„Mentaliteit en vindingrijkheid dé grote kracht Veense tuinders Strijd om uitzicht op Vennemeer Ernstige protesten tegen verkeersplannen in Alphen V REGIO Demonstratie EHBO en politie trekt veel bekijks Mogelijk acties bij Gibo in Alphen Meerjarenplan biedt ondanksAÏ bezuinigingen perspectieven Subsidieaanvragen in raad Nieuwkoop LEIDSE COURANT DONDERDAG 25IUN11981 PAGI SCHEIDENDE EMM-VEILINGDIRECTEUR MEIMA: ROELOFARENDSVEEN EMM-vellingdirecteur ing. A.R. Meima zet er morgen een punt achter. De van origine Gro ningse directeur gaat na 15 jaar in de Veen te hebben door gebracht met pensioen. Onder Meima maakte de veiling een enorme groei door. Het complex is nu drie maal zo groot als bij zijn komst. Ook de omzet steeg aanzienlijk. Vergeleken bij het up-todate zijnde Westland wordt de tuinbouw in Roelof arendsveen echter weieens als 'achterlijk' omschre ven. Meima onderschrijft die uitspraak echter niet: „De mensen hier genieten tenminste nog van het leven. In het Westland lijkt men vaak slaaf van eigen bedrijf'. Meima is bijzonder te spreken over de mentaliteit en de vindingrijk heid van de Veense tuinbouwers. „Men weet hier met vaak primitieve middelen het hoofd te bieden aan de hoge ener giekosten", zo zegt de scheidende veilingdirecteur. De vori ge week door de provincie aangewezen derde glastuinbouw- 1 oca tie in Nieuwe Wetering noemt Meima een waardige af sluiting van zijn werk. A.R. Meima werd in 1917 in Groningen geboren en haalde aan de Middelbare Tuinbouwschool in het Drentse Frederiksoord en de Landbouwschool in zijn geboorteplaats de voor de toevoeging 'ing.' benodigde diploma's. Nadat hij zijn laatste bul had behaald, moest Meima in dienst Na zijn terugkeer in de burgermaat schappij koos hij voor het avontuur, dat naar zijn idee in Neder- lands-Indië lag. Na een jaar als rubberplanter te hebben ge werkt, kreeg hij een baan bij de Tuinbouwvoorlichting in Indië. Het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog ging niet onge merkt aan de heer Meima voorbij. Onder dwang van de Japanse bezetter werd hij als krijgsgevangene te werk gesteld aan de be ruchte Birma-spoorlijn. Een periode die hij zelf in tegenstelling tot vele anderen redelijk goed doorkwam. In 1949 keerde hij met zijn dochter zijn vrouw was in het kamp overleden terug naar het moederland en kreeg een jaar later een baan bij het ministerie van Landbouw, waar hij elf jaar doorbracht Na viif jaar een functie bij het Landbouwschap te hebben vervuld, solliciteerde Meima naar de directeursbaan bij de Veense EMM- veiling. Tot zijn eigen verbazing („een niet-katholiek in een ka tholieke gemeenschap") werd hij uitgekozen. Over die beginpe riode zegt hij: „Het was een gekke gewaarwording. Ik mocht plaats nemen achter een immens bureau en moest maar zien....". „Flapdrollenbeleid" De heer Meima is in de afgelopen 15 iaar nadrukkelijk aanwezig geweest in Roelof arendsveen. Niet alleen kende de veiling een groei van oppervlakte en omzet, ook buiten zijn werk was Mei ma een actief man. Zo was hij onder meer voorzitter van de res tauratiecommissie van de Remonstrantse kerk, lid van de raads- van de Verenigde Bloemenveilingen, het onderzoeksinstituut in Wageningen en het Stiveen. Voorwaar een hele maar niet eens complete lijst, maar zijn grote werk lag toch bij de vei ling. Daar kreeg hij in ziin begintijd te maken met de omschake ling van groente naar bloemen. Een omschakeling die verstan dig geweest blijkt te zijn. Het aantal bij de EMM aangesloten tuinders bleef weliswaar gelijk, de totale glastuinbouwopper- vlakte is aanzienlijk uitgebreid en de cultuur werd intensiever. „Het is natuurlijk niet vergelijkbaar met het eldorado van de tuinbouw, het Westland, maar toch ook niet veel minder. In de Veen is de tuinbouw op een andere leest geschoeid. Door een vrij grote verscheidenheid aan produkten weet men door vin dingrijkheid met beperkte middelen tot een goed resultaat te ko men. Het is mij gebleken, dat degenen die de laatste jaren zwaar geïnvesteerd hebben, nu de grootste problemen kennen. Deze bedrijven ziin sterk afhankelijk van energie en komen daardoor met steeds hogere kosten in aanraking. In Roelofarendsveen is men veel minder afhankelijk van gas en daarom draait het alle maal zo goed", zo meent Meima. Ten aanzien van de uiteindelijk door de Provincie genomen beslissing een derde tuinbouw ge bied in Alkemade aan te wijzen, heeft hij echter wel het een en ander op te merken. „Je houdt het niet voor mogelijk hoeveel vergaderingen en bijeenkomsten daar voor nodig zijn geweest In Roelofarendsveen zijn we dan ook zeer teleurgesteld over de wijze waarop men van provincie-zijde te werk is gegaan. Staten lid Van der Salm heeft het treffend uitgedrukt toen hij het over een 'flapdrollenbeleid' had. Maar we zijn natuurlijk wel tevre den met het na veel zwoegen behaalde resultaat Ik zie het als een kroontje op mijn werlT'. Een echte kroon kreeg Meima niet Een lintje kon er onlangs echter wel af. Ridder Meima zal het na de morgen ten afscheid te houden receptie in café Heemskerk rustig aan gaan doen in zijn nieuwe woonplaats Harderwijk. Hoewel rustig.... Op het programma staat een reis naar zijn in Australië wonende doch ter en andere familieleden. Onderweg doet hij Indonesië aan om herinneringen op te halen. Vervolgens staat er een reis naar het land van Uncle Sam op stapel („tenminste, als Bruin het kan trekken"). Tussen de bedrijven door wil de heer Meima zich in Harderwijk bezig gaan houden met zijn grote interesse; genees- A.R. Meima: „Aanwijzing derde tuinbouwgebied vrei devolle afsluiting van mijn directeurschap". krachtige kruiden. Bovendien krijgt hij eindelijk eens tijd om iarenlang in een doos gegooide postzegels met fleurige opdn ken netjes in te delen. Maar zijn vertrek uit Roelofarendsve betekent voor Meima niet het verbreken van de banden: „Ik de Veen nooit vergeten en me zoveel mogelijk op de hoogte b ven houden van alles wat er in die plaats gebeurt". HAZERSWOUDE Hon derden inwoners van Ha- zerswoude kwamen gistera vond af op de demonstratie die drie plaatselijke hulp verlenende organisaties ga vende rijkspolitie, de brandweer en de EHBO. Het zag er op het kruispunt Pot gieterlaan-Herman Heljer- mansstraat, in de wijk Rhy- nenburch, dan ook erg rea listisch uit Hier waren, zo wilde het draaiboek, drie personenwagens op elkaar gebotst nadat de automobi list een hartaanval had ge had. Gevolg: acht personen die gewond waren. Onder de ogen van die hon derden plaatsgenoten werkten vrijwillige spuitgasten, EHBO- ers en politiemannen het „pro gramma" af dat bij een cata strofe als deze pleegt te wor den afgewerkt Zelfs een pa niekzaaier deed van zich no ren bij het knap gespeelde on geval, dat (uiteraard, zou men bijna zeggen) nog werd „ver sierd" met een brand in een van de auto's. De bevolking kon dus duidelijk kennis ne men van het zeer nuttige werk dat genoemde instanties ver richten. En omdat de vele Ha- zerswoudenaren er nu toch waren, kregen ze van de spea ker te horen dat bij de vrijwil lige brandweer of EHBO altijd wel een plekje vrij is om zich in te zetten voor de mede mens. De demonstratie vormde het slot van een dag waarop „Ha- zerswoude 700" weer eens cen traal stond. Alle leerlingen van de basisscholen deden na melijk mee aan de historische speurtocht die de leerkracht Ton Veraart c.s. voor hen had uitgedacht De kleuters waren actief met de oud-Hollandse spelletjes, die speciaal voor hen van het stof waren ont daan. Ieder kind kreeg een oorkonde en, wat vooral werd gewaardeerd, een tractatie. ALS DIRECTIE AFBOUWREGELING WEIGERT ALPHEN AAN DEN RIJN Bij Gibo Gipsbouw BV in Alphen aan den Rijn zijn ac ties te verwachten van de 120 personeelsleden als de direktie van het bedrijf niet voor 30 juni akkoord gaat met een afbouwregeling om van een drieploegendienst te komen tot een tweeploegen dienst. Dit heeft een woord voerder van de industrie bond CNV woensdagavond meegedeeld. Volgens hem moest bij Gibo twee jaar geleden vanwege be drijfsbelangen een drieploe gendienst worden ingevoerd. Dat ging gepaard met een aan tal moeilijkheden omdat het personeel daar aanvankelijk niet mee akkoord wilde gaan. Uiteindelijk slaagde de direk tie van Gibo er volgens de CNV-woord voerder toch in om de drieploegendienst in te voeren, hetgeen voor het be trokken personeel neerkwam op een toeslag van twintig pro cent. Eind mei heeft de direktie vol gens de industriebond CNV la ten weten terug te willen naar een tweeploegendienst, wat naar zijn mening betekent dat het personeel van de ene op de andere dag vijf procent in moet leveren. Een voorstel van de bond om daarvoor een geleidelijke afbouwregeling te maken vond volgens de woordvoerder van net CNV geen gehoor bij de Gibo-direk- tie. Nieuwveen wil afdingen op aankoop woonschip NIEUWVEEN De ge meenteraad van Nieuwveen is niet bereid een bedrag van 6000 gulden neer te tellen voor de aankoop en sloop van het woonschip dat ligt bij de Schoterbrug. Tijdens de raadsvergadering van gisteravond stelde het col lege van b. en w. de raad drie mogelijkheden voor, te weten een krediet van 6000 gulden te voteren, een lager bedrag be schikbaar te stellen en het col lege te machtigen met de eige naar in discussie te gaan om iets van de aankoopprijs af te krijgen en als derde mogelijk heid de boot te laten liggen, met de kans op een nieuwe be woning hiervan. De C.D.A.-fraktie koos voor het tweede voorstel, dat indien geen lagere aankoopprijs be dongen kan worden, automa tisch om zal slaan in de laatste mogelijkheid, waarvoor de fraktie Gemeentebelangen zich uitsprak. Het vakantiehuisje aan het Vennemeer met daarach ter de woning van de heer Verkerk. OUD ADE De raadscommissie ruimtelijke ordening heeft besloten dat de indiener van een bezwaar schrift tegen de vervanging van een vakantiehuisje aan het Vennemeer te Oud Ade moet proberen tot een com promis te komen met de eigenaresse van het onderhavige huisje. De eigenaresse, mevrouw IJselstein, wil een vijftig jaar oud volkomen vergaan houten bungalowtje dat rechtstreeks uit zicht biedt op het Vennemeer vervangen door een stenen exemplaar met een bo venverdieping. Overbuurman Verkerk, wiens huis aan de achterzijde ligt aan de Leidseweg, heeft tot nu toe een leuk uit zicht op de plas. Dat komt omdat het huisje van mevrouw IJselstein op het ui terste zuiden van haar terreintje staat en bovendien geen bovenverdieping heeft Nu het huisje vervangen gaat worden, wil ze het terras op de zonzijde creëren en een zolderverdieping hebben. De heer Verkerk echter zal dan, vanuit zijn huiskamer op de bovenverdieping, uit zicht krijgen op het nieuwe bouwsel in laats van op het Vennemeer. »e leden van de raadscommissie ruimte lijke ordening vonden het maar een vreemde zaak en vroegen tijdens de zit ting dan ook hoe het mogelijk was dat het huis van Verkerk zo gesitueerd was. Temeer daar zijn huis oorspronkelijk geen bovenverdieping had en destijds uitzicht bood op de Leidseweg en de daarachter liggende landerijen. In 1975 echter had Verkerk van het Alkemadese gemèentebestuur vergunning gekregen voor een bovenverdieping. Zijn architect had de verbouwing van het huis zodanig ontworpen, dat de huiskamer op de bo venverdieping kwam, en een groot raam bevatte op de achterzijde, dat uitzicht bood op de plas. De heer Verkerk nam geen halve maat regelen toen dit uitzicht bedreigd bleek: hij voorzag zich van rechtskundige hulp. Tijdens de zitting van de raadscommissie ruimtelijke ordening echter, voerde'hij toch maar zelf het woord. De heer Ver kerk beweerde dat zijn uitzicht vanal de benedenverdieping teniet was gedaan toen enige jaren geleden de dijk tussen zijn terrein en dat van mevrouw IJsel stein 70 cm. opgehoogd was. Twee neven van mevrouw IJselstein die haar zaken behartigen, mochten ook hun zegje doen. Zij verklaarden dat de ver bouwing van het huis van Verkerk al plaats had gevonden vóór de ophoging van de diik. Bovendien vonden ze dat de heer Verkerk gewoon had kunnen ver wachten, toen hij zijn huis verbouwde dat het huisje aan de overzijde wel eens vervangen zou kunnen worden. „Door de verbouwing van zijn huis, creëerde de heer Verkerk op kunstmatige wijze uit zicht op het water over andermans ter rein heen" zeiden ze. Overigens ver bouwde de heer Verkerk zijn huis in een tijd dat de omwonenden niet van ge meentewege inzage kregen in de plan nen, zoals dat nu gebeurd was, bij de bouwplannen van hun tante. Zij begre pen niet dat Verkerk ooit vergunning nad kunnen krijgen voor genoemde ver bouwing. „Door zelf een woning van ca. 5 1/2 meter hoogte te bouwen heeft de heer Verkerk het precedent geschapen, dat anderen op dezelfde hoogte zouden gaan bouwen en toevallig betreft dat nu het huisje voor zijn neus" merkten de neven van mevrouw IJselstein op. Ook het commissielid Klerks deed een duit in het zakje toen hij zei: „Meneer Verkerk, er staat daar aan het Vennemeer één huis dat er niet past en dat is uw kas teel." Verkerk antwoordde dat men daarvoor bij zijn architect moest zijn. De heer Verkerk bleek overigens best be reid ziin bezwaarschrift in te trekken in dien het te bouwen huisje gedraaid wordt, want eventueel zou hij wel over het lage gedeelte heen kunnen kijken. Ter verduidelijking verklaarde de voor zitter van de raadscommissie ruimtelijke ordening, de heer Van Duykeren, nog dat een vakantiehuisje volgens de veror dening „Recreatie woon verblijven" nooit een grotere oppervlakte dan 45 vierkan te meter mag beslaan. Overigens waren er tegen het bouwplan van mevrouw IJselstein meer bezwaar schriften binnengekomen, die alle afge wezen zijn. Een daarvan kwam van de heer J. van der Poel, die vertegenwoor digd werd door zijn secondant, de heer Landers. In dit bezwaarschrift sprak Van de Poel zijn bevreemding uit over de toestemming tot vervanging van het onderhavige huisje, terwijl dat, volgens de heer Van der Poel, net zo min in overeenstemming is met het bestem mingsplan als zijn, op die grond afgewe zen, plan voor de bouw van 42 vakantie huisjes nabij het Vennemeer. van de v ondt nam beht bijzc broo ome ALPHEN AAN DEN RIJN De stichting actiecomité „Van Hef- tot Havenbrug heeft ernstige bezwaren tegen de plannen van de gemeente om tot reconstructie van de Con- radstraat over te gaan. Zij heeft er bij de ge meenteraad in een brief op aangedrongen door een adviesbureau een onderzoek te la ten verrichten naar de gevolgen van het ge hele pakket verkeersmaatregelen, die de ge meente wil treffen. Al enkele jaren maakt de stichting zich druk over de bestaande verkeersituatie langs de oost- west-route, van de Gouwsluis naar de Hoorn, bij de verbindingswegen met de industriegebie den Rijnhaven en Kerk en Zanen en over situ aties zoals bijvoorbeeld aan de Oudshoomse- tosti weg, in de Gerard Doustraat enzovoort. 1 Panl stichting stelt de dienst openbare werken \sj antwoordelijk voor de vaak chaotische toest» Iede den in Alphen, omdat zij voor de gegeva?e"s zorgt, waarop de raad ziin beleid baseert. Jüfde Het verkeerscirculatieplan, waar de dier «ou thans aan werkt, deugt volgens de stichting h Iavc lemaal niet. Het biedt geen werkeliike oplossi van de verkeersproblematiek. Ook de aanl^Hi van Rijksweg 11 wordt door de stichting af, i wezen als mogelijke oplossing. Alleen de aan van een randweg in de polder Kerk en Zan kan een werkelijke bijdrage leveren aan de lossing van het probleem, aldus de stichting. Als de gemeenteraad niet akkoord gaat met iL voorstel van de stichting om een adviesburt in de arm te nemen, wil de stichting de za voorleggen aan de provincie. Krediet voor bouwrijp maken laatste deel Schoterveld-zuid NIEUWVEEN Een be drag van 81.000 gulden is gis teravond in de raadsverga dering beschikbaar gesteld om het laatste gedeelte van de gronden in Schoterveld- zuid bouwrijp te maken. Het totale bedrag dat met het bouwrijpmaken van het zui delijke gedeelte van het be stemmingsplan „Schoter- veld 1977" gemoeid gaat, be draagt 710.000 gulden. Behalve dit krediet voor Scho terveld-zuid werd gisteravond ook een bedrag van 30.000 gul den beschikbaar gesteld voor de aanschaf van twee nieuwe rioolwaterpompen. Deze pom pen zullen de rioolwaterpom pen aan de Oude-Nieuwveen- seweg en de Dorpsstraat gaan vervangen, die regelmatig pro blemen geven, die te wijten zijn aan technische storingen en het onvermogen 'van de pompen om hout en huisvuil te verwerken. Het aanvanke lijke voorstel van B en W be stond eruit om voor 30.000 gulden tWee vuilvei dende pompen aan te schaffj die volgens de offerte in sl zijn dit hout enzovoort te vj werken, zodat de huidige p blemen voorgoed tot de vei den tijd behoren, maar de h( G. Pulleman (CDA) maal duidelijk dat een rioolwal pomp die in staat is hout verwerken in een sprookje boek thuis hoort. Deze opmi king van de heer Pulleman acht genomen hebbende is een krediet beschikbaar steld, maar nog geen beslissi genomen welke pompen i eindelijk aangeschaft zulk worden. Nieuwkoop Ondanks de afgekondigde bezui nigingen waardoor de gemeente 10 gulden per inwoner minder krijgt, biedt het investerings- en dekkingsplan voor '82/'86 perspectieven. Deze conclusie valt af te leiden uit het meeija- renplan dat het college de raad vanavond zal voorleggen. Tijdens de vergadering zal de raad zich moeten uitspreken over een aantal inves teringen. Zo zal de nadruk bij de geplande investeringen in 1982 en 1983 liggen op het gebied van de brandweer en de wegenaanleg en - reconstruc tie. Onder meer wordt voor 1982 de aanschaf van een nieuwe brandweerauto - kosten 300.000,- voorgesteld. Ook de aankoop van hulpverleningsmateraal en portofoons (kosten 30.000,-) staan op het programma. In 1983 volgt dan de bouw van een nieuwe brandweer garage, waarmee een investering is gemoeid van 663.000,-. Voorts wil men in dat jaar overgaan tot de aanschaffing van een boot n hulpbrandspuit {f 25.000,-) voor de brandt strijding in het plassengebied. Voor wat betreft aanleg van wegen en reco structies worden in 1982/1983 gepland „reh litatie van de dorpskern", reconstructie ki-, punt Kennedylaan, voorzieningen wegvi Ziende-Noordse Kruis, Flets-wandelpad acht Zuideinde (2e fase) en een reconstructie hot* Dorpsstraat/Nieuw veense weg (f 275.000,-). Belangrijke investeringen die eveneens de aa dacht van de gemeenteraad zullen vragen zi in 1983 de bouw van een openbare bibliothe van 1.500.000,- en de aanleg van een den sportveld in Noorden voor 200.000,-. In het kader van noodzakelijke besparingen ti opzichte van eerdere plannen is de aansluit van de Kennedylaan op het sportpark „De D len", hetgeen een investering van 950.0(X ^®ns zal vergen, naar het jaar 1985 verschoven. 0 NIEUWKOOP In de vergadering van de raad van vana vond, zullen diverse subsidieverzoeken in behandeling ko men. Onder meer betreft djt een verzoek van het bureau me dische sportkeuring om een startsubsidie van 1500,Het college vindt dat dit verzoek voor inwilliging vatbaar is. Ook stellen burgemeester en wethouders zich positief op ten op zichte van een verzoek van de Vereniging De Nieuwkoopse Landijsbaan om een renteloze lening van 10.000,in verband met de bouw van een nieuwe clubaccommodatie. De gemeente raad wordt voorgesteld om deze lening te verlenen met een af lossingsplicht van 10 jaar vanaf 1986. Een ander lot zullen de subsidieverzoeken van de Hervormde Jeugdraad 4995,en de muziekvereniging Eensgezind (f 10.000,beschoren zijn tenminste als de raad instemt met het afwijzende voorstel van burgemeester en wethouders. De Hervormde Jeugdraad mag het van B en W in 1982 nog eens proberen. De muziekvereniging, zo vindt het college, moet voor het gevraagde bedrag, dat bestemd is voor aankoop van uniformen en instrumenten, maar eens een beroep doen op een bankinstelling omdat de vereniging draagkrachtig genoeg is om deze aankoop zelf te bekostigen door rente en aflossing te betalen. Installatie vrouwelijk raadslid NIEUWKOOP De raad iDL] vanavond met een derde vro welijk lid worden uitgebrei Naast A.A. van der Most-I Ridder, VVD-wethouder v» lTW welzijnszaken en H.C.J. Bron 1 Ge geest-Gerritsen, raadslid vomd g het CDA, zal mevrouw G.) rkin Slagmolen-Roumen in de ra) uw zitting nemen. Mevrouw Sla :1 v; molen volgt de heer A.H. Po ente op, die om zakelijke- en g iërli zondheidsredenen afhaai t daj Mevrouw Slagmolen maal schil deel uit van de fractie van <fhne Partij van de Arbeid. „C

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4