Zelfverzekerdheid en inzicht elpen Ad Wijnands an tweede etappezege Stamsnijder: Droom mooier dan realiteit 5BUTANT BEHOORT NU TOT KAPITALISTEN IN HET PELOTON TOUR DE FRANCE 0p de losse TOUR Nog van alles mogelijk in Tourprijsvraag £eidóc@ouaa/nt )RT LEIDSE COURANT DINSDAG 7 JULI 1981 PAGINA 9 p n. Hi "tusNA Y-SOUS-BOIS Hij sloeg met zijn hand op n sdhiur en lachte van oor tot oor. „Het is onge- sprak de opvallend frisse Ad Wijnands, :1e seizoen is er voor mij geen sprake geweest Tour en nu heb ik hier al twee etappes ge- Mooier kan het niet", inderdaad wonderlijk [aan met Ad Wijnands. itrichtenaar zit eigen- volop in de leerschool, [steekt al diverse mees- ir de kroon. Naast zijn die hij eerder dit sei- ■ds herhaaldelijk had i, komen hem daarbij Ifverzekerdheid en in- tekend van pas. :ekerdheid toonde Wij- gisteren in de etappe i Aulnay-sous-Bois, een vas"! van Par'js. «d in bet de beslissende ont- )ng van tien man die |25 kilometer voor het werd ingezet. Wijnands mee naar de streep werd ge- e toen tegen zijn ploeg- voerd („Ze wisten dat ik rap Henk Lubberding een- ben, maar wilden best door- .D reldl wel °P: beb goede be- mer,iHenk Lubberding, voor ar fret in deze Tour op de fond tredend, begreep Jitsli0 wat ^at betekende: „Ik voef mezelf nog niet zo ge- j^^g. Dus was het normaal Torf voor Adje zou rijden. De Tea F hvintig kilometer heb op hem afgestemd", it Wijnands, die zonder door de concurrentie Si kilometer Rnkilometer fs^jlAY-SOUS-BOIS In oiverUans startten 145 ren- >r de elfde etappe _ste van de 68e van Frankrijk over km naar Aulnay-sous- Het was bewolkt, de 1 ge regenbuitjes had- in betekenis. Doorkomst op de Cote Roche (4e cat): 1. Van I 2. Criquielion, 3. Goos- |Dit drietal probeert te W. pppen, maar wordt inge- Eerst bonificatie-tus- Sint: 1. Kelly, 2. Urbany, Tweede bonificatie-tus- spijkpnt: 1, Kelly, 2. Maer- Pevenage. Vluchtpoging Pescheux den Hoek mislukt. Derde bonificatie-tus- it: 1. Teirlinck, 2. ins, 3. Bertin. i: Teirlinck laat zich in- tm: Valpartij Maertens in dan. Zes ploeggenoten (en hem terug in peloton, im: Beucherie wint pre- h woonplaats. !m: Kopgroep met Peve- Pescheux, Verlinden, ts-Lassalle, Arbes, Wil- |Tackaert en Bérard. i: Hinault trekt peloton pgroep. Vluchtpoging Seznec, ■eta en Willems mislukt, n: Vierde bonificatie-tus- ■int: 1. Bazzo, 2. Maertens ec, 3. Hinault. Val Friou iquielion. m: Demarrage Tesnière. ordt teruggehaald, m: Vijfde bonificatie-tus- rint: 1. Ovion, 2. Tac- 3. Wijnands. tstaat kopgroep van tien re: Ovion, Tackaert, Wij- i, Boyer, Van den Brouc- ichepers, Bourreau, Tes- Lubberding en Laurent, m: Voorsprong kopgroep ■c. Lekke band Duclos- Ue en Willems. tm: Zesde bcnficatie-tus- rint: 1. Ovion, 2. Sche- 3. Boyer. un: Wijnands wint elfde voor Van den Broucke. on op 46 sec, Hinault be ft gele trui. fietsen. Iedereen staart zich blind op een etappe-zege en is allang blij als hij uit de greep van het peloton kan blijven") toonde vervolgens inzicht. Hij bepaalde voor zichzelf dat het geen zin zou hebben om in de slotfase een poging te wagen weg te komen, zoals hij gedaan had in Nantes waar hij zijn eerste ritzege behaalde. Wij nands: „Op dit parkoers zou dat geen effect gesorteerd heb ben. Omdat het helemaal vlak was, zou ik zijn stil gevallen". Wijnands wilde het daarom in de sprint („Aankomsten met een klein groepje liggen me goed, massaspurts vind ik nog een beetje link") uitvechten. De aanpak daarvan stelde hij voor zichzelf vast bij de eerste passage van de finish toen hij in laatste positie de kat uit de De zesde ritzege van de ploeg Post in deze Tour de France is een feit. Ad Wijnands passeert in Aulnay-sous-Bois als eerste de eindstreep. zien dat de anderen er behoor lijk doorzaten op het laatst". Kasplantje „Op zo'n talent moet je zuinig zijn", aldus ploegleider Peter Post. die de Limburger met boom keek. Wijnands: „Mijn hoop was er op gevestigd dat op het laatste rechte eind te genwind zou staan. Dat bleek gelukkig zo te zijn. Daardoor wist ik dat ik de twaalf op moest gooien, want ik had ge- alle zorgen omringt. Ad Wij nands (22) wordt in de ploeg van TI Raleigh Creda immers als een kasplantje verzorgd. Tijdens de rustdag in Nantes, waar hij de etappe had gewon nen, mocht de Maastrichtenaar zijn bed niet uit. Keurig ge strekt lag hij tussen de witte lakens, de benen omhoog. Af en toe kwam een verzorger hem water brengen. Wijnands las wat stripverhalen. „Om te lachen" zei hij. Ad Wijnands is zelf een beetje verbaasd over zijn macht. „Ik draai in de sprint de grote ver snelling rond alsof het niks is. Ik had nog tijd om goed om te kijken en te zien wat er achter mij gebeurde. Maar misschien kijkt morgen al weer niemand naar mij, dan rijd ik voor de eerste keer op de kasseien in de Hel van het Noorden. Ik heb geen idee hoe ik over keien fiets, misschien valt het wel mee. Ik leef van dag tot dag, zoals de meeste renners. Ver vooruit kijken heb ik trouwens nooit gedaan". Voor Ad Wijnands is de Tour de France hoe dan ook al ze ker geslaagd. Hij behoort als debutant sinds gisteren zelfs tot de kapitalisten van het pe loton. In elf etappes heeft 'Adje' liefst 9770 gulden bijeen gefietst. Hij is daarmee in geld uitgedrukt de derde man van het peloton geworden. Alleen Hinault en Maertens hebben meer verdiend. JEAN NELISSEN AULNAY-SOUS-BOIS Het gaat goed met Hennie Stamsnijder. Ondanks twee valpartijen ziet hij de komende etappes met vertrouwen tegemoet. „Er wordt weliswaar nog altijd slecht gestuurd door een aantal makkers, maar met de zege van Martens zondag in Le Mans is ons eerste doel bereikt zodat de sfeer uitstekend is". Het bevalt de coureur uit En ter uitstekend bij Fred De- bruyne. Hij is blij indertijd ge- kozen te hebben voor deze Belgische ploeg. „Ik had bij IJsboerke het dubbele kunnen verdienen, maar ik heb de voorkeur gegeven aan mijn huidige werkgever DAF. Hier wordt menselijk gedacht en gehandeld. Daar ben ik erg ge voelig voor". Achteraf heeft hij niet alleen daarom een goede keus ge maakt. De steun, die hij met name van Roger de Vlae- minck heeft gekregen in de aanloop naar het wereldkam pioenschap veldrijden, spreekt hem nog bijzonder aan. „Roger is een goede vriend van me geworden. Hij heeft me gewel dig begeleid. Daardoor rijd ik nu in die regenboogtrui". Het spijt hem diep in zijn hart dat bij binnenkort zijn suppor ters moet teleurstellen. Hoewel de profronde van Nederland zijn woonplaats Enter aandoet, ziet het er naar uit dat hij daarbij niet van de partij zal zijn. „Ik heb een zwaar seizoen achter de rug en moet verder kijken. De proftour past niet in de voorbereiding. Alleen als er bij onze ploeg echt op wordt gestaan, kom ik aan de start". De rustige Twent, die op 11 september in het huwelijk treedt, heeft zich voorgeno men de Tour uit te rijden. In 1980 is hem dat niet gelukt, nu zal hij slagen. „De Tour de France is altijd een droom ge weest. Om daaraan te mogen meedoen. Ik weet echter nu dat de droom mooier is dan de realiteit. In mijn droom reed ik altijd in mooi weer en was er sprake van een lekker gan getje. Gemakkelijk met de handen op het stuur. De wer kelijkheid wil anders. Er is meer regen dan zon en ze rij den als raketten. Je went ech ter overal aan". Oude bekenden In de Tour de France bevindt hij zich overigens in het gezel schap van oude bekenden. Ook de nummers twee en drie van het wereldkampioenschap veldrijden in Spanje, Albert Zweifel en Ronald Libotom, bevinden zich in het peloton. „Ik weet niet waarom ze zijn gekomen. Misschien denken ze dat ik in 1980 de basis voor mijn zege in de Tour gelegd heb. Misschien wil Zweifel ook Hennie Stamsnijder op de pedalen tijdens de proloog in Nice. proberen zich te verbeteren in bepaalde onderdelen van het wielrennen. Kijk, bergop rij den is voor hem geen pro bleem, maar het lukt hem niet vaak een voorsprong vast te houden". Hennie Stamsnijder gaat ove rigens zijn eigen gang. Hij mikt niet op een hoog eind klassement. „Zelfs een 26e plaats zegt de mensen niets. Daarin moet je reëel zijn. Ik werk gewoon als knecht en het is beslist niet moeilijk om dat te doen. Zelfs al ben ik dan ook wereldkampioen". Gezien zijn huidige vorm zou een be hoorlijke klassering in de eindrangschikking overigens wel tot de mogelijkheden be horen. „Ik rijd echt lekker. In de proloog bijvoorbeeld had ik de vierde tussentijd. Mijn taak is evenwel vooral Hennie Kui per te helpen. Geloof me, die komt nog héél ver. Hij rijdt elke dag beter". PETER VAN PUTTEN Elfde etappe: 1. Wijnands (Ned/Pos) 6 uur, 30 min. en 41 sec., met tijdsvergoeding 6.30.11, 2. Vanden- broucke (Bel/Cre) 6.30.41, met tijdsvergoeding 6.30.31, 3. Tackaert (Bel/Bru) 6.30.41, met tijdsver goeding 6.30.31, 4. Ovion (Fra/Boi) 6.30.41, 5. Tesnie- re (Fra/Lau), 6. Bourreau (Fra/Mue), 7. Schepers (Bel/Bru), 8. Laurent (Fra/Mue), 9. Boyer (Vst/Gui), 10. Lubberding (Ned/Pos) allen z.t. als Ovion, 11. Freuler (Zwi/Pos) 6.31.24, 12. Jacobs (Bel/God), 13. Libotom (Bel/Swe), 14. Sherwen (Gbr/Cre), 15. An-, derson (Aus/Mue), 16. Bogaert (Bel/Swe), 17. Suarez- Cuevas (Spa/Car), 18. Bernaudeau (Fra/Mue), 19. Ti- nazzi (Gra/Gri), 20. Van den Haute (Bel/Cre), 21. Van der Velde (Ned/Pos), 22. De Cnijf (Bel/Lau), 23. Vanoverschelde (Fra/Cre), 24. Delcroix (Bel/God), 25. Patrick Hosotte (Fra/Gri) allen z.t. als Freuler 6.31.24, 30. Priem (Ned/Pos), 47. Broers (Ned/Kim), 50. Adrie van Houwelingen (Ned/Swe), 52. Maertens (Bel/Dri), 55. Hinault (Fra/Gui), 62. Zoetemelk (Ned- /Pos), 76. Winnen (Ned/God), 80. Van den Hoek (Ned/Bru), 84. Stamsnijder (Ned/Pos), 91. Jonkers (Ned/Lau), 101. Knetemann (Ned/Pos), 107. Pirard (Ned/Dri), 109, De Rooy (Ned/God), 131. Jan van Houwelingen (Ned/Dri), allen z.t. als Freuler. Algemeen klassement: 1. Hinault (Fra/Gui) 40.51.46, 2. Anderson (Aus/Mue) op 41 sec., 3. Duclos- Lassalle (Fra/Mue) op 3.35, 4. Rodriguez (Fra/Gui) op 3.44, 5. Laurent (Fra/Mue) op 4.31, 6. Clerc (Fra- /Dan) op 5.20, 7. Claes (Bel/God) op 5.36, 8. Van Impe (Bel/Lau) op 5.52, 9. Alberto Fernandez (Spa- Per) op 6.07, 10. Criquielion (Bel/Kim) op 6.07, 11. Verlinden (Bel/Dri) op 6.21, 12. Winnen (Ned/God) op 6.32, 14. Boyer (Vst/Gui) op 6.36, 15. Schepers (Bel/Bru) op 6.45, 16. Vigneron (Fra/Gui) op 6.52, 17. Paul Wellens (Bel/Dri) op 7.14,18. Kuiper (Ned/Bru) op 7.32, 19. Jones (Gbr/Mue) op 7.25, 20. Bourreau (fra/Mue) op 7.28, 21. Zoetemelk (Ned/Pos) op 7.34, 22. Martin (Fra/Dan) op 7.37, 23. Bernaudeau (Fra- /Mue) op 7.40, 24. Perret (Fra/Mue) op 7.54, 25. Al- ban (Fra/Cre) op 8.02, 31. Lubberding (Ned/Pos) op 9.33, 32. Knetemann (Ned/Pos) op 9.&, 37. Van'der Velde (Ned/Pos) op 10.40, 52. Peeters (Bel/Pos) op 13.52, 58. Wijnands (Ned/Pos) op 15.30, 62. Stamsnij der (Ned/Bru) op 16.49, 65. Maertens (Bel/Dri) op 17.09, 89. Freuler (Zwi/Pos) op 25.10, 103. Hoste (Bel- /Pos) op 28.08, 105. Adrie van Houwelingen (Ned/S we) op 29.35, 116. Broers (Ned/Kim) op 32.19, 122. Pi rard (Ned/Dri) op 33.22, 127. Jan van Houwelingen (Ned/Dri) op 36.42, 140. Van den Hoek (Ned/Pos) op 50.00, 141. Priem (Ned/Pos) op 51.18, 142. Jonkers (Ned/Lau) op 53.15. Dagploegenklassement: 1. Ploeg Post 26.03,40, 2. Ploeg De Bruyne 26.04,00, 3. Ploeg De Muer 26.04,10, 4. Ploeg Crepel 26.04,33, 5. Ploeg Lauwers 26.04,53 (87 plaatsen), 6. Ploeg Guimard z.t. (147). Algemeen ploegenklassement: 1. Ploeg Guimard 176.16,52, 2. Ploeg De Muer 176.17,41, 3. Ploeg Gode- froot 176.24,57, 4. Ploeg Post 176.36,45, 5. Ploeg De Bruyne 176.38,34, 6. Ploeg De Kimpe 176.44,04. Jongerenklassement (witte trui): 1. Anderson 40.52,27, 2. Rodriguez op 3.03, 3. Claes op 4.55, 4. Cri quielion op 5.26, 5. Winnen op 5.47, 6. De Rooy op 5.51, 10. Wijnands op 14.49. Puntenklassement (groene trui): 1. Maertens 282 punten, 2. Tackaert 136, 3. Pevenage 109, 4. Bertin 95. 5. Freuler en Kellv 76, 7. Wijnands 73. Bergklassement (bolletjestrui): 1. Hinault 74 pun ten, 2. Van Impe 53, 3. Anderson 34, 4. Alberto Fer nandez 30, 5. Bernaudeau 28. Maertens Het succes van Freddy Maertens (twee etappe-zeges, het dragen van de groene trui en zijn uitstekende zesde plaats in de tijdrit van Nay naar Pau) heeft ploegleider Lomme Driessens doen besluiten de zorg voor zijn pupil op te voe ren. Voor de rit tegen het horloge in Mulhouse zal daaromn een speciale fiets voor de Belg overkomen. Die fiets is van titanium, weegt 7,950 kilogram en heeft een ketting van een nieuwe legering. Urineren In een communiqué heeft de internationale wedstrijdjury aan de renners de volgende aanbeveling gedaan. „Alle ren ners die moeten urineren en besluiten toch op hun fiets te blijven, gelieven met urineren te wachten totdat er geen publiek langs de weg staat". Op weg naar Aulnay-sous-Bois stonden de laatste zeventig kilometer onafzienbare rijen aaneengesloten langs het parkoers. De aanbeveling ver meldt niet wat er dan dient te geschieden. Stayeren De officials, die tijdens de Ronde van Frankrijk in de ga ten moeten houden of de regels worden nageleefd, hebben de eerste waarschuwingen uitgedeeld voor stayeren. Zoals bekend is een reeks van straffen vastgesteld, oplopend van een kleine geldboete tot uitsluiting. De volgende coureurs hebben de eerste boete opgelegd: de Nederlanders Frits Pi rard en Jan van Houwelingen alsmede de Belgen Paul Wellens en Eddy Verstraeten. TUSSENKLASSEMENT LEIDEN Na elf vragen verwerkt te hebben heeft de organisatie van de Tourprijsvraag 1981, een tussenstand opgemaakt, waarin gezien de uitslag van vraag 12 (zie voorpagina) vandaag nauwe lijks wijzigingen zullen komen. Hieruit blijkt dat er in onze „Tour" nog van alles mogelijk is, en iedereen nog kans maakt op een der fraaie prijzen. Het maximaal te behalen punten na elf vragen was 14, maar niemand is zover gekomen. Jammer is het dat er nogal wat inzendingen bij zijn waarbij het antwoord ontbreekt, of waarbij men vergeten is naam en adres in te vullen, zodat er dan uiteraard geen punten kunnen worden toegekend. Over onder staande tussenstand kan geen correspondentie plaatsvinden. Vier leiders Er zijn vier leiders met in totaal 11 punten, t.w.: F.Apperloo. Kerklaan 76, Sassenheim; Jaap Doll, Julianastraat 18. Lisse; Ge rard v.d.Hoeven, Noordbuurtseweg 40a, Zoeterwoude en Matte Klein, Veldweg 2, Ter Aar. 10 punten: Hans Bos, Rhijnegommerstraat 27, Zoeterwoude; Piet van Dam, Pieter Bothstraat 14, Leiden; J.v.Dorp, Herenweg 54, Rijnsaterwoude; W.M. v.Dorp, Herenweg 54, Rijnsaterwoude; John v.d. Geest, Hubrechtstraat 4, Leiderdorp; Hans van Goo- zen, Europaplantsoen 43, Hoogmade; Gitty Kok, Nassaulaan 41, Zoeterwoude; Mevr. Moerkerk, Leidseweg 21, Voorschoten; Kees Nederstigt, Binnenweg 24, Rijpwetering; John Nederstigt, Bin nenweg 24, Rijpwetering; Guus Rietbroek, Westeinde 67b, Roe- lofarendsveen; W.van Tol, Derde Poellaan 97, Lisse en Theo Warmendam, Wasbeeklaan 7, Warmond. Verder zijn er talrijke deelnemers die resp. 9 en 8 punten be haald hebben en met een ferme tussensprint nog bij de koplo pers in het prijsvraagklassement kunnen komen. TOURPRIJSVRAAG IN 25 ETAPPES Hoofdprijs: MOTOBECANE RACEFIETS met 10 VERSNELUNGEN Verder vele andere prijzen, waaronder een complete hengeluitrusting, een sportuitrusting ter waarde van 200.-, vrijkaarten voor Wim Kan, Julio Iglesias enz. Drie dagprijzen, t.w. een exclusieve asbak met Tour- en Leidse Courant-inscriptie. Na afloop van de Tour ontvangt iedere deelnemer een spel kaarten. Spelregels: 1. dagelijks de vraag op het onderstaande in- vulformulier beantwoorden 2. slechts één inzending op dezelfde naam, i.v.m. de puntentelling 3. in de laatste week een rebus en extra vraag over de eindtijd van de tourwinnaar oplossen 4. antwoord in OPEN enveloppe zenden naar dagblad Leidse Courant, antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden (geen postzegel plak ken) 5. op enveloppe duidelijk vermelden: TOUR PRIJSVRAAG 6. inzendingen moeten uiterlijk een dag voor de te verrijden etappe in ons bezit zijn. Wat is de tijd van de winnaar van de tijdrit, de zestiende etappe Mulhouse-Mulhouse, over 38,5 km? (afgerond in minuten) Antwoord: (uw antwoord moet 9 juli in ons bezit zijn) INZENDER: Naam: Adres: Postcode:Woonplaats:

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11