Begin en Peres eisen beiden overwinning op Informatie in beslissend stadium Den Haag wil LeiNo annexeren OPPOSITIEPARTIJ KRIJGT MEERDERHEID IN KNESSETH Gewonde door knappen kabels Brooklyn Bridge schoolkinderen likken te veel nedicijnen brezjnev: „Moskou stopt plaatsing raketten zodra overleg metVS begint SeicUe <2owm\t Woensdag 1 juli 1981,71e jaargang no. 22002 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur. 1.1. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, W Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Eerste twee bedrijven van de opera „Rigoletto" van Giusep pe Verdi naar het toneelstuk „Le roi s'amuse" van Victor Hugo, opgenomen in Grand ThéStre in Genève. (Ned I 19.50 uur). Popprogramma „Countdown" met rockgroep „Santana" (Ned. II 20.32 uur). Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Middag- temperatuur ongeveer 18 gra den. Vrij krachtige en aan de kust en op het IJsselmeer har de zuidwestelijke wind. Morgen zon op: 5.23. Onder 22.03. Schev. hoogw.: 3.49 en 16.29. Laagw.: 12.08. cien van Impe als vanouds EN Als In zijn dagen klom Lu- van Impe (winnaar je Tour de France gisteren omhoog de Pla d'Adet en daarmee de 6e 36. leden van de Post- I werden op grote irstand gezet. Zoete- is nu met zijn 11e s de best geklas- le Nederlander in algemeen klasse- De Belg Freddy tens behield de groene trui. Talloze deel nemers aan onze tour prijsvraag voorzagen dat. De drie dagprijzen gaan naar Frans Cortenbach (Nassaulaan 5, Zoeter- woude), Frans v. d. Salm (De Bruynlaan 25, Hoog- made) en Gerard Vink (Salvialaan 30, Oegst- geest). Het antwoord op vraag 9 (Hoeveel Neder landers staan er na de negende etappe Ro- chefortsurMer-Nan- tes bij de eerste twlrr- tig In het algemeen klas sement?) moet uiterlijk donderdag in ons bezit zijn. Pagina 13: Hinault voelt zich verliezer Rijk om medewerking gevraagd DEN HAAG De gemeente Den Haag wil om de toekomst van de de Haagse stadsvernieuwing en wo ningbouw zeker te stellen zo snel mogelijk over gaan tot de annexatie van de bouwlocatie LeiNo (Leidschendam Nootdorp). Den Haag zit hiermee op één lijn met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die ook annexatie voor staan. Het Haagse college van B en W heeft zich in middels schriftelijk gewend tot de regering en de Tweede Kamer met het verzoek de annexatie moge lijk te maken. Zij rekenen op een positieve reactie van het Rijk. Prijs lpg vandaag 3,3 cent verhoogd DEN HAAG De maxi mumprijs voor lpg is vandaag met 3,3 cent verhoogd en is daarmee op 76,9 cent per liter ge komen. Dat heeft het mi nisterie van economische zaken meegedeeld. Bij de berekening van de prijs verhoging is een nieuwe methode bekendge maakt, die meer aansluit bij de internationale markt, aldus het ministe rie. Daarbij is niet alleen rekening gehouden met de olieprijs, maar ook met de importprijs van lpg- Maanwandelaar wordt kunstenaar WASHINGTON De 49-jarige Amerikaanse ruimtevaarder Alan Bean, die als vierde man voet op de maan heeft gezet, heeft vorige week de NASA verlaten, om zich geheel aan de schilderkunst te kunnen wijden. Hij zegt in zijn loopbaan dingen gezien te hebben die geen kunstenaar voor hem heeft gezien. De rui- mevaarder was bestuur der van de maanlander van de Apollo 12, die in november 1969 de tweede maanlanding uitvoerde. Kou drijft Antwerpse ambtenaren naar huis ANTWERPEN Een groot deel van het kantoorpersoneel van de gemeente Antwerpen heeft giste ren gestaakt uit protest tegen de lage temperatuur op het werk. Het personeel had maandag al geklaagd omdat de temperatuur lager was dan het voorgeschre ven minimum van zeventien gra den. Uit bezuinigingsoverwegin gen werd toen geweigerd de ka chels op te porren. Omdat de ambtenaren vonden dat van hen niet verwacht kan worden dat ze zich zélf in het zweet werken, gingen ze, toen de temperatuur gisteren niet veranderd bleek, maar naar huis. Uitvinder van „pil" heeft spijt WASHINGTON Een van de Amerikaanse geleerden die in de jaren vijftig de anti-con ceptiepil heeft uitgevonden, Min-Chuch Chang, is nu niet meer zo gelukkig met zijn uit vinding. Volgens hem is de jeugd, die nu teveel vrijheid heeft, erdoor bedorven. Destijds werd de pil een we tenschappelijke overwinning op de bevolkingsexplosie ge noemd. Chang is er nu van overtuigd een bijdrage te heb ben geleverd aan sexuele vrij moedigheid en het ontstaan van allerlei feministische be wegingen. TEL AVIV Zowel premier Menachem Be gin als oppositieleider Sjimon Peres hebben vanmorgen de over winning opgeëist bij de gisteren gehouden par lementsverkiezingen in Israël. Volgens een computeruitslag van gisteravond zou de Ar beiderspartij van Peres 49 zetels behalen in het 120 zetels tellende par lement tegen 48 zetels voor het Likoed-blok van Begin. Vanmorgen was ruim een kwart van de stemmen geteld. De einduitslag wordt pas volgende week ver wacht. De Israëlische wet bepaalt dat de leider van de grootste partij, zoals het er nu naar uitziet die van Peres, door het staatshoofd wordt opge dragen een regering te vor men. Maar alles wijst erop dat Peres meer moeite zal hebben dan zijn rivaal Begin om een coalitieregering sa men te stellen. Een dergelij ke regering is nodig aange zien het vaststaat dat geen van beide partijen over een absolute meerderheid in het parlement zal kunnen be schikken. Premier Begin zei na het be kend worden van de compu teruitslag gisteravonmd dat hij zo spoedig mogelijk de Sjimon Peres en Begin waren beiden in juichstemming na de computerultslag. nieuwe regering zal vormen. Na haastige ruggespraak met daarvoor in aanmerking ko mende coalitiegenoten deel de Begin tegen juichende volgelingen mee: „Wij be schikken over een absolute meerderheid in de Knesseth. De premier onthulde echter niet hoe hij zijn meerderheid dacht te kunnen bereiken, maar volgens politieke krin gen heeft hij gepraat met de Nationale Relgieuze Partij van Josef Burg, die volgens de computeruitslag zeven ze tels zou krijgen. Burg die in de vorige regeringsperiode Begin heeft gesteund, heeft gezegd dat zijn partij haar steun zou kunnen geven aan de partij van Peres, maar andere woordvoerders van de partij keerden zich daar tegen. Peres heeft vanmid dag gesproken over een mo gelijke coalitie tussen beide partners. De kansen voor de socialisten worden echter zelfs wanneer de partij de steun van de Nationale Reli gieuze Partij zou verwerven, niet erg hoog aangeslagen. Behalve van de partij van Burg zouden de socialisten minstens de steun nodig moeten hebben van twee linkse onafhankelijken en van oud-minister van bui tenlandse Mosje Dayan, die met een eigen lijst de ver kiezingen inging. Zijn lijst lijkt hooguit een zetel in de wacht te kunnen slepen. Pagina 11: Vervolg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onderhandelingen tussen de fractieleiders Van Agt (CDA), Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) over de vorming van een kabinet komen vandaag in een beslissend stadium. Het zal van de uitkomst van de vanmorgen hervatte be sprekingen afhangen of de informateurs Lubbers en De Koning al dan niet zullen doorgaan met hun werk. In politieke kringen wordt rekening gehouden met de mogelijk heid dat de onderhandelingen vandaag zullen stuklopen op de grote meningsverschillen tussen de fractieleiders over het pre mierschap en de zetelverdeling, het te voeren sociaal-econo misch beleid, de vraagstukken rond kernenergie en kernwapens en de aanpak van het beleid op het gebied van de volkshuisves ting. In het uiterste geval zou Van Agt er niet voor terugdeinzen, een breuk in de onderhandelingen te forceren, temeer niet omdat zijn positie in de CDA-fractie op dit moment nog onaantastbaar is. De deelnemende partijen is er echter veel aan gelegen de be sprekingen over het programma af te ronden alvorens over het premierschap en de zetelverdeling de eindconclusies te trekken. Pagina 9: Nieuwe informateur voor premierschap en zetel verdeling NEW YORK Een man is gisteren gewond geraakt toen hij werd geraakt door twee stalen kabels van de Brooklyn Bridge in New York, die plotseling knap ten. Volgens een lid van de onder houdsploeg van de 98 jaar oude brug worden de staalka bels aangetast door regen, wind, sneeuw en ijs, maar vooral door de uitwerpselen van duiven. Deze bevatten een zuur, dat metaal aantast. Met röntgenstralen worden de deels nog uit 1883 stammende kabels op hun sterkte onder zocht en waar nodig vervan gen. Drie jaar geleden is in een rapport al vastgesteld dat de brug in redelijke conditie is, maar dringend een grote on derhoudsbeurt nodig heeft. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. JMEGEN Schoolkinderen slikken te veel medicijnen gezondheidspreparaten. Eén op de drie scholieren slikt regeld medisch niet strikt noodzakelijke middelen zoals aerientjes, slaaptabletten en vitamine-capsules. Het ge- uik van „echte" medicijnen (tegen verkoudheid, pijn valt mee: een op de twaalf schoolkinderen gebruikt ze. t is gebleken uit een door de Schoolartsen Vereniging id-Nederland gehouden onderzoek bij 100.000 schoolkin- ren in Noord-Brabant en Limburg. gentig schoolartsen hebben het onderzoek uitgevoerd bij ).000 schoolkinderen tot achttien jaar, hoewel de meesten tus- i de vijf en veertien jaar oud waren. Gerichte voorlichting, vel aan de jeugd als aan ouders, moet het medicijnengebruik der de jeugd terugdringen, zo menen de onderzoekers. Zij ?zen dat anders bij de jeugd een „slikgewoonte" (voor elk ntje een pil) ontstaat, die op lagere leeftijd tot gewenning dt. »lgens het onderzoek slikken veel scholieren vooral in de win- en meestal zonder raadpleging van een arts. Meisjes en jon as slikken evenveel. De onderzoekers achten vitamine in veel vallen overbodig, omdat elk Nederlands kind meer dan vol- ende vitamines krijgt bij een normale voeding. Fluoride wordt d belangrijk genoemd. Het overgrote deel van de werkende ïgeren in ons land blijft verstoken van de sociaal-geneeskun- »e zorg. Ongeveer 95 procent van de kleuters- en basisschool- aderen komt bij de scnoolatsen, voor het VWO geldt een per- nlage van 60. eker tienduizend spionnen (i West-Duits land LLWANGEN i de Bondsrepu- liek zijn tenmin- e tienduizend Dsteuropese ionnen werk- ani, onder wie kef tweeduizend voor de DDR. Dit heeft procureur- generaal Rebmann in Ellwangen, in de deelstaat Baden- Württemberg, gis teren gezegd. Hij voegde eraan toe dat elk jaar zo'n vijftig mensen worden aangehou den op verdenking van spionage. Hij riep op tot waak zaamheid in ver band met toene-' mende economi sche spionage, vooral door .Oost duitsers bedreven. Illllllllll Lady Diana jarig LONDEN Lady Diana Spencer, de toekomstige echt genote van de Britse kroon prins Charles, is vandaag twintig jaar geworden. Aanvankelijk zou een intiem feestje worden gegeven op „Highgrove", het landhuis van haar verloofde, de Prins van Wales. Om veiligheidsredenen, maar ook omdat het gemakke lijker bereikbaar is voor gas ten, is het feest verplaatst naar Buckingham Palace. Van haar vader heeft Diana een juwe- lenfoudraal gekregen. „Ze zal wel wat sieraden krijgen", was Lord Spencers laconieke com mentaar. lillllllllllllllllli Kind (2) verdronken ZOETERWOUDE De 2-ja- rige Catharina Anna Maria Borst uit Zoeterwoude is gistermiddag in een sloot nabij haar ouderlijk huis aan de Weipoortseweg ver dronken. Het meisje was in de buurt van het water aan spelen. Even na half zes werd de kleuter in het water gevonden. Pogingen van een arts het meisje in leven te houden, mochten niet meer baten. MOSKOU President Le onid Brezjnev van de Sov jet-Unie heeft gisteren ver klaard dat zijn land bereid is de plaatsing van de SS- 20 raketten stop te zetten op de eerste dag van de ko mende onderhandelingen met de Verenigde Staten over de middellange-af- standsraketten. Het voor stel gaat echter alleen op wanneer de Amerikanen toezeggen dat zil evenmin middeHange-afstandsra- ketten in Europa zullen plaatsen. Brezjnev zei een en ander bij gelegenheid van het be zoek van de Westduitse so cialistische politicus Willy Brandt aan Moskou. Brezjnev beklemtoonde dat er een eind moet komen aan de wapenwedloop door te onder handelen over een beperking van de kernwapens in Europa. „We zijn bereid morgen al aan de onderhandelingstafel plaats te nemen om over de zaak te praten, maar besprekingen zijn tot nu uitgebleven vanwe ge de Amerikaanse houding in deze aangelegenheid". Brandt heeft in een gesprek van bijna drie uur met de Rus sische president Brezjnev ver klaard dat de Bondsrepubliek voorstander is van de zoge naamde „nul-optie". Dit stand punt houdt in dat de Sovjet- Unie het aantal SS-20-raketten aanzienlijk vermindert in ruil voor het niet plaatsen door de NAVO van de middellange-af standsraketten in West-Euro pa. In Luxemburg, waar gisteren de tweedaagse top van Euro pese regeringsleiders werd af gesloten, is Nederland door met name de Westduitsers op nieuw gevraagd in beginsel te besluiten tot het plaatsen van de 48 middel-lange-afstandsra- ketten. Van Agt zei op een persconferentie na afloop dat nij in zijn reactie nog behoed zamer dan gewoonlijk is ge weest, gegeven het feit dat hij demissionair premier is. Hij antwoordde, niet op de vraag of de druk in Luxemburg in vloed zal hebben tijdens de on derhandelingen over de kabi netsformatie. Westduitse en Britse diplomaten in Luxem burg zijn van mening dat men in de NAVO de hoop heeft op gegeven dat Nederland eind dit jaar zal meedelen dat de raketten alsnog zullen worden geplaatst. De Russische president Leonid Brezjnev en de vroegere Westduitse bondskanselier Willy Brandt tijdens hun besprekingen over beperking van de kernwapens. Naast Brezjnev de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko. i V v "V

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1