Restauratie Meerburg-kerk aat ruim vijf ton kosten I Heftig debat over Noordwijkse gifbelt REGI0(J0UR)NAAL REGI0(J0UR)NAAL reen „omklappers" op boulevards Voorschotense paardenmarkt weer van start op 28 juli (oord wijkse )1 legetafel te krap „Hier wordt vuil politiek spelletje gespeeld" KATWUK DOET ALSOF ER NIETS AAN DE HAND IS' IINEGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 JUNI 1981 PAGINA 7 feTERWOUDE Het gemeentebestuur I Zoeterwoude zal zich vanavond uitspre- over een subsidie van 150.056,54 in de jauratiekosten van de Meerburgkerk. Ministerie van CRM heeft het definitie- tedrag der subsidiabele kosten vastge- i op ƒ500.188,48. Bijna drie jaar geleden s besloot de gemeenteraad een subsidie erlenen van 30% van de destijds ge ilde kosten. Nu het rijk het definitieve rag der subsidiale kosten heeft vastge- id, kan ook worden overgegaan tot defi- leve vaststelling van het gemeentelijk Ideel in de restauratiekosten ter grootte iets meer dan 150 duizend gulden. jemeenteraad zal tevens een uitspraak moe- [doen over het voorstel de subsidie voor het 'estelijk Orkest te verdubbelen. Sedert 1972 n bjfeent de gemeente Zoeterwoude een jaarlijk- iubsidie van vijf cent per inwoner. De in- idhouding van het orkest is enige tijd onze- geweest. Onlangs is echter de rijksbijdrage «teiihet orkest zodanig vastgesteld, dat deze bij- ~ve nu ongeveer 50 van de personeelslasten Jaagt. De provincie Zuid-Holland neemt b van de kosten voor haar rekening. Boven- ji hoopt het orkest het restant van het tekort I de provincie Zuid-Holland te ontvangen als tijdelijke extra subsidie. De commissie 'rziening verdeelsleutel Gewestelijk Orkest" la overleg met de inter-gemeentelijke over- irganen en met de gemeenten van 20.000 tot JÖO inwoners tot de conclusie gekomen dat 1 bijdrage van 34 cent per inwoner tot een lende begroting zal leiden. Zoeterwoude is is voornemens de subsidie te verhogen tot "Jent per inwoner, hetgeen neerkomt op een rag van bijna 750 gulden. nen afzienbare tijd zal tennisvereniging chjerburg" een nieuwe verenigingsaccommo datie in gebruik nemen in respectievelijk aan gebouw „De Eendenkooi". Aangezien de grond waarop de verenigingsruimte moet verrijzen in eigendom toebehoort aan de gemeente wil „Meerburg" zich verzekeren van het recht van opstal. Het college van burgemeester en wet houders deelt die zienswijze en stelt daarom voor het recht van opstal aan tennisvereniging „Meerburg" te verlenen voor dertig jaar. Voor de spelattributen, die kort geleden op het gazon van het zwembad op Haasbroek zijn ge- Slaatst blijkt grote belangstelling te bestaan. Iet name de betonnen tafeltennistafel blijkt in een behoefte te voorzien. Het college heeft toen de idee opgevat ook een tafeltennistafel te plaatsen op het Loetheveld. De kosten die hier mede zijn gemoeid - circa 2.000 gulden - kun nen worden geput uit de reserve „speelmoge- lijkheden voor de jeugd". Voorts heeft een aan tal jeugdigen van de Hoge Rijndijk onlangs het college benaderd met het verzoek te bevorde ren, dat een basketbalveld aan de Rijndijk wordt aangelegd op één der speelveldjes aan de Oranielaan. Burgemeester en wethouders vin den het geheel „ombouwen" van een van die speelveldjes vooralsnog wat te ver gaan omdat de kleuters - die daar regelmatig spelen - dan speelgelegenheid zouden verliezen. Wel is be sloten over te gaan tot het plaatsen van een basketbalpaal. Daarmede is een bedrag gemoeid van 1.70(1.-. Om te kunnen komen tot realisatie van de sporthal in het plan Westeinde III zal de ge meente grond in eigendom moeten verkrijgen die thans nog toebehoort aan Noorlander Bouw b.v. te Leiderdorp. Genoemd bedrijf heeft er nadrukkelijk de voorkeur voor uitgesproken om de benodigde grond middels ruiling in ei-, gendom aan de gemeente Zoeterwoude te laten overgaan. De Meerburg-kerk aan de Hoge Rijndijk. IRDWIJK Hetparke- op de Noordwijkse bou- »rds blijft voorlopig nog s' f\ onduidelijke zaak. In iajaar en de winter mag vrij geparkeerd wor- i maar zodra het seizoen ireekt geldt voor de pro- nds^ade een parkeerverbod. ,1-_iden zich echter warme Kortfen met topdrukte aan, gaat er een zak om de den en is het parkeren 3st4 weer toegestaan. nd€ verwarring. Als men op een mooie dag de auto op de boule vard neerzet wordt hem of haar geen strobreed in de weg gelegd, maar als men het de volgende dag weer doet, be loopt men grote kans op een bon. Een ander euvel is dat het af dekken van de borden, wat meestal in de nacht van zater dag op zondag moet gebeuren, de politie veel werk bezorgt Elk bord er staan in totaal 46 van die blauwrode schijven op de boulevards moet met een ladder worden beklom men om de zak aan te bren gen. Soms komen de patrouil les niet op tijd klaar, omdat zij voor andere taken worden weggeroepen, en dan kan het gebeuren dat een deel van de orden „gezakt" is en de rest blijft verbieden. Onlangs werd in de verkeers- commissie de suggestie gedaan om de parkeerverbodsborden te vervangen door omklapbare exemplaren. Met een enkele handbeweging is het dan mo gelijk het verbod te laten ver dwijnen en dit zou het werk voor de politie veel simpeler maken. Het- aanschaffen van deze „omklappers" zou op cir ca 10.000.- komen minus de waarde van de bestaande bor den, want die kunnen op een andere plaats worden ge bruikt. Het college blijkt deze uitgave financieel niet verantwoord te vinden. Rubingh (VVD) en De Geus (CDA) hebben hierover hun ongenoegen uitgesproken, temeer omdat voor een onbe nullige zaak als de versprei ding van een populaire begro tingskrant onder de bevolking wel duizenden guldens werden uitgegeven. Burgemeester mr. Bonnike zal nu de politie vragen om de be zwaren tegen het aanbrengen van de zakken eens op papier te zetten. Ralph Mens terug in „het geel" LISSE Het is Ralph Mens gisteravond tijdens de vier de etappe van de vijfentwin tigste Tour de Lisse gelukt de gele trui te heroveren. Dinsdag moest hij hem even afstaan aan Ruud de Klerk. De strijd in de vierde etappe bestond uit twee delen en wel een individuele tijdrit vanuit het buurtschap De Engel en drie ronden op het Spekke- laanparcours. Met name Frank Veenendaal deed op het par cours verwoede pogingen om Mens van het geel af te hou den, hetgeen ten lange leste toch niet lukte. Tweede na deze vierde etappe is Edward Hagen, derde is Don Damo en vierde is Robert Langkemper. In de B-renners klasse trad eveneens een ver schuiving in het eindklasse ment op. Theo Tetteroo moest zijn witte trui afstaan aan Ge-, rard Lindhout. Dit gebeurde na een spannende strijd op het Spekkelaanparcours. Het ploegenklassement wordt nog steeds aangevoerd door Mens makelaardij, de tweede plaats wordt bezet door de ploeg van Schuit en de derde plaats is voor de ploeg van De Klerk. ste wereldoorlog was de markt van veel betekenis, doch tijdens de oorlog en daarna verloor de markt zijn aantrekkelijkheid omdat het boerenpaard steeds meer werd vervangen door mecha nische hulpmiddelen. De tra ditionele paardenmarkt werd ..ui sch» aat VOORSCHOTEN In Voorschoten wordt op dins dag 28 juli weer de jaar lijkse paardenmarkt aan mude Voorstraat gehouden, er gDeze traditionele markt Vaniwerd in 1960 door het comi- ip-enté tot instandhouding van de Voor schotsen se paarden- markt nieuw leven inge- een soort braderie van de E (blazen. In 1960 werd begon- middenstand, waarbij slechts nen met een showmarkt, raar niets werd verkocht. Ir werden toen 203 paar- I^aen aangevoerd, zonder ■«handel. Tegenwoordig is de ^■naardenmarkt weer een ihte handelsmarkt gewor- len, waar de laatste jaren femiddeld 400 paarden en tony's worden aangevoerd tn verhandeld. De paarden irorden tussen 5.00 en 10.00 iut aangevoerd. één pard werd aangevoerd door groentehandelaar Van der Meij, die bleef geloven in een paardenmarkt Het comité tot instandhou ding van de Voorschotsense paardenmarkt sprong in 1960 in op de behoefte aan gqéd- meente Voorschoten en om geving eens van bovenaf wil len bekijken bestaat op 28 juli van half elf tot half éen gele genheid om de gemeenteto ren te beklimmen. In het perceel Molenlaan 3 wordt een kunstmarkt georgani seerd met keramiek, grafiek en schilderijen. Op de dag van de paardenmarkt en op drie dagen daarvoor draait het vermaakcentrum bij sporthal „De Vliethorst". At tracties zijn onder meer de zweefmolen, de kindermolen, de scooterbaan, de schiettent en een oliebollenkraam. De markt is op vrijdag 24 juli van 16.00 tot 24.00 uur geo pend, op zaterdag 25 juli van 9.00 tot 23.30 uur, op maan dag 27 juli van 14.00 tot 24.00 uur en op dinsdag 28 juli van y - 9.00 tot 24.00 uur. 'e Voorschotense paarden- folkore, het koekslaan, de ook op weg om de grootste dag 28 juli officiéél door de Het is mogelijk om donateur ïarkt bestaat reeds vanaf schandpaal en het plaatsen paardenmarkt van de Rand- burgemeester geopend om te worden van het Comité tot i1onn van het kruis worden hier stad Holland te worden. -- door duizenden vakantiegan- zenden bezoekers. gers wordt bezocht De oude tpaal. De markt is onderhand uur. De markt wordt op dins- het jaar 1200. Graaf kloris V verleende de officiële mark- (rechten aan Valkenburg, gaardingen en Voorschoten 5n: 1282. In de middeleeuwen was de markt zeer beroemd, gehandhaafd. Voorschoten heeft de enige kruismarkt, hetgeen vroeger inhield dat de Schout en zijn rakkers Programma 10.00 uur. In de Schoolstraat instandhouding van de Voor zal een Standwerkerscon- schotense paardenmarkt De cours worden gehouden. Een donatie bedraagt ƒ5 en men aantal standwerkers van kan zich opgeven bij de heer naam zal zich inzetten om A.H. Kempen, Koningin Ju- nimmer iemand gevangen Op vrijdag 24 juli worden in het Standwerkersgilde in ere lianalaan 21, 2252 GA Voor- ietgeen onder meer blijkt uit mochten nemen vanwege de het kader van de naderende te houden. Een jury onder schoten. Als men ƒ10 contri- et feit dat betaling van af- bescherming door het kruis, paardenmarkt feestelijkhe- voorzitterschap van wethou- butie betaalt is men ook do- lOssing en rente voor hypo- De burgemeester plaatst ie- den voor bejaarden georgani- der Van Dalen zal de drie nateur van het Comité Paar- der jaar het kruis met enige seerd. Dat gebeurt in gebouw beste standwerkers een prijs densport en kan de korte- "Ttheken werd gedateerd op de dag van de Voorschotense paardenmarkt. Voor de laat- ceremoniëel vertoon in de De Werf naast de Gerefor- uitreiken. baandraverij in Voorschoten daarvoor bestemde mark- meerde Kerk. Aanvang 15.00 Voor degenen die de ge- gratis worden bezocht ORDWIJK B en W vinden de tafel van het college in raadzaal te krap. Tegenwoordig zitten er met inbegrip I de secretaris zes man aan. Elk van hen brengt een sta- paperassen mee en daarvoor biedt de tafel onvoldoende mte, vindt het college. aanbrengen van een nieuw en groter tafelblad zou, inclusief lakken, op ruim 4000,komen. Verder blijkt het wegslo- van het vroegere podium problemen te geven als bruidspa- i de huwelijksakten moeten tekenen. Een bankje of iets der- fjks, zodat het paar zittend kan tekenen, zou het euvel kun- oplossen. Daarmee is een uitgave van 1000,gemoeid. VVD en de linkse fracties voelden niets voor het inwilligen p de wensen van B en W. De liberalen zagen het om financië- redenen niet zitten, de socialisten en politieke radicalen wa- 1 er uit principe tegen, want zij vinden nog altijd de vierde 'houder overbodig. lange leste kwam het tot een Salomo's oprdeel. De tafel gaat t door, de bank voor de bruidsparen wel. Bloembollen veiling Flora lijkt succes te worden RIJNSBURG De op ini- tiatief van veilingvereni ging Flora gestarte bloem bollenveiling lijkt een suc ces te worden. Werd vorige week tijdens de eerste vei ling nog slechts 12% van het aanbod gesleten, gisteren veilde men al een kwart van het aanbod, hetgeen overeen kwam met zo'n 3,5 miljoen bollen. Flora's in- en ver koopbureau BSF, dat de vei ling leidt, hoopt dat deze stijgende curve blijvend is. Flora kwam enige tiid met het voorstel de öbl del uit het slop te halen, door 'lijstveilingen' te houden. Een door Flora uitgedachte variant op de groenteveilingen. Bij het lijstveilen komt de bol niet bo ven de grond en wordt louter op papier ingekocht en ver kocht Daardoor is het moge lijk het hele jaar door in bollen te handelen. Hierdoor hoopt Flora een stabielere markt op te bouwen» die bovendien prijsvorming in de hand werkt Na de gisteren gehou den veiling toonden de mede werkers van BSF zich tevre den. De omzet steeg aanmer kelijk en ook de belangstelling bleek groter dan een week eerder, toen men nogal scep tisch tegen het lijstveilen aan keek. Thema-och tend Het pas geopende Vrouwenhuis aan de Alphense Sint Jorisstraat „Balsemien" houdt morgenochtend een the maochtend over dik-zijnVanaf halt tien praat de groep J3et volle pond" over dit onderwerp. Nadere in- Einduitvoering De leerlingen van de streekmuziekschool geven morgen avond een uitvoering in het Alphense centrum „De Bron" aan de Troubadourstraat De uitvoering begint om half acht De toegang is gratis. Ontmoeting De Alphense werkgroep Surinamers en Antillianen houdt morgenavond een grootse dank- en ontmoetings bijeenkomst in de Sint Jozefzaal aan de Paradijslaan. Er zijn Surinaamse en Antilliaanse hapjes te krijgen. De toegangsprijs tot de bijeenkomst is zeven gulden vijftig per persoon. Fancy-fair Hoogmade De jaarlijkse Hoogmadese Fancy fair wordt zaterdag en zondag gehouden. Het feest begint zaterdag om 14.00 uur met een kindermiddag. Alle jeugdige inwoners van het dorp krijgen bonnen uitgereikt, die recht geven op deelna me aan de vele attracties, waaronder kop van jut, schiet tent, kegelen en ballen gooien. Ook 's avonds valt er van alles te beleven in De Schuur aan de Kerkstraat Vanaf acht uur draait het rad van avontuur op volle toeren en kan men naast de reeds eerder genoemde attracties onder meer raden naar het gewicht van de vier firmanten van de firma Van Leijden. Zondag is de fancy-fair tussen half twee en vijf uur en tussen acht en een nog nader te bepalen tijdstip geopend. De opbrengst van de fancy-fair komt ten goede aan het Hoogmadese verenigingsleven. Met name de muziekvereniging „De Heerlijkheid" kan een financiële injectie gebruiken. Fancy Fair In de Koninklijke Julianaschool aan de Kom van Aai- weg 2 in Leiderdorp wordt zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur een Fancy Fair gehouden. Er zijn tal van activitei ten, waaronder een rommelmarkt, een platenmarkt, een plantenmarkt, films, de grabbelton, touwtje trek ken, wafels en pannekoeken bakken, sleutels raden en een Rad van Avontuur. Coopertest Atletiekvereniging AV'47 uit Boskoop houdt zaterdag een Coopertest. Deze twaalf-minuten-loop vindt plaats op het sportcomplex aan de Hoogeveenseweg en begint om 15.30 uur. De inschrijfpost, gevestigd in de kantine van AV'47, wordt om 15.00 uur geopend. Inlichtingen bij mevrouw A. Brand, tel 01727-4019. Ringsteken De Vereniging tot Viering van Warmonds Feesten zal op zaterdag 11 juli als onderdeel van de Kaagweek we derom een ringsteekwedstrijd met versierde paard-en- wagens organiseren. Dit in samenwerking met de Ver eniging van Aangespannen Paarden „In het Gareel". Voor nadere informatie en deelname kan men zich wenden tot mevrouw C. van Leeuwen, Van der Wijck- straat 8 in Warmond, tel. 01711-11013. Expositie X 65, De Noordwijkse Fotogroep 'X 65' exposeert van zaterdag 27 juni tot 12 juli in de Visserskapel aan de Noordwijkse Hoofdstraat. De foto-tentoonstelling wordt vrijdagavond om acht uur geopend door burgemeester Bonnike. De ka pel is van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur geopend. Op zaterdag en zondag is de expositie van 13.00 tot 16.00 uur te bezichtigen. ADVOCAAT OVER AFFAIRE HUIZE RIJKSDORP IN WASSENAAR: WASSENAAR „Hier wordt een vuil politiek spelletje ge speeld". Er kloppen dinged duidelijk niet". Aldus de door de kinderen van de bejaarden in Huize Nieuw Rijksdorp in geschakelde advocaat „Over de hoofden van de mensen heen moet kost wat kost dit tehuis gesloten worden. Het is een immorele zaak, en vooral de gemeente Wassenaar, al thans het college, is hieraan schuldig". De dreigende slui ting van het bejaardentehuis aan de Berkheistraat wegens brandgevaarlijkheid heeft grote opschudding verwekt En kele kamerleden, de ombudsman, de actualiteitenrubriek .Achter het Nieuws" en statenleden houden zich er al mee bezig. De huisarts van een aantal bejaarden in Huize Nieuw Rijksdorp gaat een verklaring uitgeven waarin hij zijn ver ontrusting uitspreekt over de „psychische en lichamelijke schade" die de bejaarden hiervan ondervinden. Verontruste kinderen van de bejaarden zijn bezig overal steun te vragen voor hun ouders. Die willen blijven in Huize Nieuw Rijksdorp. De (door de provincie bevolen) sluiting per 20 juli wordt aangevochten. Er is een schorsing van het besluit in voor bereiding en daarna worden stappen ondernomen om het besluit te laten vernietigen, waarschijnlijk met een kort geding. Advo caten bekijken de haalbaarheid van deze stappen. NOORD wij ft. In de vergadering van de gemeenteraad is heftig gediscussieerd over de vaststelling van het bestemmingsplan 's- Gravendijkseweg, waarin de Katwijkse gif belt ligt Daarbij liepen de emoties soms hoog op en het was vooral PPR-woordvoer- der De Ridder die zich in vaak ongezouten bewoordingen tegen het voorstel keerde om akkoord te gaan met het bestemmingsplan. Dit leidde tot een scherpe woordenwisseling met de voorzitter over de interpretatie van de conclusies uit een deskundig advies. La ter kreeg De Ridder het aan de stok met het CDA-raadslid mevrouw Koopman. „Ik hoor in iedere raadsvergadering dat bla, bla van u, maar kom nu eens met een voorstel", sneerde de CDA-vrouw. Deze uitspraak leid de tot een pure ruzie met de politieke radi caal. „Ik zeg toch ook niet houd je mond, want ik ben je zat", reageerde De Ridder. Aan het begin van de discussie deelde burge meester mr. Bonnike mee, dat het rapport van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorzie ning (R.I.D.) en het advies van de inspecteur van de volksgezondheid een dezer dagen was binnengekomen. De inhoud viel mee noch te gen. Pas na lange tijd zal het van de belt afstro mende verontreinigde grondwater op geruime afstand van de belt aan de oppervlakte treden, indien de grondwaterstromingen niet door kunstmatige ingrepen worden verstoord, was het oordeel van de inspectie. Een uitzondering werd gemaakt voor het noordwestelijke deel van de belt Daar is de kwaliteit van het opper vlaktewater in een ringsloot door de belt beïn vloed. Hoewel de verontreinigingen uit de belt pas na lange tijd weer aan de oppervlakte zullen ko men, achtte de inspecteur van de volksgezond heid de permanente verontreiniging van het ondiepe en middeldiepe grondwater een uit mi lieu-hygiënisch oogpunt ongewenste zaak. Hij adviseerde het nemep van een aantal maatre gelen, waaronder een grondige afdekking van de belt, het vermijden van aktiviteiten op en in de omgeving van de belt en het onttrekken van een strook ter breedte van de dertig meter aan de agrarische bestemming ten noordwesten van de belt De Ridder (PPR) meende dat dit advies in te genstelling was met een brief van 2 juli 1980, waarin van zeer schadelijke effecten melding werd gemaakt „De grond is vergiftigd". „Er is nog een rapport, waarin allerlei chemische ver bindingen worden genoemd, waar ik geen barst verstand van heb", zei de woordvoerder van de PPR-fractie. Wat hem stak was het feit, dat de gemeente Katwijk al volop bezig was met gron- dafgravingen. Katwijk doet net alsof er niets aan de hand is, want het heeft die sportvelden nodig. Deze brief van de inspecteur van de volksgezondheid geeft een heel ander beeld dan de brief van vorig jaar, meende De Ridder. Daarom zou de PPR geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor het vaststellen van het be stemmingsplan. De Geus (CDA) vestigde de aandacht op de consequenties als de gemeente raad zou nalaten het bestemmingsplan goed te keuren. Dan valt men terug op het oude be stemmingsplan, dat de belt en omgeving als agrarisch gebied bestempelde. Alles is dan mo- middels het bestemmingsplan dat op tafel lag zou het gemeentebestuur greep krijgen op alles wat er in het gebied gebeurde. Zonder vergun ning gaat er geen schop in de grond, aldus De Geus en het toezicht van Gedeputeerde Staten, het R.I.D. en de inspectie van de volksgezond heid geeft nog extra waarborgen. Wethouder Van Duyn deelde mede dat de uit voeringsvoorschriften van het bestemmings plan voldoende zekerheid geven, dat in het ge bied geen onverantwoorde werken uitgevoerd zullen worden. Bij de aanleg van tennisbanen door de gemeente Katwijk was men met de no dige zorgvuldigheid te werk gegaan. Het ver gunningen-systeem in samenhang met een aan tal technische maatregelen, die door de inspec tie van de volksgezondheid werden geadvi seerd, gaven voldoende waarborgen, dat er in het plangebied geen dingen gebeuren, die het gemeentebestuur niet wenst, verklaarde de wethouder. Met de stem van de PPR tegen, ging de raad tenslotte accoord met de vaststel ling van het bestemmingsplan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7