Peter Werner rijdt in rolstoel van Barcelona naar Noordwijk Ziekenhuis Sint Antoniushove wil renoveren en uitbreiden ]oM EENS ZUN HUIS EEN MENSWAARDIGER, tAANGEPASTAANZIEN TE KUNNEN GEVEN loemenpracht in Zomerflora 1981 VOORAL POLIKLINIEK KAMPT MET RUIMTEGEBREK Muzikale opening van Kaagweek ZOMER FLORA '81 ZOMER FLORA... '81 MAG U NIET MISSEN! igGio LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 JULI 1981 PAGINA 5 n, ni ■slIigenKjk alleen om eindelijk 5,tv eereens menswaardig te fetunnen leven, gaat hij de rit Spanje-Noordwijk in een rolstoel maken. Jawel: 1200 kilometer in een rolstoel, als invalide, en helemaal in z'n tentje. Rudolph Peter Werner uit Noordwijk was ^Jrie jaar geleden nog wel Krat anders gewend: 20 jaar Vas hij topsporter, won in Tokio Olympisch goud. Hij ichermde iedereen van de Daan en met gewichtheffen kreeg hij ook de meeste e->egenstanders op de knieën. ^Speerwerpen? Als hij n»enmaal zijn projectiel in reken kromme baan had toebracht en het kwam, na "teen ganze Strecke, trillend totot rust in de aarde, dan ■«kwam men doorgaans aan leetlint te kort. ogelstoten? Ook weer :oiets; daar viel voor de :oncurrentie nauwelijks wat 'genover te stellen. Veertig iar is hij nu, de Duitser die In Noordwijk zeven jaar ereleden zijn vrouw vond; Oïeen oorlogsbruidje dus, nfiaar een echt idplaatsbruidje. Hij was -woon gelukkig met z'n prestaties, maar drie jaar e-terug werd hij „ongewoon", ir«en invalide man die in een rolstoel moet leven. Hier in zijn huisje aan het Cleypad in Noordwijk aan fl2ee kan Peter („Laat dat ^Rudolph er maar vanaf; dat (^klinkt te veel als de naam fe\an de bewoner van een ifiprookjesslot, ergens hoog in g.de voor-Alpen") letterlijk en Jfiguurlijk niet meer uit de ,tfvoeten. „Zo kan het niet ^doorgaan; ik kan hier geen •ijmenswaardig bestaan leiden. Er zijn te weinig rlevensaanpassingen nog voor gehandicapte mensen. Ook hier in huis". Als Werner naar het toilet moet, laat hij zich uit zijn stoel vallen en kruipt naar achteren. „Mijn vrouw slaapt boven in onze slaapkamer en ik moet beneden mijn nachtrust zien te vinden". 1 Peter Werner is vrij klein Van stuk; zeker in zijn rolstoel. Zijn gebruinde gezicht is sterk geprofileerd, onder de grijze haren in een modieuze coup. Een '^tweedelige snor geeft een ""extra accent aan die daar zijn er rimpels die getrokken worden. Als de wenkbrauwen van links naar rechts een schuine lijn vormen, heeft Peter Werner je te pakken. Met dat gezicht weet hij velen voor zich in te nemen en na een grimas moet men zich al gauw gewonnen geven. Want Werner vraagt; blijft vragen en doorzetten. Zijn Duitse bloed verloochent zich niet. Het lot sloeg drie jaar geleden toe: een rugpunctie ging mis en Werner was uit het lood geslagen. Van de ene dag op de andere kon hij niet meer lopen. Daar ga je, als topsporter, als gezonde mens. Het lijf ziet er nog steeds uit alsof het in een prima conditie is. Moet je Peter zien manoeuvreren met zijn stoel, die hij dirigeert met zijn (beschermde) handen. Die stoel heeft zijn verlamde benen vervangen, en hij kan er nagenoeg van alles mee doen. Maar nu: uit met sporten. „Dankzij mijn vrouw en dochtertje houd ik vol, meneer Ik ben gestopt met alles. Het werd een druk, een te druk leven. Ik fotografeer alleen nog en ben bezig met het schrijven van een boek. Begrijpt u me goed, meneer want Peter is een beleefde, wellevende Duitser gebleven begrijpt u me vooral goed: ik heb geen nare gedachten over wat is gebeurd. Iedereen maakt fouten. Een fout kan alleen wel hard aankomen. Daar zit ik nu en ik ben een beetje gedwongen dit te gaan doen, die rit met de rolstoel. Er is geld nodig, van sponsors, om dit huis aan mijn omstandigheden aan te kunnen passen. Dan moet ik wel de aandacht op mijn activiteit zien te vestigen, "nietwaar?" Deze week vrijdag rijdt een touringcar van Beuk- De Jong Intratours een onderneming met een sterke Iberische binding) Peter Werner individueel naar Salou, ten zuiden van Barcelona. „Loopt u even mee? Dan gaan we even naar de garage om de bus te bekijken". Peter Werner rijdt vooruit, door de smalle straatjes aan Zee, en in een oogwenk ligt hij tien meter voor. Daar is niet" tegen te lopen. Zeker niet voor onze Peter Werner in de rolstoel die hem van Barcelona naar Noordwijk moet brengen. fotograaf, die aan lopen toch al een broertje dood heeft Nu en dan maakt Werner met zijn stoel een soort pirouette of schijnbewegingen, en net heb je aansluiting gekregen of hij vliegt alweer een hoek om. Ook in zijn stoel blijft Peter Werner een toonbeeld van gespierde lenigheid. Daar staat dan meneer Beuk, en die vertelt me, dat de onderneming in dit Jaar van de Gehandicapten graag wil meewerken aan de stunt van Peter Werner. „Trouwens ons bedrijf bestaat 75 jaar dat we onlangs de 75-ste touringcar in dienst hebben genomen is louter toeval en we hebben bussen met rolstoelaccommodatie. Als Peter straks door ons wordt weggebracht, krijgt hij een portable stereo-radio, een mm Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Walkman, aan de broekriem te bevestigen, met koptelefoon. Om de reis te veraangenamen". Spontane handreiking. Peter Werner wil bewijzen, dat het mogelijk is: met een rolstoel te rijden van Spanje naar Nederland. Of liever: omgekeerd. Want dat is de bedoeling. Volgend jaar zijn de wereldkampioenschappen voetbal in Spanje. Daar gaat Werner in de stoel naar toe. En met de bus terug. Maar eerst wil hij zijn stoel draaien naar het zuiden en het loopwiel slingers geven, tot hij de W.K. met eigen ogen kan volgen. Werner laat uit alles blijken, dat hij de Pyreneeën wil overwinnen. De steekproef wordt volgende week begonnen. Dan start Peter, na een dag of drie rust in Salou, in Barcelona; zoekt contact met de Nederlandse ambassade en het consulaat, en tracht zich te voorzien van Spaanse en Franse politiehulp bij het vinden van routes die geschikt zijn voor rolstoelen. Zijn initiatief heeft inmiddels de beste wensen van mr. Pieter van Vollen hoven (die te maken heeft met de Federatie Nationale Sport voor Gehandicapten) uitgelokt. Spaanse en Franse dagbladen, met interessen in het gebied dat door Peter doorgerold wordt, hebben zich ook al aangemeld voor het geven van beschouwingen. Maar effectief helpen is er niet bij, volgende week, en de komende drie tot vier maanden die Werner denkt nodig te hebben voor zijn thuisreis. Zijn vrouw laat alles gelaten over zich komen. „Laat Peter maar gaan; die hou je toch niet tegen. Hij redt het wel". Peter zelf: „Ik weet precies wat ik doe, en waarom ik het doe. Ik móet het doen, en als ik het haal, krijg ik •volgend jaar voldoende sponsors. Dan heb ik ook de begeleiding van een Noordwijker, als ik 16 april '82 op weg ga. Dat is Frank Zwetsloot, nu nog fysio therapeut in spé". Had Werner de komende maanden ook maar een volgkaravaan; al was die nog zo klein. Want wat moet je, eenzaam in je rolstoel, met weinig bagageruimte. Hellingen nemen in de bergen. Niemand duwt je dan; ja misschien is er enige support van de plaatselijke bevolking die uitloopt bij de nadering van een rolstoel. Lekke banden? „Ik heb me al getraind in het repareren", zegt Werner, die zich bij dergelijke inconveniënties uit de stoel zal laten vallen om het lek te kunnen dichten. En naar „achteren" gaan, op een verlaten bergweg? Ook dat schijnt hij zonder hulp te kunnen klaarspelen. Van hotelletje tot hotelletje. Maar als je er nu één mist, omdat je onverhoopt panne krijgt Peter Werner denkt daar wel aan, en ook zijn vrouw (die het gesprek met sterke koffie en plakken cake schraagt) denkt daar aan en heeft er ook met Peter over gesproken. Maar Peter is niet te stuiten, en ze heeft zich erbij neergelegd. Ze is vol vertrouwen: laat Peter maar schuiven; die rolt niet in zeven sloten tegelijk en zeker niet in de Pyreneeën. Mevrouw Werner oogt gelaten en een beetje zorgelijk. Maar ze heeft het overgegeven aan een Hogere Macht. En dat is Peter zelf. „Maar het zou toch wel fijn zijn, als er iemand bij was..." De snelheid gaat 5 tot 6 kilometer per uur bedragen: „langzamer kan het niet", aldus Peter Werner. „Ik ben een doordouwer, en ik voel me sterk, ook mentaal. En ik heb sponsors nodig. Daarom moet ik reclame maken met mijn rolstoel. Als ik volgend jaar draaiend naar de W.K. kom, kan ik waarschijnlijk mijn grootste wens vervullen: hier in huis moet een traplift komen; ik wil gewoon in mijn eigen slaapkamer en bij mijn vrouw kunnen slapen. Ik kan dan ook een aangepast toilet laten maken. Ik wil me menswaardig kunnen bewegen, zeker in m'n eigen huis!" Dat wordt volgende week en de weken daarop „afzien" voor Peter Werner, die er gebruind blijft uitzien, ook al schijnt er geen zon. De rolstoel heeft voor hem geen enkel geheim meer; in drie jaar tijd is hij ermee vergroeid. En omdat hij barst van energie wil hij uitdagen. Zichzelf en anderen. Kijk maar naar zijn gezicht, en je kunt er niet koud onder blijven. Je zou bijna denken, dat Peter Werner ergens mee spotte. Wellicht. Als je zo veel successen gewoon bent geweest in de eerste helft van je leven, dan zou je de toekomst ook wel aankunnen. Als je tenminste zo'n vechtjas was zoals Peter Werner, die van vitaliteit bijna niet meer weet wat hij doet. Hij zou nog, even gauw, de Nederlandse televisie verwittigen. Peter Werner, die zich, ook in .trainingspak, bij de Walkiiren thuis zou kunnen voelen en Siegfried's dood bij de bron hebben kunnen filmen, gaat niet opzij voor de consequenties van zijn superbe inval. Ook als hij lacht, blijven zijn gezichtsplooien wilskrachtig. En kijk maar eens naar zijn éémans-act in de rolstoel: hij danst ermee, zowaar, en wringt zich, met zijn samenstel van chroom en rubber, overal tussendoor. En het idee van een Bergkoning te kunnen worden, lokt hem wel aan. Ach jee, ik word er doodmoe van. Roll along, little devil, roll along. (directeur van jrganisatiebu- Floriade, de -4 J. van Oos- >m heeft giste- de Zomerflora 1 in het oude isburgse vei- gebouw geo- F. Hij deed dit het aan el- knopen van Ijes touw. Dit h was beves- aan een bord irop „Zomerf- naar Floriade n* te lezen a|d. De ten- idistelling Zo- epflora duurt tot jlbli. Maar liefst <D m2 is inge- vi met alle mo- in|ke bloemen, voengebonden dijaarrond. Op- Ikelijk zijn de nBctie cactus- w van de firma nfllnlk uit Hör- inien de inzen- I van de lathy- rereniging uit fmeer. De fnergemeente ot Rijnsburg, j|en, verleent haar rrtede- Jdng aan de oonstelling een eigen ld. Tevens be lt er voor ie- a bezoeker de lelijkheid om onder des- dige leiding Imstukjes te f ten. Al met al fraaie ten- istelling, die I bezoek meer waard is. Het- e veilingge- w is iedere van tien uur (lorgens tot uur 's a- ds open. De Jangsprijs tot tentoonstelling Ier gulden per toon en kinde- LEIDSCHENDAM Het Leidschendamse ziekenhuis Sint Antoniushove heeft een totaalplan opgesteld voor re novatie en uitbreiding van* het ziekenhuis. Aan de staatssecretaris van Volks gezondheid en Milieuhygië ne is inmiddels verzocht toe stemming te geven voor re novatie en uitbreiding van de poliklinieken. Diverse af delingen van het Leidschen damse ziekenhuis zoals on der meer de poliklinieken hebben te weinig ruimte. Het aanbod aan poliklini sche patiënten, dat in 1980 de honderdduizend heeft overschreden, kon slechts door uiterst efficiënt te wer ken, worden opgevangen. Een en ander blijkt uit het on langs verschenen jaarverslag over 1980. Het aantal bezoeken aan de polikliniek en de daar uit volgende poliklinische be handelingen is in 1980 sterk toegenomen. Deze ontwikke ling wordt door het ziekenhuis beleidsmatig gestimuleerd. Om de poliklinische behandeling Het ziekenhuis St.Antonlushove In Leldschendam is te klein. Verschillende afdelingen kampen met ruimtege brek. echter zo optimaal mogelijk te laten gebeuren, is een aantal voorzieningen dringend ge wenst. Ook de gewenste dag- verpleging kan door het ont breken van adequate accom modatie nauwelijks van de grond komen. In de renovatie- en uitbreidingsplannen is na melijk ook een kleine afdeling voor dagbehandeling opgeno men. Beroering Sint Antoniushove is, ondanks de onrust in 1980 in het Haag se ziekenhuiswezen als gevolg van berichten over geadvi seerde bedden verminderiqg, buiten de discussies gebleven. Uit de cijfers blijkt, dat de belangstelling voor het zieken huis alleen maar toeneemt In 1980 werden 8.994 patiënten Opgenomen. In 1979 waren dat er 8.822. Het aantal verpleeg- dagen daarentegen werd van 118.100 in 1979 teruggebracht naar 113.286 in 1980. Van deze 8.994 patiënten kwam 33,6 pro cent uit Zoetermeer, 22,9 pro-, cent uit Voorburg, 21 procent uit Leidschendam en 14,9 pro cent uit Den Haag. Ondanks alle beroering in de zieken huiswereld over beddenver mindering, wil Sint Antonius hove zijn functie voor de regio als centrumziekenhuis met een groot aantal specialismen be houden. „Het verdient wel aanbeveling de vinger aan de pols te houden", aldus het be stuur in het jaarverslag. WARMOND De officiële opening van de Kaagweek werd gisteren verricht door vier muziekkorpsen uit Warmond en omgeving. Na een rondgang door het dorp werd door Liefde voor Harmonie uit Roelofa- rendsveen Caecilia uit Voorhout en de twee War- mondse muziekgezelschappen Sint Matthias en Brass band Warmond een wervelende muzikale show ge bracht in de Burgemeester Ketelaarstraat Het bijzonder mooie zomerweer zorgde voor erg veel belangstelling, 's Middags kwamen in 't Trefpunt ruim ze ventig oudere Warmonders bijeen voor de feestmiddag met medewerking van het duo Helverstein. De stemming was uitstekend en er ging nog menig beentje van de vloer. Vanavond worden de nationale touwtrekwedstijden voor dames en heren gehouden in Park Groot Leerust om zeven ADVERTENTIEL IpOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC 4000 m2 bloemen- en plantenpracht in Rijnsburg. ij Geopend t/m. zaterdag 11 juli a.s. (van 10.0022.00 uur); Toegangsprijs 4.-; kinderen tot 12 jr. en 65+ 2.50. Onbeperkte parkeergelegen heid! NZH-lijn 31 stopt voor die deurl (Oude Flora- ij complex).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5