Zeidóe (Sowuvnt YanAgt remier óf erkiezingen erkeersveiligheid fi openbaar vervoer veren veel werk op Trein botst tegen giertank DC-9 verliest bagage Tegenstelling CDA VASTBESLOTEN: 3 Eskader des doods voor Salvadoraanse rechter Kamer verwerpt nieuwe munten koningin Beatrix Regels voor plankzeilen in de maak Vrijdag 26 juni 1981,71e jaargang no. 21998 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Uitgave Westerpere, behorende tot SijthoH Pere. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. teL 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur 1.1. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; Jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (ia00 tot 19.00 uur). Losse nummers /0.6S Gecompliceerde liefdesge schiedenissen in luchtige ope rette „In 't Witte Paard" met muziek van o.a. Robert Stolz (Ned I 19.45 uur). In actualitei tenrubriek „Televizier-maga- zine" aandacht voor de discus sie die in Nederland gevoerd wordt over alternatieve straf fen (Ned. II 21.50 uur). Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Matige wind uit noord tot noordwest. Mor gen zon op: 5.21. Onder: 22.05. Schev, hoogw.: 11.27. Laagw.: 6.58 en 19.39. ot peloton van ^ide oplossers SN Gerrie Knetemann te achter Bernard Hi- naar een fraaie tweede l in de proloog te Nice it hebben de organisato- m de Tourprijsvraag ge- Het aantal goede op was dan ook ver in de rheld. De drie dagprlj- in fraai Tourasbakje, naar: Tlny v.d.Hulst, ïburglaan 55, 2215 AC tut; René Meijer, Cat- laan 36, 2161 CK Usse en Matty v. Rijn, Opwegen 11 KA Woubrugge. De oplossingen van vraag 4 (Wie Ie vierde etappe Martlgues-Narbonne Plage de dra- i de gele trui) en van vraag 5 (Op welke plaats de ploeg-Post In de ploegentijdrit Narbonne-Car- ine, 77 km.) moeten morgen in ons bezit zijn. BENDE JONGELUI AANGEHOUDEN Zeven meisjes ontvoerd en verkracht ROTTERDAM De politie heeft gisteren in een woning in Schiedam tien jongelui aange houden die zeven minderjarige meisjes tegen hun zin hebben vastgehouden en verkracht Bo vendien hadden de jongens drugs en vuurwa pens in hun bezit Twee Rotterdamse meisjes, die als vermist waren opgegeven, wisten het afgelopen weekeinde uit de Schiedamse woning te ontsnappen. Een van hen werd door de jongens weer ontvoerd. Het andere meisjes stapte naar de politie. Schiedamse en Rot terdamse politiemannen deden daarop een inval in de woning. Zes meisjes bleken daar nog te worden vastgehouden. De tien jongelui (van wie de oudste 25 jaar is) werden gearresteerd. Eindelijk toch CDA-Naaldwijk NAALDWIJK Naaldwijk heeft sinds gisteren eindelijk toch een CDA-afdeling. Na jaren onderhandelen is men er gisteren in ge slaagd de kloof te over bruggen die KVP, ARP en CHU ervan weer hield definitief te gaan samenwerken. Grote knelpunt al die ja ren is de zetelverdeling geweest. Die is gisteren nu als volgt vastgesteld: KVP vijf, ARP vier, CHU drie en de rechtstreeksen één. Nieuwe CDA-voorzitter is Jac. Sonneveld. MILAAN Een DC-9 van een Italiaanse binnenlandse luchtvaartmaatschapij heeft deze week tijdens een vlucht boven Noord-Italië een deel van de bagage ver loren. Tijdens de vlucht van Milaan naar Palermo ging een luik van het vracht- ruim open, zodat koffers en andere bezittingen naar be neden duikelden. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. WASHINGTON BERN Ameri kaanse vrouwen kunnen niet worden opgeroepen voor het vervullen van hun dienstplicht; Zwitserse vrouwen daarentegen zullen straks moeten kie zen of zij het leger in willen of de ge zondheidszorg. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren beslist dat alleen mannen dienstplichtig zijn, omdat vrouwen vol gens de grondwet geen deel kunnen uit maken van gevechtseenheden. Zwitserse vrouwen hoeven overigens ook niet bang te zijn naar het front te worden ge stuurd. Zelfs wanneer zij het leger ver kiezen boven burgerbescherming of ge zondheidszorg, zullen zij nooit aan ge vechtshandelingen hoeven deel te ne- Meer compensatie winkelpersoneel voor overuren DEN HAAG Het winkelpersoneel krijgt per 1 september een betere com pensatie voor het werken op zaterdag middag en de wekelijkse koopavond. De nieuwe regeling is vooral een verbete ring voor part-timers. Zij krijgen een extra vergoeding van 25 procent voor elke ge werkt uur op de wekelijkse koopavond na 18.00 uur en op zaterdagmiddag na 14.00 uur. De extra vergoeding mag worden gege ven in geld of vrije tijd. Voor het fulltime- personeel verandert er niet zoveel. Welis waar wordt hun vergoeding voor de extra uren op zaterdagmiddag ook verhoogd (van 33,3 tot 50 procent) maar begint pas te lopen vanaf 14.00 uur in plaats van 13.30 uur. Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Of er een ka- net komt van CDA, PvdA D'66 is vrijwel volledig af hankelijk van de bereidheid i de beide voormalige op- ïitiegroeperingen Van Agt aanvaarden als.ook hun er-president. In ruil >or kunnen de socialis- en zes belangrijke departe- nenten krijgen, terwijl de emoe ra ten zelfs overhe ad zouden worden, met rie (volwaardige) minis- iposten. Waarschijnlijk avond al geven de drie ties uitsluitsel aan de in formateurs. rer het ontwerp voor een re- [eer-akkoord, dat Lubbers en Koning gisteren presenteer- len, toonden alle drie fractie- 'oorzitters zich redelijk tevre- len. Ook Den Uyl, ondanks tijn ernstige bezwaren tegen Mjvoorbeeld de wijze van fi nanciering van meer werkgele- - jenheid en het loslaten van de •Joopkracht van de minima. Daartegenover stelde de PvdA- leider ook een aantal belangrij ke onderwerpen, die zijns in ziens een breuk markeren met het huidige beleid: voorlopig geen kruisraketten, zonodig een olie-embargo tegen Zuid- Afrika, het scheppen van werkgelegenheid belangrijker vinden dan de kosten ervan. In een eerste reactie benaderde de fractie van D'66 evenals haar voorzitter Terlouw „de voorstelden van de informa teurs „kritisch-positief". Blij verrast waren de Democraten met de relatief bescheiden om buiging van de overheidsuitga ven: vijf miljard gulden in vier jaar. CDA-voorman Van Agt vertelde zijn fractie te zullen adviseren ,ja" te zeggen tegen de voorgestelde compromissen. Hij typeerde het concept-ak koord als „een voortzetting van het huidige beleid met een beetje PvdA erin". Al deze zaken worden echter overschaduwd door de kwestie van het premierschap. De oor zaak daarvan is dat het CDA zich duidelijker en harder op stelt dan ooit Omdat zij weinig heil verwachten van een kabi net met de VVD, dat gedoogd wordt door klein rechts, zeggen de christen-democraten het nog liever op nieuwe verkiezingen te laten aankomen dan de ei gen voorman te laten vallen. „Ik denk wel dat dat zo zal blij ven", aldus Van Agt gisteren na afloop van zijn toelichting op de kort daarvoor gepresen teerde conclusies van de infor mateurs. Op de vraag of hij zich in het landsbelang ooit zou terugtrekken als kandidaat premier, antwoordde de CDA- leider, zoals hij later zei, op zijn persconferentie met een be leefdheidsfrase. „Ik zal die brug oversteken als het zover komt". In de wandelgangen voegde hij er echter aan toe dat zo'n situatie wat hem betreft „louter theorie" is. Omdat het voor zijn partij vanzelfspre kend is dat hij premier wordt, zal Van Agt in ruil daarvoor onder geen beding concessies doen op programmatisch ge bied, zo zei hij. Kamerbreed hapfestijn Op de laatste zittingsdag vóór het zomerreces waren kamerleden, bewindslieden en leden van de parlemen taire pers plus een aantal andere genodigden broe derlijk (en zusterlijk) bijeen op het Binnenhof. Daar was traditiegetrouw een barbecue-festijn aange richt en kon men o.m. aan schouwen hoe de heer Lubbers de Informatie de Informatie had gelaten om zich - tegen inlevering van een consumptiebon - - een halve warme worst aan té schatten en deze vervolgens met graagte maar enigszins moeizaam te consumeren. Foto's: Milan Konvalinka I HAAG De over- "zon 65.000 extra ar* plaatsen kunnen door meer na- te leggen op de ver- -eillgheid en het o- vervoer, en door deren van anti- en, autokeuring it maken van automa- t autogordels, het bou- van meer bussen en i in ons land, het ta rn van meer conduc- en het uitbreiden van NS-personeeL De kos- 5 miljard) zou- els door de overheid, I door de consument i worden betaald. De arbeidsplaatsen ontstaan in een periode van tien jaar, in dien zaken als geluidhinder en agressie in het verkeer en o- penbaar vervoer, verkeerson veiligheid, dreigende olie- schaarste en een beter woon werkverkeer aangepakt kun nen worden. Dit stelt prof. Hupkes in een advies aan de Wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid (WRR) over het scheppen van meer arbeid in ons land. De bevin dingen van Hupkes zullen in september door de WRR ge presenteerd worden. De be vindingen van Hupkes zijn be kend gemaakt door de actie groep Wijs op Weg in een stu die over de kosten en baten van het autoverkeer en het o- penbaar vervoer. In een commentaar zegt de WRR dat de bevindingen van Hupkes alleen veronderstellin gen zijn. Er is niet gekeken of deze berekeningen realistisch zijn en wat de gevolgen ervan zijn op bijvoorbeeld de hoogte van de balastingen. Ook heeft Hupkes niet de economische groei in zijn berekeningen be trokken. „Wij zijn onaange naam verrast door Wijs op Weg", aldus een woordvoerder van de WRR, die zegt dat de raad de bevindingen van Hup kes zeker niet zondermeer zal overnemen. Pagina 6: Alle verkeerskos ten naar de automobilist IM Een nto met vaatjes ha- j gisteren op rijks- ter hoogte van Sas- n een klapband, in de vangrail te il kantelde en kwam te- muurtje van het duet tot stil- urder van de auto niet gewond, maar het van het viaduct werd vernield. De auto was maar de haring bleef eerd. SAN SALVADOR Voor het eerst zullen Salvador vier le den van een paramilitaire eenheid in El Salvador terecht moeten staan. Zij worden ervan beschuldigd drie jongens van veertien en een man van vijftig met machetes (kapmes sen) te hebben gedood. De rechts-geörienteerde, op militaire leest geschoeide milities, die bestaan uit oud-politiemensen en militiaren, werden tiental len jaren geleden opgericht op de orde op het platteland te had haven. Sinds 1979 strijden zij echter als „eskaders des doods" zij aan zij met de junta. Scholier pleegt twintig inbraken VOORSCHOTEN De poli tie van Voorschoten heeft deze week een 21-jarige scho lier op heterdaad betrapt bij een inbraak in het Lucas College in deze gemeente. De jongen heeft inmiddels be kend in totaal twintig inbra ken te hebben gepleegd in al lerlei scholen. De waarde van de buit, die voornamelijk uit geld en geluidsapparatuur be stond, is nog niet bekend. Het aigelopen jaar heeft de scho lier eli keer ingebroken in het Lucas College, in de Ds. Fort- gensschool, de Nutsschool alle in Voorschoten en vijf maal in het Rembrandt Scholenge meenschap in Leiden. DEN HAAG De Twee de Kamer heeft gisteren staatssecretaris Van Amelsfoort (financiën) gevraagd voorlopig af te zien van het laten slaan van munten met de beel denaar van koningin Beatrix volgens het ont werp van B. Ntoaber van Eijben. De Kamer aanvaardde in ruime meerderheid een mo tie die de heer Joekes (VVD) had ingediend namens de ka mercommissie voor finan ciën. Deze had vastgesteld dat het ontwerp zoveel weer stand heeft opgeroepen dat het beter is de uitgifte van de nieuwe munten uit te stellen. De Kamer wil dat de reacties op het ontwerp worden ver zameld en dat in er in augus tus nog eens over wordt ge debatteerd. Van Amelsvoort had zich te gen de motie uitgesproken. Als die wordt uitgevoerd, al dus de staatssecretaris, zou het ertoe leiden dat de nieu we munten pas op 1 januari 1983 zouden kunnen worden uitgegeven. Hij noemde het hoogst onelegant tegenover de vorstin zo laat na haar in huldiging pas haar beelde naar op munten te zetten. HAZERSWOUDE De trein Leiden-Alphen is gistermor gen omstreeks half twaalf bij een particuliere spoorweg overgang bij De Hoop in Hazerswoude tegen een wagentje met een giertank opgebotst Een loonwerker, in dienst bij een bedrijf in Hazerswoude-Rijn- dijk, reed even tevoren met een tractor de overgang over en verloor daarbij zijn aanhanger met giertank, die precies op de rails bleef staan. De trein liep schade op door de botsing en moest stoppen, maar kon na tien minuten weer zijn weg vervol gen. Door het Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur "nummëlj 071-122243 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. DEN HAAG Minister Tuynman van Verkeer en Wa terstaat wil per vaarweg bekij ken op welke voorwaarden daar zeilplanken mogen varen. Voor de zeilplank zuDen in het algemeen de regels van toepas sing worden verklaard die gel den voor een klein vaartuig. Dit betekent dat de maatrege len een verbod kunnen inhou den om op bepaalde wateren te varen. De uitvoering van de regels wordt overgelaten aan de gemeenten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1