Kaasgebruik in broodmaaltijden daalt Tojectonwikkelaars eenzijdige voorlichting ver t JLien verweten zun nog niet vastgesteld armonderbrug mag iet afgesloten worden SOB-gemeenten voelen weinig voor subsidiëring Gewestelijk Orkest flfad/regio Kaassalade T normen voor woningtoewijzing (MER VAN KOOPHANDEL: Rijnlands zwaait rector uit Leiderdorp verlaagt presentiegelden LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 JUNI 1981 PAGINA 5 VOORSCHOTEN De consumptie van kaas, een bijna traditioneel Nederlands produkt, is de laatste jaren behoorlijk gestegen. De Nederlander eet per jaar gemiddeld 12,2 kilo kaas, tegenover 83 kilo in 1970. Er is wel sprake van een verschuiving van het traditionele kaasgebruik, als broodbeleg in ontbijt en broodmaaltijden naar minder traditioneel kaasgebruik, als grondstof voor tosti's en panpizza's en 's avonds bij de borrel. Dat is gebleken uit een onderzoek naar het image' en gebruik van kaas in 1980, dat is uitgevoerd in opdracht van het Nederlands Zuivelbureau. De resultaten van het onderzoek en de campagne voor het nieuwe seizoen werden gisteren door het Zuivelbureau gepresenteerd in restaurant Allemansgeest in Voorschoten, Zestig procent van de kaas wordt gebruikt als Ted broodbeleg. Uit het onderzoek komt echter naar voren dat het aantal broodontbijten en broodmaaltijden daalt. Eén j op de zes Nederlanders 1SV{» begint tegenwoordig de dag zonder ontbijt, tegenover één op de elf vijf jaar geleden. Tien procent van de Nederlanders gebruikt in het geheel geen broodmaaltijd. Bovendien is er sprake van een lichte afname van het gebruik van kaas bij ontbijt en broodmaaltijden ten gunste van zoet beleg (stabiel) en de vleeswaren. Uit het onderzoek blijkt dat er, met name in het weekend, behoefte bestaat aan iets bijzonders bij de broodmaaltijd. Soep, een I omelet, vis, tosti, slaatje of I I panpizza ziin erg in trek. Het kaasgebruik als kaas- uit-het-vuistje blijft constant. Daarentegen i neemt het kaasgebruik bij macaroni, spaghetti en gourmet licht toe, terwijl het kaasgebruik bij pizza, tosti, kaaspannekoek en panpizza zelfs sterk stijgt. Iedere Nederlander eet "wel eens kaas en vrijwel iedereen heeft kaas in huis. Goudse kaas is nog steeds favoriet, er heeft echter wel TOSTI EN PANPIZZA IN DE LIFT een verschuiving plaatsgevonden van jonge naar belegen Goudse. Leidse en Komijnekaas bevinden zich in de lift. Het gebruik van de Boerenkaas is stabiel, de populariteit van het Edammertje lijkt tanende. Éénderde van de ondervraagden heeft buitenlandse kazen in huis. Bekende namen als Camembert, Brie en Boursin scoren het hoogst. Er is sprake van groei van het gebruik van deze Franse kaasjes, maar ze blijven nog steeds ver achter bij hun Nederlandse soortgenoten. Uit het onderzoek is gebleken dat het Nederlandse publiek positief denkt over de kwaliteit van de kaas. Voor smaak en gezondheid werd een gemiddeld rapportcijfer van 8 toegekend. Overigens wordt er door driekwart van de ondervraagden nooit gelet op het merk van de kaas. Het hebben van lekkere kaas is de belangrijkste reden voor de keuze van aankoopplaats. Kaassalade Uit het onderzoek is vast komen te staan dat de groei van het kaasgebruik schuilt in de verwerking van kaas in gerechten. Kaasfondue en kaastosti zijn overbekend. Pizza, panpizza en kaaspannekoeken worden steeds vaker gegeten. Het Nederlands Zuivelbureau wil deze ontwikkeling graag stimuleren en gaat dat doen door middel van propaganda voor een geheel nieuw kaasgerecht, namelijk de kaassalade. In de komende tijd gaat het Voor degenen die gelijk aan de gang willen volgt hier het recept van de „Seizoen- kaassalade": men neme 2 eetlepels kleine zilveruitjes, 2 schijven ananas, 100 gram worteltjes, 100 gram (een kwart) komkommer, 200 gram belegen Goudse kaas, 2 eetlepels yoghurt, 1 theelepel suiker, citroensap, zout, peper en 2 eetle pels fijngehakte peterselie. Laat de uitjes en de ananas goed uitlekken. Was de worteltjes en snijd of schaaf ze in dunne plakjes. Snij de gewassen komkommer zonder de pitjes in kleine blokjes, de ananas in kleine stukjes en de kaas in dob belsteentjes. Maak een sausje van de yoghurt, suiker, citroensap, zout en peper. Meng alle Ingrediënten dooreen en garneer de salade met peterselie. Zuivelbureau een reclamecampagne voeren om de Nederlandse huisvrouw vertrouwd te maken met het gebruik van kaas in salades. De kaassalade is eveneens het onderwerp geweest van een onderzoek dat tot doel had om na te gaan hoe de gemiddelde huisvrouw zou reageren op het idee van een dergelijke salade. Aanvankelijk waren de reacties niet positief. Men dacht aan zware kost met grote klompen kaas, kortom, een salade van beton. Er werd gevreesd voor een al te zeer overheersende kaassmaak. Die mening wijzigde na bestudering van de recepten, het tonen van de salades en het proeven ervan. Men ervaarde de salades als lekker en gezond, onder meer omdat in plaats van mayonaise „sour cream" of yoghurt is toegepast. Het Nederlands Zuivelbureau heeft thans uit vele recepten een achttiental geselecteerd. Deze recepten zijn tegen een postzegel te verkrijgen bij het Nederlands Zuivelbureau, postbus 30, 2280 AA in Rijswijk en bij de diverse zuivelkeukens. 'tDSCHENDAM Het bestuur van de Leid- fendamse afdeling van D'66 heeft in een rjf aan de gemeenteraad bezwaar gemaakt :n de zijns inziens eenzijdige voorlichting r de nieuwbouwwijk 't Lien op de speciaal voor belegde voorlichtingsavond van 15 ide bijeenkomst is door projectontwikkelaars Idaard dat slechts snelle inschrijving garantie *pt op woningtoewijzing waarbij echter volledig "Sorbijgegaan aan de nog vast te stellen normen woningtoewijzing. Inschrijvers moesten een tract tekenen en 500 of 1.000 gulden inschrijf- p betalen. Men heeft getracht mensen met een Idtekening te verplichten tot inschrijving zon der dat het contract werd doorgenomen. Artikelen uit het contract werden als juridische futiliteiten afgedaan. Bestudering van deze contracten door D'66 leidde tot de conclusie dat restitutie van het inschrijfgeld slechts volgt bij niet-toewijzing van de uitverkoren woning of bij prijsstijgingen van meer dan 4 In alle andere gevallen, dus ook als bijvoorbeeld de financiering niet is rond te krijgen, moet het inschrijfgeld als verloren worden be schouwd. Inschrijving onder het motto „wie het eerst komt, het eerst maalt" en de constructie van de contracten is voor D'66 aanleiding deze metho de af te keuren. Door de wijze waarop de bouw van koopwoningen in 't Lien is georganiseerd spelen de projectonwik- kelaars een grote rol. Hun plaats op dit soort bij eenkomsten spreekt dan ook voor zichzelf. In de visie van D'66 is het echter niet zo dat deze onder nemingen niet gebonden zijn aan het geven van goede informatie en het hanteren van zuivere met hoden. Mede gezien bovenstaande opmerkingen is D'66 van mening dat op dergelijke bijeenkomsten ook plaats moet worden ingeruimd voor anderen dan alleen maar bouwers. Hierbij wordt gedacht aan hypotheekbanken waaronder ook minder commercieel getinte als de Gemeentelijke Krediet bank 's-Gravenhage en consumentenorganisaties als bijvoorbeeld de Vereniging „Eigen Huis". Het weren van een organisatie als de FNV die juist trachtte enige nuances an te brengen bii dit strikt commercieel gebeuren wordt door D'66 van de hand gewezen. De Leidschendamse afdeling acht dit in geen enkele relatie staan tot de erkend con structieve wijze waarop de FNV heeft bijgedragen aan het denken over mogelijkheden om koopwo ningen met acceptabele woonlasten te kunnen rea liseren. In een speciale brochure over de wijk 't Lien van de afdeling voorlichting van de gemeente die huis- aan-huis is bezorgd is de indruk gewekt dat op de bijeenkomst van 15 juni adspirant-kopers objectief zouden worden voorgelicht over mogelijkheden van een koopwoning in deze wijk. De ledenverga dering van D'66 vindt echter dat met grote eenzij digheid te werk is gegaan. Bij voorlichting over koopwoningen moet informatie worden verstrekt over de normen voor toewijzing, anti-speculatiebe- dingen, premie-regelingen en over het vigerende bestemmingsplan. Deze wijze van voorlichten dient voorbehouden te zijn aan de gemeentelijke overheid en een duidelijke aanwezigheid van deze afdeling is volgens D'66 dan ook een voorwaarde. De voor 't Lien gekozen constructie van plan-ont wikkeling samen met projectontwikkelaars houdt het risico in van onevenwichtige belangenverde- ling tussen de gemeente en de projectontwikke laars. De bijeenkomst van 15 juni was hiervan een voorbeeld, aldus D'66 die er tenslotte op wijst dat de gemeente er voor moet waken dat haar natuur lijke taak, het behartigen van de belangen van de huidige en toekomstige inwoners, in het gedrang komt. .jDEN Voor een goede ctvj eikbaarheid van, de wij- ;ht Groenoord en Noord- ha 4 u het noodzakelijk, dat Warmonderbrug over de aapesingel ter hoogte van Haarlemmerweg open ft. Dit stelt de Kamer Koophandel en Fabrie- voor Rijnland in een 11 !tie op het bestemmings- itii a „Groenoord". D I lOflgens het bestemmingsplan door de afsluiting van de g en door de afwikkeling het verkeer via een alter- leve route een betere ont- ting van Groenoord het ge- zijn. De Kamer pleit voor verbeteringen van de Heren- poortsbrug en de Valkbrug om de Warmonderbrug te ontlas ten. De Kamer is van mening dat de „werkfunctie" in het bestemmingsplan te weinig aandacht krijgt. Zo ageert de Kamer tegen de mogelijkheid in het plan om op de terreinen van Nettorama en Elam bv woningen te bouwen. De Ka mer zegt begrip te hebben voor de slechte woningsituatie in Leiden, maar is bang dat uitvoering van het bestem mingsplan „zal leiden tot een onevenwichtige verhouding tussen de woon- en werkfunc tie". De directe invloed van de gemeente op de bedrijven zou in strijd zijn met de uitgangs punten van het economisch beleidsplan. Ten aanzien van het bestem mingsplan Academiewijk stelt de Kamer nogmaals, dat zij te gen het instellen van een voet gangersgebied op het Rapen burg is. De Kamer is van me ning dat de bereikbaarheid van de bedrijven aan het Ra penburg aanzienlijk aangetast wordt. De Kamer houdt vast aan haar idee, dat op het smal ste deel van het Noordeinde tussen de Rembrandstraat en het Kort Rapenburg éénrich tingsverkeer ingesteld moet worden. )RIG JAAR JNA GEEN PTREDENS IN i )LLENSTREEK r° ITWIJK De overlevingskansen van jn l Gewestelijk Orkest zijn na de gistera- nd gehouden vergadering van het Samen- m rkingsorgaan Bollenstreek (SOB) op- ai uw aanzienlijk gedaald. Een overgroot h '1 van de bij het SOB aangesloten ge- o enten voelt namelijk niets voor een sub-, f j n£ van bet orkest, en een voorstel van 3' bestuur om per inwoner 034 ia ichikbaar te stellen werd dan ook met een tne meerderheid verworpen. P van de voornaamste redenen voor de nega tieve houding van de SOB-gemeenten ligt in het feit dat de aktiviteiten van het Gewestelijk Orkest in de Bollenstreek minimaal zijn. Voor 1981 staan alleen in Katwijk en Lisse enkele concerten op het programma, en het is daarom niet onbegrijpelijk dat dit tevens de twee enige gemeenten zijn die in beginsel positief tegeno ver de subsidiëring staan. De overige acht ge meenten, waarvan er zes reeds drie jaar of lan ger geen gebruik hebben kunnen (of willen) maken van het Orkest, weigeren financiële me dewerking. SOB-voorzitter Bonnike: „Deze problematiek leeft niet bij de gemeenten. Men geeft de'voor keur aan de eigen culturele aktiviteiten en dat is, in een tijd van verdergaande bezuinigingen, niet eens zo vreemd. Ik betreur het daarom des te meer dat provincie en rijk er toe over zijn gegaan om een deel van de lasten van het Ge westelijk Orkest naar de lokale overheid af te schuiven". Voor de Katwijkse vertegenwoordiger in het SOB, burgemeester C. A. Bos, is het met name belangrijk voor de leden van het orkest dat er nu eindelijk een vaste beleidslijn komt. „Het is voor de muzikanten een onwerkbare situatie als ze van jaar tot jaar moeten worden gecon fronteerd met grote financiële problemen. We hebben in dit geval niets aan ad hoe beleid, maar moeten zowel tegenover onszelf als tegen- gelijks bestuur van het SOB is die duidelijkheid er nu min of meer toch gekomen. OEGSTGEEST Veel belangstelling was er gistermiddag voor het afscheid van drs. H. van Mierlo die, na tien jaar, zijn functie van rector van het Rijnlands Lyceum neerlegt en inspecteur voortgezet onderwijs wordt. In de aula van het „Rijnlands" hadden zich talrijke genodigden verzameld voor het „offieële uurtje". Een rij van sprekers diende zich aan. Deze werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. van Overeem. Namens de gemeente Oegstgeest werd het woord gevoerd door de wethouder van onderwijs, mevrouw Th. L. Blom-de Koek van Leeuwen. „Ik ben hier in een bijzondere school met een bij zondere rector" aldus spreekster die de verstandhouding tussen rector en gemeente nadrukkelijk „goed!' noemde. Dit laatste in verband met het multifunctionele karakter van het schoolge bouw. De gemeente maakt zowel van sporthal als aula gebruik. Mevrouw Blom overhandigde de heer Van Mierlo een kistje met flessen wijn en glazen. Namens de rectoren van andere Rijn landse Lycea in de omgeving sprak de heer Verwey. Professor Doorn trad op namens het curatorium en overhandigde, ook na mens de ouders, een evenloppe met inhoud. Verder werd het woord gevoerd door de heer Van Putten (reünisten vereniging) en de heer Koning (BAVO-commissie). De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Van Overeem reikte de heer Van Mierlo de legpenning van het Rijnlands Lyceum uit. Rector van Mierlo gaat de heer Stortebeker in diens functie als inspecteur opvolgen. Laatstgenoemde was tevens aanwezig. Tij- dens de spreekbeurten zat het Haags Salonorkest in de „aanslag" om eventueel sprekers die te lang van stof waren weg te spelen. Dit was niet nodig. Na afloop van het officiële gedeelte volgde er een bijzonder druk bezochte recepüe op het schoolplein aan de Apollolaan. LEIDERDORP Het colle ge van b. en w. heeft de raad voorgesteld het presentie geld voor de burgercommis sieleden dat In 1980 82.65 bedroeg, te verlagen tot 81.90 voor dit jaar. Het college wijkt hiermee af van de richtlijnen van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken die voorzien in een stij ging met 4,3%. Vorig jaar ech ter besloot de raad het stij gingspercentage te bevriezen. Het college vindt dat van de raadsleden enige solidariteit met de burgercommissieleden mag worden verwacht en daarom ook een steentje aan de bezuinigingen moeten bij dragen. Het stelt aan de raad voor het honorarium voor de raadsleden met 5% te verlagen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5