\Landgoed en bastion Boeckhorst: van Boudewijn tot armetierige ruïne ;jLK Jongerengroep meiden breekt definitief »aet dekenale stuurgroep Op rriijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. BURGERLIJKE STAND OPEN BRIEF AAN ONDER ANDERE BISSCHOP SIMONIS P o)EN De Roomskatholieke Jongeren- vo^p Leiden heeft alle contacten met de de- pile stuurgroep verbroken. In een open mmJ, gericht aan de stuurgroep maar ook t te het Dekenaal Team van Leiden en bis- Simonis geeft de RK Jongerengroep vr.geen vertrouwen meer te hebben in Ben lcjerermans, de jongerenpastor van het de- cid13' Leiden die de stuurgroep heeft gefor- ^anrd en er de voorzitter van is. De Jonge- froep verwijt Juffermans dat hij leden de stuurgroep heeft weggestuurd enkel —tlleen omdat zij met hem van mening ■Schilden. Daardoor kan de dekenale ireroep geen representatieve vertegen- irdiging meer genoemd worden van de feren die actief zijn binnen het dekenaat _.s deze verworden tot een privé-aangele- r~heid van een aantal individuen, aldus de Jongerengroep. dekenaal jongerenpastoraat ging in septem- 1979 van start in het dekenaat Leiden, dat tt Leiden een aantal randgemeenten omvat, len jongerenpastoraat, ook wel dekenaal servi- mentrum voor jongeren genaamd zetelt in '1 H>um Dei aan de Plantage 18 in Leiden. Jon- ^r^npastor Ben Juffermans richtte eind 1979 ;s dekenale stuurgroep op, die tot doel heeft "jongerenwerk in de verschillende parochies len het dekenaat te ondersteunen en eigen }CjjViteiten ter hand te nemen. Eén van die ac- Sno|eiten 's u't8even van informatie lij JOIN. Alle jongerengroepen binnen het inaat, dat naast Leiden ook diverse randge- an omvat» zouden in de stuurgroep verte- ;anpoordigd moeten zijn. Een jaar na de op- 0jting benaderde Ben Juffermans ook de RK teJjerengroep Leiden, met ongeveer 100 leden i dtvan grotere groepen. Bij de RK Jonge- ter *roeP Leiden staan trouw aan het leergezag tem' ^K-kerk en aan Paus en Bisschop voor- vo<Pe jongerengroep toonde zich bereid zitting flemen en stuurde een vertegenwoordiging I drie personen. Conflicten onstonden er al de eerste vergadering. Er bestond van ver- 1 mening over de inhoud van het informa- id JOIN. De jongerenpastor besloot daarop zohder verdere opgaaf van redenen één van de drie vertegenwoordigers van de RK Jongeren groep en ook nog een ander lid van de stuur groep, dat op dezelfde lijn zat uit de stuurgroep te zetten. Later zou Juffermans telkens weer andere, met elkaar strijdige redenen hebben opgegeven voor deze handelwijze waarbij de RK Jongerengroep de indruk kreeg dat hij zocht naar een stok om de hond mee te slaan. De jongerengroep zocht daarop contact met de begeleidingsgroep voor het pastoraal jongeren werk, waar onder andere pater C. van Vliet, lid van het Dekenaal Team, zitting in heeft. In een gesprek met de begeleidingsgroep in mei van dit jaar kwam de ware reden voor de verwijde ring van de twee stuurgroepleden naar voren. Ben Juffermans wilde met de stuurgroep een bepaalde (progressieve) koers varen en voelde zich daarin belemmerd door deze twee leden. De begeleidingsgroep bleek achter de jongeren pastor te staan. Na intern beraad liet de begelei dingsgroep begin juni weten dat het beter was de samenwerking tussen de RK Jongerengroep en de dekenale stuurgroep te beëindigen in verband met ingrijpende verschillen van in zicht. „De twee leden van de RK Jongerengroep die niet uit de de stuurgroep waren gezet werden nimmer van tevoren gekend in wa^er in JOIN zou verschijnen, hoewel zij lid waren van de redactie. De inhoud van JOIN is op diverse punten voor ons onaanvaardbaar, omdat bij voorbeeld de besluiten van de Bijzondere Syno de van de Nederlandse Bisschoppen met de Paus als „onchristelijk" worden afgeschilderd. Ben Jufermans weigerde de mening van onze mensen tijdens een vergadering in de notulen op te nemen. Ben Juffermans ontvangt onge veer 70.000 gulden per jaar voor dit werk, het geen moet worden opgebracht door de paro chies uit het dekenaat die elk voor een bepaald bedrag worden aangeslagen. Hij wordt dus be taald door gelovigen die aan kerkbijdragen doen of geven in de collecteschaal, dus ook door gelovigen wiens mening hij niet gebruiken kan", aldus constateert de RK Jongerengroep tenslotte in de open brief. Parkeerexperi ment Wethouder D. Tesselaar sloeg gisterochtend de eerste paal voor de wo ningbouw op de open plek aan de Langegracht hoek Pelikaanstraat. Hier zullen 57 woningen gebouwd worden. Bijzon der aan dit projekt is, dat er voor de eerste maal woningen met overdekte parkeerplaatsen gebouwd worden. Deze zijn voor de bewoners te huur A raison van 32.50 per maand. Deze par keervoorziening is nood zakelijk daar er in de di recte omgeving geen ruimte aanwezig is. De verwachting is, dat een dergelijke oplossing in nog te bouwen com plexen steeds vaker noodzakelijk zal zijn. De wethouder zei teleurge steld te zijn over de hoge huren (460 gulden voor een vierkamerwoning) die de huizen, ondanks de hoge subsidie, moe ten opbrengen. Op deze open plek worden 8 tweekamer-, 23 drieka mer- en 19 vierkamerwo- ningen gebouwd. Tese- laar kondigde aan dat na de zomer begonnen kan worden met de bouw van woningen op het terrein van de Overdekte, het voormalige zwembad. In middels zou ook over eenstemming zijn bereikt over de bebouwing van het „gat" aan de Mirakel- steeg. LEIDEN Ondertrouwd: M. van Delft en J. Kamphues Geboren: Vincent rv. A. C. de Groot en F. Vinkestijn, Roy zv J E. Storm en C. S. E. van Seheijndel. Natasia Nicolette dv. J. D. Beij en J. M. de Ru, Silvana dv. G. Tomei en M. M. Noordermeer, Frank zv. C. S. de Graaff en S. Bleeksma, Kathelijn Sophie dv. J. W. Versteeg en M. Blok, Maria Johanne Theresia dv. J. M. J. van den Burg en W. M van Middelkoop, Jorrit Noud zv. A. J. M. Froeling en A. M. A. Oosterbaan, Kim dv. R. van Vliet en M. Luijnen- burg, Wilhelmina dv. W. F. Coert en M. van den Burg, Hurrian zv. F. R. Heck en J. H. M. Romijn, Diana dv. A. Ros en J. Ros, Robert zv. R. van Duin en A. W. van der Bent, Jozef Cornelis Johannes zv. J, J. P. Went en C. G. M. Caspers, Björn Vincent zv. B. Brala en B. I. Bouman, Johan Christiaan zv. A. H. Paschier en G. Holt, Meindert zv. M. P. J. J. de Groot en C. A. Flores Jorquera, Cat- harina dv. R. L. E. Vermeij en N. Saenghiran, Maartje Emma dv W J. Dik en H. E. Vos, Marcus David Jo hannes zv. M. D. Bonnet en A. A. M. de Groot, Oscar Stuart Maurice zv. H. P. G. Klein Sprokkelhorst en A. A. Boots, Rian Christiaan zv F Veldman en M. C. Heemskerk, Es ther dv. C. Kuijt en L. van Schie, Veronique Fabienne Maria dv. C. B. M. Alders en M. L. O. Aartman, Martijn zv. F. M. de Bert en T. Post- huma, Yvette dv. J. Delfos en J. M. Biesheuvel. Overleden: P Nieman, geb. 19-7- 1909 man, C. W. Duiindam, geb. 23-7- 1899 man, M. J. M. Schram*. geb. 17- 11-1937 vrl. echtg. van S P. van'der Torre, C. M. Xhofleer, geb. 6-10-1941 vrl. echtg. van W. Kruivtr, H G. Groenewoud, geb. 14-8-1953 man, J. J. P. M. Aartman, geb. 29-3-1964 man, A. van den Berg. geb. 22-6-1898 man, L. van Wanrooii, geb. 24-3-1927 vrl. echtg. van T. Halters, A. H L. Osseman, geb. 20-3-1919 man, E Loosbroek, geb. 12-5-1909 vrl. echtg. van J. Michel, J. Zwaan, geb. 23-3- 1925 man, W. van der Jagt. geb. 28-9- 1891 man, J. de Lange, geb 6-8-1927 man, H. de Wilde Cooke, geb. 7-1- 1946 man, F. J. W. Raaphorst, geb. 4- 7-1914 man. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. ^AD/REGIO LEIDSE COURANT EEN VERDWENEN CORYFEE IN NOORDWIJKERHOUTSE 750-JARIGE GESCHIEDENIS VRIJDAG 26 JUNI 1981 PAGINA 5 dient om het kasteel Boeckhorst in den Noordwijker Hout niet met dat van Voorhout te verwarren. Het burgterrein met land is in Voorhout nog bekend als „Boekhorstpolder". Jan Kloos snikt (na de uitroep „Nortika vooruit!") terug naar heer Boudewijn, de lieftallige, die door zijn huwelijk met Aleidis (die hij nu Aleida noemt) bastaarde van Holland de kiem mocht leggen van het zeer uitgebreid geslacht vander Boeckhorst. Grafelijke geschenken daarna plaveiden de weg van de familie in den Houte. Filips van Bourgondië, die in als vrijetijdsbesteding ook graaf van Holland was, gaf in 1464 aan Jan varider Bouchorst, die in echt leefde met joffrou Heynrica van Noortich, „dat Huis, Hofstede, boomgaarden, met al zijn toebehooren, van den Bouckhorst, met 4 stukken lands daaraan gelegen, met nog een Ambagt, gelegen in die Cage, geheten die Lage Bouckhorst, met den landen en andere alle zynen toebehooren, voorts een Thiendeken in den Ambagte van Soetermeer en de Wintmoelen, staande in die Noortoostzyde van den dorpe van Noortich". Het lijken bijna „Amerikaanse" afstanden, toen er nog zo weinig mensen leefden in deze lage landen. In 1491 gingen huis en goederen over op de familie Van Woerden van Vliet. De Bouckhorsten waren uitgeboerd. ,,'t Heilig woud" had zijn oorspronkelijke glans verloren, want „de tijd, die alverdelger, sloeg godin en burg tot gruis". Dat had dan weer te maken met die Boudewyn, die inmiddels (als we in angelsaksische omstandigheden hadden geleefd), verheven had kunnen worden tot particulier huisspook van de Boeckhorst. Gaandeweg sloeg de alverdelger toe: de kerk verdween al in de 17e eeuw, als paapse stoutigheid die niet meer adequaat door de hervormers omgeturnd kon worden. Bijgevolg had Huyze te Boekhorst (neem me niet kwalijk, maar de spellingen hebben steeds „liberale" nukken vertoond, en daar valt nog steeds geen veld mee te bezeilen) in die tijd in de hervormde kerk van Noordwijk-Binnen, de oude Jeroen, zijn eigen grafkelder. In de tweede helft der 18e eeuw zijn „de Pylaaren van het Hooge Autaar uit de grond nog boven gestooven", maar op bevel van de toenmalige rentmeester der Hooge en Lage Boekhorst terstond weer, als blijkbaar waardeloos, onder het zand bedolven. Toch wel mooi, zo'n vergankelijkheid: men vond gelijktijdig op dit terrein een kelder, waarin 60 degens met zware zilveren gevesten waren weggeborgen, die de toenmalige heer van Boeckhorst, Maximiliaan Leopold Joseph (wat in mijn oren erg Oostenrijks, bijna Habsburgs, klinkt), prins van Rubempré en E verberg, wel in verzekerde bewaring zal gebracht hebben. En veertig jaar later ontdekte men op hetzelfde terrein enige vreemde munten, ter grootte van een rijksdaalder. Dat was zo rond 1780. Laten we nu maar. architectonisch, het einde van Boeckhorst inluiden. Want wat betekenen tien jaar, een halve eeuw, een eeuw in opkomst, bloei en verval van generaties en derzelver onderkomens, hoe exclusief ze ook mogen overkomen? Het kasteel zelf (Kloos is onderwijl doorgedraafd), „in 1739 nog in tamelijk goeden staat zijnde, is in de tweede helft dier eeuw zoodanig vervallen, dat men het den 23en April 1785 op den Burg te Leiden als ruïne liet verkoopen, na daaruit de sieraden, huisraad en wapenborden verwijderd te hebben". Sic transit... Niets bleef er over dan een stuk muur, een kelder en een poort, „aan welke poort", aldus Kloos, „nog in 1840 een gemetseld gebouw, gedekt met riet, was verbonden, dat vóór 1810 tot schapenstal en herdershuisje (dan moet ik opeens aan Marie Antoinette denken, T.P.) diende, doch later is ingericht tot schulperswoning en stalling". De poort heeft in 1897 plaats moeten maken voor een nieuw huis van meneer J. Pennings, maar de geveltop dier woning prijkt met een fraaie hardsteen, van genoemde poort afkomstig, die als het enig overblijfsel van 't Huys te Boeckhorst kan beschouwd worden. Afgelopen met Boeckhorst Maar op het grondgebied van de Hout kan men nog vandaag de plekken aanwijzen waar iets groots ten gronde ging. Want wat er niet meer is behoort ook tot het verleden van een gemeente die 750 jaar bestaat. En de achterzijde zag er toen nog zó uit.... Boeckhorst, begin 18e ee zestien stukken geschut. Zijn daken waren met leien gedekt van ongemeene grootte, 't Kasteel was omringd door grachten en voorzien van twee zware overdekte poorten. Buiten de gracht stond een groote kruiskerk en in hare nabijheid eenige boerenwoningen. Als kapelaan in deze kapel zijn bekend de priesters Willem Nagel en diens opvolger Floris vander Boechorst (1378)". Die kruiskapel bevatte drie grafkelders, want de familie bleef thuis, ook in de dood. Daar waren de laatste rustplaatsen van de familie Nortteke en die der De Witte's en 's Gravesande. U ziet, dat ik spoorslags, als op de rug van het ros Beijaard, samen met Kloos door het tijdelijke heen galoppeer. Een krantenpagina is wel geduldig, maar je moet het niet willen overdrijven. Niettemin let ik inmiddels op de aanwijzingen van mijn toegewijde gids en dan kom ie, tussen de bosschages, allerlei uitroeptekens tegen. We stappen even af en Kloos vertelt dan, dat naar wordt beweerd na de bouw der Boeckhorstkerk, waarin de kapelaans generaties lang hoogtij vierden, de kapel te langeveld is gesticht: 40 stadiën verwijderd van de kruiskerk, omdat ook het heilige Graf zo ver van Jeruzalem lag; naar oud gebruik derhalve. Geheiligde folklore uit een tijdperk dat aan de herfsttij der middeleeuwen voorafging. Er werd in die gotische sferen heel wat beschreven en verhandeld. En nauwkeurig. Weer voortdra vend kom ik „morgen en hond lands" tegen, en 20 gaarden (roeden) daarnevens, „te verheergewaden met een zeel winden (twee windhonden)". En maar belenen, „by octroy" bijvoorbeeld. Kloos is bijna buiten zinnen en zwaait van eeuw tot eeuw en dan weer een eeuw terug. Er valt bijna geen genealogisch touw meer aan vast te knopen. Maar het blijft zonder meer boeiend wat de man me voorhoudt. Overigens, in Voorhout, in het koor der kerk, liggen jhr. Gysbrecht vander Bouchorst Jansz. (zaliger in 1559) en zijn gade jvr. Cathryna vander Bouchorst Fl.d. (ter ziele gegaan in 1539) begraven. Helaas heeft Kloos geen maagden kunnen rapporteren; die waren toen nog voornamelijk aangewezen op de abdije Leeuwenhorst. Met spijt moeten we constateren, dat de „burg" in 1738 reeds een ruïne was, „slechts de ringmuur was nog aanwezig, en in het begin der 19e eeuw geheel verdwenen. Deze passage De voorzijde van het Huys „Van binnen had het onderscheidene zalen en vertrekken. Behalve de kelders was het gebouw drie verdiepingen hoog met zeer dikke binnen- en buitenmuren, waarop een zwaar verwulf rustte. Daarboven prijkte een borstwering met schietgaten, waarachter geraken op het uitgebreide grondgebied in dit deel van de oude Hout van Northgo. Heidense grond, in feite, want Boeckhorst (bosschage van „boekenhout") was eens aan de maangodin Isis gewijd, en een denkbeeldige druïde Segemond ontsproten aan het dichterlijke brein van Hooft zong er al van. „Huys te Boeckhorst": een sieraad van de Hout. Het was een bijzonder zwaar gebouw, althans nog in de 18e eeuw, met een dubbele ophaalbrug voor het front. Daar leefden de nazaten van Boudewijn van Nortteke, wiens kinderen de geslachtsnaam Vander Boechorst aannamen, ook al omdat Boudewijns gade grafelijk en geestelijk bloed in de aderen had. Familiewapen: leeuw van sabel (zwart), voorzien met rode tong en nagelen. En toen de Boeckhorsten het af hadden laten weten, kwamen er anderen. De goede Kloos heeft het bastion nooit zelf mogen aanschouwen, maar zijn nijver natrekken der geschiedenis bracht hem tot een zekere opwinding: |Het 750-jarige I Noordwijkerhout mag dan lin het onrustige bezit zijn geweest van de abdij I Leeuwenhorst met zijn min ...Jjof meer vrome joffers en ganse verdere huishouding, waar de oprukkende r? reformatie in 1573 een vernietigend stokje voor stak, er is nog een ander 11pronkstuk van die oude v duingrond verdwenen: Boeckhorst, een kostelijk landgoed op ridderlijke basis. Mocht ik de lezer vorige week aan de hand van speurneus J. Kloos meenemen door historie en overleveringen van Leeuwenhorst, vandaag toont Kloos zich postuum bereid wat aardigheden te vertellen over Boeckhorst, dat een eindweegs met nabije buur Leeuwenhorst de eeuwen heeft doorstaan en „pas" tegen het begin .der 19e eeuw als ruïne zijn adellijke grootheid C voorgoed had verloren. We laten de wazige schimmen van Karolingers en van bisschop Otto III van Utrecht, zijn natuurlijke dochter Aleidis n i en een lieftallige Boudewijn van Nortteke, achter ons en

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5