Gemeenteraad Warmond akkoord met bouw woningwetwoningen Lommerlust Oegstgeest akkoord met verbouwing W illibrordschool .atwijkse socialist verlaat PvdA-fractie REGIOUOURINAAL REGIOUOURINAAL ALLEEN WD TEGEN ?kkoord over woningbouw in derde fase plan Zeeburg xïö LE1DSE COURANT VRIJDAG 26 JUNI 1981 PAGINA 7 ARMOND De gemeenteraad van irmond kon zich gisteren verenigen :t het voorstel van het college om een rceel grond in plan Lommerlust te ver pen voor de bouw van 15 premiekoop- iningen. Alleen de fractie van de WD :mde tegen. Dit in verband met het feit t het waarschijnlijk bij deze 15 premie- opwoningen zal blijven in Lommer st. De gemeente is namelijk van plan i verder alleen maar woningwetwonin- n te bouwen in Lommerlust in tegen- jling tot eerdere plannen, waarbij het cent lag op de premiekoopwoningen. In rband met de slechte economische situ- ie heeft het Warmondse college beslo- i huurwoningen in de sociale sector irrang te geven boven premiekoopwo- jfgen. VVD vond deze verschuiving onaanvaardbaar. 0 vendien kon deze partij zich niet verenigen met verkoopregulerende bepalingen die gelden voor remiekoopwoningen. De meerderheid van de hield echter vast aan het standpunt dat de wo gen die nog gebouwd kunnen worden in de so- e sfeer in Warmond zoveel mogelijk beschik- ir moeten zijn voor Warmondse woningzoeken- gii b hiphollijn de omwonenden van de Schiphollijn in War- nd leeft nog steeds de vrees voor ernstige ge- j*® Isoverlast van de treinen, dat bleek uit het grote id« ital brieven dat bij de gemeente is binnengeko- l^1, n. De omwonenden dringen nog steeds aan op i geluidswal in plaats van de in hun ogen ontoe- kende geluidsschermen die zullen worden ge- atst. Daar is voldoende ruimte voor door de ver- tuiving van de spoorlijnen die heeft plaatsgevon- i, menen de actie-voerders. Burgemeester me- iuw Hendrickx stelde voor na plaatsing van de lermen geluidsmetingen te laten verrichten door i onafhankelijke instelling om op grond daarvan intueel maatregelen te nemen. Mevrouw Hen- ^Jckx toonde zich bereid om nog eens een keer m t deskundigen en fractievoorzitters om de tafel gaan zitten. i Schiphollijn waarover snelle treinen langs irmond razen. Er is voldoende ruimte voor n91 plaatsen van geluidschermen. Veel protesten tegen wooncomplex Essenlaan SASSENHEIM Het plan van de gemeente Sassen- heim om aan de Essenlaan een aantal flats te bouwen heeft ruim 300 bezwaar schriften opgeleverd. Tij dens een druk bezochte hoor zitting, door de gemeente ge organiseerd, werden gistera vond de bezwaren nog eens uiteengezet Een flink deel van de be zwaarschriftindieners werd vertegenwoordigd door het ac tiecomité, dat er op wees dat het stukje groen aan de Essen laan als recreatie-terrein voor de jeugd een belangrijke rol vervult. Ook de ouderen in de buurt en de flatbewoners maakten bezwaren tegen het verdwijnen van het plantsoen. Als mogelijke alternatieve bouwlokaties werden door de bewoners plaatsen als de Zandslootkade, Warnaarlaan op het oude zwembadterrein, de Westerstraat of het Ko ningspark genoemd. Burgemeester Kret stelde dat het stuk grond aan de Essen laan erg goedkoop is en dat het daardoor mogelijk is om er flats met een huur van onge veer 290 gulden te bouwen. Andere bouwlokaties zouden ook wel in aanmerking ko men, volgens de burgemeester, maar die zijn duurder en zou den de huurprijs direct om hoog drijven. Toch had hij wel begrip voor de argumenten van de bewoners en stelde voor dat het plan nog eens in beraad genomen wordt door het gemeentebestuur. LD NOORDWUKERHOUT STEUNT COLLEGE HRDWIJKERHOUT „Ónder van de omstandigheden en in elang van onze woningzoe- :n zijn wij akkoord gegaan le verhoging van de kavel- wan de te bouwen 104 woning- oningen in de derde fase van lan Zeeburg", zo verzekerde >uder Heemskerk de raadsle- in de gisteravond gehouden vergadering. Hij bereikte in elk geval mee dat (on- vjs de socialistische onlustge- Jve ns in deze zaak) de raad una- akkoord ging met het aan- en en beschikbaar stellen van en bouwvoorschotten en Doijkse bijdragen voor de bouw ^eze woningen. I^ns de heer Van Koningsveld had het voorstel van het col- nzake de bouw van de 104 wo- (retwoningen verstrekkende ge- pji voor de rest van het plan Zee- Hij ging daarbij uit van een ar- in de overeenkomst met Spaar- 'ite waaruit volgens de socialist blijkt, dat Noordwijkerhout in de sfeer van de grondexploitatie is over geleverd aan Spaameveste. Spaarne- leg van Spaameveste over het be wuste artikel in de overeenkomst. ,Bij een eventuele gerechtelijke pro- veste claimt óók dat het volgens dit cedure geeft dit advies echter geen artikel recht heeft op een verande ring van de grondprijs als de exploi tatie niet meer sluitend te krijgen is. waterdichte garantie inzake een posi tieve afloop voor onze gemeente", gaf de wethouder toe. Hij benadrukte dat „De gemeente heeft deze claim er- de in het voorstel genoemde wonin gen waren losgekoppeld van de totale problematiek rond de verdere wo- woningen uit de sociale sector en een ningbouw in Zeeburg. Het gaat hier- rerlaging van die prijs onder de wo ningen uit de vrije sector", conclu deerde de heer Van Koningsveld. Hij voegde eraan toe dat door het sluiten van een slechte overeenkomst in 1978 („Spaameveste zag de bui zeker al hangen") het college was gecapitu leerd voor Spaameveste. Wethouder Heemskerk wenste niet te denken aan een capitulatie. Hij verklaarde dat de gemeente zich in een jaar lang onderhandelen steeds keihard aan de overeenkomst had ge houden. Ook een gerenommeerd ad vocatenbureau had het college gead viseerd zich te verzetten tegen de uit- bij om nog eens 300 a 400 woningen in de sociale sector. „Het gaat in deze zaak primair om de belangen van onze woningzoekenden, die een goe de woning kunnen krijgen voor een huur van rond de 485.-", betoogde wethouder Heemskerk. In dit verband vermeldde hij nog dat als de gemeente op haar strepen zou blijven staan, de huur door een te verwachten tweejaarlijkse gerecht sprocedure op zal lopen tot zo'n 600.-. Spreekrecht Volgens de democraat Kuyper werd het verlangen van een aantal fracties om te komen tot een spreekrecht van het publiek door het voorstel van het college „op een laag pitje gezet". Het college wil tot september 1982 een proef nemen met betrekking tot het spreekrecht in commissievergaderin gen, waarna kan worden gezien' of het spreekrecht kan worden uitge breid naar de raadsvergaderingen. „Het is belachelijk zo'n proef te ne men bij gelegenheden, waarbij geen hond komt", aldus de altijd redelijke democraat. Met de heren Van Schie (EZP) en Van Koningsveld (PvdA) was hij van mening, dat met name de raad een uitgelezen mogelijkheid was het spreekrecht van het publiek opti maal te realiseren. De heren Sluis (CDA) en Knapp (VVD) voelden meer voor de voor zichtige weg van het college. Burge meester Winkel formuleerde deze voorzichtige weg als volgt: „Het is de weg van de geleidelijkheid, maar ook wij gaan uit van een onontkoombare invoering van het spreekrecht in de raad". Vervolgens brandde de heer Arts (EZP) los. Ook hij zag (in tegen stelling tot zijn partijgenoot Van Schie) het voorzichtige collegevoor stel meer zitten. Hij kapittelde in dit verband de raad, die hij vergeleek met een schooljongensclub waarin te veel over onbelangrijke zaken geleu terd wordt. Het agendastuk „Ingeko men stukken en mededelingen" waarover in de gisteren gehouden raad meer dan een uur werd verga derd, vond hij zo'n „leutervoorbeeld". De heer Kuyper van D'66 trok zich deze tirade van de heer Arts dusda nig aan, dat hij bij elke opmerking die hij maakte angstig blikte in de richting van de gekwelde Arts. De uitkomst van de discussie was, dat het voorstel van de heer Kuyper (ge steund door de PvdA en de heer Van Schie van de EZP) om ook een spreekrecht in de raadsvergadering in te voeren met acht tegen vier stemmen werd verworpen. Noordwij kerhout kan dus alleen zijn spreek recht laten gelden op bijeenkomsten waarbij toch geen hond komt. )orbraak in TourdeLisse S Drie renners hebben gisteravond een ogenschijn- v lefinitieve doorbraak geforceerd in de Tour de Lisse, Hoaditionele wielerronde voor jeugdige streekbewoners rmale fietsen op het parcours aan de Spekkelaan in b« d Hagen, Robert Langkemper en Dan Damo wisten ge- v i een voorsprong van 48 seconden op het overige deelne- JJj eld te bereiken. De uiteindelijke overwinning gaat dan ;imoogstwaarschijnlijk naar een van deze drie. Morgen verde- tobert Langkemper de gele trui tegen zijn medevluchters isteren. artschot werd gisteravond gelost door H. van Eijsbergen nk in de bloemetjes werd gezet vanwege het feit, dat hij al Ge r de ronde begeleid (met EHBO-koffer en een grote dosis ™j|ndigheid). De witte trui bleef overigens in handen van Ge- .indhout uit Rijnsbürg en de groene trui wordt morgen- verdedigd door Ton de Klerk. lende if gelui rapt ni SCHENDAM De ^hendamse politie vannacht, na een tip een buurtbewoonster. vier jongens uit Leidschen- dam aangehouden in de leef tijd van 17 en 18 jaar, die kratten bier hadden gesto len. De gealarmeerde politie hield bij de groothandel in frisdran ken aan de Bonivatiusstraat een oogje in het zeil, toen de vier jongens de inmiddels ver stopte kratten bier in kranten- tassen laadden. Na verhoor is het viertal weer op vrije voe ten gesteld. Gulle opening toeristenmarkt Vanuit deze hoge positie heeft burgemeester C. A. Bos gistermiddag de Katwijkse toeristenmarkt officieel geo pend. Zoals het een goed ge meentebestuurder betaamt aan de ene kant uittorenend boven de bevolking en aan de andere kant ondertussen een schijnbaar onafgebroken stroom van goede gaven over het dorp uitstortend. In dit geval bestonden de gaven uit een aantal enveloppen die door de winkeliersvereniging van de Princestraat van een waardevolle inhoud waren voorzien. SITSTAAN VAN NIEUWE EENMANSFRACTIE >d WIJK De socialist Dick van Duijn is gis- iC Md definitief uit de Katwijkse PvdA-frac- 4 stapt. In een officiële verklaring aan het be- enfcn de gemeenteraadsvergadering zei de heer tDuijn dat hij zich niet langer kon vereenzel- ia met het beleid van de fractie en dat er van optimale samenwerking volgens hem geen e meer kon zijn. De beslissing om uit de mi e te treden is voor Van Duijn geen reden vf>k voor het raadslidmaatschap te bedanken. ke>Vrij sociaal-democraat" zal hij zijn achter- he 'lijven vertegenwoordigen. fj( inzet voor de beslissing van de heer Van Duijn vifractie te verlaten is al een jaar geleden voor- w B gegeven met het bedanken voor het fractie- [ai itterschap, en kreeg definitief gestalte na een t «ct met het partijbestuur over de opvolging vna ,rg ïuder J. J. van Oosten. Van Duijn, die zich be- baar had gesteld voor de vakante collegezetel, 'ch enige maanden terug aan de kant gezet toen 'rtij onverwacht de voorkeur gaf aan de kandi datuur van de huidige fractievoorzitter Ria Hiet- kamp. Het uit de fractie treden heeft volgens de heer Van Duijn geen verstrekkende gevolgen voor zijn func tioneren in de raad. „Ik ben van mening dat het niet ondemocratisch is om lid van de raad te blijven, om dat ik met zekerheid weet dat heel veel Katwijkers op én de PvdA stemden én op Dick van Duijn, en dat straks ook weer zullen doen. Een voorgaande verkiezingsuitslag wijst daar duidelijk op. Daarnaast hebben thans zeer veel inwoners van Katwijk mij dringend verzocht te blijven zitten". Van Duijn bliift („zolang ik nog mag") wel lid van de landelijke PvdA. PvdA-fractievoorzitster Ria Hietkamp zei in een reactie het aftreden van Van Duijn „een vervelende zaak" te vinden. „We moeten ons als fractie nog be raden over hoe het één en ander nu verder moet. Er bestaat in de politiek geen personen maar een partijenstelsel, en het onderscheid dat de heer Van Duijn maakt, zien wij om die reden dan ook niet zit- Welzijnsplan De extra kosten die het voorontwerp Welzijnsplan 1982 t/m 1985 met zich mee zal brengen worden voor een groot deel gefinancierd uit de rente die de ge meente Katwijk derft over de uitstaande reserves van de jaren 1979 en 1980. Er zal, volgens wethouder N. Parlevliet (voorzitter van de gemeentelijke com missie welzijnsplanning), in beginsel geen gebruik worden gemaakt van verhoging van het belastingpo- tentieel. De financiering van het tweede bibliotheekfiliaal in de wijk Hoornes/Rijnsoever zal geheel worden ver zorgd door de gemeente Katwijk. Een voorstel om het stichtingsbestuur van de bibliotheek een garantie te verstrekken om zelf een lening ter waarde van ongeveer 2 miljoen gulden aan te gaan werd door de raad verworpen. Grootscheepse alcohol-controle RIJNSBURG/NOORDWIJ- KERHOUT/LISSE Een uitgebreide alcohol-controle in de Leidse regio, die gister avond van 23.00 tot 03.00 uur werd gehouden heeft slechts één proces-verbaal opgele verd. In totaal werden ruim 500 auto's gecontroleerd. De rijks politie noemt het resultaat op merkelijk gunstig. Renaissance De renaissancegroep en het renaissaneekoor van de Leidse Muziekschool treden zondag onder leiding van Piet Kunst op in de aula van de Louise de Coligny scholengemeen schap aan de Van Geerstraat in Leiderdorp. Het koffiecon cert wordt georganiseerd door de stichting cultureel cen trum De Hollandsche Tuyn in oprichting. Op het program ma staan werken van Praetorius en Sweelinck en Italiaan se muziek uit de middeleeuwen en renaissance. De op brengst van het concert komt ten goede van het fonds voor restauratie van de panden Bruggestraat I/Hoofdstraat 24 in Leiderdorp. Als toegangsprijs wordt een vrijwillige bij drage gevraagd. Het concert begint om 12.30 uur. Gondelvaart Een uit zes personen bestaande jury zal morgen de 60 vaartuigen beoordelen, die deelnemen aan gondelvaart op de Oude Rijn nabij Hazerswoude. De gondelvaart wordt zoals bekend gehouden ter gelegenheid van het zevenhonderd jarig bestaan van Hazerswoude. De bo ten zullen het water tussen Avifauna en Hotel Groe nendijk bevaren. De leden van de jury zijn: rijkspoli- tiegroepscommandant Kalverda, de dames Ten Heu velhof, Klerk en Martinot, John Hakkaart en de voor zitter van de Alpheuse watersportvereniging de heer Bosschart. Overigens kunnen niet alleen deelnemers aan de gondelvaart prijzen in de wacht slepen, ook de mensen die huis en tuin aan de Rijn hebben versierd, komen in aanmerking voor een prijs. Een jury be staande uit bejaarden en gehandicapten zullen na een tocht over de Rijn uitsluitsel geven. Zomeractiviteiten Kaag (1) De Kaagse VVV heeft ook dit jaar een boekje uitgegeven, waarin alle zomeractiviteiten zijn opgesomd. Bovendien bevat het een interessante beschrijving van De Kaag en wijde omgeving. Een kleurwedstrijd waarmee de jeugd een aantal leuke prijzen kan winnen, maakt het boekwerkje ook voor jongeren aantrekkelijk. Het secretariaat van de Kaagse VVV is te bereiken op nummer 02524-5706. Zomeractiviteiten Kaag (2) Mensen die gedurende de zomermaanden betrapt wor den op het dragen van een 'Kaagzicht' T-shirt, lopen de kans een prijs te verdienen. Onaangekondigd zal een aantal onbekenden door het rustieke dorp sluipen, op zoek naar personen gehuld in een dergelijk shirt. In dien men betrapt wordt, loopt men het risico een prijs te ontvangen. De prijzen variëeren van waardebonnen tot blikjes limonade. Het prijzenpakket heeft een tota le waarde van 5000 gulden. De shirtjesactie maakt deel uit van de vele zomeractiviteiten, die deze zomer in De Kaag worden gehouden. De Regenboog (1) Ren-je-rot presentator Martin Brozius was gisteren te gast op de Nieuwe Weteringse lagere school De Regenboog. Brozius gaf daar een op het bekende televisieprogramma geente optreden, dat in het teken van melk en gezonde voeding stond. Dat optreden was de prijs, die de Regen boog-scholieren onlangs behaalden door een door het Schoolmelkcomité uitgeschreven landelijke wedstrijd te winnen. De le-,2e klas en kleuterleerlingen van de school hadden een voedingskrant samengesteld, die samen met 10 andere inzendingen in de prijzen viel. De Regenboog (2) Onder leiding van Wiepke Brakel en Rita van Wijngaar den zijn de kleuters en de lagere schoolkinderen drie we ken lang bezig geweest met het project „Gezond Leven". Er is aandacht besteed aan „onze voeding", aan „melkpro- dukten" en aan „het gebit". Hun ervaringen, waaronder een excursie naar een kaasboerderij, hebben de kinderen getekend en opgeschreven. Volgens Wiepke Brakel heeft het project veel weerklank bij de kinderen gevonden. Zo veel, dat ze alleen nog maar bruin brood wilden eten en thuis controleerden of het eten dat op tafel kwam, wel ge zond was. Cultuur Ter Aar De onlangs in Ter Aar opgerichte Culturele Vereni ging timmert al aardig aan de weg. Morgenavond om acht uur wordt in het Parochiehuis in Langeraar een film vertoond en zondag is er in het Parochiehuis een film voor de jeugd, aanvang twee uur. Biljarten in Zoeterwoude Vanavond wordt in café Rijnegom gestreden om de clubti- tels. Titelverdediger Emiel Nijhof neemt het op tegen man nen als Wim Delfos. Jan Dolle, Jan van der Salm en de gebroeders Cees en Ruud Spierenburg. Aanvang: half acht OEGSTGEEST Voor de verbouwing van de Willi- brordschool verleende de ge meenteraad van Oegstgeest gisteravond een krediet van 678.000 gulden. Aan de toe stemming zijn drie voor waarden verbonden, o.m. dat er geen leegstand van loka len zal zijn en indien het zich voordoet deze lokalen beschikbaar zullen worden gesteld voor huisvesting van de Dr. K. Schilderschool of een andere kleuter- en/of la gere school. De CDA'er P. van Veen toon de zich verheugd dat de ver bouwing van de Willibrod- school en de kleuterschool nu kan doorgaan. Wethouder me vrouw Blom-de Koek van Leeuwen deelde mede dat het schoolbestuur geen bezwaar had tegen de clausule over eventuele leegstand van- en beschikbaarstelling van loka len aan andere scholen. De so cialist Van Belle verklaarde tegen het voorstel te zijn uit oogpunt van bezuinigingen die doorgevoerd moeten worden. Ten aanzien van de bouw van de vierde openbare lagere school de Springplank ging de raad akkoord met het verle nen van een tweetal aanvul lende kredieten voor de aan schaf van meubilair, verhui zing en opening en een aan vullend bouwkrediet zijnde méérkosten ter wering van ge luidshinder. Intussen gaat het goed met de nieuwbouw en zal volgende week woensdag het hoogste punt van de school zijn bereikt. Dit zal gevierd worden met pannebier, aldus de wethouder mevr. Blom. Verkeer In augustus zal het Oegstgeest verkeersplan in de raad ko men. „Het bleek niet haalbaar om dit in juni af te doen", deelde burgemeester Scheen- stra mee. Verder heeft men af gezien van een informatie bijeenkomst omdat de plannen reeds gepubliceerd zijn en men daarop kan reageren. Tijdens de rondvraag hield de heer Rijks (VVD) een langdu rig betoog wat er bij de afde ling gas en stroomberekenin- gen en de incassoafdeling van het streekenergiebedrijf Rijn land allemaal fout gaat. „Het rammelt iets", aldus spreker die overigens komplimenten voor de behulpzaamheid van het personeel aldaar niet on der stoelen of banken stak. „Er is geen reden tot paniek, want het allergrootste deel van de nota's klopt. Maar ik wil graag voorstellen of het niet eens in de algemene raad van het energiebedrijf aan de orde gesteld kan worden. Wel licht is het nuttig een onafhan kelijke instantie eens een on derzoek te laten instellen naar de gang van zaken". Tot slot van de bijeenkomst pleitte de heer Van Veen (CDA) met klem voor een oversteekplaats ter hoogte van het gemeentecentrum. „Deze wordt in de verkeersplannen genoemd", aldus burgemeester Scheenstra, „wij streven niet naar een tijdelijke maatregel maar naar een definitieve op lossing".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7