De versierde man Allemaal op een rijtje IN EN OM HETHUI& Voortbestaan broeiproevenbedrijf verzekerd IN EN OM DE KAS Uitkijken voor belastingvrij kopen op luchthavens Gloeiende Gerrit is terug Zeezout in discrediet NIEUW VACCINTEGENMOND-EN KLAUWZEER CCWS eerste halfjaar S ruim 58 E miljoen meer omzet l LAND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS LEIDSE COURANT/ MAANDAG6JULI1981 PAGINA 6 P In de zeventiende eeuw wa ren de mannen veel groter praalhanzen dan de meest met olifantstanden en goud kleurige sieraden toegerus te spijkerbroek-aanbidders van nu. Op het gebied van de mode waren ze nog licht zinniger dan de vrouwen. Beslist niet tevreden met de driehonderd strikken die zij op hun gewaden droegen, hulden zij zich in stoffen, geborduurd met goud en zilver, die een vermogen kostten.. Ze hadden gouden of zilveren knopen om hun kleren dicht te maken en na de Franse revolutie droegen „les Incroyables", opvol gers van de „fatten", gou den ringen in de oren, die reikten tot aan de zesmaal om de hals gewonden enor me das. Want al gauw na dat de adellijke hoofden in de mand onder de guillotine vielen, was er weer een nieuwe elite. Rond de eeuw wisseling sierden de man nen zich niet meer op. Al leen een gouden trouwring en/of zegelring werd getole reerd of een dasspeld met een echte parel. Totdat na de tweede wereldoorlog de man de brui gaf aan zijn achterstelling bij de vrouw als het om sieraden ging. Hij begon zich op te tuigen met kettingen en armban den, knoopte zijn hemd los om in de halsopening een soort ijzeren kruis of ander versiersel te hangen en liet zijn polsen rinkelen met meerdere schakelarmban den. Die opzichtige rage is een beetje teruggelopen, maar versieren doet de man zich anno 1981 wel. Ook de „man about town", de man met chic en smaak! Hij draagt geen briljanten oor bellen zoals ook Henri III, die door de Franse hofda mes scheel van jalouzie be keken werden en zo hij al een pinkring heeft, weegt die geen pond, zoals eer tijds de ring van Karei de Stoute Massieve kettingen zijn ech ter wel geliefd, maar dan hangt er wel een sportief embleem aan of het zodiac- teken van de bezitter. Ook wel een robuust abstract ontwerp. Nu de rage van (versleten of verkleurde) vrijetijdskledlng is overge waaid en de man weer prijs stelt op een verzorgd voor komen, zijn ook de man chetknopen, dasspelden en boordhaltertjes weer opge doken. Zowel de conventio nele zakenman als de indivi dualist in driedelig suède pak wil eraan. Het vestzak horloge is weer up-to-date en het leuke daarvan is, dat het unisex is. Het kan zowel door de vrouw als de man gedragen worden. Daar naast zien we voor mannen die „alles hebben" in het buitenland accessoires in goud en zilver: scheerappa- raatjes, tandenborstelhou ders en dobbelstenen. „Zo gek zijn we echter in Neder land (nog) niet. Eenvoudige sieraden van edelmetaal die elke man van distinctie zich kan veroorlo ven: gouden ketting met hanger, smalle schakelarm band, pinkring (zonder steen), smalle massief zilveren of gou den armband. Niet meer misgrijpen als je een blikopener, een groen tesnijder, een kneedhaak of een ander keukenhulpje nodig hebt. Ze hangen al lemaal op een rijtje binnen handbereik in de 3 Mix 3000 System Center, die in elk modern keukenkastje past. (breed 56.3 cm. hoog 28 cm.). Het hele stelletje netjes opgeborgen bij de mixer. De adviesprijs voor dit Krups-idee bedraagt 329,-. Fluoride tandpasta steeds meer in trek De angst voor gaten in onze tanden en kiezen heeft de fabri kanten van fluoride tandpasta's de laatste jaren geen win deieren gelegd. Nog niet zo heel lang geleden werden Sig naal, Elmex en de andere gezonde „mondzeepjes" met flink wantrouwen bekeken door talloze kloeke tandenpoetsers on der ons. Maar de STER-kreten van de fluoride tandpasta's kregen steeds meer steun van de medische stand en wat is een be tere reclame dan een vals kijkende tandarts die met een boor in zijn ene en een getrokken kies in zijn andere hand wijst op de noodzaak van Signaal en co. In totaal hebben de fluoride tandpasta's nu 85 procent van de tandpastamarkt in handen. Zoiets moet natuurlijk merk baar zijn in de beurs van de tandartsen: die hadden zich veel beter bij hun „snoep verstandig eet een appel" kunnen hou den. Die kreet hield de kerk mooi in het midden, omdat ie dereen naast die appel gewoon doorging met de zuurtjes doos. Een Amerikaanse krant heeft onlangs uitgevonden, dat het kopen in belastingvrije winkelr^p Europese luchtha vens vaak lang niet zo goedkoop is als men wel denkt. De krant onderzocht de winkels van negen luchthavens en kwam tot de conclusie, dat er onderling erg grote prijs verschillen zijn en dat sommige artikelen zó duur zijn dat ze beter in normale winkels gekocht kunnen worden. Onze eigen haven Schiphol kwam er bij het onderzoek nog goed vanaf: alleen voor parfum telt men er aanzienlijk hogere bedragen neer dan op bijvoorbeeld de Brusselse luchthaven Zaventem. Londen is het duurst als het om belastingvrije drank gaat, hetzelfde geldt voor sigaretten. Vooral als het om camera's en aanverwante artikelen gaat blijkt, dat de winkels op de vliegvelden vaak duurder zijn dan de winkels die in de bij de luchthavens gelegen plaatsen staan. Niet al te klakkeloos belastingvrij aan schaffen dus, daar komt het Amerikaanse onderzoek op neer. Centrale verwarming en open haard hebben de ge zellige snorkachels uit het interieur verdrongen. Olie en gas namen de plaats in van de kolenkachels. Maar nu zijn we erachter geko men dat de energiebronnen niet onuitputtelijk zijn, en worden de stookkosten steeds hoger. Brink uit Staphorst, kachelbouwers van huis uit, hebben de Gloeiende Gerrit weer van stal gehaald, maar als nieu we generatie van open haard-kachels. Ze zijn zuinig met brandstof en kunnen bijna alles „eten", op plas tic, blik, glas, gas en olie na. Op steenkool, turf, hout, briketten, en zelfs huis- en tuinafval snort „Gerrit" er lustig op los. Tussen de dubbele wanden van de ka chel wordt de hitte van de vuurhaard omgezet in con- vectiewarmte, die, opgeste gen, de kamer verwarmt. Tegelijkertijd wordt koude lucht van de vloer aangezo gen die ook weer tussen de twee wanden wordt ver warmd en zo een luchtcircu- latie teweeg brengt die de warmte verder in de kamer doet doordringen dan alleen met stralingswarmte moge lijk is. De vuurhaard is met twee deurtjes afgesloten. Bovenop biedt de kookplaat ook culinaire mogelijkhe den. Onderin een bergruim te voor brandstoffen. Aan- De allesetende Gloeiende Gerrit sluiting op de schoorsteen hoeft nergens problemen op te leveren. Alle typen, rond en vierkant, hebben naar boven en naar achteren mogelijkheid voor rookaf voer. Prijs van het ronde model (foto) 2300,- Zeezout eet je vpor je gezondheid. Ja, dat dacht u. En wie dacht er niet zo over, voordat de Stichting Alternatief Warenonder zoek (SAW) haar onderzoek naar voors en tegens van diverse zeezouten afsloot. Er'zijn meer tegens dan zelfs de ergste tegen stander van zeezout (zou dat de directeur van de Nederlandse Zoutindustrie te Boekelo zijn?) ooit verwacht zal hebben. Als de SAW gelijk heeft staat één ding vast als een zoutpilaar: zeezout is dermate ongezond dat men er ver standig aan doet de mogelijk ingeslagen voor raden direct in de zee terug te storten. Want wat zit er allemaal in: 87 procent meerfn lood dan in geraffineerd zout, 68 procent meer jon cadmium en 16 procent meer kwik. Allemaal &r rotzooi, slecht voor het zenuwstelsel, de nieren en de bloedsamenstelling. Zeezout mag, rol- 'ai gens de Warenwet op z'n hoogst 0,1 milligram 101 lood per kilo bevatten, kwik en cadmium mo- lei gen er helemaal niet inzitten. Ut De SAW heeft alleen maar het zout uit de At lantische Oceaan en de Middellandse Zee on--, derzocht. Maar niemand zal ons wijs maken^ dat andere zeeën veel schoner zijn. Hoogste tijd voor de actie „Goed zeezout houdt de zee. zout, slecht zeezout ligt op uw bord". Van den Hoek's Broeiproevenbedrijf in het Noordhollandse dorpje 't Veld is een unieke onderneming waar men bloembollen in bloei trekt voor tentoonstellingen in binnen- en bui tenland. Een bedrijf met een brok ervaring en „know how" op het ge bied van de broeierij, die men elders tevergeefs zal zoeken. Niettemin kwam men toch in de rode cijfers. Sterker nog: het bedrijf werd met opheffing bedreigd, nadat de Com missie van Bijstand Bloembollen van het Produktschap voor Siergewas sen had laten weten dat men niet kon ingaan op de eisen die voor een evt. overname werden gesteld. Het bloembollenvak dreigde in de problemen te geraken. Want waar zou men nu de bollen moeten laten broeien voor de Kerstflora, voor de Westfriese Flora, voor de wekelijkse keuringen in Hillegom en voor de eerste binnententoonstelling van de Floriade die voor 9 april 1982 op de kalender is geplaatst? Niemand die daar een zinnig ant woord op kon geven. Achter de schermen is echter heel druk over legd, ook nadat de directie van Van den Hoek in de vakpers bekend had gemaakt dat het bedrijf gesloten zou worden. Men is volop aan het lobby en geweest. Alle partijen zijn tot de bodem van hun reservoirs gegaan en waarachtig: het lukte. Van den Hoek's Broeiproevenbedrijf blijft voortbestaan. Het bestuur van het PVS heeft n.l. besloten om een be drag van 900.000 beschikbaar te stellen. Daarmee kan men tot aan koop overgaan. De fa. Van den Hoek wordt dan ondergebracht in een stichting. In het dagelijks be stuur van deze stichting zullen de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, de Bond van Bloembollenhan delaren en het PVS zetels krijgen. De lening van negen ton is renteloos en moet in twintig jaar worden te rugbetaald. De vaktechnische lei ding van het bedrijf wordt opgedra gen aan de zeer ervaren vakman Jan van den Hoek en de zakelijke leiding wordt in handen gelegd van het dagelijks bestuur van de nog te vormen stichting. Er moest anders bijzonder veel spraakwater aan te pas komen om het zo ver te krijgen. Ook in het PVS-bestuur is men niet lichtvoetig over deze zaak heengelopen. Im mers: het PVS heeft in de achtertuin niet een boompje staan, waaraan men maar te schudden heeft en de guldens rollen van de takken. Men werkt met gemeenschapsgelden die via vakheffingen op tafel zijn geko men. Omdat de opbrengsten van de vakheffingen door goede bollenprij- zen de laatste jaren meer opbrach ten dan was gehoopt, kon men in enkele jaren een reserve fokken van ettelijke miljoenen. Dat wil niet zeg gen dat het PVS daarom wel voor Sinterklaas kan gaan spelen. De SER zou daar trouwens snel een stokje voor steken. Maar in dit geval meende men dat het verantwoord was een renteloze lening te verstrek ken om het bedrijf voor het bloem bollenvak te redden. De Commissie van Bijstand Bloem bollen van het PVS heeft aan deze zaak een reeks vergaderingen moe ten wijden. In de laatste vergade ring, zo heet het, heeft een der le den gevraagd of het niet eens tijd werd om een paar sommetjes te gaan maken. Wat zou het effect zijn, als men het bedrijf niet overnam? Want heeft het wel zo veel nuttig ef fect als men deelneemt aan tentoon stellingen in binnen- en buitenland, waarvoor de fa. v.d. Hoek de bollen moet broeien. Met andere woorden: is het, gezien de resultaten, wel ver antwoord om v.d. Hoek op de been te houden? Merkwaardig Een merkwaardige vraag, want de resultaten van deelname aan bloe mententoonstellingen zijn nu een maal niet meetbaar. Met hetzelfde recht zou men ook kunnen stellen: heeft het wel zin om ieder jaar ruim acht miljoen aan reclame te beste den? Want over dat bedrag kan de afdeling Afzetbevordering van de Bloembollenraad ieder jaar beschik ken. Hoeveel bloembollen zou men minder verkopen als men geen cent voor reclame en propaganda uitgaf? Tulpen broeien voor tentoonstellingen in binnen- en buitenland. Ook een vraag die moeilijk beant woord zal kunnen worden. Er Is in de Commissie van Bijstand ook een ander geluid gehoord. Daar stelde men o.a. dit: één Nieuwjaars concert in Wenen steevast uitge zonden door de televisie en even steevast overgenomen door Eurovi sie in een uitbundig met bolbloe- men versierde concertzaal heeft zo veel effect dat die 60.000 per jaar die de overname van Van den Hoek het vak nu gaat kosten, er in één keer uit zijn! Een stelling die wellicht ,met succes verdedigd kan worden maar hier geldt dat de verzilverbare resultaten niet meetbaar zijn. Tijdens de openbare bestuursverga dering van het PVS kwam de heer Varenkamp met de nuchtere vraag: waarom verhoogt V.d. Hoek de ta rieven niet als men in de rode cijfers is gekomen? Iedere zakenman de zich voor een dergelijk probleem ziet geplaatst, staat voor die nood zaak. Zo simpel ligt dat, aldus de Wéstlander. Maar zo simpel ligt het niet, ant woordde de heer Koomen, die als de architect van het reddingsplan wordt gezien. Want als v.d. Hoek uit de rode cijfers had willen komen, dan zou een verdubbeling van de broeitarleven nodig zijn geweest. Dat kan men wel vergeten, want dan houdt men geen klant over. Alleen nu het PVS bereid is die negen ton renteloos te verstrekken, kan men wel quitte gaan spelen. De vrees is ook uitgesproken dat meerdere bedrijven nu wel eens bij het PVS aan de bel kunnen gaan trekken voor een renteloze lening. PVS-voorzltter Ir. J. E. C. Spithoven deelt die mening niet. Van den Hoek is een in alle opzichten uniek bedrijf. In de gehele Nederlandse tuinbouw Is geen onderneming aan te wijzen die er ook maar enigszins mee ver geleken kan worden. Een bedrijf dat door het bloembollenvak niet gemist kan worden. Men behoeft het ook niet te missen, nu het PVS met negen ton over de brug is gekomen. Het bollenvak kan opgelucht ademhalen. Speciaal de commissies die bezig zijn met de voorbereiding van een aantal ten toonstellingen, zagen hun geest n.l. al zweven. Nu kan men gerust gaan slapen. Bij Keukenhof, een der belangrijkste afnemers van Van den Hoek's Broei proevenbedrijf, had men al maatre gelen genomen en een plan ter visie gelegd voor de bouw van een broei kas met cellen, etc. op het eigen tentoonstellingsterrein. Dat plan gaat nu ook in de ijskast. Amerikaanse geleerden zijn erin ge slaagd een vaccin te ontwikkelen tegen montj- en klauwzeer, een van de ernstigste ziektes die een veesta pel kunnen bedreigen. Volgens de Amerikaanse minister van land bouw, John Block, is het de eerste entstof die door genetische manipu latie is verkregen. In Europa en de Verenigde Staten is mond- en klauwzeer goeddeels be dwongen, maar vee in de ontwikke lingslanden wordt nog regelmatig door de ziekte geteisterd. Het nieu we middel, dat zonder koeling lange tijd bewaard kan worden, kan enor me financiële besparingen opleve ren en de vleesproduktie aanzien lijk vergroten. Volgens de onderzoekers is het nieuwe vaccin volkomen veilig. Zij zijn er door het aanbrengen van veranderingen in de erfelijkheids- structuur van cellen in geslaagd een bepaalde gedeelte van het mond- en klauwzeer/irus te isoleren. Omdat slechts dat gedeelte bij de vaccinatie gebruikt wordt, kan een ingeënt dier de ziekte niet verwekken. Ge durende de acht weken lange proef periode is gebleken dat het middel uitstekend werkt. Het onderzoek is verricht door de wetenschapelijke afdeling van het ministerie van landbouw en het particuliere bedrijf Genentech uit Cólifornië, dat zich gespecialiseerd heeft in erfelijkheidsonderzoek. Het onderzoek heeft plaatsgevonden in het zwaar beveiligde laboratorium van het Centrum voor veeziektes in New York. Alleen niet-riskante as pecten zijn in Californië onderzocht. Qmdat het in feite de specialisten .van Genentech zijn geweest die het vaccin hebben „uitgevonden" heeft die firma het alleenrecht op de pro- duktie. Het Amerikaanse ministerie heeft zich alleen het recht voorbe houden het middel in noodgèvallen te gebruiken, zonder de royalties te hoeven betalen. De koude nachten en wat milder zogeheten zomerse dagen, hebben er voor gezorgd dat ook afgelopen week de aanvoeru van bloemen werd afgeremd, hetgeen de prijzen ten goedeL kwam. Niet dat er nu bepaald topprijzen werden betaald^ maar de markt bleef stabiel hetgeen met echt zomers weer weieens anders kan uitpakken. h Daar komt bij dat we in de vakantieroes terecht zijn gekomerj en vooral winkelier en straathandel het aantal klanten beperkt" ziet. Alles bijeen dus een rustige handel in de zomerbloemen.' Potplanten hebben van dat alles wel wat minder te lijden er»j het verloop is dan ook meer stabiel hetgeen ook met de prij-^ zen het geval is. Er kan redelijkerwijs worden verwacht dat ge^ durende de maand juli dat beeld weinig zal veranderen, wan^ ook in de exportlanden is het zomer en vakantietijd. Voor deL potplanten geldt dat er in het buitenland een groeiende vraac bestaat, hetgeen trouwens wel nodig is, gezien de zich noen steeds uitbreidende teelt. Er is reden om zich af te vragen" waar het grensgebied van de plantenteelt ligt. Maar dat zietL men dan wel. Voorlopig vindt nog steeds een omschakelerl plaats op de bloemen en planten, al ziet men hier en daar wel in dat de wal het bloemenschip zal gaan keren. I De CCWS had afgelopen week nog een stevige aanvoer diej mede dank zij de hulp van scholieren en schoolverlaters, be-j hoorlijk kon worden verwerkt. Er wordt een nieuwe regelina ingevoerd voor de gang van zaken in de fusthal na uitvoerig' overleg tussen bestuur, direktie en bedrijfsorganisatie. Het doel hiervan is de hal optimaal te gebruiken en het in te nemen fust snel af te voeren, ook bij uitgeven van fust. Ei wordt dan ook meer gebruik gemaakt van de stapelwagensl Een en ander wordt dezer dagen in praktijk gebracht. De nieul we indeling en ook de herindeling van het kopersgebied is vrij! wel gereed gekomen. Ook afgelopen week waren het voorar de rozen en troschrysanten die aan bod waren. Ook de fresicj en gypsophilis zijn van betekenis. Het is een kleurig beeld in het veilinggebouw en de talrijke bezoekers en bezoekster uip binnen- en buitenland, kunnen volop genieten! F Gemiddelde prijzen van de afgelopen week met tussen haak-® jes die van vorig jaar, waren: Amerikaanse anjers 57 (34), tro* sanjers 39 (24), anthurium 89 (65), snijgroen 15 (13), troschry*' santen jaarrond 60 (39), idem geplozen 69 (57), fresia 27 (21)[< gerbera 60 (43), gladiolen 36 (18), irissen 39 (37), leliekelkeri 53 (43), lelietakken 70 (130), red garnette 14 (10), sonia 22* (13), kleine rozen 22 (16), idem groot 19 (15). Opvallend is dat het totale aanbod van ruim 36.000.000 bos oP stuks iets minder was dan vorig jaar, maar het totale omzet* bedrag van de CCWS 15.410.502,22, bijna vijf miljoen gulf1 den hoger en dat is een aantrekkelijk beeld. Hetzelfde is heÖ geval bij bezien van de cijfers over de eerste helft van dit jaarp Aan bloemen werd door de CCWS omgezet 58.552.112,1ï' tegen vorig jaar 43.312.810,16, hetgeen 15.239.202,Of méér is dan vorig jaar en wat de potplanten betreft omzet niP 7.739.637,25, vorig jaar 5.242.819,55 mèéf 2.496.817,70. De omzet van de CCWS over het eerste half* jaar bedroeg 408.365.316,81 hetgeen een toename bete* kent met 58.123.317,40 of bijna 17 procent. Rekening hour dende met de aanvoertoename, kan het verloop tot dusvej bevredigend worden genoemd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6