Den Uvl eist helderheid over premierschap Provincie wil geld voor grondreiniging rstelijke ening Spoorwegen tevreden over drukte op Schiphollijn Botulisme steekt weer de kop op Washington levert Jeruzalem weer gevechtsvliegtuigen 6otwa/nt Donderdag 2 juli 1981,71e jaargang no. 22003 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 1.1. Hallewas. Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0^31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Gevarieerd programma „De KRO komt langs in Naald wijk" met o.a. Corrie van Gorp en Barry Hughes (Ned. I, 19.50 uur). Acutaliteitenru- briek „Achter het nieuws" met reportage over atoomkelders in Nederland en nabeschou wing op verkiezingen in Israël (Ned. H, 20.52 uur). In de nacht en ochtend tijde lijk regen. Morgenmiddag en kele opklaringen. Middagtem- peratuur ongeveer 17 graden. Morgen zon op: 5.24. Onder. 22.03. Schev. hoogw.: 4.37 en 17.15. Laagw.: 0.34 en 12.56. Autobahn komend weekeinde overvol DEN HAAG Het komende weekeinde wordt het razend druk op de Duitse Autobahn omdat dan de vakanties beginnen in Berlijn, Bremen en Niedersachsen. Vooral richting-Oostenrijk zullen er, al dus de ANWB, files ontstaan. De spitsuren vallen vrijdagmid dag en zaterdagmiddag. Drukke wegen zijn: Oberhausen-Keulen, Frankfurt-Neurenberg, de ring- weg-München, Mtlnchen-Salz- burg, Stuttgart-München en Frankfurt-Basel. Reizigers die naar Frankrijk rijden, moeten bij de Belgisch-Franse grenspost Rekkum rekening houden met lange files in verband met een stiptheidsactie. Spoorwerkers - vader en zoon - onder trein GRONINGEN Twee medewer kers van Railbouw BV uit Leerdam, een firma die veel onderhoudswerk doet voor de Spoorwegen, rijn van morgen om even over half acht doodgereden door een trein. De twee mannen, vader en zoon, waren aan het werk op het baanvak Groningen- /Winschoten. Op dat moment nader de een trein uit de richting Winscho ten. De mannen gingen voor deze trein opzij, maar hebben kennelijk niet geweten dat op hetzelfde tijd stip de trein uit Groningen naderde. Deze laatste trein greep de twee weg werkers. Het treinverkeer op het traject Gronin gen-Winschoten is als gevolg van dit ongeluk ongeveer een uur gestremd geweest. Zuinig karretje De 12-Jarlge Britse Conrad Beale heeft gisteren op het circuit van Silverstone bl) Londen de jaarlijkse zuinigheidswedstrijd voor gemotoriseerde voertuigen gewonnen. Met een In de fabriek van zijn vader gebouwd vehikel wist Conrad met één liter benzine een afstand van iets meer dan 270 kilometer af te leggen. Met deze afstand bleef hij ver verwijderd van de beste prestatie die ooit op Silverstone Is neergezet. Vooral de stormachtige wind op het circuit was hiervan de oorzaak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In politiek Den Haag gaat men ervan uit dat CDA-leider Van Agt de kabinetsformatie (nog) niet ge heel en al op scherp wil zetten op het punt van het premierschap. Hij is er bang voor, zegt men op het Binnenhof, dat het grote publiek en sommigen in zijn fractie daardoor een verkeerde indruk zouden krijgen. Men zou dan wel eens kunnen denken dat het werk van de informateurs van Lubbers en De Koning stukloopt op alleen zijn persoon. Van Agt schijnt be reid te rijn de bezwaren van zijn fractie op programmatische onderdelen (garan tie voor tnlnimiiminlcnmftna, volkshuis vesting, kernwapens e.<L) van het ont- werp-regeerakkoord in te slikken, op voorwaarde dat de beide andere onder handelaars dit ook doen, en daarmee te willen aantonen dat hij als premier ook voor de PvdA en D'66 aanvaardbaar kan zijn. PvdA-voorman Den Uyl vindt, zo bleek gis teren, dat het „schimmenspel" wel lang ge noeg geduurd heeft De fractieleider van het CDA moet zijns inziens nu maar eens laten zien waar hij staat is zijn claim op het pre mierschap nu een breekpunt ja of nee? Van daar dat Den Uyl gisteren tijdens de voort zetting van de formatiebesprekingen het punt van het premierschap opnieuw aan roerde. Hij bedong dat er niet meer alleen over de inhoud van een eventueel regeerak koord zou worden gesproken maar ook over de bezetting van de ministerszetels en vooral die van Algemene Zaken. Het standpunt van Den Uyl ten aanzien van het premierschap is nog onveranderd. Naar zijn mening en die van de gehele PvdA-frac- tie zou Van Agt in die functie „uiterst onge loofwaardig" zijn. Dat wil echter niet zeggen dat de PvdA een blokkade gelegd heeft Zij eist echter wel dat deze zaak écht bespreek baar, dat wil zeggen onderhandelbaar wordt Op die manier zou namelijk worden bereikt dat a) het CDA bereid is tot verdergaande CDA bereid tot concessies over ontwerpakkoord Maar aangezien men ook binnen de PvdA wel weet dat het CDA onder de huidige om standigheden Van Agt niet laat vallen, ver wacht men ook daar, mede door de eigen op stelling, spoedig een breuk. Misschien nog deze week, maar anders begin volgende week. Inmiddels lijken de beide informa teurs nog steeds bezig met pogingen het on verenigbare te verenigen. Vanochtend ont vingen zij de fractieleiders van CDA, PvdA en D'66 voor een nieuwe ronde. Officieel heette het dat de informateurs antwoord wil den hebben op compromisvoorstellen Van hun kant op sociaal-economisch en volks- huisvestingsgebied. Het staat echter vast dat ook nu de zaak van het premierschap weer aan de orde kwam. elnemers T ourprijsvraag are tijdritspecialisten l/LEIDEN Met een deelnemers die 35 en 36 ïiese tijd van 35 ml- minuten hadden Ingevuld >n 52 seconden finish- Is één punt bijgeschre- 1e Fransman Bernard ven, omdat de tijd van lult gisteren In Pau. Hinault zowel in de 35 als won daarmee de tijd- dicht tegen de 36 minu- an de zevende etappe ten aanlag. De dagprijzen veroverde tevens op- gaan naar Koos Dlssel- iw de gele trui. De dorp (Europaplantsoen Inemers aan onze 21, Hoogmade), Piet El- irprijsvraag ontpopten derhorst (Noordbuurtse- als „tijdritspeclalls- weg 29, Zoeterwoude) en bij uitstek, want Mevr. Koppe (Mgr. Broe- ag 7 (Wat is de juiste restraat 2a. Voorhout), afgerond In minuten, De antwoorden op vraag de winnaar van de 10 (Welke plaats bezette rit?), werd door tal de Nederlander Wout i deelnemers goed Wagtmans In de Tour de intwoord. Voor alle France van 1956 in het Waterleiding nieuw ziekenhuis afgekeurd AMSTERDAM De Inspectie voor de Volksgezondheid in Noord-Holland heeft een groot deel van de waterleiding in het deze week in gebruik ge nomen nieuwe ziekenhuis in de Amsterdamse polder Bulle- wijk, afgekeurd. Het water be vat teveel cadmium, een ui terst giftig zwaar metaal. Het is waarschijnlijk in de leiding gekomen door het gebruik van verkeerd soldeer bij de aanleg van de leiding. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Woonwagens moeten weg LEIDEN De zes woonwa gens die bij zwembad „de Vliet" staan, moeten uiter lijk morgenavond vertrek ken. De politie heeft de eigenaars van de wagens een brief ge stuurd waarin dit wordt mee gedeeld. De bewoners hebben zelf gezegd, dat zij op doorreis zijn. Oostenrijk vraagt VS en Canada meer Polen op te nemen GENEVE Oostenrijk heeft op de westerse landen, met name immigratielanden als de VS, Canada en Au stralië, een dringend beroep gedaan om sneller Oosteuro- pese vluchtelingen op te ne men. Het gaat daarbij voor al om Polen die, sinds van daag precies een jaar gele den de onrust in hun vader land begon, in steeds grotere aantallen de wijk nemen naar het Westen. In Oostenrijk zijn in de eerste zes maanden van dit jaar meer dan 6.500 Oosteuropese vluch telingen aangekomen, onder wie zeker 3.000 Polen: een stij ging ten opzichte van 1980 met 177 procent. In Oostenrijk wordt er rekening mee gehou den dat het aantal vluchtelin gen aan het eind van het jaar bijna 15.000 bedraagt. Goklustige spion twee jaar cel in DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft vanmorgen de 30-jarige Haagse defen sieambtenaar Dirk G. ver oordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest voor zijn mislukte poging militaire geheimen aan Rusland te verkopen. De officier van justitie had twee en een half jaar gevangenisstraf geëist. Verdachte, die in de proble men was gekomen door zijn onstuitbare goklust, had tij dens een receptie op de ambas sade van de Sovjet-Unie ge heim gekwalificeerde stukken aangeboden. De consul toonde zich echter .niet enthousiast over dit aanbod. Op 2 maart arresteerde de BVD de spion- in-spe. eindklassement?) en vraag 11 (Op welke plaats staat Joop Zoete melk na de tiende etappe In het algemeen klasse ment?) moeten UITER LIJK morgen In ons bezit zijn. igin Beatrix en prins ...-.n-Alexander hebben stermiddag In Rotterdam nieuwe oeververbinding er de Maas, de „Nieuwe llemsbrug", officieel ge- end. Even te voren was oude brug, de „IJzeren llem"door burgemees- Van der Louw afgeslo- I. Oe koningin onthulde n plaquette, haar oudste on liet geholpen door. rgemeester van der uw door aan een te trekken een heepstoeter loeien to). Dat was het sein or een drie minuten du id toeter- en fluitconcert n alle schepen In de ha ns. Even tevoren was n meisje, dat de konln- i nóg een boeket wilde nbieden, door een poli man ruw opzij gezet. De ningln nam de ruiker ;h In ontvangst en het slsje werd getroost door burgemeester (foto). Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gaan de bodemverontreiniging In Krimpen a/d IJssei, aan de Gaslaan in Den Haag en bij de Rottemeren in Bergschenhoek opnemen in het schoonmaakpro- gramma '8L De plannen komen erop neer dat het EMK-terrein in Krimpen voorlopig binnendijks wordt gedraineerd en geïsoleerd. Kosten: ruim zeven miljoen gulden. Complete opruiming is dit jaar fi nancieel onmogeliik. Aan de Gaslaan in Den Haag heeft de ge meente al een deel van de vervuilde grond weggehaald en opge slagen (kosten 34 miljoen). De provincie wil daarnaast ook een ton voor onderzoek naar de complete gezondmaking van dit ter rein. Drainage van een stortplaats bij de Rottemeren gaat vier ton kosten. Voor o.m. grondsanering in Alphen a/d Rijn wordt ook een financiële bijdrage gevraagd. Het totale programma, dat deze week naar minister Ginjaar (milieu) is gestuurd, kost 13,6 miljoen gulden. UTRECHT Op een nor male werkdag vervoert de pas geopende Schiphollijn (Den Haag, Leiden, Schip hol? Amsterdam) al zorn 9.000 passagiers. Van deze groep heeft in de regel 60 procent Schiphol als bestem ming, de overige 40 procent Leiden of Amsterdam. Ver rassend veel reizigers (20 procent) nemen de Schiphol- lijn in plaats van de „oude lijn" Den Haag-Amsterdam via Haarlem, zo blijkt uit een onderzoek van de NS. Het gebruik van de Schiphol lijn komt vrij goed overeen met de prognoses die de NS eerder dit jaar maakte. De NS schat dat dit jaar in totaal 1,9 miljoen reizigers zullen wor den vervoerd. In 1985, als de verbinding wordt doorgetrok ken naar Amsterdam CS, moe ten er dat 5,1 miljoen worden, in 1990 6,4 miljoen. LEIDEN Het is verstandig om watervogels in de komen de zomermaanden niet te voederen. Dat leidt tot concentra ties van watervogels. Waar veel watervogels zijn, bestaat een behoorlijke kans op het opnieuw opduiken van het ge vreesde botulisme. Dat is in het kort de waarschuwing, die de provincie Zuid-Holland per rondschrijven aan gemeen ten, waterschappen en recreatieschappen heeft gestuurd. De provincie verwacht de komende maanden weer nieuwe ge vallen van de gewraakte ziekte. Botulisme is een vaak dodelijke vergiftiging, veroorzaakt door een bacil, die voorkomt in vlees-, vis-, groenten- en vruchtenconserven. Ook verontreinigd opper vlaktewater is een goed leefmilieu voor deze ziekteverwekker. Massale eendenstefte kan het gevolg zijn. In het rondschrijven van het provinciaal bestuur staan tevens richtlijnen voor een doeltreffende bestrijding van botulisme. Zowel in 1979 als in 1980 kwamen een kleine vijftig meldingen binnen bij de provin cie. Het ging steeds om dode zoogdieren en vogels. De gevallen concentreerden zich rond Den Haag, Vlaardingen, Nieuwkoop en Hendrik-Ido-Ambacht Van de meldingen bleek na onder zoek globaal de helft met botulisme te zijn besmet WASHINGTON Amerika zal Israël op 17 juni zes F-16 gevechtsvliegtuigen leveren zoals eerder was afgesproken. Er is nog geen beslissing genomen over de vier F-16's die Jeruzalem al op 12 juni had moeten krijgen, maar waarvan de levering is uitgerield in verband met de Israëlische aan val op de Iraakse kerncentrale van Osirak op 7 junL Dit is gisteren bekend gemaakt door de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speak es. De levering van de vier F-16's werd destijds door de Amerikaanse president Reagan opgeschort om dat nagegaan moest worden of Israël met de aanval haar wape nakkoord met Amerika had geschonden. In dat akkoord, dat da teert uit 1952, staat dat Jeruzalem geen offensief gebruik zal ma ken van in Amerika gekochte wapens. Omdat dat onderzoek nog niet is afgerond, is nog geen beslissing genomen over de vier vliegtuigen. Volgens Speak es is de beslissing om op 17 juli zes straaljagers te leveren, niet beïnvloed door de opschorting van de andere levering. Europarlementariër st BRUSSEL De Westduitse socialist Erdmann Linde heeft ontslag genomen uit het Euro- pees Parlement, omdat hij door het vele rondreizen tus sen Brussel, Straatsburg en Luxemburg het contact met zijn familie en zijn kiezers dreigt te verliezen. Linde is het eerste parlements- ipt gefrustreerd op lid dat zijn consequenties trekt uit de weigering van de lidsta ten om een vaste zetel voor alle Europese instellingen te kiezen. De onvrede onder de Euro-parlementariërs en de. ambtenaren over deze situatie groeit snel. Deze week komt in het Europees Parlement op nieuw de zetelkwestie" aan de orde. TIJDSLIMIET VOOR VELDKAMP DEN HAAG De opdracht aan prof. dr. G. Veldkamp, vereen voudiging van de sociale wetgeving, loopt 1 juli volgend jaar af. Dat heeft staatsecretaris De Graaf (Sociale Zaken) de Tweede Kamer meegedeeld. Dr. Veldkamp heeft dan het werk voltooid waaraan hij in 1969 is begonnen. De Graaf heeft de Kamer laten weten dat het werk ter vereenvoudiging van de sociale wetge ving na 1 juli 1982 „uiteraard op de daartoe geëigende plaats binnen de departementale organisatie" zal worden voortgezet Is In Nederland op het enbllk een tekort van 790 In de gevangenis... er zullen jaarlijks nog wel bijkomen. er niet uitgekomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1