iïet duel tussen de dichter en de zwaargewicht -^loeg Demuer moet tegenstrever an Bernard Hinault worden CcidAcSoirtant Uitslagen Wimbledon WIMBLEDON Rusland nee, Duitsland ja Boete voor McEnroe Wilborts op non-actief ENNERS VAN POST IN ROL VAN UNDERDOG TOUR DE FRANCE Nederlandse etappewinnaars Van Agt wil naar de Tour TOURPRIJSVRAAG IN 25 ETAPPES PORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 JUNI 1981 PAGINA IS U' MBLEDON Guillermo L - doet er beter aan voor met een hele brede om Wimbledon heen te 'n. Terwijl gisteren, op tweede dag van het fa- iize Londense tennistoer- |i, bij de dames nauwe- |s een rimpeltje in het ter ontstond, werd de literlijk aangelegde Ar- tijn door de Australische largewicht Mark Ed- ndson van de baan gebla* De meer van een ge- htheffer dan van een ten- ler weg hebbende Aussie k weinig poëtisch te hanteerde zijn racket een dodelijk wapen en irgde Vilas diens zoveel- eleurstelling op het gras Wimbledon, waar de zo luwerde Zuidamerikaan log steeds wacht op een itatie die in overeenstem- g is met zijn positie op wereldranglijst. ^lle jaar geleden leek Vilas |3| afkeer van gras eindelijk Rebben overwonnen toen -,,je Open Australische titel 'lijn naam bracht. Maar die betekende, achteraf be- 6een ommekeer in zijn "33 'baan. Integendeel. Mark jiondson, overigens zes jaar 3 den ook winnaar van het n toernooi in zijn land r sindsdien weinig verhef- ls meer presterend, wees s zonder pardon op zijn te- 5 komingen, die hem wel- fet eindelijk doen besluiten voorbeeld te volgen van |ie Dibbs en Harold Solo- |L Deze twee Amerikanen, IÉ jen ooit behorend tot de 3 vijf van de wereld maar iddels enigszins afgezakt, ten het gras als zouden zij een besmettelijke ziekte kunnen oplopen. Vilas heeft, en dat siert hem, die nogal laf fe beslissing nooit genomen maar zet zijn reputatie keer op keer danig op het spel. Met, zoals tegen Edmonson die na zijn triomf vorige week in Bristol opnieuw knap uithaal de, een zeer gerede kans op smetten op zijn blazoen. „Ik ben overal aan gewend ge raakt", verklaarde later een nauwelijks ontstelde Vilas. „Sommige spelers nemen meer tijd om aan dit soort banen te wennen. Het kostte mij te lang om mijn spel aan het centre court aan te passen". Mark Ed monson was het duel meege vallen. „Ik was vastbesloten in de vijfde set mijn opslag intact te houden, zelfs als ik dat met een gebroken been had moe ten doen. Dit is zonder twijfel mijn beste resultaat hier". Waarbij de Australiër veel voordeel meent te putten uit een stevige portie gewichts verlies. „Ik ben een paar kilo kwijtgeraakt sinds Kerstmis, dat scheelt. Maar bovendien, en dat is belangrijker, ik heb geen last meer van blessures. Die hebben mij jaren ge- Boek dicht Dit is Kathy Rinaldi, met haar 14 jaar en 3 maanden de jongste deelneemster aan Wimbledon sinds 74 jaar. De jeugdige Amerikaanse overleefde ook nog de eerste ronde door de Zuidafrikaanse Sue Rollinson in drie sets te verslaan. Voor Tom Okker is Wimbledon verleden tijd. Maar hij nam met ere afscheid in zijn partij tegen Tim Wilkison. den afgesloten, op een van de bijbanen van Wimbledon deed Tim Wilkison een heel boek dicht. Dat van Tom Okker. Voor de laatste keer verscheen de Nederlander op het gras, waarop hij zovele successen aaneen reeg. Sinds de zestiger jaren, waarin Okker zijn de buut maakte op het internatio nale podium, had de gefortu neerde Hazerswoudenaar niet meer in de eerste ronde van Wimbledon verloren. Ondanks het wegebben van succes in andere toernooien, waarin Ok ker-al vele jaren nauwelijks '«ournee Britse etballers lat niet »or lANNESBURG De mee die veertien Britse hballers in Zuid-Afrika Pen maken, is door de jïitter van de Zuidafri- ~~nse voetbalbond, George ■be, afgezegd. Wereld Voetbalorganisatie fA) had gisteren bij monde woordvoerder René Cour- tekend gemaakt dat tegen betrokken spelers sancties ien worden genomen als toernee doorgang zou vin- MOSKOU Tij dens de Olym pische Zomerspe len in Moskou hebben zich geen gevallen van do ping voorgedaan. Dat verklaarde Viktor Rogoskin, hoofd van het do- pingkon trolecen trum tijdens de Spelen, in een in terview met het Russische dag blad Sowjetskaja Rossija. Rogoskin neemt met zijn verklaring afstand van analy ses in het West- duitse sportinsti tuut in Keulen. Het dopingteam van Doping tijdens Spelen prof. Donike kwam' tot de ontdekking <jat verscheidene medaillewinnaars tijdens de Spelen gebruik hadden ge maakt van het mannelijke hor moon testosteron, dat op de verboden lijst staat. Donike onderzocht dezelf de monsters als Ro goskin eerder in Moskou had ge daan. Met dit ver schil dat de Rus geen opdracht had naar het middel testosteron te zoe ken en dus formeel gelijk heeft. meer van zich deed spreken als gevolg van zijn verminder de interesse in het metier, slaagde hij er op Wimbledon steeds in zijn reputatie van enige glans te voorzien. De mysterieuze krachten die hem op gras vleugels gaven, en mede waardoor hij in de nadagen van zijn carrière zelfs nog enige keren de kwartfina les haalde en in 1978 de laatste vier, waren gisteren uitge werkt. Hoewel de 37-jarige Nederlander zich manmoedig en geïnspireerd weerde, trok hij tegen de 16 jaar jongere Wilkison aan het kortste eind. Maar het werd een afscheid met ere. Hetgeen hem is ge gund, want ondanks al zijn nukken en streken blijft hij de beste tennisser die ons land ooit heeft voortgebracht. Waarbij het natuurlijk op geen enkele wijze valt te rechtvaar digen, dat een land waar een half miljoen mensen het rac ket hanteert, nog geen capabe le opvolger heeft opgeleverd. Dames Dat geldt overigens ook voor de dames. Ook in deze catego rie duurde het zeer lang voor Nederland, dank zij de toen ook al op (tennis)leeftijd zijnde Betty Stöve, tot iets spectacu lairs kwam. Maar de finale plaats van 1977 heeft geen vervolg gekregen. In ieder ge val niet door Elly Vessies, die voor de zoveelste keer ernstig teleurstelde. De Beverwijkse leek op een vlekkeloze zege af te gaan tegen de op de wereld ranglijst een twintigtal plaat sen hoger geklasseerd staande Amerikaanse Barbara Hall- quist. Maar helaas houdt het moreel van Vessies geen gelij ke tred met haar vaardigheid, waardoor ze toch nog onder het juk van de Amerikaanse doorging. Dat gebeurde niet met Marcel- la Mesker. De Haagse, die tot dusver redelijk presteerde op het snelle gras, toonde haar vooruitgang door de Ameri kaanse Kimberley Jones op een nederlaag te tracteren. Waardoor er gisteren voor de Nederlandse fans op Wimble don tenminste nog een klein lichtpuntje ontstond. Mesker komt nu uit tegen de Ameri kaanse Cathy Jordan. Overigens vielen gisteravond laat ook de eerste scheuren in het bastion van de geplaatste dames. Hoewel de eerste vier. ondanks alle al of niet ver- LONDEN John McEnroe heeft van de organisatie van Wim bledon een boete van 1.500 dollar opgelegd gekregen voor zijn misdragingen van maandag. De organisatie van Wimbledon ver bond aan deze boete de waarschuwing, dat bij herhaling een maximum boete van 10.000 dollar of diskwalificatie volgt meende blessureperikelen, moeiteloos een plaats in de volgende ronde afdwongen, sneuvelden onderin het roos ter twee namen. De finalisten van Parijs, Sylvia Hanika (9e) on de Tsjechische Regina Mar- cikova (15e) dolven het onder spit tegen resp. Mary Lou Pia- tek en Lucia Romanov. Het geen twee nederlagen waren die eigenlijk voor kennisge ving konden worden aangeno- De Roemeense Virginia Ruzici ontsprong de dans nog wel, maar haar beenblessure zou LONDEN Eric Wilborts is gisteren in Londen tijdens een training voor het jeugdtoernooi van Wimbledon ten val ge komen. Hij liep daarbij een scheurtje op in de linkerduim en zal twee a drie weken zijn uitgeschakeld. Dat betekent niet alleen dat hij deelneming aan het Wimbledon- jeugdtoernooi wel kan vergeten, hij zal evenmin beschikbaar zijn voor het Nederlands Davis-Cupteam, dat van 10 tot en met 12 juli in Helsinki tegen Finland speelt. haar in de volgende ronde wel eens tot opgave kunnen dwin gen. Terwijl de jongste deel neemster sinds 1907, de Ame rikaanse Cathy Rinaldi, zich ook verzekerde van een posi tie in de tweede ronde, ver klaarde Martina Navratilova dat ze, in navolging van Borg, zich tijdens de rest van het toernooi ook maar niet meer scheert. „Ik voel me erg goed nu", vertelde de import-Ame rikaanse. „Maar ik blijf toch een beetje bijgelovig. Dat is Borg ook. Hij scheert zich nooit tijdens dit toernooi. Mis schien kan ik ook een baard kweken....". Het zelfvertrouwen bij Navra tilova is dus geheel terug, vooral doordat ze weinig tot geen last meer ondervindt van de buikspierblessure. „Ik kreeg net een seintje van een bookmaker met de vraag of ik op mezelf wilde wedden. Ik denk dat ik dat maar ga doen". Martina Navratilova lijkt nog niet zo'n slechte keus voor een stevige weddenschap. FRANK WERKMAN Uitslagen eerste ronde damesenkel spel: Chris Lloyd-Evert (VSt) Christine O'Neill (Aus) 6-3,6-0; Mar tina Navratilova (VSt) - Joyce Port man (VSt) 6-4,6-0; Andrea Jaeger (VSt) - Nerida Gregory (Aus) 6-1,6-1; Anne Hobbs (GBr) - Iris Riedel- -Kuhn (Wdl) 6-1.6-1; Betsy Nagelsen ier (Fra) 6-3,7-5; Glynis Coles (GBr) - Terry Hollady (VSt) 7-5,6-4; Susan Leo (Aus) - Ivana Mad ruga (Arg) 6-3,2-6.6-4; Pam Casale (VSt) - Kate Brasher (GBr) 7-5,6-3; Hana Stracho- nova (Zwi) - Claudia Casabianca (Arg) 6-1,6-4; Petra Delhees (Zwi) - Lesley Charles (GBr) 7-5,7-6, Leslie Allen (VSt) - Anthea Cooper (GBr) '6-1,6-3; Sharon Walsh (VSt) - Beth Norton (VSt) 6-2,7-6; Kathy Rinaldi (VSt) - Sue Rollison (ZAf) 6-3,2-6,9-7;, Mary-Lou Piatek (VSt) - Sylvia Ha nika (Wdl) 6-4,7-5; Pam Teeguarden (VSt) - Jo-Anne Russell (VSt) 6-2,6-7,11-9; Mima Jausovec (Joe) - Peanut Louie (VSt) 0-6,6-2,6-4; Lucia Romanov (Roe) - Regina Marsikova (Tsj) 5-7,6-1,6-3; Rosslynn Fairbank (ZAf) - Candy Reynolds (VSt) 6-2,3-6,6-3; Wendy Turnbull (Aus) - Diane Desfor (Vst) 7-5,6-3; Eva Pfaff (Wdl) - Dianne Freeman (Aus) 6-3,6-3; Tracy Austin (VSt) - Jennifer Mundell (ZAf) 6-0,6-3; Virginia Ruzi ci (Roe) - Kathleen Cummings (VSt) 6-3,6-4; Sandra Collins (VSt) - Rosie Casals (VSt) 6-3,6-2; Nina Bohm (Zwe) - Stacey Margolin (VSt) 6-0. 6-7,6-3; Barbara Hallquist (VSt) - Elly Vessies (Ned) 3-6, 6-4,6-3; Tanya Har ford (ZAf) - Anita White (VSt) 6-2,6-4; Marcella Mesker (Ned) - Kim Jones (VSt) 6-2,6-3; Kim Sands (VSt) - Susan Jaeger (VSt) 6-1,6-2; Claudia Kohde (Wdl) - Ann Kiyomura (VSt) 6-3,6-0; Sue Barker (GBr) - Maijorie Blackwood (Can) 3-6,6-3,6-3; Pam Shriver (VSt) - Elisabeth Ekblom (Zwe) 3-6,6-1,6-2. Eerste ronde herenenkelspel: Mark Edmondson (Aus) - Guillermo Vilas (Arg) 6-4,6-1,1-6,4-6,6-3; Carlos Kir- mayr (Bra) - Mark Cox (GBr) 6-3,6-7,6-4,6-4; Gilles Moretton (Fra) - Jaime Fillol (Chi) 4-6,6-2,6-2,6-3; Rod Frawley (Aus) - Thierry Tulasne (Fra) 4-6,6-2,6-3,6-0; Henri Leconte (Fra) - John Alexander (Aus) 6-4,2-6,6-4,6-2; Johan Kriek (ZAf) - Mike Estep (VSt) 6-0,6-3,6-7,6-3; Brad Drewett (Aus) - Marcos Hocevar (Bra) 7-6,4-6,6-4,6-3; Mats Wilander (Zwe) - John Austin (VSt) 6-7,6-2,6-2,6-2; Balazs Taroczy (Hon) - Anders Jaarud (Zwe) 6-4,6-3; Bob Lutz (VSt) - David Carter (Aus) 6-3,6-7,4-6,6-1,6-3; Francisco Gonza lez (P.Rico) - Christophe Freyss (Fra) 6-0,7-5,6-2; Fritz Buehning (VSt) - Ri chard Lewis (GBr) 7-5,4-6,6-4, 6-4; John Feaver (GBr) - Fernando May- netto (Per) 7-6,6-2, 6-1; Tim Wilkison (VSt) - Tom Okker (Ned) 7-5,5-7,6-4,7-6; Joakim Nystrom (Zwe) - Sashi Menon (India) 7-6,6-3,7-6; Hans Simonsson (Zwe) - Steve Krulevitz (VSt) 4-6,2-6,6-4,6-4,6-3. Eerste ronde herendabbelspel: Peter Fleming/John McEnroe (VSt, titel verdedigers) - Adular/Edwards (VSt) 6-1,6-2,3-6, 6-3; Peter McNamara- /Paul McNamee (Aus) - Syd Ball- /Cliff Letcher (NwZ) 6-2.6-4.6-4; Pa vel SIozil/Tomas Smid (Tsj) - Eric Fromm/Larry Leeds (VSt) 6-2, 6-3, 6-2. Noah/Portes (Fra) trokken zich terug voor het duel met Holroyd/Re- donde (VSt). JE De helden zijn gear- teïerd! Het grote spel dat IB—ir de France heet en voor .i_ J8e keer wordt georgani- rd, kan beginnen. Ook Ierland heeft in dit wie- i iircus een belangrijke ats verworven. Debet -) raan waren de geweldige cessen die de laatste ja- door de mannen van Pe- Post zijn behaald en irin vorig jaar een hoog- e) unt werd bereikt met elf ppe-overwinningen en veroveren van de gele l door Joop Zoetemelk, t dit jaar wordt weer l verwacht. Het Neder- |lse wielervolk doet er Meter goed aan die verwach ten niet te hoog te stel- De ploeg van Post ikt de laatste maanden uiterst moeilijke tijd De vorm lijkt niet aan- lig en voor de nationale tegenwoordigers lijkt in Tour 1981 geen hoofdrol ijn weggelegd. t niet voor Hennie Kuiper. I kopman van Fred de Bruy- E s nog immer in staat voor rassingen te zorgen maar Hbij hem zijn de slijtagever- nselen merkbaar. Geen nde, want voor Kuiper eveneens dat de jaren jn. En al wordt ingecalcu- dat tot op heden de „der- in de Tour de dienst ben uitgemaakt, dat be- ft niet zo te blijven. Zeker nu Bernard Hinault weer Jg is aan het front. De Bre- f >wil revanche. Hij wil aan- I -^n de enige kampioen te r-J De enige die recht heeft A 3e gele trui. grote vraag is of de ploeg »fod Hinault sterk genoeg zal elke dag opnieuw de koers n. lontroleren. Of zijn knech- het kunnen opbrengen #||ds met de door concurren cy ingeleide ontsnappingen te gaan en daarop een lend antwoord te hebben. Franse wielerlegioen re ft erop. Er zijn evenwel ook ïn die de nodige twijfels ^en. Er wordt gewezen op komst van vele nieuwelin- I in de ploeg. Na overleg 'ft ploegleider Guimard aan het begin van dit seizoen niet( minder dan negen nieuwe' renners zijn vertrouwen gege ven. Daarbij bevinden zich tal rijke neo-profs, coureurs die onervaren zijn of voor het eerst in de gelederen van de profs hun opwachting maken. Van die negen min of meer onervaren renners zijn er vier doorgedrongen tot de hoofd macht: Charly Bérard, Jean Francois Rodriquez, Alain Vigneron en de Amerikaan Jacques Boyer. Animositeit Frankrijk wacht dan ook in spanning af, mede omdat „aartsvijand" Peugeot niet na laat een koude oorlog te voe ren. Ploegleider Maurice De muer roept al weken uit dat zijn mannen Hinault vanaf het begin hard zullen aanpakken. Demuer heeft enig recht van spreken. Met renners als Jac ques Bossis, Gilbert Duclos- Lasalle, Michel Laurent, Phi lip Anderson en Jean René Bernardeau kan hij zich agres sief opstellen. Van Bernardeau coureur wordt trouwens veel verwacht. De voormalige lui tenant van Hinault heeft tij dens de Midi Libre gedemon streerd op tijd de grote vorm bereikt te hebben. De donker- getinte renner heeft voorts niets nagelaten om vervelende dingen over zijn voormalige werkgever en kopman rond te bazuinen, zodat er duidelijk sprake is van een flinke ani mositeit. Voeg daarbij de we tenschap, dat zowel Renault als Peugeot elkaar graag in de wielen rijden in het streven de afzet in Frankrijk te verhogen. Demuer en zijn ploeg worden beschouwd als de grote uitda ger van Hinault. De ploeg van Peter Post dus niet. In wezen wordt met de rond Zoetemelk verzamelde renners niet serieus rekening meer gehouden. Van de Velde wordt weliswaar beschouwd als een coureur die hoog in het algemeen klassement kan ein digen maar men acht hem niet in staat de Fransen serieus te bedreigen. Maar pas na de eer ste week kan de balans wor den opgemaakt en voorlopige conclusies worden getrokken. Dan is ook een ploegentijdrit gereden en de ploeg van Post heeft op dit onderdeel van de wielersport in de Tour een grote naam. Helaas lijken de kaarten ditmaal anders te lig gen. Het wegvallen van Jan Raas en Bert Oosterbosch zou wel eens vergaande gevolgen kunnen hebben. Bovendien komt een nederlaag op een specialiteit harder aan. Wel licht put de Nederlandse for matie kracht uit het feit dat zij zo wordt onderschat. Wellicht kunnen de Nederlan ders „profiteren" van de nieu we regel die is uitgevaardigd 25JUNI-PROLOOGIN NICE 5,9 km. voor het laten stayeren (het wegwerken van een achter stand door achter een auto uit de wind te rijden) en voor het duwen van renners. De Tou rorganisatie heeft in het verle den altijd klaar gestaan met flinke tijdboetes. Dit jaar zal een dergelijke overtreding worden bestraft met het vor deren van een kleine geldsom. En daarover wordt door profs natuurlijk luidkeels gelachen. Ook Tourdirecteur Felix Lévi- tan beseft dat. „Ik berust er nog niet in", zei hij in Nice, „maar het zal moeilijk zijn dat nog te veranderen. Het is een besluit van de UCI". Het uit spreken van deze woorden kostte hem zichtbaar moeite omdat hij daarmee erkent dat er een instantie is die de macht van de Tour te boven gaat. PETER, VAN PUTTEN NICE Sinds 1938 hebben 34 Nederlanders tezamen 86 etappes gewonnen. Theo Middelkamp was de eerste Nederlandse ritwinnaar. Joop Zoetemelk vorig jaar in Saint-Etiepne de laatste. Zoetemelk is ook de Neder landse recordhouder met tien etappezeges. Hij neemt op de eeuwige ranglijst van etappe winnaars de (gedeelde) zeven tiende plaats in. Die lijst wordt nog altijd aangevoerd door de Belg Eddy Merckx met 34. De verrichtingen van de Neder landers: 1. Joop Zoetemelk 10, 2. Gerrie Knetemann en Jan Raas 8, 4. Jan Jansen 7, 5. Ger- ben Karstens 6, 6. Wout Wagt- mans 4, 7. Wim van Est, Hen nie Kuiper, Jo de Roo en Rini Wagtmans 3, 11. Henk Lub- berding, Theo Middelkamp, Jan Nol ten, Henk Nijdam, Cees Priem, Theo Smit en Gerrit Voorting 2, 18. Hans Dekkers, Leo Duyndam, Cees van Espen, Henk Faanhof, Daan de Groot, Fedor den Hertog, Jos Hinssen, Jan Kre kels, Jo Maas, Bert Ooster bosch, Henk Poppe, Albert van Schendel, Antoon van Schendel, Gerrit Schulte, Ge rard Vianen, Leo van Vliet en Huub Zilverberg allen één. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel het eind van de ka binetsformatie nog lang niet in zicht is, heeft premier Van Agt zich vast voorgeno men ook dit jaar een bezoek te brengen aan de Tour de France. Zijn plannen zijn erop gericht, zo vertelde hij gisteren, maandag 13 juli in Morzine te arriveren om de volgende dag, de nationale feestdag in frankrijk, mee te rijden in de karavaan. „Dan is er die prachtige, bergetappe naar Alpe d'Huez" Van Agt is kennelijk niet van zins zelf de kos ten te dragen van dit bezoek. Desgevraagd ant woordde hij „gebruik te zullen maken van mijn secundaire arbeidsvoorwaarden". Volgens inge wijden doelde hij erop dat hij als (demissionair) premier de mogelijkheid heeft op staatskosten ergens heen te reizen. Informateur De Koning reageerde gisteren enigszins verbaasd op de plannen van de CDA- onderhandelaar. „Tour de France? Ik weet dat hij naar de Europese top moet. Van iets anders weet ik niets". Hoofdprijs: MOTOBECANE RACEFIETS met 10 VERSNELLINGEN Verder vele andere prijzen, waaronder een complete hengelultrusting, een sportultrusting ter waarde van 200.-, vrijkaarten voor Wim Kan, Julio Iglesias enz. Drie dagprijzen, t.w. een exclusieve asbak met Tour- en Leidse Courant-inscriptie. Na afloop van de Tour ontvangt iedere deelnemer een spel kaarten. 9pelregels: 1. dagelijks de vraag op het onderstaande in- vulformulier beantwoorden 2. slechts één inzending op dezelfde naam, i.v.m. de puntentelling 3. in de laatste week een rebus en extra vraag over de eindtijd van de tourwinnaar oplossen 4. antwoord in OPEN enveloppe zenden naar dagblad Leidse Courant, antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden (geen postzegel plak ken) 5. op enveloppe duidelijk vermelden: TOUR PRIJSVRAAG 6. inzendingen moeten uiterlijk een dag voor de te verrijden etappe in ons bezit zijn. .>4. VRAAG 5 Op welke plants eindigt de ploeg Poel In do ploegentijdrit ven de Se etappe Nerbonno - Carceeaonne (77 km.)? Antwoord: (uw antwoord moet 27 juni In one bezit zijn) INZENDER: Naam: Adres: Postcode:Woonplaats:

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15