Als de kinderen lachen weet ik dat ik goed zit Ad Paulen: ontaardt in soort circus7 Ton Vrolijk sterke winnaar in Loosduinen 9? Suzuki-kinder orkest verbluffend" Ajax loot tegen Tottenham Hotspurs 'SPORT/KUNST LEIDSE COURANT/ WOENSDAG8JUL11981 PAGINA 10 j] WILLEM KOSTER ENZIJNRUDEND JEUGDTHEA TER: WERVERS HOOF Na Hoorn is het roeken. Eerst komt Latjebroek, dan pas Wervershoof waar Willem Koster is te vinden met zijn Rijdend Jeugdtheater, dat 11 juli wordt ingezet om de jeugd te vermaken. Willem Koster noemt zich de bezitter van het eerste mobiele theater in Nederland en hoopt er het beste van. „Tot dusver trad ik op in zaaltjes en steeds met succes. Maar te weinig, net niet vaak genoeg om permanent uit de WW te blijven. Ik houd van opschieten en nieuwe dingen bedenken en als laatste bedacht ik een rijdend jeugdtheater, om m'n pu bliek op te zoeken. Mijn werkterrein ligt in hoofdzaak in Noord-Holland, maar als iemand in Deventer of waar dan ook me wil zien goochelen of zijn kinderen clowns- nummers wil bieden, dan rijd ik daar naartoe, ik ben van niets en niemand afhankelijk. Alleen het publiek telt Maar zolang de kinderen blijven lachen, en dat doen ze, dan denk ik, Willem jongen, je zit goed. Kinde ren zijn genadeloos in dat soort dingen. Maar ik ga ken nelijk goed met ze om. Wil je zien hoe?" Ooi Koster heeft als bewijsmate riaal theater-opnamen op vi deo. Thuis goochelt hij waar je bij staat, maar hij doet verder feen moeite om leuk te zijn. ijn werk moet voor zichzelf spreken en dat doet het. Ook zijn goochelwerk overtuigt. „Maar wat wil je. Ik heb in nachtclubs gegoocheld, waar de mensen je op je handen kij ken. Dan leer je dat wel. De teksten voor mijn clownsacts schrijf ik zelf en als dat zo uit komt, werk ik met de kinde ren en wijk ik van m'n teksten af. Onderhand en spelender wijs trapt hij sigaretten uit in een hoogpolig wit tapiit, zon der schroeivlekken achter te laten en laat hij kapitalen aan guldens verdwijnen. irspronkelijk is Willem Kos- electricien, na een voltooi de lts-opleiding. Maar in die functie had hii tien jaar gele den in drie weken slechts twee klanten te bedienen: een bankinstelling in Den Haag en het muzikantenechtpaar Ro bert en Anja van Lint in Bad hoevedorp. „Met dit echtpaar ben ik in ge sprek geraakt. Ze zochten ie mand die met ze mee wilde werken en daar had ik wel zin in. Ze waren nog niet zo op muziek gericht als nu en ik ging clownsnummers en zo voor ze doen. Na twee jaar ben ik voor mezelf begonnen". Willem Koster is nauwelijks van enige vakkennis te be schuldigen. In zijn Wervers- hoofse nuis lijkt hij eerder op de electricien die hii was dan op een goochelende clown, maar de videobeelden leren anders. De stuntelige manier waarop Koster het podium be treedt wekt de lachlust al op en wat hij daarna presteert is natuurtalent. Sfeer Als alle solo-acteurs heeft Kos ter geleerd, dat hij het publiek zo snel mogelijk in de juiste theatersfeer moet zien te krij gen. Deze 2 7-jarige oud-elec tricien heeft daar enkele se conden voor nodig. Hii begint de hoofden van zijn publiek te tellen, maakt daar fouten in, vindt het goed dat hij wordt verbeterd en ten slotte staat .ij met zijn toehoordertjes braaf in de maat de hoofden te tellen: de hele zaal doet mee. Willem Koster: „Ik weet niet of ik zo leuk ben, maar de kin deren lachen zich slap en ze blijven lachen. Dan is het goed. Ik heb collega's aan het werk gezien, voor kinderen die geen smoel open deden. Kan er geen lachje af? vroeg zo'n collega. Wat is dat goed koop. Kinderen lachen als ze iets leuk vinden en anders la chen ze niet; ze laten zich niet dwingen". De video-opname toont aan hoe Willem Koster met een voudige middelen veel kan. „Is die microfoon niet gevaar lijk?" vraagt hij de kinderen in de raai. „Nee", roepen de kin deren. Maar een verlegen kuchje van Willem in die mi crofoon levert bulderend la waai op, waar Willem erg van moet schrikken en daar heb ben de kinderen begrip voor. Dus wel gevaarlijk- Willem: „Ik geloof niet dat ie mand m'n naam kent; ik heb geen tv-bekendheid zoals Ed win Rutten met zijn Film van Ome Willem. Toch heb ik overal in het land uitvoerin- Sn gegeven, ik ben vaste ant op dertig campings in Nederland, trad overal op. Maar toch ging het niet zoals ik wilde. Podium Een vriend had een tien jaar oude autobus en die mocht ik lenen en ombouwen. Daar ging al mijn geld in zitten en 11 juli ga ik ermee aan de slag. Willem Koster In zijn rijdend Jeugdtheater, op deze toto bijna klaar voor gebruik. Ik heb er een podium in gebouwd, met belichting in verschillende regelbare kleu ren, decors en gordijnen, de kinderen kunnen er zelfs naar de wc. Er is plaats voor 60 tot 80 man die voldoende been- ruimte hebben. Mijn program ma's duren een uur, korter kan niet, als je iets goeds wilt opbouwen en in de pauze van tien minuten kunnen de kin deren kleuren op schoolbord, dat ik over de hele lengte van de bus, aan twee kanten heb opgetimmerd. In de bus geef ik niet alleen zelf voorstellin gen, ik kan er ook films en dia's vertonen, ik kan er in doen, wat de mensen van me verlangen, tegen tweehonderd gulden per voorstelling, los van de kosten van vervoer." Willem Koster staat ingeschre ven bij alle erkende theaterbu- reau's en als het aan hem ligt, geeft hij per 11 juli vijf dagen per week uitvoeringen: pop penkast voor de pauze, j goochelende clown daarna „Of wat de mensen maar len. Ik kan zó film vertonn daar is de bus op ingericht.T zit een nieuwe motor in, kan heel Nederland bereil en België desgewenst ook.] hoop natuurlijk op klanten.! die zullen ook wel komen. P' niet, dan begin ik een toeri# carbedrijf. Ik hoef nerg# bang voor te zijn". FRITS BROMBE VIOOLSPEL IS KINDERSPEL 99 In de Gouden Wieken en in Maduro- dam viel tweemaal een concert te bele ven van een bijzonder ensemble. Het betrof een Amerikaans jeugdorkest uit de omgeving van Chicago, waarvan de leden in leeftijd variëren van 3 t/m 16 jaar. Dus eigenlijk een kinderorkest, maar dan alleen van violisten - zo klein als ze zijn, die allen les hebben volgens de vioolmethode van Suzuki. Zij beëindigden hier htm Europese toernee van drie weken o.l.v. hun lera res Betty Haag en speelden, meestal gezamenlijk, allerlei bekende en min der bekende stukken. Zo hoorden wij o.a. Bachs concert voor 2 violen, het Allegro van Fiocco, een Capri ce van Paganini, maar ook eenvoudige Volksliedjes en zelfs wat country western. Een fascinerend gebeuren, voor al vanwege het verbluffende technische kunnen van iedere violist, zelfs van de kleinste. De Japanner Suzuki meende, dat je niet vroeg genoeg met de muzikale vor ming van kinderen kunt beginnen. Hij ontwikkelde daarom een zeer degelijke methode, die ook kinderen van 3 jaar in staat stelt een viool te hanteren. Uiteraard niet een hele viool, maar een kwart, een, achtste, of zelfs een 6/10 viool, al naar ge lang van de grootte van het kind. Er is geen ander instrument denkbaar, dat zo kan worden aangepast De methode is in eerste aanleg gebaseerd op nadoen wat de leraar/es én wat de ou-* ders doen - zoals een kind ook leert pra ten, want ook een ouder moet vioolles (in dit geval) nemen. Wanneer de begeleiding uiterst zorgvuldig geschiedt, is de uitwer king op het kind verbluffend. Het gaat hier immers niet om begaafde, maar om heel gewone kinderen. Of de 6-jarige Be tsy, die een deel uit een vioolconcert van Mozart uit het hoofd speelde, ook werke lijk muzikaal talent bezit, moet nog blij ken. Spelenderwijs heeft zij zich echter een uitstekende techniek eigen gemaakt, die haar in staat stelt om nu al vanzelf sprekend muziek te maken. En dan te be denken dat vrijwel ieder kind zoiets kan, zoals de anderen toonden, hetzij gezame- lijk, hetzij individueel. Kinderen kunnen veel meer dan volwassenen denken. Maar of zij zoveel moeten is de vraag. Zo'n op treden roept immers veel vragen op. Is het nodig een kind zo vroeg te laten be ginnen? Zeven jaar is een hele beste leef tijd. En is zo'n openbaar optreden wel zo gunstig, ook al vinden de kinderen het, zelf nog zo leuk? De leraar/es mag dan nog zo goed zijn, hoe voorzichtig zijn de ouders? Kleine kinderen die viool spelen zijn altijd schattig om te zien. Hoe het ook zij, deze methode biedt zeer interessante aanknopingspunten, die het overdenken én het uitwerken waard zijn. LUC. KNODLER Voor tekening van Rembrandt 300.000 pond AMSTERDAM Een teke- ning van Rembrandt van Rijn, getiteld „studie van een naakte vrouw poserend als Cleopatra" heeft op een veiling van Christie's in Londen een bedrag van 300.000 Pond opgebracht Dit is de hoogste som die ooit voor een tekening van Rem brandt is betaald, aldus het veilinghuis. Voor zover be kend heeft alleen een teke ning van Albrecht Dürer ooit een dergelijke opbrengst geë venaard. Dat was een tekening uit de Hirsch-collectie, die in 1978 bij Sotheby's voor 300.000 Pond van de hand ging. Nederlands Dans Theater boekt overrompelend succes in New York NEW YORK Het Neder lands Dans Theater, het eer ste Nederlandse theaterge zelschap dat optreedt in de New Yorkse Metropolitan Opera (The Met), heeft zijn serie van zeven voorstellin gen maandagavond geopend met een uitbundig ontvan gen optreden voor een vrij wel uitverkocht huis (ruim 4000 zitplaatsen) De kritiek reageerde unaniem enthousiast op de drie werken' van artistiek leider Jiri Ky- lian: Psalmensymfonie op mu ziek van Strawinsky, Symfo nie in D op muziek van Haydn en de Soldatenmis op muziek van Martinu. Koor en orkest "van de Met stonden onder lei ding van NDT's vaste dirigent David Porcelijn, de bariton- solo in de Soldatenmis werd vertolkt door de Nederlandse zanger Bernard Kruysen. Amerika's belangrijkste ballet- kriticus, de gezaghebbende Clive Barnes schreef in de New York Post: „Energie!, Pure energie zonder meer. Dat is wat Jiri Kylian tot een van de meest interessante choreo grafen van deze tijd maakt. Het is energie wat hij eist en gebruikt. Een buitengewoon' talent. Gisteravond was hij weer met ztt gezelschap in New York en de company zwiepte letterlijk over het to neel. Kylian choreografeert zoals dat eigenlijk nog noj>g eerder is gedaan niet inp eerste plaats beter dan W1 Ashton of Balanchine met eigen gratie of Robbins en dor met hun speciaal ge' voor drama. Kylian heeft waanzinnige knock kracht. Hij is een meester! Andere kritieken waren evt eens buitengewoon lov« Het gezelschap blijft nog met 11 juli in The Met entev dan door naar Washing! voor een korte serie in Woolf Trap Festival var t/m 18 juli, daarna naar I ton waar wordt opgetreden de nieuwe opera van 21 t/m juli. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllHIIIIIIIII Biiniiiitntiiinnuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ WILDGROEI WORDT EXTRA GESTIMULEERD DOOR VELE SPONSORS UTRECHT Naar schatting 600 atleten zullen zaterdag deelnemen aan de 18e internationale marathon van Ensche de. Dat betekent een record, maar niet iedereen binnen de organisatie is even gelukkig met de invasie van deelne mers. Met de maatregel om een deelnemer, die in staat is gebleken om de afgelopen twee jaar de 42 kilometer en 195 meter binnen de drie uur en drie kwartier af te leggen, de mogelijkheid te bieden in te schrijven, heeft Enschede, dat altijd kwalitatief boven kwantitatief heeft verkozen, een duidelijk concessie moeten doen aan de meer recreatief in gestelde loper, die immers nooit in staat zou zijn geweest om aan de tot dusver geldende eis van drie uur en een kwar tier te voldoen. Het vorig iaar genomen besluit om het tweejaarlijkse gebeuren meer het karakter te geven van een volksmarathon, zoals in New York en Amsterdam, is duidelijk een gevolg van een nieu we stroming in het bestuur van de Stichting Marathon Enschede die de mening was toegedaan dat deze stad iets moest doen om aan de toenemende concurrentie in eigen land een halt toe te roepen. Een poging die niet helemaal is geslaagd, omdat Ensche de weliswaar 200 buitenlandse deelnemers ontvangt, maar toch niet de pure wereldtoppers aan de start brengt, die het evene ment in de loop der jaren zoveel allure hebben bezorgd. Onder invloed van de trim- en jogging-rage voelen steeds meer steden in ons land zich geroepen om een marathon te houden, met als gevolg een ware prestigeslag die er echter heeft toe geleid dat de internationale, maar zeker ook de nationale top, niet overal acte Startgelden de presence kan geven. aantrekkelijke atletiekonderdeel stortten. De Commissie kreeg vooral in Amerika zoveel invloed op de organisatie dat vooral diegenen, die zich in de sportartikelen-branche ophouden, gin gen bepalen welke atleten in de diverse marathons aan de start verschenen. Een zorgelijke ontwikkeling, die voor de Stichting Marathon Enschede een reden was om aan deze ongewilde ont wikkelingen op marathongebied een bijeenkomst te wijden in Utrecht. Voornaamste gast was daar ir. Ad Paulen, in ieder geval tot dit najaar president van de IAAF, de internationale amateur atle tiek federatie. Paulen gaf grif toe dat de hele situatie op het ge bied van de wegatletiek in de loop der jaren uit de hand is gelo pen: „Dat trimmen is natuurlijk een goede zaak, maar het wordt wat anders als plotseling 15.000 deelnemers met startnummer, voorzien van de naam van een grote sponsor, marathons gaan lopen zoals in New York. Daardoor wordt de simpele trimmer plotseling belangrijk voor de commercie en dat heeft tot een si tuatie geleid waar de IAAF eigenlijk niet goed raad mee weet. Een marathon ontaardt daardoor in een circus en een log li chaam als de atletiek-federatie kan nu eenmaal op een dergelij ke snelle ontwikkeling niet alerter reageren dan degenen, die de amateurbepalingen overtreden, te straffen. Maar zelfs dat is niet voldoende omdat sommigen de vrijheid nemen om naar de rech ter stappen en zij worden daar prompt in het gelijk gesteld, om dat de wet dergelijke overtredingen nu eenmaal niet verbiedt". die er vaak niet om liegen. De Europese organisatoren van atle tiekwedstrijden spelen zelfs al op deze ontwikkeling in, door be langrijke Amerikaanse grootheden als bijvoorbeeld Edwin Mo ses tegen betaling van vermoedelijk enkele duizenden dollars aan de start te krijgen. Ook Paulen is van dergelijke zaken op de hoogte, maar is niettemin met zijn IAAF bij machte om daar maar iets,tegen te ondernemen. Panklare oplossingen voor de wildgroei werden gistermiddag niet aangereikt. Sterker nog, de IAAF, dat tot zijn verontwaar diging met honderden marathons per jaar alleen al in de Vere nigde Staten wordt geconfronteerd, weet helemaal niet hoe het probleem moet worden aangepakt. Nederland doet in ieder ge val wel een poging, getuige de bijeenkomst van half augustus met alle organisatoren van marathons in ons land, onder leiding van de Sectie Wedstrijdsport van de KNAU om in ieder geval voor een betere planning zorg te dragen. HES LAGRAND Het gevolg van een wildgroei in de marathons, die extra gesti muleerd werd door de vele sponsors, die zich op dit publicitair Momenteel is het de gewoonste zaak van de wereld dat een at leet zich niet laat afschepen met een reis- en onkostenvergoe ding, maar net als in de wielrennerij startgelden durft te vragen, Dick Jol naar België DEN HAAG Dick Jol van RVC gaat aanstaande dins dag voor een proefperiode naar Sportclub Menen, dat in de Belgische competitie uitkomt in de derde klasse. De amateurinternational werd benaderd door trainer Wim Reijers, die ooit bij Holland Sport en MW heeft gespeeld. De Belgische vierdeklasser Germinal, die al beschikte over trainer Dick Beek en de Nederlandse spelers John Jan sen (ex-FC Den Haag) en De Ruiter, heeft nu ook Ron de Vos van Steenwijk (ex-Vlaar- dingen en ADO) gecontrac teerd. Sportwereld DEN HAAG De Nederland se atletiekploeg voor de halve finales van de strijd om de Eu ropa Cup meerkamp, komend weekeinde in Brussel, bestaat uit: dames: Sylvia Barlag, Els Stolk, Olga Commandeur, Ti neke Hidding; heren: Frans van de Ham, Ron Schenk, Hans van de Pal en Peter Holthuysen. TOLUCA Japan heeft ver rassend de wereldbeker drie banden veroverd. In de finale versloegen Kobayashi en Ko- mori de Belgen Ceulemans en Dielis met 2,5 tegen 1,5. VEGHEL Ron Melchers heeft na de eerste dag van het Nederlands kampioenschap moderne vijfkamp de leiding met 1070 punten voor Ad Baars (1066) en Bert Bergsma (1052). (Van onze verslaggever) LOOSDUINEN Ton Vrolijk won gistera vond de amateurronde van Loosduinen. Uit een kopgroep van 21 renners was hij de sterkste. Pim Bosch moest genoegen nemen met een tweede plaats voor Wim Jennen. Al snel ontstond voor zo'n vijfduizend toe schouwers een kopgroep met Harry de Boer, Wim Hus, Ton Griep, Gerrit Pronk en Kee? den Hartog. Zestien ronden voor het einde had dit vijftal nog een voorsprong van dertig secon den. Acht ronden later kregen ze echter gezel schap van veertien andere renners. Daar was Ton Vrolijk nog niet bij. Hij sprong pas later, samen met Bas van Lamoen, weg uït het pelo ton en vond met nog vier ronden te rijden aan sluiting. Aan de kop van deze groep deden Krijn Sint Nicolaas en Peter Damen vergeefse pogingen om weg te springen. In de Loosduinse Hoofdstraat moest een massa le sprint de beslissing brengen. Ton Vrolijk had nog genoeg kracht .over om de overwinning te grijpen. „Ik had nooit gedacht Pim Bosch te kunnen verslaan. Maar het gaat de laatste we ken erg goed, de vorm is er". De overwinning van Ton Vrolijk betekende de zeventien sei zoenzege voor de ploeg De Wit/Vrolijk. Bij de dames, over veertig kilometer, werd ex- wereldkampioene Petra de Bruin, net terug van wedstrijden in Amerika, op de streep ge klopt door Corry Verhoeven. Op de derde plaats kwam Betty van Eyken. Uitslag amateurs: 1. Ton Vrolijk, 2. Pim Bosch, 3. Wim Jennen, 4. Bas van Lamoen, 5. Krijn Sint Nicolaas, 6. Piet de Groot, 7. Arie Braam, 8. Wim Hus, 9. Jan van Rossem, 10. Kees den Hartog. HILVERSUM De resulta ten van de gisteravond op de renbaan te Hilversum ge houden koersen zijn: Eerste koers (2000 meter): 1 Upper Oldeson (J. van Dooyeweerd) km-tijd 1/23,3; 2. Upperten "Spencer; 3. Udo Tweede koers (2000 meter): 1. Up-" pei> Frejo (M. Bouwhuis) 1.25,1; 2. Unie Pride; 3. Up Road. Toto: winn 4.50; pl 1.60 3.30 1.80; kopp 49.80; trio 710.30. Niet gestart: Umzi Derde koers (2440 meter): 1. Toe sjak (J. Beemsterboer) 1.23,9; 2. Tabit- Resultaten koersen Hilversum 4.00 1.50 2.30; kopp 27 462,80. Vierde koers (2020 meter): 1 Uno Fortuna (M. Bouwhuis) 1,25,2; 2. Urdy Dartel; 3. Urhar Fortunas. Toto: winn 2.20; pl 1.30 2.20 1 40; kopp 19.50; trio 88.50. Vijfde koers (1609 meter): 1. The Import Laren (P M. Smit) 1.16,6; 2. Tydi Flower; 3. Torpedo Fortunaplus. Toto: winn 2.00; pl 1.20 1.70 260; kopj) 8.90; trio46,00. Niet ge- Zesde koers (2000 meter): 1. Tarro Hanover (A.H. Suykerbuyk) 1.20,7; 2. Tuesday; 3. The Komo Star. Toto: winn 2.20; pl 1.30 1.40 1.60, kopp 4,00; trio21.40. Zevende koers (2440 meter): 1. Silly Harvester (B. Dapper) 1.22,5; 2. Tota Princess; 3. Tara Fortuna. Toto: winn 1.90; pl 1.50 2.20 2.90; kopp 9.10; trio 104.70. Niet gestart: Titana P. Achtste koers (2000 meter): 1. Salo me (S.A. Hartman) 1.21,3; 2. Sieg/ried Dakota; 3. Super Fortuna. Toto: winn 18.10; pl 4.60 1.30 2.20; kopp 31.90; trio 728.90. Negende koers (2440 meter): 1. Olympus (J.M. Swaab) 1.19,8; 2. Roi- dur; 3. Parel Holland. Toto: winn 4,00; pl 1.50 1.70 3.70; kopp 10.70; trio 229,30. Tiende koers (2000 meter): 1. Ser gio Fortuna (R.L. Pools) 1.19,6; 2. Single Belle; 3. Pratro. Toto: winn 5.90; pl 2,00 1.60 4.40; kopp 15.20; trio 1690,90. Elfde koers (2000 meter): 1. Tom Westlandia (G.W. van Eykelenborg) 1.21,6; 2. Tjerry Belle; 3. Spooky. Toto: winn 2.80; pl 1.80 1.90 3.50; kopp 9.40; trio 142.50. Tennis in Scheveningen DEN HAAG De Interna tionale tenniskampioen schappen van Scheveningen zijn vanaf vanmiddag 12.00 uur pas echt goed begonnen. Tien Nederlanders waren di rect tot het hoofdtoernooi toegelaten, een aantal dat na de laatste kwalificatieron den gisteren werd uitgebreid tot twaalf dank zij een serie overwinningen van Ton Sie en René Boers. Vanwege het Davis-Cupduel Finland-Nederland komende weekeinde, ontbreken Louk Sanders, Eric Wilborts en Huub van Boeckel op de Mets- banen. De Leidenaar Robert Hak lootte gisteravond de als nummer één geplaatste Co- lumbiaan Alejandro Cortes. a ZURICH In het Zwitserse Zürich is gistermiddag de», ting verricht voor het Europa Cup-voetbal in het seizoll 1981/1982. De wedstrijden voor de eerste ronde worden k| speeld op de woensdagen 16 en 30 september. Voor het toernooi der landskampioenen komt AZ '67 uit teaj] het Noorse Start Kristiansand. Ajax krijgt in het toernooi "L bekerwinnaars een heel wat zwaardere tegenstander; het Eng? se Tottenham Hotspurs. In het toernooi om de UEFA Cup v/L den Feyenoord, PSV en FC Utrecht respectievelijk gekopp^ aan het Poolse Szombierki Bytom, het Deense Naestved en Westduitse Hamburger SV.. Europa Cup 1 (landskampioenen) Voorronde: Saint Elienne (Fra)-Dynamo Oost Berlijn (Odl). Eer Winnaar voorronde-FC Zurich (Zwi), Austria Wien (Oos)-Partizan Ti (Alb), Dynamo Kiev (Sov)-Trabzonspor (Tur), Aston Villa (Eng)-Valur T javik (IJsl), Progress Niederkorn (Lux)-Glentoran (Nir), KB Kopenl (Den)-Athlone Town (Ier), CSKA Sofia (Bul)-Real Sociedad (Spa), Univc tea Craiova (Roe)-Olympiakos Piraeus (Gri), Start Kristiansand (Noo! '67 (Ned), Celtic Glasgow (Sch)-Juventus (Ita), Oesters Vaxjö (Zwe)-Ba; München (Wdl), Hibernian La Valetta (Mal)-Rode Ster Belgrado (Joe), 0 Palloseura (Fin)-Liverpool (Eng), Widzew Lodz (Pol)-Anderlecht (Bel), rencvaros (Hon)-Banik Ostrava (Tsj), Benfica (Por)-Omonia Nicosia (Cypjr Europa Cup 2 (bekerwinnaars): Voorronde: Politechnica Timisoara (Roe)-Lokomotive Leipzig (Odl). ronde: Tottenham Hotspurs (Eng)-Ajax (Ned), Paralimni (Cyp)-Vasas Boedapest (Hon), KTP Kotka (Fin)-Bastia (Fra), tracht Frankfurt (Wdl)-PAOK Saloniki (Gri). Dynamo Tiflis (Sov)-Sl Graz (Oos), Barcelona (Spa)-Trakia Plovdiv (Bul). Swansea City (Wal)-' naar voorronde, Valerengen (Noo)-Legia Warschau (Pol), Rostov (Sov)-Ai ragucü (Tur), Ballymena (Nir)-AS Roma (Ita), Lausanne Sports (Zwi)-Kal (Zwe), Jeunesse d' Esch (Lux)-Velez Mostar (Joe), Standara Luik (Bel}-Fl( 'na (Mal), Fram Reykjavik (IJsl)-Dundalk (Ier), Dukla Praag (Tsj)-Gli Rangers (Sch), Vejle BK (Den)-FC Porto (Por). UEFA Cup Eerste ronde: Bohemians Praag (Tsj)-Valencia (Spa), Nantes (Fra)-Lokt (Bel). PSV (Ned)-Naestved (Den), Limerick United (Ier)-Southam| (Eng), Sporting Lissabon (Por)-Red Boys Differdange (Lux), Atletico Mi (Spa)-Boavista Porto (Por), Dynamo Boekarest (Roe)-Levski Spartak (Bul), Ring Schuh Graz (Oos)-CSKA Moskou (Sov), FC Kaiserslautem Akademik Sofia (Bul). Apoel Nicosia (Cyp)-Arges Pitesti (Roe), Inter b! (Ila)-Adanaspor (Tur). Hajduk Split (Joe)-VfB Stuttgart (Wdl), Bryne Winterslag (Bel), Zenith Leningrad (Sov)-Dynamo Dresden (Odl). Rapid (Oos)-Videoton (Hon), Neuchatel Xamax (Zwi)-Spartak Praag (Tsj), Dvi Tirana (Alb)-Carl Zeiss Jena (Odl), AC Napoli (Ita)-Radnicki Nis (Joe), banya (Hon)-Real Madrid (Spa), Ans Saloniki (Gri)-Sliema Wanderers (1 Malmö FF (Zwe)-Wisla Krakow (Pol), Hamburger SV (Wdl)-FC Utf (Ned), Grasshoppers (Zwi)-West Bromwich Albion (Eng), Bordeaux (Fra) kingur Reykjavik (IJsl), Feyenoord (Ned)-Szomblerki Bytom (Pol), wicn Town (Eng)-Aberdeen (Sch), FC Magdeburg (Odl)-Borussia Mön< gladbach (Wdl), Beveren (Bel)-Linfield (Nir), Haka Valkeakoski (FinV Göteborg (Zwe), AS Monaco (Fra)-Dundee United (Sch), Panathinaiko6 Arsenal (Eng), Spartak Moskou (Sov)-Club Brugge (Bel). Ben Plucknett verbetert wereldrecord discuswerpen STOCKHOLM De nieuwe wereldrecordworp met de discus van de Amerikaanse reus Ben Plucknett met 7234 meter was het klap stuk van de overigens tegen vallende internationale atle tiekwedstrijden in Stock holm. De uit San José komende Plucknett, 28 jaar oud, 2.01 meter lang en 138 kilo zwaar, bereikte dit record bij zijn, vierde poging. Plucknett, die in Nebraska woont, had op 16 mei van dit jaar in Modesto het wereldrecord overgeno men van de Westduitser WW nu niet \l Op de 1500 meter miste de I Sebastian Coe ternauwernf een tweede wereldrecord 1981. Coe verbeterde zijn J soonlijk record met achtl derdste seconde en bleef de eerste maal onder de i Hij realiseerde de derde tijd|e Ier tijden. Tweede werd F Amerikaan Steve Scott 3.34.17 minuten. GonzalesT als derde finishte in 3,3' liep een Spaans record.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10