Aantal beroepschriften tegen fiscus een ramp" ÊeidócSotnctAtt Ten langen leste toch nieuwe bouw-cao met meer rechtszekerheid Verlies nationaliteit niet meer als straf -nINENLAND L FISCUS ZOU RECHTSHULP MOETEN VERLENEN 99 Botsing tussen fractieleiders Paradox in Frankrijk Raadsel gif-heroïne mogelijk opgelost Opstoppingen bij Vianen verleden tijd LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 JUNI 1981 PAGINA 11 iten eild nsterdam zijn in de gouden Iveren munten die vorig jaar Maartensdijk, de en Raven- zljn gevonden., moot vormden ehonderd mun- St. Maartens- .-■jüle bij elkaar PÏO gulden op- m en. De hoogste W werd betaald w en friese Rijder De op- wordt ge- door de ge- waarin de zijn gevon- de vinder. De uit Abcoude voor 98.500. van de hand uit Ravenstein in 9500 gul- nescommissie it plaatsing qisraketten te oplossing HAAG Plaat- 48 kruisraket- op Nederlands bied biedt de 'garantie voor se- onderhandeling' bet beheersen van middellange-af-1 etten in Euro-| t zegt de Advies- "e inzake Vraag» van Ontwape- en Internationale ;heid in een rap- dat gisteren open- T<L is de commissie moet de ig dan ook in december een beslissing tot plaat- imen, maar dat besluit [wel voldoende steun het parlement en in O. De commissie reali- ich echter dat de parle- steun mogelijk on- inde zal zijn en draagt alternatieven aan, 'indt die zelf in de hui omstandigheden niet ~»n beslissing de raket te plaatsen wordt door imissie ten sterkste on- Zo'n Nederlands ge- iu geen positieve uit- ig hebben op de Sovjet- om onderhandelingen de beperking van deze is te beginnen. In het jen is gebleken dat al- anuit een sterke onder- trilingspositie bevredigen- coorden met de Russen ;iken zijn. imissarissen eschmeesters kennen lide 1RDAM Oud-pre- Biesheuvel, voormalig 'oorzitter Lanser en wa- lirecteur Dreesmann ten fraudes verzwegen rijgend goedgekeurd te die door „De Vleesch- t" zijn gepleegd. Alle jn zij commissaris van tcern. Zij zeggen in een enlijke verklaring dat oneigenlijk gebruik" van gelingen door hen niet februari kon worden steld. In een uitgelekt t van de Tielse politie gesteld dat (overigens j name genoemde) com- issen van de Vleesch- irs al sinds 1979 van de wisten. Een onderzoek, eze zaak is nog gaande.. orwaarden lulering zen vijzigd KLEM In de winter- unma's van de ANVR nieuwe voorwaarden* voor het annulerenj eizen. !t ogenblik is het zo dat, issommen moeten wor-j verhoogd (bijvoorbeeld jj Jestegen brandstofprijzen randerde wisselkoersen) e reis kan annuleren als erhoging meer is dan g procent van de betaal- issom en hoger is dan ird gulden. De komende dering houdt in dat dat ïtage wordt gewijzigd in n. Het bedrag wordt op ird gulden gehandhaafd als het percentage min- dan vijftien en de ver- g uitkomt boven de vijf- ird gulden dan mag ook r boete worden geannu- NIEUWE WET OP NEDERLANDERSCHAP: DEN HAAG De regering wil dat het verlies van het Nederlanderschap niet meer als straf kan worden gehanteerd. Dat blijkt uit een wetsontwerp, dat staats secretaris Haars (Justitie) gisteren heeft ingediend bij de Tweede Kanier. Eén van de hoofdpunten uit deze Wet op het Nederlanderschap is namelijk dat verlies van nationaliteit niet meer mag leiden tot staat loosheid. De bepaling dat wie zich in vreem de krijgs- of staatsdienst begeeft, het Neder landerschap kan worden ontnomen, is dan ook geschrapt In het verleden zijn wel Ne derlanders op deze manier gestraft, bijvoor beeld de mannen, die in de jaren dertig als lid van de Internationale Brigade deelnamen aan de Burgeroorlog in Spanje. In het wetsontwerp zijn ook de voorwaarden neergelegd voor het verkrijgen van het Ne derlanderschap. De voornaamste eis is dat de verzoeker voldoende is ingeburgerd. Zo moet men tenminste de voorgaande vijf jaar in Ne derland of de Nederlandse Antillen hebben gewoond. Voorts moet er geen bezwaar zijn tegen een verblijf voor onbepaalde tijd. Voor oud-Nederlanders en oud-Nederlandse onder danen geldt geen termijn. Voorts wordt in het ontwerp de gelijkheid van man en vrouw volledig doorgevoerd. Zo zal een kind van een Nederlandse moeder de Nederlandse nationaliteit krijgen. ARNHEM „Het is een ramp, al die beroepschriften tegen be lastingaanslagen. De belasting betaler heeft het recht in beroep te gaan, maar men zou iets moeten doen tegen het al te lichtvaardig procederen, zoals zo vaak gebeurt". Dat zegt mr. J. B. H. Röben uit Deventer en gerechtsauditeur bij de Belas tingkamer van het Arnhemse Gerechtshof. Hoofdzakelijk wordt er geprotesteerd tegen het afwijzen van aftrekbare kos ten en buitengewone lasten in de in komstenbelasting. Maar ook het aantal' bezwaarschiften (bij de inspecteur) en de beroepschriften (bij de Belastingka mer) tegen de motorrijtuigenbelasting en de onroerend-goedbelasting stijgt enorm. Al een jaar geleden kwam hier over een rapport uit en de verwachting is dat er nog meer voorstellen ontstaan om de belastingheffing te vereenvoudi gen. Men heeft als belastingbetaler geen advocaat nodig om in beroep te gaan. Veel mensen schrijven zelf be zwaar- en beroepschriften, mogelijk ook omdat men niet „in persoon" voor de Belastingkamer hoeft te verschijnen. „Het komt wel voor", meent mr. Rö ben, „dat de belastingbetaler elke keer weer in beroep gaat, hoewel zijn be zwaren al verscheidene keren zijn af gewezen. Onwetendheid zal hierbij wel de grootste rol spelen". De Arnhemse Belastingkamer bemoeit zich als enige in het land met de motor rijtuigenbelasting (de fiscus daarvan zit in Apeldoorn). Vierduizend beroepza- ken worden in Arnhem per jaar op dit gebied alleen al behandeld. „Negentig procent daarvan stelt in juridisch op zicht weinig voor. Toch kost het ontzet tend veel tijd deze zaken te behande len. De rechtsgang gebeurt namelijk schriftelijk, vandaar dat de bewerking veel tijd vergt", licht mr.Röben toe. Het is gebleken dat er voorts veel ver schil in kwaliteit huist onder de belas tingadviseurs. „Die kwaliteit is velerlei. De zeer deskundige adviseur poogt meer een oplossing samen met de be lastinginspecteur te vinden, althans als hij procedeert, gaat minder snel in be roep dan de wat lager opgeleide advi seur. De laatste laat zich nog wel eens opjutten te snel om in beroep te gaan". Voor de belastingbetaler die zelf zijn zaakjes regelt, is het een bijkomende omstandigheid dat zijn procederen niets kost Overigens, de meeste beroepen worden afgewezen en zeker als dat al vaker is gebeurd. „Er zijn gevallen", zegt mr.Röben, „dat men zich als belas- tigplichtige heeft geërgerd. Dan volgt meestal een bezwaar- en beroepschrift Nou denk ik ook wel dat de belasting dienst meer zou moeten uitleggen waarom een bepaalde beslissing is ge nomen. De uitspraken zouden beter ge motiveerd kunnen worden. Ik meen dat de belastingdienst zijn contacten met het publiek nog sterk kan verbete ren". Het zal nog wel lang duren voor er bo ven brieven van de fiscus aan de belas tingbetaler komt te staan: „zeer geachte belastingbetaler", zoals in de Duitse Bondsrepubliek al wel gebruikelijk is. „Je zou best sociologen en psychologen bij de belastingdienst kunnen inschake len om de 28.000 ambtenaren, die vele miljarden belasting innen, te leren hoe met het publiek kan worden omge gaan". Er is sprake van een drempel in de wetgeving in te bouwen om ae be lastingbetaler af te houden van het in beroep gaan. „Dat punt is veel in dis cussie. Naar mijn mening moet een der gelijke drempel niet worden in gebouwd. Maar wel moet er iets gebeu ren aan het al te lichtvaardig procede ren. Dertig gulden? Ach, noem het grif fierecht, dat je kwijt bent als je hebt verloren. Maarik wil het publiek allerminst afhouden beroep in te stel len. Dat is een recht". Hoogleraren hebben al herhaaldelijk, gesteld dat de belastingwetgeving steeds ingewikkelder wordt „Dat is juist Het kostte mij onlangs een uur om bijvoorbeeld iets te begrijpen van de nieuwe regeling voor de renteaftrek. Wat moet een belastingbetaler er dan van snappen? En juist omdat het alle maal zo ingewikkeld is geworden, zou de fiscus rechtshulp moeten kunnen bieden. Zo lang dat niet het geval is, kun je problemen verwachten. In Arn hem hebben ambtenaren het publiek geholpen het aangifteformulier in te vullen. Dat is een goede zaak. Dat heeft ook niet „public relations" te maken. De rechtshulp past daarin ook heel goed". BOB BIRZA Uit handen van oud hoofdredacteur Ge rard Rutten heeft prins Bernhard gis teren het speciale nummer van het voormalige Indische soldaten lad Pen Gun ontvangen. HIJ kreeg de speciale uitgave In verband met zijn aanstaande zeventigste verjaar dag. (Vervolg van de voorpagina) Het is de bedoeling dat de fracties nog deze week reage ren op de voorstellen van de Informateurs. Desnoods zullen zij (ook) zaterdag bijeen ko men. Het overleg van de in formateurs met de onderhan delaars kan niet eerder wor den voortgezet dan volgende week woensdag. De twee da gen daarvoor moet Van Agt in Luxemburg de Europese Raad (EG-topconferentie) voorzit ten. „Wij menen allemaal dat dit voorgaat", zo zei De Ko ning. De informateurs brachten gis teren op het paleis Lange Voorhout koningin Beatrix op de hoogte van de stand van za ken. Ook vertelden zij wat ze van plan zijn in de komende dagen. Eveneens gisteren kregen de informateurs, zoals bekend, een rapport aangeboden van onder meer het Interkerkelijk Verdesberaad (IKV). Daarin wordt gesteld dat „vrede en ontwikkelingssamenwerking" het uitgangspunt dienen te vormen voor het nieuwe kabi net Wat vóór de verkiezing van Mitterrand tot president van Frankrijk volstrekt ondenkbaar leek, is het afgelopen week einde werkelijkheid geworden: de Franse president heeft in het parlement een absolute meerderheid. Op het eerste ge zicht lijkt het daarom merkwaardig dat Mitterrand deson danks de medewerking heeft gezocht van de Franse commu nisten, die samen met de partijen ter rechterzijde de grote verliezers van deze verkiezingen zijn. Om te regeren ^heeft hij de communisten immers niet nodig. Het is voor iedereen echter duidelijk dat de overwinning van Mitterrand veel kleiner, of zelfs onhaalbaar zou zijn geweest, wanneer hij bij de verkiezingen niet ook de steun van vele communisten zou hebben gehad. Eigenlijk lijkt Mitterrand daarom met de be noeming van een aantal ministers alsnog de vele communis tische kiezers te willen honoreren, die zijn overwinning heb- beh mogelijk gemaakt. MAAR het gewicht van de socialisten in het nieuwe parle ment is dusdanig en de eisen voor deelname aan de regering zijn zo scherp gesteld dat de communistische rol slechts mar ginaal zal zijn. De Franse communisten hebben na hun vreemde zigzag koers van de afgelopen jaren eerst wel sa menwerken met de socialisten, later die samenwerking op volstrekt willekeurige wijze weer afbreken naar buiten toe met deelname aan de regering hun gezicht kunnen red den. Maar belangrijker is dat door hun afslanking die het rechtsstreekse gevolg is van hun merkwaardige capriolen in de afgelopen jaren de loodzware hypotheek van de Fran se politiek is gelicht, die juist zo lange tijd verhinderd heeft dat links kon gaan regeren. De aanwezigheid van communis ten in de Franse regering is daarom niet langer een gevaar voor die regering, maar verhoogt juist haar stabiliteit. Door de voorwaarden die zij gesteld heeft, krijgt de regering im mers greep op de activiteiten van de communisten, in bijzon der op de grootste (communistische) vakbond die het land kent Het is niet een van de minste paradoxen die kleeft aan de aanwezigheid van communisten in de Franse regering. AMSTERDAM Het vergif in de heroïne, waaraan enke le maanden geleden in Am sterdam acht mensen zijn overleden, is waarschijnlijk lidocaïne geweest, een ver dovingsmiddel dat onder meer door tandartsen wordt gebruikt Dit heeft de Am sterdamse hoofdinspecteur Jagerman meegedeeld. De bij het onderzoek verbonden neuroloog dr. E. Wolters heeft echter verklaard, dat het toxicologisch onderzoek tot dusver niet heeft uitge wezen dat er vergiftigd is met lidocaïne. Uit het recherche-onderzoek bleek dat de meeste vergiftig de drugs zijn gekocht in een bar aan de Zeedijk, door een brigadier omschreven als een verzamelplaats van verslaafde Surinamere. De bar is inmid dels gesloten en dichtgetim merd. De 28-jarige eigenaar is onlangs wegens handel in her oïne veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 100.000 gulden. Hij heeft de politie ook op het spoor ge zet van 23 verdachten in deze zaak, van wie er negentien wegens heroïnehandel voor de officier van justitie zijn- geleid. De recherche heeft daarbij acht pakjes heroïne gevonden, waarmee proeven op ratten zijn genomen. De beesten gin gen dezelfde hersenafwijkin gen vertonen als de slachtof fers van de vergiftiging. Waar schijnlijk is de betreffende heroïne versneden geweest met nep-cocaïne, die twee gro te handelaren eerst niet aan de straatstenen kwijt konden, zo vermoedt de politie na de ver klaringen van de bar-eigenaar. DEN HAAG De Landelij ke Commissie Belangen groeperingen Gezelschaps dieren, protesteert fel tegen de plannen om de invoer van uitheemse diersoorten in Nederland aan banden te gaan leggen. Volgens de commissie zullen hierdoor „honderdduizenden dieren liefhebbers hun hobby niet meer kunnen beoefenen en gaan er 5100 arbeidsplaatsen Protest tegen handelsverbod uitheemse dieren verloren door het verdwij nen van dierenspeciaalza ken". Wanneer Nederland alle han del in uitheemse diersoorten verbiedt, zullen niet alleen al lerlei verenigingen verdwij nen, maar ook uitgeverijen, tijdschriften, studieboeken, kooienfabrieken, en voedselfa- brikanten. De wetswijziging betekent overigens niet dat alle al aanwezige uitheemse .huisdieren" de deur uit moe ten. Men mag er geen handel meer in drijven. Volgens de commissie zal Ne derland bij het ratificeren van de Conventie van Washington die de dierenhandel regelt, waarschijnlijk volgend jaar, ook de „overschottenhandel" verbieden. Daardoor zullen hobbyisten met hun kweek blijven zitten, zoals van pape gaaien die elders nog veel voorkomen, aldus de commis sie. Volgens CRM zal Neder land de afspraken op dezelfde wijze toepassen als andere EG- landen. (Van onze sociaal-economische redactie) WOERDEN De bouw heeft weer een cao. Na anderhalf jaar onderhandelen en een evenlange contractloze periode hebben de 250-000 werknemers en 12.000 werkgevers in de bouwsector weer een collectieve arbeidsovereenkomst, die zal lopen van 6 juli aanstaande tot 1 mei 1982. Belangrijkste punt in de overeenkomst, waarvan het totstand komen gistermorgen nog hoogst onze ker was, is de invoering van een nieu we loonstructuur. Deze brengt de mees te bouwvakkers weliswaar geen direct loonvoordeel, maar verschaft wel een grotere zekerheid betreffende het inko-_ men. Er was gisteren tijdens de 21ste onderhan delingsbijeenkomst opnieuw een mara thonzitting van negen uur nodig om de werkgevers en vakbeweging tot een ak koord te brengen. Na langdurige strijd werd men het kortgeleden eens over het terugbrengen van een aantal loonschalen van 8 naar 5 en over het plaatsen van de vele tientallen funkties in die groepen. Het koppelen van garantielonen aan die funkties vergden daarna verbitterde dis cussies, op het scherp van de snede. De o- peratie mocht namelijk, zo was men eer der overeengekomen, geen verhoging van de loonkosten tot gevolg hebben. Een nieuwe loonstructuur was nodig, om dat de werkgevers thans vrij willekeurig met de beloning kunnen omspringen. Het basisloon is tot nu toe relatief niet hoog, maar wordt aangevuld met allerlei toesla gen. Die toeslagen kunnen werkgevers op elk moment verlagen en dat gebeurt in de praktijk ook als het slecht gaat in de bouw. Bovendien worden vakantiedagen, vorstverlet, vakantiegeld en sociale uitke ringen gebaseerd op die lage cao-lonen. In de nieuwe structuur is gepoogd, de toesla gen zoveel en zo goed mogelijk in de cao- lonen te verwerken, wat een grotere ze kerheid biedt en de uitkeringen optrekt Complicatie daarbij was, dat niet elke bouwondernemer dezelfde toeslagen be taalt Er moest dus een aanvaardbaar ge middelde worden gevonden. Overeenge komen is daarbii, dat bouwvakkers die thans meer verdienen dan het nieuwe cao-loon, dat hogere loon moeten behou den en nu ook zwart op wit krijgen wat hun rechten zijn. Bouwvakkers, die er thans onder zitten, zullen hun loon opge trokken zien. In de nieuwe schalen is de komende prijscompensatie van 3^3 pet al verwerkt In de nieuwe cao is het aantal vakantieda gen met één uitgebreid, tot 25. Voorts kunnen ouderq werknemers voortaan twee keer per jaar te kennen geven dat zij gebruik willen maken van de VUT-rege- ling, die vanaf het 62ste jaar geldt Nu is het nog maar eens per jaar. Met de opening van het verkeersknooppunt Lunetten ten oosten van Utrecht is vandaag een van de grootste oorza ken van filevorming In ons land vervallen: het knelpunt bij Vianen tussen Utrecht en Den Bosch/Breda. Met het knooppunt Lunetten is namelijk ook een stuk weg van on geveer zeven kilometer lengte In gebruik genomen, dat In clusief viaducten en bruggen (over de Lek en het Amster dam-Rijnkanaal) 250 miljoen gulden heeft gekost en dat om het oude knelpunt heenleidt. Ten noorden van het knoop punt ligt het omstreden tracé door het natuurgebied Ame- llsweerd, waarna de weg bij De Bilt gereed is tot Blaricum en in aanleg tot Flevoland. Veel bewolking DE BILT Een gebied met veel zon, weinig wind en aan gename temperaturen van 20 graden of iets meer strekt zich uit over Zweden, Duitsland en Frankrijk. In Engeland is het koeler geworden. Een regen- gebied trok vannacht over En geland naar het zuiden en komt via de Noordzee nu ook boven ons land terecht. Het meest aktieve deel ervan trekt echter naar Frankrijk. Bij ons moet morgen op veel bewol king gerekend worden waar uit wat regen kan vallen, de hoeveelheden zullen waar schijnlijk niet groot zijn, de wind is eerst nog zwak, maar heeft de neiging wat toe te ne men uit noordelijke richtin gen. Ook in de komende da gen moet gerekend worden op veel bewolking en enkele buien,waarbij de middagtem- peratuur rond de 18 graden zal zijn. Goed vakantieweer is het de komende dagen nog in Spanje, het Alpengebied en Midden-Europa. In Frankrijk wordt het wat koeler met re gen of buien. Voor ons land is de verwach ting tot en met zondag: Veel bewolking en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: Vanuit het noorden meer opklaringen en bina overal droog. Later van uit het westen meer bewolking en kans op regen, 15 tot 20 graden. Benelux, West-Frankrijk: Tij delijk regen, later opklaringen, 15 tot 20 graden. Scandinavië: Wolkenvelden, enkele buien, 15 tot 20 graden. Midden- en Oost-Europa: Veel bewolking, enkele regen of onweersbuien, 18 tot 24 gra den. Zuid-Frankrijk, Italië, Balkan- gebied: Overwegend zonnig en warm, 25 tot 33 graden. Spanje en Portugal: Vrij zon nig en warm, 25 tot 30 graden, maar in Zuid-Spanje tijdelijk meer bewolking en enkele buien. Alpengebied, Zwitserland: Wisselend bewolkt, enkele verspeide buien, 22 tot 28 gra den. Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven h.bew. Den Helder zw.bew Lh. R'dam l.bew. Vllsslngen l.bew. Z.-Umburg l.bew. Aberdeen zw.bew Barcelona h.bew. Berll|n zw.bew Bordeaux Lbew. Helsinki geh.be* Innsbruck geh.be* Klagen turt regen temp temp slag onweer 22 15

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11