Verkeersdrukte zaldiUweek; einde meevallen 3randt: Voorstel Brezjnev verdient meer aandacht VAN AGT HOUDT NOG VAST AAN PREMIERSCHAP Brandje bij Sanders niek gebeuren in Tour de France Gezin ruim honderd gulden per maand duurder uit Fiscus pakt rijders op diesel en lpg juli 1981,71e jaargang no. 22003 I Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J I. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 20230, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Romantische tv-spel „De lief de van Romany Rye" met Ja mes Smith in de hoofdrol (Ned. I 21.55 uur). Muziekpro gramma „North Sea Jazz Fes tival" met optredens van The Basey Alumni Band en Con corde Super Band (Ned. II 22.50 uur). BORDEAUX/LEIDEN Met een etappezege van de „Ingehuurde" Zwit ser Urs Freuler, heeft de ploeg van Peter Post zijn blazoen weer een beetje opgeblazen. Om dat de film van de foto finish mislukt was, toch een vrij uniek gebeuren In de Tour, werden al leen de eerste zeven renners een plaats toe bedeeld en de rest van het rennersveld ex ae quo als achtste met de zelfde tijd als de win naar. Dat plaatste de organisatie van de Tour prijsvraag voor een di lemma want vraag 8 luidde Immers „Welke Nederlander komt als eerste over de finish te Bordeaux"? Na ampel beraad werd besloten om alle deelnemers die een antwoord Ingezon den hebben een punt toe te kennen. De drie dagprijzen gaan naar: C.v.d. Meer (Prunus straat 6, Lelmulden), J.C. van Rooljen (Verdl- straat 44, Lisse) en Jos van der Zwet (Noordeln- de 153, Roelofarends- veen). Een aantal deel nemers heeft een van de buitenlanders In de ploeg-Post als antwoord opgegeven, maar dat Is. natuurlijk fout gere kend. Het antwoord op vraag 12 (Welke renner gaat het eerst over de streep in de elfde etap pe Le Mans-Aulnay— sousBols over 258 km?) moet UITERLIJK morgen in ons bezit zijn. BRIDGER BOB SLAVENBURG OVERLEDEN AMSTERDAM Vandaag heeft in besloten kring de be grafenis plaats gevonden van de oud-wereldkampioen brid ge Bob Slavenburg. Bob Sla venburg overleed afgelopen dinsdag in Amsterdam nadat hij enige maanden geleden was getroffen door een hart infarct. Zijn wereldkampioen schap behaalde hij in 1970, sa men met Bob Kreyns, bij het toernooi voor open paren dat in Amsterdam werd gehou den. Slavenburg werd gebo ren in 1917. De afgelopen ja ren woonde hij in Frankrijk. In het spoor van Sinbad de Zeeman KANTON Een kopie van een Arabisch zeilschip uit de achtste eeuw heeft in acht maanden tijd de reis van de legendarische Sinbad de Zeeman gemaakt, van het Midden-Oosten via India, Sri Lanka, Suma tra en Singapore naar China. De zeventig ton meten de Sohar, die vorig jaar november uit Oman was ver trokken, arriveerde gisteren in Huangpu, de haven van Kanton. Het uit kokosvezelsa vervaardigde schip verkeert nog in uitstekende staat. Baby Doe als slavenhandelaar PANAMA „Baby Doe", de Haïtiaanse dictator Jean Claude Duvalier, heeft het vorig jaar minstens 40.000 van zijn onderdanen verkocht aan zijn buur land, de Dominicaanse republiek, om daar suikerriet te kappen. Dat heeft een uitgeweken generaal van het leger van Haïti, Laraque gezegd'tegenover ver slaggevers in Panama. De eigenaars van de suiker plantages hebben Papa Doe elf dollar „per stuk" be taald. Wisselend bewolkt, af en toe zon, maar ook mogelijk een bui. Temperatuur ongeveer 18 graden bij een matige wind uit et zuidwesten. Morgen zon op: 5.25. Onder: 22.02. Schev. hoogw.: 5.19 en 18.04. Laagw.: 1.24 en 13.41. Zestienduizend Vierdaagse- lopers NIJMEGEN Voor de 65ste Vierdaagse van Nij megen, die op 21 juli van start gaat, worden zestien duizend wandelaars uit 24 landen verwacht Voor de eerste maal ko men niet alleen 350 man van het Zwitserse leger naar Nijmegen, maar ook hun hoogste baas, de mi nister van defensie Che- vallaz. Maar die loopt slechts één dag mee, de 23ste juli. Daags erna zit hij op de eretribune om de intocht gade te slaan. jiksje iten. De man st links le foto zich bij elkom met een iverigens diepe enbuiging. TOCH VEEL ONGELUKKEN VERWACHT OP HEEN- EN TERUGREIS DRIEBERGEN/DEN HAAG Hoewel vandaag de grote vakantie-uittocht begint en de spits daardoor wat drukker is dan normaal, verwacht de ver keerspolitie in Driebergen geen al te grote problemen. Ook morgen zullen het vooral vakantiegangers zijn die de wegen bevolken, maar door het ontbreken van vrachtver keer zullen zij toch behoorlijk kunnen doorrijden. Het Nationaal Bureau voor Toerisme beves tigt die verwachting en baseert dat op de be zetting van de vakantieverblijven in Neder land. Van de campings is slechts dertig pro cent bezet, van de bungalowparken zestig procent, terwijl ook maar 30 procent van de hotel- en pensionbedden besproken zijn. Veel Duitsers zullen er dit weekeinde niet naar ons land komen, aldus het NBT. De Duitse verkeerspolitie heeft bovendien de verkeer- sprognose van de ANWB tegengesproken. Weliswaar zullen er geringe wachttijden ont staan aan de Duits-Oostenrijkse grens, maar verder denkt de „Polizei" dat de drukte op de Autobahn behoorlijk verwerkt zal kunnen worden. Desondanks waarschuwt de ANWB wegge bruikers voor ongevallen. De praktijk van de afgelopen jaren heeft bewezen dat de grote vakantietrek helaas weer gepaard zal gaan met een groot aantal ongelukken. Het cijfer materiaal van de Alarmcentrale over de eer ste vijf maanden van dit jaar geeft al een stij ging te zien van tien procent ten opzichte van vorig jaar. Het opmerkelijke is, aldus de ANWB, dat de meeste ongelukken gebeuren op de heen- en terugreis en dan vooral vrij kort na het begin van de grote reis. De ANWB geeft daarom de volgende adviezen: Bereid u op de terugreis even goed voor als op de heenreis. Let extra goed op tijdens de eerste uren van de rit, vooral op de terugreis. Pas op met afscheidsfeestjes en zorg voor een goede nachtrust. Wees extra attent op rechte wegen met hel lingen naar beneden om een te hoge snelheid te voorkomen. Gebleken is dat twee keer zo veel ongelukken helling-af gebeuren. KONSUMENTKONTAKT: DEN HAAG Konsumenten Kon takt (KK) wil dat minister Van Aardenne van economische za ken nu eindelijk eens ernst maakt met een strak ker prijsbeleid. KK heeft daar gisteren in een ge sprek met de bewindsman op aan gedrongen. Volgens de organisatie zijn de eerste levensbe hoeften dit jaar al ruim 100 gulden per maand duurder geworden. Sinds half december zijn benzine, suiker, koffie, melk, margarine, brood, sigaretten en de woonlasten (huur, gas en electra) zo in prijs gestegen dat een ge- midddeld gezin per jaar hierdoor 1300 gulden duur der uitkomt, zo heeft Konsumenten Kontakt bere kend. De minister zou in zijn prijsbeleid veel te wei nig rekening houden met de belangen van de consu ment Zo is vorige week de suikerprijs drastisch om hoog gegaan, terwijl de producenten pas na oktober een hogere prijs aan de boeren moeten betalen. Daardoor strijken de suikerproducenten over de rug gen van de consument 26 miljoen gulden op, aldus KK. De consumentenorganisatie is zeer verontwaardigd over de aankondiging van minister Van der Stee (fi nanciën), dat ten behoeve van een nieuwe belasting wetgeving de BTW en de onroerend goedbelasting fors moeten stijgen. Dat kost het gemiddeld gezin 2000 gulden per jaar, ofwel 160 gulden per maand extra, zo heeft KK uitgerekend. De organisatie noemt dit volstrekt onaanvaardbaar. Hormoon-besmetting van vlees valt mee DEN HAAG Voorlopige maatregelen, door justitie genomen tegen 27 veehouderijbedrijven die verboden hormoon-preparaten zouden hebben gebruikt, zijn in slechts vier gevallen terecht ge weest. Dit heeft minister Braks meegedeeld aan het Landbouwschap. Het schap wil nu een coUec- tieve vergoedingsregeling voor ten onrechte ge dupeerde veehouders. Van onze correspondent Ami van Vree) KOU Willy Brandt, ex-bondskan- :r van West-Duitsland en tegenwoor- jens' voorzitter van de socialistische par- ma heeft gisteren verklaard dat de Ame- oedanen meer aandacht zouden moeten Janken aan het Russische voorstel bier'r bevriezing van het aantal kernra- 04sten in Europa. Brandt zei dit aan het einde van zijn bezoek aan Moskou, waar hij gesproken heeft met de Russische president Brezjnev. Brandt wees op de verschillen met het vorige voorstel van Brezjnev. In februari stelde de Russische partijleider voor dat beide landen alle voorbereidingen zouden moeten stopzetten. De Verenigde Staten hebben dat plan afgewezen, omdat de Russen dan hun voorsprong zouden behouden. In het nieuwe voorstel wordt alleen gesproken over niet-plaatsing. Amerika zou wel door kunnen gaan met onderzoek en ontwikke ling in eigen land. Uit verrassende veranderingen in het protocol blijkt dat de, eigenlijk ongelijkwaardige ontmoe ting Brandt Brezjnev de een voorzitter van een politieke partij van een middelgroot land, de ander leider van een supermacht toch een bijzondere gebeurtenis is geweest. Het feit dat Brezjnev Brandt voor zijn terugkeer naar de Bondsrepubliek onverwachts nogmaals wilde spreken en hem gisteren zelf naar het vliegveld begeleidde, wijst erop dat het bezoek van de „oude bekende" meer was dan een beleefd- heidsgebaar. Dit heeft, aldus Brandt, ongetwij feld te maken met „het diepe wantrouwen" dat de Sovjet-Unie koestert ten aanzien van de be reidheid van de Verenigde Staten om te onder handelen over wapen vermindering. In Washington hebben de Russische ambassa deur Dobrynin en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig over de in de herfst te houden ontwapeningsconferentie gesproken. Op de vraag of Rusland en Syrië gezamelijke oefe ningen gaan houden heeft Dobrynin ontwijkend, geantwoord. De Russische vloot in de Middel landse Zee is van veertig naar 52 bodems uitge breid. Volgens waarenemers worden oefeningen gehouden aan de Syrische kust, die bedoeld zijn als waarschuwing van Israëls adres. CURAAN TUKKEN CSCHOTEN »EN Jeugdigen heb- vermoedelijk gistera- Jd met stukken betonijzer dikke alimunium deur 1 een bedrijf aan de Ad- Helfrichweg aan n geschoten. stukken betonijzer waren ...bJ 35 centimeter lang. Acht- rkoq projectielen waren op de mm^re roldeur afgeschoten. 2, tetele waren er dwars door- arach gegaan. De politie ver- oudjdt, dat de projectielen zijn ivuurd met behulp van een ipult. an rijdt tegen htgenote op DERDORP Een 80-ja- Leiderdorper heeft gis- n per ongeluk zijn be de echtgenote aangere- man wilde achteruit de ga- bij zijn woning aan de Ei- laan uitrijden. Zijn vrouw hem daarbij aanwijzingen, man gaf te veel gas en bot- tegen zijn echtgenote op, kwam te vallen en daarbij arm brak. Zij is vervoerd r het Academisch Zieken- Leiden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans op het slagen van de informateurs Lubbers en De Koning, een kabinet van CDA, PvdA en D'66 voor te bereiden lijkt tot een minimum gedaald. CDA-frac tieleider van Agt blijft, gesteund door zijn partij, op het standpunt staan dat hij en niemand anders premier van het beoogde kabinet moet worden. De fractieleiders Den Uyl en Terlouw hebben onomwonden te kennen gegeven dat rij dit niet acceptabel vinden. Komende dagen zullen de informateurs zich beraden op eventu ele eigen voorstellen ten aanzien van het premierschap. Spre kend in wielertermen zei informateur Lubbers gisteren: „We willen maandag proberen, het 'sur place' met betrekking tot het leiderschap van het kabinet te doorbreken. Als dat zou lukken, hoeven we misschien nog maar een klein stukje te fietsen om tot een afronding van het beleidsprogram te komen". PvdA-leider Den Uyl heeft de informateurs dringend gevraagd, eigen voorstellen over het premierschap te formuleren. „Het ini tiatief voor een mogelijke oplossing moet nu van hen komen. Het is in de eerste plaats hun taak, te onderzoeken of het beoog de kabinet er kan komen. Zij hebben de sleutel in handen", zei Den Uyl gisteren. Hij verklaarde dat de PvdA pas na getoonde initiatieven van de informateurs bereid zou willen zijn, eventu eel genoegen te nemen met een premier van CDA-signatuur, als het maar niet Van Agt is. „Ik sluit zelfs niet uit, dat ik onder zo'n CDA-premier vice-premier zou willen worden", aldus Den Uyl. Van Agt noemde deze verklaring een schijnconcessie, om dat naar zijn mening de claim van de PvdA op het premierschap nooit realistisch is geweest. Volgens van Agt maakt het voor zijn opstelling in de onderhandelingen niets uit of Den Uyl zich al dan niet zou terugtrekken als kandidaat-premier. „Het speelt geen enkele rol", aldus Van Agt. Pag. 9: Het CDA zal het niet slikken. ADVERTENTIE A.s. zaterdag MarkFoggo en The Secret Meeting Sec. Voorhout Toegang 7.S0 Katwijkse politieman J. Langmuur verongelukt KATWIJK De heer J. Langmuur van de milieupo li tie is gistermiddag om het leven gekomen bij een ver keersongeval op de kruising Boulevard/Voorstraat De 61-jarige politieman reed omstreeks twee uur in uni form op zijn fiets in de Voor straat. Naast hem reed een vrachtwagen, bestuurd door een 30-jarige chauffeur uit Ha- zerswoude. Laatstgenoemde wilde afslaan naar de Boule vard en merkte de fietser, die rechtdoor wilde en dus voor rang had, niet op. De heer Langmuur is op de plaats van het ongeval aan zijn verwon dingen bezweken. DEN HAAG Minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amelsfoort van financiën hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend,' voor verhoging van de motorrijtuigen belasting voor personenauto's, die op diesel en lpg rijden. De regering wil het verschil in belastingdruk vermin deren tussen rijden op diesel of lpg en rijden op benzine. Er was al besloten de accijns op benzine per 6 juli te ver hogen. De verhoging van de motorrijtuigenbelas tingen zal de schatkist dit jaar 33 miljoen gulden opleveren en volgend jaar 122 mil joen. Komt het wetsontwerp er door, dan komt de brandstoftoeslag voor een populaire middenklasse lpg-personenauto (500 kilo) op 340 tegenover 164 gulden nu. De to tale motorrijtuigenbelasting voor zo'n auto kost dan 671,62 per jaar. In sommige provincies komt daar nog een toeslag op; in Zuid Holland bedraagt deze 33,38. De brandstoftoeslag voor een middenklasse diesel-personenauto (800 kilo) wordt ƒ285 tegenover 164. De motorrijtuigenbelas ting komt daarmee op 616,62 en in Zuid Holland op ƒ650. LEIDEN Baldadige kinderen hebben gisteren voor de tweede maal deze week brand gesticht in de thans leeg staande, voormalige Sanders fabriek aan het LevendaaL Het gebouw wordt momenteel door kinderen als speelterrein ge bruikt, terwijl „De Radiobeurs" er voorraden heeft opgeslagen. De brand ging gepaard met een aanzienlijke rookontwikkeling. De schade bleef beperkt. Vrouw van Marcos mogelijk premier Filippijnen MANILLA Op de FUippij- nen wordt er rekening mee gehouden dat de vrouw van de onlangs herkozen president Marcos binnenkort wordt be noemd als premier, een func tie die tot op heden door het staatshoofd zelf werd bekleed. Er gaan steeds meer stemmen op die Imelda Marcos, momen teel al minister van ruimtelij ke ordening, de meest aange wezen persoon voor het pre mierschap vinden. Overigens is Imelda Marcos na haar man de machtigste figuur van het land. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1