Streek muziekschool Alphen kampt met ernstig ruimtegebrek I Vaticaan in financiële moeilijkheden Heggen maken Poeldijk onoverzichtelijk kerk wereld Weinig animo voor wandel vierdaagse in Rijpwetering LEERLINGENTAL BLIJFT TOENEMEN REGI0U0UR1NAAL t REGI0M0UR1NAAI Bewoners Broekwei werpen blokkade oj Korte metten Zilveren bisdom F ani pelgrimeert F naar Br iel Ie F REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 7IULI1981 PAG] lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ALKEMADE De avond wandelvierdaagse in Alke made ging gisteravond op feestelijke wijze van start In Roelofarendsveen ver schenen 650 enthousiaste deelnemers, waaronder zeer veel kinderen, aan de start. Hoewel er twee routes, een van 6 kilometer en een van 2 1/2 kilometer waren uitge zet werd er slechts van één route, die van 6 kilometer gebruik gemaakt. Deze voer de via het Westeinde, Flora- weg en Anderweg langs het Braasemermeer. Vervolgens liepen de wandelaars via het Zuid- en Noordeinde naar „De Alkeburcht" om hun wandelkaart aldaar af te la ten stempelen. wetering, daar verschenen grote teleurstelling van de ganisatoren, slechts 52 deelne mers aan start. „Het is onver klaarbaar en verschrikkelijk jammer dat er dit jaar zo wei nig deelnemers zijn. Ik ben vijf dagen bezig geweest met voorbereidingen. Als dit zo blijft, moeten we de avond wandelvierdaagse in de Rip in de toekomst maar laten ver vallen," aldus organisator Theo Otter. De route voerde door een prachtig polderlandschap, na melijk langs de molens van de Poeldijk en de Kleipoel en over de Ripselaan terug. De route, die voor vanavond is uitgezet, voert langs de Kager-1 plassen en belooft een prachti ge avondwandeling te worden. Liefhebbers kunnen zich als nog laten inschrijven. Start: vanaf de ROAC-voetbalvelden tussen half zeven en zeven uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Dat de streekmuziekschool een belangrijke plaats in de Alphense gemeenschap inneemt, staat wel vast. Dat wordt al leen al aangetoond door het gegeven dat honderden mensen de afgelopen tien jaar gebruik maakten van de diensten van de school. Ondanks het nijpend ruimtegebrek stemt de grote toeloop directeur Leo Peys tot tevre denheid. Zeker als je bedenkt dat het aantal leerlingen nog altijd toeneemt. De school startte eind 1970. Tot januari 1973 vond zij onderdak in het „Baart- huis" in de Hooftstraat. Deze ruimte bleek onvoldoende, maar veel alternatie ven waren er niet, zodat de tijdelijke op lossing, een ander pand in de Hooft straat, toen uitkomst bood. Toen al werd er gesproken over de bouw van het cul turele centrum De Kom. Helaas werd er in 1976 nog steeds alleen maar over ge sproken, en wegens ruimtegebrek werd een deel van de Betlehemschool betrok ken, samen met de moedermavo. Tegen woordig heeft de muziekschool het rijk alleen, maar ideaal is het niet. Het lekt er, ramen sluiten niet en je moet in de gang over de plassen heen stappen. Alles bij elkaar heeft de muziekschool op het ogenblik de beschikking over 14 lo kalen, hetgeen onvoldoende is. De heer Peys vindt het dan ook jammer dat er nog geen oplossing is, want het is verve lend werken in verschillende gescheiden behuizingen. Desondanks blijft hij in de toekomst kij ken. Het pakket diensten van de school breidt zich nog steeds uit. Er kan nu een keuze gemaakt worden uit vijf hoofdon derdelen: de kursussen Algemene muzi kale vorming en theoriekursussen; in strumentale lessen; het inschrijven voor ensembles, dus meerdere spelers; de Hafa-opleiding, voor leerlingen van har monie- en fanfaregezelschappen en niet te vergeten het consulentschap Lager Onderwijs. Van al deze onderdelen neemt het con sulentschap een belangrijke plaats in. Een full-time taak is het om zich bezig te houden met de muzikale vorming van schooljeugd. Het consulentschap houdt in, dat onderwijzend personeel van lage re scholen in Alphen, als zij dat wensen, begeleid worden bij het geven van mu zieklessen. Inmiddels doen er jaarlijks zo'n 18 scholen aan mee. Maar de school werkt niet alleen voor Alphen. Ook de gemeenten Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven behoren tot haar werkterrein en hebben dependan ces. Maar voor deze kleinere gemeenten is muziekvorming een dure liefhebberij. Want muziekonderwijs is nu eenmaal een tamelijk individuele vorm van on derwijs en daardoor kostbaar. De school treedt naar buiten door middel van uitvoeringen, ook in de buitenplaat sen. Binnenshuis zijn er voorspeelavon den voor de instrumentale lessen en ou ders hebben dan gelegenheid om te ko men luisteren. Ouders en met name de oudercommissie kunnen dan ook een heel belangrijke taak binnen de school vervullen door het verlenen van assis tentie bij het organiseren van muzieka vonden, coördinerend optreden met name in de buitenplaatsen en het verle nen van allerlei hand- en spandiensten. Na tien jaar is er dan nog steeds een ge stadige groei in het leerlingenbestand van de school te bespeuren. Niet meer zo heftig als in de beginjaren, maar de ani mo blijft Jaarlijks maken toch zo'n 1400 a 1500 leerlingen gebruik van haar dien sten. In augustus wordt het dus weer dringen in de aanwezige ruimten. De heer Peys hoopt dan ook dat gebouwen en krachten hun taak zullen kunnen blijven verrichten, maar ziet nu de Kom waarschijnlijk van de baan is, de eerste jaren geen oplossing. Hij wil echter met volle moed doorgaan, want buiten het plezier dat musiceren geeft en het genot bij het beluisteren van muziek heeft mu ziek een belangrijke vormende functie. De gevaarlijke Poeldijk RIJPWETERING De Poeldijk is een levensgevaarlijke weg gewor den, sinds de eerste 150 meter aan één zijde begrensd is door een hek en dichte boombegroeiing. De smalle bochtige polderweg is hierdoor aan het begin volkomen onoverzichte lijk. Met name kinderen hebben er geen uitzicht en worden er niet ge zien. Dagelijks gebeurt het dat auto mobilisten er een paniekstop moeten maken voor een plotseling opdoe mende tegenligger. Tot voor een jaar of vijf bestonden deze problemen niet, want de walkant langs de Koppoel was altijd open. Vele Rip pers gingen op warme zomeravonden hun vertier zoeken op „het zwemplek- je". Zij gingen er vissen, zwemmen of zomaar lekker in het gras zitten. De Poeldijk was toen nog een leuke wan delroute met uitzicht op de Koppoel, de jachthaven, de Achterdijk en de molen van Jaap Hogenboom. Het „zwemplek- je" ging verloren voor de Rippers toen de heer Hein Heemskerk de walkant kennelijk begon te verhuren aan re creanten. Met hekken van 1.20 meter hoog en nog hogere heggen verdeelde hij de walkant in vakken, waardoor de bochten van de Poeldijk volkomen on overzichtelijk werden. Het gemeenteraadslid, de heer J. van den Bosch (CDA), heeft door middel van vragen in de Gemeenteraad her haaldelijk gewezen op deze gevaarlijke situatie, maar tot op heden heeft nie mand actie ondernomen. Wel schijnt er op het gemeentehuis al geruime tijd een nog steeds niet verzonden aan schrijving aan de heer Heemskerk te liggen, waarin gewezen wordt op de agrarische bestemming van de walkant langs de Poeldijk. De heer Van den Bosch vindt echter dat het gemeentebe stuur grond langs de Poeldijk moet ka pen om óf de bochten overzichtelijker te maken óf de bochten eruit te halen. Desgevraagd verklaarde de heer Heemskerk, dat een verkeersbord voor een maximum snelheid van bijvoor beeld 30 kilometer per uur, net als aan de Achterdijk, al veel problemen zou oplossen. „De Poeldijk is een polderweg met veeroosters en geen racebaan", al dus Heemskerk. Stichting Kinder vakantieland op Kaageiland KAAGEILAND Op Kaageiland is onlangs de «Stichting Kindervakantie land" opgericht. De oprich ting vloeit voort uit een vo rig jaar gehouden actie, waarbij Joop Doderer en an dere bekende coryfeeën op traden als regeringsfunctio narissen van het zogenaam de Vorstendom Kaageiland. Zoals bekend kon men destijds drie dagen lang nabij het pont Nederlands geld inwisselen voor „Kagerkluiten" tegen een wisselkoers van 0,95 voor f 1,05. Van de opbrengst van deze actie, ruim 6,500,-, heb ben onlangs 25 kinderen uit een Leids buurthuis een on vergetelijke watersportvakan tie gehad op de Kaag. Om in de toekomst veel meer kinde ren een dergelijke vakantie te kunnen geven, is nu genoem de Stichting in het leven ge roepen. De bedoeling is dat men jaar lijks in de laatste week van augustus een grote puzzelactie in drie landelijke damesbladen gaat houden. Uit een puzzel dient men een slagzin te halen, waarvan de beginletters op een girobiljet ingevuld moeten worden. Men dingt mee naar een van de vele prijzen ter waarde van 30.000,- (hoofd prijs: auto) indien 3,50 op het gironummer van „Kinderva kantieland" wordt gestort. De aanhef van de puzzel zal luiden: „Uw vakantie is hun vakantie". Uit de opbrengst wil men vele honderden kin deren in de leeftijd van 8 tot 13 jaar uit kindertehuizen een watersportvakantie geven. Een college van toezicht, be staande uit: een advocaat, een huisarts en een journalist, zul len een - financieel - oogje in het zeil houden. De stichting kan geen geld uitgeven zonder medeweten van dit college van toezicht. Eerste lustrum feestcommissie Oude Wetering OUDE WETERING De feestcommissie doet haar naam ter gelegenheid van haar eerste lustrum drie da gen lang eer aan. Op het pro gramma staan onder meer een braderie, kermis, barbe cue en vele andere attrac ties. De festiviteiten beginnen don derdag 9 juli met een ballon- nenoptocht, die start bij de Meerkreuk. De ballonnen zul len op het kermisterrein het luchtruim kiezen. De dag daarna kan de jeugd tot 12 jaar vanaf twee uur deelnemen aan het straattekenen, 's Avonds valt er vanaf acht uur op het parkeerterrein te genieten van Openlucht Disco met mede werking van drive-in disco theek USM. Bovendien is er een barbecue. De laatste dag van het feest staat bol van de kan men inschrijven voor het sprietlopen dat om twee uur begint. Voor het zover is, kan de jeugd zich om tien uur ver maken met een poppenkast voorstelling. Op het terrein van Felix kan men vanaf acht uur gaan luisteren naar jazz- klanken en om negen uur start de bloemenvaart bij Aad van Tol aan de Huigsloterdijk. Op datzelfde adres kan men zich inschrijven voor de fleuri ge tocht (telefoon 01713-2471). Deelnemers kunnen de bloe men op de braderie tegen een zacht prijsje krijgen. Nachtelijke escapades (1) Tijdens beroepsmatige nachtelijke omzwerving pleet de Lissese politie bij tijd en wijle steekproefsgewijs controleren of autobezitters hun vervoermiddelen a sluiten. Onlangs trok men er weer op uit. De agentt stelden vast na aan zo'n tweehonderd portieren te he ben gemorreld, dat 10% van de automobilisten niet moeite had genomen hun wagen af te sluiten. Kenn lijk is men minder zuinig op de heilige koeien da) vaak wordt aangenomen. Nachtelijke escapades (2) Overigens deed men nog een opvallende ontdekking. Te wijl de niet in uniform gestoken agenten hun controlerei de werk verrichtten, werden zij gesignaleerd door voorb gangers. Niemand kwam echter op het idee de aan de po tieren rommelende mannen letterlijk dan wel figuurlijk t de vingers te tikken en dat mag toch verwonderlijk g noemd worden. Voor hetzelfde geld konden de agente immers dieven in de nacht zijn. Herhaling gondelvaart Naar aanleiding van het grote succes van de onlang in Hazerswoude gehouden gondelvaart gaat men ht evenement herhalen. Het tweede watergebeuren zal J augustus plaatsvinden op de Rietveldsvaart tussen rej taurant Klein Giethoorn en de Burgemeester IVarnaai kade. Het ligt in de bedoeling deze gondelvaart af sluiten met een feest op de kade. Na tuurgidsen - cursus Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, afdeliii Noordwijk en omstreken begint in het najaar met een nj tuurgidsen-cursus. Deze cursus neemt ongeveer een jaar 2 beslag en leidt op tot natuurgids. Belangstellenden kunnq nadere informatie krijgen bij W. Baalbergen, Schoolstrai 15 in Noordwijk aan Zee. Voor deelname is een zeken kennis van planten en vogels wel gewenst. Veranderde openingstijden Inwoners van Zoeterwoude-dorp die in de zomermaat den niet van leesvoer verstoken willen blijven dienet rekening te houden met de veranderde openingstijda van de bibliotheek. De 'bieb' is tot en met 1 augustu alleen donderdagavond tussen zeven en negen uu open. Ambachtendag en rommelmarkt Huize Emmaus is vrijdag 17 juli het decor van een am bacil tendag en een kleine rommelmarkt. Tijdens deze dag zul len oude ambachten als klompen maken, spinnen en stoè len matten herleven. Voor de rommelmarkt kan de organ) sa tie overigens nog wel het een en ander gebruiken. Met denkt daarbij aan boeken, huishoudelijke artikelen en ciL riosa. Morgen en overmorgen kan men in huize Emma terecht voor het afgeven van spulletjes. De opbrengst vat de Ambachtendag en de rommelmarkt is bestemd voor dT^ aanschaf van attributen voor de bezigheidstherapie. A/efl L heeft met name behoefte aan hulpmiddelen voor slecht zienden. |q TEGEN NIEUWE BUSROUTE LISSE De bewoners van de Broekweg en de Ka naalstraat hebben gister middag een gedeelte van de Broekweg voor verkeer afgesloten. Met deze blok kade wilden de bewoners protesteren tegen de nieu we busroute door het cen trum van Lisse. Over de gehele breedte van de weg werden auto's ge plaatst en wel zodanig, dat er geen doorkomen aan was. Met name zijn de bewoners gebelgd over het feit dat zij in het geheel niet betrokken zijn geweest bij het maken van de plannen voor de nieuwe busroute. Met de blokkade willen de bewoners een gesprek forceren waarin zijn hun grieven op tafel kunnen leggen. Met de komst van de bussen 11 zijn de Kanaalstraat en Broekweg er een stuk onlD liger op geworden. Bovfo0 dien klagen de bewoik^, over stankoverlast en vra zij voor scheuren in hun 1 zen. Deze zijn op veengii gebouwd en krijgen I zwaar te verduren bij voorbijdenderen van de U sen. Tenslotte maken dele woners ernstig bezwaard gen de situering van bus?" tes in de Broekweg. Hier# zijn enkele, van de tochN niet ruim gezaaide, parkë1 L plaatsen komen te vervalF, Naar verwachting zal in£k' rondvraag van de gemeeCL raadsvergadering van nj£° genavond de kwestie aan,ke orde worden gesteld. De L woners zijn vast van hun actie te herhalen, i neer de zaak niet in de Lil meenteraad zal worden sproken. Paus Johannes Paulus heeft gisteren een commissie van vijftien kardinalen uit de hele wereld benoemd die zich moet bezig houden met de groeiende geldzorgen van het Vaticaan. De instelling van de commis sie is een uitvloeisel van de aanbevelingen die zijn gedaan op een bijeenkomst van 130 kardinalen in november 1979. Volgende week komt de commissie voor het eerst bijeen. De zorgwekkende staat van de financiën van het Vaticaan kwam voor het eerst aan het licht in 1974, na de ineenstorting van het financiële imperium van de Siciliaanse bankier Michele Sindona. Sindona, die nu gevangen zit in de Verenigde Staten, was financieel adviseur van het Vati caan in 1969-1970. In die periode deed het Va ticaan een groot deel van zijn onroerende goe deren in Italië, Frankrijk en de Verenigde Sta ten van de hand. Italiaanse kranten schatten dat de ineenstor ting van Sindona's bankiers-imperium het Va ticaan tussen de 46 en 200 miljoen dollar heeft gekost, maar die berichten zijn volgens de Hei lige Stoel overdreven. Italiaanse kranten heb ben het tekort op de Vaticaanse begroting voor 1981 op twintig miljoen dollar geschat. De nu benoemde commissie van kardinalen staat onder voorzitterschap van de kardinaal- staatssecretaris Agostino Casaroli. De commis sie vertegenwoordigt de gehele kerk en zal haar werkzaamheden verrichten in samenwer king met de Romeinse curie en in het bijzon der met het Vaticaanse departement van eco nomische zaken, aldus de bekendmaking in Vaticaanstad. Het Vaticaan heeft het ver zoek om ontslag ingewil ligd van kardinaal Darmo- juwono (66) als aartsbis schop van Semarang. De kardinaal had daarom ge vraagd vanwege zijn slech te gezondheid. Vorig jaar al had hij het voorzitterschap van de Indonesische bis schoppenconferentie neerge legd. De kardinaal, die uit een islamitisch gezin komt, was sinds 1963 aartsbis schop van Semarang. In 1967 werd hij kardinaal. De bisschop van Den Bosch, mgr. Bluyssen, heeft drs. A. Bressers op diens verzoek on theven van de functie van of- ficiaal van het bisdom, dat is hoofd van de kerkelijke (hu- welijks)rechtbank. Hij wordt per 1 september dekenaal op bouwwerker in Eindhoven. Tot zijn opvolger is benoemd pater dr. Ch. A. J. Voncken smm. In de (nieuwe) functie van hoofd van het bureau van het officialaat is benoemd drs. H. J. F. Degen (36). Het is voor het eerst, dat een leek in een dergelijk functie is be noemd. Drs. Degen zal de al gemene leiding van het offi cialaat voeren en het beleid daarvan mede vaststellen. In een dorp in West-Guate mala is een Italiaanse pries- ter gedood door leden van een para-militaire groep. De nog onbekende daders open de met lichte machinegewe ren het vuur op de auto van de priester Marco Tulio Ma- ruffo. Hij is de negende priester, die in Guatemala op deze wijze de dood vond. De orde van de Clarissen be leeft momenteel een periode van uitbreiding. Vorig jaar werden elf nieuwe kloosters gesticht, te weten drie in Eu ropa, drie in Amerika, drie in Afrika, een in Azië en een in Oceanië. In de nabiie toe komst zullen nog kloosters worden gesticht in Angola, Roeanda en Joegoslavië. Nog dit jaar zuilen de her stelwerkzaamheden aan de grootste kerk van Honga rije, de basiliek in Eszter- gom, worden afgesloten. De kerk, die in de tweede we reldoorlog werd beschadigd, is in de afgelopen eeuw in classicistische stijl gebouwd, nadat in 1820 de zetel van het bisdom weer naar Esztergom verlegd was. De herstelwerkzaam heden zijn vooral gericht op de Bakocz-kapel uit 1506, die oorspronkelijk buiten het complex lag, maar in de vorige eeuw werd gedemon teerd en werd herbouwd in het kerkinterieur. Naar de mening van deskundigen is de kapel een buitengewoon mooi voorbeeld van Tos- caanse renaissancebouw- kunst. Het altaar van witte marmer is van de Italiaan se beeldhouwer Andrea Fer- lite n i In het kader van de viering van vijfentwintig jaar bisdoit f Rotterdam zal zaterdag een grote diocesane bedevaartn worden gehouden naar Brielle, waarvoor de bisschop vatger Rotterdam, dr. A. J. Simonis, speciaal de parochies heefïor uitgenodigd, vernoemd naar de Martelaren van Gorcuntrd dan wel naar Nicolaas Pieck en Gezellen. Er zijn er zes, tc weten in Delft, Gorinchem, Den Haag, Rotterdam, De Lie^_ en Brielle. Mgr. Simonis zal zaterdagochtend om half elf in de bedevaarts J kerk in Brielle concelebreren met de pastoors van genoemd! parochies. Des middags om twee uur is er een gebedsoefeninj op het martelveld achter de kerk, geleid door pater Richarc van Lieshout ofm. De bedevaart wordt besloten met de uitstelfcgg ling en aanbidding van het Heilig Sacrament. Nicolaas Pieck, overste van het franciscanerklooster in Gork^j cum, behoorde met tien medebroeders tot de negentien pries{^n ters en kloosterlingen, die in de nacht van op 9 juli 1572 itf Brielle werden gemarteld en in een turfschuur werden opge^ hangen. Dit vanwege hun getuigenis omtrent de werkelijke te^a genwoordigheid van het lichaam en bloed van Christus in dfe Eucharistie en het gezag van de paus als zichtbaar hoofd var0rj( de kerk. Sinds hun dood zijn de martelaren van Gorcum dooy^ de Hollandse katholieken vereerd. In 1867 werden zij doo^j paus Pius IX heiligverklaard. ft

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4