Crisisjaren voor stadsvernieuwing I GEEN GELD VOOR NIEUWE PLANNEN politiecorps op sterkte Deel WW- en WAO -ers moet kans krijgen nog zinvol werk te doen „ER IS NOG VEEL VERBORGEN WERKGELEGENHEID" Nieuwe opleidingen pas na 1985 van start TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 JULI 1981 PAGINA 3 oetganger ingereden S°[ IDEN Een 22-Jarige uidse jongeman werd van- 22-icht al wandelend aangere- n door een passerende per- nenwagen. Het slachtoffer jeft tegenover de politie be geerd dat hij moedwilig is se^ngereden hetgeen door de 0 Rtomobilist echter werd °4tkend. Leidenaar verklaarde dat J even tevoren door een ^jme in de betreffende auto gevraagd of hij soms hasj imtflde roken. Toen hij dat wei- tifliirde zou de auto op hem af ,n gereden. De automobilist, e na de aanrijding door reed aar zich even later bij de po- Jj^ie meldde, zei dat het slacht- l| £er vervelende opmerkingen nói,gen hem had gemaakt en per ;eluk onder zijn auto ver- d raakte. Hoe het ook zij, slachtoffer hield aan het ident een zwaar gekneusde :t over. mgewenste lotelgast Zp1 IDEN De Leidse poli- Ie kreeg gisteren opnieuw :n klacht binnen van een teleigenaar die een jon gman enkele dagen gratis iderdak had verschaft. pbedoeld weliswaar, want hotelgast, bij de politie be- ind als een 22-jarige Voor- D^irgenaar, was zonder te be- tenlen verdwenen. Gebleken dat de jongeman er een ge- loonte van maakt om zon- Llspr te betalen in hotels te bi- je^kkeren. Bij Holiday Inn *e®t voor de ongewenste gast £Amiddels een rekening van t>00 gulden klaar. Brommer Jloor - [aragedeur EIDEN Een 15-jarige eidenaar is gisteravond fSoor een garagedeur gere den toen de remmen van w jn brommer weigerden. )e jongen reed op het Jac- ues Urlusplantsoen toen hij tiaf moest remmen voor een JJJocht. De remmen weiger- len en de jongen reed, ter- lauwernood een geparkeer- e auto ontwijkend, recht- oor alwaar hij tot stilstand wam na door een garage- jeur te zijn gereden. De ga- agedeur raakte totaal ver hield, de jongeman kwam er aJeelhuids van af. LEIDEN Voor 14 Nederlandse ste den kondigen zich, voor wat het de stadsvernieuwing aangaat, crisisja ren aan. Weliswaar heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijk ordening voor een aantal van hen, waaronder de vier grote steden, nog geld in portefeuille, aan de overige steden, waaronder Leiden, heeft hij laten weten tot 1985 geen nieuwe plannen te kunnen goedkeuren. Het gemeentebestuur van Leiden werd twee weken geleden verblijd met een brief van de minister. De heer Bee- laerts van Blokland nodigde vertegen woordigers van de gemeente uit om op 2 juli in Den Haag naar zijn toelichting op zijn besluit om nieuwe plannen voorlopig in de ijskast te stoppen, te ko men luisteren. Een soortgelijk verzoek kregen ook de besturen van de 13 an dere I.S.R.-gemeenten (Interim Saldo Regeling, de regeling waarbinnen de subsidies voor stadsvernieuwing wor den verleend). Een definitief standpunt zou de minister bepalen na zijn gesprek met de voorzitters van de Provinciale Stadsvernieuwingscommissies. Dit ge sprek vond afgelopen donderdag plaats. Voldongen Het overleg pakte kennelijk anders uit dan verwacht, want op 27 juni ontvin gen de 14 gemeenten opnieuw een brief van de minister, waarin hij constateer de dat er bij de gemeenten enige onrust is ontstaan over het definitieve karak ter van het voorstel van zijn kant. Om deze onrust uit de wereld te helpen, stelde de minister dat er nog geenszins sprake was van een definitief stand punt. De gemeenten staan nog niet voor voldongen feiten, zo legde hij uit. Zo werd er in elk geval één van de ei sen van de gemeente Leiden ingewil ligd. Leiden had er namelijk bij de voorzitter van de Zuid-Hollandse stads vernieuwingscommissie, gedeputeerde Buysert, op aangedrongen dat er eerst overleg met de betrokken gemeenten zou plaatsvinden voordat er definitieve besluiten zouden worden genomen. Minister Beelaerts van Blokland gaf tot op heden zijn goedkeuring aan 10 Leid se I.S.R. plannen. Hij zegde 104 miljoen gulden toe voor de uitvoering van de stadsvernieuwing in Pancras-Oost, Noorderkwartier, De Kooi, Groenoord, Maredijk, Transvaal, d' Oude Morsch, Maredorp en Havenwijk-Zuid. Voor De Camp is een voorlopige toezegging bin nen. Maar, concludeert de minister, met die ruim 104 miljoen gulden moet de gemeente Leiden het maar doen. Volgens zijn criteria heeft Leiden ei genlijk al veel te veel geld gehad. The oretisch zou de gemeente Leiden tot 1985 voor een krappe 40 miljoen aan subsidie in aanmerking komen, Leiden heeft er al 104 gehad dus de koek is voorlopig op, concludeert de minister. Academiewijk: geen geld voor stadsvernieuwing. Schuiven „Zo zie je maar weer, degenen die er het hardste aan werken, worden het hardste gepakt", was de reactie van het Leidse gemeentebestuur. Zij is zeer on gelukkig met de voornemens van de minister, want de gemeente heeft nog voor ruim 140 miljoen aan de plannen in de kast liggen, Academiewijk, Pan- cras-West, Levendaal-West, Hoge- woerd, Noordvest en de Verversbuurt Volgens het voorstel van minister Bee laerts van Blokland is voor de stadsver nieuwing in deze gebieden voorlopig, dat wil zeggen in elk geval tot 1985, geen geld beschikbaar. Wel wil de mi nister toestaan, dat er tussen de ver schillende plannen met geld geschoven wordt. Alles wat in het ene plan niet wordt uitgevoerd, mag gebruikt wor den voor een ander plan. Van alles een beetje dus. De bewoners van de wijken zijn hier echter niet zo blij mee. Bij hen zijn verwachtingen gewekt, zij hebben over de planvorming mee mogen pra ten en zullen het niet op prijs stellen dat er slechts een deel wordt uitge voerd van wat hen was beloofd. Kabinet De gemeente Leiden reageerde in eer ste instantie boos, daarna teleurgesteld en momenteel twijfelend. „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat de minister het proces van stadsvernieuwing zo maar stil wil zetten" en „we gaan ge woon door met de afwerking van de plannen", was de reactie van wethou der Waal van ruimtelijke ordening. Zelf fiancieel bijspringen zit er niet in, want de gemeentebegroting van Leiden biedt daartoe geen enkele ruimte. Waal heeft ook gezegd zijn hoop te ves tigen op een nieuw kabinet. De gelui den die vanuit de kabinetsformatie doorklinken zijn inderdaad hoopvoller dan wat minister Beelaerts bij de ge meenten op tafel heeft gelegd. De in formateurs De Koning en Lubbers heb ben de drie fractievoorzitters vorige week voorgesteld de subsidies voor de stadsvernieuwing te verdubbelen, een plan waarmee de heren Den Uyl, Van Agt en Terlouw akkoord zijn gegaan. De heren hebben bovendien afgespro ken, dat er een sterker accent op de bouw van goedkopere en kleinere wo ningen moet worden gelegd, dat er so berder gebouwd dient te worden en dat er meer geld voor de huursubsidie be schikbaar moet komen. De stadsver nieuwing mag niet onmogelijk gemaakt worden door de hoge huren die zij tot gevolg heeft, zo werd gesteld. Wellicht op langere termijn is het wachten op een nieuw kabinet, voorlo pig nog op het gesprek van 2 juli. Mocht de minister zijn voornemens niet willen herzien dan hebben in elk geval de bewoners van 10 gedupeerde I.S.R. femeenten acties aangekondigd. Zij ondigden gisteren aan in dat geval het overleg met het huidige kabinet op te willen schorten. GERT VISSER REIDEN Met het beëdi- 2(fen van vier nieuwe agenten »<*n van een nieuwe chef van Sje justitiële dienst is het ■zLeidse politiecorps weer op ]|iaar maximale sterkte. De ilcorte plechtigheid, die met "4e beëdiging gepaard gaat, jrond voor het vijftal gister- "morgen in de kantine van het politiebureau aan de Zonneveldstraat plaats. De agenten H. Langemaat (20 jaar) uit Hoogeveen, G.W. Knipscheer (22 jaar) uit Rijns burg, P.J. van Drecht (23 jaar) uit Kampen en G. Mol (21 jaar) uit Leiden en de hoofdin specteur R.M. Koolwijk (33 jaar) uit Rotterdam werden aan het corps toegevoegd. Koolwijk heeft in de wijk Slinge in Rotterdam gewerkt. Hij volgt hoofdinspecteur Scheers op, die geruime tijd geleden naar Den Haag is ver trokken. Commissaris H. van Voorden, zei dat hij de huidige corpssterkte te klein vindt en sprak de hoop uit dat Leiden alsnog toestemming krijgt van het ministerie van binnen landse zaken om het corps uit te breiden, „omdat er nog te veel blijft liggen". Hij deelde mee dat de politie erin is ge slaagd de noodzakelijke bezui nigingen met „listige kunst grepen" te volbrengen. De in terne verbouwing van het po litiebureau is bijna voltooid. De vijf nieuwkomers op een rijtje: (v.l.n.r.) G.W. Knipscheer, H.R. Langemaat, G. Mol, P.J. van Drecht en R.M. Koolwijk. BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Joyce, d.v. C. Nolten en C. M. Th. van Amersfoort; Esther Cornelia Maria, d.v. J. C. A. Wolvers en N. H. J. Geerlings; Desi- ré, d.v. G. C. Wassenaar en W. J, Vervoorn; Neslihan, d.v. R. Portakal- Ckegi en N. Sari; Johannes Cornelis, z.v. J. C. V. Aartman en C. J. Rewijk; Swen, z.v. L. C. van Rhijn en A. du Prie; Arthur Leon Carl, z.v. R. V. Merién en F. E. E. Tjon Ajong; Barry, z.v. J. A. Warmerdam en A. J. van Loon; Joost, z.v. J. A. Warmerdan en A. J. van Loon; Katherine Jane, d.v. J. A. Dick en M. L. Brown; Sander Willem Michiel z.v. M. C. Delfos en A. M. de Vries; Gerrit Cornelis, z.v. J. Matheijsen en J. van Don); Linde, d.v. L. Verbeek en G. E. J. Boidin; Somaja, d.v. A. Boukhari Filali en S. El Ahmadi Aroussi; Boudewijn Paul Julius Willem, z.v. P. J. Vermeer en E. A. Wartna; Malou Yvette, d.v. L. F. Castel en M. E. Saris; Johannes Henricus Maria, z.v. H. J. M. Vink en J. C. Honders; Talal, z.v. B. Bourah- ma en I. Sadik; Mark Hendrik, z.v. J. M. van der Holst en A. van de Graaf; Anita, d.v. J. Houwaard en M. Gavri- lovié; Gijs, z.v. P. Katgert en J. K. Merkelijn; Daniël, z.v. M. S. M. Groe nendijk en M. van Heesch; Steven, z.v. T. Rasser en J. M. van Hemert; Guido Richard Alexander, z.v. R. Re- gien en M. J. Erkelens; Reynout Len- naert, z.v. H. L. Vos en C. M. A. Bij- ke; Marijt, d.v. P. A. M. M. Hoger- vorst en M. E. P. Matze; Jannetje Ja- coba, d.v. L. J. de Jong en D. van Helena Johanna, en P. J. M. Vinkesteyn; Frank, z.v H. van Polanen en M. J. Verbaan. 1893, man; A. J. Kreuger, geb. 30-4- 1916, man; H. C. D. Slootmaker, geb. 24-5-1912, man; J. van Staveren, geb. 5-1-1896, man; D. Sloos, geb. 10-12- 1917, man; E J. H. Berg, geb. 15-2- 1899, vrl., J. A. H. Visschers, geb. 31- 5-1935, vrl. echtg. van M. de Jonge; H. A. van Santen, geb. 22-11-1906, man; N. W. Mooijekind, geb. 6-11- 1918, man; A. J. Verhoeven, geb. 14- 5-1959, man; H. C. W. Verhaar, geb. 12-9-1898, vrl. geh. gew. m. J. P. van der Zwet; E. C. Pattie, geb. 6-3-1920, vrl. echtg. van F. G. Hukom; M. L. C. V. Heijnen, geb. 1-8-1899, vrl.; B. Warmerdam, geb. 23-6-1981, man; J. Warmerdam, geb. 23-6-1981, man; W. van Oosten, geb. 7-1-1885, man; A. Kooreman, geb. 23-11-1904, man; A. M. van de Wiel, geb. 30-11-1897, vrl. geh. gew. met F. H. Driessen; M. van Leeuwen, geb. 14-11-1922, vrl. echtg. van R. Pasma; C. J. Crispijn, geb. 14- 12-1980, vrl geh. gew. met J. van der Reijden. Gehuwd: R. J. Gips en E P. Lalloe- singh, J. H. M. Hoogervorst en A. Pracht, L. Boers en M. J. C. van Ton geren, H. J. Beekman en S. A. Be- M. M. Vermond, J. L. Chr. Werff en S. I. F. D. van Tetterode. W. M. Witteveen en W. A. Götz, N. A. P. Franken en C. Y. Barendsen, W. M. Matters en M. J. Planter, F. L. P. Wijnen en D. de Fey, T. Goedhart en P. J. Verkerk, P. G. W. Brussee en C. Rietkerk, J. H. Neuteboom en Th. Chr. J. Janzen, H. P. Tulp en E. Remijnse, J. A. Langezaal en M. Le- poeter, R. J. G. Derogee en F. C. Bakker, A. J. W. Losecaat van Nou- huys en Y. Verbeek Wolthuys, P. Hesseling en A. van Vliet, S. R. van der Kwaak en A. van Hal, B. W. Kars en M. H. Pijnakker. Reconstructie Gooimeerlaan Met de definitieve aanleg van de Gooimeerlaan wordt begin 1982gestart De Gooimeerlaan krijgt dan het tra cé, zoals dit in het onlangs behandelde bestemmings plan Merenwijk is vastgesteld. De wijzigingen betref fen het gedeelte van de Gooimeerlaan tussen de Ketel meerlaan en de Veluwemeerlaan. Het gaat om de vol gende punten: het kruispunt Gooimeerlaan wordt „in gekrompen" tot een bescheidener opzet; de Broekweg gaat met een viaduct onder de Gooimeerlaan door; aan de spoorzijde van de Gooimeerlaan wordt een in twee richtingen te berijden fietspad aangelegd. Dit fietspad sluit aan op de Broekweg en via een nieuwe houten brug op de Flevolaan bij het industrietrrein. Aan de andere zijde krijgt het fietspad een aftakking, die zal aansluiten op de toekomstige verbinding richting War mond. Een gedetailleerde tekening van het plan kan bekeken worden in het bibliotheekfiliaal in de Meren wijk. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de heer A. Krijgsman, afdeling verkeerszaken, Stadsbouwhuis, Langegracht 72, telefoonnummer 769241, toestel 331. Proefschrift De heer H.M. Brokken is gisteren aan de Leidse universi teit gepromoveerd tot doctor in de Letteren met zijn proef schrift „Het ontstaan van de Hoekse en Kabeljauwse twis ten". In zijn proefschrift komt de heer Brokken tot de con clusie dat deze twisten zijn uitgebroken naar aanleiding van financiële eisen van Margareta. Proefschrift 2 De heer Brokken schrijft dat Margareta in 1349 afstand van de graafschappen Holland en Zeeland en de heerlijk heid Friesland deed ten gunste van haar zoon Willem. Zij verbond echter aan haar aftreden hoge financiële eisen, dat het graafschap Holland zou moeten opbrengen. Deze fi nanciële voorwaarde van Margareta is de belangrijkste oorzaak van het ontstaan van de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Proefschrift 3 Het was dus niet de kwestie van de Hollands-Zeeuwse rijksleen als zwaardspilleleen (de bevoegdheid tot erfopvol ging door vrouwen) die tot de oorlog tussen Margareta en haar zoon Willem van Beieren en daarmee tot het ontstaan van de Hoekse en Kabeljauwse twisten leidde. Het conflict had een meteriële grondslag. Door verzet tegen de ver vreemding van grafelijke rechten werd de verhouding tus sen vorstin en onderdanen de kern van het conflict, aldus Brokken. LEIDEN Een proefon derzoek bij instellingen in Gouda, uitgevoerd door de „Centrale Commissie Maatschappelijke Werk gelegenheid" heeft aange toond, dat er heel wat ver borgen werkgelegenheid is. Deze commissie is onlangs ingesteld door Gedeputeer de Staten van Zuid-Hol land. Het betreft werk wat gedaan zou kunnen wor den door langdurig ar beidsongeschikten en werklozen. Veel daarvan wordt niet aangeboden op de arbeidsmarkt, omdat er geen of te weinig geld voor is of omdat het werk wat .bijzonder is. In het rapport „Ander Werk" schrijft de commissie dat langdurig werklozen en arbeidsonge schikten de kans moeten krijgen dit werk te doen, met behoud van uitkering en rechtspositie. De commissie in „Ander Werk": „Er moeten voor langdurig werklozen en ar beidsongeschikten meer mo gelijkheden komen om maat schappelijk zinvol werk te doen. Aanbod naar werk en vraag naar werk kunnen el kaar in deze maatschappij niet vinden. Enerzijds zijn er werkzaamheden die nuttig maar onbetaalbaar zijn. Die blijven daarom liggen. Dat gebeurt bijvoorbeeld bij buurt- en clubhuizen, sport verenigingen, actiegroepen en scholen. Anderzijds zijn er langdurig werklozen en ar beidsongeschikten, die een uitkering ontvangen en die dit werk graag zouden willen doen". Bij het proefproject in Gouda heeft de commissie een aantal langdurig werklo zen en arbeidsongeschikten benaderd om hun belangstel ling voor dit werk te peilen. Die belangstelling bleek te bestaan. Voor werkloze jon geren kan dit een opstap be tekenen naar werk op de ar beidsmarkt. In het rapport „Ander Werk" beveelt de commissie aan per district van de ar beidsbureaus een project op te zetten. GS van Zuid-Hol land vinden het rapport van de commissie tegen de ach tergrond van de huidige werkloosheid van groot be lang. Zij willen bij de minis ters van Sociale Zaken en CRM vragen om een aanpas sing van de werkloosheids wet, zodat meer experimen ten op dit terrein mogelijk gemaakt kunnen worden. Mogelijk zullen GS geld ter beschikking stellen aan ge meenten die dergelijke pro jecten willen opzetten. LEIDEN In Leiden komen na 1985 twee scholen voor middelbaar en hoger beroepsonderwijs. De commissie Over leg Scholenbouwplan heeft in haar gis teren gepubliceerde overzicht twee nieuwe opleidingen opgenomen en wel een algemeen bijzondere opleiding voof logopedie/akoepedie en een alge meen bijzondere academie voor fysio therapie. Het ligt in de bedoeling de scholen pas na 1985 te bouwen. De Rembrandt-scholengemeenschap de rooms katholieke Paulus mavo/leao en de algemeen bijzondere lts zullen het ko mend voorjaar aanzienlijk worden uitge breid en verbouwd. Zoals bekend heeft de Leidse gemeenteraad onlangs een krediet beschikbaar gesteld voor de nieuwbouw van de Rembrandt-scholengemeenschap aan de Brands Buyskade. De algemeen bijzondere streekschool krijgt pas na 1985 een uitbreiding. In Alp hen aan den Rijn staat de uitbreiding van de protestants-christelijke lts op stapel. Volgens het overzicht van de commissie zal de uitbreiding van de school in 1983 een feit zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3