Alkeburcht nauwelijks geschikt als bibliotheek „Dorpshuiseen beetje oubollig Creatieve Warmonders exposeren in gymzaal Leiderdorpers enoeten toch Jioolretributie betalen 1ÏËGÏO LEIDSE COURANT DONDERDAG 2IULI1981 PAGINA 5 Oplaaiende discussie over toekomst gefailleerde Alkeburcht ALKEMADE Nu in Alkemade de discussies over het voortbestaan van „De Alkeburcht" als dorpshuis, als bi bliotheek of als beide, hoog oplaaien, zijn de meningen meldenswaardig van de voorzitter van de bibliotheek, Rob Jansma, en van de secretaris van de Stichting Jeugd Alke made (wordt in de toekomst: Stichting Jouw Alkemade, of tewel S.J.A.), Richard te Brake. Beiden zijn nauw betrok- SJA-SECRETARIS RICHARD TE BRAKE: Richard te Brake, secretaris van de SJA is intensief betrokken bij alle verwikkelingen rond „De Alkeburcht". De SJA is namelijk werkzaam voor alle verenigingen in de gemeente Alkemade. Indien er problemen ziin op een bepaald gebied kan de SJA mogelijk de helpende hand bieden of de betrokken vereniging(en) vertegenwoordigen. Toen de zaken met „De Alkeburcht" minder goed verliepen heeft de stichting de gebeurtenissen intensief gevolgd. Na diverse gesprekken met gebruikers (culturele verenigingen, die aangesloten waren bij de SJA of aansluiting vroegen), bestuurders van „De Alkeburcht" en vertegenwoordigers van de gemeente, is de SJA door het dagelijks bestuur van „De Alkeburcht" uitgenodigd mee te praten over oplossingen voor het dorpshuis. Het bestuur heeft gemeend dit te moeten doen om de belangen van haar aangesloten leden te verdedigen; dit belang is de zorg voor voldoende en goede accommodatie voor et uitvoeren van de doelstellingen van de diverse verenigingen. Het gekke is dat het bestuur van de SJA zelf niet gebruik maakt van „De Alkeburcht". Wel houdt de stichting er disco-avonden, vergadert de filmcommissie er en kaart de SJA kaartclub er. „De SJA is echter nog steeds groeiende", zegt Richard te Brake, „pas de laatste twee jaar organiseren we er uitgebreide activiteiten". Voor de toekomst ziet het bestuur van de SJA meer mogelijkheden om van „De Alkeburcht" gebruik te maken: een ruimte om de drukkerij en het archief te stallen en een vergaderruimte voor het bestuur staan op haar verlanglijstje. Daarnaast willen ze er de „grote" vergaderingen van de SJA gaan houden. Wat is nu de eerste stap van de SJA om de helpende hand te bieden? Richard zegt: „Het houden van een enquête naar de behoefte aan accommodatie. Om aan te tonen dat „De Alkeburcht" helemaal open moet blijven voor het verenigingsleven en de gemeenschap. Dit afgelopen weekeind is de enquête al gestart. Vóór de volgende vergadering tussen gebruikers en bestuur van „De Alkeburcht" moeten de gegevens op tafel liggen. Richard te Brake vindt dat de bibliotheek thans veel te weinig ruimte heeft voor haar boekenbestand. Maar als er een echte openbare bibliotheek volgens de normen moet gaan komen, is „De Alkeburcht" beslist niet geschikt. Dus moet er volgens hem daarvoor een ander gebouw neergezet worden. „Voor het verenigingsleven zou het geen oplossing zijn, als de bibliotheek de benedenverdieping krijgt, omdat er boven niet voldoende faciliteiten zijn om naar behoren te functioneren. Iets anders is het, als er een ingrijpende verbouwing en uitbreiding zal gaan plaatsvinden". Richard vindt het de beste oplossing als de bibliotheek een volwaardige ruimte krijgt (door middel van aanbouwing) en dat de ruimte beneden beschikbaar blijft voor het verenigingsleven. „Maar dan kost het wel ontzettend veel geld en daar zal de gemeente voor over de brug moeten komen. Denkt de SJA dat „De Alkeburcht" het kan redden met een part-time beheerder? Richard zegt: „Uit het verleden is gebleken, dat de kosten veel te hoog zijn opgelopen ten opzichte van de inkomsten. Dit komt mede doordat de huurprijzen niet te hoog kunnen worden opgevoerd. Bovendien oefenen verenigingen vaak hun activiteiten uit zonder gebruik te maken van de bar, die voor een groot deel de omzet (en dus de inkomsten) bepaalt. Voor een sporthal, gymzaal en sportveld geldt hetzelfde: minder inkomsten dan er uitgaven zijn. Maar in de vorm van indirecte subsidies worden de tekorten weggewerkt. Dit kan dus niet met „De Alkeburcht", omdat het gebouw niet van de gemeente is. Om nu het gebouw zo goedkoop mogelijk te houden, zullen de verenigingen (gebruikers) zoveel mogelijk zelf moeten doen: klaarzetten, opruimen, bardiensten en dergelijke, zodat er geen betaalde personen hoeven te worden aangesteld. Een part-timer kan dan zorgen voor de aanvoer van materiaal, inkoop, de coördinatie en dergelijke. Er zullen wel harde afspraken moeten komen voor het gebruik, waar wij hopen dat alles goed zal kunnen gaan". Overigens wil Richard te Brake nog wel opmerken dat veel verenigingen klakkeloos de schuld van het financieel debacle van „De Alkeburcht" op de beheerder schuiven. „De fout heeft echter ook wel eens bij de gebruikers gelegen. De beheerder heeft ontzettend hard gewerkt, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Hij heeft verschrikkelijk veel uren gemaakt om alles te kunnen runnen. Zijn contract (gedeeltelijk op provisiebasis) is van het begin af aan verkeerd geweest voor de running van een dorpshuis", aldus Richard. VOORZITTER BIBLIOTHEEK ROB JANSMA: Rob Jontma: „Hat baatuur van da Alka- burcht zou moatan aft ra- Rob Jansma, kersverse I voorzitter van de bibliotheek begint met vast te stellen, dat hij praat over geld van en voor de gemeenschap van Alkemade. „Veertien jaar geleden hebben heel veel mensen zich ingezet voor de realisering van het dorpshuis en is er veel geld in geïnvesteerd. Het Alkeburcht-bestuur dient zich nu te realiseren dat zij als eerste prioriteit zou moeten stellen, dat de gelden van de gemeenschap rendabel worden. Nu heeft zich in die veertien jaar een 1 uitholling van het verenigingsleven voorgedaan. Een dorpshuis, de naam alleen al, doet een beetje oubollig aan. Inmiddels zijn veel te- aktiviteiten verplaatst naar later gebouwde >n gemeenschapsgebouwen zoals het sportcomplex „De Ranonkel, Our House en ook I naar de plaatselijke café's". en I „De huidige feiten zijn: We llezitten met een gebouw en en een failliete boedel. In zakelijke termen kan „De d" Alkeburcht" (balanswaarde n_ 60.000,-) met het tekort van bijna 70.000,- per 1 '>e januari 1981 niet verder !r" funktioneren. De tent is failliet en het Alkeburcht- bestuur zou zich, naar mijn mening, demissionair moeten verklaren, aftreden dus. De laatste daad van dit bestuur zou het benoemen van een werkgroep moeten zijn. Deze werkgroep zou carte blanche moeten krijgen van het Alkeburcht- bestuur en dan moeten werken vanuit de gedachte aan, een cultureel centrum. Een volledig andere opzet dus. De werkgroep moet nieuwe statuten opstellen en zal moeten inventariseren welke verenigingsaktiviteiten vallen binnen de norm van een cultureel centrum. Vanuit deze gedachtengang kan er dan overleg ontstaan met onder andere de bibliotheek". Rob Jansma is ervan overtuigd dat op genoemde basis de werkgroep en het bibliotheekbestuur in overleg kunnen treden met de gemeentelijke overheid. „Immers, geredeneerd vanuit de prioriteit van de bibliotheek, waarvoor overheidsgelden (een dik miljoen) beschikbaar zijn, kan „De Alkeburcht" een nieuw jasje krijgen. Dan voldoet de bibliotheek aan landelijke normen en door middel van verbouwingen komt „De Alkeburcht" beschikbaar voor culturele aktiviteiten. Op de vraag hoe de werkgroep er dan uit zou moeten zien, verklaart hij te denken aan een groepje van vijf personen, een uit het onderwijs, een uit het bibliotheekbestuur, een afgevaardigde van het gemeentebestuur, een financieel deskundige en iemand met een culturele achtergrond. Volgens de richtlijnen van de bibliotheekwet, heeft de bibliotheek een ruimte voor 700 vierkante meter nodig. Het bestuur wil graag een nieuw gebouw hebben, maar vindt het van belang dat het bestaande gebouw van de gemeenschap bekeken wordt als potentiële vestiging. „Als nieuwe voorzitter van de Alkemadese bibliotheek", zegt Rob Jansma, „wil ik mij hiervoor inzetten". Rob Jansma heeft nogal wat kritiek op het Alkeburcht- bestuur, zo vindt hij dat dit bestuur niet de visie („de beheerder is daar nu de dupe van") heeft gehad het gebouw tijdig aan de eisen van de tijd aan te passen. „Het blijft sukkelen zo, nu moet het roer om". De heer Jansma gaat verder: „Ik vind dat het bestuur teveel luistert naar het verenigingsleven zoals het gehuisvest is in het dorpshuis. Het is de taak van het bestuur zelfstandig het beleid uit te stippelen en het gebouw te behouden voor de toekomst; zij hebben de verplichting aan de gemeenschap om cultureel op een hoger niveau te komen". De fout, die het verenigingsleven thans maakt, is volgens de heer Jansma dat er teveel geredeneerd wordt vanuit het bestaande gebouw. „Nee, er moet geredeneerd worden vanuit nieuwe statuten en met behulp van een nieuw te vormen werkgroep. De tijd dringt, er zijn grote tekortkomingen in het huidige gebouw zoals lekkage en problemen met de centrale verwarming. Bovendien, er moet duidelijkheid komen naar de bestaande gebruikers toe, zodat deze weten waaraan ze toe zijn, want in september al begint het nieuwe seizoen voor nen. „Los van het bestaande gebouw moeten de nieuwe initiatieven ontwikkeld worden". Overigens zal het zeker een jaar duren voordat de plannen van een nieuwe inrichting en opzet dermate concreet zijn eer er aan een verbouwing kan worden begonnen. De bibliotheek, die thans gehuisvest is in een ruimte ter grootte van anderhalve huiskamer is véél te klein als men weet dat er gemiddeld 200 ménsen op een uitleenavond komen. Rob Jansma vindt het bibliotheekgebeuren uit het oogpunt van cultuur zodanig belangrijk dat er meer ruimte nodig is om de mensen op de juiste wijze hun keuze te laten maken. „Nu staan ze op een uitleenavond alleen maar te dringen", zegt hij. „Gezien het raadsbesluit van 24 november 1980 omtrent de stichting van een nieuwe bibliotheek, ben ik ervan overtuigd dat b en w er alles aan zullen doen om een bibliotheek te stichten in Alkemade en daarvoor 1,2 miljoen hebben toegezegd. Het zou prachtig zijn als deze 1,2 miljoen niet alleen de bibliotheek maar ook het culturele leven in Alkemade een nieuwe impuls geeft en daarmee „De Alkeburcht" als cultureel centrum voor tenminste tien jaar toekomst geeft". De heer Jansma waarschuwt: „Het budgettaire gat wordt steeds groter als er niet op korte termijn beslissingen vallen. In de 1,2 miljoen zou het rijk oorspronkelijk 20 procent bijdragen. Dat is inmiddels verlaagd tot 15%, vanwege de nog steeds verdergande overheidsbezuinigingen. Bovendien is die 1,2 miljoen gebaseerd op een begroting van drie iaar geleden. De stichtingSKosten van een nieuwe bibliotheek worden als gevolg van de inflatie alleen maar hoger". Richard te Brake: „De beheerder heeft ontzettend hard gewerkt". en EIDERDORP Een half fcr na de invoering van de natreden rioolretributie in ttderdorp roept dit nog teds de nodige emoties op. kt bleek althans gistera nd tijdens een vergade- feg van de commissie be ep- en bezwaarschriften, t twee bezwaarschriften de aanslag rioolrecht te behandelen. Eén de indieners, de heer M. Évan Gastel, beriep zich Rotterdamse situatie het rioolrecht op de igenaar wordt ver- vaarom pakt men de huisei- (naar niet aan, die kan het /tel beter betalen", zo trachtte de commissie van ziin ge- te overtuigen, waarbij nij. et schroomde te spreken van 'nbtelijke willekeur. Hetgeen tor de voorzitter van de com missie mr. B. K. Olivier heftig werd bestreden. Hij legde uit, dat Leiderdorp had gekozen voor het systeem dat de ver vuiler en daarmee de bewo ner/gebruiker betaalt. De heer A. F. van Hecke had een heel ander betoog op gebouwd. Hij voerde aan, dat hij al aan het hoogheemraad schap Rijnland voor waterzui vering betaalde en dat het rioolrecht in de onroerend goed belasting was begrepen. „U keert zich daarmee tegen de wet", zo reageerde de heer Olivier. Hij stelde onomwon-, den dat de bezwaarden geen been hebben om op te staan. De verordening waarmee de raad het rioolrecht vaststelde is reeds door de Kroon goedge keurd. Een eerdere actie van een groep inwoners met een beroep op de Kroon om het raadsbesluit vernietigd te krij gen is op niets uitgelopen. Eén van de modelschepen. WARMOND Zoals de laatste jaren ge bruikelijk is, wordt er ook dit jaar een ge weldige expositie ingericht in de oude gym zaal bij de Pomp waar het werk van een aantal Warmondse creatie velingen wordt tentoongesteld. De expositie „Warmonders in actie" geeft een beeld van de creatieve [prestaties die in Warmond worden geleverd. 'Er is een grote variëteit aan werkstukken te zien in de oude gymzaal: etsen, schilderijen, Erellen, tekeningen, keramiek en boeren- derkunst worden afgewisseld door o.a. met and gebreide visnetten en modelschepen. De visnetten (fuiken) werden gebreid door de oud-molenaar van de Zwanburgermolen, de heer C. v.d. Berg. Hij ziet dat nettenbreien niet als een creatieve bezigheid maar als een nuttige tijdpassering. Toen hij werd uitgenodigd deel te inemen aan de expositie was hij eerst zeer ver- 'wonderd maar verleende daarop toch spontaan zijn medewerking en misschien is de molenaar nog wel bereid een netje te breien in de gym zaal tijdens de Kaagweek. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllil! De modelschepen werden vervaardigd door de heren Van Duijn, Van Haastregt en Onderwa ter. De schepen van de heer Van Duijn zijn bij velen al bekend omdat die destijds in zijn etala ge in de Jan Vossensteeg prijkten en ook vorig jaar in de gymzaal te zien waren. De heer Van Duijn werkt veelal met bouwpakketten die hij heel nauwkeurig verwerkt. De heren Van Haa stregt en Onderwater hebben een bomschuit gebouwd op schaal vanaf een tekening en uit sluitend uit afvalmateriaal. Alle onderdeeltjes hebben zij gedurende drie jaar uiterst nauwge zet met de hand gemaakt en in elkaar gezet De bomschuit kost dan ook bijna niets aan mate riaal maar als de uren geteld zouden worden is het schip onbetaalbaar. Zij hebben twee bom schuiten gebouwd, één is er echter nog niet he lemaal af. Waarschijnlijk staat die volgend jaar in de oude gymzaal. De expositie „Warmonders in actie" wordt gehouden van 7 t/m 19 juli en is dage lijks geopend van 10.00-12.00 uur, 14.00-17.00 en 19.00-21.00 uur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5