Zeidóe GowvwntWM Partij besmet Ola-ijs in omloop rezjnev: „Vrede ons belangrijkste doel eidenaar i beroep ïgen vonnis Van Agt en Den Uyl lijken op botsing aan te sturen m Neem ook 'n goede reis verzekering. Kom naar't a ANWB- I kantoor. I Beslissing NS-tarieven terug naar kabinet Eis van vier jaar voor oorlogsmisdaden gr# J Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excL BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lome nummers Z0.65 Woensdag 24 juni 1981,71e jaargang no. 21996 zending van „Die heilige Jo hanna der Schlachthöfe" van Bertold Brecht (Ned. I 21.10 uur). Muziekshow „Nederland muziekland" met o.a. May- wood, Donna Lynton en de Kermisklanten (Ned. II 20.32 uur). Veel bewolking en kans op wat regen. Middagtempera- tuur 18 graden. Morgen zon op: 5.20. Onder 22.06. Schev. hoogw.: 9.10 en 21.52. Laagw.: 4.47 en 17.10. ord aantal ndingen rprijsvraag N Reeds nu vast dat de Tour- aag 1981 georgani- door de Leidse nt alle records, wat het aantal inzen- ruimschoots geslagen. Stapels lingen overspoelen prijsvraagredaktie. et vrijgeven van de ieve lijst van deel- ide renners in de s het slechter ge- Die is namelijk nog niet beschikbaar, ar dat de inzending van vraag 2, de dubbel- vraag, Welke renner wint de eerste etappe Nice- Nice (97 km) en Welke ploeg wint de ploegen tijdrit Nice-Antibes-Nice (40 km.) met een dag ver lengd is, dus 26 juni. Dochter Reagan in reclamespot tegen jeugdpuistjes SAN FRANCISCO Mau- reen Reagan, de 40-jarige dochter van de Amerikaanse president, heeft haar mede werking verleend aan een twee minuten durend recla mefilmpje waarin een middel tegen jeugdpuistjes wordt aanbevolen. Maureen Reagan verklaarde maandag dat zij gratis in het filmpje optrad omdat het produkt, acne-sta- tin, haar had afgeholpen van chronische huidproble men. De dochter van de Amerikaanse president noemde haar vader niet direct, maar zei wel: „Ik moet u zeggen, het heeft mijn leven een stuk gemakkelijker gemaakt tijdens die krankzinnig drukke verkiezingscampagne". VIJF MILJARD JAAR BEDOLVEN ROME Juist daar waar een indrukwekkende tentoonstel ling over de ontstaansgeschiede nis van de mens wordt gehou den, in het expositie-paleis aan de Via Nazionale in Rome, is vorige week het dak omlaag ge komen. Een oeroude schedel en een kostbare collectie prehisto rische vlinders, alles van on schatbare waarde, zijn door het puin verbrijzeld. De geleerden, verantwoordelijk voor de expo sitie Vijf miljard jaar" zijn bui ten zinnen. Zij vinden het een grof schandaal dat Rome na al die jaren niet in staat is onze voorouders een degelijk dak bo ven hun hoofd aan te bieden. Expeditie vindt onbekend dier DEN HELDER Behalve tot nu toe onbekende plante- soorten heeft een expeditie onder leiding van dr. J. van de Land van het Rijksmu seum voor Natuurlijke Histo rie te Leiden in zee bij de Azoren ook een schelpachtig dier ontdekt dat nog nergens beschreven staat. Een levend exemplaar is mee naar Lei den genomen. Van deze dier-1 soort is ook een skelet opge doken. De expeditie keerde gisteren na vijf weken in Den Helder terug aan boord van Hr. Ms. Tydeman, het onderzoeksschip van de Ko ninklijke Marine. Kamer: waarom arbeidsplaatsen weg bij PTT (Van onze par lementaire re dactie) DEN HAAG De Tweede Kamer eist van staatssecretaris Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) een notitie over berichten dat de PTT voor het eind van 1982 6000 arbeidsplaatsen niet wil op vullen. Onlangs kondigde directeur-generaal Leenman van de PTT bij de presentatie van het jaarverslag van de PTT al aan dat de PTT het personeelsbestand zou willen verminderen. Dinsdag eisten de kamerle den Castricum (PvdA) en De Beer (VVD) de notitie van do regering over de plan nen. De laatste wil bovendien exact weten bij welke dienstonderdelen de arbeids plaatsen verloren gaan, welke verband er bestaat met de afnemende bedrijfsresulta ten en of de maatregel ook effect heeft op overwerk. Accijnsverhoging benzine op 6 juli DEN HAAG Op het nippertje heeft de Tweede Kamer gisteren de verhoging van de accijns op benzine met drie cent per 6 juli goedgekeurd. Bij de stemmingen bleken 69 Kamerleden voor en 68 tegen het wetsontwerp. Naast de regeringsfracties van CDA en VVD stemden ook SGP en GPV voor. Tegen waren de hele linkse oppositie en de nieuwkomer in het parlement: de RPF. RPF-fractie- voorzitter Meindert Leerling for muleerde de twee stemmen van zijn partij tegen de accijnsverho ging door te wijzen op de eenzijdi ge lastenverzwaring die de auto branche hierdoor krijgt opgelegd. Konsumen tenhon takt: eet geen Silex en Hippopola LOTTERDAM In de waterijsjes Silex en lippopola (van Ola) is vorige maand de ;oelvloeistof pekel gevonden. De distributie rvan is stopgezet. Volgens een woord voer- er van het ministerie van volksgezondheid het niet gevaarlijk de ijsjes te eten. Vol- ens Konsumenten Kontakt komt er in de oelvloeistof ook de stof bariumchloride K>r, die hart- en nierziekten en zelfs de ood kan veroorzaken. et ijs is vervaardigd in de Ola-fabriek in het elgische Baasrode. Ola is (evenals Iglo) een nderdeel van het Unilever-concern. Volgens een woordvoerder van Unilever is de besmet ting aan het licht gekomen nadat consumenten en wirlkeliers uit voornamelijk Amsterdam bij de Keuringsdienst van Waren klaagden over vieze ijsjes. Hij vertelde dat de pekel waar schijnlijk in het ijs kwam tijdens het bevriezen van het „ijs in wording". De ijsjes zijn niet te ruggehaald omdat het slechts om een kleine af wijking gaat en men bij de eerste lik al merkt dat het om een „verdacht" ijsje gaat. Volgens Konsumenten Kontakt eten kinderen echter ook vies-smakende stoffen zoals geneesmidde len. Met een schop in de hand rent een van de achthon derd blussers die zijn ingezet bij een bosbrand in Soda Canyon, in de Amerikaanse staat Californië, voor zijn leven. De vlammen op gezweept door de wind bij een temperatuur van honderd graden sneden bijna zijn ontsnappingsmo gelijkheden af. De brand heeft tot nu toe een terrein van onge veer honderd hectare ver woest, waarbij 25 huizen in vlam men omgingen. KOU De Russische presi- ;n partijleider Leonid Brezj- eeft gisteren bij de opening de zitting van de Opperste i, het Russische parlement, eroep gedaan op alle landen n einde te maken aan de wa- edloop. ev heeft verklaard dat het lorgen van de vrede het belang-' rijkste doel is van Ruslands buiten landse politiek. Letterlijk heeft hij gezegd dat zijn land geen confronta tie zoekt met enig land in het westen of het oosten. Waarnemers menen hieruit op te kunnen maken dat Rus land niet van plan is het buurland Polen binnen te vallen. De Russische leider haalde fel uit naar Amerika. Brezjnev beschuldigt Washington er van onderhandelingen over beper king van strategische kernwapens uit de weg te gaan. In een telegram aan de Russische president, ter herdenking van het feit dat Duitsland veertig jaar gelden Rusland binnenviel, heeft de Poolse partijtop Moskou verzekerd dat de verdediging van het pact met het buurland voor haar de hoogste plicht blijft. Het Russische partijblad Pra- vda heeft de tekst van het telegram vanmoprgen gepubliceerd. De func ties van de ondertekenaars, partijlei der Kania, president Jablonski en premier Jaruzelski, werden echter niet vermeld. Dat zou dan weer kun nen duiden op een afwijzing van het Poolse beleid. pact toe. De kritiek houdt waar schijnlijk verband met de angst van de Warschaupactlanden dat de door gevoerde veranderingen op het ko mende congres van de Poolse com munistische partij, dat wordt gehou den op 14 juli, zullen worden doorge- Pagina: 13 Steeds meer Polen ont vluchten hun geboorteland) GEVECHT OM DOCHTERTJE huidige generatie moei- eft een dak boven zijn te vinden... VAJOÖRDI 6 BET* Jt) Röens y Lifc I MEFRJ i dak van het tentoonstel- jebouw in Rome waar de laansgeschiedenis van de a te zien was is op een Jastorische schedel inge* DEN HAAG/LEIDEN De procureur generaal bij het Haagse gerechtshof heeft te gen een 39-jarige Leidenaar bevestiging van het vonnis van de politierechter ge vraagd. De Leidenaar wordt een poging tot zware mis handeling en het onttrekken aan het ouderlijk gezag ver weten. Tegen het vonnis van de politierechter, een boete van 1500 gulden en voor waardelijk drie maanden ge vangenisstraf met proeftijd van twee jaar, was de Leide naar in hoger beroep ge gaan. Zeer uitvoerig schetste ver dachte hetgeen vooraf was ge gaan aan zijn daad om zijn dochtertje zonder toestemming of medeweten van haar moe der van school te halen. Hier bij had hij zelfs een van de on derwijzers met een kachelpook bedreigd. Hevige verwijten richtte hij aan het adres van zijn ex-echtgenote, die het dochtertje na de echtscheiding toegewezen had gekregen. De verdediger van de Leide naar bestreed hetgeen ver dachte werd verweten. Hij vroeg een nader getuigenver hoor, hetgeen het hof afwees. Arrest op 7 juli. Geen krant ontvangen? Bet tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Toen informateur Ruud Lubbers gisteren het gebouw van de Eer ste Kamer wilde binnengaan, waarin gebroed wordt op de for matie, sloeg hij eerst de blik om hoog. Onder de zuilengallerij broedt namelijk nog iemand: me vrouw Duif. Blijft de vraag wie de eieren het eerst heeft uitgebroed. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het lijkt erop alsof Van Agt en Den Uyl het aan willen laten komen op een botsing inza ke het premierschap van het nu beoogde kabinet. In het stuk, dat de informa teurs Lubbers en De Ko ning vanavond of anders morgenochtend naar de drie fracties sturen, zal worden meegedeeld dat de onderhandelaars van CDA en PvdA op dit punt een volstrekt tegengestelde mening hebben. Geen van de partijen heeft op dit mo ment behoefte aan een „wijze man" om dit pro bleem uit de wereld te hel pen. Van Agt en Den Uyl staken hun mening gisteren niet on der stoelen of banken. De christen-democratische voor man bleef zeer hard vasthou den aan het standpunt dat hij zelf de premier moet worden. „Dat verandert nooit", zei hij gisteravond desgevraagd. Den Uyl liet op zijn beurt door zijn woordvoerder onomwonden verklaren dat aard, program ma en samenstelling van het nu te formeren kabinet een minister-president uit de kring van de PvdA wenselijk maakt. Eerder had Den Uyl zich na drukkelijk alleen tegen Van Agt uitgesproken, maar niet tegen een andere CDA'er. Ter louw herhaalde dat D'66 zowel argumenten ziet voor het ene als voor het andere standpunt. Het stuk van de informateurs aan de fracties zal onderver deeld zijn in drie paragrafen. De eerste gaat over de finan- ciëel- en sociaal-economische vraagstukken,de tweede over alle andere (dertig) besproken punten en de derde over het premierschap. Wat de eerste twee paragrafen betreft geven de informateurs „conclusies naar aanleiding van onze ge sprekken", aldus De Koning. Hij legde uit dat die conclusies zo zullen worden geformu leerd dat ze zoveel mogelijk aanvaardbaar zijn voor aüe betrokken partijen. Met ande re woorden: compromissen. Op het punt van het premier schap doen de informateurs geen voorstellen voor een tus senoplossing. Volgens ingewij den kunnen ze dat ook niet, omdat ze als CDA'ers Van Agt niet willen laten vallen. Vol gens de woordvoerder van Den Uyl zal het toch zover moeten komen, „wil dit pro bleem worden opgelost". Waarnemers leiden daaruit af dat de PvdA het zover pro beert te laten komen dat het CDA afstapt van Van Agt als de enig mogelijke kandidaat voor het ambt van minister president. Vervolg op pagina 11 ADVERTENTIE Kamer: Acht procent verhoging is voldoende (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet moet komende vrijdag beslis sen over de verhoging van de NS-tarieven per 1 oktober. Met een ruime meerderheid steunde de Kamer gisteren na melijk een CDA-motie waarbij de tarieven met acht procent omhoog mogen. PvdA en D'66 verlieten hun eerder ingenomen standpunt de verhoging te beperken tot de stijging van de inflatie dit jaar; ze ven procent. De Kamer ging niet in op de eis van minister Tuijnman de garantie te geven dat de tarieven het komende jaar met twee procent extra boven het inflatiepercentage omhoog mogen. Tuijnman had dit geëist, wilde hij van zijn besluit afstap pen tot een verhoging van tien procent. Op basis van de uit spraak van de Kamer wil Tuijnman nieuw kabinetsberaad. Om niet in aanvaring te komen met hun collega in het kabinet ver lieten een een aantal CDA-ministers en staatssecretarissen, voor de stemming over de CDA-motie de zaal. Onder hen premier Van Agt, minister Beelaerts van Blokland, minister De Ruiter en staatssecretaris Hermes. Anderen bleven echter tegen de af spraak binnen het kabinet in, zitten en stemden voor. DEN HAAG Voor medewerking aan de arrestatie en de portatie van twintig joden tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Den Haag gisteren vier jaar geëist tegen een 67-jarige Hagenaar. De bejaarde man was 37 jaar na het plegen van „oorlogsmisdrij ven en misdrijven tegen de menselijkheid" aangehouden op Schiphol. Het verweer van de raadsman dat de strafbare feiten inmiddels waren verjaard werd door de officier van justitie weerlegd. Uitspraak op 7 juli. y-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1