Hinault„Daar kun je zelfs de Ronde verliezen" Volgend seizoen drie Nederlandse clubs in UEFA-toernooi Nederlandse voetbalclubs wacht gunstige loting TOURKARAVAAN VREEST „HEL VAN HET NOORDEN" Wereldkampioen oppermachtig SPORTTRIBUNE Eerste verlies Willem II Golftitel Lemmens Swinkels schiet geen duiven in de Sovjet'Unie LEIDSE COURANT/ NANTES In het verleden werd door de Tourkaravaan in een grote boog om het met „Hel van het Noorden" voor treffelijk omschreven gebied gekoerst maar sinds een paar jaar worden de coureurs ver plicht zich een weg te banen tussen de slordig neergek wakte puntige stenen, die worden afgewisseld door sporen waarin zelfs een boe renkar geen schijn van kans heeft om snel vooruit te ko men. Een storm van kritiek loeide door het internationale peloton. Het was geen stijl. Een klassieker als Parijs-Rou- baix, die de renners door de zelfde omgeving voert, was nog acceptabel. Een een daagse wedstrijd verliezen, zelfs al is het de Koninginne- klassieker, is tot daaraan toe, maar een Tour de France ver spelen door tegenslag, dat kan niet. Felix Lévitan zette evenwel door, aanvankelijk tot grote woede van de door Bernard Hinault aangevoerde meerderheid van het peloton. De tijden zijn echter veran derd. Hinault, eens een grote tegenstander van de tocht door de woeste natuur van het Franse noorden heeft zich ont wikkeld tot een coureur die ook op dit terrein zijn manne tje staat. Tijdens Parijs-Rou- baix versloeg hij de complete internationale concurrentie. Toch had hij na afloop van de kruisvaart harde kritiek. En in Nantes, op de rustdag van de Tour, bleek dat hij zijn mening nog altijd niet had gewijzigd. „Het is oneerlijk", zo sprak hij. „als je echt pech krijgt en de ploegleider of een ploeggenoot is niet in de buurt, kun je niet alleen ver achterop raken maar inderdaad de Tour verliezen. En dat is kwalijk". Toch is het juist de gedachte aan pech die de, al of niet nog serieus te nemen, rivalen over eind houdt. Maar niemand durft te geloven dat Hinault daar verslagen kan worden. Al leen wanneerHet is zich vastklampen aan een laatste strohalm. Herhaaldelijk wordt gedacht aan die gedenkwaar dige dag dat Joop Zoetemelk de gele trui kon aantrekken. Veel heeft dat achteraf niet uit gemaakt, maar toch.... De kaarten liggen nu echter an ders. Hinault heeft zich ook aan de nieuwe omstandighe den snel aangepast. Vorig jaar was hij op de kasseien onstuit- NANTES De etappe Compiègne-Roubaix, die de renners een finale be looft over bonkige, punti ge kasseien, speelt zich af in een gebied dat de naam draagt „Hel van het Noorden". Merkwaar dig genoeg heeft die naam niets met de kas seien te maken. Deze term is voor het eerst ge lanceerd in 1919 door een verslaggever van l'E- quipe die het parkoers van Parijs-Roubaix kwam verkennen. Een jaar na de eerste wereldoorlog liep dit parkoers voor een aanzienlijk gedeelte langs de frontlijn waar de Duit se en Franse legers el kaar het leven onaange naam hadden gemaakt. Het puin was nog niet op geruimd, de velden en akkers waren stuk ge schoten en lagen er om woeld bij. Reden voor de journalist om te spreken over de „Hel van het Noorden". De kasseien waren hem niet opgeval len. Dat kon ook moeilijk want alle wegen in Frank rijk bestonden toen uit dat soort stenen. baar in de Ronde van Frank rijk. Hennie Kuiper leverde toen wellicht de beste prestatie uit zijn carrière maar zag zijn moed niet beloond. Vooral door de inspanningen van Ludo Delcroix, die voor een behoorlijke hoeveelheid geld bereid was hand- en spandien sten te verlenen, kwam Hinault terug. De wereldkampioen be sliste de sprint in zijn voordeel, zoals hij alleen dat kan. Del croix maakte dat al niet meer mee. Hij had lek gereden. Te rugkijkend op die etappe ver klaart hij thans: „Ik heb er veel van geleerd. Voortaan rijd ik op de kasseien mijn eigen koers". De Belg zal er dan ook onge twijfeld weer bij zijn wanneer bij kilometerpaal 47 de eerste van de ontelbare, over een kleine 30 kilometer uitge smeerde, stenen opdoemen. En ook Hennie Kuiper zal on getwijfeld op een van de eerste plaatsen in het peloton koer sen om er zeker van te zijn dat hij de beste kansen houdt om te profiteren van een eventuele inzinking van de boven hem in het algemeen klassement staande concurrenten. De rit Compiègne-Roubaix, over een lengte van 246 kilometer, kan het klassement drastisch door elkaar gooien, mede omdat de kasseien vooral zijn „verbor gen" op de laatste 30 kilome-' ters. Weliswaar wordt de ren ners als compensatie op de laatste 12 kilometers een uit stekend wegdek voorgezet, maar voordat zij dit bereiken moet 10,3 kilometer kasseiweg worden bedwongen. Modderbrij Zij moéten er overheen, bij re genachtig weer in een angst aanjagende modderbrij, bij droog en warm weer in een metershoog opwaaiende wolk. De moeilijke omstai heden trekken de toesc wers als honing de bijen. I de tongen beweren dat he organisatoren vooral te do^! om de sensatie en dat dejj hebbers komen voor het O van de beslijkte, bebll coureurs, fietsen die oJ schroothoop kunnen wol gegooid en motorrijders dl de smalle, doorgaans of' gaanbare, paden ondt gaan. Vooral als het rejj komt het wielervolk aan_ trekken. De modder str/ dan van de akkers op de gaans lager gelegen weggt waardoor kasseien, kuiler andere verraderlijke hindeji sen helemaal aan het oog den onttrokken. Daar wil nie Kuiper proberen teru slaan. PETER VAN PUT" DEN HAAG Ook in het vol gend seizoen mogen slechte drie Nederlandse clubs uitko men in het toernooi om de UEFA-beker. De drie plaatsen voor 1982/1983 zijn bestemd voor de drie hoogst eindigen de ploegen na de kampioen in de stand van de eredivisie (de vertegenwoordiger in het toernooi van de bekerwin naars daarvan uitgesloten). Slechts wanneer de UEFA zijn fiat geeft aan een na-competi- tie ter aanwijzing van de derde Nederlandse vertegenwoordig er, plaatsen twee clubs zich di rect via de eindstand van de competitie. Het klassement van de landen die vier of drie clubs kunnen inschrijven voor het toernooi om de UEFA-beker in 1982/1983 ziet er als volgt uit: 1. West-Duitsland 52,284 pun ten; 2. Engeland 38,760 pun ten; 3. Spanje 36,999 punten (alle vier vertegenwoordigers); 4. Nederland 35,966 punten; 5. België 31,966 punten; 6. Frankrijk 30,250 punten; 7. Oost-Duitsland 28,600 punten; 8. Sovjet-Unie 27,050 punten (drie vertegenwoordigers). In het komende seizoen spelen West-Duitsland, Engeland en België met vier ploegen in het UEFA-bekertoernooi, Spanje, Nederland, Oost-Duitsland, de Sovjet-Unie en Frankrijk ko men met drie ploegen uit. TILBURG Willem II heef! zaterdagavond de eerste in- tertoto-wedstrijd tegen Viking Stavanger verloren. De Noor Brekke maakte acht minuten na de rust het enige doelpunt. Stuttgarter Kickers (WDI) won in dezelfde poule met 2-0 van het Bulgaarse Marek Stanke Dimitrov. Stand in groep 8: 1. Stuttgar ter Kickers 2-3 (2-0); 2. Viking Stavanger 2-3 (1-0); 3. Willem II 1-0 (0-1); 4. Marek Stanke Dimitrov 1-0 (0-2). Sportwereld LEONDING Rik Bakker heeft zaterdag in de finale van het Europa-judotoernooi in Oostenrijk (tot 78 kg) ge wonnen van de Westduitser Peter Bitterberg. Bij de da mes tot 56 kilo verloor de Haagse Liesbeth Beeks in de eindstrijd van wereldkam pioene Gerda Winklbauer. OOSTERHOUT Loes Dek kers is in Oosterhout als vier de geëindigd in de strijd om de Europa Cup kunstrol- schaatsen. Winnares bij de dames werd Marion Perrot' (Eng) en bij de heren zege vierde Michel Sartorato (Ita). TAIWAN Het Nederlands damesbasketbalteam heeft via zeges op Zweden (62-51), Engeland (44-34) en West- Duitsland (52-46) de finale poule van het toernooi in Tai wan bereikt. VELDHOVEN Robert de Wit (PSV) kwalificeerde zich tijdens het NK tienkamp met een totaal van 7790 punten voor de Europese jeugdkam pioenschappen atletiek, vol gende maand in Utrecht te houden. AMSTERDAM De Neder landse bridgeploegen hebben een oefenwedstrijd tegen De nemarken met klein verschil verloren. Bij de heren werd het 218-195, bij de dames 220-201. KRUININGEN Gerrie van Gerwen heeft zaterdag de profronde van Kruiningen ge wonnen voor Wies van Don gen en Ger Mak. HENLEY De Nederlandse roeisters Sharon Ceha en Ni- colette Hellemans hebben za terdag de eerste ooit in Hen ley geroeide wedstrijd voor dames verloren tegen het Amerikaanse duo Julia en Charlotte Geer. CLERMONT FERRAND De Russische schermer Wladimir Smirnov veroverde de wereldtitel floret door in de fi nale Petru Kuki uit Roemenië te verslaan. Bij de dames won de Westduitse Cornelia Hanisch van de Chinese Jujie Luan. SNAGOV In een sterk be zet toernooi in Bulgarije, waaraan onder meer zes Oostbloklanden deelnamen, heeft de Nederlandse kano- ploeg vier finaleplaatsen veroverd. In de k2 1000 me ter bereikten Lebbink en Ste vens een vierde plaats. GELSENKIRCHEN Norbert Janzon van Bayern München heeft een contract getekend bij het uit de Bundesliga ge degradeerde Schalke 04. Fe- renz Meszaros, de doelman van het Hongaarse nationale elftal, gaat naar Sporting Lis sabon. HOORN Europees- en wereldkampioen Stephan van den Berg was gisteren oppermachtig tijdens de Nederland se windsurfkampioenschappen in de Windgliderklasse. Op het IJsselmeer bij Hoorn won hij in de lichtgewichtklasse alle zeven manches en dus de titel. ARNHEM Wilfred Lem- mens is gisteren op de Ro- sendaelsche Golfclub in Arnhem winnaar geworden van het toernooi van het open Nederlands prof kam pioenschap. De in West-Duitsland spelen de Lemmens bereikte dit re sultaat door een sterke eer ste ronde te spelen in de fina le. Hij kwam tot een nieuw baanrecord voor professio nals met 68 slagen. Door een score van 77 behield hij op de laatste achttien holes zijn voorsprong op zijn professio nele achtervolgers O'Maho- ney en Gee, die in het totaal klassement de vierde plaats deelden. De beste amateur was de Eindhovenaar Bart Nolte. Hij speelde een zeer constant toernooi. Daardoor greep hij verdiend de amateurtitel. Eric Hertzberger van De Dommel werd de tweede amateur en derde in het totaalklasse ment. DEN HAAG Vier van de vijf Nederlandse clubs zullen in Zürich bij de loting van de eerste ronde voor de Europese bekertoer nooien „goed" uit de bus komen. AZ '67, Ajax, Feyenoord en PSV zullen namelijk door de Europese Voetbal Unie geplaatst worden. Slechts FC Utrecht kent deze voorkeursbehandeling niet. De UEFA plaatst de ploegen die in éèn van de vijf voorgaande toernooien ten minste een keer een plaats in de halve finales heb ben bereikt in éèn van de drie Europese competities. De loting voor de eerste ronde is zodanig dat geplaatste ploegen elkaar niet kunnen ontmoeten. Die speciale behandeling valt morgen ruim een kwart van de ploegen ten deel, namelijk 34 van de 131 die deelne men. AZ '67 en Feyenoord verwierven het voor recht in het afgelopen seizoen, waarin de Alkmaarders de finale van het toernooi om, de UEFA-beker verloren van Ipswich Town. Feyenoord was in de halve finales van het toernooi van d2 bekerwinnaars verliezer te gen Dinamo Tiflis. Ajax kreeg zijn recht een jaar eerder, in de halve finale van het toernooi van de lands kampioenen tegen Nottingham Forest. De prestatie van PSV is iets meer „belegen", namelijk uit het seizoen '77/78, waarin de Eindhovense ploeg In de finale van het toer nooi om de UEFA-beker Bastia (Fra) ver sloeg. Slechts zes van de 33 deelnemende landen profiteren op grote schaal van het plaat singssysteem. West-Duitsland, met vijf ploe gen, het meest. Nederland en Spanje (met ieder vier) zijn een goede tweede. België, Engeland en Italië brengen drie clubs aan, die mogen rekenen op een betere behande ling bij de loting. In het toernooi van de landskampioenen zijn elf clubs geplaatst, namelijk: Liverpool, An- derlecht, Bayern München, Banik Ostrava, AZ '67, Juventus, Rode Ster Belgrado, Au stria Wenen, Benfica, Dinamo Kiev en FC Zürich. Bij de bekerwinnaars zijn het er slechts vijf, Ajax, Eintracht Frankfurt, Bastia, Barcelona en Dinamo Tiflis. Bij de indeling van de eerste ronde in de strijd om de UEFA-beker zal met achttien clubs „rekening" worden gehouden. Het zijn: Beveren en Club Brugge, Hamburger SV, Stuttgart en Borussia Mönchen Glad- bach, CZ Jena, Ipswich en Arsenal, Nantes, PSV en Feyenoord, Napoli en Internazionale, Malmö, Real Madrid, Valencia en Atletico de Madrid en Grasshoppers. Voor de eerste ronde losbarst op 16 sep tember zullen zes wedstrijden vooruit moe ten worden gespeeld. LOPIK Kleiduivenschi Eric Swinkels, die zaterdai dens de nationale kamps schappen in Lopik 199 va 200 duiven schoot (een. derlands en Europees rel en een evenaring van het reldrecord), heeft het bes van de KNSA laten w geen prijs te stellen op uil ding naar de EK in de Sa Unie (op 15 juli) en de W Argentinië. Swinkels wil dat de regiems in die lat reclame maken met zijn J taties als kleiduivenschutf Huub van Boeckj verliest finale EMMEN De Columb! Cortes heeft gisteren in I men het eerste satelliet!) nooi van dit seizoen op' naam gebracht. Hij versl in de finale de Hagel Huub van Boeckel met I en 7—6. De 800 toeschouwers zl een goede finale met sterk vechtende Van Boei die het echter niet redde gen Cortes, die in de haN nales de Nederlander Tl al met 76 en 61 te wees. In het herendubbel Thung met Theo Gorterl succesvol. Van Boeckel in seerde met Marc Albert' tweede verlies in een fif 6—3, 2—6, 8—10. Het twi satelliettoernooi vindt j week plaats op de ScH ningse Metsbanen. Sportprijsvragi DEN HAAG De uitslj van de (sport)prijsvri van het afgelopen weeks zijn: Lotto nummer 27 De juiste getallen zijn: 12 Aantal deelnemers: 665i Inleg: ƒ2.877.622,50; prj bedrag: 1.366.870,69; e prijs: 478.404,74; tw prijs: 136.687,07; d prijs: 205.030,60; vierd vijfde prijs: 273.374,14.| Westduitse lotto De juiste getallen zijn: 7 29 - 30 - 35 - 48, reservej Spiel '77: 8 6 4 3 2 1 6. Belgische lotto De juiste getallen zijn: 14! - 21 - 22 - 31 - 38, bijkofj nummer 3. Supertrio (4e koers op t digt) Juiste volgorde: 6 - 8 - 1 105,20. 562.053,00. Op de rustdag maakte Hinault zich kennelijk nog geen zorgen over de „Hel van het Noorden". Hij vermaakte zich opperbest met echtgenote Martine en zoontje Michael. MAANDAG 6 JULI 1981 PAGINA Hennie Kuiper wil proberen op de kasseien zijn slag te slaan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10