Nieuwe duik naar goud van Lutine £eidóe<3oufta/nt Kindertehuis failliet: Ouders moeten schulden betalen Nog steeds bacteriën in drinkwater Vrijwilligers mogen straks bekeuren bij dierenmishandeling Amerika bereid te praten met industriebond Trimfietsers verongelukt Derde slachtoffer carrier „Agios Ioannis" geborgen Windenergie neemt hoopvolle vlucht Vuurwerk of dynamiet? weer 3INNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 6 JULI 1981 PAGINA 5 akantieverkeer [wel druk, maar irobleemloos IRIEBERGEN Op de Neder- ndse wegen is het zaterdag zeer •uitgeweest maar problemen heb- n zich nagenoeg niet voorgedaan. Iet verkeer, dat voornamelijk ichting Duitsland reed, werd goed erwerkt. Alleen tegen de middag 'aren er twee files: vijf kilometer jp de Poot van Metz (bij Eindho- krerf) en vier kilometer bij de grens- Dst Bocholtz. Ook vrijdagavond as het al erg druk maar evenals iterdag zijn er geen ernstige onge lukken geweest. Delft is gistermiddag verongelukt bij een fiets-tijdrit op de secundaire weg naast Rijks weg 13 van Rotterdam naar Delft Volgens de Delftse politie week de wielrijder op een gege ven moment onverwachts naar links uit, om dat hij over zijn schouder wilde kijken. Daar bij werd hij geschept door een automobilist en was op slag dood. In een ziekenhuis in Enschede is gistermorgen een 45-jarige man overleden aan de gevolgen van een valpartij met zijn race-fiets de dag er voor. Hij kwam zaterdag ten val tijdens een trainingsritje met zes vrienden in Nijverdal. ''s-HERTOGENBOSCH In 1799 verging vlak voor de Ne- 'derlandse kust, in een hevige storm het Britse driemast-fre gat „Lutine" Het kwam vast te zitten op een ondiepte. Slechts één man kon worden gered. Het schip werd door de golven verslonden. Met het schip ging ook de lading verlo ren, 15 miljoen gulden aan gouden en zilveren staven, en kisten vol munten. Vijftien miljoen guldens uit 1799. Een waarde van globaal 500 miljoen guldens van nu. Geen won der dat er sinds die ramp, die bijna 200 jaar geleden ^plaatsvond, honderden mensen hebben geprobeerd om een stukje van dat kapitaal boven water te halen. Nog vrij kort geleden hebben enkele Australiërs het geprobeerd, overi gens zonder succes. Nu wil echter een avontuurlijke Neder landse cineast, Jean Olf Lammers, weer proberen om wat nog resteert van het Lutine-goud naar boven te halen. Inderdaad, dat wat nog rest, want in de loop der tijd is er zo nu en dan eens een staaf goud en wat munten opgevist. Officiëel dan, want het hardnekkige gerucht gaat, dat menige Terschel- linger visser „per ongeluk wel eens wat in zijn netten vond. De verhalen worden van vader op zoon doorverteld. De scheepsbel van de „Lutine" is ook opgevist. Hij hangt nu in het kantoor van Lloyds in Londen, en wordt geluid bij groot nieuws. Jean Lammers heeft een avontuurlijke geest en net zoals zoveel ^avonturiers gelooft hij in succes. Het ontbreekt hem alleen aan jgeld. Daarom verschenen er de afgelopen dagen in verscheidene kranten advertenties, die „enthousiastelingen, investeerders en f aandeelhouders" opriepen „om mee te doen aan de opsporing en jj berging" van de „Lutine", „het grootste avontuur van de twin- M tigste eeuw", zo zegt Ook de vorig Jaar ondernomen poging om het goud te bergen, liep op niets uit. de advertentie. De beloning die de vol houders te wachten staat, is zo'n 200 250 milioen gulden. 4 Achter het in de ad- vertentie genoemde telefoonnummer in Waalwijk schuilt een vriendelijke "mannenstem, die i kordaat verwijst naar Jean Olf Lam mers, filmmaker in Den Bosch. «Beer Jean Olf is evenmin spraakzaam. Hij is op geld uit en ver wacht alleen tele foontjes die hem dat fin de schoot wer pen. Het Duitse blad „Stern" heeft hem al een flink bedrag. toegezegd Olvoor een reportage, zodat hij aan andere (nieuwsgierige jour nalisten geen bood- hap heeft. Al lans nu nog nau welijks. „Ik vind dat ik eerst de zaak rondbreien 'oor de pers in werking komt", zegt hij. „Het is nog wat voortij- lig, als U begrijpt wat ik bedoel. Ik heb een erg selectief publiek van mensen die graag hun geld zakelijk willen investeren. Dat 'nd ie niet bij de krantelezer. Daar gaat het om sensatie, het Tookjesidee op de achtergrond. Zo van: een paar goudzoekers jaan het weer wagen. Ik begrijp best dat dat tot de verbeelding ipreekt, maar ik wil niet graag de huid verkopen als de beer nog liet is geschoten. We hebben de beer bijna gevonden, en dan is "het schot zo gelost. Raak schieten? Geen probleem, ik ga er van- ^uit dat ik de beer in de hand heb en alleen maar de loop tegen zijn kop hoef te houden." i Dat klinkt nogal zeker? „In principe ben ik een vrij nuchter mens. Ik ben er ook zeker van dat het ons zal lukken. We hebben de begeleiding van een paragnost uit Zuid-Afrika. Ik ben zodanig overtuigd van de pa- z.ranormale begaafdheden van deze man, vooral als het gaat om vaststellen van metalen in de grond, dat het niet kan mislukken. Vorig jaar heeft hij de juiste plaats op de kaart aangewezen. We 2ijn met een vliegtuig van Teuge uit over de gasvelden van de Noordzee gevlogen. Hij heeft naar aanleiding daarvan een kaart igemaakt, die precies aansluit bij de laatste ontwikkelingen van nde Nederlandse Aardoliemaatschappij. Dat vind ik een gunstig teken aan de wand. Al heb ik ook maar 5 procent kans, dan wü ?jjik het toch wagen. We gaan ook niet uit van onderzoeken die al ieerder zijn gedaan, we hebben een totaal nieuw gebied". Wanneer gaat het grote avontuur beginnen? „We proberen voor half augustus de zaak rond te krijgen. Men heeft ons afgeraden om het na half augustus te doen. We zitten daar in een trekgat tussen Ameland en Terschelling. Het water is er behoorlijk ruw. Dat heb ik vorig jaar op een verkennings tocht al vastgesteld. U ziet, dat ik niet over één nacht ijs ga. Ik heb het zeer rustig en weloverwogen gedaan, en ik ben ook overtuigd dat het lukt. Het grootste probleem is niet meer de vindplaats, maar het financiële probleem van de berging. We weten nog niet hoe we het zullen doen, misschien met een zui ger of met het bergingsschip, dat nog steeds in West-Terschei-. ing ligt. Maar dat is een puur technische affaire, dus punt twee." „Kruideniers" Hebben zich al veel geldschieters aangemeld? „Er zijn al veel geinteresseerden, maar we gaan liever met één man in zee dan met 20 „kruideniers". Er vallen er altijd af en dan houden we een klein select, serieus groepje over, dat kapi taalkrachtig genoeg is en dat het doel ook zodanig kan „onder schrijven", dat ze zich niet zo'n grote buil vallen bij de belastin gen. Er zitten nogal wat haken en ogen aan". Het goud van de „Lutine" lonkt, maar net als al die andere ke ren, dat men heeft geprobeerd het goud te bergen, loopt ook deze poging de kans, dat ze meer goud kost dan ze opbrengt. Jean Olf Lammers is een avontuurlijke optimist, of een optimis tische avonturier. De feiten moeten het uitwijzen. Woensdag ko men de geldschieters bijeen om te beslissen wat er gaat gebeu ren. GERARD CRONE ROTTERDAM De Rotterdamse rivierpolitie heeft gis teren in het Calandkanaal een derde slachtoffer gebor gen van de ontploffing op de Griekse bulkcarrier „Agios Ioannis". Het lichaam van de man, die geïdentificeerd is als de 45- jarige M. Pritchard uit Londen, kwam in de buurt van het scheepswrak boven drijven. Dit wijst er volgens de politie op dat hij door de explosie van het schip is geslin- Heifongeluk kostte zes Engelse technici het leven. Van drie is het lichaam nu geborgen. Vroege herfst Ten gevolge van de zware regenval de afgelopen weken schieten de paddestoelen nu al uit de grond. De zesjarige Esther vond deze reuze- exemplaren In het park bij de sport velden „De Eendracht" te Amster dam. NEDERLANDS SCHIP REDT RUIM 200 VLUCHTELINGEN ROTTERDAM In Hong Kong zijn giste ren 208 Vietnamese bootvluchtelingen aan land gezet, nadat afgelopen donderdag het Nederlandse containerschip MS Nedlloyd Dejima (50.000 ton) de vluchtelingen uit de Zuidchinese zee had opgepikt Volgens een woordvoerder van Nedlloyd zaten de 208 opeengepakt op één scheepje en stond het bootje op het punt van zinken toen de be manning van het Nedlloyd-schip ze in de ga ten kreeg. De vluchtelingen mochten in Hong Kong aan land onder de voorwaarde dat ze binnen drie maanden naar Nederland zouden gaan. Volgens de woordvoerder is dit gegarandeerd. DEN HAAG Er moet een korps van vrijwilligers komen dat gaat controle ren of de wet op de dierenbescherming wordt nageleefd. Uit de gelederen van de dierenbescherming en andere parti culiere organisaties zijn naar verwach ting genoeg vrijwilligers met de juiste kwaliteiten te recruteren. Zulke vrij willigers mogen proces-verbaal opma ken en de zaak verder regelen met de officier van justitie. Dit staat in de nota „Rijksoverheid en Dierenbescher ming", die staatssecretaris Wallis de Vries van CRM vandaag naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. De nota is samengesteld door drs. J. Wal ter van de afdeling fauna en flora van CRM. Een probleem bij het samenstellen van zo'n korps vrijwilligers zou echter kunnen zijn dat er bij de dierenbescher mers vaak nogal emotioneel gereageerd wordt. Er zijn veel organisaties op dit ge bied, maar er wordt nauwelijks samenge werkt. Noch de overheid noch het parti culier initiatief kan effectief werken als er niet voortdurend overleg wordt ge pleegd, aldus de nota. Volgens Walter moet de overheid nu een standpunt inne men ten aanzien van de dierenbescher ming. Niet alleen vanuit het oogpunt „dat al wat leeft rechten heeft", maar ook doordat het welzijn van dieren steeds meer in de knel komt Voorbeelden daar van zijn de intensieve veehouderij en de hausse in huisdieren. In veel gevallen hebben dieren daardoor de status gekre gen van consumptie- en wegwerpartike len. Overigens is het idee van vrijwilligers met opsporingsbevoegdheid niet nieuw. Dergelijke onbezoldigde ambtenaren zijn er onder meer al bij de vogel- en natuur bescherming. CRM wil ze nu ook voor het in de gaten houden van het welzijn van honden, katten en andere huisdieren zoals knaagdieren, vo^ièrevogels, aquariumvis sen, terrariumdieren e.d. en aan dieren bij de dierenhandel, in circussenen en die rentuinen. Ook zouden de vrijwilligers erop moeten letten dat de mensen in heemse en uitheemse dieren in de vrije natuur met rust laten. De ingebruikstelling van een experimentele windturbine in Petten door minister Van Aardenne heeft de aandacht op nieuw gevestigd op de alternatieve energieopwekking. En dat werd weer eens tijd. Bij de steeds duurder wordende olie (en ons daaraan gekoppelde aardgas) kan niet genoeg nadruk worden gelegd op het belang van een inventief en intensief zoeken naar alternatieve bronnen voor energie. DEZELFDE minister Van Aardenne, die vorige week de nieuwe turbine met een hoopvolle verklaring in gebruik stelde, heeft gedurende de vier jaren van zijn bewind altijd weinig enthousiast gedaan over energiebronnen van alterna tieve aard, en met name over windenergie. In die sombere stellingname blijkt nu verandering te zijn gekomen. Dat is bijzonder verheugend. Het is hoopgevend te kunnen vaststellen, dat het nu ernst blijkt te worden met windener gie. Geen aanleiding om de toekomst van onze energievoor ziening in één klap zonnig te gaan inzien. Maar wél reden om de sombere verhalen over uitputting van grondstoffen en het daaraan gekoppelde pleidooi voor snelle invoering van kernenergie met de nodige reserve aan te horen. Vlaggetjesdag in Stellendam ZEVENBERGSCHE HOEK De ouders van vijf zwaar licha melijk gehandicapte kinderen moeten sa men een deel van de schulden betalen die het tehuis waarin de kinderen verbleven heeft gemaakt voor het failliet ging. Een bank, die de rekenin gen en leningen van het te huis („Het Hertejong" in Zevenbergsche Hoek) ver zorgde, heeft de ouders re keningen gestuurd voor bij elkaar honderdduizend gul den. De totale schuld van het tehuis bedraagt drie ton. „Het Hertejong" werd vorig jaar oktober gesloten omdat het volgens het ministerie van volksgezondheid niet aan de voorwaarden vol deed om een definitieve voorziening te worden. De oudercommissie is zeer ver ontwaardigd. Staatssecreta ris Veder-Smit van volksge zondheid 'heeft namelijk in een brief beloofd dat de ou ders financieel niet de dupe zouden worden als ze aan de «luiting van het tehuis zouden meewerken. Op het verzoek om de schuld van het failliete tehuis te veref fenen heeft het ministerie nog niet gereageerd. EIJGELSHOVEN Een 26-jarige Lim burger is afgelopen zaterdag in Eijgelsho- ven aangehouden, op verdenking van diefstal van enkele staven dynamiet uit een magazijn van een grindgroeve. De verdachte verklaarde tegenover de politie dat hij de staven had weggenomen in de veronderstelling dat het vuurwerk was. De man heeft niet geprobeerd het „vuur werk" te ontsteken. Miss Windmill Trlcla SchalJIk moest een flinke afstand afleggen om te kunnen poseren in dit oer-Hollandse decor. De uit Nieuw Zeeland afkomstige „Miss Windmill" had er een reis om de wereld voor over om In Kinderdijk het molenseizoen 1981 te kunnen openen. Zij vol bracht de eer biedwaardige plechtigheid af gelopen zater dag. Auto-industrie Nederland maakt weinig kans TILBURG De overle vingskansen van de Neder landse automobielindustrie nemen niet toe ondanks de enorme steunoperaties van de Nederlandse staat. Dit concludeert het Tilbugse in stituut voor ontwikkelings vraagstukken IVO in een rapport over de personenau to-industrie. De Nederlandse auto-industrie is volgens de onderzoekers te kleinschalig en kan daarom de concurrentie met de wereld wijd vertakte Amerikaanse en Japanse concerns niet aan. Bij de standaardisatie van onder delen, die in grote aantallen gemaakt worden waar dat het goedkoopst is, dreigt de Neder landse auto-industrie achterop te raken. Bovendien zijn wij te' traag in het veroveren van nieuwe markten, aldus het IVO. Het IVO voorspelt, dat een aantal Europese autopro ducenten de komende jaren zal verdwijnen door fusie of overname. IN ROTTERDAMSE WUK ROTTERDAM Het Rotterdamse drinkwater bevat nog steeds bacteriën uit de coli-groep. Dit heeft een drinkwater- proef in de Rotterdamse wijk Bospolder-Tussendijken uit gewezen. Coli-bacteriën komen behalve in ontlasting ook in oppervlaktewater voor. Mogelijke oorzaak van de vervui ling is het uitvoeren van straatvernieuwingswerkzaamhe- den in de wijk. Tot afgelopen zaterdag voegde het Rotterdamse drinkwaterbe drijf nog extra chloor in het leidingnet, omdat het drinkwater in de wijk het Scheepvaartkwartier ruim drie maanden geleden met coli-bacteriën besmet raakte. Een Frans marineschip perste toen door een verkeerde aansluiting zijn afvalwater in het di stributienet. De GG en GD heeft nog geen klachten over de recente veront reiniging ontvangen. Volgens het drinkwaterbedrijf is de con centratie bacteriën in vergelijking met drie maanden geleden miniem. SCHADE SPORTPARK EEN MILJOEN Inbreker steekt bewijsmateriaal in de brand KERKRADE De klee- druimten, de bestuurskamer en het administratiekantoor van het gemeentelijk sport park in Kerkrade zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in vlammen opgegaan. De brand werd gesticht door een 17-jarige inwoner van Kerk rade, om de sporen van een in braak in de bestuurskamer uit te wissen. Volgens de politie bedraagt de schade ruim één miljoen gulden. Vrijdagavond opende minister Gardeniers van CRM op het sportterrein in Kerkrade nog het Wereld Muziek Concours. De organi satie van dit evenement dreig de door de brand tot misluk ken gedoemd, maar door tus senkomst van de gemeentelij ke diensten kon alsnog voor vervangende ruimten worden' gezorgd. Daardoor konden de mars- en showwedstrijden zondag gewoon doorgaan. De 17-jarige brandstichter is za terdagmorgen aangehouden. Hij heeft inmiddels bekend. AMSTERDAM De industriebond FNV verwacht op korte termijn besprekingen te kunnen beginnen met de directie van het internationale automobiel concern Ford in Detroit over de positie van de Ford-fabriek in Amsterdam. De hoofddirectie in de Verenigde Staten heeft laten weten dat een FNV-de- legatie voor een dergelijk gesprek welkom is. Een datum voor het bezoek is nog niet afgesproken. Zoals bekend wil het Amerikaanse concern de vestiging in Am- sterdam op korte termijn sluiten. De Nederlandse Ford-directie heeft inmiddels bekend gemaakt dat de accommodatie in Am sterdam te koop is aangeboden aan negen multinationale onder nemingen in Japan. Tot een transactie zou dit nog niet hebben geleid. Volgens andere berichten heeft het Japanse autoconcern Toyota plannen een fabriek in Europa te openen. Warmer DE BILT - Eindelijk hebben we weer eens een weekeinde gehad dat geschikt was voor activiteiten buitenshuis. Welis waar was er nog niet zoveel zon, en viel zelfs hier en daar wat regen, maar middagtem- peraturen van 20 tot 24 graden maakten het toch wel aange naam. Deze weersverbetering zet zich voort. Morgen zullen er zonnige perioden zijn met middagtemperaturen van on- feveer 18 graden aan zee tot 4 graden in het oosten van het land. De wind blijft zuid west en zal meest matig zijn. Het ziet er naar uit dat in de rest van de week de wind zui delijk wordt en nog warmere lucht gaat aanvoeren met meer zon. Daarbij zal de tem peratuur in de tweede helft van de week tot zomerse waarden van meer dan 25 gra den oplopen. Deze weersver betering gaat ook elders in Eu ropa zomers weer brengen. Al leen Engeland krijgt nog met oceaanstoringen te maken, maar ook daar wordt het war mer. Antoon Krelage overleden Amsterdam Zaterdagmid dag is in het Antoni van Leeu wenhoekziekenhuis in Am sterdam de dirigent Antoon Krelage op 72-jarige leeftijd overleden. Krelage genoot al op zeer jon ge leeftijd bekendheid als lei der van diverse zangkoren. Zo was hij op zijn 19e jaar al diri gent van de Stem des Volks in Amsterdam terwijl hij enige jaren later leiding gaf aan het Radiokamerorkest en het Groot Omroepkoor. In 1929 behaalde Krelage het einddiploma piano aan het Amsterdams Conservatorium. In zijn verdere loopbaan was hij onder meer dirigent van de Christelijke Oratorium Vere niging „Hosanna" in Spaken burg en van het koor van de Liberaal Joodse Gemeente te Amsterdam. Krelage was ridder in de orde van Oranje Nassau.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5