Franse marine brengt „drijvende bom" tot zinken CeidacSowo/nt België snoert Zaïrese balling de mond Premier Jaruzelski stroomlijnt kabinet Meisjes gaan met minder vertraging door schooltijd Waarschuwing tegen te veel gebruik astma-inhalator Politieke schijnwereld en barre werkelijkheid Wiegel: Terlouw wil politieke zelfmoord Van Agt Kabinet moet waarde confessioneel onderwijs waarborgen JNENLAND/BUITENLAND leidse courant ZATERDAG 4IUU 1981' PAGINA 5 fcus niet jar Lourdes ftIJS Paus Johannes pus de tweede, die nog hinder ondervindt j de gevolgen van de aan- j op zijn leven op 13 mei, liet internationale eucha- ;ch congres, dat van 16 in met 23 juli in Lourdes at gehouden, niet bijwo- zo is in Parijs bekend akt. fcaus lijdt aan een virusin- |e die verband houdt met -togelverwondingen die hij le aanslag opliep. Ondanks Ifwezigheid van de paus jlen voor het roomskatho- congres 27.000 deelne- i uit 120 landen verwacht. 'zend doden [oedbad bij ammenstrijd Ghana 3RA De strijd tussen t stammen in het noord ten van de Westafri- ise staat Ghana heeft lijk aan wel duizend n het leven gekost, zo een lid van het Ghane- arlement S. B. Dy-Ya- verklaard na een be- aan de streek. Politie- iten en militairen ber- nog steeds lijken in de TVeving van de dorpen ir gevochten is. "akah maakte deel uit van parlementaire delegatie 'het strijdtoneel rond de. ts Bimbilla, 375 km. ten fden van Accra, heeft be- Bimbilla is de hoofd- van het gebied van Na- iba, die slaags zijn geraakt '""7 het buurvolk, de Kon- 9 Iba. De oorlog ontbrandde pen conflict over de beta- van pachtsommen. In de d zijn vier dorpen ver- 3aist en 30.000 mensen dak- ïlal 6eworden. rnJP: „preventieve '^houdingen bij gillemsbrue" rei ïreTTERDAM De Rotter- d»se politie heeft bij de ope- iig van de Willemsbrug, tosda door koningin itrix en prins Willem Meander, preventieve arres- *s verricht. Dit schrijft de P in Rotterdam in een open j-^ef aan burgemeester Van |7 Louw. Jgens een woordvoerder n de politie is er alleen spra- geweest van aanhoudingen verstoring van de openbare F« baldadigheid of mishan- ng in het geding was. otsing door sfecte lichten ,6i ondergrondse fSew York ïrd YORK Doordat de dan 60 jaar geleden geïn- iefleerde waarschuwingslich- le t in de ondergrondse van e kv York het begaven is gis- edn een treinbestuurder om lidt leven gekomen en zijn hetr dan honderd passagiers betond geraakt. De bestuur- ik reed in op een tweede et», die door een defect aan d Stroomtoevoer was blijven bijen. Volgens de directeur en.de metro in New York phien de lichten vrijdag nog c«pareerd. Vijf minuten vrr. het ongeluk bleken ze totseling niet te werken. ^fankrijk wil ;en politieke -asken ^tleveren Of JIIJS Frankrijk wil in |ockomst alleen Basken Spanje uitleveren, die gewone misdaden wor- beschuldigd. Politieke htelingen stuurt de iwe Franse regering niet [rens over, zo heeft mi- ;r Claude Cheysson van enlandse zaken gisteren Jaard. derdag reisde premier 0 Sotelo van Spanje huis- jrts na overleg met de rege- in Parijs, onder meer over gezamenlijke bestrijding 0 het terrorisme door Bas- die vaak vanuit Frank- in Spanje penetreren, ysson zei, dat voor Frank- het niet uitleveren vai» tet tieke vluchtelingen een cipiéle zaak is. „Wij zullen politieke vluchtelingen ler 'ijzen of terugsturen, uit lWk land ze ook komen", al- >n, Cheysson. he Lionel Hampton fjrnstig ziek" ojIIJS De Amerikaanse sifafonist Lionel Hampton ft als gevolg van een „ern- 1 ziekte" moeten afzien een aantal concerten in opa. Dit heeft zijn zaak- jeitrnemer gisteren in Parijs jniendgemaakt. Hij wilde niet dajluidelijken welke ziekte ee<PPton onder de leden rl#t. Hampton, die 72 jaar is, 1 engagementen in Lyon en in Frankrijk en Bari, in M+cuiden van Italië. GRIEKSE TANKER AL DRIE MAANDEN STUURLOOS PARIJS Een com mando-team van de Franse marine heeft gis teren de opdracht gekre gen een Grieks tank schip tot zinken te bren gen, dat al drie maanden onbemand en volkomen stuurloos voor de Fran se kust ronddobbert. Volgens het Franse mi nisterie is het vaartuig, dat 18.000 ton nafta aan boord heeft „een drijven de bom en een voorbeeld van onverantwoordelijk gedrag en een schending van de beginselen van veiligheid". De Griekse „Cavo Cambanos" was begin april buitengaats Tarragona (Spanje) gekapseisd en in brand gevlogen. Sedert dien is de tanker met het der tig meter hoge voorschip bo ven water afgedreven naar de kust van zuid-Frankrijk, waar het thans op een vaarroute is aangeland. De Franse regering vreest niet voor milieuvervui ling, maar acht de kans op aanvaringen met het wrak wel aanwezig. De marine is van plan nu een aantal gaten in de romp te bo ren om het vaartuig tot zinken te brengen, zonder dat al te veel nafta vrijkomt. Vijfendertig meter steekt de boeg van de Griekse tanker „Cavo Canbanos" het wrak tot zinken brengen, omdat gevreesd wordt voor aanvaringen. boven het zeewater uit. De Franse marine wil EX-PREMIER MOET ZUINIG ZIJN MET KRITIEK BRUSSEL De ex-premier Mguza Karl I Bond van Zaï re, die als balling in Brussel verblijft, moet zuinig zijn met kritiek op zijn moeder land. Nguza riep deze week het Zaïrese volk in een pamflet op het bewind van Mobutu omver te werpen. Dat kostte hem een schrob bering op het Belgische mi nisterie van justitie. Nguza werd toegevoegd dat hij zich moet houden aan de Belgi sche wetten, die buitenlan ders verbieden om buiten landse staatshoofden te bele digen. Eventueel zou hem via gerechtelijke stappen het zwijgen kunnen worden opgelegd. De Belgische minister-presi dent Mark Eyskens noemde de uitlatingen van de ex-premier in interviews met Belgische media „schadelijk voor de be trekkingen tussen België en zijn oud-kolonie". Afgelopen dinsdag had president Mobutu gedreigd de diplomatieke ban den met België te verbreken als Nguza niet de mond werd gesnoerd. Met name de opmer king dat Mobutu corrupt zou zijn en verantwoordelijk is voor de moord op Europeanen in Zaïre in 1978 was de Zaïrese president in het verkeerde keelgat geschoten. De Belgische minister van bui tenlandse zaken Nothomb brengt volgende week een be zoek aan Zaïre. Naar verluid om de Belgische positie, met name op het vlak van de vrije meningsuiting, te verduidelij ken. Emigraties uit Polen verdrievoudigd WARSCHAU Vooruitlopend op het komende bijzondere partijcongres dat de economie van Polen in rustiger vaar water moet brengen, heeft het Poolse parlement gisteren in gestemd met voorstellen van premier Wojciech Jaruzelski om het kabinet van het land te stroomlijnen. Het aantal mi nisteries zal worden teruggebracht van 28 tot 21 waarbij acht ministers zonder meer worden ontslagen om, zoals de premier het uitdrukt, „een betere concentratie op de oplos sing van strategische problemen mogelijk te maken". De burgers van Polen worden dagelijks met de economische problemen van het land geconfronteerd door de lange rijen wachtende mensen bij de winkels en rantsoenering van een groot aantal consumptiegoederen, waaronder sigaretten. Mede als gevolg hiervan is het aantal emigranten uit Polen fors geste gen. De afgelopen maand zochten 2.648 Polen hun toevlucht in Oostenrijk, ruim driemaal zoveel als in de maand mei. Oosten rijk heeft een beroep gedaan op de Verenigde Staten, Canada en Australië om meer Polen op te nemen, omdat het al problemen heeft met de opvang van de emigranten. Gisteren is de Russische minister van buitenlandse zaken An drei Gromyko in Warschau gearriveerd voor een „kort en vriendschappelijk" bezoek. Aangenomen wordt dat Gromyko de Poolse leiders duidelijk zal maken in hoeverre het Kremlin be reid is hervormingen te accepteren die mogelijk 14 juli op het speciaal congres van de Poolse communistische partij aan de orde komen. Enkele Westerse diplomaten in Moskou noemden het bezoek, dat tot zondag duurt, niettemin bemoedigend, omdat Gromyko geen vertegenwoordiger is van de „harde lijn" in Mos kou. Eén en ander zou betekenen dat het Kremlin wat meer vertrouwen heeft in de ontwikkelingen in de sattelietstaat. Ook in hoger beroep twaalf jaar en tbr voor wurgen meisje ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem heeft een 24-jarige Brit wegens poging tot ver krachting en wurging van de 12-jarige Karin Nathans, vorig jaar augustus in Arnhem, ver-1 oordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf en tbr. Deze straf is gelijk aan het vonnis van de rechtbank in Arnhem. Het o- penbaar ministerie heeft zowel bij de rechtbank als bij het hof vijftien jaar cel zonder tbr geëist. DEN HAAG Meisjes lo pen in het voortgezet onder wijs minder vertraging op dan jongens. Zij zitten ook meer bij het mavo en min der bij het lbo dan jongens. Bovendien zijn zij in iets sterkere mate in vwo en havo vertegenwoordigd. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek opge maakt uit een onderzoek naar de schoolloopbaan in. het voortgezet onderwijs. Nagegaan is waar de leerlin gen die in 1977 voor het eerst naar het voortgezet onderwijs gingen, na twee jaren zijn aan gekomen. Bij de jongens zat 23 procent nog niet in de derde klas, bij de meisjes was dit 18 procent. Groot is nog het verschil tus sen leerlingen uit de zeven on derscheiden sociale beroeps groepen, met name in het der de leerjaar van vwo en lbo. Van de jongens uit gezinnen van hogere employees zat 28 procent in het derde leerjaar van het vwo en elf procent in lbo-3. Van de jongens van on geschoolde arbeiders zal drie procent in vwo-3 en 58 pro cent in lbo-3. Bij meisjes zijn soortgelijke verschillen waar te nemen. De adviezen van schoolhoof den komen bij vwo en lbo het best tot hun recht. Ongeveer twee derde van hen die een vwo-advies kregen, zitten na twee jaar inderdaad op het vwo. Bij het lbo is dit zelfs ne gentig procent. Bij het havo komen de meeste afwijkingen voor: van de leerlingen met een havo-advies zit na twee jaar 25 procent op het vwo en nog iets meer op de mavo. Tegen zout geen kruid gewassen Om het gebruik van chemische middelen bij het bestrijden van onkruid zoveel mogelijk te beperken, is Rijkswaterstaat in Flevo land begonnen met een proef om het onkruid te lijf te gaan met wegenzout. Het is hetzelfde zout dat 's winters de gladheid op de wegen bestrijdt, zonder al te veel schadelijke gevolgen. Het leverde een winters plaatje op. UTRECHT Het te vaak hanteren van de spuitbus door patiënten met astma en andere ademhalingsmoei lijkheden kan erg gevaarlijk, zo niet fataal zijn, zo schrijven vier artsen van het academisch ziekenhuis in Groningen deze week in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De stof in de spuitbus prikkelt doet de luchtwegen zich verwijden. Een overdosering, zo vermoeden de artsen, zou een rol hebben gespeeld bij het overlijden van drie patiënten in de afgelopen maanden. In dezelfde periode zagen de artsen ook patiënten met zeer ernstige verstoppingen van de luchtwegen. Ook zij hadden de spuitbus te vaak gebruikt. Navraag bij andere longart sen leerde de Groningse artsen dat zich meer soortgelijke gevallen hebben voorgedaan, waarvan verscheidene met dodelijke afloop. Het te vaak gebruiken van de spuitbus wordt in de hand gewerkt door het snelle effect bij inhalatie van het medica ment. Als het niet of niet zo snel helpt wordt er gemakke lijk wat meer gebruik van gemaakt. Pas zeer laat wordt dan de huisarts geraadpleegd. Te snel wordt ook de spuit bus door de huisarts voorgeschreven als enige vorm van behandeling, vaak voordat de oorzaak van de ademha lingsproblemen zijn onderzocht. Ministerraad extra bijeen over begroting (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabinet zal aanstaande woensdag een extra vergadering wijden aan de financiële perikelen rond het opstellen van een begro ting van het volgend jaar. Ook moet dan een restje van de problemen voor 1981 worden geregeld. Daarbij gaat het met name om het verder terug dringen van het financierings tekort door middel van ombui gingen, een zaak die voor een belangrijk deel niet werd gere geld in de eerste voorjaarsnota die enkele maanden geleden naar de Kamer werd gestuurd Het financieringstekort ligt nog altijd ver boven het maxi maal toelaatbare. De laatste cijfers wijzen op een gat van tussen de acht en negen pro cent van het nationaal inko men (25 tot 27 miljard gulden). In de gewone ministerraad, die in de vakantieperiode al tijd op donderdag wordt ge houden, zal de komende week het te voeren prijsbeleid ter discussie staan. Door de consu mentenorganisaties is met steeds meer klem aangedron gen op een strakker prijsbe leid. Landelijke regeling leenbijstand DEN HAAG Er komt een landelijke regeling voor de af lossing van leningen die zijn verstrekt voor de aanschaf van noodzakelijke duurzame gebruiksgoederen, zoals woon inrichting. Als men voor der gelijke kosten, die normaal uit het eigen (minimum) inkomen moeten worden voldaan, door omstandigheden niet heeft kunnen sparen en als men hiervoor geen lening bij een bank kan krijgen, is onder be paalde voorwaarden leenbijs tand mogelijk. Die lening dient dan volgens deze nieuwe regel in een periode van drie jaar te worden terugbetaald. Thans is de regeling per ge meente nogal verschillend. Weer besmetting Rotterdams water ROTTERDAM Het Rotter- damse drinkwaterbedrijf heeft gisteren in het drinkwater van de wijk Bospolder-Tussendij ken een hoeveelheid bacteriën aangetroffen, die waarschijn lijk als gevolg van werkzaam heden bij vernieuwing van straten in het leidingnet te recht zijn gekomen. Het gaat waarschijnlijk niet om een be smetting zoals die drie maan den geleden voorkwam, toen darm bacteriën, afkomstig van een Frans schip, het water in het scheepvaartkwartier had den besmet. Het drinkwater bedrijf bestrijdt de nieuwe be smetting met extra chloor. Philips betrokken bij onderzeeërs voor Chili DEN HAAG Via haar doch teronderneming Electro Spe cial in het Westduitse Bremen is Philips betrokken bij leve ring van elektronische appara tuur voor twee onderzeeboten die in Kiel worden gebouwd voor Chili. Dit stelt het Twee de-Kamerlid Van der Spek (PSP) in vragen aan de rege ring. Eerder had het kamerlid vragen gesteld over betrok kenheid van Holland Signaal, ook een Philipsdochter, bij deze leverantie. Die vragen werden ontkennend beant woord. Franse historicus wegens rassenhaat veroordeeld PARIJS De Franse histori cus Robert Faurisson is vrijdag in Parijs tot drie maanden voorwaardelijk gevangenis straf en een boete van 21.000 franc veroordeeld, omdat hij het bestaan van de gaskamers van Auschwitz heeft bestre den. De Franse justitie ging tot ac tie over, na klachten van men senrechtenorganisaties Frankrijk. De 52-jarige profes sor aan de universiteit van Lyon verkondigt zijn ideeën al jaren. In december noemde hij de berichten over joden-ver gassingen „een historische leu gen", die „een groot financieel en politiek bedrog ten gunste van Israel en het internationa le zionisme mogelijk heeft ge maakt". UITSPRAKEN van een aantal vooraanstaande PvdA-leden wijzen erop, dat steeds meer leidende figuren binnen die par tij er gaandeweg blijk van geven, in de huidige situatie wel degelijk met beide benen op de grond te staan. Tegelijkertijd ziet de partij-als-geheel echter geen kans de meest extreme standpunten van de officiële partijorganen naar redelijkheid en haalbaarheid bij te buigen. DAAR is allereerst professor Van den Doel, die geen kans onbenut laat om voor te rekenen dat, hoe vervelend dat ook is, de koopkracht van de minima niet gegarandeerd kan worden, als men tenminste de economie uit het slop wil hel pen. De PvdA evenwel blijft, ook in de formatieonderhande lingen, krampachtig hameren op handhaving van de koop kracht. VERVOLGENS is er oud-minister van defensie Vredeling, die heeft laten weten dat bij een absoluut „nee" van Neder land tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens voor de middellange afstand, ons land iedere invloed, ook wapenbe- heersend, binnen de NAVO zal verliezen. Niettemin houdt de PvdA vast aan het harde „nee" tegen de nieuwe wapens. In het rijtje van werkelijkheidszin getuigende politici heeft zich nu ook gevoegd professor Bram Peper, vice-voorzitter van de PvdA. In de Haagse Post laat hij deze week weten dat zijn partij veel te dogmatisch vasthoudt aan het uitgangspunt dat het verschil tussen minimumloon en uitkering zo klein mogelijk moet blijven. Het misbruik van de sociale voorzie ningen zou ook wat minder een taboe in de PvdA moeten zijn, aldus Peper. De socialistische partij ziet kennelijk nog geen kans terug te komen van een aantal uitspraken en uitgangspunten van de partijorganen, die in de huidige omstandigheden niet te ver wezenlijken zijn. Als politieke beweging plaatst de PvdA zich echter gelukkig niet geheel en al buiten de harde econo mische en internationale werkelijkheid. Dat blijkt o.a. uit bo vengenoemde uitspraken, die de schijnwereld van de PvdA langzaam aan onderuit halen. Het ware te wensen dat de PvdA-leiding zijn verantwoordelijkheid neemt en de uitspra ken van het partijcongres aanpast aan de realiteit, aan het haalbare. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Aan Van Agt vragen zich met Den Uyl terug te trekken als kandidaat-premier is in fei te vragen om tot politieke zelfmoord over te gaan of aan de CDA-achterban te vragen om politieke broe dermoord. Dat stelde vice- premier Wiegel gisteren op de persconferentie na afloop van de ministerraad. Volgens Wiegel wordt dit voorstel wel gepresenteerd als een „gelijk oversteken", maar hij wees erop dat er natuurlijk gezien de verkiezingsuitslag geen sprake van is dat Den Uyl premier zou kunnen wor den. Als hij zich terugtrekt is dat dus een schijnconcessie, meent de VVD-leider. Wiegel noemde deze kabinets formatie een stuk slechter dan die in 1977. „Toen werd er eerst over het programma ge sproken en daarna over de ze-, telverdeling. Nu is er alleen maar over posten gepraat en over de vraag of Van Agt wel of niet premier kan worden". KATHOLIEKE SCHOOLRAAD DEN HAAG De Nederlandse Katholieke Schoolraad (NKSR) hoopt dat de signatuur van het nieuwe kabinet re delijke waarborgen schept voor erkenning van de plaats en de waarde van het bijzonder confessioneel onderwijs. De raad heeft dit geschreven aan de kabinetsformateurs. Er zijn tekenen dat de waarde van het particulier initiatief, zoals dat ook tot uiting komt in het bijzonder onderwijs, wordt onder schat. Dat komt mede door de toenemende overheidsinvloed op bijna alle terreinen van het maatschappelijk leven. De NKSR vraagt zich af of de invloed van de overheid niet te ver is door geschoten evenals de neiging het particulier initiatief onder al lerlei regels te stellen. Bijzonder onderwijs is hoog te schatten. Het is van grote waarde in een situatie, waarin er maatschappelijke zorgen bestaan op het gebied van waarden en normen. De religie heeft daarbij een bijzondere betekenis, aldus de NKSR. Balkanlanden: droog en zon nig. Middagtemperatuur 25-32 graden. Weersvooruitzichten tot en met woensdag: perioden met zon, maar mogelijk een bui. Middagtemperatuur oplopend van ongeveer 19 tot omstreeks 21 graden. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden. Skandinavië en Finland: in het zuiden enige tijd regen. Overigens zonnige perioden, middagtemperatuur 16-20 gra den. Britse eilanden: enige tijd re gen, later opklaringen. Mid dagtemperatuur 16-19 gr. Benelux: wisselend bewolkt, enkele buien, middagtempera tuur 17-21 graden. Frankrijk: in het noorden eni ge regen, overigens droog en zonnige perioden. Middagtem peratuur 21-29 graden. Duitsland: wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtem peratuur 20-27 graden. Alpengebied: overwegend droog en zonnig. Middagtem peratuur 20-26 graden. Landen rond de Middellandse Zee en Weersgesteldheid v Amsterdam geh bew. 18 gisteren Max Min Neer- mptemp alag Lh. R'd?m motreg. Twente regen Vlisslngen regenb. Z.-Limburg regen Aberdeen on bew. Athene onbew. Barcelona l.bew. Berlijn regen Brussel motregen 19 14 0.6 Frankfort zw.bew. 23 15 3 Genéve geh bew. 16 14 18 Helsinki h.bew. 21 12 0 Innsbruck half bew. 27 21 0 Klagenfurt l.bew. 29 15 0.1 Koptenhagen regen 19 13 4 Lissabon onbew. - 13 Locarno onweer 20 18 26 Londen h.bew. 18 10 3 Luxemburg geh bew. 16 14 1 Madrid zw bew. 26 13 0 Malaga onbew. 33 19 0 Mallorca l.bew 32 19 0 München zw.bew. 24 18 10 Nice zw.bew. 27 19 0.2 Osk> l.bew. 18 9 7 Parijs motregen 20 13 0.2 Rome zw.bew. 30 21 0 Spilt zw.bew. 30 16 0 Stockholm zw.bew. 21 11 0.4 Wenen zw.bew. 31 18 0 Zurich zw.bew. 19 16 6 Casablanca h.bew. 23 19 0 Istanboel onbew. - 16 Los Palmas zw.bew. 24 19 0 Nazicomplot ontdekt voor bevrijding Hess KARLSRUHE De groep neo-nazi's rond Karl-Heinz Hoffmann is waarschijnlijk van plan geweest Rudolf Hess uit de Spandau-gevan- genis in Berlijn te bevrij den. Dat heeft het bureau van de openbare aanklager in Karlsruhe gisteren mee gedeeld. Hess, Hitiers plaatsvervanger en gedoodverfde opvolger, zit in Berlijn een levenslange ge vangenisstraf uit De verdenking van een com plot is gestoeld op materiaal dat is gevonden in het huis van Hoffmann, leider van de neonazistische „Wehrsport- gruppe Hoffmann". In diens kasteeltje trof de politie, naast explosieven en valse 20 en 50- dollarbiljetten, aantekeningen over de Spandau-gevangenis en Hess aan. Hoffmann en zijn vriendin Franziska Birkmann zijn na de inval gearresteerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5