aakactie leidt tot gijzeling in ziekenhuis IPils L25 0HB Twintig filialen ASB stoppen ermee Zes doden bij scheepsexplosie in Europoort DADERSGEVEN ZICH VRIJWILLIG OVER NU VERLIES VAN BIJNA HONDERD ARBEIDSPLAATSEN Fordfabriek in Amsterdam bezet Bewindsman wil nieuwe munten niet veranderen Donderdag 25 juni 1981,71e jaargang no. 21997 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeradijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 1.1. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertentiee (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers /0,65 Uitzending van het spectacu laire Broadwaygebeuren „De Tony Awards 1981" met o.a. Liza Minelli, Elizabeth Taylor en Shirley MacLaine (Ned. I 22.10 uur). Satire op het leven van alledag in de Finse tv-film „Een gelukkig man" van Han- nu Kahakorpi (Ned. II 21.25 uur). Veel bewolking en enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Matige noordelijke wind. Morgen zon op: 5.20. Onder 22.05. Schev. boogw.: 10.17 en 22.58. Laagw.: 5.47 en 18.23. inzendingen Tourprijsvraag uit dat Gerrie Kne- weliswaar niet is voor de van de pro- ar onze lezers in ieder geval elndi- weet u er Morgen de eer- fraaie dagprijzen, leuk tourasbakje. 2 (de drie punten- es 254 km) moeten uiter lijk morgen worden inge zonden. Voor meer tour- nieuws en de volledige de l'jst van deelnemende renners zie pagina 15 Druk verkeer in weekeinde DEN HAAG De va- kanties die in Nederland, België en West-Duitsland (Hamburg, Hessen, Slees- wijk-Holstein) gaan be ginnen zullen dit week einde voor veel drukte zorgen op de routes naar Oostenrijk en Zwitser land, aldus een waar schuwing van de ANWB. Verder worden lange wachttijden verwacht bij de grensovergangen naar Oostenrijk, vooral zater dag tussen 7.00 én 15.00 uur en zondag tussen 8.00 en 13.00 uur. Dominee brengt lijk naar politiebureau DELFZIJL In de achter bak van zijn auto heeft een dominee uit Delfzijl dinsdag het lijk van een vriend naar het politiebureau gebracht. Een en ander was het gevolg van een misverstand tussen de predikant en de politie. De politie had de dominee aanbevolen zijn vriend naar het bureau te brengen, nadat deze had gevraagd wat hij met zijn vriend moest doen. De dienstdoende agent meen de de dominee te hebben ho ren zeggen dat de vriend dronken was. De dominee had gezegd: verdronken. Weer postkantoor in Den Haag overvallen DEN HAAG Op bijna identieke wij- ze als gisteren is vanmorgen weer een postkantoor overvallen. Ditmaal het kantoor aan de Haagse Joan Blasius- straat, waar ongeveer 40.000 gulden werd buitgemaakt De twee overvallers stormden enkele ogenblikken na de opening van de loket ten het postkantoor binnen. De tien aan wezigen en de lokettisten werden be dreigd met een dubbelloops geweer en een schroevendraaier. Eén van de daders sprong over de balie en griste de geldla den leeg. De in blauwe overalls, rode T- shirts en met bivakmutsen geklede man nen verdwenen vervolgens in een gereed staande rode Ford. Nederlander bezuinigt op levensmiddelen DEN HAAG De Nederlanders bezuinigen ook op levensmidde len. Zij doen dit door de winkels op te zoeken waar de artikelen goedkoper zijn en daarvan ko pen ze vooralsnog evenveel als voorheen, maar dan voor een la gere prijs. Tot een mindere kwa liteit is de Nederlandse consu ment nog niet overgegaan. Dit staat in het jaarverslag van het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel. Het afgelopen jaar hebben de kleine zelfstandigen opnieuw een deel van de markt moeten inleveren aan de groot winkelbedrijven. Het aantal winkels nam af met vierhon derd. DEN HAAG Een vergel dingsactie tegen een patiënt is er de aanleiding van geweest dat vannacht twee Hagenaars de 31-jarige portier van de EHBO-af deling van het Haagse ziekenhuis Leyenburg enkele uren onder bedreiging van een mes hebben gegijzeld. Uiteinde lijk heeft het tweetal zich na bemiddeling van een brigadier van de Haagse politie en een psychiater van het ziekenhuis vrijwillig aan de politie overge geven. De portier heeft een snij- wond in de linkerhand opgelo pen. Verder is er niemand ge wond geraakt. De twee Hagenaars, de 26-jarige W.L.M. en zijn broer P.M., wilden hun De auto van de twee mannen, die vannacht de portier van het zie kenhuis Leyenburg gijzelden, wordt door de politie weggesleept. twee vermoorde broers wreken, zo hebben zij vanmorgen tegenover de po litie verklaard. De 29-jarige patiënt J.A.N.T. is vorig jaar tot vijf jaar ver oordeeld wegens moord op de 26-jarige G.M., maar hij bevindt zich in afwach ting van het uitzitten van zijn straf op vrije voeten. Een andere broer M. is overleden na een overdosis heroïne. T. wordt overigens in Leyenburg ver pleegd aan verwondingen, die hij zelf weer had opgelopen bij een schietpartij zondagnacht, waarvoor de politie de twee broers M. verantwoordelijk acht. Om ongeveer twee uur kwamen de mannen de E.H.B.O.-afdeling binnen. Onder bedreiging van een mes werd de portier meegenomen naar de tiende etage waar T. wordt verpleegd. De pa tiënt hoorde de wraaknemers aanko men en vluchtte de afdeling af. De po litie was inmiddels ook op de afdeling gearriveerd. De broers konden niet vluchten, omdat zij zich in een doodlo pende gang bevonden. Na veel heen en weergepraat gaf het tweetal zich rond vier uur vrijwillig aan de politie over. Zij werden naar het hoofdbureau van politie gebracht. De patiënten die op deze afdeling liggen zijn niet in gevaar gekomen. De kapitein van de Agios loannis gaat vanaf een politieboot mee met broeders van de GG en GD om zijn wonden te laten verzor gen. ROTTERDAM Een enorme explosie aan boord van de Griekse bulkkcarrier Agios loannis, gistermiddag in Rot terdam-Europoort, heeft naar alle waarschijnlijkheid zes mensenlevens geëist. De politie heeft één dode geborgen. Vijf mensen worden nog vermist Zij waren allen lid van een Britse reparatieploeg die al enkele dagen aan boord was. Drie gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis. De explosie, die tot ver in de omtrek was te horen en te voelen, heeft zich wellicht voorgedaan tijdens het overpompen van af valolie in een langszij liggend binnenschip. Ook wordt gedacht aan de lasapparatuur waarmee de Britse reparatieploeg in de machinekamer aan het werk was. Door de explosie barstten en kele bakboordtanks uit elkaar en sloegen ze een reusachtig gat in de scheepsromp, juist boven de waterlijn. De 38 Griekse be manningsleden konden op tijd van boord komen. De Britse eigenaar van de Griek heeft Smit-Tak opdracht gege ven het schip te bergen en naar de werf te slepen. Voorlopig blijft het schip nog aan de boeien liggen. Eerst moeten metingen verricht worden en de doden geborgen. flesjes 0,3 liter, ZOETERMEER Een twin tigtal van de meer dan ne gentig filialen van het uit zendbureau ASB (Algemeen Service Bureau) moet ver- zal ongeveer honderd van de in totaal vijfhonderd werk nemers, verspreid over het hele land, ontslaan. In Den Haag verdwijnt een van de zes vestigingen; in Leiden een van de twee, evenals in Delft Hiermee zijn enkele arbeidsplaatsen gemoeid. Dit heeft de directeur van ASB, de heer C. Kramer, gis teren meegedeeld. Volgens de heer Kramer is de vraag naar arbeidskrachten bij de de ASB-uitzendbureaus in een jaar tijd met gemiddeld dertig procent gedaald, voor namelijk als gevolg van de in gestorte bouwmarkt. Het ASB heeft voortdurend uitzend krachten kunnen sturen naar de aan de bouwmarkt aanver wante bedrijven. Om uit de financiële proble men te komen gaat het ASB de filialen die zich alleen op bepaalde marktsectoren rich ten en tegelijk de duurste zijn, samenvoegen met meer alge mene filialen. Met de Gewes telijke Arbeidsbureaus in de verschillende grote provincies teden, waar de meeste van dergelijke gespecialiseerde vestigingen zitten, is ASB een sociaal plan overeengekomen. In welk tempo de samenvoe gingen gaan plaatsvinden kon de directeur niet zegen. Koningin mag niet aan schrikken gemaakt worden LONDEN De 17-jarige Brit die ervan beschuldigd wordt dat hij op de dag van de offi ciële verjaardag van koningin Elisabeth losse flodders in haar richting afschoot, is giste ren voorgeleid. De werkloze Marcus Saijeant zal vervolgd worden op grond van een wet uit 1842 die ver biedt dat men een drager van de kroon moedwillig aan het schrikken brengt. Sarjeant zou maximaal zeven jaar gevange nisstraf kunnen krijgen. Bureau Levens- voorziet dan teruggang van het winkels van 11.000 naar lederlandse consument iIgt op levensmiddelen. steeds dezelf- te kopen.... AMSTERDAM De Fordfabriek in Am sterdam is sinds vanmorgen vijf uur door het personeel bezet Het personeel eist van de Ford-directie dat het besluit tot sluiting van de fabriek wordt ingetrokken. De ac tie wordt gesteund door de FNV. Ford Amsterdam is bezet nadat de directie gisteren aan de industriebond FNV meedeelde dat er geen gezamenlijk onderzoek komt van Ford en de bond, naar overlevingskansen van het bedrijf. Een derge lijk onderzoek was door de Ford-directie op 29 april jongstleden toegezegd, na de vorige bezettingsactie. In plaats van enige medewerking, vertelde de Ford- directie het personeel op 12 juni, dat de fabriek dicht moet. Ford wil niet ingaan op de argumenten van de werknemers omdat nu eenmaal is besloten de pro- duktie naar elders over te brengen. Geld speelt daar bij geen rol, want die overplaatsing zal miljoenen vergen, aldus vertegenwoordigers van de onderne mingsraad en van de vakorganisaties. Zij leverden gisteren felle kritiek op de Fprd-directie tijdens een hoorzitting van de vaste Tweede Kamercommissie van economische zaken. Zij verzochten de Kamer commissie om via minister Albeda te voorkomen dat het Amsterdamse Gewestelijk Arbeidsbureau een ontslagaanvraag voor de 1300 werknemers van Ford Nederland inwilligt.Vos. Hij tracht momenteel in contact te komen met Caldwell, de „grote baas van de Amerikaanse Ford", die op het ogenblik in Keu len is. De socialist Van der Doef kondigde gistera vond aan dat hij vandaag in de Tweede Kamer aan minister Albeda wil vragen de Kamercommissie voor sociale zaken in te schakelen voordat een ont slagaanvraag van Ford Nederland wordt behandeld. De bezettingsactie van Ford Amsterdam heeft een duidelijk grimmiger karakter dan de vorige bezetting. „Het is nu erop of eronder. We blijven voor onbepaalde tijd de fabriek bezetten, maar het wordt een harde strijd. Wij willen niet in de ww, wij willen werken, Ford moet openbllj- ven", zo zei or-ild B. Staats vanmorgen tegen het personeel. DEN HAAG Het rit er niet in dat er een nieuw ontwerp ral worden gemaakt voor munten met de afbeelding van koningin Beatrix. Als de Tweede Kamer een motie van die strekking zou indienen is het onwaarschijnlijk dat die wordt uitgevoerd. Staatssecretaris Vari Amelsvoort liet dat gisteren doorschemeren nadat CDA, VVD, SGP en GPV in een commissievergadering forse kritiek hebben geuit op de ontwerpen van B. Ninaber van Eijben. Vooral het halve profiel („het lijkt of de koningin het hoekje omkijkt") stuitte op bezwaren. Bovendien storen de ka merleden zich aan het ontbreken van het rijkswapen en aan de blindenribbels. De Tweede Kamer zou vanmiddag in een plenai re vergadering over de kwestie van de munten vergaderen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1