Kardinaal Casaroli (67) nu de spil waarom bestuur van de Kerk draait Bani-Sadr roept Iraniërs op tot verzet Carrington hoopvol in Moskou Begin toch als bverwinnaar [it de stembus Russische partijtop jbereid te praten Polen en Rusland onderstrepen hun verbondenheid •frankrijk levert Irak desgevraagd nieuwe reactor Onlusten Liverpool geen rassenstri jd Moskou ziet groeiende kloof VS-Europa Filippijnen weer door tyfoon getroffen BUITENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 6 JULI 1981 PAGINA 7 jtOME In een document, lat de leiding van de iiovjetrussische communis- Ische partij aan diverse ocialistische partijen in. lest-Europa heeft ge tuurd, heeft zij zich bereid erklaard onmiddellijk on- erhandelingen over ont- rapening te beginnen, (et voornaamste punt van het öcument is het vraagstuk van e middellange-afstandsraket- ►n. Nogmaals wordt gesteld, at er nu in Europa „ongeveer en evenwicht tussen Oost en llest bestaat wat het aantal an de raketten voor middel- inge afstand betreft". Parlements voorzitters: Te vroeg voor Europese C eer kiezingen iUXEMBURG De tijd is og niet rijp voor Europese erkiezingen volgens een h oor alle EG-staten geldend, - niform kiesstelsel. Dat is e opvatting van de meer- erheid tijdens een twee- aagse bijeenkomst van n oorzitters van de nationale arlementen in Luxemburg. e 'an Nederlandse zijde werd eelgenomen door de voorzit ters van de Eerste en Tweede [amer, dr. Thurlings en dr. •olman. In het slotcommuni- ué wordt gezegd dat het ver- andiger is te wachten totdat, oor betere onderlinge contac- er in tussen parlementen, de na- er .onale kieswetgevingen dich- ai er bij elkaar zijhn gekomen. n Daarom moeten de voorzitters - raker op de hoogte worden ge- r\ louden van de werkzaamhe- )- Jen van het Europees parle- ient. ^Slachtoffers rlollywood- -noord in Jrugshandel gi0S ANGELES Twee mn de vier mensen die afge- I J)pen woensdag in Holly wood, het sterrenstadje bij Hos Angeles, zijn vermoord ZgLijken een rol te hebben ge speeld in de drugshandeL en van de slachtoffers, een I-jarige man, is in 1974 aan- ïhouden op verdenking van loord op een drughandelaar Ie tipgever van de politie 'as. Hij werd nooit berecht ndat de hoofdgetuige tijdens n vuurgevecht om het leven wam. Een tweede slachtoffer, in 46-jarige vrouw, is vorig ar gearresteerd wegens han- 3n'd in drugs. Zij was voor waardelijk vrij en zou 20 juli P5 lorkomen. ïï- (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Ter wijl de paus nu alweer bij na twee maanden ziek en feitelijk afwezig is, wordt het steeds duidelijker dat er in deze omstandigheden maar één persoon is die het bestuur van de wereldkerk normaal voortzet: De staats secretaris kardinaal Casa roli. Agostino Casaroli, een 67-jarige Italiaan, zat in een vliegtuig boven de Atlanti sche Oceaan toen de paus werd neergeschoten. Hij keerde direct terug en deed wat ieder van hem ver wachtte: hij nam in feite het bestuur van de Kerk over. De Kerkelijke wetboeken zeggen nauwelijks iets over een door ziekte afwezige paus, wel over wat er moet gebeu ren als de paus overlijdt. Volgens het goddelijk en Ker kelijk recht hoeft de paus aan niemand verantwoording af te leggen over wat hij doet of denkt. Hij neemt zelf de be slissingen, en laat aan ande ren over wat hij niet zelf wenst te regelen. Als een ab soluut heerser - zoals de paus feitelijk is - ziek wordt en niet meer in staat is de macht uit te oefenen, wordt er vaak niet meer geregeerd, of zijn raadgever die hij in normale omstandigheden vertrouwd maakte met de gang van za ken, maakt van adviezen be sluiten en het bestuur gaat dan zo goed en zo kwaad als dat mogelijk is door. In de Kerkelijke hiërarchie heeft de staatssecretaris altijd de po sitie van een raadgever en vertrouweling gehad. Hij werd zelfs secretarius intimus genoemd. De paus maakte uit hoe belangrijk zijn raadgever was. Maar sinds 1967 heeft het staats-secretariaat meer in houd gekregen. Volgens een besluit van paus Paulus VI moet de staatssecretaris van de paus hem „van nabij hei- onderhouden van de betrek kingen met de verschillende departementen van de Vati caanse curie of regeringen. En nog duidelijker: „Hij zal alle functies vervullen die de paus hem toevertrouwt". Dit betekent in de praktijk dat de staatssecretaris zich met het dagelijks bestuur van de Kerk bezighoudt, de paus adviseert in belangrijke za ken, en ervoor zorgt dat de pauselijke besluiten worden uitgevoerd. Dus als de paus een absoluut vorst is, dan is de staatssecretaris van het Vaticaan zijn eerste minister. Casaroli is nu net twee jaar staatssecretaris en in deze pe riode heeft hij zijn reputatie, verworven in de voorafgaan de periode, bevestigd: die van een kundig en bedachtzaam bestuurder. De „Kissinger van het Vaticaan" wordt hij wel genoemd, vanwege zijn successen als onderhandelaar met de communistische regi mes van Oost-Europa. Vol gens sommigen heeft deze Poolse paus hem juist daarom tot zijn staatssecretaris ge maakt. Sinds de 13e mei heeft Casa- rol vrijwel (met een onderbre king van een reis naar Polen) onafgebroken aan het ziekbed van paus Johannes Paulus II vertoefd. Hij zoekt hem op wanneer hij wil, en hij be paalt wie de paus te zien Deze Poolse nonnen bevonden zich gisteren onder de vele duizenden die op het Sint Pietersplein de - op de band opgenomen-toespraak en zegen van de paus beluisterden. krijgt. Hieraan ontleent Casa roli het grootste deel van zijn. invloed. Casaroli maakt ook uit welke beslissing belangrijk genoeg is om door de paus zelf te worden genomen, en welke geen uitstel kunnen dulden, of naar de toekomst moeten worden verschoven. De hoof den van de verschillende con gregaties of departementen komen bij te rade, in plaats van zoals normaal bij de paus. Casaroli treedt ook naar bui ten op als hoofd van de Kerk, hij schrijft brieven, woont plechtigheden bij, en spreekt menigten toe namens de paus. Maar het is duidelijk dat zijn eigen inbreng groeit, en dat kan ook niet anders omdat de Kerk geregeerd moet worden en vele beslissingen niet kun nen wachten op het volledig herstel van de paus. De paus zal volgens de doktoren nog lange tijd nodig hebben om geheel te genezen, en zolang zal de functie-omschrijving van de staatssecretaris als "helper van de paus" nog maar een vage afspiegeling zijn van de werkelijke ver houdingen. Men denkt (of hoopt) dat de staatssecretaris zich voorgoed een belangrijk aandeel in het bestuur van de wereldKerk heeft verworven. De medici hebben bekendge maakt dat hoewel de paus goed opknapt is er nog geen zicht op dat de noodzakelijke tweede operatie kan op korte termijn kan worden uitge voerd. TEHERAN De gewezen Iraanse president Bani-Sadr zal worden te rechtgesteld als hij niet snel be rouw topnt tegenover Khomeiny. Dit heeft de rechter van het revo lutionaire tribunaal in Teherani- Guilani, gisteren verklaard. Bani- Sadr heeft zijn landgenoten in een interview opgeroepen zich niet over te geven aan de Islamitische fundamentalisten, die nu aan de macht zijn. Het interview, verschenen in het Arabische weekblad „Acht dagen", is gehouden in de schuilplaats van Bani-Sadr in de Iraanse streek Koer- distan, enkele dagen nadat hij op 12 juni was ondergedoken. Volgens de voormalige president heeft geestelijk leider Khomeiny geen contact met het werkelijke leven in Iran en moe ten anderen hem over de gang van: zaken informeren. „Daarom komen zijn besluiten vaak niet overeen met de werkelijkheid", aldus Bani-Sadr. Hij deed een felle uitval naar zijn po litieke tegenstanders, onder wie de onlangs bij een aanslag omgekomen opperrechter Behesti en de huidige premier, kandidaat-president Kadjai. De laatste zal op zijn weg naar het presidentschap concurrentie onder vinden van enkele anderen, onder wie de eerste president na de val van de sjah, Bazargan. Intussen gaan de arrestaties en exe cuties nog steeds door. Het afgelopen weekeinde zijn opnieuw vijftien mensen geëxecuteerd, onder wie ze ven leden van de links-islamitische Moedjadein. Leden van deze groepe ring raakten zaterdag slaags met de revolutionaire garde. Daarbij kwa men drie leden van de Moedjahdein om het leven. MOSKOU De Poolse Volskrepubliek blijft een vaste schakel in de socialis tische gemeenschap. Dat staat in een communiqué dat gisteren werd bekend ge maakt door het Sovjetrussi- sche persbureau Tass, na het bezoek van de Russische mi nister van buitenlandse za ken Gromyko aan het buur land Polen. Waarnemers zijn van mening dat het Kremlin zich heeft neergelegd bij het speciale leggen van kransen bij monu menten werd benadrukt dat het om een routinebezoek ging, in tegenstelling tot het bezoek van de Russische par tij-ideoloog Soeslov. Deze bracht in april een bliksembe zoek aan Warschau. De Poolse partijleider Kanla (rechts) ontvangt de Russi sche minister van buitenlandse zaken Gromyko (links) tijdens diens bezoek aan Warschau. De besprekingen zijn in een zakelijke, kameraadschappelijke sfeer verlo pen. Volgens het communiqué is het overleg tussen Gromyko en de Poolse partijleider Ka- nia, premier Jaruzelski en mi nister van buitenlandse zaken Czyrek in een „zakelijke, ka meraadschappelijke sfeer", congres van de" Poolse commu- verlopen. In de gemeenschap- nistische partij dat op 14 juli pchjke verklaring bevestigen begint. Onder meer door het beid< zijn in een „onverbrekelijke alliantie, op basis van het marxisme-leninsme en het so cialistische internationalisme, die overeenkomen met de le vensbelangen van het Russi sche en Poolse volk en de vei ligheid en de opbouw van het osocialisme en communisme i3e landen dat zij verbonden' waarborgen". 3n] ^..ARIJS Als Bagdad erom vraagt zaken, Claude Cheysson, stelt dit in een geen wapens leveren aan de landen die J*1 Frankrijk aan Irak een nieuwe interview, dat. gisteren is gepubliceerd betrokken zijn bij het conflict in het fnïernrea.c*or leveren. kr vervanging in een Libanees blad. Hij legde er de Midden-Oosten, zoals Israël. Voor Irak, de e "^tollatie die °P 7 juni door nadruk op, dat de kernenergie voor de Golfstaten, Egypte en Noord-Afrika ag?ra®* werd verwoest. vreedzame, niet militaire doeleinden geldt dit niet, omdat zij ver van het 03e Franse minister van buitenlandse moet worden gebruikt. Frankijk zal conflictgebied liggen, aldus Cheysson. VS onderhouden contacten PLO WASHINGTON Verte- genwoordigers van de Ame rikaanse regering onderhou den al jaren lang contacten met de Palestijnse bevrij- TÖngJdewégfHg PLO. Dit' heeft het dagblad Los Ange les Times gisteren eemeld. De Amerikaanse krant maakt onder meer gebruik van de verklaringen van een hoge ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken. Het officiële Amerikaanse beleid verbiedt contacten met de PLO, zolang die het bestaans recht van Israël niet erkent. ie. O te ■UZALEM De Likoed-partij van de demissionaire nier van Israël, Menachem Begin, lijkt als grootste uit aki stembus te zijn gekomen na de verkiezingen van vorige ileek. Gisteren heeft de centrale verkiezingscommissie het dllen van de stemmen afgesloten. De officiële uitslag Ml'ordt echter pas morgen bekend gemaakt Israëlische radio maakte gisteren de officieuze uitslag be- end: het Likoed-blok van Begin heeft 48 zetels veroverd, de. oppositionele Arbeiderspartij van zijn grootste rivaal, Shimon» et*res, haalde er maar 47. Begin heeft al laten weten dat de be- luljrekingen met de drie kleine rechtse partijen zo ver gevorderd hejjn dat hij binnen twee weken een regering kan vormen. Een arprgelijke coalitie heeft echter maar een meerderheid van één 1*tel in het Israëlische parlement. Ofschoon Begin heeft ver- 'oflaard dat dit voldoende is, hebben mensen uit zijn partij gezegd nikt zij willen dat de Telem-partij van Moshe Dayan (twee zetels) 2ékn de nieuwe regering deelneemt. Vandaag zullen Dayan en 3lf)egin hierover met elkaar praten. Dayan claimt de functie van teJnderhandelaar over de kwestie van Palestijns zelfbestuur. Be- 3Ujn heeft deze post echter al aan zijn huidige minister van bin ve^nlandse zaken, Burg, toegezegd. Jegin heeft gisteren herhaald dat zijn land, indien nodig, mili ^ir zal ingrijpen in de kwestie van de Syrische raketten in Li •anon, ongeacht de samenstelling van de nieuwe regering. ONDANKS AFWIJZENDE REACTIES AFGHANISTAN-PLAN MOSKOU De Britse minister van buitenlandse zaken Carrington gelooft dat hij vredesvoorstellen beeft voor Afghanistan, die de Russische leiders eenvoudig niet kunnen negeren. Hij zei dit in Mos kou waar hij vandaag met de Russische leiders praat Ondanks de scherpe afwijzingen van het Britse voorstel voor een politiek oplossing van het geschil over Afghanistan in de Russische pers, is minister Carrington gematigd optimistisch over het slagen van zijn missie. Hij verwacht niet dat de plan nen zonder meer zullen worden aanvaard. Wel hoopt hij dat zijn ambtgenoot Gromyko naar hem wil luisteren, temeer omdat het voorstel is opgesteld met inachtneming van de Russische com mentaren op eerdere voorstellen voor Afghanistan. Voor hij naar Moskou vertrok heeft Carrington gisteren nog overleg gepleegd met zijn Westduitse en Franse collega's Gen- scher en Cheysson. De Italiaanse minister Colombo, niet niet voor het beraad uitgenodigd, heeft hiertegen geprotesteerd. Een Londense agent bekijkt de ravage die door de gewelddadigheden van vrijdagavond Is aangericht In de Londense wijk Southhall. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Anders dan in de Londense wijk Southhall, wa»r in de nacht van vrijdag op zater dag blanke en Aziatische jongeren hevige strijd le verden, kunnen de gevechten van de afgelopen nachten in Liverpool bezwaarlijk „rassenstrijd" worden genoemd. Het geweld is, aldus de autoritei ten, op de eerste plaats tegen de politie gericht In Toxteth, de zwarte wijk van Liverpool, werd de politie vannacht bekogeld met stenen, zware metalen voorwerpen en flessen brandende benzine. Een agent kreeg een scherpe ijzeren staaf dwars door zijn antieke helm. De politie is slecht uitgerust en kan zich tegen de projectielen alleen bescher men met plastic schilden en plastic vizieren, bevestigd aan hun ouderwetse helmen. Pas nadat gebruik werd gemaakt van CS-gas, een modern soort braak- en traangas, werd het wat rustiger in Toxteth, dat op sommige plaatsen door een oorlog verwoest lijkt omdat branden niet geblust konden worden en de opengebroken straten vol liggen met projectie len en autowrakken. De eerste rellen in Liverpool begonnen zaterdagavond, nadat een hondertal zwarte jongens stenen gegooid had naar passe rende wagens. Toen de politie ten tonele verscheen kwam het, aldus mensen in de wijk, tot een spontane uiting van op gekropte onlustgevoelens. Vooral de hoge werkloosheid on der de jongeren, de niet-blanke in het bijzonder, zou van de onlustgevoelens de oorziak zijn. MOSKOU In het Russi sche partijblad Pravda is gisteren opvallende nadruk gelegd op de (groeiende) te genstelling tussen de Vere nigde Staten en Europa over be- en ontwapening. Het blad deed dit in een com mentaar naar aanleiding van het bezoek dat de vroe gere Bondskanselier Willy Brandt vorige week aan Moskou bracht. Brandt liet na afloop van zijn bezoek weten, dat de Verenig de Staten zich goed moeten in formeren over de ontwape ningsvoorstellen van de Russi sche leider Brezjnev. De Pra vda constateerde dat de Vere nigde Staten nu aan zet zijn. Wanneer het voorstel defini tief wordt afgewezen verwij deren de VS zich verder van West-Europa, waar „de ontwa peningsgedachte al diep wortel heeft geschoten en de volken zich niet willen opofferen aan de gevaarlijke plannen van Washington". Twee doden bij aanslagen in Baskenland SAN SEBASTIAN Bij aanslagen in de Spaanse ste den Oyarzun en Baracaldo zijn gisteren een agent van de Guardia Civil en een lui tenant van het leger omge komen. De aanslagen zijn vermoedelijk gepleegd door de Baskische afscheidings beweging ETA. In Oyarzun openden terroris ten het vuur op auto's van de paramilitaire politie, nadat zij in een hindelaag waren gelokt. Eén lid werd gedood, een an der raakte ernstig gewond. Sinds begin dit jaar zijn twaalf ledea van de Guardia Civil vermoord. In Baracaldo, bij Bilbao, hebben terroristen een 44-jarige luitenant doodge schoten op het moment dat hij zijn flat verliet om kranten te kopen. Aanhouding dochter voortvluchtige vrijmetselaars - leider 'ROME De Italiaanse dou ane heeft bij een routinecon trole op de luchthaven Fiu- micino de dochter gearres teerd van de voortvluchtige leider van de geheime en inmiddels beruchte vrij metselaarsloge Propaganda 2, Licio Gelli. In de koffer van 25-jarige Ma ria Gelli werden onder een dubbele bodem documenten gevonden, die door de autori teiten als „belangrijk" worden bestempeld. Licio Gelli wordt door de politie gezocht voor onder meer spionage, politieke samenzwering en fraude. Ma ria Gelli zei bij haar arrestatie niet te weten dat de papieren in haar koffer zaten. MANILLA De tyfoon Lynn die zaterdag het Filip pijnse eiland Luzon heeft ge troffen, heeft tot nu toe aan zeker tien mensen het leven gekost De storm trof de eilanden op het moment dat de doden van een eerdere tyfoon nog niet geborgen waren. Deze tyfoon, Kelly, heeft aan zeker 161 mensen het leven gekost, ter wijl er nog 40 worden vermist De tweede storm bereikte soms windsnelheden van hon derd kilometer per uur. Kans op einde hongerstaking gevangenen IRA Belfast Het feit dat een delegatie van de Ierse com missie „Justitia et Pax" gis teravond voor de derde keer binnen vierentwintig uur naar de Maze-gevangenis in Belfats is gegaan, heeft de speculaties versterkt dat een regeling van de crisis rond de IR A-gevangenen dichterbij komt De hongerstakers lijken van hun eisen steeds minder een principiële kwestie te willen maken. In een verklaring van zaterdag spreken zij niet meer nadrukkelijk van toekenning van de status van politieke ge vangene, maar laten zij door schemeren, dat zij genoegen zullen nemen met een aantal verbeteringen in de levensom standigheden in de gevange nis. Hiertoe lijkt de Britse re gering wel bereid.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7