Woubrugse sporthal van de baan Geen reisjes op kosten^" van bedrijfsleven meetf Groen licht voor verhuizing Centraal Nederland Toch kans op natuurparkje Hazerswoude heeft overschot van een miljoen Progressief Zoeterwoude' wil niets meer te maken hebben met Noorlander REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 JUNI 1981 PAGIlf j-j NIEUWKOOP De behandeling van het investe- rings- en dek kingsplan 1982- 1986 door de ge meenteraad van Nieuwkoop verg de een urenlange bespreking. Cen traal stonden daarin enige door de VVD-fractie bij monde van Louis Hassink in gediende wijzi gingsvoorstellen. Deze voorstellen hadden onder meer tot doel om financiële ruimte te scheppen voor het toch laten doorgaan van de inrichting van het terrein tussen Meijepad en Ge meentevaart tot een soort open baar natuurpark. Over het algemeen ondervonden de voorstellen van burgemeester en wethouders om trent de financiële meerjarenplanning gisteravond weinig weerstand in de Nieuwkoopse ge meenteraad. Bijna alle opgenomen ob jecten en de daar bijbehorende voor stellen tot dekking van de jaarlijkse lasten haalden de eindstreep. Cen traal in de discus sies stonden een aantal door de VVD-fraktie naar voren gebrachte suggesties, welke inhielden het opnemen van een pro memo rie raming voor de „aansluiting Ken- nedylaan-sport- park De Dulen" in plaats van de voor 1985 geraamde in vestering van 950.000,—; een nog verder weg schuiven in feite van het tot stand brengen van een beveiligde over- steekmogelijkheid van de nieuwere woonwijken naar het sportpark „De Dulen" aan de overzijde van de provinciale weg; het opnemen van een investe ring van 100.000,om daarmede toch zij het op een meer eenvoudige wijze een ontsluiting en inrichting van een openbaar en goed toegankelijk „Natuurpark" mo gelijk te maken op een gemeentelijk terreintje tussen Meijepad en Ge meentevaart; het minder snel „leeg latenlopen" van het zgn. we genfonds dan het college van B en W voorstaat; het verrichten van een geldstor ting in een fonds „verbetering woon- en leefkli maat". Het bleek, dat de bij monde van VVD-fractievoor- zitter Louis Has sink ingebrachte voorstellen, brede steun in de raad genoten. Met name de inrichting van het natuurterrein- tje bleek velen uit het hart gegrepen. Aanvankelijk was een uitgebreid in richtingsplan voor dit gebied vervaar digd. Hiervoor werd subsidie ge vraagd bij het mi nisterie van CRM, maar dit werd niet verkregen. Daarom was door de dienst gemeentewerken nadien een een voudiger inrich tingsplan gemaakt Burgemeester en wethouders meen den in het raam van de financiële meeijarenplan- ning, dat echter ook voor dit plan niet de financiële ruimte aanwezig is. Met het voorstel Hassink wordt een inrichting, zij het beperkt van opzet, in 1982 toch moge lijk. Het investerings- en dekkingsplan 1982 t/m 1986 werd tenslotte vrijwel overeenkomstig de voorstellen van B en W door de ge meenteraad over genomen, zodat daarmede tevens de eerste basis werd gelegd voor de gemeentebegro ting voor liet jaar WOUBRUGGE Nijver studeren van een werkgroep en een ambtelijke commis sie bracht in de raadsvergadering een aan tal cijfers ter tafel, die er toe hadden moe ten leiden, dat de eerste stappen op weg naar een Woubrugse sporthal werden ge zet Ongeloof bij de raadsleden over de ge produceerde getallen leidde tot de beslis sing, dat er niet eens verder gestudeerd be hoefde te worden. Een half jaar is er in Woubrugge gehoopt, dat de uitbreiding van het aantal kleedkamers van de voetbalvereniging Woubrugge en de bouw van een sporthal zouden samengaan. Raadslid van Woerden (V.V.D.) berekende, dat men de stichtingskosten en de exploitatie kosten elk ongeveer een half miljoen te laag had berekend. B en W. hadden ook wel moei lijkheden gezien, maar wilden toch 10 dui zend gulden ter verdere bestudering. Leen Vos (PvdA) had berekend, dat indien Wou brugge aan de bouw van een sporthal begon, deze gemeente in de komende jaren geen budgettaire ruimte meer over hield om zelfs maar kleine uitgaven te doen. Mevrouw De Lange (Gemeente Belang) hoopte, „dat het nog wel mee zou vallen". Van dit argument raakten haar collega-raadsleden echter niet onder de indruk en besloten de sporthal- sprong maar niet te wagen en vonden zelfs een bedrag van 10 duizend gulden om de zaak nog eens verder te bestuderen overbo dig. De voetbalvereniging blijft intussen met de kater zitten. In december 1980 is in een ver gadering van de werkgroep gesteld, dat de ontwikkeling t.a.v. de sporthal de aanleg van de nieuwe velden van de v.v. Woubrugge niet nadelig mocht beïnvloeden. Daar gelooft intussen niemand meer in. De realiteit is, dat zonder het sporthalgebeuren de voetbalver eniging in september op haar nieuwe velden had kunnen starten. Nu zal het echter wel volgend jaar worden. Van diverse kanten werd er op aangedrongen wat betreft de aan leg van de nieuwe velden op korte termijn maar eens spijkers met koppen te slaan. B en W zegde bij monde van burgemeester Brou wer de Koning toe in de raadsvergadering van augustus met een voorstel te komen. Hoeveel velden er moeten worden aangelegd was niet elk raadslid duidelijk. Hierover zul len gemeente en vereniging nog praten. De door B en W voorgestelde aankoop van een nieuwe brandweerauto ter vervanging van de achttien jaar oude kan nog niet door- faan. Financiële vraagtekens leidden tot aan- ouding van het voorstel. MEEVALLER NAAR DE RESERVES HAZERSWOUDE De gemeente Hazerswoude heeft een bedrag van 800.000,- over op begroting van 1980. Terwijl er ook nog een extra-opbrengst van 200.000,- is, verkregen na de verkoop van een huis aan de Gemeneweg 8. In totaal dus één miljoen gulden. Een bedrag, dat volgens burge meester J. ten Heuvelhof, niet uit de hemel is ge vallen. „Want er zijn dingen die voor 1980 be groot waren, niet uitgevoerd". Het geld wordt 'toegevoegd aan drie reserves: vijf ton voor de verbouw/aanbouw van het gemeentehuis; drie ton voor de bouw van een sportzaal in Rhynen- burch; twee ton voor sociaal-cultureel werk. Hierbij maakte Ten Heuvelhof de aantekening dat men in de toekomst, wanneer men bijvoor beeld voor een van de drie projecten een krediet beschikbaar moet stellen, moreel niet aan het gisteravond genomen besluit zit gebonden. De PvdA/PPR-fractie ziet het extraatje liever voor het grootste gedeelte besteed aan sociaal-cultureel werk. Want de verbouwing of aanbouw van het ge meentehuis acht de oppositie nu nog niet aan de orde. Behalve dat de linkse groepering in de raad nog niet overtuigd is van de noodzaak hiervan, ziet ze met belangstelling een alternatief gemeentehuis plan dat de VVD heeft ingediend bij b. en w. tege moet. Liever vierhonderdduizend gulden reserveren voor de sportzaal in Rhynenburch, is het devies van de PvdA/PPR-groepering. Van de zijde van de scho len wordt op de realisering van deze accommodatie aangedrongen. Er zit blijkbaar een kink in de kabel, waarover Ten Heuvelhof in een openbare raadszit ting niet wilde spreken. „Maar er is niets geheimzin nigs aan", zei hij, te zamen met sportzakenwethouder .A. Berlemon. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. besloot de meerderheid van de raad aan de uit breiding van het gemeentehuis (kosten geraamd op tweeëneenhalf miljoen gulden) dus nog immer de hoogste prioriteit te geven. Het ziet er niet naar uit dat de verenigingen die ter plaatse oud papier ophalen, gemeentelijke subsidie zullen ontvangen. PPR-raadslid C. van Putten be pleitte dit, maar ze vernam van CDA-fraktieleider E. van Elderen dat dit in Hazerswoude averechts zou werken. Immers, tafeltennisvereniging Avanti alléén is actief in het verzamelen van oud papier. Wanneer de gemeente subsidie gaat geven, zullen er ontegen zeglijk meer clubs opstaan die uit de ruif willen eten. Gevolg: Avanti krijgt concurrentie en haalt veel minder oud papier op. Waarschijnlijk is zelfs, aldus Van Elderen, dat gemeentelijke bijdrage en papie ropbrengst samen minder voor de club opleveren dan nu het geval is. In het meerjarenplan van busmaatschappij Westne derland valt onder veel meer te lezen, dat men er naar streeft gebruik te gaan maken van de VETAG- installatie. Hiermee wordt het mogelijk bij verkeers lichten een sneller doorrijden van het openbaar ver voer te bevorderen. Aan de andere kant betekent ge bruik van zo'n installatie wel een verstoring van de groene golf op de Rijndijk, waarnaar men in Hazers woude gemeentebestuurskringen zo streeft.Terug komend op het meerjarenplan van Westnederland: er zijn plannen om in de toekomst de frequentie van de lijnen 7 en 9 te miniseren. Daartegen zal van Ha- zerswoudse zijde protest worden aangetekend. De ra dicale Van Putten: „We zijn beter af met een NS-sta- tion". EEI 75C Het huidige terrein van Centraal Nederland aande Dr. Stapensaestraat. LEIMUIDEN Autobuson derneming Centraal Neder land zal haar terrein aan de Dr. Stapensaestraat voor 1.270.000,gulden verkopen aan de gemeente Leimuiden. Aan deze verkoop werd de voorwaarde gekoppeld, dat de gemeente toestemming zou geven een nieuwe vesti ging te mogen bouwen. Ten behoeve van deze vestiging zal 10.000 m2 grond aan Cen traal Nederland overgedaan worden voor het bedrag van 755.000,— gulden. Dit is gisteravond tijdens de raadsvergadering besloten. De te verkopen grond heeft in het bestemmingsplan „Dorpskern 1" de bestemming vrachtwa genparkeerterrein alsmede be drijfsterrein gekregen. De grond aan de Dr. Stapensae straat zal gaan dienen als on derkomen van de Technische Dienst van de gemeente Lei muiden, Nieuwveen en Rijnsa- terwoude, die tot nu toe kamp te met huisvestinesDroblempn Dit voorstel tot aankoop en overdracht van grond is in de raad over het algemeen goed ontvangen. Wanklank vormde het wegvallen van de moge lijkheid dit terrein gedeeltelijk als vrachtwagenparkeerterrein te gaan gebruiken. Het college van B W sprak echter de verwachting uit dat het gara gecomplex voor de Technische Dienst te groot zal blijken te zijn, waarna deze ruimte als stalling voor vrachtwagens verhuurd zou kunnen worden. Geen busbaan De meerderheid van de raad van Leimuiden gaf gistera vond tijdens de behandeling van het voorstel te komen tot standpuntbepaling met betrek king tot de aanleg van een busbaan op de Provinciale weg te kennen aan deze busbaan absoluut geen behoefte te heb ben. De fraktie Leimuiden 2000 wilde als enige deze aan leg serieus overwegen en ad en var van U vies vragen bij het stedeb natuul kundig bureau Stad en Len eeS schap van N Deze busbaan moet als i natief gezien worden vot plan tot verbreding vat! brug over de Ringvaart, l' plan een aantal jaren is u steld. De raadsleden w bang met het uivoeren val alternatief de verbreding de brug nog verder uit te! len. Voordelen van een baan, ondermeer het we men van filevorming irjj spitsuren, waren er in ogen niet. Het voorrang j ten geven aan bussen zoi| leen maar het sluipvefl doen toenemen. Het Ci| noemde de busbaan een i" voor het autoverkeer, ko j de vanuit Alphen aan den en noemde als oplossing r de verkeersproblemen o)l Provinciale weg niet een r baan, maar de aanleg var I nieuwe brug, in welke rrn F zij gesteund werd dooi V.V.D.-fraktie. Midzomeravond- show Ondanks de wat minder gun stige weersomstandigheden was er gisteren in Warmond toch veel belangstelling voor de midzomeravond-show van St. Matthias. Alle leden van deze muziek- en toneelvere niging traden met een zeer gevarieerd programma op de Baan. De harmonie gaf een concert in de muziektent waarvan iedereen genoot. De shows van drumband, majo rettes en minirettes werden vlot gebracht en de afdeling toneel voerde een echt ou derwets wagenspel op. Een genoeglijke avond werd dat, die voor herhaling vatbaar is. RAAD FLUIT COLLEGE TERUG: ALPHEN AAN DEN RIJN Het college mag geen reisjes op kosten van het bedrijfsleven meer ma ken. Dat was de strekking van het betoog, dat het me rendeel van de raad giste ren hield naar aanleiding van de reis die het college onlangs naar Denemarken maakte. Met name CDA-er De Jong trok van leer te gen B en W. Zonder aan de integriteit van het college te twijfelen, stelde hij dat de gemeente nu een doel wit van de wervingsplan nen van het bedrijfsleven was geworden. Ook andere fracties oefenden kritiek uit op de reis naar het noorden. De omstreden Denemarken- reis werd het college enige tijd geleden aangeboden door Bouwmaatschappij Elementum bv uit Maassluis. Het gemeen tebestuur zou een kijkje gaan nemen in Denemarken om te zien hoe woningen volgens een heel ander principe wor den gebouwd. D'66 raadslid Van Geest vroeg zich af waar om wethouder van onderwijs L. Kleingeld naar huizen in Denemarken moest gaan kij ken. Christen-democraat De Jong voegde daaraan toe dat hij begrepen had, dat de reis in eerste instantie voor drie per sonen bedoeld was, terwijl uit eindelijk het voltallige ge meentebestuur afreisde. Als de reis werkelijk zo belangrijk was, zo vond Van Geest, dan moest die, om alle schijn te vermijden, maar op kosten van de gemeente worden ge maakt. De antwoorden van het colle ge konden de raad nauwelijks op andere gedachten brengen. Wethouder Kleingeld sprak over een onderwijshokje waar hij zich niet in wilde laten plaatsen en zei huizen uit so- Nieuwe rector .ai ALPHEN AAN RIJN Ir. G.L. Pietel uit Baambrugge woi de nieuwe rector van scholengemeenschap Men banianae. Pieterse voL j^j de heer Vaessen op. jije s, ■f. gei ciaal-cultureel oogpunt te ij ben bekeken. BurgenWP Paats sprak over een vriS®*11 bare reis. Hij ontkendefer*1" klem de relatie tussen d£** L en het verwerven van1™ eB drachten. froep de s lllee» irgro- Tdigi ZOETERWOUDE De frac tie van Progressief Zoeter- woude wil duidelijk niets meer te maken hebben met de firma Noorlander Bouw B.V. uit Leiderdorp. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering toen aan de orde kwam een - ogen schijnlijk - simpele gron druil die noodzakelijk is om de sportaccommodatie in het plan Westeinde III te kun-, nen realiseren op de gewen ste locatie. De discussie laai de hoog op omdat Progres sief Zoeterwoude onder geen voorwaarde in zee wenste te gaan met Noorlander. Desal niettemin ging de meerder heid van de raad accoord met het voorstel zodat de grondruil gewoon doorgang zal vinden. De heer P. Lansbergen, woordvoerder van P.Z., was van mening dat de gemeente geen grond uit handen moet geven. „Grond is een sociaal goed en geen ruilobject. Het is bestemd voor het sociale le ven. Daarbij komt dat Noor lander een onbetrouwbare spe culant is waarmee niet is te praten. We hebben besloten nooit meer met deze man in zee te gaan. We kunnen de grond beter kopen en des noods de messen slijpen en de instrumenten in het vuur gooien om de grond te verwer ven", aldus Lansbergen. CDA-woordvoerder R. Hoge- nelst sprak bij de ruiling van grond over een louter prakti sche oplossing waarbij de bouw van de zo dringend ge wenste sportvoorziening niet wordt gestagneerd. De heer N. Minekus van het CDA vroeg tegen welke prijs P.Z. bereid zou zijn uitstel van realisatie van de sportaccommodatie te veroorzaken. Een afdoend ant woord kwam er niet, aange zien P.Z. wel voorstander is van een snelle bouw doch niet tegen de consequentie van een grondruil met Noorlander. De stemming werd wat grim miger. A. Engelkes (CDA) ver- Bouwt Zoeterwoude niet teveel huizen?' ZOETERWOUDE Bouwt Zoeterwoude te veel woningen per jaar? Dat was de vraag van de heer P. Lansbergen tijdens de vergadering van de gemeenteraad. „Zoeterwoude kent geen bittere woningnood, want tot voor kort konden de wachtenden vrijwel allemaal worden geholpen", aldus de woordvoerder van PZ. Burgemeester Houdijk wees in dat kader op de „Woningbouwnota" die inmiddels in het bezit van het college is en vrijwel direkt na de zomervakantie in de behandciingscyclus wordt gebracht. Het verlenen van recht van opstal aan ten nisvereniging „Meerburg" zal nog even op zich laten wachten. Mevrouw E. Plantinga (CDA) vroeg zich namelijk af of er voldoende voorwaarden zijn gesteld met betrekking tot het konkurrentiebeding in relatie tot de Een denkooi nu Meerburg een eigen club-akkom- modatie wil bouwen aan en gedeeltelijk in „De Eendenkooi". Wethouder Van der Heij den zegde toe een en ander nog eens nader te bestuderen zodat in een volgende vergade ring een beslissing genomen kan worden. weet de progressieven argu- door het CDA de zwarte piet woordelijkheid in plaats van menten te gebruiken, die toch toe te spelen. „Uw zienswijze verantwoordelijkheid", aldus niet bruikbaar zijn en daar- is gespeend van onverant- Engelkes. De felle Lansbergen daarop: „Zo'n opmerking is erg laag. Voor onze fractie is het een principiële zaak en dan moet je niet de weg van de minste weerstand kiezen". Burgemeester A. Houdijk trachtte de problematiek weer in normale proporties terug te brengen. „Het gaat hier louter om een grondruil met exact een gelijk aantal meters. Het college heeft gedacht de bevol king te dienen door tot ruiling over te gaan. Ook financieel is het voor ons niet ongunstig al is dat maar een bijkomstig voordeel. Een poging om op andere gronden de grond in eigendom te verkrijgen is niet zo eenvoudig en door de hoog leren is dea leid Jong dekei 1979 It Lei ste instanties zal te allen jonge worden geadviseerd op m^ntru lijke wijze tot een ruil tfcurn men", zo sprak de voonjnpasl Wethouder Maan wees cgeker gevolgen van eventueel ujonge Mogelijk zijn er dwangmaatregelen dochf.. kan realisatie van de spor j* wel twee a drie jaar vertr'inaat CDA-fractievoorzitter IF nelst sprak zelfs van moedwillige houding va"]^ng i gressief Zoeterwoude oil bouw van de sporthal tegP. houden. De fractie van d«L gressieven hield echter bij stuk en met de steni% P.Z. tegen werd het vof[emJ° aangenomen. drje de ee jl mei

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4