estien injecties n elektro ichokken doen Willems goed Kuiper, De Rooy en Winnen verdwijnen naar achtergrond jgff SeidoeSouto/nt Ipört pon schade na lRRE etappe door [el van het noorden TOUR DE FRANCE TOURCIJFERS 0p de losse TOUR TOURPRIJSVRAAG IN 25 ETAPPES LEIDSE COURANT WOENSDAG 8IULI1981 PAGINA 11 IUBAIX Toen de grijze stofwolken in de Hel van het den waren opgetrokken en de schade kon worden ge- TAcerd, bleek die vele tienduizenden guldens te bedragen. J doortocht had een ware ravage aangericht in het pelo- t p: 87 lekke banden, 17 valpartijen, auto's die total-loss '^rden gereden, de Franse tv-verslaggever Robert Chapatte e in een sloot terecht was gekomen, veel beschadigd mate- "lal, knalpijpen die onder volgauto's uitvlogen, dure fiet- D die vernield werden; kortom de schade mag geschat trden op honderdduizend gulden. inzin of sport? Die vraag Dng zich weer op toen het rkreukelde peloton beurs, edend en koolzwart van het dat zich met zweet ver- tngd had, eindelijk na een ge lijdensweg Roubaix be tte. Elk jaar geven de keien het armoedige noordelijke :1 van Frankrijk een extra lensie aan de wielersport. Voor sommigen blijft het waanzin mensen op twee wie len over dit soort wegen te la ten rijden. Het wedstrijdbeeld wordt volgens de critici ver valst. Dat is ten dele waar. Een enorme dosis geluk is no dig om voorin te blijven. Van alle koplopers van gisteren na melijk liepen de banden leeg. En toch waren de tijdsver- schillen uiterst gering voor de hoogst geplaatsten in het alge meen klassement. Een wonder eigenlijk, want de nummer twee, Anderson, kreeg drie lekke banden waarvan twee op heel slechte momenten. Al leen Peter Winnen en Theo de Rooy verloren tijd omdat ze, met nog vijftien kilometer te gaan voor de zoveelste keer een lekke band kregen waar bij laatstgenoemde ook nog ten val kwam. Voort ging het weer in de tomeloze jacht, die uur na uur aanhield. Het lijkt alsof de reserves van de ren ners dit jaar onuitputtelijk zijn. Het begon na zestig kilometer al met een lange vlucht van Adrie van Houwlingen en de Engelsman Paul Sherwen. Daarna verschenen Arnaud, Nulens, Beucherie, Schepers, Bernaudeau en Van Calster in de frontlijn, maar in steeds wisselende situaties moesten ook zij tenslotte terug. Achter de vluchters bleef Ber nard Hinault voortdurend op kop rijden van het eerste pelo ton dat door valpartijen, lekke banden en opstoppingen ei genlijk zelden een geheel vormde. Zo denderde de voor ste groep over de keien naar Roubaix, waar zes kilometer voor de finish Daniel Willems, Joaquim Agostinho en Gilbert Duclos-Lassalle een geringe voorsprong konden nemen. Wie had nu Willems ver wacht? De laatste dagen hoor de men van hem een klaag zang. Pijnlijke knieën en dijen, het ging helemaal niet. Toen kwam uit België een fysiothe rapeut over. Willems kreeg zestien injecties en verder elektro-schokken. En zie, hij stond op het wielerbaantje van Roubaix gistermiddag vrolijk met de bloemen te zwaaien. Zijn helper-in-de-nood was overigens minder fortuinlijk; in Roubaix werd zijn peperdu re BMW gestolen met als ge volg dat de fysiotherapeut de terugreis naar België per trein moest afleggen. OP DEZELFDE DAG... 8JULL14e ETJ34kn NIEUWE RIT NA BRUSSEL in kilometer tot ilometer IUBAIX 7/7 In Com- ie startten 145 renners de twaalfde etape van e Ronde van Frankrijk 245 kilometer door de van het Noorden naar tix. De zon staat hoog de hemel. km.: Tussenspring Noyon: 'aurent, 2. Van Overschel- I. Jones. Lkm.: Tussensprint Saint- itin: 1. Bertin, 2. Tackaert, aertens. im.: Sherwen en Adrie van iwelingen ontsnappen uit )ton. km: Doorkomst op de Cote (Cimetière (4e cat): 1. Van iwelingen, 2. Sherwen, 3. i Impe op 4,25. km: Eerste kasseistroken, ïrson en Zoetemelk krij- lekke band. km. Voorsprong twee :hters op verbrokkeld pelo- nog 1,25. km.: Arnoud achtervolgt leiders. i km.: Tusensprint Denain: Iherwen, 2. Van Houwelin- 3. Arnaud op 42 sec. km.: Arnoud bij twee lei- Jan van Hou welingen (t strijd. km.: Valpartij met o.a. ■ent en Wijnands. km.: Kopgroep met o.a. ïn, Maertens, Barnau- wordt weer ingelopen groep Hinault. km.: Solo Beucherie. km.: Nulens komt bij Beu- Lekke band Duclos- I km.: Priem in achtervol- km.: Lekke band Nulens, jicherie gaat door. f km.: Nulens weer bij Beu- irie. I km.: Weer lekke band Schepers achter- Nulens valt terug, tegenaanval. Lekke »d Anderson. km.: Bernaudeau voorbij lepers. Van de Velde, Pee- i en De Wolf in achtervol- yg- Kuiper twee keer geval- km.: Valpartij Maertens en em. Willems, Duclos-Las- e en Agostinho ontsnappen, km.: Willems wint twaalf- etappe voor Duclos-Lassal- die met voet van trapper rL Hinault behoudt gele Maertens de groene. ZOETEMELK BEST GEKLASSEERDE NEDERLANDER ROUBAIX Onherkenbaar door het stof, besmeurd en in vele gevallen met bloedende wonden kwamen de deelne mers aan de Tour de France gisteren in Roubaix aan. De tocht door de Hel van het Noorden was voltooid. Opnieuw was er een stukje wielergeschiedenis geschreven, waarbij als winnaar dit maal Daniël Willems kon worden ver meld. Hij bleek op de laatste meters weliswaar niet de meeste reserves te hebben, maar had het geluk dat de rechtervoet van de in winnende positie liggende Gilbert Duclos-Lassalle uit de toeclips schoot „Mag ik ook eens geluk hebben?", vroeg Willems zich even later beteuterd af. De Belg had gelijk. In een etappe als Com- piègne-Roubaix, waarin liefst dertig kilo meter kasseien waren verwerkt, stond of viel namelijk alles met de factor geluk. Hennie Kuiper, de man die zich had voor genomen de aanzet te geven tot een aan val waarvan zelfs Hinault bleek had moe ten worden, kende dat beetje fortuin niet. Op dertig kilometer van de eindstreep sloeg hij, samen met ploegmaat Hennie Stamsnijder, tegen de grond en raakte daardoor zelfs nog verder achter op de drager van de gele trui. Stamsnijder, die overigens voor een jaar heeft bijgetekend bij de formatie van ploegleider Fred de Bruyne, vergiste zich in een bocht, ging onderuit en zag tot zijn ontzetting kopman Kuiper bovenop hem klappen. Kuiper: „Voor het klassement hoef ik voorlopig niet meer te rijden. Dat kan ik wel verge ten. Ik moet deze tegenslag eerst maar eens verwerken". Met het naar de achtergrond verdwijnen van Hennie Kuiper kreeg de tocht over de kasseien tevens een verrassende ontkno ping. Er kwam geen vernietigende aan val. Het scheelde zelfs maar weinig of de rit, die tot grote afscheidingen had moeten leiden, eindigde in een massasprint. En dat was vooral een gevolg van de weers omstandigheden. De renners mochten dan 's morgens dankbaar hebben geconsta teerd dat door het wegblijven van de re gen de kans op valpartijen op de keien drastisch was verminderd, zo mooi als gis teren had het ook niet hoeven zijn. Zeker, de zon brandde aan de hemel, maar er was geen zuchtje wind waardoor de cou reurs die zich in een minder goede condi tie bevonden redelijk gemakkelijk bij de beteren konden aanklampen. Compiègne- Roubaix werd nu een tocht door de woes- De renners voerden gisteren tussen Compiègne en Roubaix een verbeten strijd tegen de beruchte kasseien, de hitte en het stof. tijn waar het bij vlagen overigens even min een pretje was om te vertoeven. Ontwricht Stofwolken verduisterden het uitzicht en maakten het ademhalen uiterst moeilijk. Bovendien was het parkoers niet veran derd waardoor het passeren op de smalle kasseien paadjes niet alleen moeilijk bleef maar ook riskant. Theo de Rooy, die sa men met Peter Winnen voor het vertrek de beste Nederlander was, ontdekte dat tot zijn grote schrik. Ongeveer dertig kilo meter voor het einde kwam hij in een smal stukje rul zand terecht. Voor hij het wist stuitte zijn voorwiel op een aan het oog onttrokken richeltje en daar ging hij, volledig over de kop. „Ik krabbelde over eind en ging weer verder. Dat lukte eerst niet, want mijn fiets was volledig ont wricht en ook het stuur stond scheef. Even dacht ik nog dat ik het peloton zou kunnen achterhalen, maar op 'deze fiets bleek dat niet meer mogelijk. Ontzettend jammer, want ik reed sterk. Die kennis making met de kasseien beviel me eigen lijk best". Pas toen hij weer bezig was om aan het front terug te komen ontdekte De Rooy dat hst bloed langs zijn gezicht stroomde. Hij had bij zijn val een fikse hoofdwond opgelopen. De Rooy verdween bij de eer sten in het algemeen klassement. Dat overkwam ook Peter Winnen. Vier keer werd hij door een lekke band getroffen en dat was te veel voor de dappere Limbur ger. Zo kon het gebeuren dat Joop Zoete melk momenteel toch weer als beste Ne derlander staat geklasseerd. Kuiper, De Rooy en Winnen zijn nu terug te vinden op de respectievelijk 21e, 27e en 28e plaats. Het was alsof Zoetemelk met zijn 13e plaats de woorden van Peter Post, die hem al min of meer had afgeschreven, wilde logenstraffen. „Mijn opzet was om niet nog meer tijd op mijn concurrenten te verliezen. Dat is gelukt sprak Zoetemelk redelijk tevreden nadat hij samen met een grote groep renners op zeven seconden van Willems was binnengekomen. PETER VAN PUTTEN Kasseien als monument (Van onze verslaggever) ROUBAIX Albert Bou- vet, de grote verkenner van Telix Levitan, heeft de naam, maar in de Hel van het Noorden is het Jean- Claude Vallaeys die verant woordelijk is voor alle el lende: de stukjes weg waar de coureurs over heen moe ten. Bouvet, die altijd de route uitstippelt, doet voor de kasseienrit altijd een be roep op de dameskapper uit Roubaix. Beter dan wie ook weet Vallaeys waar de moei lijkheden het grootst ziin. Als secretaris van de Velo Club Roubaix heeft hij voor al de gelegenheid gehad het bij zonneschijn fraaie, maar onder slechte weeromstan digheden uiterst ruige land schap te doorkruisen. Tijdens die tochten heeft Val laeys ontdekt dat het steeds moeilijker wordt de beruchte kasseien te vinden. Ook in het noorden van Frankrijk, waar president Francois Mitterrand een gigantische aanhang heeft, winnen de beton- en asfalt- stroken terrein. Tot groot on genoegen van Jean-Claude Vallaeys. Hij heeft dan ook alle gemeenten aangeschreven en op de burgemeesters een beroep gedaan de kasseien als een soort monument te willen beschouwen. Laat ze liggen, zo heeft hij ge vraagd. Tot zijn grote verras sing heeft hij van veel kanten bijval gekregen. Een snelle re kensom heeft de accountants van de verschillende plaatsjes geleerd dat het onderhoud van een kasseienwegdek minder kost dan een prachtige rijbaan van asfalt. Het ziet er dan ook naar uit dat de laatste tachtig kilometer kasseien hun plaats zullen behouden in deze streek die beslist on-Frans aandoet. Vallaeys loopt dan ook opge ruimd rond. De beroepsren ners denken daar anders over. De gisteren weer opgedane er varingen zijn voldoende om bij voorbaat niet naar een herha ling te verlangen. Twaalfde etappe: 1. Willems (Bel/God) 246 km in 6 uur 18 min en 34 sec., 2. Duclos-Lassalle (Fra/Mue) z.t., 3. Agostinho (Por- /Gri) z.t., 4. Seznec (Fra/Dan) op 5 sec., 5. Sherwen (Gbr/Cre) op 7 sec., 6. Van de Velde (Ned/Pos) z.t, 7. Bernaudeau (Fra- /Mue) z.t., 8. Ovion (Fra/Boi) z.t., 9. Bertin (Fra/Gui) z.L, 10. Peeters (Bel/Pos) z.t., 11. Anderson (AOS/Mue), 12. Hinault (Fra/Gui), 13. Arnaud (Fra/Boi), 14. Le Guilloux (Fra/Gui), 15. Rodriguez (Fra/Gui), 16. Berard (Fra/Gui), 17. Michaud (Fra- /Gri), 18. Zoetemelk (Ned/Pos), 19. Schepers (Bel/Bru), 20. Mar tin (Fra/Dan), 21. Tinazzi (Fra/Gri), 22. De Muynck (Bel/Kim), 23. Van Impe (Bel/Lau), 24. Nilsson (Zwe/Kim), 25. Claes (Bel- /God) allen z.t. als Sherwen, 43. Van den Hoek (Ned/Pos) op 1.52, 45. Lubberding (Ned/Pos) z.t., 50. Adrie van Houwelingen (Ned/Swe) op 1.52, 56. Maertens (Bel/Dri) z.t., 58. Priem (Ned- /Pos) z.t., 61. Kuiper (Ned/Bru) op 1.53, 64. Winnen (Ned/God) z.L, 68. De Rooy (Ned/God) op 3.36, 71. Stamsnijder (Ned/Bru) op 5.05, 96. Knetemann (Ned/Pos) op 13.18, 101. Freuler (Zwi- /Pos) z.t., 104. Wijnands (Ned/Pos) z.L. 105. Pirard (Ned/Dri) z.L, 108. Hoste (Bel/Pos) z.L, 127. Broers (Ned/Kim) op 16.08. 136. Jonkers (Ned/Lau) op 21.22. Jan van Houwelingen (Ned- /Dri) staakte de strijd. Algemeen klassement 1. Hinault (Fra/Gui) 47 uur 10 min. en 27 sec., 2. Anderson (Aus/Mue) op 41 sec., 3. Duclos-Lassalle (Fra/Mue) op 3.28, 4. Rodriguez (Fra/Gui) op 3.44, 5. Laurent (Fra/Mue) op 4.31, 6. Claes (Bel/God) op 5.36, 7. Van Impe (Bel- /Lau) op 5.42, 8. Verlinden (Bel/Drie) op 6.21, 9. Schepers (Bel- /Bru) op 6.45, 10. Clere (Fra/Dan) op 7.05., 11. Paul Wellens (Bel/Lau) op 7.14, 12. Jones (Gbr/Mue) op 7.25, 13. Zoetemelk (Ned/Pos) op 7.34, 14. Martin (Fra/Dan) op7.37, 15. Bernaudeau (Fra/Mue) op 7.40, 16. Alberto Fernandez (Spa/Per) op 7.52, 17. Criquielion (Bel/Kim) z.L, 18. De Muynck (Bel/Kim) op 8.14, 19. Nilsson (Zwe/Kim) op 8.19, 20. Berard (Fra/Gui) op 8.27, 21. Kuiper (Ned/Bru) op 9.09, 22. Bourreau (Fra/Mue) op 9.13, 23. Agostinho (Por/Gri) op 9.16, 24. Willems (Bel/God) op 9.18. 25. Tinazzi (Fra/Gri) op 9 47, 27. Winnen (Ned/God) op 9.57. 28. De Rooy (Ned/God) op 10.01, 30. Van de Velde (Ned/Pos) op 10.40, 98. Freuler (Zwi/Pos) op 38.21, 105. Hoste (Bel/Pos) op 41.19, 116. Pirard (Ned/Dri) op 46.33, 118. Broers (Ned/Kim) op 48.20, 124. Van den Hoek (Ned/Pos) op 51.45, 128. Priem (Ned/Pos) op 53.03, 141. Jonkers (Ned/Lau) op 1.14,30. Dagploegenklassement 1. Ploeg De Muer 25.14,47, 2. Ploeg Guimard 25.14,44, 3. Ploeg De Gribaldy 25.16,23, 4. Ploeg Post 25.16,29, 5. Ploeg Boishardy z.L, 6. Ploeg Danguillaume 25.18,12. Algemeen ploegenklassement 1. Ploeg Guimard 201.31,36, 2. Ploeg De Muer 201.32,18, 3 Ploeg Godefroot 201.46,32, 4. Ploeg Post 201.52,44, 5. Ploeg De Bruyne 201.56,19. 6. Ploeg De Kimpe 202.02,18. Bergklassement 1. Hinault 74 punten, 2. Van Impe 54. 3. An derson 34, 4. A. Fernandez 30, 5. Bernaudeau en M. Leiarreta 28. Jongeren klassement 1. Anderson. 2. Rodriguez. 3. Claes, 4. Jo nes, 5. Criquielion.- Puntenklassement: 1. Maertens 285 punten, 2. Tackaert 141, 3. Bertin 111, 4. Pevenage 109, 5. Willems 88, 6. Duclos-Lassalle 80, 7. Freuler en Kelly 76. 9. Wijnands 73. Oosterbosch Deze week vindt er een gesprek plaats tussen Peter Post en Bert Oosterbosch over een mogelijke terugkeer van laatstgenoemde bij TI Raleigh. Op 21 juni, toen Ooster bosch te kennen gaf niet naar de Ronde van Frankrijk te willen, werd het contract van de renner opgezegd. Ooster- bosch is inmiddels met vakantie geweest en heeft te ken nen gegeven weer in de ploeg te willen terugkeren. Dit on der meer met het oog op de wereldkampioenschappen op de baan in het Tsjechische Brno. Wijnands Ad Wijnands mag vandaag even de Tour-karavaan verla ten. Hij heeft van ploegleider Peter Post toestemming ge kregen om met zijn familie in Hotel Maastricht te gaan eten. Daarna wordt Wijnands snel teruggebracht naar Bel gië om zich weer bij de ploeg te voegen. Goddet Jacqpes Goddet keerde gisteren terug in de karavaan na enkele heelkundige ingrepen in een ziekenhuis te Parijs te hebben ondergaan. De bejaarde Tour-directeur, die sinds 1928 geen enkele etappe gemist had, vertelde: „Zelfs op 76- jarige leeftijd vond ik het een harde tijd om in het zieken huis te moeten verblijven, terwijl de karavaan zonder mij verder reed". Maertens Freddy Maertens, drager van de groene trui, kwam voor de tweede achtereenvolgende dag zwaar ten val. Bij het binnenrijden van Roubaix schoof Maertens in een bocht naar links onderuit en nam Cees Priem in zijn val mee. Maertens bereikte met achterstand de wielerbaan. Het was zijn zevende zware val dit seizoen. In de Ruta del Sol bles seerde Maertens een pols, in de Ronde van de Tarn een voet, voor de proloog stak een vrouw de weg over die hij raakte, eergisteren vloog een band van zijn wiel en ditmaal haalde de drager van de groene trui bij de val zijn benen open. Hevig besmeurd rust Henk Lubberding op het gras van het stadion in Roubaix uit van de vermoeienissen. Jan van Houwelingen naar huis ROUBAIX Jan van Hou welingen is de eerste Neder landse uitvaller in de Ronde van Frankrijk geworden. Na 160 kilometer smakte de knecht van Freddy Maer tens als gevolg van een klapband tegen de kasseien. Een gat in het hoofd, een snee in een elleboog en een grote wond aan zijn knie noodzaakten Van Houwelin gen de koers te verlaten. Jan Jonkers is daarentegen nog steeds in koers. De sombe re verwachtingen ten spijt heeft de aan zijn hand gewon de renner van de ploeg Lau were de finish gisteren op tijd gehaald. „Het doet erg veel pijn, maar ik zet nog door". Jonkers leverde voortreffelijk werk. Hij kwam zelfs nog 24 minuten eerder binnen dan de laatste man, de Zwitserse vel drijder Albert Zweifel. Hoofdprijs: MOTOBECANE RACEFIETS met 10 VERSNELLINGEN Verder vele andere prijzen, waaronder een complete hengeluitrusting, een sportuitrusting ter waarde van 200.-, vrijkaarten voor Wim Kan, Julio Iglesias enz. Drie dagprijzen, t.w. een exclusievo asbak met Tour- en Leidse Courant-inscriptie. Na afloop van de Tour ontvangt iedere deelnemer een spel kaarten. Spelregels: 1. dagelijks de vraag op het onderstaande in- vulformulier beantwoorden 2. slechts éèn inzending op dezelfde naam, i.v.m. de puntentelling 3. in de laatste week een rebus en extra vraag over de eindtijd van de tourwinnaar oplossen 4. antwoord in OPEN enveloppe zenden naar dagblad Leidse Courant, antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden (geen postzegel plak ken) 5. op enveloppe duidelijk vermelden: TOUR PRIJSVRAAG 6. inzendingen moeten uiterlijk een dag voor de te verrijden etappe in ons bezit zijn. VRAAG 17 Welke renner komt het eerst boven op de col Faucille, met z'n 1323 meter, de hoogste berg uit de zeventiende etappe Besangon- Thonon-lea- Bains, 228,5 km? Antwoord: (uw antwoord moet 10 juli in ons bezit zijn) INZENDER: Naam: Adres: Postcode:Woonplaats:

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11