MacLean gijzelt de Eiffeltoren DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN Volwassen tragi-komedie rond Shirley Maclaine Jane Fonda en Vanessa Redgrave in „Julia" aan elkaar gewaagd #BL „Villa Muziektheater" in „Our House" K&O gaat nieuwe seizoen in met sterk gevarieerd programma „La viuda" traag en zwaarmoedig Inspecteur Zwaargewicht niet uit het lood te slaan LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 JUNI 1981 PAGINA ROELOFARENDSVEEN „Villa Muziektheater" treedt morgenavond op in Jongerencentrum „Our Hou se" in Roelofarendsveen. Dit, ter afsluiting van het goede geslaagde theaterseizoen bij „Our House". De nieuwe groep „Villa Muziektheater" is ontstaan uit en kele Haagse rockgroepen, een Leidse theatergroep en het „Met-Zonder-Met-Kabaret". Ze vonden elkaar in het idee muziek en theater te vereni gen, waarbij zowel de muziek als de theatervorm volwaar dig uitdrukkingsmiddel zou zijn; het één zou daarbij niet slechts als „versiering" dienen bij het ander. Daarom zijn de spelers dan ook zoveel mogelijk acteur én muzikant. Het programma heet: „Het kille ontwaken". Het gaat over een jongen, die vanaf zijn geboorte in coma heeft gelegen en in zijn twintigste jaar wordt bijgebracht. Op die leeftijd zijrf andere mensen al „opgevoed", hebben als bagage en als ballast al van alles meegekregen en hebben zich aange past aan en terwille van hun omgeving. De jongen waar het in dit verhaal om gaat, is nog puur, nog onaangetast, zeg maar „onaangepast De mensen met wie hij te maken krijgt, willen hem tonen dat het leven waard is geleefd te worden als je er een zin aan geeft. Hun zin voor het leven bijvoorbeeld, hun wereldbeeld dus. Daartegen stelt de jon gen zich echter teweer; zijn wakker worden wordt voor hem, maar ook voor zijn omgeving „een kil ontwaken". De voorstelling begint om half tien. De toegang kost voor leden 5,-; niet-leden betalen een rijksdaalder meer. Het Nederlands Dans Theater is gecontracteerd voor een optreden in de balletserie. LEIDEN Het programma van Kunst en Ontspan ning (K&O) voor het komende seizoen wordt meer dan ooit gekenmerkt door een grote gevarieerdheid. Een enorme hoeveelheid concerten, theaterprodukties, kreativiteits- en taalcursussen, excursies en films heeft K&O op haar programma staan. Een en ander valt te lezen in het nieuwe jaaroverzicht dat binnenkort ver schijnt. Concerten nemen ook dit jaar weer een belangrijke plaats in. Er komen twee Meesterseries met onder meer het Rot terdams Philharmonisch Orkest, het Amsterdams Philhar- monisch Orkest, het Residentie Orkest, het Caecilea Con sort en het Nationaal Orkest van Venezuela. Het kerstcon cert wordt weer verzorgd door het Gewestelijk Orkest en het Toonkunstkoor uit Leiden. Zes koffieconcerten staan gepland in de Stadsgehoorzaal; de kamermuziekserie be staat uit zes concerten in de Kapelzaal. De Kapelconcert serie omvat ongeveer 23 concerten met nationale en inter nationale gasten. Ook is er dit keer weer een vocale serie van drie concerten, een Mozart-Beethoven-Brahms-serie, de internationale cello-serie, de Lokhorstkerkserie en de Mozart-serie. Zes concerten worden door K&O gehouden in Katwijk en Leiderdorp staat vier concerten te wachten. K&O heeft twee series opera's in het programma opgeno men, evenals een ballet-serie. Toneel staat uiteraard op het programma. In de Koninklij ke Schouwburg in Den Haag worden voorstellingen gege ven waarvoor men in Leiden bij K&O een abonnement kan aanschaffen. In de Leidse Schouwburg worden meer dan tachtig produkties gespeeld. De eerste voorstelling van het seizoen is op 12 september door het Publiekstheater. Voor Katwijk en Oegstgeest staan ook produkties op stapel, waarvan in de badplaats onder meer een folkloristische avond uit de Balkan als ook een optreden van Martine Bijl, Miel Cools en Henk van der Molen. Seth Gaaikema komt naar Oegstgeest evenals Josephine van Gasteren. Cursussen worden gegeven in het kreatief centrum van K&O KIK in het gebouw aan de Oude Vest 45. Er staan zoveel verschillende kreativiteits-cursussen op het pro gramma, dat er voor iedereen wel iets van zijn of haar ga ding is te vinden. Zo is er boetseren, tekenen, schilderen, ontwerpen. Maar oook dans, drama, filmen, textiele werk vormen, bloemschikken, (edel)stenen slijpen, kleding ma ken, opname-technieken, boekbinden, yoga, etc. Op de dinsdag- en donderdagochtenden is er een crèche in het K&O-gebouw ingericht om de peuters van cursisten op te vangen. Ook aan taalcursussen in bij K&O geen gebrek met een rij ke keus aan studiecursussen en gespreksgroepen. Films zullen het gehele jaar door in de Kapelzaal worden vertoond, uiteraard met kinderfilms op de woensdagmid dagen en elke dinsdagavond voor volwassenen. Excursies worden in groten getale gehouden. Het is de be doeling het aantal nog verder op te voeren omdat de belangstelling voor dit onderdeel van de activiteiten steeds froter wordt. n de Kapelzaal kan men drie tot vier maal per maand een lezing bijwonen over verschillende interessante onderwer pen. Onderwerpen zijn onder meer dromen, de grenzen van het heelal, een Nederlandse nederzeting in 3500 voor Chr., jonge chimpansees. Ook zijn er lezingen op het gebied van kunst en muziek, terwijl voor de liefhebbers een ver slag van een klim- en trektocht in de Himalaya wordt ge houden. Meer informatie over alle activiteiten staan te lezen in het jaarprogramma van K&O. Inschrijvers krijgen het boekje automatisch thuisgestuurd. Andere belangstellenden kun nen het gratis afhalen bij K&O aan de Oude Vest 45. Een scène uit „Het kille ontwaken". Peter Fonda op de Eiffeltoren, die zo'n belangrijke rol speelt in Alistair Ma- cLean's Hostage tower". De Eiffeltoren is inmid dels een oude getrouwe in misdaadfilms. In een Si- menon-verfilming met Charles Laughton als Mai- gret figureerde het ijzeren gevaarte, in „The Laven der Hill Mob" (met Alec Guiness) werden gouden staven tot mini-Eiffelto- rentjes omgesmolten. Thriller-specialist Alistair MacLean bedacht iets nieuws rond Eiffel's schep ping: Een kidnapping van de complete toren terwijl daarop ten overvloede de moeder van de Ameri kaanse president aanwe zig is. Een wild idee, dat in de film van de onbekende regisseur Claudio Guzman naar MacLeans boek (net in vertaling uit bij Else vier) matig gestalte krijgt. De gigantische coup wordt gepleegd door een misdaad genie, de heer Smith, die een stel experts zonder LUXOR: Toren gegijzeld (12) met Peter Fonda Maud Adams en Britt Ekland. Regie: Claudio Guzman. hoogtevrees om zich heen verzameld voor die opval lende klus, niet wetend dat onder hen geheime mede werkers van de anti-mis daadbrigade van de UN zijn. De bende verovert niettemin de Eiffeltoren plus presi- dent^moeder in een vloek en een zucht en houdt de Fran se „flics" met een nieuw soort laser-apparatuyur op afstand. Hoe Smith c.s. weg wil komen met 30 miljoen dollar losgeld en hoe dat verhinderd wordt, hoor je uit piëteit voor thrillerfana ten te verzwijgen. Maar laat ik ze dan wel waarschuwen dat een aantal grote namen niet garant hoeven te staan voor kwaliteit. Peter Fonda als een ex-CIA wapenexpert kijkt voortdurend of hij veel te weinig geslapen heeft, Douglas Fairbanks jr is een voornamelijk olijke UN-baas die de inmiddels overleden ex-vrouw van Rex Harrison, Rachel Roberts, als overbo dige assistente heeft, overbo dig trouwens als een fletse Britt Ekland ter versiering van een houterige Keir Dul- lea als Mr Smith. Maud Adams heeft als grote voor deel dat ze echt aantrekke lijk is en Billy Dee Williams is met het grootste gemak zichzelf. Klungelige vechts cènes, ongeloofwaardigheid alom en dialogen om te hui len. Maar het goedmakertje komt van Celia (Brief En- counter) Johnson als presi dent-moeder die ondanks haar craquelé-uitvoering jongere collega's nog altijd ruimschoots wegspeelt. BERT JANSMA LIDO III La viuda de Montiel (16) met Geraldi- ne Chaplin en Nelson Vil- lagra. Regie Miguel Littin. De film La viuda de Mon tiel, gebaseerd op een boek van de schrijver Gabriel Garcia Marquez, behaalde in 1980 de juryprijs op het festival van Biaritz. In de rolprent van Marquez draait het allemaal om de door Geraldine Chaplin ge speelde weduwe (in het Spaans het dat viuda) van Montiel. In de film lopen heden en verleden door el kaar heen. In de heden daagse periode is Montiel, gespeeld door Nelson Villa- gra, overleden en ligt opge baard. In het verleden wordt het huwelijksleven van het echtpaar Montiel belicht. Uit alles bliikt dat Montiel niet bepaald een prettig persoon was. Ten koste van anderen werkte hij zich op tot de rijkste en tevens meest gehate man van het dorp. De bevolking is dan ook dolblij dat hij dood is. Anders is het met de weduwe gesteld. Die heeft het erg moeilijk met de dood van haar man, maakt tenslotte een einde aan haar leven. La viuda de Montiel staat bepaald niet garant voor een gezellig avondje bios coopbezoek. Zwaarmoedig, niet eenvoudig te begrijpen hodes. Een jonge commissa ris, correct, uiteraard mager type, maakt het de goed moedige zwaargewicht vrij wel onmogelijk om zijn werk te doen. De conflicten die daar uit voortkomen ne men toe naarmate ernstiger misdaden bestreden moeten worden. Een drug-complot dreigt zelfs onopgelost te blijven door de overdreven formele aanpak van de van mensenkennis gespeende superieur. Hoe het precies afloopt laten we in het mid den. Feit is dat deze uit Ita lië afkomstige film voldoen de spanning met zich mee brengt om de overtrokken spanningen binnen het poli tieapparaat in de schaduw te zetten. Bud Spencer draagt met zijn gestalte het leeuwendeel en weet zich omringd dopor enkele prqachtige typetjes. Het voor de camera brengen van boeventronies is de Ita liaan wel toevertrouwd. Het rgrootste bezwaar tegen de fUm is echter de montage van de knokscenes die abso luut ongeloofwaardig over komen. Ongeacht het aantal gewapende maffiosi. Plat voet maakt zich niet dik en dat is mede gezien zijn pos tuur toch wel wat onwaar schijnlijk. LIDO I: Zij noemden hem platvoet (14) met Bud Spencer. Zwaarlijvigheid is een ei genschap die vooral door de daaraan onverbrekelijk ge koppelde goedmoedigheid vrijwel onmiddellijk 's men sen sympathie oproept. Bud Spencer maakt dan ook van zijn honderdtwintig kilo dankbaar gebruik om in „Zij noemden hem plat voet" direct het publiek voor zich in te nemen. Als puur-menselijk inspec teur van politie- hij pro beert onder meer geduren de de hele film van het ro ken af te komen wordt Platvoet geconfronteerd met de Napolitaanse onder wereld van hoog tot laag. De misdadigers worden door hem op volstrekt on orthodoxe wijze benaderd en al naar gelang van de enrst van hun vergrijpen meer of minder zachtzinnig behandeld. Het klassieke politie-film gegeven wil vervolgens dat Bud niet zo maar zijn gang kan gaan, hoewel een ieder voelt dat hij het recht aan zijde heeft, met zijn eigenzinnige met- TRIANON: „A change of seasons" (16) met Shirley MacLalne en Bo Derek. Regie Richard Lang. In de jaren dertig zou „A change of seasons" een zogenaamde „sophistica ted comedy" zijn geweest. De tijden zijn veranderd en niet gehinderd door censuur gaat deze film veel verder en wordt een herkenbaar tijdsbeeld met ondanks de uitstekende dialogen toch een wat wrange nasmaak. Een 42-jarige professor (Anthony Hop kins) ruilt de vrouw waar hij al twintig jaar mee is getrouwd (Shirley MaclAine) in voor een van zijn leerlingen (Bo De- rek zonder'vlechtjes). De vrouw vat het allemaal nogal laconiek op en knoopt meteen vriendschap aan met een jonge man, die een boekenkast komt installe ren. De generatiekloof schijnt overbrugd te zijn, al zit het de echtgenoot niet lek ker dat zijn eega zo openhartig zichzelf een nieuwe vriend aanmeet. Tijdens een vakantie in Vermont wordt de zaak nog gecompliceerder als profes sor en echtgenote met hun nieuwe part ners daar tegelijk verblijven terwijl hun dochter even raad komt vragen omdat zij in de problemen zit met haar nieuwe vriendje. Voortreffelijke dialogen, een schitteren de rol van Shirley MacLaine die op deze wijze nog jaren kan meegaan en goed volgehouden tempo maken „A change of seasons tot een uiterst genoe- gelijke en misschien helaas voor velen herkenbare komedie over mensen die elkaar bijzonder graag mogen maar na jaren iets anders willen. Het slot suggereert dat Shirley toch meer ziet in de vader van de vriendin haar echtgenoot, die op zijn beurt ders dan hij gedacht had in de genera tiekloof te pletter is gevallen. MILO LIDO IV: Julia (16) met Jane Fonda en Vanessa Redgrave. Regie: Fred Zinnemann. Dankzij de goede acteerpres taties van Jane Fonda en Vanessa Redgrave is de film „Julia" hoog uitgetild boven wat het op het oog lijkt te zijn: een glad gemaakt, aan de oppervlakte blijvend da- mesbladenverhaal. De film handelt over de jeugdjaren van de schrijfster Lillian Hellman, die in het reeds door nazi-ideeën geïnfil treerd Europa een dierbare jeugdvriendin opzoekt. De film begint wanneer Lil lian, samenlevend met de kritisch ingestelde, maar als schrijver zelf vrijwel uitge bluste Hammett driftig aan haar eerste toneelstuk bezig is. Ingewijden weten dat het „The children's hour" is dat op Broadway een fenome naal maar omstreden succes zal worden omdat door de relatie tussen twee vrouwen allerlei lesbische associaties worden opgeroepen. Het stuk werd in 1936 onder de titel „These three" trouwens verfilmd maar door de toen malige geldende Hays-code zo verminkt dat van het oor spronkelijke gegeven niets overbleef. Lillian's binding met jeugd vriendin Julia, van rijke ou ders maar demonstratief Eu ropa opzoekend om daar tenslotte in de vooroorlogse verzetsbeweging tegen het opkomende nazisme te be landen, zijn voor Hammett aanleiding om Lillian aan te sporen haar vroegere jeugd vriendin te gaan zoeken. Lillian, niet op haar mondje gevallen maar verre van een heldin, raakt daardoor ver zeild in een situatie die haar eigenlijk te machtig is, maar die zij om wille van een oude vriendschap tot een goed einde wil brengen. Zin nemann weet tijdens de treinreis naar Berlijn de spanning knap op te voeren voor wie daarvóór in „Julia" alleen maar een wat vrien delijke vrouwenfilm heeft willen zien. Lillian's ontmoeting met de inmiddels helemaal in de Verzetsbewegint opgegane Julia is een scenetje dat in middels tot de klassieken voor wat acteerkunst en spelregie betreft, is gaan ho ren. Gebaseerd op een niet meer dan veertig bladzijden tel lend verhaal uit Lillian Jane Fonda met een stevig in het verband zittende Van essa Redgra ve in Fred Zin- nemann's „Ju-, lia". Hellman's bundel „Penti- mento", is „Julia" ook dank zij Alvin Sorgent's voortref felijk scenario, een boeiende film geworden over een jeugdvrienschap dit keer tussen twee vrouwen, waar van de een (Julia) door haar dominerend karakter het le ven van de ander gaat bepa len zonder dat er seksueel iets tussen beiden ontstaat. Ook al zou men uit Lillian Hellman's debuut „The chil dren's hour" andere gevolg trekkingen kunnen maken. MILO CAMERA Ordinary Peo ple (a.l) Het debuut van ac teur Robert Redford als re gisseur is in Amerika rijke lijk met Oscars overladen. En terecht, want Redford dwingt met zijn eersteling veel bewondering af. (acht ste week) LIDO II Private Benja min (a.l.) Goldie Hawn in een wat mager verhaaltje over een warhoofdige solda te. Een film die het midden houdt tussen een komedie en een suikerzoet verhaal, (tweede week) STUDIO The holy grail (a.l.) Vermakelijke comedie met Monty Python, (reprise, derde week) EUROCINEMA aan den Rijn) leen (16) Uiterst gladde film van regisseur Fassbinder over nazi-Duitsland. De film lijkt het nazi-tijdperk te ver heerlijken, maar is zo onge loofwaardig, dat niemand er boos om zal worden (eerste week) EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) Once upon a time in the West (12) Een van de beste westerns ooit gemaakt, (reprise, vijfde week) EUROCINEMA III (Alpen aan den Rijn) The exter minator (16) Een gruwelijke wraakactie van een Vietnam veteraan op de Amerikaanse onderwereld, (eerste week) EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Jesus Christ Superstar (12) Spec- takelstuk over het leven van Jezus, uitgevoerd als musi cal. (reprise, eerste week)

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9