oorlopig „nee" tegen kruisraket Er moet nu gekozen worden' J Vele factoren samen veroorzaken onveilige verkeerssituaties £eidóe@0ma/nt Alsof er geen dieven bestaan. TILLEGGEN CENTRALES BESTUDEREN IN ËN LAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 JUNI 1981 PAGINA 11 even miljard bezuinigen Infomia teurs optimistisch over economie N HAAG Hoewel g niet overal even con- _Jet ademt het ontwerp- Icoord van de informa- irs Lubbers en De Ko- \g op sociaal-economisch rein toch een geest van timisme over de econo- ehe ontwikkeling. Vol ts de eerste berekenin- moet met uitvoering dit plan de werkloos- met 120.000 kunnen jen teruggedrongen tot in 1985, zullen de in- eringen fors toenemen, de concurrentiepositie beteren en de inflatie iets teruglopen. Dat alles gaat wel gepaard met fors inleveren voor alle werkne mers en uitkeringstrekkers waarbij ook van de aller- laagstbetaalden een koop krachtoffer van één pro cent wordt gevraagd. De werknemers moeten in twee jaar tijd een procent van hun loon gaan inleveren voor investeringen. Dat moet wel een blijvende zaak wor den. Los daarvan zouden de werknemers jaarlijks een procent van de prijscompen satie moeten gaan inleveren. Voor de hogere inkomens zou die bovendien moeten worden afgetopt en moet er een maximum aan de vakan tietoeslag worden gesteld. Tegenover de inkomensmati ging moet de overheid zich op haar beurt voorzichtig zijn met het verzwaren van de lastendruk. Daarom moeten de komende jaren de sociale premies en de totale belas tingdruk stabiel blijven. Een uitzondering geldt voor de tarieven van het aardgas, die wel zullen mogen blijven stij gen. Het Rijk zou zeven miljard moeten ombuigen, vrijwel louter in de sectoren van sa larissen, sociale verzekerin gen en volksgezondheid. Om in de sociale zekerheid te be zuinigen moeten er minder uitkeringstrekkers komen, maar het ontwerp-akoord geeft nauwelijks aan hoe dat zou moeten. Wel wordt ge sproken van een ingrijpende herziening van het hele ver zekeringssysteem met de in voering van aanvullende verzekeringen bovenop een basisverzekering en een da lend uitkeringspercentage naar mate men meer ver diend heeft. De koppeling tussen lonen en uitkeringen zou blijven bestaan. Alleen de echte minima (mensen die louter van een inkomen moe ten rondkomen) zouden nog in koopkracht moeten wor den ontzien. Het trendbeleid, waarbij ambtenaren automatisch ont wikkelingen in het bedrijfs leven volgen, moet helemaal op de helling. Gelijkwaardige behandeling van werkne mers in het bedrijfsleven en bij de overheid is uitgangs punt en daarom zullen de ambtenaren een aantal finan ciële voordelen kwijtraken (ziektekostenregeling, gunsti ge pensioenregeling etc.). Verder zou de hypotheekren te boven de 375.000 gulden, niet meer aftrekbaar mogen zijn als eerste stap naar een systeem, waarbij voor ieder een een gelijk voordeel geldt bij een gelijk bedrag aan hy potheekrente, ongeacht het inkomen. (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG De informateurs ibbers en De Koning hebben de po- ieke hete hangijzers betreffende kernwapens en de toekomst van kerncentrales voor het grootste 1 afgestemd op de standpunten D'66. Het duidelijkst is dit het iral bij het voorstel over de kern- .pens. De informateurs stellen or, dat Nederland aan het eind n het jaar nee zal zeggen tegen de latsing van kruisraketten op zijn ondgebied, omdat de NAVO en het rschaupact eerst moeten gaan on- handelen over wederzijdse ver- ndering van kernwapens. Het ne- tieve besluit van Nederland zal iter een voorlopig karakter dra- informateurs schrijven daarover: „In aan- iting op het „nee" zal het kabinet niet eer een beslissing nemen dan het verloop of uitkomst van het onderhandelingsproces ks noodzakelijk maakt". Voorts stellen de ormateurs voor, dat Nederland in de ko- INFORMATEURS: OOK HET MOEILIJKE AANVAARDEN mende regeerperiode een beslissing zal ne men over een wezenlijke vermindering van het aantal Nederlandse kerntaken in NAVO- verband. Deze beslissing moet worden geno men na overleg met de NAVO-partners. Het besluit moet in samenhang worden bezien met de beslissing over de kruisraketten. Volgens het ontwerp-regeerakkoord moet er een studie worden verricht naar de gevolgen van het stilleggen of sluiten van de kerncen trales in Borssele en Doodewaard. Het moet hierbij vooral gaan om de vraag wat de fi nanciële gevolgen zijn en de conseqenties voor de werkgelegenheid en de energievoor ziening. De studie zou binnen korte tijd (Ter- louw sprak gisteren van een half jaar) gereed moeten zijn. In overleg met de Tweede Ka mer moet het kabinet aan de hand van de re sultaten een definitieve beslissing nemen. Overigens zal de aangekondigde brede maat schappelijke discussie over de wenselijkheid van het gebruik van kernenergie doorgang moeten vinden. In het ontwerp-akkoord staat tevens dat de Nederlandse bijdragen aan de snelle kweekreactoren Kalkar (West-Duits- land) en Superfenix (Frankrijk) zullen wor den teruggebracht tot het laagst mogelijke be drag en vervolgens worden beëindigd zodra dat contractueel mogelijk is. De Ultracentri- fugefabriek in Almelo (uraniumverrijking) zou in werking moeten blijven, maar het aan nemen van nieuwe contracten zal zeer kri tisch dienen te worden bekeken. In het ontwerp van Lubbers en De Koning wordt voorgesteld, te streven naar de instel ling van een Nederlands olie-embargo tegen Zuid-Afrika. Daarbij wordt echter aangete kend, dat internationale bepalingen en ver plichtingen (zoals het economisch verdrag met België en Luxemburg) vooralsnog beper kingen stellen aan het afkondigen van zo'n embargo. Voorts stellen de informateurs voor, de Nederlandse investeringen in Zuid-Afrika te bevriezen en bepaalde importen Zuid-Afri ka (bijv. kolen) te beperken. Volgens het ontwerp-akkoord moeten er jaar lijks 130.000 woningen worden gebouwd, met een sterk accent op relatief goedkope en klei ne woningen. In het algemeen moet er zo so ber mogelijk gebouwd worden. De inspannin gen op het gebied van de stadsvernieuwing moeten worden verdubbeld. De jaarlijkse huurverhoging zal worden afgestemd op de stijging van de bouwkosten en exploitatiekos ten. Mensen met een huis van goede kwaliteit en een in verhouding lage huur, moeten re kening houden met een forse huurverhoging. De huurders met een modaal inkomen zullen in de regel 17 procent van hun inkomen aan huur moeten gaan betalen. Naarmate de woonlasten voor huurders stijgen moeten ook de lasten voor de eigenaar-bewoners omhoog. In de komende kabinetsperiode zal bekeken worden of de nieuwe abortuswet in de prak tijk goed functioneert. Informateur De Ko ning zei gisteren, dat de fractieleiders geen afspraak hebben gemaakt omtrent het al dan niet indienen van een initiatief-wetsontwerp om de nieuwe wet bij te stellen. „Het indie nen van een initiatief-ontwerp vanuit de Ka mer is een grondwettelijk recht, dat niemand ontzegd kan worden", aldus De Koning. De energieprijzen voor de industrie moeten omlaag. Daartoe zal moeten worden bekeken of het mogelijk is, de elektriciteitscentrales weer op kolen inplaats van op aardgas te la ten werken. Voor de kleinverbruikers wordt ten aanzien van de aardgasprijs een progres sief voorgesteld: een bepaalde basishoeveel- heid aardgas wordt tegen een lage prijs gele verd en alles wat daarboven komt, wordt aanzienlijk duurder. Voor tuinders worden speciale steunmaatregelen ter compensatie van de hoge aardgasprijzen in het vooruit zicht gesteld. (Vervolg van de voorpagina) informateurs Lubbers en De Koning >ben hun uitgangspunt, „dat als regel grootste partij de minister-president le- *t" tijdens de onderhandelingen niet anderd. Voorts wijzen zij erop dat er ;S samenhang dient te zijn tussen de be deling van de inhoud van hun eonclu- s en de bezetting van Algemene Zaken, departement van de premier. Dat ngt hun dan tot de volgende kardinale lling: „Waar het nu op aan komt is de 'eidheid met het aantrekkelijke ook het eilijke te aanvaarden". Ook zeggen zij: r moet nu gekozen worden. Die verant- ordelijkheid is nu aan u en uw frac- „Nu gaat die samenhang knijpen". Hij ver klaarde met nadruk dat in zijn partij de poli tieke wil is om met CDA en D'66 een kabinet te vormen. „Of dat ook kan, staat nu ter be oordeling van de fractie. In volle vrijheid". Volgens ingewijden betekenen die laatste drie woorden dat Den Uyl zijn eigen aanspra ken op het premierschap heeft losgemaakt van "de beslissing van zijn partijgenoten. Zo nodig zal hij zich dus neerleggen bij een aan vaarding van Van Agt. Jan Terlouw verklaarde dat voor D'66 op dit punt niets onmogelijk is. „Ook niet het pre mierschap van Van Agt". Hij vond alleen dat de kandidatuur van de CDA-leider geen au tomatisme diende te zijn. Terlouw toonde zich nogal ingenomen met het voorstel van de informateurs aan D'66 drie ministersposten te geven: economische zaken, defensie en hetzij verkeer en water staat, hetzij volksgezondheid en milieuhygië ne. De informateurs motiveren dat door te wijzen op de grote verkiezingswinst van de Democraten. Wat betreft de PvdA vragen de informateurs er aandacht voor dat zij deze partij evenveel departementen hebben toegedacht als het CDA. Uitgaande van het huidige aantal van zestien verminderd met de drie van D'66 zou, aldus Lubbers en De Koning, ook heel goed een andere verdeling mogelijk zijn: zeven voor CDA en zes voor PvdA. Maar vooral omdat de christen-democraten als grootste partij de premier zouden moeten leveren, werd gekozen voor zes-zes. Daarvoor is het nodig dat de aparte minister voor weten schapsbeleid weer wordt afgeschaft. Aan de PvdA zijn nu de volgende ministers toebedeeld: binnenlandse zaken (tevens vice- premier), buitenlandse zaken, volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, sociale zaken, crm en verkeer of volksgezondheid. Het CDA levert dan de bewindslieden voor: alge mene zaken (premier), financiën, onderwijs, landbouw en visserij, justitie en ontwikke lingssamenwerking. T verliest 16OOO L 'idsplaatsen IAAG De berichten lizenden arbeidsplaat- j de PTT in gevaar n zijn, berusten niet op eid. Dit stelt staatsse- is Smit-Kroes van ver in waterstaat, in een tan de Tweede Kamer, leeft de tegenvallende naar PTT-diensten van :n telecommunicatie noodzakelijk gemaakt jgroting van de werk- nheid dit jaar te ruim is lat. Wanneer dit zo zou an moet de uitbreiding werkgelegenheid bij de Heen bestaan uit de op- van het natuurlijke p. Nieuwe mensen zul- et worden aangenomen, de staatssecretaris. licht jAeisen door ere premie ziekenfonds 'ELVEEN Het te- deken van de rijksbij- n aan de verplichte zie- ndsverzekering is voor W volstrekt onaan- >aar. De verhoging de ziekenfondspremie ar een gevolg van is, oedt de koopkracht, n zal leiden tot loonei- >0 vanneer andere lasten Worden verlicht. Her- lode vna de FNV heeft steren gezegd in de Zie- ndsraad. nder meer de werkge- R het CNV hebben hun ustheid geuit over de las ting. De premie is nu 8,6 t en moet waarschijnlijk 12 omhoog, wellicht tot lö{ocent, onder meer door- rijksbijdrage van 500 n van dit jaar is inge- ">n. De maatregel is in contrast met de salaris voor huisartsen flee de staatssecretaris is is akkoord gegaan en et aanpakken van hoge fens bij specialisten, al- ode. Ongeveer achthonderd betogers hebben gisteravond in Nijme gen gedemonstreerd tegen het parkeerbeleid van de gemeente. De demonstratie verliep rustig. Nijmeegse raad wil bouw andere parkeergarage NIJMEGEN De Nijmeegse gemeenteraad heeft vanoch tend vroeg besloten een parkeergarage te bouwen voor 470 auto's onder Plein '44 in het centrum van de stad. De linkse oppositie stemde tegen. De garage onder het plein moet de Zeigelhof-parkeergarage vervangen, die in februari aanleiding gaf tot hevige rellen. Veertien panden werden toen gesloopt, waarna de gemeenteraad plotseling afzag van de gara ge-plannen. Op de plaats war de Zeigelhof-garage moest komen, moet nu sociale woningbouw komen. VLOOIENBANDEN ALLEEN SCHADELIJK VOOR VLOOIEN DEN HAAG Vlooienbanden voor huisdieren zijn niet schadelijk voor de gezondheid. Ook niet voor jonge kinde ren die intensief met de huisdieren omgaan. Dit heeft minister Braks van landbouw en visserij geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Konings van de PvdA. Braks overweegt de waarschuwingen op de vlooienbanden te wijzigen omdat soms ten onrechte de indruk wordt gewekt dat de band gevaarlijk zou zijn voor de gezondheid. DEN BOSCH Het zijn niet enkele belang rijke factoren die de verkeersonveiligheid van een bepaald stuk weg bepalen, maar een groot aantal op zich minder belangrijke zaken die op een of andere manier met el kaar samenhangen. Tot deze conclusie is de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) gekomen na de ge deeltelijke afronding van het zogenaamde relatie-onderzoek in Noord-Brabant. Een en ander is gistermiddag in Den Bosch uiteen gezet door ir. H. Paar, adjunct-directeur van het SWOV. Een relatie-onderzoek heeft als doel het opspo ren van mogelijke relaties tussen ongevallen en wegsituaties, opdat gevaarlijke verkeerssituatie zijn aan te pakken. De SWOV is tot de conclusie gekomen dat on gevallen op enkelbaanswegen zich vooral voor doen als het druk is, op smalle stukken, bij slecht zicht en als er dwars verkeer is op min der belangrijke kruispunten. Op dubbelbaans- wegen lijken ongevallen vooral voor te komen waar de kwaliteit van de weg minder is, zoals bij scherpe bochten en bij gering zicht. Veel on gevallen worden veroorzaakt door nat wegdek, op plaatsen, die volgens de SWOV allemaal zijn op te sporen. Op die plekken zou het wegdek stroever en vlakker gemaakt moeten worden. Het onderzoek heeft zich toegespitst op de pro vincie Noord-Brabant, waar jaarlijks meer do den door verkeersongevallen vallen dan in welke provincie ook. Volgens de Brabantse ge deputeerde De Geus, komt het vaak voor dat op de gemeentelijke wegen verkeer rijdt van de provinciale wegen, terwijl deze op hun beurt verkeer hebben dat op de rijkswegen thuis hoort. De onveilige verkeerssituaties die hier door ontstaan, zijn op te lossen door verkeersre- gulatieplannen, „al is een goede samenwerking tussen de drie verschillende bestuursniveaus dan wel bittere noodzaak", aldus De Geus. Gemeenten betalen bezoek aan gehandicapten DEN HAAG De gemeen ten moeten voortaan het weekeinde- en vakantiever- voer betalen van ouders of verzorgers van gehandicap ten. Dit is het resultaat van het aanvaarden door de Tweede Kamer van een ini tiatief-wetsontwerp van de PvdA. De strekking ervan is dat ge- handcapten vaak een oplei ding ver van huis moeten vol gen en dat zij veelal zijn on dergebracht in een internaat of een pleeggezin. Hun ouders of verzorgers hebben daardoor hoge bezoekkosten tijdens de weekeinden of bij de reis heen en weer voor vakantie. De jaarlijkse kosten van de wet zijn voor alle gemeenten in ons land ongeveer 480.000 gul den. Drastisch maar terecht HET nog jonge CDA heeft een drastisch einde gemaakt aan het bestaan van vele politieke dubbelfuncties. Zo'n maatre gel, die vorig jaar bij de fusie van KVP, ARP en CHU al werd afgesproken, kan rigoreus werken. Dat is in het afgelo pen weekeinde gebleken, toen de partijraad van het CDA be sloot een tweetal burgemeesters, die tevens lid zijn van de Eerste Kamer, te verzoeken de senaatszetel te ontruimen. Op zichzelf is het prijzenswaardig dat een politieke partij ernaar streeft de politieke macht te verdelen over zoveel mo gelijk mensen. Ongewenste opeenhoping van functies, een verschijnsel dat in het verleden overigens nogal eens voor kwam in met name de partijen die nu samen het CDA vor men, behoort daarmee in het huidige CDA goeddeels tot het verleden. M^ar zo'n maatregel die het bekleden van meer dan één functie in de politiek verbiedt, moet met grote zorg vuldigheid worden uitgevoerd. Van geval tot geval moet ge toetst worden of twee of meer functies in één persoon vere nigd kunnen worden. DaT heeft de partijraad van het CDA ook gedaan. Van ie dere CDA'er die meer dan één politieke functie wilde (blij ven) bekleden werd de aanvaardbaarheid daarvan in het o- penbaar gewogen. Dat is een vrij ingrijpende aanpak, die desondanks juist is. De twee burgemeesters, die zich twee weken geleden opnieuw als lid van de Eerste Kamer hadden laten beëdigen, hadden kennelijk niet verwacht dat de CDA- partijraad hun de dubbelfunctie zou verbieden. Dat was wat naïef. De nieuwe regels die het CDA in dit opzicht heeft op gesteld zijn volkomen duidelijk. Ze hebben er al toe geleid, dat sinds de CDA-fusie velen zich zonder meer niet herkies baar hebben gesteld voor bepaalde functies, omdat ze anders in conflict zouden komen met die partijregels. Het was niet redelijk te verwachten dat het domweg negeren van gelden de regels uiteindelijk wel zou worden beloond. De harde be slissing van de CDA-partijraad was derhalve wél redelijk. Huis Wiegel te koop AMERONGEN De mo- numentale, klassieke, ge restaureerde notariswo ning van Hans Wiegel, mi nister van binnenlandse zaken, staat te koop. Het witte pand met zes slaapkamers, een uitge breide wijn- en provisie kelder met originele pla- vuizenvloer, is voorzien van alle moderne comfort. Beneden bevat het huis een brede marmergevloer- de gang met aan de ene zijde twee grote woonka mers en suite met open haard en aan de andere kant een zeer stemmige eetkamer en ruime keu ken. Het stijlvolle pand heeft een riante tuin aan de achterzijde. Prijs nader overeen te komen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Kamer wil toch kleuters op het Binnenhof DEN HAAG In overleg met de gemeente Den Haag en enkele ministeries moet er voor 1 december dit jaar duidelijkheid zijn over een oplossing voor kinderop vang op het Binnenhof. De Tweede Kamer heeft deze boodschap meegegeven aan het presidium van de Tweede Kamer, door aan vaarding van de motie Wes- sel-Tuinstra (D'66) over dit onderwerp. Tegen de motie stemden alleen de fracties van SGP, GPV en RPF. Vanwege te hoge kosten en „de versobering van deze tijd", had kamervoorzitter Dolman een crèche voor de Tweede Kamer al afgewezen. Kleuteropvang zou jaarlijks ongeveer tien mille per kind bedragen, aldus Dolman, die erop wees dat het geld elders harder nodig zou zijn. ADVERTENTIE Zo goedkoop kunt u uw nieuwe fiets verzekeren in het Fiets Garant Plan. Deelnemende merken: Batavus Bianchi Bridgestone Burco Burgers Cové D.C.R. Empo Enik Fongers Gazelle Gitane Juncker Koga Miyata Locomotief Miyata Cycle Motobécane Peugeot Phoenix Rih Simplex Sparta Superia Tomos Fiets Gerust. Met het Fiets Garant Plan. Alleen bij de erkende rijwielhandel. Koel weekeinde DE BILT Hogedrukgebie- den blijven nog op grote afr stand: midden op de Atlanti sche Oceaan ligt er een met een uitloper tussen Schotland en IJsland. Deze houdt een noordelijke stroming in stand van koele lucht boven West- -Europa. Langs de scheiding met wat warmere lucht boven Midden-Europa komt bij ons veel bewolking voor. Deze wolkenzóne verandert in het weekeinde weinig van plaats en brengt ook van tijd tot tijd regen. De middagtemperatuur blijft rond de 17 graden. Zo merse temperaturen vinden we alleen in Oost-Europa. In vrijwel geheel Rusland komen temperaturen van ongeveer 30 graden voor en deze warme lucht reikt tot over Finland. Een depressie boven de Oost zee brengt veel regen in Zwe den en Noorwegen. In Zuid- -Europa is het weer enigszins onbestendig, zo vielen in Italië nogal wat buien. De middag- temperaturen komen daar echter wel rond de 25 graden. De vooruitzichten voor Neder land tot en met dinsdag: Wis selend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 17 graden; maandag en dinsdag 16 graden. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilan den en Noorwegen: Perioden met zon, ook enkele buien, 14 tot 18 graden. Zweden en Finland: Veel be wolking, af en toe regen- of onweersbuien, 17 tot 22 gra den. Denemarken, Benelux en Noord-Frankrijk: In het alge meen veel bewolking en enke le buien, van 15 graden aan zee tot 19 landinwaarts. Duitsland, Polen en Donaulan- den: Veel bewolking, enkele regen- of onweersbuien, 18 tot 24 graden. Zuid-Frankrijk en Noord- Spanje: Zonnige perioden, af gewisseld door een bui, 20 tot 25 graden. Zuid-Spanje en Portugal: Droog en zonnig, 25 tot 30 gra den. Alpengebied: In het algemeen veel bewolking, enkele buien, 15 tot 20 graden; nul-graden- niveau op ongeveer 2500 me ter. Italië en Balkanlanden: In het algemeen zonnig, maar eerst nog hier en daar een bui, 25 tot 30 graden. treg. 19 12 *.bew. 21 12 Malaga Münchon 25 16 0.3 Stockholm geh bow. 16 12 Las Palma Beiroet Tel Aviv

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11