Nieuwe opdracht voor commissie herindeling bisdommen Zoeterwoudse winkeliers houden vast aan hun ontwerp keuze "eïï INSPREKERS DE 1 1 PAS AFGESNEDEN voor winkelcentrum Dit jaar nog aanleg fietspad langs Stationsweg Zevende Alphense jaarmarkt zit bomvol festiviteiten VOS-cursus ook in Nieuwveen van start Bijrijder wel degelijk betrokken bij „nep-overval" KORTE METTEN kerk wereld REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 JUNI 1981 PAG1 ZOETERWOUDE Zoals was te verwach ten zal het ontwerp „Komvorm" worden ge realiseerd als winkelcentrum in Zoeterwou- de. Toch is er gisteravond tijdens de in spraakbijeenkomst nog uitvoerig over de uiteindelijke keuze gediscussieerd. Burge meester A. Houdijk benadrukte reeds aan het begin van de vergadering dat de keuze beperkt is tot één omdat de winkeliers al hun duidelijke voorkeur hebben uitgespro ken over het ontwerp Komvorm. De bezoe kers van de inspraakbijeenkomst konden zich niet met die zienswijze verenigen. In de procedure die zou moeten leiden tot de architectenkeuze is nadrukkelijk gesteld dat een bouwplan van het winkelcentrum in de in spraak gebracht zou worden. Teneinde de af spraak met de indieners van de eerder ingezon den bezwaarschriften inhoud te geven was een inspraakprocedure ontworpen die het geïnte resseerde inwoners van Zoeterwoude mogelijk maakte een gedegen oordeel over de plannen te geven. In het programma voor een meervoudi ge opdracht was ook duidelijk gesteld dat het eindadvies met betrekking tot de definitieve keuze op 23 juni zou worden uitgebracht „Dit advies zal tot stand komem door individuele stemming van de leden der inspraakgroepen", zo luidt de tekst van het programma. De heer M. Berg, een van de toekomstige win keliers in het winkelcentrum voerde argumen ten aan waarom de opdrachtgevers voor het ontwerp „Komvorm" hebben gekozen. De praktische bruikbaarheid is bij genoemd plan voor de volle 100% gewaarborgd terwijl dat bij de andere drie plannen niet het geval is. Voorts is de financiële vertaling bij „Komvorm" het meest haalbaar. Een rol van betekenis heeft ook de levensduur van de gebouwen gespeeld. In vergelijking met andere ontwerpen is het thans gekozen plan onderhoudsarm. „Het ad vies van de deskundigen (vier onafhankelijke architecten, red.) heeft voor ons zwaar gewogen en daarom willen wij uitsluitend met Komvorm in zee gaan", aldus de heer Berg die daarmede direkt de aanwezige insprekers de pas afsneed. Het lag voor de hand dat juist die insprekers hiermee geen vrede konden hebben. De waarde die in dit geval aan de inspraak mag worden gehecht werd bekritiseerd. „We zijn toch van mening dat de procedure moet worden afge maakt en dat iedereen op basis van eigen ver antwoordelijkheid moet kunnen kiezen. Nu hebben we ons een plan laten opdringen op subjektieve normen" aldus een van de inspre kers. Burgemeester Houdijk bleef volhouden dat een stemming weinig zin had omdat er geen open keuze meer mogelijk was door het stand punt van de winkeliers. „Toch wel vervelend dat het zo loopt want nu zeggen de winkeliers wat ze willen en ons werk is voor niets ge weest" zo luidde een van de reacties uit de zaal. Voorzitter Houdijk was zich er van bewust dat de contouren voor een inspraakprocedure in het vervolg scherper moeten worden aangege ven. „Maar let wel dat het een inspraakproce dure is van zeer speciale aard. Immers niet de overheid maar particulieren bouwen een win kelcentrum" zo verweerde Houdijk zich. Ook de opmerking dat de indieners van het be zwaarschrift hun actie hebben gestaakt op gond van bepaalde toezeggingen pareerde oudijk: „We zijn er zoveel mogelijk aan tege moet gekomen. En er is nooit gezegd dat zij zouden bepalen wat er precies zou komen". Toch bleef blijkbaar de angst dat de insprekers voor het andere plan zouden kiezen dat nog in de race lag namelijk „Winkels onder de pan nen" en daarom bleven de stembriefjes angst vallig achterwege. De toenemende druk van de aanwezigen leidde uiteindelijk toch tot stem ming. De vrees bij de winkeliers bleek echter ongegrond. Van de 29 stemgerechtigden kozen zeventien personen voor „Komvorm", negen voor „Winkels onder de pannen" en drie stem den blanco. Het pleit was hiermede definitief beslecht in het voordeel van de - terecht - zeer opgeluchte winkeliers. Burgemeester Houdijk besloot de zitting met de opmerking dat met deze proce dure in ieder geval is geleerd dat met inspraak nog nauwkeuriger te werk moet worden ge gaan. Het ontwerp „Komvorm" is vervaardigd door B.V. Architectenburo P. Ridder en G. J. Ver meer te Naaldwijk. De plaatselijke architect ir. L. J. M. Bosman was de ontwerper van „Win kels onder de pannen". De geestelijke vader van het uiteindelijk gekozen ontwerp is ing. Jan van der Leur. „Natuurlijk ben ik er erg blij mee. De eisen die waren gesteld maakten het moeilijk. We moesten werken vanuit een histo risch gegroeide situatie. De eisen die thans wor den gesteld aan wonen en winkelen moesten aansluiten aan de bestaande bebouwing. Dat is blijkbaar goed uitgepakt" zo meldde een tevre den heer Van der Leur. Het ligt in de bedoeling dat nog dit jaar de eerste paal wordt geslagen voor het winkelcentrum dat al vele jaren on derwerp van gesprek is geweest in Zoeterwou de en dat thans daadwerkelijk gestalte krijgt. ZEVENHOVEN Als alles meezit en de provincie werkt, zal aan het eind van dit jaar het lang verwa fietspad aan de Stationsweg in gebruik kunnen wordei nomen. Dit deelde burgemeester J. Wagenaar gisterav tijdens een openbare raadsvergadering mee. De kosten voor de aanleg van het fietspad zijn inmiddels ge veerd. Was voor het eerste plan een bedrag van 850.000 gu nodig, nu bedragen de kosten 431.800 gulden. Een en ai komt voort uit het feit dat er in het vereenvoudigde plan dijklichaam is opgenomen. Voor de bouw van een nieuwe r.k. basisschool aan het N deinde stelde de raad een krediet van ruim 1,4 miljoen besc baar. De grondkosten zijn in dit bedrag niet inbegrepen. Op resterend bedrag van 17.000 gulden zal bij de aanbesteding zuinigd moeten worden. Bepaalde werkzaamheden zouden zelf gedaan kunnen worden om de kosten te drukken. Verdere kredieten werden beschikbaar gesteld voor het bo rijp maken van het UW-gebied in plan Kern Westeinde en de bouw van 25 woningwetwoningen (7 bejaardenwoninge eengezinswoningen en 12 Van Dam-eenheden), eveneens in zelfde UW-gebied. Tijdens de afgelopen fietsavondvierdaagse is tijdens de inti op de laatste avond geen politiebegeleiding geweest, terwijl wel was aangevraagd. De voorzitter wijtte dit aan de bezuini gen, die ook het politiekorps treffen. De politie mag geen ov ren meer maken (die uitbetaald werden); maken zij ze wel worden zij gecompenseerd met een gedwongen vakantie. KI particuliere manifestaties zijn voortaan niet meer zeker van Over de verkoop van een stuk grond voor het fietspad N deinde-Westeinde wordt nog met vier eigenaren druk on handeld. Het is een ingewikkelde zaak, waar het laatste w< nog niet over gevallen is. De oorspronkelijke slingers in fietspad zullen worden rechtgetrokken en de breedte van (inclusief berm) is ingekort tot 9 m. De parkeerplaats aan de Vrijenhoek gaat veel op een cara» standplaats lijken. Een goede zaak, aldus de voorzitter, b daar dan in de straat. Er zal echter wel worden nagezocht o daar langer dan 2 keer 24 uur mogen staan. En na de vaka zal men wel moeten proberen voor de winterperiode een ai onderkomen te vinden. it ALPHEN AAN DEN RIJN Het programma voor de zevende editie van de Alp hense jaarmarkt, die 16 sep tember wordt gehouden, is nu reeds rond. Hoewel er weinig nieuws onder de zoc is, lijkt de verwachting dat de jaarmarkt weer een suc ces wordt, gerechtvaardigd. Evenals in voorgaande jaren was er weer veel belangstel ling voor de te verdelen 420 standplaatsen. Het enorme aantal bleek dit jaar zelfs onvoldoende. Er valt op de dag na Prinsjesdag onder meer te genieten van optre dens van Vader Abraham, Bonnie Sint Claire en Doris D. met haar onafscheidelij ke Pins. De organisatie heeft aan de hand van het succes van vorig jaar besloten weinig wijzigin gen in het programma aan-te brengen. Het enige nieuwe ac- pect van de jaarmarkt is de fietscrosswedstrijd, die op het bouwterrein aan de Hooft- straat wordt gehouden. Vol gens goed gebruik kan men zowel dinsdag als woensdag de kermis op het Thorbeckeplein bezoeken. De kermis is overi gens niet het enige evenement dat op de vooravond van het eigenlijke feqst wordt gehou den. Dinsdagavond wordt te vens een estafetteloop gehou den. De prijsuitreiking wordt vermoedelijk door wethouder J.J. Goedhart verricht, terwijl een boerenblaaskapel voor de muzikale omlijsting zorgt. Het echte feest begint echter de volgende ochtend als burge meester Paats om negen uur de festiviteiten opent. Vanaf die tijd kan men in de Euroci nema gaan kijken naar het door cineast Piet van Heijnin- gen vervaardigde Alphense filmjournaal '80. Men kan tot 13.00 uur terecht, in de andere zalen, die de Alphense bio scoop rijk is. Hoofdmoot van de jaarmarkt vormen de 420 kraampjes, die deels worden bezet door Alp hense middenstanders en deels door mensen van buiten het dorp. Daaronder zijn zo'n 25 standhouders, die voor één dag oude ambachten in ere her stellen. Verder zijn er allerlei evenementen, zoals de boten- bouwwedstrijd aan de Aarka de, paalzitwedstrijden in De Kromme Aar en de Alphense kampioenschappen sjoelen, die bij de firma Van der Panne in de Hooftstraat worden gehou den. Voorts zijn er poppen kastvoorstellingen op het plein voor de Rabobank en in de Hooftstraat, ponyritten op het Lauraplein, doeltrapwedstrij den in de Raadhuisstraat en het traditionele ringsteken met paard en wagen in de Cas- tellumstraat. Zoals gebruike lijk neemt het busstation in de Aarhof een belangrijke plaats in het gebeuren in. "nissen twee en vier uur zullen de be kende poppen uit de Dikvoor- mekaarshow, ondanks afwe zigheid van André van Duin, een voorstelling verzorgen. Ouderen kunnen 's avonds hun hart ophalen als Vader Abraham en zijn Sunny Boys, Bonnie Sint Clair en Doris D. and the Pins optredens verzor gen. Deze artiesten zullen even na tien uur hun laatste klanken uitstoten, waarna het vuurwerk aan de Europasingel de zevende Alphense jaar markt besluit. De zeven Ini tiatiefneem sters. Twee maande cel voor junkie DEN HAAG/ALPH AAN DEN RIJN Een jarige inwoner van Alp aan den Rijn is door Haagse politierechter oordeeld tot twee maan onvoorwaardelijke gevaii nisstraf. De man stond recht wegens diefstal en v valsing van girokaarten. Hoewel hij voor de rechtbi betoogde dat hij met sut een ontwenningskuur had volgd, meende de officier de Alphenaar nog steeds i. slaafd was aan heroïne w voor hij veel geld nodig h; NIEUWVEEN Begin september gaat in Nieuwveen een „Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving"- cursus (VOS) vaa start Kosten van deze cursus, die 12 ochtenden duurt be dragen 30,- voor de gehele cursusduur. Opvang voor eventuele kinderen is aanwezig. Het idee van het organiseren van VOS- groepen is afkomstig van de werkgroep Permanente Educatie van de vrouw, (een werkgroep van alle vrouwenverenigin gen). Het woord cursus geeft een ander beeld van wat de „VOS" beoogt namelijk kennis vergaren uit de ervaringen van de deelneemsters en niet uit boeken, dus werken vanuit de basis. De onderwerpen die in deze 12 weken be handeld zullen worden, kunnen door de deelneemsters zelf aangedragen worden. In overleg met de begeleidsters van de groep zal een keuze gedaan worden. Zo kunnen onderwerpen aan de orde komen als: opvoeding, onderwijs, gezondheids zorg, politiek, milieu, man/vrouw rolpa troon, etc. Mocht men gespecialiseerde in formatie wensen dan kan een deskundige uitgenodigd worden. De organisatie van de VOS-cursus Nieuwveen ligt bij zeven vrouwen, van er 5 zelf een VOS-cursus gevi hebben in omliggende dorpen. Aange aan deze cursussen meerdere inwoons uit Nieuwveen deelnamen, werd aang< men dat in eigen dorp vraag was naar mogelijkheid tot het uitwisselen ideeën en ervaringen. Voor opgave verdere informatie kan men terecht Marja Barreveld, Kerkstraat 20, tel 8729; Corry Poldervaart, Korenveldwe tel.nr. 8540 en Elly Wijnands, Zwaluw] 13. tel.nr. 9582. DEN HAAG/LEIDEN In hoger be- roep heeft de procureur generaal bij het Haagse gerechtshof een 40-jarige werk nemer van Van Gend en Loos verweten willens en wetens te hebben meegedaan aan de „nep-overval" op een Van Gend en Loos geldtransport op 6 maart vorig jaar. De man was bijrijder op het geldtransport. Door zijn overgehaald om mee te doen. Hij ontkende op aldus het verwijt van de president van het hof. de Haagse rechtbank is hij eerder veroordeeld tot de hoogte te zijn van het plegen van de overval, vijftien maanden gevangenisstraf. Voor het ge- op het moment dat deze plaatsgreep. "En u nam De nep-overval werd op een landweg bij Leiden rechtshof beklaagde de bijrijder zich erover door niet eens de moeite om het alarm in werking te in scene gezet. Er werd een aanrijding tussen de de chauffeur van het transport en diens zoon te stellen; die geldauto's zijn uitstekend beveiligd", Van Gend en Loos-wagen en twee motorrijders, met wie de chauffeur de overval had beraam geënsceneerd. De dader is er nog steeds met h geldbedrag, 850.000 gulden, vandoor. De bijrijdi was 15.000 gulden als beloning toegezegd. Maar a leen de zoon van de chauffeur heeft daadwerki lijk nog wat geld van de overvallers los gekregei De bijrijder gaf toe dat hij een stomme fout ha gemaakt. Arrest op 7 juli. Chinese katholie ken zetten mgr. Tang af Mgr. Dominions Tang, die op 5 juni door pans Johan nes Paulus II werd be noemd tot aartsbisschop' van Kanton, heeft gisteren in Hong Kong vernomen, dat hij door de vereniging van patriottische katholie ken in Kanton op 21 juni is afgezet Mgr. Tang verklaarde op èen persconferentie in Hong Kong na zijn terugkeer uit Rome, dat hij van zijn afzet ting had vernomen uit „Wen Wei Po", een links blad in Hong Kong dat doorgaans goed is ingelicht over zaken die zich in Peking afspelen. De Chinese katholieke kerk, die sinds 1955 losstaat van Rome had Tang vorig jaar tot bisschop van Kanton be noemd, na zijn ontslag uit de gevangenis, waarin hij 22 jaar als „contra-revolutio nair" had vastgezeten. Hij was de enige bisschop die werd erkend door zowel de Chinese kerk als de Heilige Stoel. Mgr. Tang zei, dat hij zijn be noeming tot aartsbiscchop door de paus had aanvaard als uiting van verbetering van de betrekkingen tussen de Chinese kerk en Rome. Overigens had de Heilige Stoel China niet geraad pleegd alvorens hem te be noemen, omdat Peking en het Vaticaan geen diploma tieke betrekkingen onder houden. Tang sprak de hoop uit zo spoedig mogelijk naar Kan ton te kunnen terugkeren. In Hong Kong wordt hij behan deld wegens darmkanker. Hij is 73 jaar en jezuiet. De bisschoppenconferentie heeft een nieu we opdracht geformuleerd voor de com missie inzake de studie over de mogelijk heid van een herindeling van de Neder landse bisdommen. De commissie zal wor den gevraagd op korte termijn de stand punten te verzamelen die in verschillende bisdommen al zijn ingenomen en in diver se gevallen ook gepubliceerd en de ontbre kende gegevens eraan toe te voegen. Een verslag hiervan moet de commissie uiter lijk binnen een jaar aan de bisschoppen conferentie aanbieden. Daarna zal de bis schoppenconferentie bezien of dit verslag aanleiding geeft tot een nader onderzoek. Dit meldt de voorlichtingsdienst van de r.- k. kerkprovincie. Nu al een aantal bisschoppen zich heeft uitge sproken en het meeste materiaal reeds op ta fel ligt, achten de bisschoppen het niet nodig dat een van hen, te weten mgr. dr. J. Gijsen van Roermond, voorzitter/lid van de com missie blijft. In de commissie zitten: de Gro ningse vicaris-generaal C. Grasveld ofm, lid van de bisschoppelijke beheerscommissie (ad viescollege voor de bisschoppenconferentie), drs. B. We term an, voorzitter van het econo mencollege van de Nederlandse bisdommen en rar. Th. Meeussen, directeur van het secre- tariaatr van de r.-k. kerkprovincie. Tot de studie naar de mogelijkheid van een herindeling is besloten op de bijzondere syno de van de bisschoppen van Nederland, die in januari vorig jaar in Rome is gehouden. bisschoppenvergadering is teruggekomen op haar oorspronkelijk voornemen het LPO (Landelijk Pastoraal Overleg) nu al haar in tentieverklaring over de katechese voor te leggen. Zij vreest namelijk dat dit stuk (dat overigens nog niet is afgerond) een te zware hypotheek op het LPO zou leggen en de hele gedachtenwisseling op zich zou concentreren. Het is veeleer de bedoeling dat het LPO gaat over de veelbelovende initiatieven van ge loofsoverdracht die de diocesane delegaties hebben opgespoord en beschreven. De bis schoppenconferentie wil meedoen aan een open discussie hierover en er eventueel ele menten aan ontlenen om haar intentieverkla ring beter te maken. De agendacommissie voor het LPO is het met deze gang van zaken eens. Het LPO (tweede deel van de derde zitting) komt bijeen van vrijdag 30 oktober tot en met zondag 1 november in het congrescentrum Leeuwenhorst te Noordwijkerhout Het heeft als onderwerp de geloofsoverdracht tussen ouderen en jongeren van 13-18 jaar. De commissie „Pluriformiteit en Gemeen schap" is, op eigen verzoek, door de bisschop penconferentie opgeheven. De contacten met groepen, van welke snit ook, die buiten de bisschoppen om opereren, zullen voortaan per bisdom worden onderhouden. De commissie was op 18 mei 1973 door de bis schoppenconferentie in het leven geroepen, met de opdracht aan haar adviezen uit te brengen over groepen in de kerk die zich on afhankelijk of kritisch tegenover de bisschop pen opstellen. In 1975 publiceerde zij een tus sentijdse balans. Daarna raakte haar werk uit het gezichtsveld. In 1978 gaf de bisschoppen conferentie de commissie voor drie jaar een mandaat als contactadres. Nu het mandaat is afgelopen, moet worden geconstateerd dat er nauwelijks groepen zijn die een beroep op de commissie hebben gedaan. Zij is nu dopr de bisschoppenconferentie gedechargeerd. De Wereldraad van Kerken heeft een prijsvraag uitge schreven voor een poster bij gelegenheid van de as semblee, die de wereldraad van 24 juli tot 10 augustus 1983 belegt in Vancouver in. Canada. De wereldraad roept daarom kunstenaars en ontwerpers op een pos ter te maken waarop het thema van de assemblee („Jezus Christus het le ven van de wereld") cen traal staat Voor het beste ontwerp is er een prijs van 2.000 Zwitserse francs. De worden beoor deeld door een internatio- ale jury. sync ds. J. A. H. Brok benoemd tot algemeen secretaris van de hervormde jeugdraad. Ds. Brok, die in deze functie ds. A. Dronkers jr. opvolgt, is sinds 1975 als teamlid werk bij de hervormde ld. Daarvoor was hij leraar godsdienst aan de in ternationale Quakerschool Beverweert in Werkhoven, predikant in Hulst, cursuslei der bij een vormingscentrum en docent aan de academie voor sociale en culturele ar beid in Groningen. De toelating van de vrouw tot het priesterambt moet ook in de toekomst onder werp van openbaar ge sprek blijven binnen de kerk. Deze conclusie is te vinden in het tussentijds verslag van het gesprek tussen de conferentie voor de wijding van vrouwen en de commissie voor vrou wen in kerk en samenle ving van de Amerikaanse bisschoppenconferentie. Volgens de laatste statistiek wonen er in Indonesië 3.258.029 katholieken, ver- 3?reid over zeven aartsbis- ommen, 25 bisdommen en een apostolische prefectuur. Tijdens haar reis door de Verenigde Staten heeft Moeder Teresa tot nu toe acht nieuwe vestigingen in het land gesticht De jong ste een tehuis voor da klozen en prostituees opende zij in Miami in de staat Florida. Max Thurian, de theoloog van de oecumenische kloos tergemeenschap van Taizé, is door de theologische faculteit van Zuid-Italië, onderschei den met het ere-doctoraat. De aartsbisschop van Napels, kardinaal Corrado Ursi, heeft hem de bul uitgereikt De vijfde oecumenische sa menkomst van theologen uit de derde wereld zal worden gehouden in de hoofdstad van India, New Delhi en wel van 17 tot 30 augustus. Het zal daarbij vooral gaan om een analy se van de huidige situatie in de derde wereld en het tonen van de onderscheide ne vormen van evangelie verkondiging. Aan de bij eenkomst nemen delegaties deel uit Afrika, Azië en La tijns-Amerika. Mgr. Lefebvre: Kans op verzoe ning met Vaticaan De Franse traditionalisti sche en gesuspendeerde aartsbisschop Marcel Le febvre zal deze en volgende week een aantal priester wijdingen verrichten in weerwil van een verbod daartoe van de zijde van het Vaticaan. Niettemin be staan er aanwijzingen dat, een verzoening op handen In een interview met Asso ciated Press verklaarde de Franse prelaat te verwachten LE EIDE ng ee tzond trgeli antal erhoo tol ordei ame i lit zeg Alcohi ek" w romo\ en. Di tot een „normalisatie" te kunnen komen in de betrek kingen met het Vaticaan, wanneer Paus Johannes Pau lus II volledig zal zijn her steld. Lefebvre sprak er zijn ver trouwen over uit dat de „wa penstilstand" die is opgetre- oó^a! den sinds de verkiezing van de nieuwe Poolse paus in 1978 zal uitgroeien tot een „permanente vrede". Kort voor de aanslag op de paus heeft Lefebvre bericht ge kregen van het Vaticaan, dat de paus van plan is een kar dinaal te belasten met een onderzoek ter plaatse naar de activiteiten van de traditio- nalistische broederschap Pius «jloot X, die door de Franse aarts- ®"aPP bisschop wordt geleid. Dit P1om* onderzoek zei Lefebvre met het grootst mogelijk vertrou- "et 8e' wen tegemoet te zien. 6€ fASSl rerkei oor p

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4