uropese Commissie pleit voor teun aan Groot-Brittannië leTijd M Oorlog tussen Irak en Iran laait weer op Reagan: „Betrekkingen met Frankrijk aangetast" ei\4 JDARITEIT ZOU NEDERLAND HONDERDEN MILJOENEN KOSTEN ayan bevestigt dat Israël -bom kan vervaardigen IMLVXWM Oegandese soldaten beschieten missiepost Solidariteit beteugelt radicalen JTENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 JUNI 1981 PAGINA 13 CIL zij v elemj hing' correspondent Mare de Koninck) nogMBURG Engeland moet de komen regn van de andere EG-landen aanzien- f najeortingen blijven ontvangen op zijn e is ^jke verplichte bijdrage op de EG-be- ig mfe. Voor de Nederlandse economie kan tie tkropese solidariteit met Engeland een latekse aderlating van honderden miljoe- bedtldens betekenen, zijn litgein voorstel van deze strekking heeft de Ise Commissie, het dagelijks bestuur van J. Dbpese Gemeenschap, gisteren de knuppel t. „N, EG-hoenderhok gegooid. De Europese egenigsleiders, die maandag en dinsdag in i regtburg voor de tweede Europese top van bijeenkomen, zullen daar naar ver- Stig opnieuw ernstige onderlinge me- k velschillen moeten vaststellen over dit be- n vo«„Britse probleem", of er[ voorstel voldoet de Europese Commissie is", I opdracht die de Europese ministerraad ertien maanden geleden verstrekte, toen agstuk van de Engelse EG-bijdrage voor iriode van twee jaar werd geregeld. Na Hg touwtrekken kreeg Thatcher toen ze- hur|ljarc* gulden terug van het nadelig saldo le vj| Britten met hun EG-lidmaatschap boe ken. Voor Nederland betekende dat over 1980 en 1981 een schadepost van zeshonderd miljoen gulden. Thans beveelt de Europese Commissie unaniem aan dat Engeland voor een „middellange ter mijn" schadeloos moet worden gesteld voor het feit dat het Verenigd Koninkrijk „niet in de zelfde mate als zijn EG-partners profiteert van het Europees landbouwbeleid". De compensa ties zouden moeten voortduren totdat de EG van een eenzijdige landbouwgemeenschap is uitgegroeid tot een volwaardige landbouw-, in dustrie- en dienstengemeenschap. De Europese Commissie verwijst in zijn voor-r stel naar het feit dat Engeland naar verhouding weinig agrarisch is, zodat het land nauwelijks profiteert van de landbouwsubsidies, die bijna tweederde uitmaken van de hele EG-begroting van zestig miljard gulden. Daarentegen moet Groot-Brittannië wel de invoerheffingen aan de EG-buitengrens betalen en één procent van de binnenlandse BTW-opbrengst afdragen aan „Brussel". Verzet De voorzitter van de Europese Commissie, de Luxemburger Gaston Thorn, weigerde gisteren een bedrag te noemen voor de korting die En geland na 1981 zou moeten krijgen. Maar vol gens waarnemers is er geen aanleiding te ver onderstellen dat Londen met minder genoegen neemt dat met de twaalf miljard per jaar die het thans ontvangt. Een besluit hierover zullen de Britten willen afdwingen tijdens de Europe se top in Londen in november. Er is echter he vig verzet te verwachten van de meeste andere landen, vooral van West-Duitsland dat als rijks te lidstaat het meest voor Engeland moet bloe den. Nederland neemt het standpunt in dat het geld beter naar de armste EG-landen kan gaan, Ierland, Griekenland en Italië en over enkele jaren ook naar de nieuwe lidstaten, Spanje en Portugal. Het firitse probleem vormt overigens slechts één onderdeel van het commissierapport, dat ingrijpende wijzigingen in de Europse ontwik keling bepleit. Thorn heeft gisteren de EG-lan den opgeroepen nog dit jaar de nodige besluiten te nemen die de EG uit de bestaande impasse kunnen halen. Een versterking van de Europe se Gemeenschap is het enige middel om de eco nomische crisis te overwinnnen, en het is vol gens Thorn „misdadig" om de mogelijkheden daartoe onbenut te laten. De EG zal over meer geld moeten kunnen beschikken door het pla fond te doorbreken van de één procent die de lidstaten thans van hun nationale BTW-op brengst moeten afstaan. Andere stappen die de Europese Commissie voorstelt zijn het omlaag drukken van de kunstmatig hoge prijzen van de Europese land- bouwprodukten tot het niveau waarop ze met niet-Europese landen kunnen concurreren, het gelijktijdig bevorderen van de export van die produkten en het jaarlijks vaststellen van de maximaal te produceren hoeveelheid. Daar naast moeten de de kleine boeren in de zuidelij ke lidstaten, waar schaalvergroting in de land bouw ongewenst is, gesteund worden. Het re gionaal en sociaal fonds moet, ten koste van het, landbouwfonds, versterkt worden en op Euro pees niveau moet de industrie georganiseerd en vernieuwd worden. Bovendien moet meer en nieuwe energie geproduceerd worden. De 120 man sterke socialistische fractie in het Europese Parlement heeft gisteren al officiéél op de plannen gereageerd. De socialisten vin den de voorstellen „een ernstige bedreiging voor het overleven van de Europese Gemeen schap". TEHERAN BAGDAD De gevechten tossen Irak en Iran zijn weer opgelaaid. Volgens Radio-Bagdad zijn de af gelopen dagen zeker 673 Iraanse soldaten gedood. Iraanse troepen zouden daarentegen veertig Iraakse tanks hebben vernietigd. In Iran zijn gisteren opnieuw executies uitgevoerd. In de Evin- gevangenis in Teheran zijn aanhangers van de ondergedoken ex-pyesident Bani-Sadr en zeven aanhangers van het Bahai-ge- loof terechtgesteld op beschuldiging van spionnage. Premier Radjai heeft gisteren verklaard zich beschikbaar te stel len voor het presidentschap. „Al het volk het wil, word ik presi dent", aldus Radjai, een voormalige wiskundeleraar die in het begin van de zestiger jaren toetrad tot de „beweging voor de be vrijding van Iran" van de inmiddels ook al verdreven ex-pre mier Mehdi Bazargan. Tijdens het bewind van de sjah werd Radjai meermalen gearresteerd en gemarteld door de Iraanse geheime dienst, de Savak. Aardbeving treft Griekenland ATHENE Het westen van Griekenland is vannacht getroffen door een zware aardbeving zo is in Athene meegedeeld. De 'aardbeving had een kracht van 5,5 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de aardbeving lag 280 kilometer ten westen van Athene. Er is overigens nog geen melding gemaakt van slachtof fers of schade. leen dagblad-advertentie zit nergens mee. ^npahyi gemeester i Hamburg >nze correspondent Ami van Vree) nadij ue minister van ni?landse zaken in Bonn, von Donahyi (52) is tot opvolger geko- "ain Hans Ulrich Klose ®ff> Irgemeester van Ham- nam een maand d,'n ontslag wegens in- Donahyi kreeg alle stemmen van de SPD-fractie in het par lement. Als voorzitter van het stadsbestuur moet Dohnanyi, bijgenaamd „De Rode Baron", proberen om de heftige ge vechten die de regering in Hamburg vrijwel vleugellam maaken, te beëindigen en de kwestie-Brokdorf tot een goed einde te brengen. Het SPD-be- stuur in de Hanze-stad heeft inmiddels alle functies ter be schikking gesteld en zal in september op een speciaal par tijcongres in zijn geheel op nieuw worden gekozen. T iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiii ITALIAANSE LOGELEIDER BESCHULDIGD VAN MOORD ROME De leider van de ge heime, inmiddels buiten de tonio Viegzer, enig lid van de loge thans in de cel, zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op een journa list. Nino Pecorelli stierf in maart 1979 onder mysterieuze omstandigheden, zo is gisteren uit juridische kringen in Rome vernomen. Pecorelli was ove rigens ook lid van de loge. Voor de eerste BePinds vele 3aren heeft raëlische leider beves- 'it Israël behoort tot de jjamde bijna-nucleaire li? een gesprek met televisie ver- v|e minister Dayan, Qer^inister van buiten zaken en defensie, faël het vermogen be zit om kernwapens te produ ceren en dit ongetwijfeld zou doen als de Arabische naties atoombommen in het Midden-Oosten introduce ren. Dayan herhaalde de Israëli sche standaardformule dat „wij niet de eersten zullen zijn om in het Midden-Oosten atoomwapens te introduceren, maar wij zullen evenmin te laat zijn. Dayan zei dat Israël nog nooit had overwogen om atoomwapens te gebruiken. Dit beeld verandert evenwel volledig wanneer onverant woordelijke leiders als de Libi sche leider Gadaffi en de Iraakse president Saddam Hoessein dergelijke wapens zouden hebben. NA OPNEMING COMMUNISTEN 1 IN NIEUW FRANS KABINET WASHINGTON De opne ming van vier communistische ministers in de Franse regering zal van invloed zijn op de be trekkingen met Frankrijk, zo heeft de Amerikaanse regering laten weten. „Toon en inhoud van de betrekkingen zullen worden aangetast", aldus een verklaring die president Rea gan persoonlijk heeft goedge keurd. Wel werd daar aan toegevoegd dat Frankrijk een waardevolle vriend en bondgenoot van de Verenigde Staten zullen blij ven. Eerder had de Amerikaanse vice-presi- dent Bush, die gisteren in Parijs was, gezegd dat de opneming van commu nisten in het Franse kabinet „een bron van zorg onder Frankrijks bondgeno ten moet zijn". Hij voegde daar echter aan toe dat de Europese geallieerden De communist Charles Fiterman heeft gisteren verklaard zich beledigd te voe len door suggesties dat Moskou nu ge makkelijk toegang krijgt tot Franse staatsgeheimen. „Wij zijn geen afge vaardigden van de communistische partij. Wij eerbiedigen de grondwet, al dus de nieuwe bewindsman die als mi nister van vervoer de op vier na be langrijkste post in het nieuwe kabinet bekleedt. De Franse president Mitter rand zou overigens volgens het Ameri kaanse televisiestation ABC aan vice- president Bush verzekerd hebben dat de communisten geen toegang hebben tot de nationale defensiegeheimen. Kwesties betreffende de nationale vei ligheid en het Atlantiosch bondgenoot schap zouden alleen door een kern groep van vijf of zes leden van het ka binet worden behandeld onder uitslui ting van de communisten. Het Russi sche persburewau Tass heeft terughou dend gereageerd op de opneming van de communisten in de Franse regering. rechtvaardig zijn de be- Rigingen, vraagt de Haagse zich deze week af in het van een reeks artikelen de verzorgingsstaat. „De üe;omst van de verzorgings- wordt niet langer bepaald *e V ideeën over sociale recht- iStiydigheid, maar bedreigd |n 6j, is het uitgangspunt. vaJjaar geleden kwam de Na- jjale Reserve nog 1300 man 'eld|rt. Nu hebben zich al 2000- e"?ei gemeld. Waarom? De ld egse Post tekent uit de ld van een vrijwilliger op: aPe|n vrouw vindt het wel J om een man te hebben verdedigt, daar hot(J best groots op". n 4ge week werd in Israël en congres gehouden van de :n, die de grote vernieti- in de Duitse kampen heb- [overleefd. Ab Caransa was ijn mening: „Ik was bang (it één grote Joodse invali- iu zijn. Dat is het heie niet. Ik geloof dat je bij- in week heel hard kunt n en in de vernieling [t liggen, dan je bek houen je verstoppen zoals heel Joden in Nederland doen. krijgen mensen nieuwe xacht." Maar de Haagse Concludeert: „Dit congres or de Israëliërs aangegre- en misbruikt voor Zionis- propaganda." Ier in HP o.m. een zeer le- 'aardig interview met Hazes. e De Tijd wijdt ruime aan- ht aan André Hazes, de zanger van de betere Ne- landse smartlap, die hij „le venspop" noemt. Hij zegt: „Nou heb je een hoop mensen die zeggen: het is allemaal ou- wewijvemuziek, emartlappen- rotzooi. Ik heb een bloedhekel aan die woorden: platen van Rod Stewart vinden ze toch ook te gek?" Een nostalgisch verhaal over het jongensinternaat De Breul, bijna gesloten omdat er geen geld en personeel meer is. Ex- minister en ex-burgemeester mr. H.A.M.T. Kolfschoten, nu bijna 78, kijkt terug op zijn jeugd in dat instituut. Hij is nog erg tevreden, maar heeft ook kritiek: „Het is niet goed voor jongens van die leeftijd om zo gescheiden van het vrouwelijke opgevoed te wor-: den. En op een gevoelige leef tijd heb ik een stuk opvoeding thuis gemist. Al moet ik zeg gen, dat ik dat destijds niet heb gevoeld. Maar je zag je fa milie éénmaal in de drie maanden". Naar aanleiding van de parle mentsverkiezingen in Israël op 30 juni, deze week in De Tijd een portret van de onbuigzame Menaghim Begin. Zijn partij, de Likoed, staat getipt als de winnaar. Elsevier's Magazine beeldt op de omslag de aarde af als bom met een reeds brandende lont. Hoe stoppen we de bom?, vraagt het blad zich af. Een vraag die, doemdenkend, niet beantwoord wordt: „De nu cleaire leveranciers lijken niet te stuiten in hun winstgevende transacties naar tientallen lan den in de hele wereld". De komende verkiezingen in Israël gaven aanleiding tot een reportage uit dat land. Else vier: „De massa's die gillen om Menaghim Begin als „koning van Israël" bestaan goeddeels uit Oriëntaalse joden, de ar men in dit land die juist aan Begin weinig zekerheid kun nen ontlenen. Maar de reto riek van Begin diens" be roep op nationale trots nu Is raël, dat vecht voor zijn leven, door de wereld wordt be schimpt spreekt aan. Wat dat voor de toekomst betekent, moet de stembus leren." De atoombestrijders zijn moe gestreden, concludeert het blad, na drie dagen de blokka de in Almelo te hebben ge volgd. Over de brede maat schappelijke discussie: „Het zal moeilijk praten worden. De basisgroepen hebben de rege ring dezer dagen „gewaar schuwd", dat er rond Dode- waard vervelende dingen gaan gebeuren als deze centrale niet voor Prinsjesdag is gesloten. Maar Almelo heeft geleerd dat de meerderheid van de op rechte tegenstanders van de kernenergie steeds minder trek begint te krijgen in derge lijke vormen van discussie". Verder o.m. een artikel over de in Frankrijk beslist niet voordelige Eurochèque. „Zo gemakkelijk in het buiten land", luidt de reclame, maar in Frankrijk berekenen de banken wel provisie, terwijl dat bij girobetaalkaarten niet wordt berekend. Een feit, waarover ABN-directeur R.A. van der Harst, voorzitter van de Stichting Chèqueverkéer en Nederlandse gedelegeerde in de Eurochèquegroep zijn schouders ophaalt Hij zegt: „Frankrijk blijft een pro- bleemland." De westerse gezondheidszorg maakt de Derde Wereld nog zieker, roept Hervormd Ne derland van de voorpagina af. Ze is niet meer dan een lap middel, een fopspeen. De arts Ivan Wolffers: „Moet je je voorstellen: In een dorp waar een ziekte heerst, volgens de bewoners doordat de relatie met de natuur is verstoord, komt een jeep binnenrijden met mensen in westerse kle ding die even komen zeggen wat de oplossing is. Dat gaat voor de waardegevoelens van die mensen veel te ver. Het maakt mensen op een geheel andere manier extra-ziek. Veel beter is het te werken vanuit wat de mensen daar al hebben. Ik denk dat ik kan aantonen dat die mensen beter uit zijn, wanneer ze hun eigen gezondheidszorg handhaven." „We moeten de Islam nu ein delijk eens serieus gaan ne men", meent dominee en Isla moloog Jan Slomp. Over de revolutie zegt hij: „De Islamiti sche revolutie bergt het gevaar in zich, dat er te veel over God gesproken wordt en dat daar door het individu in het ge drang komt. Net zoals in het westen zoveel aandacht be staat voor het individu, dat de kwaliteit van de gemeenschap gevaar loopt". In Nederland is de discussie over medische experimenten nog maar pas begonnen. Er is wettelijk nog niets speciaal ge regeld over de basisrechten van patiënt en proefpersoon. Hervormd Nederland meent: „Het wordt tijd voor goede af spraken en goede regelingen. Hoe lang nog zal de overheid achter de feiten aanlopen?" Verder o.m. een beschouwing over de „Hollandse ziekte" op de Hamburgse Evangelische Kirchentag: „Bloemen zijn niet langer Nederlands belang rijkste exportprodukt. Dat is nu de vredesbeweging". Een voorpagina vol besmette Ola-ijsjes bij Vrij Nederland. Iglo-Ola (Unilever) van de nitriet moet het ontgelden. Conclusie: „De slogan: met Ola geen enkel risico, want Ola geeft de zekerheid van kwali teit, kan door de. reclame-com missie worden verboden". Het kiezersverlies van de PvdA onder het ontleedmes. Econoom Hans van den Doel krijgt de schuld. Wie is de ware schuldige? Van den Doel: „Nou kijk, de partij is niet al tijd even consistent gebleven in haar beleid." Voor de liefhebbers aan de vooravond van de Tour de France een smakelijk wielren- verhaal over Knetemann: „Aan de benen van Gerrie voel ik dat hij een goede Tour gaat rijden. De benen van Gerrie zijn goed gevuld, je voelt de macht in de benen. Bij Zoetemelk beginnen ze nu eindelijk wat dikker te wor den. Hij krijgt meer volume, en dus meer macht in zijn be nen. Het is nog niet goed, maar het begint." De economische politiek van Vietnam wordt onder loep ge nomen. Grootste moeilijkheid is de bevolkingsgroei. Het hoge geboortecijfer heeft para doxaal genoeg te maken met de hoge kindersterfte. „Er sterven op dit moment zoveel kinderen in Vietnam, dat de ouders het liefst 12 kinderen willen hebben om er nog 2 van over te houden. Ze heb ben bovendien geen enkel vertrouwen in de staat. Zij denken: op de staat hoef ik op mijn oude dag niet te rekenen, misschien zorgen mijn kinde ren wel voor me." En dan zomaar terzijde: „Kniertje: „De Deense vis wordt duur betaald". „Op pakjes sigaretten komt natuurlijk ook verplicht te staan: Niet roken bedreigt de staatskas". KAMPALA Oegandese militairen hebben gisteren het vuur geopend op de missiepost van Ombaci in Noordwest- Oeganda. Daarbij zijn zeker 55 mensen om het leven geko men en honderd gewond geraakt In de post hadden honderden mensen hun toevlucht gezocht, uit angst voor de gevechten tussen Oegandese militairen en aan hangers van de verdreven dictator Idi Amin. Volgens woord voerders hebben de militairen gedacht dat de missie bescher ming bood aan de guerrilla's van Amin, die de laatste tijd -het Oegandese leger hebben aangevallen. Oegandese militiaren plunderden eind vorige week de stad Aura, omdat zij al enkele weken geen soldij hebben ontvangen. De chaos in het land te kende zich enige tijd geleden al af. Toen vertrokken de Tanza- niaanse troepen die de Oegandezen in hun strijd tegen Amin terzijde hadden gestaan, en ging de discipline in het leger geheel verloren. Proces tegen Agca begint 20 juli ROME Het proces tegen Mehmet Agca, de Turk die op 13 mei een aanslag heeft gepleegd op de paus, begint op 20 Juli. ren? verwacht dat het slechts enkele dagen zal du- Het hof is niet van plan getuigen uit het buitenland te laten ko men die iets over Agca's motieven kunnen vertellen. Agca kan tot levenslang veroordeeld worden, omdat een verdrag tussen de Italiaanse staat en de Heilige Stoel de paus gelijksteld aan het Italiaanse staatshoofd. Inmiddels herstelt de paus voorspoedig van de borstvliesontste king. Deze is veroorzaakt door een virusinfectie die vaak op treedt na een bloedtranfusie. De paus heeft kort na de aanslag een dergelijke transfusie ondergaan. WARSCHAU De Poolse vrije vakbond Solidariteit is begonnen met het beteuge len van zijn radicale leden. Enkele dissidenten zijn ver wijderd uit redactionele functies en de scherpte van de politieke commentaren is afgenomen. Solidariteitlelder Walesa had al eerder zijn vakbond gemaand de kritiek op de re gering te matigen en haar in staat te stellen haar werk te doen. Deze stappen komen op een moment dat aanhangers van de harde lijn in Polen opnieuw klachten uiten en in andere landen van Oosteuropa de lei ders steeds heftigere kritiek uiten op de Poolse leiders. De officiële Poolse partijpers drukte gisteren zonder com mentaar lange uittreksels af iuit de Russische Pravda waar in gesteld wordt dat het de plicht is van alle landen het bondgenootschap te verdedi gen en te versterken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13