Met primaat Jozef Glemp nieuwe generatie aan leiding Poolse kerk Rellen luiden einde in van traditionele Britse Bobby Trieste situatie Braziliaanse landarbeiders Korte metten Staking in Poolse havens kerk wereld Europees Parlement kiest geen vaste vergaderplaats Voor een paar tientjes per jaar geruster in het zadel. Libanese christenen bereid af te zien van hulp Israël Kostbare kruiken ontdekt in Westduitse kerk afiJTTENLAND" LEIDSE COURANT/ WOENSDAG8IULI1981 PAGINA 7 Drits pers- ureau Reuter liet gewenst a Iran gHERAN Het bureau ai het Britse persagent- hap Reuter in Teheran is I iteren op last van de aanse autoriteiten voor on- paalde tijd gesloten. De 5 urnalisten van het persbu- au, die tegen de belangen «n het land zouden hebben ihandeld, hebben twee da- -^n de tijd gekregen om ran te verlaten. Dit is giste- in door Radio-Teheran ge- OMgens het bericht is het trs kantoor een „centrum Dor samenzweringen tegen de jamitische revolutie in Iran", i laandag en dinsdag zijn Ne- dsfcn personen die schuldig zijn g ^vonden aan geweld en sa- orienzwering tegen de Iraanse uktvolutie geëxecuteerd. Bo vendien zijn in de heilige stad at|om, de zetel van imam Kho- geieiny, de afgelopen dagen haeertig tegenstanders van het raanse bewind gearresteerd. 'olgens Radio-Teheran gaat et om leden van linkse groe- r eringen of aanhangers van de [gezette president Bani-Sadr. fnder hen bevindt zich een orrespondent van diens ;wxant, de „Islamitische Revo catie". Drie Zuidkoreaanse di- ln|omaten hebben te horen ge- ig&egen dat zij „niet gewenst" -hfUn in Iran. P^eheim contact yS-Cuba tijdens Regering-Carter Washington De vere- ligde Staten hebben tijdens gje regering van president Üarter geheime contacten onderhouden met Cuba, zon- ivfer dat Cuba's voornaamste tondgenoot, de Sovjet-Unie, laarvan op de hoogte was. ^Mt heeft een voormalige i functionaris van de Ameri kaanse regering gisteren ge legd. )46inds de Cubaanse revolutie '®Van 1959 zijn de officiële be- 94rekkingen tussen de VS en Tuba verbroken. De gesprek ken, sinds 1978 gevoerd, liepen ivorig jaar stuk op de Cubaanse 'hulp aan verzetsbewegingen in J Afrika en Latijns-Amerika. De I regering-Reagan zou niet ge neigd zijn de gesprekken met Cuba, dat wordt gezien als een van de ondersteuners van het terrorisme in de wereld, voort te zetten. ie gloren en Denen awillen toelichting "bp voorstellen -Brezjnev -OSLO De regeringen van Noorwegen en Denemarken hebben de Russische president Brezjnev om een nadere toe lichting gevraagd op zijn voor stellen voor een atoomwapen- yrije zone in Noord-Europa. Brezjnev deed de voorstellen verleden week, tijdens zijn on- Fderhoud met ex-Bondskanse lier Willy Brandt in Noorwe gen en Denemarken, beide k NAVO-lid, wordt al geruime Itijd gesproken over een kern- wapenvrije zone in Noord-Eu ropa. De twee landen hebben besloten in vredestijd geen 'ternwapens op hun grondsge- lied toe te staan. Een opmerkelijk gezicht In de straten van Liverpool: een Bobby, weliswaar met de traditionele helm, maar toch gewapend met een geweer voor traan-en- braakgasg ranaten (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minister van binnenlandse zaken en justitie, Wil liam Whitelaw, heeft de Engelse poli tie sterkere helmen en brandvrije kle ren beloofd. Die moeten de Bobbies beter beschermen tegen projectielen van agressieve straatschenders. Tij dens het, door Whitelaw geprezen op treden van de politie bij de rellen in Londen en Liverpool van de afgelo- Een dagen, raakten meer dan twee- onderd politiemannen gewond. In Liverpool slaagde de politie er pas in de jeugdige herrieschoppers te laten afdruipen na het gooien van braak-en- traangasgranaten, hetgeen later ook door Whitelaw is goedgekeurd. Nu pas is gebleken dat de ongewapende Britse Bobbies met hun ouderwetse hel men en plastic schilden eigenlijk niet op gewassen zijn tegen bruut straatgeweld. In een veldslag in het Toxteth-district in Liverpool heeft een van de agenten een schedelbreuk opgelopen. Sommige van zijn collega's zullen door hun verwon dingen nooit meer gewone dienst kun nen doen. Nu geweld hoogtij viert blijkt de vaak geprezen Bobby een eenvoudige veldwachter die alleen in uitzonderlijke gevallen met een gummiknuppel op straat verschijnt Voor het gebruik van vuurwapens is een speciale vergunning nodig, die alleen in uiterste omstandig heden gegeven wordt aan speciaal opge leide scherpschutters. De Britten hebben geen nationaal poli tiekorps en geen rellenpolitie, vergelijk baar met onze Mobiele Eenheid. Agenten die straatgeweld moeten onderdrukken, hebben stevige, stalen helmen nodig in plaats van hoofddeksels van kurk en bordpapier, naar een model uit de vorige eeuw. Waterkanonnen en gepantserde voertuigen zijn eveneens onontbeerlijk. Nu beschikt de Britse politie over niets dan patrouillewagens en autobussen om naar de plaats des onheils te rijden. Bij aankomst zijn de ramen meestal al ver nield, zodat veel politiemannen al ge wond zijn door rondvliegend glas, voor dat ze iets hebben kunnen doen. Het is allemaal erg primitief, ouderwets en oer-Brits. Daardoor staat de politie vaak machteloos en kunnen oproer kraaiers hun gang gaan. In Liverpool zijn zo min mogelijk relschoppers gear resteerd „om te vermijden dat het geweld zou toenemen". Winkels en kan toren werden geplunderd en vernield zonder dat een politieman te bespeuren viel. De agenten stonden ergens samen gedromd met de armen en de schilden boven het hoofd om zich te beschermen tegen stenen, bouten, molotov-cocktails en andere projectielen, afkomstig van zwarte en blanke jongetjes, die zelfs ge kaapte brandweer- en bestelwagens ge bruikten om de gelederen van de politie te rammen. De rellen in de Londense wijk Southall, waar al twintig jaar tienduizenden Azia tische Britten wonen, hadden een duide lijk racistische achtergrond. De Aziati sche bevolking weigert zich te laten ter roriseren door blanke straatschenders, die met dat doel naar Southall komen, vaak opgehitst door het Nationale Front dat de kleurlingen uit Groot-Brittannië wil verdrijven. Ook sommige Britse con servatieven willen de immigratie nu nog verder indammen. Maar zelfs een volle dig immigratieverbod kan het probleem niet oplossen, want een groot deel van de kleurlingen is in Groot-Brittannië gebo ren en getogen. Sommige zwarte families wonen al sinds het midden van de acht tiende eeuw in Liveit>ool, toen de stad nog een van Engelands grootste in- en uitvoerhavens van Afrikaanse slaven was. In Liverpool hebben zwarte en blanke jongeren sémen tegen de politie gevoch ten, tegen de „pigs" (varkens), zoals de agenten op z'n Amerikaans genoemd worden. Bijna 25 procent van de blanke „Liverputlians" zit zonder werk. Onder de zwarten is dit probleem nog groter; men schat het aantal daar op zestig pro cent. Zij wonen hoofdzakelijk in de ver pauperde wijk Toxteth, waar het krioelt van de boeven. Geen huisvrouw durft daar nog alleen te winkelen en bij de meeste winkeliers ligt een karabijn on der de toonbank. (Van onze correspondent Mare de Koninck) STRAATSBURG Het 434 leden en 3.500 personeelsleden tellend Europees Parlement is er gisteren na een dag lang vergaderen en vele maanden van voorbereiding niet in geslaagd definitief te kie zen voor één vaste vergaderplaats. De parlementsleden zijn onderling dermate verdeeld, dat voor onbepaal de tijd de bestaande toestand gehand haafd blijft: de voltallige maandelijk se vergaderingen in de Franse stad Straatsburg, de commissie- en fractie- -vergaderingen in Brussel en het se cretariaat „halverwege" in Luxem burg. Indien het Europees Parlement op één in plaats van op drie verschil lende plaatsen zou werken, zou dat de Europese belastingbetaler per jaar De beslissing over een vaste werk plaats voor het Euro- parlement be rust feitelijk bij de EG-raad van mi nisters (de regeringen van de tien lid staten gezamenlijk), maar die heeft tijdens de Europese top van Maas tricht in maart j.l. bij gebrek aan een stemmigheid besloten de huidige situ atie te handhaven, hoe kostbaar en ondoelmatig die ook is. Een duidelij ke uitspraak van het Europarlement zelf had echter de EG-ministerraad de knoop kunnen doen doorhakken. Het Europarlement bleek echter ver deeld over de keus tussen Brussel en Straatsburg. Voor Brussel pleit vooral het feit dat ook de andere EG-instel- lingen (Europese Commissie, minis terraad) daar'gevestigd zijn en verga deren, terwijl Straatsburg (op de grens met Duitsland) vooral symbo lische betekenis heeft voor de vrede in Europa, door de Franse regering voor geen enkele prijs als Europees centrum wordt losgelaten en niet onblangrijk door de meeste parle mentsleden als stad het aantrekke lijkst wordt gevonden. VERGEEFS ONDERHANDELD WARSCHAU De arbeiders in de Poolse Oostzeeha vens van Sczzecin, Gdansk en Gdynia hebben vanmor gen een uur gestaakt voor hogere lonen en betere wer komstandigheden. Om drie uur vanmorgen werden de ij lings begonnen besprekingen afgebroken, zonder dat er overeenstemming was bereikt Bij aanvang van de onderhandelingen heeft de minister van ma ritieme economie, Bejger, gezegd dat de regering aan de eisen tegemoet wil komen, maar dat de havenarbeiders niet meer kunnen krijgen dan anderen. De arbeiders dreigen vrijdag op nieuw te staken. Werknemers van de Poolse luchtvaartmaat schappij en mijnwerkers in Silezië hebben ook met dergelijke acties gedreigd. De stakingen zijn de eerste acties sinds twee maanden. Zij brengen, zo kort na het bezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, de Poolse leiders in verlegenheid. Intussen is het gisteren hervatte proces tegen de vier anti-com munisten opnieuw verdaagd tot 23 juli. De rechter is niet inge gaan op het verzoek van de openbare aanklager om de vier op nieuw in hechtenis te nemen. In Szczecin is gisteren opnieuw een forum opgericht van orthodoxe communisten, voorstanders van de harde lijn. Kortsjnoj: Familie inzet van schaakspel9 BELGRADO De uit geweken Russische scha ker Victor Kortsjnoj heeft de Russische auto riteiten ervan beschul digd een schaakspel te spelen met zijn vrouw en zoon, die ondanks her haalde verzoeken nog steeds geen uitreisvisum hebben gekregen. Vol gens de schaker probeert Moskou hem onder zwa re psychologische druk te zetten in verband met de komende tweestrijd met de Russische schaker Karpov om de wereldti tel. De match, die in sep tember had moeten be ginnen, is door de inter nationale schaakbond uitgesteld in afwachting van informaties uit de Sovjet-Unie over de mo gelijkheden om het gezin Kortsjnoj te herenigen. advertentie Met het Fiets Garant Plan kunt u uw nieuwe fiets verzekeren voor een premie alsof er geen dieven bestaan. Zo heb je een fiets, zo heb je niets. Maar dankzij het Fiets Garant Plan kunt u uw nieuwe merkfiets nu voor een paar tientjes per jaar verzekeren. Uw fietshandelaar weet er alles van. Fiets Gerust. Met het Fiets Garant Plan. Alleen bij de erkende rijwielhandel. Illegaal gestookte drank eist 147 doden in India NEW DELHI In India slachtoffers voor wier leven zijn de afgelopen dagen als wordt gevreesd, gevolg van het drinken van In de stad Bangalore, waar' illegaal gestookte alcohol zich de gevallen voordeden, 147 mensen gestorven. In zie- zijn 44 mensen gearresteerd kenhuizen liggen nog vijftig wegens het verkopen van de drank. In India sterven jaar lijks duizenden mensen, vooral vrouwen en arme arbeiders, aan illegaal gestookte drank, waarin vaak het giftige met hanol voorkomt. Belgische regering houdt (nog) stand BRUSSEL De Belgische regering-Eyskens heeft gis teravond opnieuw een ver- trouwensstemming in het parlement overleefd, na een plotselinge en hevige ruzie tussen de regeringspartijen en een onafwendbaar lijken de val van het kabinet. Met de stemmingsuitslag is de Belgische traditie bevestigd, dat in de vakantiemaanden geen regeringen vallen. Alger meen wordt verwacht dat het kabinet-Eyskens (een rooms; -rode coalitie en de 34ste rege ring na de Tweede Wereldoor log) de komende herfst niet zal overleven. Dochter Gelli beschuldigd van spionage ROME Na drie dagen van ondervragingen heeft de Ita liaanse openbare aanklager gisteren de dochter van LF cio Gelli, de leider van de beruchte vrijmetselaarsloge Propaganda 2, beschuldigd van spionage en het vormen van een criminele organisa tie. Maria Gelli werd zaterdag op het vliegveld van Rome aan gehouden nadat in haar koffer documenten waren gevonden, die betrekking hadden op de loge, die als dekmantel ge diend zou hebben voor spiona ge, belastingfraude en samen zwering tegen de staat. Licio Gelli is volgens de autoriteiten gevlucht naar Zuid-Amerika. BEIROET Het herstel van de vrede in Libanon is gisteren een stap dichterbij gekomen door de verklaring van de leider van de rechtse christenen, Gemayel, dat hij onder voorwaarden bereid is af te zien van een verdere samenwerking met Israël. Bekend is dat de rechte chris tenen in Libanon herhaalde lijk door israël van nieuwe wapens zijn voorzien. De voorwaarden van Gemayel houden onder meer in dat Sy rië zijn 30.000 man sterke leger uit Libanon moet terugtrek ken. Syrië is op zijn beurt van mening dat eerst de banden van de christenen met Israël moeten worden verbroken voor het de eigen troepen uit Libanon terug kan trekken. VS betreuren reactie op Afghanistan-plan WASHINGTON De Vere- nigde Staten zijn teleurgesteld over de reactie van Moskou op het Europese plan voor een oplossing van het conflict om Afghanistan. De Britse minis ter van buitenlandse zaken Carrington, de man achter het voorstel, kreeg zoals bekend afgelopen zondag van de Rus sische leiders nul op het re quest. Met de 51-jarige nieuwe primaat van Po len, aartsbisschop Jozef Glemp, wiens be noeming wij gisteren hebben, gemeld, komt een nieuwe generatie aan de leiding van de rooms-katholieke kerk in dat land. Een zekere continuïteit is echter wel ge waarborgd door het feit dat Glemp tien jaar lang nauw medewerker en vertrou weling van wijlen kardinaal Wyszynski is geweest, die hem al enige tijd als zijn op volger beschouwde. Waarschijnlijk wist Glemp al van de komen de benoeming af, toen hij twee weken gele den in een vraaggesprek met het rooms-ka tholieke weekblad „Tygodnik Powszechny" zijn denkbeelden over de rol van de kerk in het huidige Polen uiteenzette. Hij had het tweede Vaticaanse concilie als student in burgerlijk en kanoniek recht aan de universiteit van Lateranen in Rome van nabij meegemaakt. Zoals hij zelf zegt aan vaardde hij, in tegenstelling tot veel oudere Poolse priesters, zonder innerlijk verzet of moeilijkheden de discussies en resultaten van het concilie. Tegelijkertijd houdt hij vast aan de in Polen traditionele band tussen kerk en natie. Juist nu, tegenover nieuwe bedreigingen, vindt hij dat voor het bestaan van land en kerk bijzon der belangrijk. In het vraaggesprek waarschuwde Glemp voor „politiseringvan de priesters. Die moe ten boven de politieke organisaties staan, maar invloed uitoefenen als leraren van de moraal en de ontwikkeling van het standpunt van de moraal uit op zijn waarde schatten. De kerk zal volgens Glemp ook geen moeite doen om de vakbond „Solidariteit te beheer sen. Zij zal hem echter wel verdedigen wan neer de mensenrechten in het gedrang ko men en hem aanraden bij conflicten verstan dig op te treden. In het contact met „Solidari teit" moeten de priesters vooral zielzorgers zijn. „Solidariteit is een vakbond en staat fun damenteel buiten de levensbeschouwingen. Hij dient de kerk niet, maar vooral de arbei ders en het hele land. Daarom is en was de kerk niet van plan zich in zijn interne aange legenheden te mengen of op een of andere manier invloed op zijn programma uit te oe fenen", aldus de bisschop. Glemp is geboren in Wroclaw in het noor doosten van het land, als zoon van een mijn werker in de zoutmijnen. Hij studeerde in een seminarie in het nabijgelegen Gniezno en werd in 1956 priester gewijd. De bevolking in die streek werd tijdens de Duitse bezetting bijzonder sterk onderdrukt. Hij werd er met zijn ouders uit hun woning in een buitenwijk verdreven en moest al als kind dwangarbeid verrichten bij Duitse boeren die een boerderij dreven, die van een Poolse boer was afgeno men, zo zei hij in het vraaggesprek. Als 13-jarige kreeg hij een arbeidskaart als „zwaar arbeider" en mocht hij als Pool geen school gaan. Toen heeft hij ondervonden wat uitbuiting van arbeidskracht betekent en in welke toestand een mens leeft, die geen be scherming of verdediging heeft. Als primaat zal Glemp daarom vermoedelijk evenveel belangstelling als zijn voorganger hebben voor sociale kwesties. Na zijn studie in Rome keerde Glemp in 1964 werkte en als rechtsgeleerde optrad in de dio cesane rechtbank te Gniezno, voordat hij drie jaar later tot secretaris van de kardinaal-pri maat werd benoemd. Later werkte hii in de kerkelijke commissie voor Poolse instellingen in Rome en in een commissie voor het kano- nieke recht, waarbij hij tevens curator van de kloosters in Polen was. Hij heeft ook gedo ceerd aan de theologische academie in War schau. In 1979 werd hij tot bisschop van Warmia be noemd met basis de stad Olsztyn, en werd hij lid van de gemengde kerkelijke regerings commissie voor religieuze zaken in Polen. Daarbij werkte hij aan de voorbereiding van een document, dat de wettelijke status van de kerk in het land vaststelt. Het ontwerp is nog in discussie. Momenteel heeft Polen slechts één kardinaal, aartsbisschop Franciszek Macharski van Kra kow, die sinds kardinaal Wyszynski's overlij den verantwoordelijk is voor de kerkelijke aangelegenheden. De situatie van de landarbeiders in het Noordoosten van Brazilië is erger dan van slaven, aldus de aartsbis schop van Afogados da Ingazeiro, Francisco Austregesi- lo de Mesqoito. Volgens hem krijgen die landarbeiders in een wereld, waar in het hele leven afhangt van geld, geen cent, zodat ze over geleverd zijn aan de willekeur van hun werkgever. Als er iemand ziek is, komt er geen arts. Hoogstens biedt een plan- tagebezitter „hulp". „Als kinderen aan bloedarmoede lijden, wordt de ouders aangeraden die kinderen aarde te laten eten", aldus aartsbisschop De Mesquito. Volgens de bisschop sterft in zijn aartsbisdom veertig pro cent van de kinderen door ondervoeding, voordat ze hebben leren lopen. „Als er door de droogte geen oogst is, worden de kruisen langs de weg nog talrijker". Het gebied waarin het aartsbisdom van De Mesquito ligt, wordt op het ogenblik door een rampzalige droogte getrof fen. In maart keurde de aartsbisschop van Fortaleza, kardi naal Aloisio Lorscheider, het zelfs goed dat hongerige boe ren zich voedsel toeëigenden. In de parochiekerk van Si meer dan 1100 jaar oud zijn. Walburga in de Westduitse Hun waarde wordt geschat plaats Meschede is een mil- op ruim 40.000 gulden per joenenvondst gedaan. Ar- stuk. cheologen vonden er 150 akoestische kruiken, die De vondst werd gedaan tij dens de restauratie van de zeer oude parochiekerk. De' kruiken waren ingemetseld in de muur achter het orgel. De toepassing van akoestische kruiken dateert van 2000 jaar geleden. De geestelijke vader ervan is de Romeinse archi tect en schrijver Vitruv, die had ontdekt dat met stenen kruiken in de muur geluid kon worden gedempt of ver sterkt naar gelang de stand, waarin zij werden geplaatst De van Rome onafhankelijke ka tholieke kerk in China heeft twee nieuwe bisschoppen gekozen. Het zijn de priester Quian Huimin, die bisschop van Suzhou werd en de priester Ma Longlin, die bisschop van Nanking werd. Het persbureau „Nieuw China" heeft meegedeeld, dat zij de plaats innemen van twee overleden bisschoppen, wier namen echter niet worden genoemd. Het aantal katholieken in de Verenig de Staten is boven de vijftig miljoen gekomen, zo blijkt uit het nieuwe ka tholieke directorium. De toeneming is met 637.664 ongeveer driemaal zo groot als vorig jaar, hoewel het aan deel in de totale bevolking met 0,42 procent is afgenomen tot 22,05 pro cent Het aantal priesters nam af met 223 tot 58.398. Hiertegenover staat een toeneming van het aantal doopsels, bekeerlingen en katholiek gesloten huwelijken. De Internationale Bouworde zendt in de komende drie maanden meer dan zeshonderd vrijwilligers uit verscheidene Europese landen naar de door aardbevingen zwaar getrof fen Italiaanse provincie Salerno. In de omgeving van Val va zullen tachtig nieuwe stenen huizen, be stand tegen aardbevingen, worden gebouwd. In de stad Campagna worden ongeveer honderd huizen gerenoveerd. Kerk in Nood/Oostpriesterhulp heeft een film bekostigd, die de titel draagt „De pauselijke pelgrimstocht naar Po len". De film, die vijftig minuten duurt, toont beelden van belangrijke evenementen van de reis van de paus in de zomer van 1979. De film wordt uitgebracht in het Nederlands, Engels, Duits, Italiaans en Spaans.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7