'eter Post:,,Waar haal ik een tndere van zijn kaliber vandaan" Debutanten Winnen en De Rooy het best geplaatst IOP ZOETEMELK GEEN KOPMAN MEER Op de losse TOUR £eid6e@ou*a/ni TOURPRIJSVRAAG IN 25 ETAPPES „We hebben niet opgelet" MAANDAG 6 JULI 1981 Thevenot stopt Bernard Thevenet, de twee voudige Tourwinnaar die later door een diep dal ging maar sinds enige tijd weer In het peloton een - zij het onopval lende - plaats heeft verwor ven, heeft besloten volgend seizoen definitief te stoppen. „Twaalf jaar is wel genoeg", zei hij. „Er is geen aardigheid meer aan. De verzetten waar mee wordt gereden, worden steeds groter. Bovendien ko men er steeds andere gezich ten. Gelukkig ken ik Ovion en Hezard nog. Anders zou het helemaal niet leuk meer zijn". Twintig mille De kans dat het Nederlandse wielerpubliek de vermoedelij ke winnaar van de Tour, Ber nard Hlnault, tijdens de ver schillende criteria zal kunnen bewonderen, Is nagenoeg ni hil. Zoals het er thans naar uitziet zal hij alleen aan de start in Tiel verschijnen. Daarvoor strijkt hij de gigan tische gage van 20.000 gul den op. Over deelnemen aan de Gouden Pijl in Emmen en de Ronde van Valkenswaard, resp. op 4 en 5 augustus, nam hij nog geen beslissingt omdat hij van plan is in au gustus een korte vakantie in te lassen. Pensioen bij de eerste vijf in het alge meen klassement heeft (An derson 2, Duclos-Lassalle 3 en Laurent 5) moet dit jaar afscheid nemen van de direc tie van Peugeot. De Muer staat daar op de loonlijst en alle werknemers van de Fran se firma worden zonder uit zondering op hun 62ste ge pensioneerd. De Muer is 62. Maar hij wil nog lang niet stoppen en heeft contacten met andere firma's gelegd om na zijn pensionering te klunnen doorgaan. Naar ver luidt zou De Muer volgend seizoen met Bic een nieuwe ploeg beginnen. Peugeot kreeg daar lucht van en liet op de rustdag bliksemsnel alle renners in de Tour een nieuw contract voor 1982 te kenen. Zweten Een onderzoek in het zieken huis van Nantes heeft Jan Jonkers geleerd dat er een barst is gekomen in het on derste kootje van zijn rech- terpink. De artsen legden er een gipsverbandje omheen waarbij zijn ringvinger als spalk werd gebruikt. Bij een valpartij met onder meer Frank Hoste kwam Jonkers gisteren op zijn pijnlijke hand terecht. Met de tanden op el kaar vervolgde hij zijn weg en achterhaalde het voortsnel lende peloton. Zijn ploegmak- ker Roger de Cnijf: „Jonkers zweette meer van de pijn dan van het fietsen". Hoofdprijs: MOTOBECANE RACEFIETS met tO VERSNELLINGEN Verder vele andere prijzen, waaronder een complete hengeluitrusting, een sportuitrusting ter waarde van 200.-, vrijkaarten voor Wim Kan, Julio Iglesias enz. Drie dagprijzen, t.w. een exclusieve asbak met Tour- en Leidse Courant-inscriptie. Na afloop van de Tour ontvangt iedere deelnemer een spel kaarten. Spelregels: 1. dagelijks de vraag op het onderstaande in- vultormulier beantwoorden 2. slechts één inzending op dezelfde naam, i.v.m. de puntentelling 3. in de laatste week een rebus en extra vraag over de eindtijd van de tourwinnaar oplossen 4. antwoord in OPEN enveloppe zenden naar dagblad Leidse Courant, antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden (geen postzegel plak ken) 5. op enveloppe duidelijk vermelden: TOUR- PRIJSVRAAG 6. inzendingen moeten uiterlijk een dag voor de te verrijden etappe in ons bezit zijn. VRAAG 15 Wie is de best geplaatste Nederlander in het al gemeen klassement en op welke plaats na de vijltlende etappe Beringen-Hasselt (1S7 km).? Antwoord: (uw antwoord moet 8 juli in ons bezit zijn) INZENDER: Naam: Adres: Postcode:Woonplaats: C/RCUS IN N.-FRANKR'JK I2e ETAPPE-246 km R0UBAIX CIMETIÈRE 'k COMPIEGNE kilometer ilometer In Nantes start- renners voor de tien- ppe van de 68e Ronde Frankrijk over 194 kilo- naar Le Mans. Het is Ikt, warm weer. td: Berard haalt vluchter bms terug, i: Valpartij met Hoste en Eerste bonificatie tus- »r ring: 1. Maertens, 2. eel3. Bertin. 53n: Bérard doet ontsnap- Can Calster teniet. Doorkomst op de Cöte egre (4e cat.): 1. Van 2. Kuiper, 3. Hinault. Tweede bonificatie tus- ring: 1. Maertens, 2. Ber- —jürbany. 4jn: Aanval Chassang mis- LE MANS De debutanten Peter Winnen en Theo de Rooy staan er na het tweede Tourweekeinde het best voor. Peter Winnen bezet de twaalfde plaats en gisteren boekte Theo de Rooy in zijn tweede serieuze vlucht in deze Tour eindelijk winst, 2 minuten en 20 seconden, goed voor de 13e plaats in het klassement. De Rooy had voor het eerst geluk. „Ik reed heel toevallig voorin het peloton toen het groepje wegging. Ik keek om mij heen, niemand van mijn ploeg was te zien, dus ging ik maar mee". Het zou een voorspoedige vlucht worden, want de groep van zeven vertegenwoordigde vijf van de sterkste ploegen. Alleen de ploeg van Post miste de slag. Plotseling ontstond een monsterverbond tegen de equipe die al zo veel ge wonnen heeft dat nu maar eens een ander aan de beurt moest komen. Belangrijk voor het welslagen van de vlucht was ook dat Hinaults tweede man, Jean-Francoia Rodriguez, mee was. Dus reed Hinault ook niet. Had de ploeg van Post nog iets willen redden, dan had de jacht onmiddellijk geopend moeten worden. Maar eer de mannen van Post zich georganiseerd hadden, was de kloof geslagen. Met de sterke westenwind in de rug lag het tempo van de vluchtgroep voortdurend rond 50 km. per uur. Het gemiddelde van de etappe zou tenslotte 44 km. en 803 meter worden, een der hoogste uit de geschiedenis van de Tour. Theo de Rooy zag zich geplaatst tegen over twee renners van De Muer, Du clos-Lassalle en Peret, en twee van Gui- mard, Rodriguez en Becaas. De Rooy zocht steun bij de Belg Martens maar die zei: „Ik wil zelf winnen". Dus demarreerde De Rooy op het plaat selijk circuit van aankomst. Duclos-Las- sale ging mee maar nam niet over. Ro driguez ging weg, werd achterhaald en toen vertrok Martens en daarop rea geerde niemand. De Rooy eindigde als vijfde en bereikte daarmee een goede uitgangspositie voor de tweede Tour helft. „Ik geloof dat ik de Alpen wel goed over kom", meende De Rooy. „In de Pyreneeëncols heb ik fouten ge maakt, iets te geestdriftig gereageerd op wat er om mij heen gebeurde. In de Alpen zal ik mijn krachten beter verde len". Score Ze zijn met z'n achten, de „geleerden" in de Tour, de broodrenners die eerst een studie hebben afgemaakt. De Rooy heeft economie gestudeerd, Winnen is onderwijzer, de Brit Sherwen is inge nieur, de Belgen Paul Wellens en Van den Haute zijn leraar, evenals de Frans man Vigneron. Diens landgenoot Mathis is landbouwkundige. Op een aantal van 150 is 8 een te verwaarlozen percenta ge. Maar behalve hun hersens gebrui ken kunnen de „geleerden" ook licha melijk „geweld" ontplooien want bij voorbeeld Vigneron staat 14e in het klassement en Paul Wellens 15e. Vier van de „geleerden" dus bij de vijftien besten. „Een hoge score" vindt De Rooy. „Wij maken nu de moelijkste tijd door", aldus De Rooy. „Er wordt in de vlakke etappes voor elke meter geknokt en er zijn veel valpartijen". Ad Wijnands:„Het is levensgevaarlijk. De mensen dringen naar voren om Hinault te zien. Is hij voorbij, dan draaien ze de rug naar de rest van het peloton. De Noor Willmann reed vrijdag ook tegen zo'n toeschou wer op. Hinault zelf kwam gisteren ten val". Theo de Rooy: „Maar het meest vrees ik toch de etappe van dinsdag naar Roubaix. Ik heb nog nooit over de ste nen gereden". 4in: Aanval Van den Haute 5fl- m: Derde bonificatie tus- GJrint: 1. Beucherie, 2. Du- 7jassalpe, 3. Teirlinck. km: Demarrage Perret, °ms, Clere, Duclos-Lassal- gle Rooij, Rodriguez, Be- t<4: Voorsprong kopgroep lil rv. Planckaert in achter eb. Priem volgt. I3|m: Voorsprong kopgroep eid naar 2.55, Priem en l4kaert laten zich inlopen. I5fn: Vierde bonificatie tus- cfint: 1. Rodriguez, 2. Cle- 16 Perret. I7p: Vijfde bonificatie tus- int: 1. Rodriguez, 2. Du- issalle, 3. Martens. Pe- P 2.44. fn: Rodriguez probeert uit 'oep te ontsnappen. Clere -"■fhtervolging in. _-*n: Martens passeert bei- jchters. >n(*m: Martens wint tiende »m«e. De Rooy wordt vijfde. |t behoudt gele trui. Theo de Rooy (links): dertiende Peter Winnen: twaalfde Alleen Johan van de Velde zat van de ploeg van Post voorin. LE MANS Een opvallend verschijn sel in de tiende étappe was dat de ploeg-Post, die in de voorgaande vlak ke ritten zo alert had gereden, geen enkele renner bij de beslissende ont snapping had. Aad van den Hoek, die tevoren een paar keer was wegge sprongen uit het peloton maar steeds snel weer werd ingerekend, wilde voor het ontbreken van de brigade van Pe ter Post geen excuses aandragen. „We hebben gewoon niet goed ge noeg opgelet", aldus de Roosendaler. Op het ogenblik dat de zeven renners, van wie Martens zo knap won, op avon tuur gingen, bevond van de equipe van Post alleen Johan van de Velde zich vooraan. „Op het moment dat die ze ven wegsprongen, was het parcours vrij lastig. Het ging steeds op en af met veel bochten. Ik had er rekening mee gehou den dat daar iets zou gebeuren. Er werd ook onophoudelijk gedemarreerd. Vier keer heb ik aangepikt na demarra ges. Toen Martens en die andere ren ners gingen, zat Ik even naar lucht te happen", aldus Van de Velde. De mannen van Post rekenden er na dien min of meer op dat anderen het gat wel zouden dichten. Cees Priem: „Hinault begon meteen te rijden. Ik dacht: we hebben ze zo te pakken. Het was een tegenvaller dat dat niet ge beurde. Vooraan moeten ze wel ontzet tend hebben zitten stampen, want bij ons ging het al erg hard. Het leek wel of er een record gevestigd moest wor den." Nadat de reactie van Hinault nergens toe had geleid, hielden de mannen van Post zich ook koest. Priem: „Je kunt er wel achter gaan rijden maar dan heb je een grote kans dat je jezelf tegenkomt in volgende etappes. Een keer rustig rij den, maar wat heet rustig, is ook wel eens goed." Aad van den Hoek: „Als Freuler goed was geweest, waren we misschien wel op kop gaan koersen. Maar hij hing steeds achterin". JEAN NELISSEN MANS Joop Zoetemelk is geen kopman meer de ploeg van Peter Post. De ploegleider verklaar- ijdens de rustdag in Nantes dat hij de komende tn Van de Velde en Peeters beschouwt als de eurs die nog hoog in het algemeen klassement len kunnen komen. „Ik kan niet om de waarheid i. Joop Zoetemelk excelleert niet. Ik laat hem r met rust. Misschien verbetert hij nog maar als niet gebeurt, kan deze Tour wel eens heel dra- sch voor hem verlopen. Zoetemelk kan uiteraard op steun rekenen als hij door pech zou worden pffen. Post houdt er rekening dat hij de komende maan- >p pad moet om een nieu- lopman aan te trekken, zal niet eenvoudig wor- Waar haal ik zo'n kerel Ban. Het liefst heb ik een rlander maar een opvol- lan het kaliber Zoetemelk niet. Die man heeft letter- liles gewonnen. Hij heeft prachtige erelijst. Ik snuffel klassementen door maar log niemand. En als ik er n vind, moet ik nog maar Df die man vrij is en inte- 1 heeft". voelt er niets voor een talent op te leiden. Ook n van de Velde kwam vol- hem nog niet in aanmer- om de plaats van Zoete- in te nemen. „Johan is prachtkerel, een handige met een enorme flair van Hij is ook een winnaar. Slechte dag kan hij even- liet opvangen. Een echte sr zet zo'n dag met zijn teiten om in een aardige Johan doet dat niet. Bo- ien is hij te zwak in de tij en. Wat hij daarin verliest, zelfs een Hinault in top- in de bergen niet goed pn. Johan is evenwel een grandioos element In mijn ploeg. Maar een kampioen moet compllet zijn". Bezeten De directeur-sportief van de Raleighploeg die, ondanks het feit dat hij geen coureurs voor in het klassement heeft, toch best tevreden is over de ver richtingen van zijn mannen, zal Joop Zoetemelk niet laten val len als hij zou besluiten met wielrennen door te gaan. „Je weet het nooit met Joop. Hij is zo bezeten van zijn vak, er zo mee bezig. De jongens hebben er ook geen moeite mee dat hij nu slecht rijdt. Ze weten dat hij er alles aan doet. Maar ik denk dat het nu voorbij is. Nog meer dan na de Pyreneeënrit, die in mijn ogen toch echt niet zo zwaar was, was hij diep ont goocheld na de tijdrit. Maar hij is bezeten van koersen. Het laat hem niet los. Hij hoopt op betere tijden. In Parijs zal veel duidelijk worden. Dan weten wij of hij redelijk in de Alpen heeft kunnen meekomen". „Joop heeft één voordeel. Hij ■weet precies waarover het gaat. De Tour is zijn discipline en als hij onverwacht nog bij er een soort Hinault moeten opstaan. Dat kan natuurlijk, maar op dit moment zie ik al leen maar leuk talent bij cou reurs van 19 20 jaar. Het duurt nog twee jaar voor ze de Tour in kunnen. Wijnands is een uitzondering, maar hij mist nog kracht. Neem Urs Freuler, die is 22 jaar, net als Wijnands. Qua lichaamsbouw is hij echter twee jaar verder". Hoewel Post uiterst tevreden Is over Freuler zal hij de „uitzendkracht" geen vast dienstverband aanbieden. Hij wil op langere termijn niet meer met Zwitsers werken. De Zwitserse verslaggevers zou den een negatieve invloed op hun coureurs hebben. Post:„Zij beseffen niet dat ie dereen zijn gang mag gaan in klassiekers maar dat er ook werk als knecht moet worden gedaan. Ik kan Raas toch niet ondergeschikt maken aan bij voorbeeld Mutter, of Breu. Als Mutter goed reed, had hij het volgens de Zwitserse pers al leen gedaan en als hij 86ste werd deugde er van de ploeg niets en kregen de andere ren ners de schuld. Het gevolg was dat Mutter zich ging sparen om zevende te worden. Een derge lijke man neem je dan niet meer mee. Met Thurau was dat hetzelfde. Hij zocht te veel zijn eigen publiciteit in Duitsland. Daar kon hij meer geld mee verdienen. Maar voor de ploeg was die ontwikkeling niet goed. Ik had misschien Jean-Marie Grezet kunnen aantrekken, een juweel van een renner. Maar ik begin er niet meer aan. Het vak leren doen ze voortaan maar bij een ander. Alleen een absolute buiten landse topper wil ik nog een kans geven". PETER VAN PUTTEN de eerste tien zou komen, heeft hij een geweldige presta tie geleverd. Dat zou hij dan vooral aan zijn ervaring te dan ken hebben. Maar waarom het nu zo slecht gaat, begrijpt hier niemand. Er wordt nu wel ge zegd dat hij vorig jaar te veel1 heeft gedaan met al die criteria maar dat klopt niet. Hij heeft namelijk alleen in Nederland gereden, zat 's avonds bij zijn moeder thuis en hoefde dus geen verplaatsing te doen. En zelfs als hij in Maastricht moest aantreden, kroop hij 's nachts in een hotel. Neen, daarin kan het niet zitten. Het begon bij de Grote Landen- prijs. Dat is het enige dat vast staat." Daarna kwam Peter Post met de ontboezeming: „ledereen mag nu zijn eigen gang gaan. In de rit naar Roubaix wordt de man die voorop rijdt be schermd, waarbij ik natuurlijk denk aan Ludo Peeters en Jo han van de Velde. We hebben nog altijd een beetje hoop." Post verwacht overigens dat een periode zal aanbreken waarin het Nederlandse wieler publiek verstoken zal blijven van eindoverwinningen In gro te, belangrijke meerdaagse Joop Zoetemelk weet in deze Tour wat afzien betekent. Getekend kwam hij enige dagen geleden in Carcasson ne aan. Peter Post:,,En niemand weet waarom het niet goed met hem gaat". wedstrijden. Zeker als echte cols in het parcours zijn opge nomen. „Zoetemelk Is de beste Ronde renner die we ooit hebben ge had. Om dat te verbeteren zou

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9