omspringt, dan is het wel op het water" „Als men ergens 1 slordig met spullen Wellicht nieuwe accommodatie voor KPJ Zoeterwoude D-spelers stellen teleur in Zoeterwouds tennistoernooi yakantievreugd Lisse biedt jeugd gevarieerd programma Straatvoetbaltoernooi ALKEMADE/ AALSMEER -Bij controle op de E keerplaats van de hthaven bleek uw ittrailer gereed te staan om zonder al te veel problemen ontvreemd te worden". Een tekst die niet afkomstig is van een sociaal bewogen dief, die keurig een briefje achterlaat, maar een noot van de sterke arm der wet. De sterke arm te water wel te verstaan. In navolging van collega's op het vaste land is de rijkspolitie te water namelijk een preventiecampagne gestart De actie is er op gericht watersporters wat voorzichtiger met hun eigendommen te laten omspringen om zo te voorkomen dat de gelegenheid de bekende dief maakt. De actie van de rijkspolitieagenten te water wordt echter bemoeilijkt door het grote gebied, dat men met weinigen moet bewaken. De politie beperkt haar actie derhalve vooralsnog tot de wateren in en rond de gemeente Alkemade. De rijkspolitie te water neemt een aparte plaats in. Voor de buitenwereld zijn het vaak die agenten die een luizenleventje leiden. Niets is minder waar. Achttien agenten verdeeld over 3 posten in Aalsmeer, Warmond, Alphen en de subpost in Reeuwijk nemen een gebied met een vergelijkbaar oppervlak van hele provincie Zuid Holland voor nun rekening. Dit moet men doen met 3 grote boten, één flat en een paar speedboten. Gehandicapt door het (te) weinige personeel en het enorme gebied dat bewaakt dient te worden, barst de waterpolitie dan ook van het werk. En natuurlijk niet alleen in de zomer. Zaken als diefstal en toezicht op de scheepvaart kom je immers ook na het zomerseizoen tegen. Met name diefstal levert een taakverzwaring op. De laatste jaren constateerde de politie op het vaste land een toename van diefstal en inbraak in boten. „Dieven en inbrekers verruimden dus hun werkterrein en dat is zeker niet toevallig, want als er ergens weinig veiligheidsmaatregelen worden genomen en slordig met spullen wordt omgesprongen, dan is het wel op het water", zo meldt de folder. Het wordt de dieven vaak bijzonder gemakkelijk gemaakt. Vaartuigen worden doorgaans slecht of zelfs helemaal niet afgesloten. Om de mensen bewust te maken van de noodzaak van het nemen van veiligheidsmaatregelen is de politie te water nu met een preventie-folder gekomen. De folder staat vol met tips die diefstal en inbraak tegen moeten gaan. Maar dat is niet het enige. De folders moeten immers aan de man worden gebracht en daarvoor moet men op pad. Vandaar dat de agenten mits de drukke werkzaamheden dat toelaten in de weekeinden in de grote havens in Alkemade en directe omgeving te vinden zullen zijn. Men zal aldaar folders uitreiken en tevens een begeleidend praatje houden. Bovendien zal de land-politie controleren op de parkeerplaatsen van de diverse havens. Men legt daarbij de nadruk op de trailers, die recreanten vaak frank en vrij achterlaten. Indien men een trailer 'klaar-om-mee- te-nemen' aantreft, tracht men de eigenaar op te sporen en hem attent te maken op zijn nalatigheid. Indien de eigenaar onvindbaar is, laat men een formulier achter waarop de bezitter kan lezen dat zijn trailer gereed stond gestolen te worden. Een methode die de politie ook gebruikte bij de fiets-op-slot- actie. Een ander aspect van de preventie-actie is het controleren van de boten. Indien men gebreken tegen komt zal men de eigenaren Een van nieuwste zeewaardige boten van de rijkspolitie te water, die onlangs in gebruik is genomen. daarvan in kennis stellen. Veilig varen De nieuwe folder van de Rijkspolitie te Water is echter niet de enige uitgave. Men besteedt ook ruim aandacht aan veilig varen, want daar ontbreekt het op het water nog al eens aan. Het grote euvel onder de watersporters het gebrek aan stuurmanskunst Regelmatig komt het voor dat men de eigen boot niet fatsoenlijk kan besturen en dat levert nogal eens problemen op. Vandaar dat de roep om een vaarbewijs steeds groter wordt. Over de eisen waaraan men dan zou moeten doen, lopen de meningen uiteen. Volgens groepscommandant Delhaas van het district Aalmeer behoeven mensen die nooit op grote rivieren en kanalen varen ook niet te weten höe men zich daar dient te gedragen. Aan de andere kant acht hij het wel wenselijk dat men wat meer over varen in het algemeen weet. Met name ten aanzien van 'zeewaardigheid' bestaan de meest vreemde gedachten. Men denkt met een boot het IJsselmeer op te kunnen en noemt de schuit dan zeewaardig. Volgens Delhaas is dat een verkeerde veronderstelling. Een boot is pas zeewaardig als hij met slechte weersomstandigheden standhoudt op een dergelijk Soot open water, zo meent j. Dit en vele andere nuttige tips staan vermeld in de folder 'Veilig varen'. Registratie De laatste folder die men in het kader van de preventie verstrekt is de registratiekaart vaartuigen. Twee lijsten waarop men het type, naam, afmetingen en andere gegevens die betrekking hebben op het vaartuig moet invullen. Eén deel dient men dan af te geven bij de politie. Deze procedure vereenvoudigt de opsporing van gestolen boten. De politie te water zal aan het eind van dit seizoen bekijken in hoeverre het experiment geslaagd is, hoewel men eigenlijk pas volgend jaar kan toetsen of ook het vruchten heeft afgeworpen. Gedurende de wintermaanden zullen de rijkspolitie agenten te water voorlichting geven op bijeenkomsten van watersportverenigingen. Nadere informatie over de campagne kan men verkrijgen bij het districtsbureau in Aalsmeer. ÏZH-bus lotst op rachtwagen iRDWIJK Op de Van ikelweg is gistermiddag in lijnbus van de NZH ach- jr op een vrachtwagen gere- n. Daarbij liep de bus- 'uffeur, die in Leidschen- a woont, zwaar hoofdlet- '1 op. Vier buspassagiers erden licht gewond, e aanrijding ontstond na het jtrekken van een file, waarin Ik de bus meereed. De bus- rjauffeur bemerkte vermoe- te laat dat de file weer stilstand was gekomen en itste tegen de voor hem iande vrachtwagen op. Het ichtoffer werd naar het Aca- F misch Ziekenhuis gebracht 'ietser rijdt in "ip wandelaars "bORDWIJK Op het 5Ifetspad door de duinen, na- r®jj de Boerhaaveweg vond Hstermiddag een ongeval 'J aats, waarbij een 65-jarige woner van Leiden zwaar trd gewond. Bij het afda- !*n van de helling van het etspad keek de man om en rjfced toen met z'n fiets op s n wandelend echtpaar in. wielrijder kwam bij de bot- zo ongelukkig te vallen, t hij met zeer ernstig hoofd- sel naar het Academisch npkenhuis moest worden ge jacht. De aangereden voet- Jnger (65) brak een boven alen en moest eveneens in het tkenhuis worden opgeno- lucifer in illenmand IRDW1JK De Noord- jkse brandweer rukte gis- morgen uit voor een and in de Van Galen raat. Het vuur bleek te |n ontstaan in een prullen- and in de huiskamer, fen tevoren had de bewoon- |r daarin een lucifer gegooid, de mening verkerend, dat It houtje uit was. De lucifer (andde echter nog en stak de houd van de prullenbak aan. vrouw gooide de bak naar liten, maar de vlammen had- In inmiddels de gordijnen in rt fik gezet. Snel ingrijpen rtn de brandweer voorkwam ilger. De schade bleef daar- fior beperkt tot zwart gebla- rtrde wanden en plafond. Het jaarlijkse straatvoet baltoernooi, dat gisteren op het schoolsportveld aan de Parklaan van start ging, is nu reeds een groot suc ces. Er deden aan deze eerste avond twee oude ploegen mee, namelijk de Junioren D van vorig jaar toernooi duurt tot vrijdag van 11 en 12 jaar en de 7 10 juli. Op de laatste tot 10-jarigen junioren E. avond zal een commissie Gestreden wordt om de van voetbaldeskundigen Jeugdrecreatiecup. Het de beste voetballer van 1981 aanwijzen en hem (of haar, want meisjes van 10 tot 12 jaar doen ook mee) de wisselbeker overhandi gen. Op de foto: Een beeld uit de wedstrijd tussen de Bakker Boys en de Land- wehr Boys. Expositie Warmonders in aktie"geopend WARMOND Als eerste aktiviteit in het kader van de Kaagweek werd gisteren de expositie „War monders in Aktie" geopend. De heer C. v.d. Vooren, die de opening verrichtte, noemde de Warmonders in actie „dwaze Warmonders" omdat zij behept zou den zijn met een bepaalde tik evenals de vele dwaze Warmonders die als hobby het verenigingsleven hebben. De heer Van der Vooren behoort zelf tot de laatste cate gorie want hij zet zich volledig in voor voetbalvereni ging Warmunda. Hij maakte even van de gelegenheid gebruik om de raads- en commissieleden op te roepen wat sneller ja te zeggen tegen die dwaze Warmonders als zij een beroep doen op de verschillende instanties voor ruimte of financiën. De expositie „Warmonders in Aktie" toont een ruime variëteit aan produkten die vervaardigd zijn door crea tieve Warmonders. De expositie is dagelijks geopend ge durende de Kaagweek. ZOETERWOUDE De leden van de KPJ- Zoeterwoude worden morgenavond ver wacht in buurthuis De Weipoort voor een zeer belangrijke vergadering. Dan zal name lijk de definitieve beslissing moeten vallen of de KPJ wel of niet zal overgaan tot huur van ruimte in de nieuw te stichten sporthal met nevenruimten in het plan Westeinde III. De laatste twee maanden heeft de accommoda tiecommissie van de KPJ bestaande uit Coen van Velzen, Jan van Rijn, Chiel Verhoog en Frans de Jong diverse gesprekken gevoerd met onder meer de Werkgroep Akkommodaties Dorp, het college van burgemeester en wethou ders van Zoeterwoude, een architect en andere belanghebbenden. Zoals de situatie thans is, wordt de KPJ in de gelegenheid gesteld een ruimte van 126 m2 te huren tegen een bedrag van 7500 per jaar. Voorts zal de KPJ nog aan een aantal bepalingen moeten voldoen. Daar voor heeft de accommodatiecommissie echter de goedkeuring nodig van de algemene verga dering. Als de leden met de voorstellen ak koord gaan, kunnen de laatste plooien worden glad gestreken en heeft de KPJ eindelijk een eigen onderkomen, zij het voor een beperkt aantal activiteiten. Zo'n vijf jaar geleden wer den bij de KPJ de eerste plannen gesmeed om te komen tot realisatie van een clubhuis. Nadat het eigen home aan de Noord Aa bij de fami lie Berg wegens een andere bestemming ver laten moest worden was de KPJ genoodzaakt de activiteiten te doen plaatsvinden in Don Bosco, Ons Huis en buurthuis De Weipoort. Op vrijdag is de vaste verenigingsavond terwijl in het seizoen op zondagavond de disco draait Daarnaast was en is de KPJ uiterst actief op sportief en cultureel gebied. Uit de vereniging Katholieke Plattelands Jongeren zijn carna valsvereniging „De Hangkonten" en de Zoeter- woudse schaakvereniging ontsproten. De to neelcommissie werkt vrij zelfstandig doch is wel verantwoording schuldig aan het KPJ-be- stuur. Het wielerkampioenschap (zowel in ploeg als individueel verband), de poldercross en de volleybal zijn activiteiten van formaat Met ruim 200 leden is de KPJ een nog immer groeiende vereniging die dringend een eigen onderkomen behoeft. De kans daartoe is nu froter dan ooit. Nadat de muziekvereniging int Jans fanfare en drumband VIOS definitief hebben gekozen voor... gekozen voor het, op akoestische gronden te prefereren, gebouw t Centrum aan de Schenkelweg zijn de mogelijk heden voor de KPJ in de nieuwe sporthal toe genomen. Aan de lëden is het nu de taak het gevoerde beleid van akkommodatie-kommissie en bestuur te steunen. Woensdagavond kunnen zij het licht op groen zetten en ziet de KPJ een lang vervulde wens in vervulling gaan. De bij eenkomst in buurthuis De Weipoort begint om acht uur. ZOETERWOUDE Het „Drie-klaver-drie"-toernooi van de Zoeterwoudse Tennis Club is in de C-klasse be heerst door de organiserende vereniging. De drie titels die waren te verdelen, bleven in Zoeterwouds bezit Bepaald anders was dat in de Deate*. gorie waar enkele favorie ten hun rol niet konden waarmaken. Slechts Arnout Pleij slaagde er in een plaatsje te veroveren op het podium. De verwachte finale in het da- mes-enkel C leverde een toch enigszins verrassende winst op voor Ann Cysouw die de licht favoriete Tiny van Velzen met 62 en 64 terugwees. In het heren-enkelspel had Harold van Offeren geen moeite met de tegenvallende Ton Crepin (Roomburg). Met 61 en 6—1 liet Van Offeren er geen twij fel over bestaan wie de sterk ste was. Het herendubbel le verde een zege op voor het ZTC-duo Harold van Offeren- Johan van Velzen. Het Room burg-tweetal Van Tongeren- Zwart moest met 75 en 6—2 het hoofd buigen. De deelna me aan de D-kategorie was aanzienlijk groter dan de C- klasse. Bij de dames zegevier de J. Goudsmit met tweemaal 6—2 over haar klupgenote M. Leunissen. Bij de heren kwam, zoals in de aanhef vermeld, Arnout Pleij in de eindstrijd. Tegen de sterke Michiel Ver- bruggen van het Voorschoten- se Forescate had hij geen ver weer getuige de 6—1 en 63 stand. In het damesdubbel struikelde het als eerste ge plaatste paar J. Varkevisser/I. Mallander reeds in de 2e ron de. De finale tussen de dubbels Ruys-Gietema (Forescate) en Goudsmit-Weijers (De Mun- nik) werd in het voordeel van laatstgenoemde dames beslist. Ook bij het dubbelspel heren een verrassende finale. Het De Munnik-koppel Van Gelde- ren-Stierum bleef in drie sets de baas over het duo Van der Lubbe-Veldstra. Het mixed- dubbel tenslotte werd een ver diende zege voor het tweetal Van Zuuren-Schuringa. Nadat zij eerder het als eerste ge plaatste dubbel Ineke Mallan- der-Cees van Velzen (beiden ZTC) hadden verslagen wisten zij in de spannende finale va der en dochter Overloop (De* Munnik) met de cijfers 76 en 75 terug te wijzen. eltSSE De Stichting Vakantievreugd Isse heeft voor de komende zomerva kantie weer een aantrekkelijk pro gramma voor de jeugd in elkaar gezet. zijn veel sportieve activiteiten, '®|aar ook de jeugdige liefhebbers van *teativiteit komen aan hun trekken. eerste activiteit vindt plaats op aIbnderdag 9 juli. Dan wordt er name- °sjk gekiend in de zogenaamde glazen °al aan de Vuursteeglaan van twee uur ot half vier. De kosten bedragen een gulden per persoon. Op dinsdag 14 juli wordt een fietscross gehouden op een toepasselijk parcours in Meerenburgh. De deelnemers kunnen beter geen al te nieuwe fiets meenemen naar dit sport ieve evenement, dat om twee uur be gint. Voor het luttele bedrag van twee kwartjes kan men een startbewijs krij gen. Op donderdag 16 juli wordt in gebouw 't Trefpunt een filmvoorstelling gegeven Vanaf twee uur worden er gedurende twee uur films vertoond. Tijdens de pauze wordt een verloting gehouden en het lot is tevens toegangsbewijs, dus hebben de jeugdige filmkijkers een goede kans om net geld voor de toegang (/1,50) weer te rug te verdienen. Op de dinsdagen 21 en 28 juli en 4 augus tus worden de Doedagen gehouden. In de glazen hal kunnen op deze dagen tal van creatieve activiteiten worden onderno men. De resultaten zullen zaterdag 15 au gustus worden getoond. Deelname aan de Doedagen kost ?1,50 per persoon per dag. Op donderdag 23 juli worden de sjoelbak ken in de glazen hal tevoorschijn gehaald. De schijven worden vanaf 14.00 uur ge schoven en deelname kost /I per persoon. De gemeentelijke sporthal aan de Sport- laan in Lisse vormt het decor voor de sport- en speldag op donderdag 30 juli. Voor ƒ1,25 kunnen tal van spelsoorten worden afgewerkt Op donderdag 6 au gustus wordt het traditionele tentenbou- wen georganiseerd op het gemeentelijke sportpark bij het clubhuis van de Ren- en Tourvereniging. De tenten worden van 10.00 tot 18.00 uur opgezet, deelname kost ƒ2,50. Een vakantieprogramma is niet compleet zonder een uitgaansdag en die wordt dan ook op dinsdag 11 augustus gehouden. In alle vroegte wordt vertrokken naar pret park Helledoorn in Overijssel. De kosten bedragen ƒ10 en belangstellenden kunnen zich opgeven bij mevrouw Huizer, Emma- straat 20 in Lisse of tijdens één van de evenementen. Op 15 augustus wordt het vakantieprogramma afgesloten met een algemeen programma in de glazen hal waar vele soorten vermaak worden gebo den. De minimum-leeftijd voor deelname aan de activiteiten bedraagt zes jaar. Voor na dere inlichtingen kan men terecht bij me vrouw Huizer, tel. 13813 en mevrouw Van Stijn, tel. 14978. LE1DSE COURANT DINSDAG7IUU 1981 PAGINA 5

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5