Nieuwe informateur voor premierschap en zetelverdeling Vakmanschap herken je zo. QeidóaQomant Premie voor gasbesparende glastuinders Legbatterijen afschaffen vóór 1995 Kritiek op nieuwe treinen Politie grote steden moet meer verdienen Informatieperspectief niet ongunstig Verontwaardiging in Alblassserdam over benoeming PvdA- burgemeester Senaat akkoord met nieuwe basisschool ANWB: kans op problemen met reis- en kredietbrief bij reizen in Frankrijk INNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 JULI 1981 PAGINA 9 Circus zoek IJSBERGEN het Pestduitse circus Althoff zoek. Het zou gisteren vee voorstellingen ver- >rgen in het Noordbra- antse Rijsbergen, maar is iet komen opdagen. De ederlandse agent van lthoff, Euro-promotions Den haag, heeft geen ee waar het circus nu is. en vermoedt dat het zijn inten heeft opgeslagen in elgië. Twee weken gele en heeft het Nederland erlaten na een financieel einig succesvolle toer- nder rij-examens SWIJK Bij het Centraal eau Rijvaardigheidsbewij zen de eerste vier maan- van dit jaar tien procent der examenaanvragen bin- gekomen dan in dezelfde ode vorig jaar. Ook het tal geslaagden lag tien pro- lager; slechts 38,7 procent 1de het roze papiertje. Vol- een toelichting van het mag uit de verminderde ag niet worden afgeleid dat ninder interesse is voor het ewijs. De terugval lag na topjaar 1980 in de lijn der wachtingen. (Vervolg van de voorpagina) Het is niet gesloten dat er een nieuwe informateur wordt be noemd voor het regelen van het premierschap en de zetelverde ling. Deze kwesties vormen op dit moment het grootste struikel blok. Als die nieuwe informateur succes zou hebben* zouden Lub bers en De Koning door kunnen gaan met de besprekingen over een regeerprogram. Uit de giste ren gepubliceerde resultaten van een NIPO-enquête is inmiddels gebleken dat 41 procent van de Nederlandse kiesgerechtigden Van Agt als premier wil en 21 procent Den Uyl. Nadat de informateurs zondag een apart onderhoud hadden gevoerd met Van Agt, spraken zij gisteren afzonderlijk met de fractieleiders Den Uyl en Terlouw. Tij dens deze gesprekken gaven de drie poli tieke leiders een toelichting op de com mentaren van hun fracties naar aanlei ding van de voorstellen van de informa teurs voor een ontwerp-regeerprogram. Ook de kwestie van het premierschap kwam daarbij weer aan de orde. Maandag en dinsdag konden er geen gezamenlijke besprekingen worden gevoerd omdat Van Agt in Luxemburg het topoverleg van re geringsleiders uit de EG-landen moest voorzitten. De informateurs hebben inmiddels hun oorspronkelijke programmatische voor stellen op bepaalde punten verduidelijkt. Ook hebben zij ten aanzien van enkele onderwerpen nieuwe compromissen voor gesteld. Zowel gisteren als eergisteren lie ten Lubbers en De Koning nog enkele na dere berekeningen uitvoeren door het Centraal Planbureau over de mogelijke gevolgen van bepaalde maatregelen. Zo lieten zij op verzoek van Terlouw uitreke nen wat de financiële consequenties zou den zijn van handhaving van de koop kracht voor de mensen met een minimu minkomen. UTRECHT Wat de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) betreft mag de NS de bestelde nieuwe inter city-treinen uitrange ren omdat er te veel aan mankeert. Zes van de zeven treinen die de NS een paar jaar geleden op proef heeft aangeschaft staan al maanden in de werk plaats met allerlei technische problemen, aldus de FSV. Ook de Veiligheid is niet opti maal. Zo kan bijvoorbeeld de machinist, die in een ta melijk hoge cabine zit, bij een ongeluk niet snel ge noeg wegkomen. De NS heeft veertig van deze treinen besteld bij de Duit se fabriek Talbot. Ze wor den vanaf 1983 afgeleverd. Volgens NS gaat zijn dat verbeterde modellen. ikantie- orzorg SCHIPHOL De politiemensen in de grote steden, waar het werk zwaarder is, moeten meer gaan verdienen dan po litiefunctionarissen in de kleinere gemeenten. Dit heeft het Tweede Kamerlid van de WD, Ed N ij pels, gisteravond ge zegd na de eerste dag van zijn twee dagen durend bezoek, dat hij met partijgenoot Ab Ploeg aan de koninklijke mare chaussee brengt Nijpels gelooft dat een gedifferentieerde betaling van politie mensen de trek kan tegengaan van politiemensen van de grote steden, naar kleinere plaatsen. Beide Kamerleden hebben ge sproken met generaal-majoor De Bruijn, commandant van de marechaussee in Den Haag, bezoeken gebracht aan de brigade Huis ten Bosch, van Soestdijk en als de brigade Schiphol. Met nadruk stelden Nijpels en Ploeg dat zij geen enkele kritiek heb ben gehoord op de samenwerking tussen marechaussee en rijks- en gemeentelijke politiekorpsen. De fracties van CDA, PvdA en D'66, die onder leiding van de informateurs Lubbers en De Koning deelnemen aan coali- tiebssprekingen, blijken alle sombere geruchten over een spoedige mislukking van de informatie ten spijt op veel punten tot overeenstemming te kunnen komen. Althans waar het gaat om programmatische zaken, overeenstemming dus over het beleid dat in de komende jaren zou moeten worden uitgevoerd. Met het premierschap ligt dat duidelijk anders. Deze conclusies kunnen worden getrokken uit de brieven, die de drie fracties na intensief intern overleg aan de informateurs hebben gestuurd. Op tal van punten blijken de drie partijen elkaar vrij ge makkelijk te kunnen vinden. Op een aantal andere punten is dat niet het geval, maar lijkt die overeenstemming niet uit gesloten. Dat zijn overigens wel belangrijke punten, zoals handhaving koopkracht minima, stationering kruisraketten en sluiting kerncentrales. Maar op al deze punten hebben PvdA en CDA vrijwel „spiegelbeeldige" wijzigingsvoorstel len gedaan die juist omdat ze tegenovergesteld zijn aan el kaar tegen elkaar weggestreept kunnen worden. Die „spiegelbeeldige" wijzigingsvoorstellen zullen niet zon der reden zijn ingediend. De twee grote partijen draaien nog steeds om elkaar heen in hun tegenstelling over het premier schap van Van Agt. Die fikse donderwolk, die nog steeds bo ven de programmatische besprekingen hangt, is er de oor zaak van dat beide partijen nog steeds hun wisselgeld in de zak houden: het achterste van de tong willen zij nog niet la ten zien. INMIDDELS hebben de informateurs bij de programmati sche onderhandelingen de voornaamste geschilpunten weten terug te brengen tot een stuk of vijf, zes. Dat bevordert de overzichtelijkheid, vooral voor de deelnemende partijen. De informateurs zouden er goed aan doen de fractievoorzitters deze week ook die paar laatste programmatische knopen te laten doorhakken. Zonodig zou dat kunnen in samenhang met de zetelverdeling dus inclusief het premierschap van Van Agt maar als dat niet hoeft zou die programmatische overeenstemming ook zonder deze kwestie kunnen worden bereikt. Dat is mogelijk op basis van de brief, die de informateurs eind vorige week aan de drie fracties hebben gezonden. Daarin schreven zij toen al dat langer doorpraten niet veel betere resultaten zou kunnen opleveren. Dat blijkt nu ook uit de reacties van de fracties. Als de „spiegelbeeldige" wijzi gingsvoorstellen tegen elkaar zijn weggestreept, resteert in feite het concept-program, zoals de informateurs dat vorige week hebben voorgelegd. En dat program is een goede basis om de problemen van de komende jaren mee te lijf te gaan. ALBLASSERDAM De fracties van D'66, CDA, WD en SGP in de raad van Alblasserdam zijn verontwaardigd over de benoeming van de PvdA-er M. J. Bruin tot burgemeester van Alblas serdam. In een gezamenlijke verklaring zeggen zij dat de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, ondanks zijn toezegging geen rekening heeft ge houden met de profielschets die de raad heeft opgesteld. De vier raadsfracties wa ren daarin overeengekomen dat de nieu we burgemeester veel belangstelling zou moeten hebben voor de plaatselijk indu strie (werven) en affiniteit met het reli gieuze leven. Men voelde het meest voor iemand uit de kring van D'66. De huidige burgemeester is ook lid van de PvdA, maar die kan zich volgens de fracties on afhankelijk opstellen. Bruin wordt aange merkt als „een uitzonderlijk actief lid van de PvdA" van wie men zo'n opstelling niet verwacht. tassale eigering uurverhoging t Lelystad iLYSTAD Honderden orders in Lelystad huur- rs zullen vanaf vandaag extra huurverhoging Lelystad is dat maxi mal 4 procent naast de ge- likelijke verhoging van 6 kent massaal weige- Bij de beide Lelystadse mingbouwcorporaties, de pdracht" en .Lelystad" q tot op heden ruim zes- oderd opzeggingen van de tomatische huurincasso inengekomen. weigeringen zijn gestimu- rd door het Woonkostenco- Lelystad dat de afgelopen and in tal van buurten actie sft gevoerd tegen de extra lirharmonisatie. In een brief I vorige week in Lelystad rspreid werd spreekt het co- té het „onaanvaardbaar" uit Br de huurverhoging. Het nité roept de huurders op i „ondanks intimidatiepo- igen van de woningbouwve- ligingen" eensgezind actie büiven voeren. Ie bezwaren tegen huren en ïrhogingen gaan naar de urcommissie die voor Lely- d in Harderwijk zetelt. •fficieren 'rieks ampschip vrij RDAM De kapi- en de drie officieren i het Griekse schip Agios s zijn gisteren door de lamse rivierpolitie op voeten gesteld. Het al werd het afgelopen keinde gearresteerd in land met de explosie aan 1 van hun schip. f bestaat nog steeds geen in- ïht in de iuiste toedracht van it ongeval dat aan zes Britse fhnici het leven kostte. Maar Pgstwaarschijnlijk ontstond' explosie door „open vuur" tn een sigarettenpeuk of las- pk) dat in aanraking kwam Jt gas uit een tank met afge- srkte olie. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp basisonderwijs van minister Pais. Dat betekent dat de weg nu vrij is voor de integratie van kleuter- en basisonderwijs tot één school voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Na lange discussies aanvaard de de Kamer het wetsvoorstel zonder stemming. Tijdens het debat drong WD-senator Heijne Makkreel aan op betere garanties voor de kwaliteit van het nieuwe basisonder wijs. Volgens hem is die nu nog niet duidelijk genoeg omschre ven. De minister antwoordde dat de nieuwe school in een perio de van enkele jaren zal moeten groeien naar hetgeen er nu van wordt verwacht Hij verzekerde echter dat dit punt grote aan dacht zal krijgen. Senator Oskamp (PvdA) hield een pleidooi voor geleidelijkheid bij de invoering van het nieuwe onderwijs. Hij wees op de vele voorbereidingen en uitvoeringsbesluiten die op het ministerie nog moeten worden genomen en op de vele verbouwingen die de scholen nog moeten ondernemen. De nieuwe wet verdient het volgens de PvdA ond.er de gunstigste omstandigheden van start te gaan, en daarvoor is volgens de socialisten een geleidelij ke, rustige aanpak nodig. DEN HAAG Glastuinders die de komende jaren op hun bedrijf energiebesparende maatregelen ne men, kunnen een bijdrage krijgen van 35 cent per m3 bespaard gas. De besparing wordt berekend op basis van het gemiddelde gebruik in 1980/'8L Per bedrijf wordt de bijdrage gegeven over ten hoogste 250.000 m3 bespaard gas. De tuinders moeten hun energiebesparende in vesteringen vóór 1 januari 1985 verrichten, maar kunnen vol gend voorjaar een voorschot op de bijdrage ontvangen. Minister Braks van landbouw wil de maatregel nog deze maand afkondigen. Het ontwerp heeft hij zo werd gisteren bekend ter toetsing voorgelegd aan de Europese Commissie. Die moet bekijken of de maatregel niet in strijd is met eerder ge maakte afspraken. Voor de héle operatie is 270 miljoen gulden beschikbaar, het grootste deel van de 300 miljoen die Braks dit voorjaar aan de glastuinders heeft toegezegd. De resterende dertig miljoen zijn voor onderzoek naar mogelijkheden om energie te besparen. De minister hoopt met de maatregel op z'n minst drie kwart miljard kubieke meter gas over te houden. De financiële bijdrage wordt de tuinders overigens alleen gegeven voor investeringen en niet voor veranderingen in het teeltplan. De bedoeling is de aan- vraagmogelijkheid op 20 juli te openen. Het voorschot op de bij drage zal per bedrijf op zijn hoogst 37.500 gulden bedragen. Man bekent dodelijke aanrijding VLAARDINGEN Een 21-jarige dienst plichtige uit Vlaar- dingen heeft gisteren bekend dat hij het ongeluk heeft veroor zaakt waarbij vorige week donderdag de 44-jarige J. Smal om het leven kwam. De militair was na het on geluk, naar hij verklaarde, in paniek doorgereden. Hij kon wordén aangehouden doordat getuigen een goe de beschrijving van zijn auto konden geven. In eerste instantie zei hij niet te hebben geweten dat hij iemand had aangereden, maar later gaf hij toch toe. DEN HAAG De vele Nederlanders, die hun vakantie in Frankrijk gaan doorbren gen of die dit land met de auto moeten pas seren op weg naar naar Spanje of Portugal, dienen er rekening mee te houden dat men bij pech-onderweg problemen kan ondervin den met de reis- en kredietbrief van de ANWB. De oorzaak daarvan is dat de Fran se Wegenwacht, de Touringclub de France (TDF), op de rand van de financiële af grond staat. De mogelijkheid bestaat dat vooral kleine garages bang zijn dat de reis- en kredietbrieven, die via de TDF moeten worden verzilverd, niet méér waard blijken te zijn dan het papier waarop ze gedrukt zijn. Men hoeft zich echter, aldus de heer Beems van de ANWB- Alarmcentrale, geen zorgen te ma ken. De Touringclub de France heeft verzekerd zeker tot het eind van het seizoen de reis- en kredietbrieven te blijven honoreren. Dat neemt echter niet weg dat een aantal gara gebedrijven voor de zekerheid contante beta ling zullen vragen en veel Nederlandse auto mobilisten dragen dat geld niet bij zich. Geen nood, aldus de ANWB. Degenen die moeilijkhe den in Frankrijk mochten ondervinden, wordt geadviseerd de ANWB-Lyon te bellen. Het te lefoonnummer vanuit een ander telefoondis trict dan Lyon is 16-78-352056. Vanuit het tele foondistrict Lyon zelf uitsluitend de laatste zes cijfers kiezen. Deze vestiging zal dan contact opnemen met de betrokken reparateur en deze overtuigen van het feit dat hij zijn centen zal ontvangen. Doen de problemen zich *s avonds voor dan kan men altijd nog terecht bij de Alarmcentrale in Den Haag (070-264426) die dag en nacht bezet is. DIERENBESCHERMING: DEN HAAG De Nederlandse dierenbescherming wil dat de legbatterijen binnen veertien jaar uit de bio-industrie verdwijnen. Daarom mogen over vier jaar geen kooien meer voor leghennen worden ge maakt De vereniging heeft enkele standpunten op gesteld in een rapport dat zij na de zomer gaat aan bieden aan informateur, formateur of het nieuwe kabinet Zolang de batterijen nog in gebruik zijn, moet de bewegings ruimte voor de kippen worden vergroot tot minimaal 4,5 vier kante meter per hen, aldus de dierenbescherming. De vereni ging wijst er op dat de Raad van Europa heeft bepaald dat de kip minstens zes vierkante meter bewegingsruimte moet heb ben. De dierenbescherming houdt het echter op 4,5 meter, om dat het systeem bij zes vierkante meter niet meer rendabel zou zijn. Bij onderzoek van twintig procent van de pluimvee bedrij ven in ons land zijn bij vijf bedrijven buitensporige misstanden aangetroffen. Ongeveer anderhalf jaar geleden waren het nog twintig bedrijven. Volgens de vereniging is het frustrerend voor de inspecteurs dat de procesen-verbaal niet leiden tot rechtsver volging vanwege de vage omschrijving van de strafrechtsartike- Enkele buien Het weer blijft een wisselvallig karakter behouden. In een westelijke oceaanstroming trekken depressies naar Euro pa. Vanochtend was een oceaandepressie op zijn tocht naar het oosten bij Schotland aangekomen. Het bijbehoren de regengebied lag toen boven Ierland en Schotland. Naar het oosten trekkend passeert dit gebied ook ons land. Na de passage klaart het morgen op, maar er kunnen nog enkele buien vallen. De middagtem- peratuur ligt morgen rond de 18 graden. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Frankrijk: In het noorden en kele buien, 19 graden. In het zuiden overwegend zonnig, 20 tot 25 graden. Spanje, Portugal: Overwegend zonnig maar ook een regen- of onweersbui, 20 graden in het noorden tot 30 graden in het zuiden. Italië: Zonnig maar vooral in en rond bergstreken ook plaat selijk een onweersbui, 25 tot 30 graden. Duitsland: Vooral in het noor den nu en dan regen, 18 tot 22 graden. Alpengebied: Plaatselijk wat regen, 20 tot 25 graden. 0-gra- den niveau op ongeveer 2500 m. Weersgesteldheid van gisteren Lh. R'dam Vittel ogen e.bew. 16 14 0.4 e.bew. 13 13 3 e.bew. 18 13 0.2 Z--Umburg geh.bew. 17 13 0-2 onbew. 25 13 zw.bew. 15 12 iwbew. 20 10 onbew. 25 15

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9