EBAT BEGIN EN PERES OORLOPIG ONBESLIST sraëlische verkiezingen onder hoogspanning Britse marine wordt zwaar ingekort chending ibanees est and Akkoord over vredesmacht Sinaï Meer dan 1600 executies in Iran Franse communisten verdeeld over regeringsdeelneming Spaanse samenzweerders wilden koninklijk paleis bezetten ITENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 26 JUNI 1981 PAGINA 13 RUZALEM De Israëlische pre- er Begin en zijn socialistische ri- il Shimon Peres hebben gisteren verhit televisiedebat gevoerd. Wie [eindelijk als overwinnaar uit de is gekomen, zullen de uitslagep n de parlementsverkiezingen van 30 li uitwijzen. ging in het debat om de steun van hen die geen keuze hebben gemaakt. Waarnemers schatten dat aantal op dertig procent. Voor het debat begon moesten de camera's worden opge steld. Om ervoor te zorgen dat beide sprekers even groot op de buis zouden verschijnen, wer den de beelden van de twee over elkaar heen geprojecteerd. Dit had enkele lachsalvo's tot ge volg van de afwezige journalisten. Volgens de regels van het debat kregen beiden evenveel spreektijd. Begin kwam regelmatig in tijdnood en werd tweemaal afgehamerd. Peres wist Begin meerdere malen in de hoek te drij ven, maar deze toonde zich als een vaderlijke figuur. Hij bleef kalm en doorspekte zijn betoog met enkele kwinkslagen. „Peres toon was zo agressief, dat ik bijna van mijn stoel viel", aldus Begin. Na het debat vertelde Peres dat hij zijn concur rent binnen de Arbeiderspartij, de vroegere premier Rabin, als minister van defensie in zijn schaduwkabinet heeft opgenomen. Rabin, die een groot deel Van zijn populariteit te danken heeft aan zijn rol in de Zesdaagse Oorlog, wilde eerst niet met Peres samenwerken. In verband met de „nationale noodzaak" is Rabin echter van gedachten veranderd. N HAAG In een uiterst on- cre situatie, waarin de span- g in het explosieve Midden- iten opnieuw tot een gevaar- hoogtepunt is gestegen, gaat iel op 30 juni naar de stembus een nieuw parlement te 1de- choon de coalitieregering van rechts-nationalistische Li d-premier Menachem Begin in januari genoodzaakt zag vroegde verkiezingen uit te rijven als gevolg van arbeid- Irust, sterke economische te- gang en interne verdeeldheid, ben tenslotte vooral gebeurte- jen op internationaal vlak de ekend felle en gewelddadige kiezingsstrijd beheerst. Dat eurde, gezien de uitslagen de laatste opinie-peilingen, inelijk in het voordeel van de hter Begin, wie in brede ng was verweten dat het land ir zijn beleid steeds verder in isolement dreigde te raken. iël balanceerde op de rand van w door de crisis die eind april stond toen Syrië SAM-rakket- in Libanon had geïnstalleerd. 8 juni kwam de wereld in be- ;ring toen bekend werd dat Is raël het Iraakse atoomcentrum had vernietigd. Deze gebeurtenis sloot de door de Iraaks-Iraanse oorlog verdeelde Arabische wereld aaneen en baarde Israëls grootste bondge noot, de Verenigde Staten, grote zorg. Het nieuwe bewind in Was hington had duidelijk gemaakt dat het er hem alles aan gelegen is zijn belangen in het strategische (olie- )gebied aan de Perzische Golf niet in gevaar te brengen. Het bombardement viel ook slecht bij de Egyptische president, Anwar Sadat, enkele dagen na de topcon ferentie die op voorstel van de Is raëlische leider in de Sinaï was ge houden. Die top was kennelijk be doeld om nog eens de nadruk te leggen op de vrede die Begin in 1979 met Egypte sloot en die beiden beloonde met de Nobelprijs. Veel publiciteit kreeg Begins bij tende kritiek op de Westduitse bondskanselier, Helmut Schmidt, die in Saoedi-Arabië gepleit had voor het zelfbeschikkingsrecht van het Palestijnse volk, een standpunt dat de Europese Gemeenschap op haar top in Venetië een jaar gele den al uitgesproken had. EG-voorzitter Van der Klaauw, die het Midden-Oosten bezocht om na te gaan of er plaats is voor een Eu ropees vredesinitiatief, werd tijdens een „hard gesprek" met Begin ver weten „de hand te hebben geschud van PLO-leider Yasser Arafat die met het bloed van joodse kinderen is besmeurd". Intussen veranderde de achter stand van het Likoed-blok, dat in januari nog als de grote verliezer was gedoodverfd, in een flinke voorsprong op de Verenigde Arbei derspartij (Maarach) van Simon Pe res (voor het eerst in de oppositie) die een grootse „come back" was voorspeld. Likoed zou kunnen re kenen op 43 van de 120 zetels tegen 37 voor de socialisten. Dat gebeurde in een campagne waarin het geweld zijn intrede deed, maar waarin het ook aan verbaal geweld niet ontbrak. Te genstanders noemden elkaar „sabo teur", een woord dat in het He breeuws ook „terrorist" betekent. Begin, eens door 30.000 toehoorders toegejuicht als „Koning van Israël", betitelde Helmut Schmidt als nazi en de Syrische president Assad als een grote lafaard. Saoedi-Arabië noemde hij „een land dat toebe hoort aan een corrupte familie". Peres van zijn kant noemde Begin een man die zich „bijna" ontpopte „als een verrader door het prijsge ven van geheimen ter rechtvaardi ging van zijn actie tegen Irak". De socialisten, die de slechte econo mische situatie in de campagne als troefkaart gebruikten, wraakten de enorme prijsstijging van 130 pro cent in het afgelopen jaar. Verbol gen toonden zij zich over de kunst matige prijsdalingen die de nieuwe minister van financiën, Joram Ari- dor, er op het laatste ogenblik door gedrukt had via subsidies en belas tingverlagingen. „De snelkookpan zal uit elkaar vliegen en uw bril jante stunts zullen tot niets leiden. Aan het eind van het jaar zal het inflatiepercentage zijn opgelopen tot 200", zo beet Aridors voorgan ger, Yigael Horowitz, hem toe. Diens aftreden in het begin van het jaar na een loonconflict met het stakende onderwijspersoneel werd de directe aanleiding tot vervroe ging van de verkiezingen. Het woord is nu aan de ca. 2.4 mil joen kiezers die een keuze kunnen maken uit een record-aantal van 31 partijen, waarvan 19 nieuwe. Maar vermoedelijk zal slechts een veer tiental voldoende stemmen behalen om in het parlement te komen. Bo vendien zullen alleen de grotere vermoedelijk een factor van bete kenis zijn. grootste partijen staat uit liberale en nationalistische onderdelen en staat een liberale economie voor. De Verenigde Ar beidsparty is voor verhoging van subsidie op de belangrijkste levens behoeften en voor bouw van meer huizen. Zij is tegen speculatie op het vrije handelsverkeer. Zij vindt dat het dichtbevolkte gebied op de westelijke Jordaan-oever aan Jor danië kan worden afgestaan in ruil voor vrede. De NRP, Nationaal-Re- ligieuze Partij, voert een beleid dat bijna uitsluitend gebaseerd is op godsdienstige criteria. Zij nam deel aan alle coalities. Een onzekere factor is het stemge drag van de „zwevende kiezers" (ca. twintig procent) die nog geen keuze bepaald hebben. Ook achten, waarnemers het mogelijk dat het vele geweld tijdens de campagne einigszins ten nadele van Likoed zou kunnen uitpakken. Mocht Likoed erin slagen opnieuw de grootste partij te worden, dan zal toch de coalitievorming, nood zakelijk in een land waar een partij nog nooit de absolute meerderheid heeft behaald, de nodige moeilijk heden kunnen opleveren. Bij de vervroegde verkiezingen van 1977 werd Likoed, na bijna dertig jaar oppositie, met 45 zetels de grootste partij door het zware verlies van de door schandalen ge plaagde Arbeiderspartij. Deze zakte van 51 naar 32 zetels, voornamelijk als gevolg van de verkiezingsover winning van Dash, de Democrati sche Beweging voor Verandering, die in een klap 15 zetels behaalde. Een factor die het politieke land-^ schap wel eens aanzienlijk zou kunnen wijzigen is het uiteenval len van de NRP. De omstreden NRP-minister van godsdiensten Aboejarzeirah, die in een corruptie zaak betrokken werd, vormde een. nieuwe partij, de Tami, die zich richt op joden van Aziatische en Afrikaanse oorsprong die zestig procent van de bevolking uitma ken, een meerderheid die niet in de politieke vertegenwoordiging tot uiting komt. De Tami zal vermoe delijk een minder nationalistische koers varen dan de NRP en zou mogelijk samenwerking met de so cialisten zoeken. Dan is er de nieuwe partij van de onafhankelijke, voormalig socialis tische Mosje Dajan (de held van de Sinaï in 1967, wiens glorie echter wat verbleekt is"). Hij verliet als minister van buitenlandse zaken het kabinet van Begin, evenals Ezer Weizman (defensie), Tamir (justitie) en Horowitz. Dajan richtte de Telem-partij op die zich vooral richt op de verhouding Isrëel-Ara- bische wereld. Hij zei eerder te zul len samenwerken met de socialis ten dan met Likoed, ofschoon hij het door de arbeiderspartij voorge stane compromis voor de westelijke Jordaan-oever afwijst. De standpunten inzake de toekomst van bezet gebied lopen trouwens veelal dwars door de partijen heen en doorslaggevende besluiten over deze van levensbelang geachte kwestie zijn ook in het verleden niet genomen. Alleen Begin liet in zijn campagne daarover geen twijfel bestaan. De Sinaï is al grotendeels teruggege ven aan Egypte. „Maar zolang ik eerste minister ben, zullen wij geen enkel deel van Judea, Samaria, Gaza en de Golan opgeven", aldus de 68-jarige leider die tijdens zijn bewind tweemaal door een hart aanval getroffen werd en aanvan kelijk geen nieuwe termijn zei te ambiëren. Onlangs liet hij in een vraaggesprek weten zich „vechtend sterk te voelen, beter dan ooit in de afgelopen vier jaar". iellen e Westduitse ïlitie moest het steren opnemen gen naar hatting ieduizend itogers die met enen gooiden. De monstranten :en hun igenoegen over ontruimings- ïties tegen akers in de ottenwijk reuzberg. ROET In Libanon is jy eren en eergisteren weer ee )chten. Gistermiddag zijn Libanese president Sarkis zijn Syrische ambtsgenoot ad er echter in geslaagd de ■h tiende partijen te overtui- I van het belang van hand ing van het staakt-het-vu- dat op 8 juni werd inge- in afwachting van een litieve oplossing voor de hese burgeroorlog. De ge- ten laaiden op na de y. ndiging van de besprekin- van woensdag van de Ara- he vredescomité, bestaande de ministers van buiten st 'se zaken van Syrië, Saoe- tel irabië, Koeweit en Liba- Van hun plannen is niets end. Op 4 juli zal er op- Jeliw over worden gesproken. KAIRO Amerikaanse, Egyptische en Israëlische onder handelaars hebben gisteren een principe-akkoord bereikt Over de instelling van een multinationale vredesmacht in de Sinai. Deze vredesmacht moet met ingang van volgend jaar toezicht houden op de grens tussen Israël en Egypte. Dit staat in een gezamenlijk communiqué dat gisteren in Kairo is uitgegeven. Het ontwerp-akkoord zal nu ter goedkeuring worden voorge legd aan de drie regeringen. De vredesmacht zal een sterkte krijgen van twee tot drieduizend man. Dit heeft de leider van de Amerikaanse onderhandelingsdelegatie, Michael Sterner giste ren bekendgemaakt. Hoe lang de stationering van de macht in de Sinaï zal duren, wist hij niet te zeggen. De Verenigde Staten zullen duizend manschappen sturen naar de vredesmacht, zo is gisteren door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. Het Amerikaanse contingent zal de eerste Amerikaanse eenheid zijn die buiten de Verenigde Staten wordt gestationeerd sinds het einde van de Vietnamoorlog. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De historische marinewerf van Chatham op de kust van het Engelse graaf schap Kent, die precies 314 jaar geleden het doelwit was van Nederlands zeeheld Mi- chiel Adriaanszoon de Ruyter, wordt in 1984 opgedoekt. Dat is een maatregel die weer 7.000 arbeidsplaatsen zal kosten. De bedrijvigheid van de marine- basis Portsmouth zal drastisch beperkt worden. De Britse minister van Defen sie, John Nott, heeft dit vana vond in het Lagerhuis meege deeld tijdens de voorlezing van zijn controversieel plan om de opbouw van de strijd krachten te veranderen. Hoe wel de defensieuitgaven van Groot-Brittanië nog steeds in stijgende lijn gaan, moeten sommige onderdelen van de marine en het landleger er aan geloven. De aankoop van Amerikaanse Trident-raketten voor een nieuwe duikboot- vloot maakt bezuiniging nood zakelijk op het terrein van de conventionele wapens. De grootste opofferingen worden verwacht van de marine. Zij verliest ongeveer 10.000 man schappen. Negen van haar 59 destroyers en fregatten wor den uit de vaart genomen. Bo vendien zullen maar twee in plaats van vier vliegdeksche pen in dienst blijven. De Britse landstrijdkrachten verliezen ongeveer 7.000 man schappen, verbonden aan het voorlopige Hoofdkwartier van het Rijnleger. Acht Britse bri gades blijven in Duitsland. De totale getalssterkte van het le ger van Groot Brittanië wordt op 135.000 manschappen ge bracht. Door de socialistische oppositie wordt geprotesteerd, dat Groot Brittannië bezig is zijn conven tionele wapens op te offeren voor Trident kernraketten die machtiger zijn dan wat dit land nodig heeft op defensie gebied. Labour wil zelf echter alle raketten opruimen.wan- neer het weer aan de macht komt. Partijen in Libanon beschuldigen elkaar van opleiden van Duitse terroristen BEIROET 26 juni (ap) De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en de christe lijke Falanges hebben elkaar gisteren be schuldigd van het opleiden van Westduit se terroristen. Beide partijen hebben een persconferentie georganiseerd waarbij en kele jonge Duitsers aanwezig waren. Gistermorgen waren op de persconferen tie van de Falange twee Westduitsers aan wezig die verklaarden bij de neo-nazisti- sche organisatie van Karl-Heinz Hoff mann te behoren en een militaire training te hebben ondergaan in een opleidings centrum van de PLO in Beiroet. In een reactie op deze beschuldigingen be legde de PLO een bijeenkomst voor de pers waarbij twee Duitsers verschenen die verklaarden door de christelijke milities te zijn opgeleid. Do twee Westduitsers die zouden zijn opgeleid door de rechtse christenen In Libanon LONDEN, TEHERAN Sinds de islamitische revolu tie van 1979 zijn in Iran meer dan zestienhonderd mensen terechtgesteld, van wie minstens twee en dertig het slachtoffer zijn gewor den van de executiegolf na het ontslag van president Bani-Sadr. Dit zegt de orga nisatie voor mensenrechten Amnesty International die vandaag een campagne is be gonnen voor beëindiging van de executies die, aldus de organisatie, uitgevoerd worden zonder dat daar een eerlijk proces aan vooraf gaat. Ondertussen gaat de repressie in Iran onverminderd door. Gisteren werden er opnieuw aanhangers van de afgezette president Bani-Sadr gearres teerd. Onder de slachtofffers bevinden zich leden van de Bahai-secte, een niet-islamiti- sche secte die al zeer zwaar te lijden heeft gehad sinds de or thodoxe islamieten aan het be wind kwamen. De klopjacht op president Bani-Sadr gaat eveneens door. Hij is er nu ook van beschuldigd een geheim verdrag te hebben gesloten met de VS om de Amerikaan se gijzelaars vrij te krijgen nog voordat het Iraanse parlement in deze zaak een beslissing Belgisch geweer voor Amerika BRUSSÈL De Belgische wapenindustie heeft een van de belangrijkste orders uit haar geschiedenis in de wacht gesleept. Het Amerikaanse le ger heeft zijn oog laten vallen op het Belgische machinege weer dat bekend staat als de „mini-mi". Met de order is een bedrag gemoeid van 150 mil joen gulden. Tevens wordt on derhandeld over de leverantie van een negentig-milineter kanon, dat geplaatst kan wor den op Amerikaanse pantser wagens. ial RIJS De Franse com- an nis ten, die vier niet al te angrijke ministersposten de regering hebben gekre- i. zijn gisteren en van- ig achter gesloten deuren 'ejeengeweest om wat offi- m si heet de laatste ontwik- klingen te bespreken. Naar luidt zou partijleider .trchais op het matje zijn Apepen om zijn strategie tactiek te rechtvaardigen, door veel communisten wordt bekritiseerd. fscheidene leden van het ntrale Comité zijn van me- dat de communisten al- n aan een regering zouden ^eten deelnemen als zij „po- pfek belangrijke posten" kun- !n krijgen en niet slechts „technische" ministeries. Zij hebben nu de ministeries van ambtenaren, beroepsopleiding, vpolksgezondheid en vervoer gekregen. Alleen het laatste wordt echt belangrijk geacht Veel communisten kunnen ook moeilijk de gedachte van zich afzetten dat zij een knie val hebben moeten maken voor de socialisten. Zij hebben er moeite mee de scherpe te genstellingen te vergeten die tussen de twee partijen ont stonden na het op de klippen lopen van hun samenwerking in 1977. Een woordvoerder van de Franse communisten heeft gis teren verontwaardigd gerea geerd op de Amerikaanse ver klaring over de aanwezigheid van communisten in de rege ring. „Onze eerbiedwaardig heid wordt in twijfel getrok- keri". De nieuwe Franse minister van buitenlandse zaken Cheysson heeft gezegd dat de Amerikanen de aanwezigheid van communisten in de rege ring verkeerd inschatten. De betrekkingen tussen de VS en de Frankrijk zullen in hoge mate afhangen van de veilig heidsgaranties met betrekking tot defensiegeheimen die de Fransen aan de Amerikanen kunnen geven. Homofielen mogen Amerika binnen SAN FRANCISCO Een Amerikaanse rechter heeft gisteren de uitspraak gedaan dat de Amerikaanse regering mensen niet de toegang tot de Verenigde Staten kan ontzeggen op grond van hun homosexuele geaardheid. De rechter oordeelde in een voorlopige uitspraak dat de constitutionele rechten van de eisers, het Vrijheidsdagcomité van lesbiennes, homofielen en anderen, wor den bedreigd door het optreden van de immigratiepolitie, die homosexuelen. niet tot Be V.S. toelaat. MADRID In Spanje heeft de politie die een onderzoek instelt naar een nieuwe samenzwering tegen de rege ring, een vierde legerofficier gearres teerd. Het gaat om de majoor Jesus Campos Perez. Eerder waren waren reeds drie militairen en drie burgers aangehouden. Volgens de Spaanse pers zouden de bezet ting van het koninklijk Zarzuela-paleis en de voorbereiding van een golf van aansla gen de voornaamste doelen zijn geweest van de groep samenzweerders. Het blad Ya schreef dat het ook de bedoeling was het koninklijk paleis aan te vallen. De o- peratie had woensdag moeten worden uit gevoerd, op de dag dat de koning zijn naamfeest vierde. Voor het eerst sinds de burgeroorlog zijn drie leden van de militaire politie Guardia Civil in de zuidelijke kustplaats Almeria in staat van beschuldiging gesteld wegens doodslag op drie verdachten die in hech tenis waren genomen. Deze drie zouden „bij vergissing" zijn aangezien voor Baski- sche verzetsstrijders.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13