KOOP'N JACK VOOR DE GROTE VAKANTIETREKs 89.- 79.- 69.- COSTER HEEFT DE KLEREN teefoontjes 071-122244 I Duizenden jaren oude beelden attractie voor toeristen in Rome Nieuwe roman uit Curacao „De boog"heel boeiend verhaal vakantiekrachten WEBACO Wado's Schin op Geul coster BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 JULI 1981 PAGIt Stedelijk Gymnasium A. P. Aren toen. R. Q. Bloemhof», H. Kuycfc. Louise de Collgny scholen gemeenschap, Lelden Marco Berends Lange, Carta de Ja Rle, Yvonne Seriier, Ma rieke Slbaranl, Made Oéalrée de Vriend, Inge Zijdenboa. Havo Jan Beeetecber, Bené Duhreman, René de Groot, Aletta Heus, Maarten Hogeweg, Joke Koren, Ronald Meyer. VWO Debby Angela, Frank de B>oer, Dortnoe Mo*- terman. Derrick Jeeeurun, Henry Klom, Hea ter Kuiper. Mlcriael Law, Tan Ja v.d. Spek, BURGERLIJKE STAND Gehuwd: R. J. Gips en E. P. Lalloe-i singh, J. H. M. Hoogervorst en A. Pracht, L. Boers en M. J. C. van Ton- H. J. Beekman en S. A. Be- M. M. Vermond, J. L. Chr. van der Werff en S. L F. D. van Tetterode. W. M. Witteveen en W. A. Götz, N. A. P. Franken en C. Y. Barendsen, P. J. Verkerk, P. G. W. Brussee en C. Rietkerk, J. H. Neuteboom en Th. Chr. J. Janzen, H. P. Tulp en E. Remijnse. J. A. Langezaal en M. Le- Ester, R. J. G. Derogee en F. C. kker, A. J. W. Losecaat van Nou- huys en Y. Verbeek Wolthuys, P. Hesseling en A. van Vliet, S. R. van der Kwaak en A. van Hal, B. W. Kars en M. H. Pijnakker. LEIDEN Geboren: Reynout Len- naert, z.v. H. L. Vos en C. M. A, Bij- ke; Marijt, d.v. P. A. M. M. Hoger- vofst eii M. E. P. Matze; Jannetje Ja- coba, d.v. L. J. de Jong en D. van Duiin; Walter Hendrik Arij, z.v. P. H. A. de Bniijn en M. J. W. Zwart; Hans Michael, z.v. H. van Diik en C. Piket; Helena Johanna, d.v. A. A. J. Flippo en P. J. M. Vinkesteyn; Frank, z.v. H. van Polanen en M. J. Verbaan. (van onze correspondent Cees Manders) ROME Toeristen die on danks alle sombere voor spellingen van het Italiaan se bureau voor toerisme toch nog naar Rome zullen ko men, kunnen de komende weken rekenen op een extra attractie. En helemaal gra tis. In het presidentiële pa leis, het Quirinaal midden In de stad, staan van 27 juni tot 12 juli de twee nu al wereldberoemde beelden van Riace te kijk. Bronzen beelden van twee Griekse strijders, twee en een half duizend jaar oud, en volgens zijn vurigste aanbidders ver vaardigd door de allergroot ste onder de Hellinistische beeldhouwers, de heer Phi- deas zelf. De zee bij het kustplaatsje Ria ce, onder de zool van de Ita liaanse laars, heeft de beelden duizenden jaren beschermd te gen het opdringerige publiek, maar nu, nu zij zich poedel naakt maar toch in vol ornaat bij de andere antiquiteiten van het kunstrijke Italië geschaard hebben, loopt het publiek storm. En terecht. Want zei den gaf het brons zulke biolo gisch en anatomisch volmaak te beelden prijs: beeldschoon inderdaad, en levensecht. Ze staan geheel los van elkaar (kunsthistorici menen zelfs een stijlverschil in het tweetal te ontdekken), beide in ge vechtshouding, zoals bij de Griekse infanterie in die tijd gebruikelijk was. Alleen heeft de tand des tijds hen de wa pens ontnomen. Schilden en speren, die hun armen gezien de positie van hun handen ge dragen moeten hebben, ont breken, en dit geeft aan de strijders (of de helden) een wat potsierlijk idee. De toch trotse beelden glimmen in het kunst licht (in Rome: het daglicht) nadat de geleerden alle algen en zeewier hebben wegge poetst Eerst werden ze getoond in het Archeologisch Museum te Florence, waar de beelden ge restaureerd werden, en nu is Rome aan de beurt. Dat Rome hen krijgt, heeft het te danken aan president Pertini zelf, die zijn reputatie van buitenge woon lastig man eer aan doet en verhindert dat de beelden direct van Florence naar Reg- gio di Calabria worden afge voerd. Pertini wilde ze voor zijn eigen paleis, en twee we ken lang krijgt hij nu zijn zin. Het Quirinaal zal voor de twee gasten speciaal beveiligd wor den: de bewaking wordt ver dubbeld, de bezoekers geobser veerd. Foto's mogen niet geno men worden en tassen moeten buiten blijven. Toch is er voor de handige bezoeker toch wel heel wat meer van het presi dentieel paleis te zien dan zoals anders alleen de schild wachten buiten op de stoep. En alles voor niets, want de president staat erop dat zijn kadoohe aan de Romeinen ook een echt kadootje is. Rome mag maar twee weken van zijn beelden genieten, en dat is al veel te veel vindt het archeologisch museum van Reggio di Calabria, de eige naar van de beroemde helden. De beelden moeten het toeris tenseizoen in het zuiden hele maal gaan maken, want dat de Italianen en buitenlanders op de strijders zullen afvliegen als bijen op de honing is zeker. Sneu is dat voor de „vind plaats" van de helden: het obs cure vissersdorp Riace. Riace heeft in het verleden een claim gelegd op de beelden omdat ze daar in feite gevon den waren. Maar toen stonden ze allang in al hun fierheid toeristenstromen te trekken in Reggio, en de rechter besliste dat ze daar maar moesten blij ven. Ook het vindersloon Acht jaar heeft de restauratie geduurd nadat de beide be uit de Ionische Zee waren opgevist, maar nu kan heel Italië or togen zijn over de schitterende vondst. (200.000 gulden) ging aan Ria- ce's neus voorbij toen ook weer de rechter besliste dat een Romeinse onderwaterent housiast de meeste rechten had. En niet de vissers van Riace die al veel eerder een glimp van de kunstschatten hadden opgevangen. Riace mag dus alleen naam geven aan de vond? Maar door deze ervaring geworden wordt er voori kust van het plaatsje drukj gevist dan vroeger. Wie W| De geleerden zeggen datj twee strijders van Riace ge| schap moeten hebben gehaj ANTILLIAANS LITERAIR LEVEN Willemstad, Curacao. Honderdvijftigduizend inwo ners, waarvan het merendeel het Nederlands niet als omgangstaal gebruikt. Een stadje kleiner dan menig provinciestadje in Nederland: Roermond of Alkmaar, Doetinchem of Assen. Merkwaardig ge noeg speelt dat tropisch restje Nederland een heel eigen rol in de Nederlandse literatuur. In een re cente uitgave van het Letterkundig Museum en Dokumentatiecentrum wordt die plaats belicht: het „Schrijvers Prentenboek van de Nederlandse An tillen" toont ajm de hand van allerlei illustraties, portetten, andere foto's, reprodukties van tijd schriftomslagen en handschriften, hoeveel mensen zich in dat kleine taalgeied op redelijk niveau be zig hielden met het bedrijven van Nederlandse li teratuur. Tegelijk dat je bij het doorbladeren en le zen en bekijken van dat prentenboek waardering opbrengt voor al die drukte en inspanningen op ons literair gebied, bekruipt je het gevoel dat je met een soort familie-album te doen hebt De kleinschaligheid van het Antilliaanse, lees eigen lijk het Curagaose, literaire leven is onweerleg baar... Uit dat prentenboek blijkt weer eens dat er duide lijk twee groepen literatuurbedrijvers op Curacao zijn. De vreemdelingen en de Antillianen zelf (hoe gemengd deze groep ook is). Een heel duidelijk voorbeeld van de eerste soort schrijvers is Cornells Ch. Goslinga, een Nederlander, die als leraar ging werken op Curacao, daar enige jaren verbleef, waarna hij voor een nieuwe carrière doorreisde naar de Verenigde Staten. Sinds zijn Curagaose ja ren schrijft hij verhalen over dat eiland en van al les wat daarmee te maken heeft Hij veronderstelt zelf kennelijk dat hii een heel diepgaand inzicht heeft in wat de Antilliaan bezielt, dat moet je ten minste afleiden uit het feit dat zijn verhalen vrij wel uitsluitend hun inhoud ontlenen aan gebeurte nissen in de onderste lagen van de Antilliaanse sa menleving. In hun verhaalconstuctie zijn ze echter niet sterk, in hun inhoud lijken ze voornamelijk cliché-matig en ver naast de essentie van het leven van arme mensen op dat eiland. Op intrigerende manier heeft Edward de Jongh dit laatste centraal gesteld in zijn roman „De Boog". Een boek dat, wanneer je er onze literaire maatsta ven op legt, mogelijk tekort schiet in zijn vormge ving, thematische ontwikkeling en in de structure ring van het gekozen genre. Het verhaal handelt in eerste instantie over een man, die leeft in de ge welven, de bogen, van een van de oude forten aan de ingang van de Curagaose haven, waar Cola De- brot in zijn klassieke novelle „Mijn zuster de nege rin", een onvergetelijke impressie van gaf, in de eerste regels van dat verhaal. In eerste instantie geeft Edward de Jongh in dit verhaal, „De Boog", een soort documentair beeld van het leven van deze vagebond. Wij maken hem mee op zijn tochten door de kleine, maar veelkleu rige binnenstad van Punda en Otrabanda, de twee wijken aan weerszijden van de Curagaose havenin gang, we zijn getuige van zijn drinkpartijen met zijn vrienden, waarbij allerlei zaken op politiek en persoonlijk gebied besproken worden. Uit deze pa gina's stijgt een klemmende authenticiteit, het boek is hier in veel opzichten te vergelijken met een andere klassieke Antilliaanse roman, „Dubbel spel" van Frank Martinus Arion. Hierna begint Edward de Jongh kennelijk de noodzaak te voelen aan een meer solide verhaal in zijn boek, een echte plot, een intrigue. Halfweg zijn boek laat hij de hoofdpersoon dan ook op een afschuwelijke ma nier sterven. Een vriend, die bij dat ongeluk was, is de volgende hoofdpersoon van het verhaal. Het gaat dan verder over geldbedragen, die op illegale weg door deze of gene worden bemachtigd, doods lag, verraad, angst voor de politie. Edward de Jongh vindt het kennelijk ook niet zo nodig de plot op te lossen. Daarom is de structuur welisw? onbevredigend, maar desondanks wordt een v#1 omvattend en diepgravend beeld gegeven vanf armsten in de Antilliaanse sociale constellatie? van allerlei knelpunten daarin. In dit opzichfl „De Boog" van Edward de Jongh een boeiend, na voorbeeldig boek. r JAN VERSTAPP „Schrijvers Prentenboek van de Nederlandse 1. tillen", uitgave van de Sticusa en het NederlaiP Letterkundig Museum en Dokumentatiecentru Prijs 10,-. Cornelia Ch. Goslinga: „De Trinitaria". Uitgi Nijgh van Ditmar. Prijs ƒ25,50. LEIDSE COURANT TELEFOONTJES Advertenties klein gezet over 1 kolom, met één woord In hoofd letters 31 cent per mm. Minimum formaat 12 mm. REGELTELEFOONTJES Advertenties gezet over één of twee kolommen, met letterkorps naar keuze 35 cent per mm. Bij plaatsing van dezelfde tekst op 3 achtereenvolgende dagen, slechts 2x betalen. Bij plaatsing van dezelfde tekst op 6 achtereenvolgende dagen, slechts 3x betalen. ADVERTENTIES ONDER NUMMER Voor advertenties onder nummer berekenen wij 3,10 per plaatsing aan administratiekosten. Bewijsnummers alleen op aanvraag 2,60 per exemplaar. Alle bovenstaande prijzen zijn exclusief 4% BTW. Wij kunnen geen enkele aansprakelijkheid aanvaarden voor schade van welke aard ook. ontstaan door niet. of niet-tijdig ol onjuist plaatsen van advertenties. Fouten in telefonisch opgegeven advertenties of fouten ontstaan door onduidelijk handschrift van de opdrachtgever behoeven door ons niet te worden gecompenseerd. Correcties en/of annuleringen worden onder voorbehoud geac-, cepteerd en uitgevoerd. De uitgever behoudt zich het recht voor om zonder opgaaf van redenen advertenties te weigeren. DIVERS PERS. GEVRAAGD De Zon Diensten BV afdeling Schoonmaakonderhoud vraagt voor omgeving Donker st eeg en Middelstegracht pellersjsters) M. Zandwijk, Vogellaardreef 8, Hoordwijk 't Langeveld. Tel. 02523-2622. Aank. studente fysioterapie uit Apeldoorn zoekt kamer Tel. 055-660488. Grote kamer aan de Rijn plm. 24 m2, c.v., ge bruik keuken en douche, voor werkend meisje 500,-. Incl. tel. 121734. kamer 1e jaars student geneeskunde zoekt kamer Y. Osinga, Mientweg 221732 LE Lutjewinkel (N.-H.) tel. 02244- 1446, na 18.00 uur. kamer in Leiden of omg. Wie kan mij helpen? Magda van Loenen, tel. 01620-54328 Oosterhout (N. Br.). Wie heeft voor onze dochter Yvonne van 18 jaar een kamer beschikbaar voor 10 mnd. Brie ven aan: G. Croezen. Petunia- straat 36,3911 WJ Rhenen. Tel. 08376-3759. Rustige tweede jaars studente zoekt kamer met douche en kookgef. In Lel den, huur max. 250,-. Tel. 08389-0844. I WONINGRUIL eengezinswoning met zolder, grote voor- en ach tertuin in Zevenaar. Huur plm. 340,- p.m. excl. c.v. kst. Gevr. woning In Den Haag of omstr. Int.: tel. 071-215126 of 08360- 31835. Tuinplannen? Voor een origineel ontwerp, nieuw aangelegde of opgeknap te tuin, kunt u terecht bij Ad van Nieuwland Tuinarchitektuur. Tel. 071-172547. tuinaarde, mest, bielzen, de beste kwaliteit In elke ho< heid voor de deur of In de tuin. Geleverd door v.d. Meer. Tel. .01719-13939. ONROEREND GOED AANGEBODEN H Leiden Groot huls met 7 kamers, eigen haven met open verbinding naar de Kaag, 5 min. varen, tuin op z., 2 balkons, keuken met houten mozaiekblad en alle apparatuur. Prijs 495.000,-k.k. Int. tel. 071-213263. Eventueel ruilen In Zoatermeer of omgeving. Willemstraat 44 Lelden. Leuk woonhuis met zonnige achtertuin. Indeling: entree, woonkamer, keuken, badkamer met ligbad en toilet, zolder met zolderkamer. Vr.pr. 95.000,- k.k. Tel. bevr. V. d. Drift b.v. Zoe- terwoudsesingel 3. Leiden. Tel. 071-120513 of 071-134663. Prins Hendrikstraat 1 Leiden. Leuke opgeknapte hoekwoning met ruime woonkamer met open keuken, toilet. 2 slaapkamers en douchekamer. Elk se rieus bod wordt In overweging genomen. Te bevr. Makelaardij V.d Drift b.v., Zoeterwoudsesingel 3, Lelden. Tel. 071-120513 of 071- 134663. erkende verhuizers van huis uit! Brandt Leiden Leuk huisje Utrechtse Veer met vrij uitzicht over plein, be vattende kamer, slaapkamer, keuken, douche, zolder. Dak is recent vernieuwd. 69.000,— k.k. Inl. 071-130581. T.k. eengezinswoning voor- en zonnige achtertuin, 4 ruime en 1 kleine slaapkamer, li ving 38 m2. Open keuken, c.v.. Koopsom 217.500,-. Tel. 172542. biedt aan: 7/8-KAMER HERENHUIS op één minuut van het Haagse Bos. Goede openbare verbin ding. Prijs n.o.Lk. Tel. na 16.00 uur 855828. Woonhuisje te koop gevraagd, liefst met tuin. Contanten aanwezig. Tel.' 01751-15091. Tasmania b.v. vraagt te koop voor haar rela ties: beleggingsobjecten zowel woon- als bedrijfssector, on geacht aard of ligging. Toren straat 22-32. Tel. 653811. AUTOMARKT AUTOMOBIELBEDRIJF Dijksman Sluisweg 29-31 - Katwijk aan Zee - Telefoon 72344- BIEDT AAN UIT OCCASION-AFDELING met 6 maanden garantie Mitsubishi Sapporro 1600 GL1978 Mitsubishi Sigma 1600 GL1978 Mitsubishi Sigma 2000 GLX op gas1977 Mitsubishi Sigma 1600 GL autom1978 Mitsubishi Sigma 1600 GL1977 Opel Ascona 1900 N1980| VW Passat GLS 1979 Datsun 120 Fll Coupé1977 Mitsubishi dealer voor Katwijk en omstreken. Lancia Monte Carlo Rover 2600 Peugeot 504 Passat S VW Golf L Alfa Giuletta AlfaSud Tl Peugeot 304 SLS Peugeot 304 GL BMW 2002 aut 1978 dec. 1978 1979 1980; Okt. 1978 aug. 19791 juli 1979 1977 1977 1973 B.Goemans Sir. W. Churchilllaan 237, Rijswijk. Tel. 070-903244. (T5) Van der Velde Citroën BIJ ons vindt u o.a. Oaken 2 CV 147,50. imperiaals vanaf 35,20. Philips autoradio vanaf 79,20. Windschermen 2 CV Dyane vanaf 47,65. Ruit Ja- louzie Visa GS CX 121,60. Banden 2 CV Dyane vanaf 61,35. Sunroof fnd. montage 495.-. uw Citroen v.d. Velde B.V., Kennedytaan 116, 2302 BB Lelden. Tel. 071- 769322. Ook zaterdags geo pend van 9.00-14.00 uur. Tot 50% KORTING op banden, accu's, uitlaten, schok brekers, trekhaken. Jansen, Nassau- straat 2. Bodegraven. Tel. 01726-1.43.61. ADVERTEREN DOETVERKOPEN I DEM Meubelfabriek levert bankstellen rechtstreeks. Daarom tot 40% voordeliger, b.v. klassiek bankstel, normaal 2780.- voor 1695.-. Grote keuze in modellen en stoffen, 5 Jaar garantie op constructie en binnenwerk. Toonzalen: Voor hout. Loosterweg 5, (naast Ta pijtschuur), Culemborg (fa briek). Houtweg 8. Ma. 13.30- '8.00, di. t/m vrij. 10.00-18.00, af. tot 17.00 uur. Op koop avond tol 21.00. Inl. 03450- 7484. T.M.T. voor exclusieve zeer voordelige eiken bankstellen, bergmeu bels. tafels, stoelen etc. Luxaf lex en rolgordijnendealer voor de gehele Rijn- en Bollenstreek. T.M.T. voor complete woningin richting Herengracht 6. Tele foon 120772. ONDERHOUD EN REPARATIE Het van ouds bekendste en goedkoopste adres bedrijf. Tel. 132481. nstraat 7b. Lelden. Wij ontstoppen met de modernste appa ratuur. Vaste tarieven 100,-, Incl. BTW. Ook het adres voor rioolreparatle en vernieuwing. Radio of tv DEFEKT, bel 01729- 8523, b.g.g. 9251, wij komen di- rekt. ook voor wasautomaten en geisers, ook 's avonds. ART GALLERY „1900,, Voor al uw Inlijstwerk. Nieuw: aluminium lijsten In verschillen de kleuren. Geversstraat 25, Oegstgeest. Tel. 170544. Verkoop uit grote partij wasmachines (volautomaat v.a. 460,-); koelkasten: wasdrogers: vries kisten etc. (ook Inbouw). Rijks straatweg 59, Sassenheim (naast wegrest. De Ulver). Iede re donderdagavond zaterdagochtend. stomen en veranderingen. Ver anderingen v.a. 20. Gratis stomen. Dames grijp de winst!! Juli, bontmantels voor zomerprijzen, m. garant Eerste keus voll. kollektle 1981/82. Nu kopen a.s. winter pas betalen. Desgew. z. soepele kredietservice. De Bontkoning, Hoogstraat 97. Rotterdam-C., tel. 010-117117. Grote collectie BH's. Lovable. Triumph, Pastunette, ook veel in sport BH's. Verhuur van kinderfilmpjes 8 mm. Donald Duck, Laurel en Hardy Foto de Groot kajuitbootje met cabrioletkap met 10 pk Evlnrude motor met alle acces soires. Vr.pr. 3200,-. Tel. 071- 720682. Pensioen Koemans Is weer geop. zoals voorafg. Jaren m. voll. pension. W. en k. water. Bosr. omg., rustig gel. Pr. voll. 37 p.p.p.d. Nog kmrs vrij vóór de zomerm. Tel. 04459-1595. Grachtstr. 27. Simpeiveld (Z.-L.) Pension "t Aowesj Hoes, biedt u een prettige vakantie, half pens., 40 - 47.50 voll. pens. p.p.p.d., alle kamers met douche en w.c. c.v. Goede verbinding met België en Duits land, ruime parkeergel. Het gé- hele jaar geopend. J. Packbier, Dr. Poelsplein 33, tel. 045- 441370. Woning t.h. in Brabantse H] pen te Emsum w van 12/7 tot 16/8. Tel. 04tj, 3321. Periode 29/7 tot 19/8 huren wij onze riante bungt bosr. omg. ten zuiden van i hoven. Tel. 04970-3016. Mededeling VOORDE ADVERTEERDERS v VAN DEZE KRANT rf Het Is helaas niet me gelijk van tevoren tony zeggingen te doen ove< de plaats waar adveijwi tenties In de krant zviller worden opgenomen. PI Goed reisjack van een zware kwaliteit polyester/katoen. Luchtig gevoerd Beige. Mt 46-56. Sportief vakantiejack van polyester/katoenen Prima tourjack van polyester/katoen chintz. In bordeaux/bleu/grijs of in beige of marine. dblauw/bIeu/grijs.Mt 46-56. Mt 46-56. voor vader en zoon

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6