Qowuvnt PvdA doorbreekt impasse in informatie kit lechter: Ford mag voorlopig niet dicht Nieuwe rellen in Londen, -iverpool en Manchester Spinazie bevat te veel nitraat Maertens snelste in sprint OP VOORWAARDEN AKKOORD METVANAGT ETTING AMSTERDAMSE VESTIGING VANMIDDAG OPGEHEVEN Tsjechen zwemmend naar Italië IRA-hongerstaker McDonnel overleden Woensdag 8 juli 1981,71e jaargang no. 22008 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Poetbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Z0.52 per mm. Telefoontjes 031 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Loe9e nummers 0,70. Popprogramma „Countdown" met een vernieuwde versie van „Heroes of Rock 'n' Roll" (Ned. II 20.32 uur). Duitse tv- film „De menseneter" over contactarme jongen die ver dacht wordt van moord op een aantal meisjes (Ned I 19.50 uur). Warm, zonnig en in de loop van de dag kans op een on weersbui. Matige zuidoostelij ke wind. Morgen zon op: 5.30. Onder 22.00. Schev. hoogw.: 9.18 en 22.02. Laagw.: 5.05 en 17.20. Innie Kuiper laat stunt achterwege IBAIX/LEIDEN door een aantal [fe banden in de „Hel het Noorden" be ide Hennie Kuiper niet bepaald tot de in de twaalfde i naar Roubaix, die j gewonnen door de l Daniël Willems voor ^Lasalle en de nu Portugees stinho. Niemand van i deelnemers aan de prijsvraag voorspel dt Hennie Kuiper op 61e plaats eindigde. |ene die er het dichtst is Edwin van der Van Fenemalaan Hoogmade, die Hen- I Kuiper op een 64e lts zag finishen. Wel iswaar geen punt maar wel een troostprijs. Talrijke deelnemers heb ben ons in de afgelopen dagen gebeld en ge schreven over de juiste beantwoording van vraag 10 (Op welke plaats ein digde Wout Wagtmans in de Tour 1956). Er zijn zelfs deelnemers bij ge weest die rechtstreeks met Wout Wagtmans hebben geprobeerd te bellen, maar die zit mo menteel in Frankrijk en bij de Kon.Ned. Wieier Unie heeft de telefoon aanhoudend gerinkeld. Ondanks dat Piet Maas kant in zijn boek „Wiel aan Wiel" op blz. 96 Wout Wagtmans een vijf de plaats toebedeeld is en blijft het enig Juiste antwoord, na intensieve informatie daarover: zes de. De inzending van vraag 16 (Wat Is de tijd van de winnaar van de tijdrit Mulhouse-Mulhou- se over 38,5 km) moet UITERLIJK morgen in ons bezit zijn. BRUSSEL De Belg Freddy Maertens heeft vanochtend de dertiende etappe van de Tour de France gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint de Zwitser Urs Freuler, lid' van de ploeg van Peter Post Het betekende de derde over winning van Maertens. Ber nard Hinanlt blijft de leider in het algemeen klassement Gifslang uit woning ontsnapt DEN HAAG Uit een wo ning aan de Van der Venne- straat in Den Haag is van morgen een tweemeter lange gifslang ontsnapt De eigenaar van de slang waarschuwde de politie, na dat hij zelf had vastgesteld dat het dier niet meer in de woning kon zijn. Vier agen ten begonnen daarop een on derzoek, dat echter bij het. ter perse gaan van deze krant nog niets had opgele verd. Volgens de eigenaar kan de slang gevaarlijk zijn. Het is niet bekend om wat voor soort het gaat Kanaal over op zonnekracht MANSTON Voor het eerst is het een mens gelukt op zon nekracht het Kanaal over te vliegen. De Solar Challenger, een Amerikaans vliegtuigje vol zonnecellen, presteerde dat gisteren. Het steeg op in het Franse Cormeilles en landde vijfeneenhalf uur later op de Britse luchtmachtbasis Man- ston. Het toestel werd gevlo gen door de Amerikaanse pi loot Stephen Ptacek. De Solar Challenger Is uit gerust met 160.000 zonne cellen en een motor van 2,7 pk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Evenals D'66 heeft nu ook de PvdA zich onder voor waarden bereid verklaard CDA-lei- der Van Agt te aanvaarden als mi nister-president. De PvdA-fractie besloot gisteren, dat zij het premier schap van Van Agt „ondanks ernsti ge bezwaren niet onder alle omstan digheden zal uitsluiten". Van Agt zou als leider van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 aanvaardbaar kunnen zijn, als zowel in het regeerprogram als in de zetelverdeling en de verdere personele sa-( menstelling van de ministersploeg voldoende^ concessies in de richting van de socialisten worden gedaan, zo luidde de unanieme con clusie van de PvdA-fractie. Terlouw werd ontvangen voor een apart ge- Informateur Lubbers noemde de ontwikke- sprek, hetgeen vandaag ook zal gebeuren ling van begin deze week een „doorbraak uit met Den Uyl en Van Agt. De bedoeling de impasse Volgens hem is er nu reden daarvan is te horen wat de onderhandelaars, voor een „voorzichtige opgewektheid". Lub- met name die van PvdA en D'66, precies bers en zijn co-informateur De Koning be- verstaan onder een kabinet, waarin zij zich gonnen gisteravond al, nadat Den Uyl en kunnen herkennen. Terlouw de standpunten van hun fracties uiteen hadden gezet, met het inventariseren Pagina 9: Den Uyl had moeilijkste dag van de huidige stand van zaken. D'66-leider uit politieke loopbaan. (STERDAM De zelfs maar inkrimpen. Amsterdamse gerechts- rd-directie mag haar ek in Amsterdam mingskamer De productie moet door- hof zich over de voorge- draaien tot de onderne- nomen sluiting heeft ge- '-bestuurder Henk Vos (links) liet zijn tranen de vrije nadat hij de uitspraak van de president van de ihtbank had vernomen. bogen. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff-Mul- der gisteren in kort geding bepaald. Tevens beval hij de bonden om de bezetting van het bedrijf op te heffen. Van middag om drie uur heeft het personeel de leiding over de productie dan ook weer in handen van de directie gege ven. Beëindiging van de bezetting was de eis waartoe de Ford-di rectie het geding had aange spannen. De vakbonden dien den vervolgens de tegen-eis in dat de directie haar streven om het bedrijf op 30 september djcht te doen, niet zou mogen uitvoeren. Met het onderzoek naar de overlevingskansen van het bedrijf kan de onder nemingskamer van het ge rechtshof op zijn vroegst in oktober beginnen. Tegen de uitspraak van deze kamer is nog beroep mogelijk bij de Raad van State. Een en ander betekent dat het nog maanden kan duren voor de 1300 werk nemers van Ford-Amsterdam definitief uitsluitsel hebben over het behoud van hun werk. „Onze overlevingsalter- natieven bevatten ijzersterk materiaal", zo beklemtoonde Henk Vos van de industrie bond FNV gisteren zichtbaar geëmotioneerd nadat hij de hoopgevende uitspraak van de rechtbank had vernomen. Tien jaar voor heroïnesmokkel ROTTERDAM De Rotter- damse rechtbank heeft giste ren een 37-jarige Turk ver oordeeld tot tien jaar gevan genisstraf wegens het smok kelen van 454 gram heroïne. De man werd half maart op verzoek van de Rotterdamse politie op Schiphol aange houden. Bij het verhoor in de Maasstad viel het de poli tie op dat hij nogal grote schoenen droeg doordat hij zo stond te schuifelen. Nader onderzoek van het schoeisel wees uit dat hij de zolen en hakken als bergplaats had gebruikt Een broer van hem werd in Brussel eveneens op heroïnesmokkel betrapt en rit een straf uit van vier TRIEST Ongeveer twintig Tsjechische vluchtelingen zijn erin geslaagd zwemmend de vrijheid te bereiken door van Joegoslavië naar de Italiaanse kust te zwemmen. De Italiaan se politie is weinig mededeel zaam, maar onder de vluchte lingen zou zich een Tsjechi sche filmregisseur bevinden. De vluchtelingen kozen de zee in het grensgebied vlakbij Triest waar talloze eilandjes zijn. Dali is Spanje geldschuldig MADRID De Spaanse schil der Salvador Dali is het Spaanse ministerie van finan ciën 150.000 gulden schuldig. Hii zou die schuld kunnen ver effenen door een doek van ge lijke waarde te schenken aan het Museum van Figueras in Catalonië of aan het Museum van Moderne Kunst in Ma drid. Dali werd hiermee ge confronteerd toen hij in Span je terugkeerde na een verblijf van een half jaar in Parijs. (Van onze correspondent green, in de wijk Toxteth Roger Simons) in Liverpool en nu ook in ►NDEN Voor de vijf- Manchester hebben hon- achtereenvolgende derden blanke en zwarte cht zijn in Britse steden jongeren vernielingen aan vechten geleverd tussen gericht. Alleen in Toxteth mielzuchtige jongeren wist de politie plunderin- de politie. In de tot op &en te voorkomen, den rustig gebleven ordlondense wijk Wood- In Woodgreen, waar zwart en blank vreedzaam naast elkaar leven, waren het honderden jonge, nog schoolgaande zwar te kinderen, die de straat op gingen. Zij trokken plunde rend door de winkelstraten van de wijk. Uit een sportwin- kel werden alarmpistolen en karabijnen gestolen. Veertig jonge boosdoeners werden "n Liverpool vernielden tweehondertal blanke jongens en meisjes tal van etalages. In de Moss, een uitgestrekte wijk van Man chester, werden winkels door zwarte en blanke jongeren leeggeroofd en in brand gesto ken. De plundering van een' modern winkelcentrum kon door de politie worden voor komen. „GEEN REDEN TOT PANIEK" WAGENINGEN Spinazie bevat - door gebruik van kunstmest bij de teelt - over het algemeen te hoge concentraties nitraat De overheid acht 1800 milligram per kilo verse spinazie aanvaardbaar, maar bij een onderzoek van de Landbouwhoge school in Wageningen werd gemiddeld 3200 milli gram aangetroffen, met uitschieters tot boven de 6000. Nitraat wordt in de mond omgezet in nitriet, een stof die in hoge concentraties voor de mens dodelijk (Iglo-affaire). De toelaatba re dagelijkse hoeveelheid bedraagt voor de mens 220 mg. nitraat, goed voor 8 mg. nitriet. De Wageningse onderzoekers hebben uitgerekend dat de gemiddelde Nederlander - zoals de zaken er nu voor staan - bij een spinaziemaaltijd 590 mg. nitraat "veror bert" en zo 25 mg. nitriet binnenkrijgt. De bereidingswijze in de keuken doet volgens-de onderzoekers aan deze cijfers weinig af. Hun conclusie is dat „het nitraatgehalte van bladgroenten een ernstiger probleem vormt dan wij al wisten". Dorstige kameel (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De IRA-hongerstaker Joe McDonnell (30) is vanmorgen na een actie van 61 dagen overleden in de Maze- gevangenis van Belfast Sinds het begin van de hongersta kingen in maart dit jaar is hij de vijfde martelaar van het Ierse republikeinse verset Volgens de Britse autoriteiten heefgt hij zelfmoord gepleegd. McDonnell was wegens vuurwapenbezit veroordeeld tot veer tien jaar gevangenisstraf. Hij werd in in 1977 gearresteerd, sa men met Bobby Sands, de hongerstaker die als eerste is gestor ven. McDonnell moest nog acht jaar van ziin straf uitzitten. In welke mate het overlijden van de vijfde hongerstaker het ge sprek zal beïnvloeden dat momenteel aan de gang is over de ac tie in de Maze, valt moeilijk te voorspellen. De Ierse commissie „Justitia et Pax" heeft de laatste dagen langdurig gepraat met de hongerstakers en Britse onderminister van Noord-Ierland. Van morgen werd bij de Maze een regeringsambtenaar verwacht om de IRA-gevangenen te vertellen dat het regime mogelijk ver zacht zou worden, op voorwaarde dat de hongerstakingen stop gezet worden. Op het proefstation Lelystad is men, in samenwerking met o.m. de levensmiddelenindus trie, sinds enige tijd bezig met een onderzoek naar een be mestingsmethode waarbij zo weinig mogelijk nitraat in de spinazie terechtkomt. De eer ste uitkomsten zullen over cir ca veertien dagen bekend zijn. Zowel op het proefstation als bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding zei men dat de resultaten van het Wage ningse onderzoek „geen reden voor paniek" geven. Wel gaf men toe dat er alle aanleiding is de nitraatkwestie zorgvuldig te bekijken. Het Voorlichtings bureau: In alle bladgroenten is van nature nitraat aanwezig, anders komt er geen blad aan. Het wordt pas gevaarlijk als men iedere dag zo'n hoge con centratie naar binnen zou krij gen. Maar gelukkig is in Ne derland het groentenaanbod zó groot dat er een zeer smakelij ke variatie mogelijk is. Dan gaat ook het totaal van de ni- triet-consumptie naar bene den". Overleden na val van dak LEIDEN De 32-jarige Si- mon Pape uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag omgekomen bij een bedrijfs ongeval aan de Morsweg. De man, een werknemer van Wernink, was bezig met de voorbereidingen voor een nieuw dak op één van de Wernink-gebouwen. Vermoedelijk heeft hij bij het leegstorten van een kruiwagen met afval zijn evenwicht ver loren. Hij kwam met hoofd en borst terecht op de container op de begane grond. Met ern stig hersen- en borstletsel is hij naar het Academisch Zieken huis gebracht waar hij enkele uren later overleed aan zijn verwondingen. 7/ vV' 90* V VV.PJ

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1