maakt ook minder mee dat mensen om de -^twee, drie jaar een nieuwe, grotere boot kopen. Maar toch, de groei van de Nederlandse pleziervloot is weliswaar min der, maar niet voorbij". Hij legt uit dat winstbejag maar tuéén van de redenen is waarom het liggeld van een com- 52jmerciële jachthaven hoger uitvalt dan van een jachthaven van een gemeente of vereniging. Huurders in de dure ha vens moeten ook bijdragen in de vaak miljoenen guldens 'ergende „ontginning" en bouw van zo'n haven. Voor ver en zijn de startkosten de enige kosten die zij op hun erhalen, winst hoeft men niet te maken. Gemeente- lavens zijn op hun beurt niet direct afhankelijk subsidies li dez tijd van bezuinigingen. De liggelden zijn voorname- 'jk bestemd voor het onderhoud van de haven, ieruchten dat minder mensen een boot hebben omdat een ot als investeringsobject voor zwart geld minder aan- ikkelijk is sinds de fiscus actiever zou zijn, bestempelt *Terkuilen als onzin. „De belastingdienst heeft vier, vijf jaar geleden deze hele branche doorgelicht. De kosten die ze daarbij gemaakt hebben, werden niet terugverdiend uit -|de enkele ontdekte malversaties". folie pond De secretaris rekent voor dat men gemiddeld 1200 gulden r seizoen betaalt in de gemiddelde commerciële havens, in ligplaats in de winter kost de helft van dat bedrag, j. naar een winterverblijf voor de boot in de loods, kost weer ng iet volle pond. Over al die prijzen komt tegenwoordig achttien procent BTW. „Alles bij elkaar een nogal kostbare j^ffaire", zo reageert hij laconiek, eraan toevoegend dat hij ,die prijzen beslist niet onredelijk" vindt. Terkuilen preekt over faillissementen die uit het toenemend aantal ingebruikte lege ligplaatsen kunnen voortkomen. Boven peen noemt hij de hele ontwikkeling logisch. „De meeste ïavenprojecten zijn enkele jaren geleden opgezet in min ster slechte economische tijden. Nu is het tij gekeerd en orpiemand weet wanneer het weer bijdraait". HENK ENGELENBURG 'AATSSECRETARIS HENDRIKS: "RECHT Geef huisartsen een vast inkomen, waarbij jongere niet evenveel hoeft te verdienen als zijn oudere meer ervaren collega. Dat heeft staatssecretaris Hen- ks van volksgezondheid gisteren in Utrecht bepleit bij presentatie van het boek „Vestigingsbeleid voor huisart- zijn voorstel ging de staatssecretaris uit van een vestigingsbe- voor huisartsenpraktijken. Daarmee wil hij de verschillen [rootte tussen de praktijken doen verdwijnen, zodat het inko- T» van de huisarts niet langer afhangt van het aantal patiën- dat hij heeft Bovendien moet zo'n beleid de situatie beëindi- dat in Nederland nog enkele honderden huisartsen een ktijk zoeken terwijl de taak van de gevestigde artsen de laat- jaren zo verzwaard is, dat hun praktijken eigenlijk te groot Nu kan een arts nog zonder officiële toestemming een ktijk overnemen of er zelf een beginnen. Hoewel alle betrok- en het eens zijn over de invoering van een vestigingsbeleid, r nog geen overeenstemming over de invulling ervan. Waarheen nu, leek Den Uyl zich gisteren af te vragen. Achter de regeringstafel of toch maar In de kamer bankjes. Het was een van de moeilijkste dagen In zijn politiek carrière. PvdA wil voor premierschap Van Agt flinke concessies (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De dag van gisteren is door PvdA-leider Den Uyl een van de moeilijkste dagen uit zijn gehele poli tieke loopbaan genoemd. Hoewel met het accepteren van Van Agt als pre mier een belangrijke hindernis is geno men is volgens Den Uyl daarmee eigen lijk pas goed de (langdurige) strijd ontbrand over de programmatische in vulling. Voorlopig acht hij de kans dat er een kabinet CDA/PvdA/D'66 tot stand komt nog slechts vijftig procent, zo liet hij vanochtend voor de radio weten. Den Uyl heeft de informateurs gisteren wel laten weten dat volgens zijn fractie nog niet serieus genoeg is onderzocht of het mogelijk is toch een andere CDA'er dan Van Agt premier te laten worden. Naar de mening van de fractie zouden ei genlijk twee nieuwe informateurs, één uit CDA-kring en één uit de PvdA, een der gelijk onderzoek moeten uitvoeren. Het gaat hier echter niet om een harde eis van PvdA-zijde. „Als blijkt dat Van Agt, Ter louw en de beide informateurs tegen een dergelijke procedure zijn, zullen we er niet aan vasthouden", zo zei de PvdA- fractieleider. Als compensatie voor het overstag gaan ten aanzien van Van Agt wil de PvdA „nogal wat fundamenteel veranderd zien in het regeerakkoord en de verdere sa menstelling van het driepartijenkabinet, wil een premierschap van Van Agt moge lijk worden". Op de vraag of hijzelf bereid zou zijn, zit ting te nemen in een kabinet onder lei ding van Van Agt antwoordde hij dat hij zich nog nader op zijn eigen positie zal be raden. Hij voegde daaraan toe: „Ik heb geen enkele aandrift om, hetzij door de voordeur, hetzij door de achterdeur van het politieke toneel te verdwijnen". De voorwaarden die de PvdA in de on derhandelingen zal stellen aan het pre mierschap van Van Agt zijn onder meer: Bijstelling van het sociaal-economisch beleid (met name bescherming van de mi nima); Onvoorwaardelijke afwijzing van de nieuwe kruisraketten en spoedige sluiting van de kerncentrales in Borssele en Dode- waard; Een progressiever onderwijsbeleid met een PvdA'er als minister; Een PvdA-minister op Financiën; Het maandagavond door de fractie van D'66 genomen besluit om Van Agt onder voorwaarden te accepteren als premier, waardoor de PvdA in een gedwongen keuzepositie werd geplaatst, noemde Den Uyl teleurstellend. SOMEREN De rijkspoli tie legt verband tussen de drie maanden oude vonde ling die afgelopen zondag in het Brabantse plaatsje So meren is aangetroffen en de moord op een ongeveer 20-ja rige vrouw, diezelfde dag in het Belgische Oud Turn hout. Volgens de politie is het heel goed denkbaar dat het om moeder en dochter gaat. Noch de identiteit van de vrouw, noch die van het kind is tot nu toe achter haald. De vrouw werd zondag rond 16.00 gevonden. Ze was met een 9 mm kogel door het ach terhoofd geschoten. De ontdekking van de vondeling in So meren had vijf kwar tier later plaats. Uit getuigenverklarin gen is inmiddels ge bleken dat zowel bij de plaats waar het stoffelijk overschot van de vrouw werd aangetroffen, als in de omgeving waar de vondeling lag, een auto is gesignaleerd met witte kenteken platen en zwarte cij fers. In de wagen za ten een man en een vrouw. De politie vermoedt dat de auto afkomstig is uit Duitsland. Zij wijst er verder op dat de af stand tussen Oud Turnhout en Someren gemakkelijk in vijf kwartier kan worden afgelegd. Het vondelingetje, een meisje, lag in een reiswieg en had een luier om met een merkje van een ziekenhuis in het West- duitse Duisburg. Het onderzoek richt zich nu volledig op de Nederlands- Duitse grensstreek. De Duitse politie is naarstig op zoek naar vermiste personen, die vol doen aan het signalement van de vermoorde vrouw. Op haar stoffelijk overschot is sectie verricht, maar daarbij is niet nagegaan of de vrouw recente lijk bevallen is. Het drie maanden oude meisje dat zondag op een parkeerplaats werd gevonden UTRECHT De vakvereniging van wegenbouwmachinisten „Het zwarte korps" (7500 leden), heeft de werkge vers gisteren meegedeeld dat haar ach terban niet instemt met het op 23 juni bereikte akkoord over een nieuwe bou w-cao. Volgens een woordvoerder van de bond zijn er al acties in voorbereiding. Volgens het zwarte korps zijn de machinisten in de wegenbouw de enigen voor wie de nieuwe loonstructuur niet een duidelijke verbete ring van de inkomenszekerheid betekent Collega's van de wegenbouwers van de bouwbonden FNV en CNV hebben wel al ingestemd met het akkoord. ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap Geen asiel Pakistaanse vluchtelingen DEN HAAG Nederland heeft een verzoek van het Hoge Commissariaat van de Verenigde Naties afgewezen om tien Pakistaanse vluchtelingen politiek asiel te verlenen. De tien, die momenteel in Irak verblijven, kwamen begin maart vrij door de kaping van een Pakistaans lijntoestel. De Neder landse regering geeft geen asiel, omdat Syrië het eerste land van opvang is, omdat de tien niet hoeven te vrezen voor gedwongen terugkeer naar hun vaderland en omdat Nederland geen prece dent wil scheppen, in die zin dat ons land steun verleent aan de gevolgen van een terreurdaad. AMSTERDAM Onroerend goedmagnaat Maup Caransa heeft gisteren in het Noordhollandse dorpje Middelie, vlak boven Edam, de boerderij herkend waar hij na zijn ontvoe ring in oktober 1977, vijf dagen is vastgehouden. Volgens de Amsterdamse politie is hiermee een nieuwe impuls gegeven aan het onderzoek naar de identiteit van de ontvoer ders, die nog altijd spoorloos zijn. Voor de vrijlating van de za kenman is destijds een losprijs van tien miljoen gulden betaald, in coupures van duizend gulden. De biljetten waren geregi streerd. Op allerlei plaatsen in de wereld zijn sindsdien Caransa- duizendjes boven water gekomen. Van de totale losprijs is nu één miljoen gulden achterhaald. VAALS Het Rijksinstituut voor Geneesmiddelen (RIGO) in Leiden stelt een onderzoek in naar de zetpillen die apotheker Prickartz uit Vaals eind verleden week heeft verstrekt. Vier patiënten zijn er beroerd van gewor den. Drie van hen moesten in een ziekenhuis behandeld worden omdat zij hallucinatieverschijnselen vertoonden. Dat duurde- meer dan 24 uur. Overigens konden de veertig uitgegeven zetpillen alle worden achterhaald. De apothe ker heeft zelf de inspectie geneesmiddelen ingeschakeld. DEN HAAG De ledenaantallen van de grote vakcentra les FNV en CNV blijven teruglopen, zo blijkt uit de jongste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De Federatie Nederlandse Vakbeweging had op 1 april 1.041.564 leden, dat is zo'n 8500 minder dan op 1 januari van dit jaar. Op 1 april vorig jaar had de FNV nog 1.077.812 leden. Het Christelijk Nationaal Vakverbond telde op 1 april jongstleden 301.636 leden, tegen 304.251 op 1 april vorig jaar. TROS ontkent bijdragen van sponsor te krijgen voor jongerenconcerten HILVERSUM - TROS-tv-directeur Cees Baay heeft in een brief aan adj.-regeringscommissaris voor de omroep, B. Kortland, er op gewezen, dat in tegenstelling tot de verden kingen de TROS geen bijdrage ontvangt van een sponsor voor een reeks concerten voor jonge musici. Zeventien tv-concerten en rond dertig radio-uitzendingen onder de titel „Live Music Now" zullen worden gegeven op bungalow parken van Sporthuis Centrum. Cees Baay spreekt ten sterkste tegen, dat genoemnd bedrijf bijdraagt in de kosten. Hierover waren vragen gesteld in de Kamer, ook of de TROS nog andere bedrijven had benaderd voor sponsoring. ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 22-jarige student rechten uit het Gelderse Veld op voorstel van diens raadsman een alternatieve straf opgelegd wegens een poging van de student om Heinz bv. ruim een miljoen gulden af te persen. De student zal vanaf vandaag tot 1 september hand- en span diensten verrichten in een Gelders bejaardentehuis. In verband met zijn studie zal hij daarna gedurende twee maanden alleen in de weekenden dat werk doen. De student dreigde Heinz om een gevaarlijk hormoonpreparaat in flessen ketchup te stoppen als niet zou worden betaald. De gewaarschuwde politie zette een val op op de plaats waar het geld moest worden overhandigd. DEN HAAG In juni is de werkloosheid opnieuw sterk geste gen. Aan het einde van die maand stonden ruim 360.000 werk zoekenden bij het arbeidsbureau ingeschreven. Dat waren er 24.200 meer dan een maand daarvoor. Vooral het aantal werk zoekende vrouwen nam sterk toe: 14.400. Onder de mannen vonden 9800 nieuwe inschrijvingen plaats. Gecorrigeerd voor seizoeninvloeden beloopt de werkloosheid nu 374.300, een stij ging met 10.400 vergeleken met een maand geleden. De open staande vraag naar arbeidskrachten bereikte met 23.500 een nieuw dieptepunt LARISSA Een bus met een aantal Nederlandse toeristen is gistermorgen omstreeks half zeven bij Larissa in cen- traal-Griekenland verongelukt, zo heeft de politie meege deeld. Van de in totaal 26 passagiers werden er 25 gewond, onder wie tien Nederlanders. De verwondingen van de pas sagiers lopen uiteen van blauwe plekken tot snijwonden. Alleen een Grieks meisje brak haar schouder en een Franse jon gen liep diepe snijwonden op. Vijftien gewonden werden naar het algemeen staatsziekenhuis in Larissa overgebracht; een aan tal van hen is na onderzoek alweer vertrokken. De bus was onderweg van Thessaloniki naar Athene en kwam in botsing met een vrachtwagen die op de weg wilde keren. De bus rolde van de snelweg af en kwam na twintig meter in de praktisch droge bedding van een riviertje terecht. De namen van de meest jonge passagiers, onder wie ook Fransen, Ameri kanen en Britten zijn al bekendgemaakt. BAZEL De 37-jarige Nederlander Job Ritman, een van de ei genaren van een groot bedrijf in plastic wegwerpartikelen voor luchtvaartmaatschappijen, is in een Zwitserse kliniek overleden. De Amsterdamse zakenman leed aan leukemie. Onlangs vestig de hij de aandacht op zich door samen met Brigitte Bardot een Opi mieuw warm Het is morgen weer warm en zonnig, maar wel neemt de kans op onweer toe. Het hoge- drukgebied dat nu op vrijwel het hele Europese vasteland (met uitzondering van Noord- Scandinavië) voor warm zo merweer zorgt, verplaatst zich langzaam via Noord-Duitsland naar de Oostzee. Hierdoor wordt de weg vrijgemaakt voor onweerstoringen. Deze ontstaan in Spanje of Zuid- Frankrijk en trekken dan langzaam noordwaarts. Een dergelijke storing kan morgen al onze omgeving bereiken. Op de nadering ervan stroomt warme lucht uit Duitsland naar ons land. Daarbij kan het kwik in de middag tot 30 gra den oplopen. De kans dat deze temperatuur wordt bereikt is in het oosten en noordoosten van het land het grootst Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Noord- en Midden-Scandina- vië, Finland. Overwegend zonnig en droog, 19 tot 23 gra den. Zuid-Scandinavië, Denemar ken. Zonnig en warm, 23 tot 28 graden. Duitsland, Polen, Tsjecho- Slowakije. Droog, zonnig en warm, 25 tot 30 graden. Joegoslavië, Bulgarije, Grie kenland. Warm zomerweer met een kleine kans op een onweersbui, 25 tot 30 graden. Hongarije, Roemenië. Enke le regen- of onweersbuien, 20 tot 25 graden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9